• תַפרִיט
  • תַפרִיט

תצפית הר אביטל והר בנטל

דף הבית » תצפית הר אביטל והר בנטל

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כתב אלי מערבי מהגולן

תמונה מה בנטל להר אביטל. צלם: דר’ אבישי טייכר. פיקיויקי

לאלו המטיילים ברמת הגולן ורוצים לעשות תצפית נוף מדהימה לעבר סוריה, רמת הגולן ועמק החולה, מומלץ לעשות את התצפית בהר אביטל והר בנטל, ללא ספק זוהי אחת מנקודות התצפית המרשימות ביותר ברמת הגולן.

הר אביטל והר הבנטל אלו הם שני הרים שכנים, על הגדול שבניהם, הר אביטל לא ניתן לעלות מכיוון שהוא שטח צבאי (ישנו בסיס צבאי בראש ההר). אך על הר הבנטל ניתן לבצע תצפית נוף לעומק שטח סוריה, העיירה קונטרה, על רמת הגולן ועל צפון מדינת ישראל והחרמון.

הר הבנטל מתנשא לגובה של 1171 מ`, ואילו הר אביטל מתנשא לגובה של 1204 מ`.

הר אביטל נקרא בערבית הר אבו א-נדא (“בעל הטללים”), על שם הקדוש הקבור בראשו. אבו נדא היה כמו חוני המעגל לתושבי הסביבה, שהאמינו בכוחו להוריד טל ומטר. כיום אי אפשר להגיע אל הקבר הקדוש – האזור חסום בבסיס צבאי ובשדה מוקשים.

התצפית ההר בנטל

במרומי ההר ישנו בונקר צה”לי שניתן לעלות עליו ולעשות תצפית נוף לעומק שטח הסורי ואף אל דרום לבנון ואל רמת הגולן וצפון מדינת ישראל.

ניתן לקבל הסבר בעברית ובאנגלית על המקום במתקן הסברה אוטומטי המסביר על האתר ואף להשתמש במשקפת המוצבת במקום (מומלץ להביא משקפות אישיות).

ניתן להיכנס ולהתרשם מהבונקר הפתוח למבקרים, יורדים דרך במדרגות בכניסה לבונקר.

המלצה אישית, לבקר בנקודת התצפית לעת השקיעה.

במרומי הר בנטל נמצא בית הקפה הגבוה בישראל, 1165 מ`, מסעדת קופי ענן, מקופי ענן יש תצפית נוף מדהימה אל מרחבי סוריה, רמת הגולן, החרמון והרי הגליל.

ניתן גם לשבת במרפסת התצפית השקופה של המסעדה על כוס משקה חם או קר וליהנות מהנוף המדהים.

הנקודה הבולטת ביותר בתצפית בהר בנטל הוא הקיבוץ שנמצא בחיקו של הר בנטל, קיבוץ מרום הגולן.

זהו הקיבוץ הוותיק ביישובי הגולן והוא גם היישוב העברי הראשון מעבר לקו הירוק. הוא עלה הקרקע ב- 14 ביולי 1967 כגרעין מתיישבים מקרב קיבוצי החולה. כחודש לאחר סיום המלחמה. ראשית ישב הגרעין שהקים את הקיבוץ במחנה סורי נטוש בעלייקה (אתר ברק), לאחר מכן עבר לקונטרה. בין השנים 1969 ו-1973 הופגז היישוב פעמים רבות על ידי הצבא הסורי. במרץ 1972 עבר היישוב למיקומו הנוכחי. במהלך מלחמת יום כיפור פונה היישוב למשך הלחימה, ולאחר מכן הופגז שוב במהלך מלחמת ההתשה שלאחר המלחמה.

לאלו השוכרים צימרים באזור, מומלץ לראות את “גלישת החלב” זהו ערפל לח וסמיך מכסה את הלוע של הר הגעש, התופעה מתחילה עם זריחת השמש ונמשכת עד לשעות הבוקר המוקדמות. מומלץ להתמקם על הכביש הצר (שאנו ממוספר) בין הר אביטל להר הבנטל, זהו הכביש שחוצה את קרקעית הלוע של הר אביטל ומתחבר לכביש מס` 98.

דגשי בטיחות

אסור לרדת מהתצפית וממקומות לא מסומנים, ההרים אביטל ובנטל ממוקשים.

איך מגיעים:

מצומת עמיעד לכיוון קריית שמונה על כביש מס` 90, בצומת מחניים לפנות ימינה לכביש מס` 91, סעו בכביש לכיוון צפון לרמת הגולן, בצומת השריון לפנות שמאלה לכביש מס` 978 ובצומת הבאה פנו ימינה לכיוון מרום גולן עד להגעה לצומת X מעגלית, שמאלה זה לקיבוץ מרום גולן, ימינה זה לראש הר אביטל (לבסיס הצבאי) וישר זהו הכביש שחוצה את קרקעית הלוע של הר אביטל ומתחבר לכביש מס` 98.

לרוצים לעלות לתצפית בהר בנטל ול”קופי ענן” עליהם לפנות שמאלה ובצומת הבאה עפ”י השילוט ימינה בכביש המפותל עד לחניון ולנקודת התצפית.

לאלו הרוצים להגיע ללוע של הר אביטל, יש להמשיך ישר.