• תַפרִיט
  • תַפרִיט
מקור צילום - מפליקר ברישיון Attribution 2.0 Generic CC BY 2.0

מדריך למבקרים בעכו: מסלולי טיול, אטרקציות, מסעדות ושווקים

דף הבית » מדריך למבקרים בעכו: מסלולי טיול, אטרקציות, מסעדות ושווקים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

מקור צילום – מפליקר ברישיון Attribution 2.0 Generic CC BY 2.0

 המידע נכתב 30 באוג׳ 2013.  אשמח לקבל הערות\הארות ותיקונים. קרדיט לעוזרים

למעלה משלושת אלפים חמש מאות שנים פועל נמל עכו מחוץ לחומות של העיר. שער הים מאפשר כניסה לתוך חומות העיר העתיקה של עכו, על פי המחקרים שימש המפרץ כמעגנה ונמל בתקופות הפניקית, הלניסטית, הרומאית, האסלמית, הצלבנים, העותמאנית ותקופת המנדט הבריטי.

ראשיתה בתל עכו (גבעת נאפוליאון). עכו העתיקה היא אחת הערים היחידות לאורך חופי הים התיכון שחומותיה נשתמרו סביב ללא פגע.  חוץ מזה, החומות שלה הן מהמאה הי”ט, כך שזה לא מפליא שהן נשמרו עכו הוכרזה על ידי האו”ם כאתר מורשת ושימור עולמי, וכאחד משבעת פלאי ארץ ישראל.

כאשר מסיירים בנמל מבחינים בשני שוברי גלים, השובר הדרומי המתוארך לתקופה הפרסית עליו הולבש שובר גלים חדש (שנבנה על הישן), שובר הגלים השני, המזרחי מתוארך לתקופת איבן טולון אתה בטוח שהקוראים שלך יודעים מתי הייתה התקופה הפרסית ומי היה אבן טולון ומתי הוא חי?. בסמוך לו ממוקם אי הזבובים ועליו מגדל שמירה נוסף אי הזבובים נמצא בקצה שובר הגלים המזרחי, תסתכל טוב על צילום אוויר כמו ב-Google earth ,מגדל זה שימש אף כמגדלור בתקופה הצלבנית לא מדויק. המגדלור של נמל עכו בתקופה הצלבנית היה בכנסיית אנדריאס הקדוש, לא רחוק מהמגדלור הנוכחי. שוברי הגלים הראשונים נבנו תקופה ההלניסטית לפני רגע כתבת שהמזח הדרומי נבנה בתקופה הפרסית.

במאה השמינית לספירה הוארכו המזחים זאת מניין? בשבילי זהו חידוש גמור. אורכם היה כשש מאות מטר. בקצהו כל מזח הוקם מגדל שמירה להגנת הכניסה לנמל. על פי הממצאים בין שני המגדלים נמתחה שרשרת הגנה שנמתחה בכל לילה, בתקופה מאוחרת יותר נבנה גם מגדל השמירה על אי הזבובים להגנה נוספת. השרשרת הונחה בימיו של אבן טולון, סוף המאה התשיעית, אז גם הוקם המזח המזרחי שבקצהו נמצא אי הזבובים

בתקופה שהמסחר בנמל פרח, עלתה חשיבותו והשימוש בנמל המשפט הזה לא כתוב בעברית. משהו כמו: “בתקופות שבהן המספר פרח עלתה חשיבותו של הנמל”. האגדות מספרות כי עגנו בו עשרות ספינות סוחר ודייג יש עדויות (בהחלט לא אגדות) מהתקופה הצלבנית על כך שהנמל עלה על גדותיו, ואוניות נאלצו לעגון מחוץ לנמל.

קרנו של הנמל ירדה מששודרג נמל חיפה בתחילת המאה העשרים ועיקר נפח המסחר עבר אליו. כיום משמש הנמל כמעגן יאכטות וספינות דייג, בנמל ניכרת פעילות מסחרית בעיקר בערב, בשעה שהדייגים יוצאים לעבודת הדיג.

במשך היום הפעילות נסבה בהכנת ציוד הדיג, הפלגות תיירותיות, תיקון ספינות.

בעת הקמת הרובע של סוחרי העיר האיטלקית פיזה לפני כשמונה מאות שנה, ניתנה להם רשות להקים נמל משלהם שנקרא הנמל הפיזני, בנמל הקטן ניתן גם לסייר מומלץ להמשיך ולעלות לקטע החומה הדרומית ולהביט למטה לנמל ולנוף מפרץ חיפה והצפון, ולהמשיך לכוון המגדלור הישן.

בעת האחרונה החלה רשות העתיקות בחפירות חדשות לאור גילויים מחפירות שנערכו בשנת 2009, של רציף שעיקרו מתחת לחומות העיר העתיקה מימי התורכים כיוון שכך משערים שהתקיים הרס גדול ושימוש באבני הרציפים והנמל לטובת השבחת חומת הים של הנמל.

סגנון הממצאים שנתגלו מצביעים על פעילות פניקית בעכו.  נתגלו בחפירות החדשות אבנים כבדות שהיו מוטבעות ברציפים שבהם נוקב חור שיש המשערים כי שימש לקשירת האוניות לרציף בעת העגינה לפריקה והעמסה, חלקם של האבנים נמצאו בתוך המים לאחר שמתקני הנמל הושמדו מספר פעמים בידי הכובשים הפרסים ובתקופות אחרות כמו לאחר מרד בית ראשון?? מה זה בדיוק.

בין הממצאים שנתגלו: שברי חרסים וכדים שלמים ששימשו ככלי אחסנה לסחורות כמו שמן, יין ותבואה. על פי צורתם והקישוטים שעליהם מבינים שהם הגיעו מרחבי מהים התיכון ממסחר עם נמלים אחרים .

הממצאים שנתגלו בעכו עד היום: יש הטוענים כי עוד הרבה מעברה של העיר, מסתתר מתחת לפני הקרקע, כבתולה ביישנית המגלה טפח אך מסתירה טפחיים, בעת הביקור בעיר כדאי לנסות ולהציץ בחלק מתגליות אלו, בשילוב עם הביקור התיירותי והטעים בשוק העיר העתיקה.

חפירות שנערכו בעיר עכו חשפו לעיני כול את שרידי ביצורי העיר, את מערכת הולכת המים מערכות ניקוז מתחת למרצפות האבן של רחובות וסמטאות העיר, מצודות שבהם התגוררו הכתות השונות של הצלבנים והטמפלרים, מבנים גדולים ששימשו את מערכות הממשל בעיר, מערות ומנהרות מסתור ומעבר בין הרובעים ולעבר מעגן האוניות בנמל, מתחם אולמות האבירים והרובע האוספיטלרי.

אגדות 

*אגדה עברית קדומה מספרת שהים הגדול הציף את העולם, וכשהגיע לחופה של עכו נעצר במקומו, כנאמר באיוב (לח, יא): “עד כה תבוא ולא תוסיף”. עד כה הופך באגדה ל “עכו”.

* אגדה  אחרות מספרות שנאפוליאון הגיע עם צבאו לתקוף את עכו והיה זקוק למקום גבוה כדי להשקיף על הנעשה בעיר מעבר לחומות. הוא ציווה על כל חייל בצבאו הגדול לחפור ולהביא דלי עפר אחד בנקודה זאת, כך נוצרה הגבעה ומכאן מקור שמה גבעת נאפוליאון.

( תודה למני נחמן על האגדות)

 –

כדאי לבקר בתגליות ארכיאולוגיות אלו :

במנהרת הטמפלרים, במתחם סנטה אנה ברובע הטמפלרי ובאותה הזדמנות להתבונן בכנסיה, בבתים ובצורת החיים ברובע. ברובע של סוחרי העיר גנואה  (הגנואזי)  ברחוב החנויות המקורה שנחשף במבני מגורי הסוחרים ובבית התפילה בכנסיה.

מתחם הרחוב הגנואזי – כולל כנסייה, מבני מגורים ורחוב חנויות מקורה.

ברובע האוספיטאלרי בשרידי בית החולים . אוספיטאלרים הם נזירים שעסקו בטיפול בצלבנים ובכל שאר העדות בארץ ישראל. הם הקימו במאה ה-11 בית חולים בירושלים, ופעלו גם בערים אחרות ( הוסיף:אביטל ענבר)

בעת הביקור בבורג’ אל סולטן כדאי לחוש ולהתבונן במעברים התת קרקעיים המחופים תקרו קמרוניים.    

באזור העירייה העירונית ( הסראייה) כדאי לראות את שרידי כנסיית סנט גוהן .

כדאי לקנח במאגר המים בחצר מסגד אל גזאר שבעברו נותרו שרידי כנסיית הצלב הקדוש והקתדראלה .

 

מסלול קלאסי רגלי לעכו כולל :

חלק גדול מאטרקציות עכו בתשלום, ניתן לרכוש כרטיס משולב בגן הקסום ,לפני הכניסה לעיר העתיקה מצד שמאל, ניתן גם לשכור טייפ המסביר על האטרקציות בנקודת העצירה באזור  האטרקציה.

1.להתחיל מומלץ במצודה ההאוספיטאלרית והגן הקסום מרכז המבקרים

2.משם להמשיך לאולמות האבירים , הביקור כרוך בתשלום.

3.השלב הבא בסיור ביקור במנהרה הטמפלרית , הביקור כרוך בתשלום

4.ביקור בכלא עכו ,כולל את חדר הגרדום והמוזיאון  הביקור כרוך בתשלום סימלי.

5.בדרך ממסגד עומר לנמל ,ניתן לבקר בחמאם אל באשה ומופע הבלן האחרון הביקור כרוך בתשלום.

6.ביקור במוזיאון בין החומות הביקור כרוך בתשלום.

7.כניסה לעיר העתיקה דרך שער דמשק היבשתי .

8.סיור ברחובות שוק העיר העתיקה.

9. להמשיך בדרך המשתלשלת לחאן אל עומדן ולנמל  .

10.לאחר הביקור במנהרה הטמפלרית . כדאי לסייר ועליה לחומות עכו, התותחים, תאי המשמר, החפיר ומוביל המים.

11.לקינוח מומלץ ללכת לאיבוד בסמטאות, לאכול ולרכוש דברי מתיקה.

מאמרים נוספים למסלולי טיול בעכו

מסלול החידות בעכו העתיקה

מסלול טיול מעגלי בעכו העתיקה

מסלול טיול לאורך חוף נהריה עכו

מסלול טיול בעכו, מחוף הסוסים לזאוויית אל שאזליה ולמבצר

 

חופי רחצה בעכו

חוף הלגונה, לגונה קסומה, שהפכה לחוף מוסדר, נקי ושקט מאוד, בסוף הטיילת הצפונית של עכו. בחוף התקינו מתקנים חדשים וחנייה בשפע.

חוף הארגמן בכניסה הדרומית לעיר עכו הוכרז כאחד מחופי הים הנקיים והמסודרים בישראל. החוף נהנה מחול רך ומפרץ טבעי המגן עליו משלושת עבריו. מהחוף נשקף מראה בלתי נשכח של עכו העתיקה. בשנים האחרונות החוף עבר שיפוץ המקנה אווירה הרבה יותר נעימה להגיע לחוף ולשהות בו. חוף נגיש לנכים, מחולק לשניים: חוף דתי וחילוני. חוף הארגמן הוא חוף הרחצה המוסדר, היחידי בעיר.

המרינה בעכו

בשטחה של המרינה מקום עגינה ל- 80 סירות ויאכטות טיולים. כמו כן, משמשת למקום בילוי ואוכל במסעדות מקומיות ודגים בשטחה. ניתן להתבונן בסירות המרוץ ובאופנועי הים, ואף לצפות בקפיצות של ילדי עכו למימי הים מהחומות או ממגדל הזבובים, או סתם ליהנות משקיעה או זריחה וכמובן להתבונן בעבודת הדייגים בעת ההכנות להפלגות דייג ובעת חזרתם לחוף עם שללם

אתר משחקים בעכו

פארק האקסטרים 

קיר הטיפוס הגדול ביותר במזרח התיכון עם אלפי מטרים של קירות טיפוס, מקפצת הבאנג’י הגבוהה בארץ, גלישה באומגה מהירה ומתחם גשרים תלויים הם רק חלק מהמתקנים שקוראים תיגר על כוח הכבידה.

פארק אקסטרים שבעכו, מציע במתחם האתגרי הגדול והמקצועי ביותר בישראל, את החוויה האולטימטיבית לימי חול המועד. מדובר בחוויה מרעננת וחגיגה של ענפי הספורט האתגרי. בין המתקנים שהוא מציע, ניתן למצוא כ-2,000 מ”ר של קירות טיפוס פנימיים וחיצוניים, כולל קיר הטיפוס הגבוה ביותר במזרח התיכון ומהגבוהים והמרשימים בעולם, המתנשא ל-30 מטרים בזווית שלילית. על גבי הקירות הותקנו למעלה מ-8,000 אחיזות ייחודיות וצבעוניות, שעוצבו במיוחד עבור הפארק והובאו מצרפת, כשאבני הטיפוס בקיר המיועד לילדים מעוצבות באותיות באנגלית ובאייקונים צבעוניים של בעלי חיים.

בפארק יש גם מתקן קפיצת באנג’י דרופ ייחודי מגובה של 32 מטר – הגבוה בישראל, Sky Track – מתחם גשרים תלויים בגובה של 7 מטרים להורים ולילדים, Extreme Sky Track – מתחם גשרים תלויים בגובה של 15 מטרים לבני נוער ולמבוגרים, מתקן אומגה מהירה באורך של 90 מטרים, מתחם שעשועים מעוצב ומוצל לקטנטנים הכולל קיר טיפוס לזאטוטים, סולמות וחבלים ומתחמי פעילויות Outdoor לימי גיבוש וסדנאות.

בבניית המתחם הושם דגש מיוחד על בטיחות המתקנים והמשתמשים, ולכן נקבעו נהלי בטיחות עבור כל מתקן, שעומדים בקריטריונים מחמירים לפי תקני הבטיחות הבינלאומיים. הפארק מונגש לנכים, מואר ומאובטח. “פארק אקסטרים עכו” מבית שפן הסלע, מביא את בשורת ספורט האקסטרים, מעלה את רמת הענף בארץ לכדי מקצוענות ומזמין את הציבור הרחב להגיע, להתרשם ולהתנסות בעצמו ממגוון המתקנים שמותאמים לכל רמת קושי ולכל גיל. מטרת המיזם היא להפוך את ספורט האקסטרים לבטוח ונגיש לכולם.

כתובת: שלום הגליל 3, עכו, 255484
טלפון: 1-700-556-070

שעות פתיחה:

יום שניסגור
יום שלישיסגור
יום רביעי16:00–19:00
יום חמישי16:00–19:00
יום שישי10:00–17:00
יום שבת10:00–17:00
יום ראשוןסגור

 – 

מקומות לינה מומלצים בעכו וסביבתה

 –

מאמרים נוספים

אטרקציות ובילויים בזיכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה והסביבה

מסלולים, אטרקציות, בילויים, המסעדות ולינות בתל אביב-יפו

מדריך האטרקציות, בילויים, מסעדות, שווקים בעכו וסביבתה

אטרקציות, מסלולי טיולים ובילויים המומלצים למטייל באילת

אטרקציות, בלויים, מסלולים, לינות, ומסעדות בירושלים

מסלולים, אטרקציות ובילויים ברמת הגולן והסביבה

סיפורה של מטולה, אטרקציות ובילויים באזור

אטרקציות, בילויים ומסלולי טיול בקיסריה

אטרקציות ובילויים בעיר חיפה והסביבה

אטרקציות ובילויים ברחובות וסביבותיה

אטרקציות ובילויים בחדרה והסביבה

אטרקציות ובילויים למטייל בחורפיש

מסלולים, אטרקציות ובילויים בערד

אטרקציות ובילויים בעמק יזרעאל

אטרקציות ובילויים בגליל העליון

אטרקציות ובילויים במצפה רמון

אטרקציות ובילויים בכפר הורדים

אטרקציות ובילויים בהרצליה


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם