תיירות עב"מים – יש דבר כזה

כתבה וערכה: נטלי שוחט

לאוהדי הז'אנר או לאנשים שרוצים להכיר פן נוסף – שונה, אחר, מרתק – בתיירות העולמית, סדרת כתבות על אתרים שכל חובב עב"מים מושבע חייב להכיר ברחבי העולם, ורצוי – גם לבקר בהם בהזדמנות

והפעם, כתבה ראשונה בסדרה: רוזוול (ארה"ב), קווי נסק=ה (פרו) ופומה-פונקו (בוליביה)

אם אתם, כמוני, מרותקים לספרים, לתכניות דוקו או לסרטים העוסקים בעב"מים, בחוצנים, בצלחות מעופפות ובתאוריות קונספירציה שונות ומשונות הקשורות לנושא; אם צפיתם בסרטי קאלט כמו "מפגשים מן הסוג השלישי", "מעמקים"(ABYS) " או "סיינס" (SIGNS), אינספור פעמים; אם גם אתם מקליטים באדיקות סדרות דוקו מרתקות כמו "האנגר 1", "בעקבות החייזרים", או "חייזרים מן העבר" ומושגים כמו "הנדסה הפוכה", "אזור 51" ו"וימאנות" נמצאות אצלכם בלקסיקון– אז אנחנו באותה סירה, שלא לומר – באותה צלחת מעופפת…

ואולי מצאתם את עצמכם תוהים, כמוני, מה קורה בעולמנו בזמן האחרון? מה פשר החשיפה הזאת לפתע פתאום לנושא שנוי במחלוקת כל כך, לאחר שעשורים שלמים העולם היה עסוק אך ורק בטיוח ובלשכנע אותנו ש"עב"מים זה קשקוש אחד גדול". האם קיימת מגמה כלל עולמית לחשוף אותנו, בני האנוש, בהדרגה לעובדה ש…כן, אנחנו לא ממש לבד (כאילו שלא ידענו כל הזמן); שהביקורים הללו (המפגשים או אף החטיפות), הם לא סתם עוד "בלון מטאורולוגי" נפוח או "ניסויים סודיים" של צבא עלום, אלא ביקורים של יצורים תבוניים בהרבה מאתנו בכדור ארץ (לאו דווקא ממניעים חיוביים, או אולי בעצם, כן?), ושהתופעה קיימת מקדמה דנא.

בכל מקרה, לאוהדי הג'אנר או לאנשים שרוצים להכיר פן נוסף – שונה, אחר, מרתק – בתיירות העולמית, אספתי אתרים ברחבי העולם שכל חובב עב"מים חייב להכיר, ורצוי – גם לבקר בהם בהזדמנות. ההשראה שעומדת מאחורי בחירת אתרים אלה, מבין אינספור אתרים, היא בעיקר, אך לא רק, ספריו וחזונו של אריך פון דניקן השוויצרי, מחבר "מרכבות האלים", מן הראשונים שטען, עוד בסוף שנות ה-60, כי אתרים רבים בעולם נבנו בסיועם או בהשראתם של חוצנים, לעתים באמצעות טכנולוגיה חוצנית המתקדמת משלנו אלפי מונים. שזה, ורק זה, יכולה להסביר בנייה מתקדמת ביותר שנוצרה לפני אלפי שנים: למן הפירמידות הגדולות במצרים ועד הסיתות המדויק והתעשייתי באתר פומה-פונקו בפרו.

נסייג ונאמר שהזרם המרכזי בקהילייה המדעית אמנם חולק נחרצות על טיעונים אלה כ"פסאודו מדע" או כ"פסאודו היסטוריה", אבל רבים אחרים אינם פוסלים את האפשרות שנקראת "תיאוריית האסטרונאוט הקדום". כך או אחרת, שווה להכיר.

אז קדימה, בואו נתחיל בסיור המרתק:

אנשים ירוקים וקטנים: רוזוול, ניו-מקסיקו

(Roswell, New Mexico)

אמרת רוזוול, אמרת עב"מים. אז אם אתם מזדמנים לאזור, אל תדלגו!

זוהי אבן דרך חשובה מאין כמוה לכל חובב עב"מים מושבע. העיר רוזוול שוכנת כאמור בניו מקסיקו, ותושביה עוסקים בעיקר בחקלאות ובחוואות. בעיר זו אירע מה שמכונה בעגת העב"מולוגים 'תקרית רוזוול', שבה, כפי הנראה, התרסק עב"ם ב8 ביולי 1947 .. על פי אותה טענה, חולצו מן העב"ם שהתרסק בחווה הסמוכה לעיר מספר גופות של חוצנים. תחילה זעקו הכותרות בעיתונות על נפילת העב"ם, אך עד מהרה טויח הסיפור ע"י סיפור כיסוי, לפיו מדובר היה בניסוי צבאי בבלוני חיזוי, ותו לא. הסיפור דעך, אך צבר תאוצה מחודשת בסוף שנות ה- 70 ואילך, עקב פיתוחן של תיאוריות קונספירציה למיניהן, על מגעים של הממשל עם ישויות חוצניות; מגעים שמהותם מוסתרת מן הציבור עד היום. לאחרונה מצא אדם שהסתובב בסביבות אזור הנפילה המשוער אבן מעוטרת ובעלת תכונות מוזרות וייחודיות שנקראת "אבן רוזוול". תוכנית שלמה הוקדשה לה באחד הפרקים בסדרה "בעקבות העב"מים" המוקרנת בערוץ ההיסטוריה.

רוזוול הפכה מאז למקום משגשג בתיירות העב"מים. אז אם אתם שם, מה שווה לראות? בעיר נמצא מוזיאון העוסק בתחום העב"מים ובתקרית המפורסמת. מדי חודש יולי מתקיים שם גם פסטיבל עב"מים גדול, ואם כבר, אז חייבים לקפוץ לביקור בסמוך לאתר ההתרסקות המשוער,שנמצא  כ-32 ק"מ צפונית לעיר על אוטוסטרדה 285. ניתן למצוא שם גם סיורים מודרכים.

ממעוף הציפור (או הצלחת המעופפת): קווי נאסקה, פרו

(Nazka lines, Peru)

קווי נסקה הם גיאוגליפים, כלומר ציורי נוף עצומים, המצויים במדבר נסקה,  רמה גבוהה וצחיחה הנמשכת  על פני  85 קילומטר, בסמוך לחוף האוקיינוס השקט בערבות חומאנה,    כ-400 קילומטר דרומית לבירת פרו, לימה. הקווים משתמרים בזכות תנאי מזג האוויר הצחיחים והקבועים באזור.

על פי ההסבר הארכיאולוגי המקובל, הקווים נוצרו ע"י אינדיאנים בני תרבות הנסקה לפני    כ- 2000 שנה באמצעות כלי עבודה פשוטים, כפי הנראה לצרכי פולחן. אולם ישנן מספר סיבות לכך שמצדדי תאוריות העב"מים טוענים שיצירת הקווים – ברובם ציורי חיות, צמחים, בני אנוש או צורות גיאומטריות פשוטות ואף מורכבות – לא נעשתה ע"י בני אדם רגילים ובאמצעים הפשוטים שעמדו לרשותם לפני אלפי שנים.

סיבה עיקרית לכך היא העובדה שהציורים הם כה גדולים, ומשתרעים על פני שטח כה עצום, עד שניתן לגלותם ולהתרשם מיופיים ומייחודם רק כאשר…טסים במטוס או בכלי טייס אחר. איך ייתכן, אם כן, שהסתתים ציירו את הצורות העצומות מבלי לראות את התוצר? אריך פון דניקן טוען בספרו "מרכבות האלים",  כי הקווים הם למעשה שדות נחיתה לספינות חלל של חייזרים. טענתו מתבססת, כאמור, על העובדה שהגיאוגליפים כה גדולים, וחלקם אף מסובכים, שניתן היה ליצור אותם רק בעזרת מכונות מעופפות. על פי הסבר נוסף שהועלה בסדרה "בעקבות החייזרים", קיים באזור הר שולחן עצום ממדים ומלאכותי למראה, שניכר בו ש"גולח" ויושר באמצעים טכנולוגיים עצומים ומתוחכמים, שגם כיום אינם בנמצא בידינו.

בכל מקרה, אם אתם בפרו, אל תסתפקו במצ'ו פיצ'ו ובקוסקו, וקחו לכם טיסה בשמי נסקה. מומלץ לטוס מעל הקווים בחברת Aerodiana . הטיסות ממריאות משדה התעופה של פיסקו. הטיסה היא במטוס מרווח ובטוח יחסית ובו כ- 12 מושבים, ולכל נוסע חלון משלו, להנאה מושלמת מחוויה של עולם אחר

בנייה מודולרית בת אלפי שנים: פומה – פונקו, טיוואנקו, בוליביה

Puma Punku, Tiwanaku ,Bolivia )

אם בנסקה קשורה הפליאה, שתיאוריות אזוטריות לצדה, בגיאוגליפים שניתן לראותם ממעוף הציפור (או לצורך העניין, מכלי טייס כלשהו), הרי שבטיוונקו, ובעיקר במתחם הנקרא פומה-פונקו, טכנולוגיות בנייה מתקדמות וסיתות באבן ברמות שאינן מביישות את מיטב האמצעים של המאה ה-21 הן העומדות במרכז ההשתהות, אם נתחשב בעובדה שהעיר והמתחם נבנו לפני אלפי שנים, וליתר דיוק, לפי תיאוריות מסוימות, לפני למעלה מ- 10,000 שנה!

העיר הקדומה טיוואנקו היא אתר ארכיאולוגי פרה קולומביאני חשוב בבוליביה, המצוי בהרי  האנדים בגובה של כ- 4 ק"מ, שם האוויר דליל בחמצן.  חורבות העיר נמצאות בקרבת אגם טיטיקאקה. על פי סברה ארכיאולוגית, לפני כ- 2000 שנה שימש המקום כמרכז רוחני, פולחני וקוסמולוגי חשוב וכמרכז עלייה לרגל, אך תולדותיו עתיקות הרבה יותר, ועוטי מסתורין.

באחד מחלקי העיר הנקרא פומה פונקו (שער הפומה), קיים מתחם ובו אבני ענק מגליתיות (הגדולה שבהן שוקלת כ-800 טון!), המסותתות ברמת דיוק מדהימה ובאופן תעשייתי, שאינו מבייש טכנולוגיות עכשוויות כמו סיתות במקדח יהלום.

מדוע אם כן קושרים את פומה פונקו לעב"מים?

סיבה ראשונה, זוהי כאמור התהייה לגבי רמות סיתות ועבודות אבן שאינן תואמת יכולת של תרבות עתיקה. סיבה שנייה, מתמיהה לא פחות –  כיצד נסחבו אבני הענק לרמה כה גבוהה ודלילה, בתרבות שכפי הנראה עוד לא הכירה את טכנולוגיית ה…גלגל? סיבה שלישית:  טכניקת הבנייה באתר היא מודולרית ומתקדמת ביותר (אבנים משתלבות), ואינה מוכרת מבחינה ארכיאולוגית בשום מקום אחר בעולם. וסיבה רביעית זהו  "שער השמש" המפורסם של פומה פונקו, שאף הוא מסותת ברמת דיוק מדהימה, ובמרכזו משורטט לוח שנה, שמקורו עתיק ביותר (למעלה מ- 10,000 שנה).

4 סיבות אלה (ואחרות) העלו את הסברה, שבה תומכים גם מצדדי תיאוריית "האסטרונאוט הקדום", לפיה בני פומה פונקו נעזרו בטכנולוגיה חוצנית וב "חברים מכוכבים אחרים" לבניית האתר. קיימת אף סברה שכל המתחם לא היה אלא בסיס נחיתה של כלי טייס חוצניים.

מסקרן? אתם בבוליביה ורוצים לבקר בטיוואנקו ובפומה פונקו ולראות את הפלא במו עיניכם? אחת הדרכים היא סוכנות מקומית בשם טופזTopas  שמארגנת טיול מאורגן לטיוואנקו ולפומה פונקו. אפשר להגיע לשם גם עצמאית מלה-פז. המרחק הוא כשעה וחצי-שעתיים לכל כיוון. הסיור באתר אפשרי בליווי  מדריך (אם כי צריך לבדוק במקום אם יש מדריכים באנגלית), וכולל ביקור והסבר במוזיאון המצוי מחוץ למתחם האתר.

בכתבות הבאות: אתרים נוספים אפופי מסתורין, מעגלי תבואה מפורסמים, אתרי נחיתה ברחבי העולם, ועוד.

אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים כתבות ורשמים מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו''ל תופעות טבע בעולם עב"מ

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים