מדריך אטרקציות ובילויים למטייל בבית ג'אן

בית ג'אן – צילם: ד"ר אבישי טייכר. מויקיפדיה

עריכה לשונית: יעל פלד

בֵּית ג'אן

כפר דרוזי שהוא גם מועצה מקומית הממוקם כחמישה קילומטרים מהר מירון. דרוזים מלבנון הקימו את הכפר הזה במאה השמונה-עשרה על שרידי יישוב קדום מתקופת הברזל. יש שלוש דעות למקור שמו של הכפר: יש הטוענים שהיישוב הקדום שהיה במקום נקרא בית דגון, יש הטוענים שהדרוזים מאמינים שיש באזור באזור ג'ינים (שדים) ויש הטוענים שהמילה ג'אן מסמלת את יופיו של המקום. בעבר תושבי הכפר התפרנסו מחקלאות, מייצור שמנים ומייצור יינות, אך כיום תושבי הכפר מתפרנסים מתיירות ומשירות בכוחות הביטחון.

במקום תוכלו ליהנות מתצפיות שונות המשקיפות על סוריה, לבנון וערי ישראל. בנוסף תוכלו לשמוע הרצאות על הדרוזים, תרבותם, החינוך, המורשת והאמונות שלהם ואף תוכלו לבקר בבתי הקברות הכנעניים ולרחוץ במעיינות המים הממוקמים מסביב לכפר.

זאת ועוד תוכלו לטייל באטרקציות השונות שיש בכפר הכוללות מקומות הקדושים לדרוזים, אתרי הנצחה,אתרים ארכיאולוגיים, מפעלי קוסמטיקה ואתרי אקסטרים שמפורטים כאן.

מקומות הקדושים לדרוזים

מקם בהאא' אלדין : אחד מחמשת הנביאים-מטיפים של הדת הדרוזית שחי מספר שנים במערה על הר חיידר שעליו נבנה הכפר בית ג'אן. מספרים בכפר שלפני כמאה ושלושים שנה נכנסו שני פלחים למערה ובה הם ראו ששמו חרוט בסלע, ולכן מקום זה הפך להיות קדוש לדרוזים והם באים לשם כדי להתפלל ולבקש עזרה. בשנות השבעים נבנו מעל המערה כמה בניינים המשמשים להרצאות ולחדרי לימוד ואף המערה עצמה ממוקמת בתוך בניין שלו כיפה. יש להגיע למקום בלבוש צנוע ובכניסה תצטרכו לחלוץ נעלים. יש לשים לב שאפשר להיכנס למערה רק בזחילה או בשפיפה. בעשרים וחמישה ביולי חוגגים במקום את החג בהאא' אלדין. המקום ממוקם על פסגת הר הארי שממנה תוכלו להשקיף על האזור.

אתרי הנצחה

האנדרטה לזכרו של פאדי קזאמל, הרוג מאסון המסוקים

אנדרטה לזכר "פאדי קזאמל, שהיה אחד מנספי אסון המסוקים, תאונה  שבה שני מסוקי יסעור של חיל האוויר התנגשו זה בזה  וגרמו למותם של שבעים ושלושה לוחמים. תאונה זו התרחשה בתאריך ארבעה בפברואר 1997.

האנדרטה לזכרם של פואד וסאלח זידאן

בצדה הימני מוצבת האנדרטה לזכרם של שני אחים, פואד וסאלח זידאן, תושבי בית ג`אן שנהרגו במהלך שירותם הצבאי . פואד זידאן נהרג בשנת 1987 בגדה במהלך שירותו ביחידת מג"ב. הוא היה בן שמונה-עשרה וחצי במותו. סאלח זידאן נהרג בלבנון ב- 1996 כשמחבל מתאבד הפעיל מטען חבלה נגד חיילי צה"ל, במותו הוא היה בן עשרים וארבע. באנדרטה שהקימו המשפחה והחברים חרוטים המשפטים הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו" ו- "עוף גוזל, חתוך את השמיים". בנוסף שתי תמונותיהם של האחים חקוקים בלייזר בתחתית האנדרטה.

אתרים ארכיאולוגיים

הבית עתיק :בית מהתקופה הצלבנית שבו תוכלו לראות את בור המים שנראה בצורת פעמון, קברים חצובים, בית בד מסורתי ובית תפילה דרוזי. בנוסף תוכלו לשמוע סיפורים על הכפר ועל העדה הדרוזית. המעוניינים יוכלו לשלב את הסיור במקום עם שמורת הר מירון, המעיינות באזור וארוחה דרוזית אותנטית.

טלפון ליצירת קשר: 053-7105797

מערת אג'יאל : מערה שגודלה כשלוש-מאות מ"ר ששימשה לצורכי תפילה בכנסייה סודית של הנוצרים הראשונים בגליל, למקור מים של תושבי הכפר ולמקום מסתורם של תושבי הכפר.

טלפון ליצירת קשר: 04-9802457 או 050-9802457

מפעלי קוסמטיקה

מעבדת הטבע של דוקטור דבור: במעבדה זו משלבים בין סודות צמחי מרפא גליליים של הדרוזים לבין הידע והטכנולוגיה של היום. צמחי המרפא הייחודיים של הגליל טובים לבריאות ומהם מכינים תמציות, שמנים, מי פרחים, חליטות צמחי מרפא ומוצרי קוסמטיקה. במהלך הסיור תסיירו בגן צמחי המרפא, תשמעו סיפורים על מסורת צמחי המרפא, תשמעו הרצאות שונות בנושאי קוסמטיקה ,צמחי מרפא ועוד שתצטרכו לתאם מראש ולבסוף תוכלו ולבסוף לרכוש את מוצרי המקום.

 טלפון ליצירת קשר: 049803711

מעבדות איה נטורל קוסמטיקה טבעית: מעבדות המייצרות סבונים, קוסמטיקה, חמאה טבעית ושמנים ממוצרים טבעיים, שמנים, ובעיקר שמן זית גלילי מסוג כתית. במרכז המבקרים תשמעו על מוצרי החברה ואף תוכלו להתנסות בהם.

טלפון ליצירת קשר: 04-9805884 או 04-9805886

אתרי אקסטרים

טרקטורונים אגדה בשטח בית גאן: נסיעה בטרקטורונים בשמורת הר מירון ובגליל העליון. תוכלו לבחור בין מסלולי יום לבין מסלולי לילה. המקום מציע מסלול שאורכו שעה וחצי, מסלול שאורכו שעתיים וחצי ומסלול שאורכו ארבע שעות. לפני שתצאו למסלול תקבלו הדרכה כולל כללי בטיחות. במסלול אפשר לשלב מסלול רגלי שאורכו כחמישה קילומטרים המלווה במדריך טיולים. בנוסף בכל אחד מהמסלולים תקבלו פיתה דרוזית עם לבנה  ותה צמחים. המעוניינים יוכלו לשלב עיסוי שבדי.

טלפון ליצירת קשר: 057-9428057

חוות הר הארי: חווה הממוקמת בפסגתו של הר הארי. חווה שבה תוכלו ליהנות מתצפית על הרי הלבנון והרי הירדן, מטיולי ג'יפים, מרכיבה סוסים ומרכיבה על חמורים. בנוסף תוכלו לרחף במצנחי רחיפה. יש אפשרות לרחיפה אישית ויש אפשרות לרחיפה זוגית.

טלפון ליצירת קשר: 050-7257801 או 054-2363722

גם תוכלו לבחור לאכול באחת מתוך ארבעת המסעדות שיש בכפר:

1.אלקמינו :בית קפה ומסעדה המציעה ארוחות חלביות, ארוחות בשריות ומאכלים דרוזים אותנטיים. במקום יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

טלפון ליצירת קשר: 053-8094233

2. אלשריף: מסעדה המציעה  אוכל ביתי וארוחות בשריות ברוח העדה הדרוזי.

שעות פתיחה:שתים-עשרה בצהריים עד חצות.  טלפון ליצירת קשר: 053-7106841

3. אירוח בנוף פתוח: מסעדה כשרה המציעה ארוחות בשריות, ארוחות דגים, אוכל דרוזי וחומוס

טלפון ליצירת קשר: 057-9441375

4. נו ניים  no name : מסעדה המתמחה בהמבורגרים, אך מציעה גם ארוחות בשרים אחרות.

שעות פתיחה: אחת-עשרה בבוקר עד חצות

טלפון ליצירת קשר: 057-9367998

לבסוף תוכלו ליהנות מלינה באחת ממאות המקומות שבסביבה

יישובים בסביבה עם מלונות

עיירות

אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, בית ג'אן, בית ג'ן, מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות