מדריך למבקרים בעכו: מסלולי טיול, אטרקציות, מסעדות ושווקים

מקור צילום - מפליקר ברישיון Attribution 2.0 Generic CC BY 2.0

מקור צילום – מפליקר ברישיון Attribution 2.0 Generic CC BY 2.0

 המידע נכתב 30 באוג׳ 2013.  אשמח לקבל הערות\הארות ותיקונים. קרדיט לעוזרים

למעלה משלושת אלפים חמש מאות שנים פועל נמל עכו מחוץ לחומות  של העיר. שער הים מאפשר כניסה לתוך חומות העיר העתיקה של עכו, על פי המחקרים שימש המפרץ כמעגנה ונמל בתקופות הפניקית ,הלניסטית, הרומאית, האסלמית, הצלבנים, העותמאנית ותקופת המנדט הבריטי.

ראשיתה בתל עכו (גבעת נאפוליאון). עכו העתיקה היא אחת הערים היחידות לאורך חופי הים התיכון שחומותיה נשתמרו סביב ללא פגע.  חוץ מזה, החומות שלה הן מהמאה הי"ט, כך שזה לא מפליא שהן נשמרו עכו הוכרזה על ידי האו"ם כאתר מורשת ושימור עולמי, וכאחד משבעת פלאי ארץ ישראל.

כאשר מסיירים בנמל מבחינים בשני שוברי גלים ,השובר הדרומי המתוארך לתקופה הפרסית עליו הולבש שובר גלים חדש (שנבנה על הישן), שובר הגלים השני, המזרחי מתוארך לתקופת איבן טולון אתה בטוח שהקוראים שלך יודעים מתי הייתה התקופה הפרסית ומי היה אבן טולון ומתי הוא חי?. בסמוך לו ממוקם אי הזבובים ועליו מגדל שמירה נוסף אי הזבובים נמצא בקצה שובר הגלים המזרחי, תסתכל טוב על צילום אוויר כמו ב-Google earth ,מגדל זה שימש אף כמגדלור בתקופה הצלבנית לא מדויק. המגדלור של נמל עכו בתקופה הצלבנית היה בכנסיית אנדריאס הקדוש, לא רחוק מהמגדלור הנוכחי. שוברי הגלים הראשונים נבנו תקופה ההלניסטית  לפני רגע כתבת שהמזח הדרומי נבנה בתקופה הפרסית.

במאה השמינית לספירה הוארכו המזחים זאת מניין? בשבילי זהו חידוש גמור. אורכם היה כשש מאות מטר. בקצהו כל מזח הוקם מגדל שמירה להגנת הכניסה לנמל. על פי הממצאים בין שני המגדלים נמתחה שרשרת הגנה שנמתחה בכל לילה, בתקופה מאוחרת יותר נבנה גם מגדל השמירה על אי הזבובים להגנה נוספת. השרשרת הונחה בימיו של אבן טולון, סוף המאה התשיעית, אז גם הוקם המזח המזרחי שבקצהו נמצא אי הזבובים

בתקופה שהמסחר בנמל פרח, עלתה חשיבותו והשימוש בנמל המשפט הזה לא כתוב בעברית. משהו כמו: "בתקופות שבהן המספר פרח עלתה חשיבותו של הנמל". האגדות מספרות כי עגנו בו עשרות ספינות סוחר ודייג יש עדויות (בהחלט לא אגדות) מהתקופה הצלבנית על כך שהנמל עלה על גדותיו, ואניות נאלצו לעגון מחוץ לנמל..

קרנו של הנמל ירדה מששודרג נמל חיפה בתחילת המאה העשרים ועיקר נפח המסחר עבר אליו. כיום משמש הנמל כמעגן יאכטות וספינות דייג, בנמל ניכרת פעילות מסחרית בעיקר בערב ,בשעה שהדייגים יוצאים לעבודת הדיג.

במשך היום הפעילות נסבה בהכנת ציוד הדיג, הפלגות תיירותיות, תיקון ספינות.

בעת הקמת הרובע של סוחרי העיר האיטלקית פיזה לפני כשמונה מאות שנה, ניתנה להם רשות להקים נמל משלהם שנקרא הנמל הפיזני, בנמל הקטן ניתן גם לסייר מומלץ להמשיך ולעלות לקטע החומה הדרומית ולהביט למטה לנמל ולנוף מפרץ חיפה והצפון, ולהמשיך לכוון המגדלור הישן.

בעת האחרונה החלה רשות העתיקות בחפירות חדשות לאור גילויים מחפירות שנערכו בשנת 2009, של רציף שעיקרו מתחת לחומות העיר העתיקה מימי התורכים כיוון שכך משערים שהתקיים הרס גדול ושימוש באבני הרציפים והנמל לטובת השבחת חומת הים של הנמל.

סגנון הממצאים שנתגלו מצביעים על פעילות פניקית בעכו.  נתגלו בחפירות החדשות אבנים כבדות שהיו מוטבעות ברציפים שבהם נוקב חור שיש המשערים כי שימש לקשירת האניות לרציף בעת העגינה לפריקה והעמסה, חלקם של האבנים נמצאו בתוך המים לאחר שמתקני הנמל הושמדו מספר פעמים בידי הכובשים הפרסים ובתקופות אחרות כמו לאחר מרד בית ראשון?? מה זה בדיוק.

בין הממצאים שנתגלו : שברי חרסים וכדים שלמים ששימשו ככלי אחסנה לסחורות כמו שמן, יין ותבואה. על פי צורתם והקישוטים שעליהם מבינים שהם הגיעו מרחבי מהים התיכון ממסחר עם נמלים אחרים .

הממצאים שנתגלו בעכו עד היום: יש הטוענים כי עוד הרבה מעברה של העיר, מסתתר מתחת לפני הקרקע, כבתולה ביישנית המגלה טפח אך מסתירה טפחיים, בעת הביקור בעיר כדאי לנסות ולהציץ בחלק מתגליות אלו, בשילוב עם הביקור התיירותי והטעים בשוק העיר העתיקה .

חפירות שנערכו בעיר עכו חשפו לעיני כול את שרידי ביצורי העיר, את מערכת הולכת המים מערכות ניקוז מתחת למרצפות האבן של רחובות וסמטאות העיר, מצודות שבהם התגוררו הכתות השונות של הצלבנים והטמפלרים, מבנים גדולים ששימשו את מערכות הממשל בעיר, מערות ומנהרות מסתור ומעבר בין הרובעים ולעבר מעגן האוניות בנמל, מתחם אולמות האבירים והרובע האוספיטלרי.

אגדות 

*אגדה עברית קדומה מספרת שהים הגדול הציף את העולם, וכשהגיע לחופה של עכו נעצר במקומו, כנאמר באיוב (לח, יא): "עד כה תבוא ולא תוסיף". עד כה הופך באגדה ל "עכו".

* אגדה  אחרות מספרות שנאפוליאון הגיע עם צבאו לתקוף את עכו והיה זקוק למקום גבוה כדי להשקיף על הנעשה בעיר מעבר לחומות. הוא ציווה על כל חייל בצבאו הגדול לחפור ולהביא דלי עפר אחד בנקודה זאת, כך נוצרה הגבעה ומכאן מקור שמה גבעת נאפוליאון.

( תודה למני נחמן על האגדות)

 –

כדאי לבקר בתגליות ארכיאולוגיות אלו :

במנהרת הטמפלרים, במתחם סנטה אנה ברובע הטמפלרי ובאותה הזדמנות להתבונן בכנסיה, בבתים ובצורת החיים ברובע. ברובע של סוחרי העיר גנואה  (הגנואזי)  ברחוב החנויות המקורה שנחשף במבני מגורי הסוחרים ובבית התפילה בכנסיה.

מתחם הרחוב הגנואזי – כולל כנסייה, מבני מגורים ורחוב חנויות מקורה.

ברובע האוספיטאלרי בשרידי בית החולים . אוספיטאלרים הם נזירים שעסקו בטיפול בצלבנים ובכל שאר העדות בארץ ישראל. הם הקימו במאה ה-11 בית חולים בירושלים, ופעלו גם בערים אחרות ( הוסיף:אביטל ענבר)

בעת הביקור בבורג' אל סולטן כדאי לחוש ולהתבונן במעברים התת קרקעיים המחופים תקרו קמרוניים.    

באזור העירייה העירונית ( הסראייה) כדאי לראות את שרידי כנסיית סנט גוהן .

כדאי לקנח במאגר המים בחצר מסגד אל גזאר שבעברו נותרו שרידי כנסיית הצלב הקדוש והקתדראלה .

 

מסלול קלאסי רגלי לעכו כולל :

חלק גדול מאטרקציות עכו בתשלום, ניתן לרכוש כרטיס משולב בגן הקסום ,לפני הכניסה לעיר העתיקה מצד שמאל, ניתן גם לשכור טייפ המסביר על האטרקציות בנקודת העצירה באזור  האטרקציה.

1.להתחיל מומלץ במצודה ההאוספיטאלרית והגן הקסום מרכז המבקרים

2.משם להמשיך לאולמות האבירים , הביקור כרוך בתשלום.

3.השלב הבא בסיור ביקור במנהרה הטמפלרית , הביקור כרוך בתשלום

4.ביקור בכלא עכו ,כולל את חדר הגרדום והמוזיאון  הביקור כרוך בתשלום סימלי.

5.בדרך ממסגד עומר לנמל ,ניתן לבקר בחמאם אל באשה ומופע הבלן האחרון הביקור כרוך בתשלום.

6.ביקור במוזיאון בין החומות הביקור כרוך בתשלום.

7.כניסה לעיר העתיקה דרך שער דמשק היבשתי .

8.סיור ברחובות שוק העיר העתיקה.

9. להמשיך בדרך המשתלשלת לחאן אל עומדן ולנמל  .

10.לאחר הביקור במנהרה הטמפלרית . כדאי לסייר ועליה לחומות עכו, התותחים, תאי המשמר, החפיר ומוביל המים.

11.לקינוח מומלץ ללכת לאיבוד בסמטאות, לאכול ולרכוש דברי מתיקה.

מאמרים נוספים למסלולי טיול בעכו

מסלול החידות בעכו העתיקה

מסלול טיול מעגלי בעכו העתיקה

מסלול טיול לאורך חוף נהריה עכו

מסלול טיול בעכו, מחוף הסוסים לזאוויית אל שאזליה ולמבצר

השוק העתיק

איך מגיעים לשוק  : לשוק כניסות רבות מהסמטאות.

הכניסה העליונה לשוק: נכנסים לעיר העתיקה מרחוב חיים וייצמן, פונים לרחוב צלאח-א-דין וחונים בחניון השוק הקטן או בחנייה שמחוץ לחומות.

ברחבה שסביבה הרבה חומוסיות ומסעדות קטנות ,רחוב השוק מחולק לשלושה רחובות המתחברים זה לזה, השוק מתפתל לאורכם, תחילתו ברחוב מרקו פולו, וממשיך לרחוב בנימין מטודלה, ומשם לרחוב פאחר א-דין.

הכיכר חיים פרחי, מהכיכר הכניסה לשוק היא מרחוב מרקו פולו מימין דוכן הפלאפל. בכדי לחנות מומלץ להשתמש  ברחבה הגדולה הקרובה יותר בתשלום ,הממוקמת לכניסה לעיר העתיקה. השוק פתוח כל השבוע משעות הבוקר המוקדמות עד אחר הצהריים.

השוק בעיר העתיקה של עכו נחשב לרחוב הכי צבעוני בעיר, תחילתו העליונה נמצאת בכיכר חיים פרחי ומשם הוא מתפתל לו אל נבכי סמטאות העיר העתיקה.

בשוק ניתן למצוא את כל אשר שוק טוב יכול להציע: חנויות דגים ובשר, תבלינים, מיני מאפה ומתוקים, בגדים, קלטות ודיסקים וגם מסעדות קטנות ומבטיחות, שוק צבעוני שבו דוכנים רבים של דגים, מיני מתיקה מזרחיים וחנויות תבלינים מקוריים.

כאשר מסיירים בשוק כדאי לבקר בשני אתרים יהודיים חשובים הסמוכים: בית פרחי ובית כנסת הרמחל שהיה הגדול והמפואר בעיר.

בתי כנסת

 בית כנסת הרמחל

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות.

בית הכנסת ממוקם היום בקצה סמטה קטנה, היוצאת מרחוב פאחר א דין קצת מצפון למסגד אל מועליק  דאהר אל עומר .

שעות פתיחה בימים א-ה בשעות 09:30-17:30, בימי שישי בשעות 09:00-15:00, בימי שבת סגור.

בית הכנסת נקרא על שמו של רבי משה חיים לוצאטו, חכם איטלקי השנוי במחלוקת שהגיע לעכו בשנת  1743ושיפץ מבנה קטן הנקרא על שמו. הרמחל הבין בקבלה ואף כתב את הספר, מסילת ישרים.

בעיר באותה תקופה היה בית כנסת נוסף שנקרא אחאב, אך הרחמל היה מפואר וגדול ממנו. בית הכנסת נלקח בשנת 1758 עלי ידי השליט דאהר אל עומר, ומעליו נבנה מסגד אל מועלק. כתחליף ניתן ליהודים מבנה קטן בחלק הצפוני של המסגד. רק בשנים האחרונות שופץ המבנה הקטן ומתקיימים בו סיורי הדרכה בידי גבאי בית הכנסת.  אין בבית הכנסת בימה ואף לא עזרת נשים. במקום הבימה  קיים מרתף מתחת לרצפה והוא גלוי לעיני המתפללים משום סבכת סורגי ברזל הסוגרת עליו במפלס הרצפה. על פי האמונה ,ממעמקים קראתיך יה.

בהדרכה מסביר הגבאי על גבי ספר תורה שאינו בשימוש קודש, את הכללים ותהליכי כתיבת ספר תורה, ואף ממדגים בקולו, תפילות בסגנון שהיה בבית הכנסת בעבר וכיום.

בית תפילה קטנטן זה, הנמצא ליד הרחוב הראשי של השוק הססגוני של עכו העתיקה, הוא פנינה של היסטוריה יהודית ושל מנהגים יהודיים. בשנים האחרונות שוקם בית הכנסת ושופץ, והוא עומד כיום שוב במלוא תפארתו.

בית הכנסת התוניסאי, אור תורה

מכונה גרבה ,או לגריבה על שם בית הכנסת באי גרבה בתוניס.

האתר ממוקם  ברחוב קפלן 13 עכו.  

הכניסה בתשלום, סיורים מודרכים בתאום

טלפון לתאום 04-9818451

המקום פתוח בימים א – ה בשעות 12:30 :09:30,ביום שישי ושבת סגור.

מבנה בית הכנסת מתנשא לגובה ארבעה קומות ומצופה בחזיתו בפסיפס, בקירותיו 40 חלונות ויטראזים.

בית הכנסת בעכו בנוי על פי בית הכנסת אשר נבנה באי גרבה בתוניס, בארון ספרי התורה ממוקמים שבע ספרי תפילה בארונות כמנהג הקהילה התוניסאית. כל דלת לארון קודש מוקדש לנושא שונה, של שבטי ישראל בעולם, אחת הדלתות הובאה הובאה  מבית הכנסת המקורי באי גרבה, הקהילה מחשיבה את עצמה כצאצאים של שבט זבולון

כנסיות עכו

כנסיית סנט ג'ורג היוונית אורתודוכסית

הכנסייה ידועה גם בשמה סנט ניקולאס

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות.

טלפון לתאום 9910563-04, 9915029 -04  ,איש הקשר אליאס חורי

הכנסייה ממוקמת ברחוב 12 בעכו

יש הטוענים כי הכנסייה נבנתה לזכרו של הקדוש גיאורגיוס שמת משום אמונתו בדת הנוצרים ועונה והומת בעיר לוד בשנת 1217. חשיבותו מבחינה נוצרית נובע משום שלאחר בנייתה ביקר בה מייסד הכת פראנצסקו די אסיזי בשנה 1219. ב העיר בידי המוסלמים בשנת 1291, נמלטו אנשי הכנסייה והמנזר נפגע .

הכנסייה האורתודוכסית יוונית הוקמה ונחשבת כמבנה הנוצרי הראשון בימי שלטון התורכים. בראשונה, בתחילת שנת 1545 בעיר, בצמוד לכנסיה נבנה גם בית הכומר, על קיר בית הכומר מוצבת טבלת זיכרון לשני קצינים בריטיים שנפלו על הגנת עכו .

בשנת 1631 היתה עדות ראשונה לקומו של המנזר על ידי ל הנזיר המינוריט יוג'ין רוז'ה (Roger), שביקר בעכו.

בתקופתו של המושל פאחר אל דין הדרוזי, בשנת 1666, הוא אישר לשקם את הכנסייה שנבנתה כיפה יותר מקודמתה, אז היא שימשה כאכסניה לבני הכת,  בקרב המאמינים הנוצרים.

קיימת אגדה כי המבנה הוקם על חורבות הכנסייה הנוצרית לאורטיוס הקדוש שהוקמה בתקופה הצלבנית לשימוש סוחרי העיר גנואה האיטלקית.

כיום הכנסייה צמודה לקיר הצפוני של חאן אל פראנג, הכנסייה בולטת למרחוק בזכות צבעה הלבן וכיפתה האדומה שמעליה מתנוסס צלב מתכת, ייחודה של הכנסייה בצריחה הבנוי בסגנון גותי מרובע, הצבוע באדום אשר מיחד אותה מיתר צריחי הכנסיות בעכו.

הכנסייה המארונית

שמה של הכנסייה משמו של  הקדוש מרון הקדוש, מהמאה השישית לספירה.

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות.

האתר ממוקם בדרום מערב עכו, ליד כנסיית אנדרוס,  ומנזר דאם דה נצרת.

רחוב 7811 עכו

טלפון לתאום: האב עפיף 04-9912039

מייסדי כנסייה זאת בני מסדר המרונים סולקו מהעיר לאחר כיבושה בידי המוסלמים. בתקופת שלטונו של פאחר אל דין בשנת 1966 חזרו בני הכת והורשו לשפץ את הכנסייה.  כיום בשמוש חיילי צדל מלבנון שעברו להתגורר בישראל.

 

כנסיית סנט אנדרוס

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות. תאום עם האב אנדריי.

טלפון   9964082  -04 , 04-9910283

האתר ממוקם דרום מערב העיר, רחוב ההגנה 11.

כנסיית סנט אנדרוס בעכו' ממוקמת בחלק הדרום מערבי של העיר, שמה של הכנסייה ניתן לה על שם הקדוש סנט אנדרוס, קדוש מפורסם במסורת הנוצרית. או על שם כנסיית סנט אנה.

הכנסייה שייכת לזרם האורתודוכסי היווני הקתולי

הכנסייה נבנתההשנת 1765 במקומה הנוכחי, על חורבות כנסיית אנדרוס מתקופת שלטון הצלבנים בעיר.

מסגדי עכו

מסגד אל רמל – מסגד א שעבי

המסגד ממוקם ברחוב מרקו פולו בשוק עכו העתיקה.

המסגד השני אשר נבנה בעיר העתיקה של עכו, תאריך בנייתו המשוערך בשנת 1702 לספירה, מסגד זה הוקם בעיר העתיקה של עכו, יש הסבורים כי המסגד הוקם על שרידי כנסיית מרים הקדושה של קהילת סוחרי מרסי בעיר בתקופה הצלבנית/ המסגד נבנה על מנת, לאפשר תפילה לעוד תושבים חדשים מוסלמיים, להתפלל בעיר תושבים אשר לא גרו באזור הים בעכו .

על פי המסורת המסגד הוקם בידי חא'ג  מוחמד אבן אל-שיח חלילי אל-שעבי, על פי תאורי העבר בחצר המסגד מוקמו בית המרחץ אל – שעבי, מחסנים,חנויות ובית קפה גם מסגד זה נמסר לשליטת הישות המוסלמית הדתית הווקף .

 

מסגד אל מג'דלה

שמו ניתן לו עקב בנייתו בידי אנשי מג'דל ליד הכנרת.

איך להגיע: בהליכה ברחוב נור אדין אל ישרוטי, הממוקם ממערב מסגד אל גזאר, בחלק הצפון מערבי של העיר העתיקה, מול ארמונו של עלי אגא.

מסגד אל מג'דלה הוקם על מנת להוסיף מסגד נוסף ברובע, תאריך הקמתו משוערך לשנת  1809 המסגד נבנה בידי תושבים מאמינים במג'דל שליד טבריה, שהגיעו והתיישבו בעיר העתיקה של עכו, המסגד נתמך וקבל עידוד לבנייתו מהשלטון הממלוכי, פיקח על בנייתו עלי אגא המשנה למושל עלי פחה, בשנת 1810  נתווסף צריח למסגד.

נוסף לאולם התפילה המרכזי, קיימים שני חדרי תפילה קטנים יותר שפתחיהם לכוון החצר הפנימית שצורתה טרפז, לאולם התפילות המרכזי מובילה ארקדה שעל גגה שלוש כיפות מזרחיות.

 

מסגד סינאן באשה הנקרא מסגד הים

המסגד הנחשב לעתיק בעיר עכו העתיקה. שימש את דייגי עכו בטרם צאתם לעבודתם על מנת לשאת תפילה לשייט דייג טוב ולתפילת ברכת הדרך כמו אצל היהודים. בעת שנבנה המסגד במיקומו הקודם במאה השש עשר, הוא נקרא מסגד סינאן באשה .

לאחר סיום השלטון הצלבני בעיר עכו בין השנים 1191-1291 עברה עכו לשליטת השלטון העותומאני. בשנת 1517הוקם המסגד הראשון בעיר עכו, לאחר מכן שלט בעיר השליט הדרוזי דאהר אל עומר, בעת תקופת שלטונו של השליט שאחריו אחמד גז'אר פחה, נחרב המסגד והוקם שנית בימי סולימן פחה במיקומו הקיים.

לאחר שהוקם בשנית החלו תושבי העיר לכנות את המסגד: אל באחר (הים), מסגד ג'יריני (האסם) כהשלכה למושגים החקלאיים אסם התבואה אסם שלל דגים, יש שכינו אותו בפשטות אל מינה (הנמל) משום מיקומו.

מסגד א זיתונה

האתר ממוקם בדרום הרובע האוספיטלי במרכז של העיר העתיקה.

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות.

על פי המסורת המסגד נבנה על שרידי כנסייה מריה הקדושה מיהושפט, המסגד נבנה בימי במושל דאהר אל עומר במחצית האמה השמונה עשר ונמסר לפיקוח מוסדות הדת האסלאמית, מקור שמו של המסגד, בעצי זית שהיו נטועים במקום בעבר.

במסגד נהגו להתפלל בני הזרם המוסלמי הסופי השזילי, אך הם חדלו להתפלל במסגד בעת שהקימו את זוויאת א – שאזלייה בסמוך למסגד במחצית המאה התשע עשר.

בעת הביקור במסגד כיום מבחינים בארבע עצי דקל, מעל לאולם התפילה המרכזי על הגבהה בצורת מתומן מונחת הכיפה המרכזית, מצידו המזרחי של האולם המרכזי ממוקם אולם תפילה הקטן יותר שמעליו גם כן כיפה, כיוון שאולם התפילה המשני גבוה יותר מהאולם הראשי, כיפתו גבוהה יותר, לאולם התפילה המשני עוברים מבעד לפתח קשתי, לידו קעורים שני חלונות ובינם גומחת המוחרם הפונה למכה .

מינרט המואזין ממוקם בחלק הדרום מערבי של המסגד, נכנסים אליו בדלת הממוקמת בתחתית המינרט, בחלקו המערבי של אולם התפילה המרכזי נמצא פתח לאחר המעבר בפרוזדור, פתח זה מעביר את המבקר לחצר פנימית הכוללת מזרקה, את מתחם החצר מקיפים בתים בחלק הצפוני והמערבי המתחמים את החצר.

כאשר נכנסים לאולם התפילה המרכזית עוברים במרפסת (ארקדה) שעל גגה הנתמך בעמודים שבינם מרווחי מעבר, עמודים אלו נלקחו משרידי הכנסייה שעליה נבנה המסגד, והם התומכים בגג הארקדה שעליה מונחים ארבע כיפות.

מוזיאונים

מרכז המבקרים

המרכז ממוקם בגן הקסום בכניסה לעיר העתיקה בעכו, ברחוב ויצמן 1 עכו.

כניסה ללא תשלום.

המרכז פתוח בכל השבוע בשעות  18:00-8:30, בחורף  נסגר בשעה 17:00.

טלפון לתאום 1-700-708020 04-9956706

 

במרכז המבקרים ניתן לצפות בסרטון המספר את תולדות עכו בימי הביניים. לאחר הצפייה ניתן לערוך ביקור במבנה הסמוך.

בתערוכת המיצג של עכו יש דגם העיר העתיקה והחדשה ותצוגה של מבני העבר העותומאניים.

 

עכו המצודה האוספליטרית ואולמות האבירים

הכניסה בתשלום. ניתן להזמין הדרכה

כתובת רחוב ויצמן 1 עכו

איך להגיע :בגן הקסום בכניסה לעיר העתיקה בשער היבשתי, ליד מגרש החניה,

האתר פתוח בימים א – ה  בשעות 08:00-17:00, יום שישי בשעות 09:00-14:00,בשבת בשעות 09:00-14:00.

טלפון לתאום ביקור 04-9956706, 04-9956707

המצודה נבנתה במאה ה  12 בידי אבירי המסדר האוספליטרי, שהיה מעין מסדר צבאי נזירי, אשר העניק סעד רפואי וטיפל בצליינים שהגיעו בעיקר מאירופה, בתחילה שכנה המנהיגות של המסדר בירושלים אך היא הועברה בשנות שלטון האבירים בין השנים 1191-1291 למצודה בעכו.

כיום בעת סיור באולמות ומרתפי המצודה אי אפשר שלא להתפעל מגודלם של האולמות הנמצאים מתחת למצודה הצלבנית, הנקראת המצודה האוספיטלרית במהלך הסיור עוברים לאורך מסלול משולט עם מכשיר הקלטה (שאותו מקבלים בדוכן הסמוך לקופה) עוברים חולפים במעברים ובחדרים הנמצאים מתחת לפני הקרקע, אשר מעוררים התפעלות בכל קנה מידה,עד היום עדיין מתגלים ממצאים נוספים בחפירות הנערכות במקום, למרות החפירות הארכיאולוגיות הללו, אין עדיין מידע מוחלט לחללים אשר טרם נחשפו.

המתחם כולל : את האולם הצפוני המחולק ל 6  אולמות עם פתחים בעלי קימור, המחוברים זה לזה אשר שימשו כמגורי חיילים על פי מוצאם, אולמות קטנים אלו ממוקמים מערבית מהאולם הגדול היפה וחדר האוכל, בסמיכות לאולם הגדול אנו חולפים על פני אולם כלי הסוכר ומפעל יצור הסוכר, בעת החפירות נתגלו באולם זה מאות כלי חרס לאכסון התוצרת. 

ליד חדרים אלו ממוקמים מאגר המים, אנו מבחינים במערכת הביוב הראשית המתועלת בתעלות מי השופכין, המחוברים לאזור השירותים הציבוריים של המצודה, מעל למערכת זאת היה מגדל בן שלוש קומות.

האולם המרכזי אשר נתגלה בשנת 1973 במקרה, בעת שנתגלה הכניסה אליו הייתה מהרחוב התורכי, באולם ניתן לראות 24  מתחמים אשר משערים שהיו חדרי שינה על פי ארצות מוצאם של האבירים.

 חדר האוכל המכונה רפרקטריום או אולם העמודים, המורכב מחלל ענק הנסמך על כמה עמודים, סמלים ותחריטים כסמלו של בית המלוכה הצרפתי,  זהו האולם המרשים ביותר בין אולמות המצודה (אולי אולם האומנות (היפה ) המשופץ כרגע יעלה עליו ביופיו עקב כמויות השישי והעמודים המשופצים הרבים הממוקמים בתהליך השיפוץ, בתהליך השיפוץ נחלק האולם לשש עשר חלקים שווים שמעליהם קמרון בצורת צלב.

האולם הקטן המכונה האולם היפה, הנמצא בין האולם הגדול לרחוב המקורה הדרומי, החלק המרשים שבו הם אבני הגזית המסותתות המהווים את קירותיו .

הרחוב המקורה הדרומי המכונה הפרוזדור הממוקם לידו, שימש כרחוב שעל קירותיו נחרטו סימנים צלבניים וסימוני צלבים .

אולם האסורים והצינוק, הנמצא ממזרח לאולם הגדול, במפלס נמוך יותר, לאולם פתח יחיד ואין בו חלונות, לאורך קירותיו נחצבו חורים שלהם הוצמדה מערכת כבילת אסירים, מערכת זאת שימשה לכבילתם של האסירים בעת המאסר.

החצר הפנימית הענקית מבחינים בשרידי שער מעבר בחלק המערבי שעדיין נחפר, מעל לקיר האורכי ממוקם בית הסוהר המפורסם "כלא עכו" ובו המרפסת עם בובת החייל הבריטי השומר מעל לחצר אסירי הכלא .

המנהרה הצמודה אליו ממוקמת ליד פתח היציאה לחצר הפנימית הגדולה, או חולפים בסיור בשרידי כנסייה בסגנון הגותי, קומת המסד של הקריפטה של כנסיית יוחנן הקדוש, אשר שימש לקבורת חשובי המסדר, חצר המצודה בשטח של דונם מרובע, בחלקו הצפוני באר לאיסוף מי תהום, שתי בריכות מים בעלות טייח על הקירות, באר נוספת בחלק הדרום מערבי. 

המנהרה הטמפלרית הנוספת ששימשה כמעבר תת קרקעי שחיבר את הארמון, מנהרה זאת נתגלתה במקרה עקב סתימת ביוב באחת מדירות הרחוב, בשנת 1994 ונפתחה לקהל בשנת 1999, אשר אורכה כשלוש מאות מטר החצוב בסלע והעליון בנוי אבן גזית והמחברת את הרובע הטמפלרי לכוון המגדלור הצפוני של העיר ונמל העיר, ליד שרידי המצודה השקועים בים.

 

החמאם התורכי, חמאם אל באשא

הכניסה בתשלום ניתן להזמין הדרכה

האתר פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-17:00 ,שישי 09:00-14:00.

המבנה שימש כחמאם פעיל עד הקמת המדינה. לאחר מכן עד שנות התשעים שימש המקום כמוזיאון העירוני של העיר עכו ,כאשר בוחנים את סגנונות הבניה השונים במבנה ,מבינים כי הוספו למבנה תוספות בנייה .

כיום הכניסה היא מחלקו המזרחי של המבנה. בעת הסיור במקום רואים את חלקיו על פי שימושם , אנו נבחין לאחר המעבר בכניסה לחמאם, במאגרי המים, בבור המים, בחדר המלתחה, בחדר המנוחה.

שימוש המתרחצים השתנה בהתאם לחדרים הנבדלים בדרגות החום שלהם. החדרים כללו את : החדר הפושר, החדר החם והסאונות.  ניתן לראות את הרצפה שחוממה והאדים עלו למעלה לפעילות הסאונות. והטיפול הגופני.

כיום המקום אינו מתפקד כחמאם, אך לצורך תצוגת המוזיאון ,יש בו שחזור של הפעילות בחמאם, השחזור כולל מיצגים אור קוליים, במופע אור קולי הנקרא הבלן האחרון, כאשר נכנסים למבוא הכניסה מקבלים בדלפק אוזניות שמע והסבר למצגת האור קולית .

לאחר מכן יוצאים מבעד חדלת חדר הקבלה לחצר פתוחה לכוון חדר המנוחה הגדול של החמאם, נכנסים הדלת ננעלת חשמלית (בזמן חרום מצדו הימני של הפתח מתג פתיחה מהירה) ומתיישבים באולם המשוחזר והנאה עם פסלים ,רצפת שיש במרכז האולם מזרקה משוחזרת ,על מסך ענק על אחד מקירות האולם מוקרן חלקה הראשון של המצגת ,בסיפורת ובתיאור ההיסטוריה של המקום.

לאחר גמר המצגת הראשונה נפתחת בחלק האחורי של האולם דלת חשמלית נוספת ועוברים לחדרי הרחצה והמסדים, על מנת לספק את האוטנטיות והתחושה שאנו נמצאים באולם טיפולים מעניקים תנאי לחות וחום כמו במציאות, מסביב לאולם המרכזי עם שולחן השיש הענק לטיפולים, מסודרים חדרים ודמויות מפוסלות המייצגים פעילות חמאם כפי שהייתה נהוגה.

המצגת השנייה מתוארת באוזניות וגם על הקיר מוצגת מצגת ויזואלית של המשך משחק השחקנים המתארים את האווירה והתקופה שבה פעל החמאם, לאחר סיום המצגת נפתחת הדלת החשמלית ויוצאים שוב לחצר הפתוחה ממשיכים במבואת הכניסה החוצה. חוויה נחמדה ומומלצת לצפייה.

אגדה הקשורה לתקופת הקמת המדינה ,מספרת כי החמאם ,שימש את פורצי כלא עכו כמעבר, לשחרור לוחמי המחתרות לפני קום המדינה.  ניהול החמאם השייך למשפחה שהקימה אותו והוא עובר בירושה.

חשיבותו של החמאם במיקומו בעיר העתיקה ובתפקידו התרבותי והחברתי בימי עכו הישנה בצורת המבנה שקיים היום, נשאר כמות שהוא ולא נעשו בו שינויים. משערים כי הוא נבנה על שרידי בית מרחץ ישן מתקופת אחרת. שערוך המבנה מספר כי הוא נבנה במאה החמש עשר.

 

מוזיאון עוקשי

הכניסה בתשלום ניתן להזמין הדרכה

איך להגיע: המוזיאון ממוקם בצמוד לאולמות האבירים בכניסה לעיר העתיקה בעכו, ממשיכים ממול לרחוב אל ג'אזר ממול למסגד.

האתר פתוח בימים א – ה בשעות 08:30-18:00,

טלפון לתאום ביקור 04-9816697, 04-9956710, 04-9956711

המוזיאון ממוקם במבנה עותומאני בעל קמרונות מצולבים, במוזיאון מוצגות תערוכות מתחלפות של אומנות ישראלית, ואוסף מיצירות האומן אבשלום עוקשי שהיה שייך לזרם אופקים חדשים, זרם שנוצר בידי ציירים ואומנים ישראלים, שהוקמה בארץ מיד לאחר הקמתה.

על מנת להנחיל את האומנות עבד עוקשי כמורה לציור בחלק מבתי הספר בעיר עכו, בנוסף לעבודתו כמרצה בחוג לאומנות באוניברסיטת חיפה, בעבודתו השתמש אבשלום עוקשי במוטיבים מן הטבע המקומי, ברוחניות של בן האנוש, החומרים ומהמקורות שספג מהמסורות שהיו נהוגות במורשת המשפחה .

דרך יצירתו של אבשלום עוקשי, השפיעה בדרכה על תחילת האומנות הישראלית,  אבשלום עוקשי חי ויצר במרבית חיו בסדנתו בעיר עכו, לאחר מותו הפכה הסדנה למוזיאון תערוכות מתחלפות ושימור אוסף יצירותיו.

עוקשי שימש מורה לציור ברוב בתי הספר בעכו. כמו כן לימד בחוג לאמנות של אוניברסיטת חיפה בשנותיה הראשונות. נושאיו הראשונים מושרשים בטבע ובמציאות האנושית והרוחנית בארץ ושואבים מן המקורות עליהם גדל בבית סבו.

במוזיאון חלק נוסף המיועד לילדים ונוער הנקרא יד לילד, הממחיש את נושא השואה ומקום מפגש חוויתי לעולם של ילדי השואה בתקופת מלחמת העולם השנייה, תחת הכיבוש הגרמני בגטאות, במחנות ובארצות הכבושות, תוך שימוש בחומרים מקוריים מתרשומת של ילדים.

מציורי ילדים ומעדויות שנאספו לאורך השנים על התקופה, החוויה מועברת במצגות אור קוליות, בצילומים, במישוש חפצים שהובאו לכאן מן המחנות, ובהדרכה של מדריכי המקום.

 

מצודת עכו

הכניסה בתשלום

ניתן להזמין הדרכה

כתובת: רחוב ההגנה 10 עכו

איך להגיע: המצודה ממוקמת בחלק הצפוני של העיר העתיקה.

האתר פתוח בימים א – ה בשעות 08:30-16:30 ,בימי שישי בשעות 08:30-13:30

טלפון לתאום ביקור 04-918264

מצודת עכו אשר נבנתה בימי התורכים ,בידי דאהר אלעמר ,שהיה מושל הגליל באותה תקופה, המצודה נבנתה על בסיס מצודת הצלבנית של מסדר הטמפלרים, והוות חלק מהגנת העיר, בתקופה הבריטית שימש המקום כבית כלא רגיל ולאנשי המחתרות היהודיות בישראל. ברביעי למאי 1947 נערכה פריצה לכלא עכו בידי חברי המחתרות וחלק מן האסירים שוחררו.

 

מוזיאון אסירי המחתרות עכו

כתובת: רחוב ההגנה 10 עכו העתיקה

איך להגיע: המוזיאון ממוקם בחלק הצפוני של העיר העתיקה. במצודת עכו בחומות העיר העתיקה.

הכניסה בתשלום  

המוזיאון פתוח בימים א – ה בשעות 08:30-16:00 , בימי שישי ושבת סגור.

טלפון לתאום  04-9911375

המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא מורשת ישראלית, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה ,המוצגים והרעיון העומד מאחוריו, תיאור חיי אסירי המחתרות (לחי, אצל וההגנה), אשר נעצרו בידי הבריטים, בתקופת שלטונם בארץ.

המוזיאון ממוקם במצודה אשר נבנתה בימי השלטון העותומאני על בסיס מבנה מימי הכיבוש והשלטון הצלבני בישראל. המקום שימש כמצודה ומקום המגורים של הממשל באזור. בימי השלטון הבריטי הפך המוזיאון לכלא מרכזי, אשר נאסרו בו גם מאות אסירים יהודים שהיו חברים במחתרות. בכלא מוצגים: תאי האסירים. תאי הענישה, חדר הגרדום, בתי המלאכה, בית הכנסת, תערוכת עבודות וחפצים אשר אסירים אלו עשו על מנת להעביר את הזמן בכלא.

קיימות מצגות אור קוליות להמחשת החיים בכלא, ארכיון תיעוד וקטעי עיתונות מאותם ימים. תיאור חייהם האישיים של מספר אסירים בכלא, וניסיון לחוות את חייהם של האסירים. שחזור הפריצה לכלא ושחרור חלק מהאסירים, באתר מוקדשים חדרי הנצחה לתשעת הנופלים בפריצה ולתשעת הרוגי המלכות אשר נתלו בתא הגרדום שבכלא.

חדר מיוחד מוקדש לזאב ז'בוטינסקי.

 

עכו מוזיאון אוצרות בחומה

הכניסה בתשלום ניתן להזמין הדרכה

כתובת:רחוב וייצמן 2, עכו

איך להגיע: באזור החומה ועמדות התותחים לפני הכניסה בשער היבשה, ליד מגרש החניה.

האתר פתוח בימים א – ה ושבת בשעות 10:00-16:00 ,בימי שישי וחרבי חג בשעות 10:00-15:00.

טלפון לתאום ביקור 04-9911004

 המוזיאון נחלק לשני אגפים : אגף האוספים ואגף השוק ובעלי המלאכה הזעירה. בנוסף אגף תערוכות מתחלפות.

באגף השוק ובעלי המלאכה מוצגים כלי העבודה המקוריים, שולחנות העבודה, אביזרי עזר לעבודתם, אשר נאספו ונתרמו למוזיאון. בשחזור: נגרייה, נפח, יצרן כובעים, מנעולן, רצען, קולעי הסלים, בית מלאכתו של הצורף ,הרוקח ובית המרקחת  עוד.

באגף השני, אוסף רהיטים שיוצרו בדמשק ובסגנון דמשקאי, אוספי עששיות, כלי קודש, פעמונים, מפתחות, כלים חקלאים לקציר דיש,

מתחת למוזיאון ממוקמת מנהרת מילוט מהתקופה הצלבנית מתחת לחומות.

 

עכו העתיקה המתנס העירוני

כניסה ללא תשלום

כתובת כיכר גנואה

 בעברו של המבנה ביתו של אחד מעשירי עכו. הבית גדול הממדים. החזית מסותתת, הגג רעפי מרסיי, מרפסת תולה צופה אל הכיכר. בבית נולדה ריימונדה טוויל,  אמא של סוהא עראפת, בת למשפחה עשירה שברחה ללבנון. כיום,  שייך המבנה לעיריה ,אשר הקימה במקום מתנס.

 

מוזיאון בית לוחמי הגטאות

המוזיאון הוקם על שם יצחק כצנלסון

המוזיאון למורשת השואה והמרד

כתובת:  קבוץ לוחמי הגטאות  גליל מערבי

הכניסה בתשלום 

המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 09:00-16:00, בימי שישי סגור, בשבת ובחגים בשעות 10:00-14:00.

טלפון לתאום 04-9958080

המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא מורשת ישראלית, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה, המוצגים והרעיון העומד מאחוריו, המתמקד במורשת השואה ובזכרה.

במוזיאון מספר תערוכות המתארות את תקופת השואה והמרד היהודי, דגמי מחנות הריכוז ומחנות ההשמדה, בנוסף משמש המוזיאון כמכון מחקר ולימוד להמחשת נושא השואה, חדר התייחדות וכמרכז התכנסות לטקסי זיכרון והזכרה.

 

גן הבהאיים  

איך מגיעים: בכביש חיפה-נהריה, לנסוע בעוקף עכו. שני קילומטר צפונית לעכו, ממש בסמוך למושב בוסתן הגליל. בצומת שומרת שמאלה ,הכניסה הצפונית של עכו נכנסים לכביש צר שמסתיים בשער הגן.

הכניסה אינה בתשלום, סיורים מודרכים בתאום

טלפון לתאום 04-6361358, 04-8313131.

הגן פתוח הימים א – ה בשעות 16:00-8:00 בימים שבת וראשון בשעות  12:00-8:00

ההיכל הנקרא גם הקבר אינו פתוח בימים שני-חמישי, אך פתוח לביקור בימים שישי-ראשון

חלק מהגן השייך למגורים ומשרדים סגור לקהל בכל הימים.

המקום נודע כמקום קבורתו של הבהאאולה מיסד כת הבהים העולמית, הוא נולד בשנת 1817 בפרס,נרדף עקב דעותיו ומשנתו הדתית,נכלא,עונה,הוגלה לבגדד,נדד לתורכיה ומשם עבר לעכו כאסיר עותומני ,דעותיו הכתובים בספריו קוראים ליסד עולם ללא גבולות או דתות , ולאיחוד עולמי לשלום, אחוזת קברו שימשה כחווה חקלאית של עבוד אליאס עשיר לבנוני , החווה העותומנית ונרכשה ביד הכת , באחוזה זאת אף גר בשנותיו האחרונות ונקבר בה,מאז משמש המקום לעלייה לרגל למאמיניו ולמבקרים בזכות גניו והמקדש לזכרו.

המקדש לזכרו צמוד למבנה לבן ,בעל גג רעפים ותריסים בצבע כחול,אשר בו דר בשנותיו האחרונות,את המבנים מקיפים עצים מדהימים בצורתם מפרידים בין הגנים ותוחמים את שטח הגן מפלישה של מראות מחוץ למקום. פסלי טווסים ונשרים מפוזרים בכל רחבי הגן ,הם גם סמליהם של הבהים, שבילים בצבע היין מובילים במסלול ארוך ומסובב לעבר המקדש התחום במבנה אבן מסוגנן,המקדש מסודר למשעי, נשמעים בו אך ורק ציוצי הציפורים, השיחים גזומים היטב בעיגול ירוק. דשאים משורטטים בקווים ישרים

 יש לכבד את המקום. כאן חובה לחלוץ את הנעליים בכניסה, חשוב לשמור על השקט ובעיקר לכבות פלאפונים. בתוך המבנה חל איסור לצלם .

בתוך המקדש תקרה גבוהה עם חלונות גדולים, גינה קטנה וסביבה שביל קטן, שטיחים רכים על הרצפה, על הקירות עבודות אמנות ממתכת, חרס וריקמה. קבר הקדוש נמצא בתוך חדר קטן אפלולי ובו נרות רבים וריח עז של קטורת.

כאשר חולפים על פני השער עוברים לשביל משברי רעפים אדומות המוליך לשער כניסה ראשי ודלת ראשית למבנה הקבר, כאן פונים ימינה ומקיפים את המבנה מצד ימין, באמצע המבנה נמצאת דלת הכניסה לאורחים ומבקרים ,עולים מספר מדרגות ונכנסים לפרוזדור מקורה.

למקדש תקרה גבוהה עם חלונות גדולים, גינה קטנה וסביבה שביל קטן, שטיחים רכים על הרצפה, על הקירות עבודות אמנות ממתכת, חרס ורקמה. קבר הקדוש מירזא חוסיין עלי נמצא בתוך חדר קטן אפלולי שוילון סרוג מכסה את פתחו,לידו מספר חדרי תפילה שעל הרצפה שטיחים , בחלל החצר הפנימית נרות רבים וריח עז של קטורת בשטיחים המונחים בחלל הפנימי נמצאים מתפללים אשר דרים במתחם והמתפללים בספרי תורה .

חולצים את הנעלים, מניחים את התיקים ,ומקבלים הסבר קצר למהות הביקור ומעט על תולדות המקום, נכנסים בפרוזדור המקורה בפלסטיק כמו במעבר באוהל, נכנסים למבואה עם מסלול בחצר פנימית המצופה ברצפה ועליה שטיחים יקרים, חולפים על מספר חדרי תפילה מרוצפי שטיחים ומגיעים לחדר עם קטורת ונרות שפתחו מכוסה ברשת , זהו מקום קברו של מירזא חוסיין עלי הבהא אללה , משלימים את הסיבוב והופה החוצה לאפשר לקבוצה הבאה להיכנס .

כאשר יוצאים מהמבנה זה הזמן לסייר בגנים מסביב למבנה בצורת מעגל ענק , גנים מעוצבים סימטריים בצורות צמחים שעוצבו כמו כוכבים,ובצורות שונות ביחד עם משטחי דשא ענקיים,לאורך השביל משער מתחם ההיכל מעוצבים כדים אם דמויות של נשים ואנשים עליהם בצורה סימטרית על עמודים משני הצדדים של השביל, כמו כן במרווחים קבועים בינהם בשורה השנייה מנורות ופנסים בסגנון ארמון ורסאי , המשולבים בחלקים מצופי זהב.

 

מרכז מוזיאון השמן – עץ הזית

הכניסה בתשלום

המוזיאון ממוקם בצידו השמאלי של מרכז הקניות ביג ברגבה. בנסיעה בכביש החוף מספר 4 בין עכו לנהריה. ליד אמת המים

טלפון לתיאום  077-7821703  ,050-9552251 

המוזיאון פתוח בימים ראשון – שישי בשעות 09:30-14:30 בכל ימות השנה.

לאחר שהות של 29 שנים באזור חיפה עבר המוזיאון כאשר רק חלק מתצוגותיו הועברו למוזיאון החדש.

הסיור המודרך מתחיל בתצוגה אור קולית ובדברי הסבר על המקום, תפקידו של הזית והחומרים המופקים ממנו, ההיסטוריה של הזית והשמן לאורך אלפי השנים ומיקומו בהוויה היהודית. בחצר מפעילים בית בד ישן ומפיקים בו שמן בעונה. עוברים בצפייה ביצור הסבון מהשמן, ניתן לשלב סיור ברגבה עצמה בתשלום נוסף.

בחצר ניתן ליהנות משולחנות לפיקניק, ברזי שתייה, מארוחות קלות ומזנון .

הגן הבוטני

הגן הבוטני בעכו מציג את מגוון הצמחייה באגן הים התיכון. על פני 21 הדונמים שלו בצפון העיר עכו נשתלה צמחייה מהרי האטלס באפריקה הצפונית, מיערות חצי האי האיברי, מגוון מינים עתיקים מהאיים הקנאריים, צמחיית הים התיכון המזרחי וכמובן גם צמחים מאזורי החוף והנגב בישראל. הפארק כולל אטרקציות לכל המשפחה: גני שעשועים, מסלולי הליכה, נקודות תצפית, פינות ישיבה  ומזרקת מים, ביניהן נסללו שבילים רחבים נוחים ונגישים.

ימים א'-ה' בין השעות 21:00-15:00, ו' (וערבי חג)- 18:00-14:00

שבת וחג בין השעות 20:00-9:00

– 

בית הבובות של סבתא רניה

כתובת: מושב בוסתן הגליל בגליל המערבי בין עכו לנהריה. לבוסתן הגליל נוסעים עד לעיר עכו. נכנסים בכניסה בצומת עכו שם פונים צפונה לכביש 8510  נוסעים שתי דקות עד לשילוט בוסתן הגליל.

המוזיאון פתוח בשבת הראשונה של כל חודש בשעות 10:30-13:30. בתאום ניתן לבקר בשבתות נוספות

טלפון לתאום 052-8525618, 054-5400711, 054-2515618

 

מפעל חייה של סבתא רניה זל ממוקם בביתן קטן ומסודר הנמצא במכולה, הבובות ברובם מעשי ידיה של סבתא רניה משאריות בדים, צמר וכפתורים שנאספו. תחביבה של הסבתא אשר העניק לה את שמחת החיים והיצירה לאורך השנים.

את המוזיאון הקימה בתה אוגניה לזכרה של אימה במלאת שלושים למותה כאשר יצרה בביתן מעין סלון קטן להצגת עבודותיה של אימה שנפטרה. בעת הביקור צופים במצגת של הסבתא המנוחה המספרת את סיפור בובות הטלאים .

חאנים בעכו

חאן א שווארדה – חאן הסוחרים

החאן ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של עכו העתיקה .

החאן שנבנה בתקופה העותומאנית, הינו בן קומה האחת ושימש את הסוחרים המקומיים ובעבור שיירות של סוחרים שהגיעו לעיר.

החאן עצמו כולל חצר מוקפת מבנה בצורת מרובעת. משערים כי חאן זה הוקם בסוף המאה השמונה עשר. במרכז החצר שוקת להשקיית בעלי חיים. לחאן הייתה כניסה יחידה בפינתו הצפון-מזרחית ופתחים נוספים נוספו לחאן בחלק הדרומי והצפוני בתקופת שלטון הבריטי בישראל.

משערים כי החאן הוקם על שרידי מנזר צלבני של נזירות. 

לחאן ארבע אגפים דומים, אך שונים בגודלם. האגף המזרחי הינו חלק מחומת הים ,ובפינתו הדרומית את החאן כולל את המבנה הצלבני בורג א-סולטאן.

 

החאן עומד בשיממונו שנים רבות שממתין ליזמים.

 

חאן אל-עומדאן

בשמותיו הנוספים : חאן השלשלת ,חאן העמודים, חאן הסוחרים.

כניסה חופשית

החאן ממוקם ליד נמל עכו.

פתוח בכל שעות היממה

החאן הגדול והמפואר בעכו. נבנה בידי המושל אחמד אל גזאר בסוף המאה ה- 8. קומת הקרקע שימשה שימש כמחסני סחורות לסוחרים שייבאו את סחורתם באוניות. הקומה השניה שימשה כמקום לינה ,לסוחרים ולשיירות המסחר אשר נעו על דרך הים. חצר החאן מוקפת 40 קמרונות ופתחים הנשענים על אבני גרניט שהובאו מאזור קיסריה ומעתלית. המרפסת פתוחה המיצרת מבנה מרובע לחצר ענקית במרכז. יש מספר פתחים לחצר.

ב-1868 כאשר נמל עכו ירד מגדולתו, שימש החאן את מייסד הדת הבהאית בהאא אוללה, שקיבל בו את אורחיוולאחר מכן היה בו בית ספר בהאי. לאחר מכן החלו להיכנס בלי מלאכה ומחסנים לסוחרים. בשנת 1906 הוקם מעל לכניסה הראשית לכוון הנמל, מגדל שעון לכבודו של השולטן עבדל חמיד השני. המגדל בן חמש קומות ובנוי אבן כורכר. בקומה הרביעית המעוטרת במיוחד הותקנו ארבע שעונים שמעליו סמל האימפריה העותומנית הסער והכוכב. בשנת 2004 הותקנו שעונים חדשים אשר ספרותיהם בשעונים השונים: עברית, ערבית, לטינית וספרות רגילות, כיום עומד החאן בשיממונו ובתוכנית לבנות מלון בוטיק בשטחו.

 

חאן א שונה

אכסניית אסמי התבואה

החאן שימש כאכסניה בעיר העתיקה בעכו העתיקה. על פי הממצאים חלקי שרידיו, בעיקר כאשר מתבוננים בקומה התחתונה ,הם חלקים מקוריים מהתקופה הצלבנית, האכסניה והחאן  ממוקמים בחלק  המערבי לחאן אל עומדן, החאן מוקם ברובע של סוחרי העיר פיזה האיטלקיים. בשנים האחרונות נתגלה כי מתחתיו נמצאת חלק מהמנהרה הטמפלרית . 

 

חאן אל חמיר

חאן נוסף ששרידיו בעכו כונה  חאן אל חמיר, שפרוש שמו חאן החמורים, שבו על פי העדויות השתמשו סוחרים זעירים כאשר הובילו סחורות על גבי חמורים שלא היה ביכולתם לשכור מקומות לינה אחרים בעיר עכו. משערים כי החאן הוקם בתחילת המאה השמונה עשר (1810) בתקופה העותומאנית בידי עלי אגא חזנדאר, שהיה שר האוצר בימי שלטונו של סולימאן פאשה.

הח’אן כלל 21 חדרי מגורים,  24 מחסנים , אורוות וחדר תפילה. 

בתקופת איברהים פחה (1840-1832) שימש החאן כמחסן לנשק ולתחמושת של חיל המצב המצרי.   ב- 3.11.1840, הפגזים שירו  אניות הצי של תורכיה, אנגליה ואוסטריה פגעו במחסני התחמושת וגרמו לפיצוץ אדיר והחאן נהרס לחלוטין.

 

חאן אל-פראנג (חאן הצרפתים)

חאן אל פראג ,נחשב כחאן הקדום ביותר בעכו. משערים כי נבנה במאה ה-16. ממוקם ברובע הנקרא הוונציאני מימי תקופת שלטון האבירים בעכו (במרכז עכו העתיקה). משמש בעיקר כחניון

משערים כי חאן זה ,הוקם ביד סוחרים שמוצאם מצרפת ולכן כונה גם אכסניית הצרפתיים, חאן אל פראג נחשב למרכזו של הרובע.   

על פי הממצאים נראה כי הרובע עצמו הוקם במאה ה- 11. לסוחרים הצרפתיים היה קטע נמל משלהם מעבר לחומות.  בקרבה לרובע הוונציאני אנו עוברים בסיור ברחוב הסוחרים שמוצאם מהעיר מרסיי בצרפת, בקרבה לחאן אל פראג בהמשך הסיור נראה את חאן א שונה ,הנקרא גם חאן אכסניית האסם .

בחלקו הצפוני והצפון-מזרחי של חאן אל-פראנג  ישנו את בית הספר הפרנציסקני "טרה סנטה", עם שתי הקומות הנוספות שנבנו עבורו על-גבי מבנה החאן, ובגג הרעפים האדומים המשופע שלו.

אטרקציות נוספות

אמת המים לעכו

אמת המים ששימשה לאספקת מים לעכו העתיקה ,הממוקמת כיום ממזרח לכביש עכו-נהרייה, משערכים אותה לתקופת  סולימאן פחה בשנים 1814- 1815. על פי ממצאי החוקרים. תחילתה במעיינות כברי בגובה כ- 70 מטר מעל פני הים ואורכה הכולל מעל לארבע עשר קילומטר.

כאשר מתבוננים רואים כי חלקה הארוך, מהווה תעלת מים פתוחה המונחת על קשתות גבוהות..

בקטעים הנמוכים קורתה התעלה באבן, למניעת חדירת לכלוך למערכת. 

בהמשך כשני קילומטר לפני עכו, האמה הוטמנה בצינורות שנמתחו מתחת לפני הקרקע. על פי הממצאים הצינור נבנה מחוליות חרס או אבן, על מנת להכניס את המים ולגשר על פני הגובה, נבנו במבואות העיר מגדלי מים שפעלו לפי חוק כלים שלובים .

המגדל הראשון נקרא אל בהגא וממנו גלשו המים לתוך צינור להולכת מים,האמה נכנסה לתוך חומת העיר. האמה משכה לדרומה של העיר. נמצא ליד כפר הנוער "מנוף".

 המגדל השני היה מגדל אל אעוגי המפותל, מיקומו כחצי קילומטר דרומית למגדל אל בהגא, מגדל זה שימש גם כגשר מעל לדרך הראשית ,על מנת לאפשר מעבר סחורות בעגלות .  שוכן ליד הכניסה הדרומית אל המכללה האקדמית גליל מערבי.

המגדל השלישי היה מגדל אל אימם, מיקומו של המגדל כחצי קילומטר מדרום למעבר לגשר המפותל. לא הרחק מתחנת הרכבת עכו.

המגדל הרביעי היה באב עכא, מוקם כחצי קילומטר בכוון דרום מערב למגדל אל אימם. ברחוב דוד נוי, ליד המועצה הדתית.

 

הגן הקסום
הכניסה אינה בתשלום  

כתובת  ויצמן ,2 עכו

איך להגיע:  הגן ממוקם מצד שמאל לכניסה לעיר ליד חניון האוטובוסים,

האתר פתוח בימים א-ה בשעות 08:30-17:00, בימי שישי בשעות 08:30-14:00,

בצמוד לארמונו של השליט בתקופה התורכית מוקם גן פרטי של השליט אשר כונה הגן הקסום. בתקופה הצלבנית מוקם הגן בקצה הצפוני של העיר צמוד לחומה, ליד המצודה האוספיטלרים הצלבנית שעל חורבותיה הוקם הארמון. שטחו של הגן הפך לגנו הפרטי של הפחה.

בשנת 1799 נערך בשטח הגן הקרב עם חיילי נאפוליאון אשר ניסה לכבוש את העיר ונכשל.

במרכז הגן מזרקה משוחזרת, צמחיה רבה כולל עצי צל, שרותים עירוניים, ברזיה, חנות מזכרות, משרד מודיעין גדול (כולל חלוקת מפות). הגן משמש עתה כחלק ממרכז המבקרים וההזמנות לעכו ולגליל והמבואה החדשה למצודת עכו.

 

מגדלור עכו

בשמותיו הנוספים מגדל הדגל או מגדל המחוז.

נבנה לראשונה בשנת 1864 ושימש את נמל עכו העתיק. המבנה הנוכחי בוצע בשנת 1912 על ידי חברה צרפתית לפי רישיון טורקי. גובהו 16 מטר ומבזיק אור למרחקים, מידי 7 שניות.

על מנת להגיע אליו צריך  ללכת על חומת העיר הנמשכת לאורך החוף מכוון נמל עכו לכוון צפון. על קירותיו צבועים קוביות צבע בשחור לבן, אין אפשרות להיכנס אליו. זהו המגדל היחידי אשר מדרגות ממנו יורדות לתוך המים.

 

תל עכו הקדומה, גבעת נאפוליאון
הכניסה אינה בתשלום 

איך להגיע: התל ממוקם על הכביש 85 (עכו-צפת), בחלק המזרחי של העיר. תל עכו שוכן כ-700 מטר מהים על גדתו הצפונית של נחל נעמן.

האתר פתוח בכל שעות היום

תל עכו מתהדר במספר שמות : כמו תל אשר לפי שם השבט, בכינויו הערבי תל אפוחאר בגלל חרסים שנמצאו כאן, בתקופה הצלבנית כונה התל כתל ריצרד לב הארי שעל פי האגדות ניצב על ההר בעת שהתחולל הקרב לכיבוש עכו במלחמתו נגד סלאח א דין, שם נוסף מוזכר בתקופה הצלבנית בסגנון צרפתי טולון, ובשמו כגבעת  נאפוליאון ניתן לו על פי הספור כי, נאפוליאון ניצב על תל זה רכוב על סוסו, בסוף המאה ה18 בניסיונו לכבוש את עכו.

במדידות שנעשו נקבע כי גובהו של התל כשלושים מטר.  בעבר נערכו מספר חפירות בשטח התל, בחפירות אלו נתגלו שרידים ,המעידים כי בתחילה זאת הייתה מיקומה של עכו העתיקה, בתקופת המאות העשרים עד המאה השלישית לפני הספירה. החל מהמאה השלישית לפני הספירה החל יישוב העיר להתקרב לחוף הים.

על ראש התל ניצב כיום פסל ממתכת שחורה , המתאר את נאפוליאון הרוכב על סוסו והצופה לכוון חומות עכו.

כיום במסגרת פתוח אתרים באזור העיר עכו, פותח גם תל עכו, נסללו בו שבילים להולכי רגל ורוכבי אופנים וניטעה צמחיה ,בנוסף בתוכנית של עיריית עכו ושל רשות העתיקות תיבנה בתל נאפוליאון מערכת מצפורים שחלקם נבנו ואמור בשטחו לקום בעתיד תיאטרון פתוח עם קיבולת לאלפי אנשים .

סיור רגלי בשבילי התל מאפשרת להביט על העיר מעל לגגות העיר, כיום לאחר השיקום, התל עצמו מרושת בשבילים נאים, הונחו בו ספסלים, הוקמו נקודות תצפית מוצלות ומרחב לפעילות לילדים.

 – 

חוויה לילית אחרת באולמות האבירים הקסומים בעכו העתיקה.

 

אולמות האבירים בעכו

אולמות האבירים הם אולמות ששימשו בעבר ללינה ואכילה עבור מסדרי הצלבנים שהתקיימו בעכו, ואשר שוכנים במצודת עכו. האולמות התגלו בשנות השישים של המאה העשרים במהלך חפירה להנחת צנרת ביוב, והמחקר באתר החל ב-1992‏, ונכון ל-2012 טרם הושלמה מלאכת השימור והחפירה. 

ביקור באולמות האבירים, מבטיח הצצה אל חייהם של האבירים הצלבנים שחיו בעכו לפני מאות שנים. בתוך מכלול האולמות, מוצג סיפור בן 4,000 שנה-באמצעות מוצגים מוזיקאליים, הקרנות על הקירות של מסעי הצלב ועוד מידע רב על התקופות השונות. במהלך הסיור יקבל כל מבקר אוזנייה לשימוש ב-10 שפות להפעלת כל התצוגות. במהלך היום יהיו פתוחים חלק מהרחובות, קאפלה, חנויות ושוק האמנים מהתקופה הצלבנית: נפחות פלדה, נפחות זכוכית, קדרות, אריגה, ריקמה, רציעת עור, קליעת סלים, ייצור בשמים ושמנים ועוד. האולמות משתרעים על פני שטח עצום מתחת לפני הקרקע וכוללים דוכני אמנים אותנטיים וקמרונות אדירים ומרהיבים. הסיור באולמות האבירים הינו חוויה תיירותית יוצאת דופן.

מדי ערב שלישי וערב חמישי, עכו, בירת ההמלכה הצלבנית בימי הביניים, מתעוררת לחיים חדשים.החל מתאריך ה-22 בדצמבר 2015.יוזמת משרד התיירות באמצעות החברה לפתוח עכו העתיקה.

מעתה באולמות האבירים הקסומים אשר בעכו העתיקה – חוויה חדשה!!

בעונות המתאימות- ניתן לצפות בקרבות אבירים על הקרקע ובקרבות אבירים על סוסים, בהיפודרום.

כל אלו מתרחשים בסביבה ססגונית ואותנטית, ומתארים בעוצמה רבה, את חיי היום יום והאירועים ההיסטוריים.

כרטיסים בקופת האתר, ילד עד גיל 5 חינם, כרטיס משולב, המאפשר כניסה לכל האתרים : אולמות האבירים, חמאם טורקי, גן הקסום, גן הבוסתן, מוזיאון עוקשי לאמנות מודרנית והמוזיאון האתנוגרפי.

ברחוב וייצמן 1 בעכו ובטלפון 04-9956708  , וכן בטלפון 04-9956706

מתי- חמישי עד שבת בשעות 10:00-17:00.

הבזאר הטורקי

הבזאר הטורקי שוכן בסמיכות לנמל עכו העתיק והשוק המקומי ומציע חוויה תרבותית קולינרית וארכיטקטונית. הבזאר מכונה גם " השוק הארוך" או " בזאר אל-ג'זאר", הינו מבנה מוארך בסגנון התקופה העות'מנית וממוקם צמוד לצדו האחורי, הדרומי, של המסגד הגדול של עכו – מסגד אל-ג'זאר. אורכו כ- 100 מטרים ו- 52 החנויות שבו היוו חלק ממתחם גדול שכלל גם את השוק החשוך. בשנת 2012 שוקם הבזאר ע"י קבוצת יזמים בשיתוף החברה הכלכלית לעכו. כיום הבזאר כולל מספר מסעדות אוטנטיות, חניות מזכרות, בית קפה ועוד.

הכניסה למתחם היא חופשית

http://www.acre-turkish-bazaar.com

https://youtu.be/yCF3sx7ouzg

מסעדות איכות

על קו המיים של חוף ארגמן, שוכנת לה מסעדה דגים ובשרים איכותית שמצטיינת באיכות המוצרים ושרות נפלא

ביקורת שערכתי על המסעדה: 60 דקות של גן עדן אצל אברשם

e8130f14-2145-4ad1-b26f-40305965b4be (Custom)

מסעדת מעדלה ( במקום מסעדת דלאל שעברה למלון עלמה בתל אביב ) 

עדנן דאהר שהינו שף, פתח מסעדונת מצוינת. אין תפריט, כל יום יש דברים אחרים. התמחות עיקרית מאכלי דגים, אבל גם המנות האחרות מצוינות. המחירים סבירים.

הבזאר הטורקי, רחוב ויצמן 1, עכו.

מסעדת מעדלה, שוק טורקי, עכו

מסעדת מעדלה, שוק טורקי, עכו – צילם יאיר בר זוהר

חומוסיות בעכו

המנות המוגשות במסעדות החומוס של עכו, הם : חומוס גרגירים, משוואשה ופול, וכדאי לבקש עם הלימון. העכויים אוהבים את החומוס שלהם חמוץ, ועם שמן הזית הבינוני.

בעכו העתיקה יש קרוב לעשרים בתי אוכל לחומוס ואוכל מזרחי. הבחירה ביניהם אינה קלה . זו מעצמת חומוס ומרחבי הארץ עולים לעכו לנגב צלחות.

להלן רשימה מומלצת וחלקית:

חומוס שאמסייה

כתובת בשוק מול התבלינים  ,טלפון 04-9819992, 04-9819992

מסעדה מזרחית פתוחה גם בשבת, מסעדה קטנה ומצוחצחת מתחת לקשתות האבן בלב השוק, לא הרחק מסעיד, מגישה על ששת שולחנותיה חומוס נהדר בכל מצב צבירה.

חומוס סוהילה 

כתובת: שוק אל-עביאד , כיכר סאלח א-דין  24

טלפון  04-981731 8:

שעות פתיחה א, ב, ג, ד, ה, שישי 18:00-08:00 שבת 20:00-08:00

 חומוסיה שפעלה שנים רבות בהנהגת המשפחה ,שכיום מנוהלת בידי הבנים והבנות שקיבלו את המקום מאביהם. על הכיריים הפשוטות שבחזית, מתבשל כל יום חומוס טרי בסירי אלומיניום.ובל נשכח את פינגן הקפה המבעבע .

בסוהילה מגישים חומוס ופול, סלטים ובשרים בצלייה, המסעדה עצמה התרחבה לחנות הסמוכה ומאחור ברחוב המקורה הוצבו שולחנות.

חומוס סעיד

כתובת: במרכז השוק העתיק

טלפון: 04-9913945

שעות הפתיחה: מהבוקר עד לשעות אחר-הצהריים המוקדמות.

החומוסיה של סעיד נחשבת כטובה ביותר בישראל ומנוהלת על ידי מר סעיד בכישרון רב המסעדה גדלה לאורך השנים ותמיד חסר מקום ובחוץ משתרך תור של אנשים.

חומוס עיסא כף החומוס 

כתובת בשוק הלבן , סלאח א-דין 14-21 עכו

טלפון 04-9910929 

שעות פתיחה בכל יום מהבוקר, ביום שלישי עד 17:00, שאר הימים עד 22:00,

עיסא התמחה בחומוס ובנות המשפחה מכינות: סלטים טריים, עלי גפן, קישואים, דגי חריימה, בשרים בצלייה  

חומוס אבו אליאס-טוני 

כתובת ליד מדרגות מסגד אל גיזאר                                                                              

054-5940085

המסעדה פועלת  משעות הבוקר עד לשעות אחר-הצהריים המוקדמות.

 

פלאפל בעכו

פלאפל עראפי בכיכר פארחי .

כתובת כיכר פרחי 13

פרסומו של הפלאפל נובע כדורי הפלאפל הקטנים, המתובלים בכמות נדיבה של כמון במקום בעשבי התיבול.

 

פלאפל ושווארמה בובו ובניו

ברחוב סאלח א-דין פינת מסגד גזאר

פלאפל זה מפורסם בכדוריו הגדולים, שצבעם ירוק , כיוון שהתוספת המצורפת לתערובת כוללת עשבי כוסברה ופטרוזיליה .

 

מתוקים , מאפיות וקונדיטוריות בעכו

מעט על דוגמיות מטמוני המתוקים שנחבאים וניתן לבקרם בעת הסיור בשווקי עכו .

ממתקיי נצרת

חנות ממתקי מפעל ממתקי נצרת, ממוקמת בכיכר פרחי ליד השוק הלבן. רחוב סלאח א דין 21 מימין לחומוסיית האחיות לבית סוהילה .

במקום נמכרים עוגות ועוגיות כמו : כנאפה, בורמה ועוד מיני בקלאוות.

קונדיטוריית קשאש

אי אפשר לפקשש את הקונדיטוריה הניצבת בשוק, הקונדיטוריה בבעלות אחת המשפחות המפורסמות בעיר משפחת קשאש. במקום נמכרים מבחר עוגות מזרחיות הכוללים : עוגת סולת יבשה, הממולאת בתערובת אגוזים. 04-9916125

אחים גארחי

החנות של האחים גארחי, מלאה בסחורות הנמכרות הן לאנשים פרטיים והן לסוחרים, בחנות ניתן למצוא חבילות שוקולד עטופות ושאינן עטופות, טבליות וצורות שונות של פרלינים, סוגים שונים של נוגוט ממולא בשקדים, החלבה מככבת בחבילות שונות ובטעמים שונים.

דוכן המתוקים של חסן טאהה

דוכן זה מושך את העין בסיורנו בשוק. בדוכן המתוקים שאותם מכינים בבית המשפחה ניתן למצוא: אגוזים המצופים בשכבת סוכר זהובה, רחת לקום מסורתית בצבע ורדרד(על המוצר מפוזרת אבקת סוכן לבנבן) , גושי חלבה טרייה בכוללות : חלבה שבה משולבים  שומשום, פיסטוקים ופתיתי קוקוס.

ממתקי אבו אל קאהר

החנות וקונדיטורית המאפים, ממוקמת בשוק העיר העתיקה , ניתן למצוא בה שפע עוגות ועוגיות מזרחיות כמו : מעמולים, כיסונים, בורקסים ועוגיות כסח שחורות.

 

מאפיית בצק גיהאן

ריחות המאפיה הממוקמת בשוק, מושכים את העוברים ושבים ,המאפייה מתמחה באפיית סוגי בצקים שונים ,בעיקר פיתות ולחמים מקמח מלא, ניתן למצוא במקום, פיתות בסגנון דרוזי, סמבוסקים ופיתות עם תבלינים שפוזרו עליהם.

 

חופי רחצה בעכו

חוף הלגונה, לגונה קסומה, שהפכה לחוף מוסדר, נקי ושקט מאוד, בסוף הטיילת הצפונית של עכו. בחוף התקינו מתקנים חדשים וחנייה בשפע.

חוף הארגמן בכניסה הדרומית לעיר עכו הוכרז כאחד מחופי הים הנקיים והמסודרים בישראל. החוף נהנה מחול רך ומפרץ טבעי המגן עליו משלושת עבריו. מהחוף נשקף מראה בלתי נשכח של עכו העתיקה. בשנים האחרונות החוף עבר שיפוץ המקנה אווירה הרבה יותר נעימה להגיע לחוף ולשהות בו. חוף נגיש לנכים, מחולק לשניים: חוף דתי וחילוני. חוף הארגמן הוא חוף הרחצה המוסדר, היחידי בעיר.

המרינה בעכו

בשטחה של המרינה מקום עגינה ל- 80 סירות ויאכטות טיולים. כמו כן, משמשת למקום בילוי ואוכל במסעדות מקומיות ודגים בשטחה. ניתן להתבונן בסירות המרוץ ובאופנועי הים, ואף לצפות בקפיצות של ילדי עכו למימי הים מהחומות או ממגדל הזבובים, או סתם ליהנות משקיעה או זריחה וכמובן להתבונן בעבודת הדייגים בעת ההכנות להפלגות דייג ובעת חזרתם לחוף עם שללם

אתר משחקים בעכו

פארק האקסטרים 

קיר הטיפוס הגדול ביותר במזרח התיכון עם אלפי מטרים של קירות טיפוס, מקפצת הבאנג'י הגבוהה בארץ, גלישה באומגה מהירה ומתחם גשרים תלויים הם רק חלק מהמתקנים שקוראים תיגר על כוח הכבידה.

פארק אקסטרים שבעכו, מציע במתחם האתגרי הגדול והמקצועי ביותר בישראל, את החוויה האולטימטיבית לימי חול המועד. מדובר בחוויה מרעננת וחגיגה של ענפי הספורט האתגרי. בין המתקנים שהוא מציע, ניתן למצוא כ-2,000 מ"ר של קירות טיפוס פנימיים וחיצוניים, כולל קיר הטיפוס הגבוה ביותר במזרח התיכון ומהגבוהים והמרשימים בעולם, המתנשא ל-30 מטרים בזווית שלילית. על גבי הקירות הותקנו למעלה מ-8,000 אחיזות ייחודיות וצבעוניות, שעוצבו במיוחד עבור הפארק והובאו מצרפת, כשאבני הטיפוס בקיר המיועד לילדים מעוצבות באותיות באנגלית ובאייקונים צבעוניים של בעלי חיים.

בפארק יש גם מתקן קפיצת באנג'י דרופ ייחודי מגובה של 32 מטר – הגבוה בישראל, Sky Track – מתחם גשרים תלויים בגובה של 7 מטרים להורים ולילדים, Extreme Sky Track – מתחם גשרים תלויים בגובה של 15 מטרים לבני נוער ולמבוגרים, מתקן אומגה מהירה באורך של 90 מטרים, מתחם שעשועים מעוצב ומוצל לקטנטנים הכולל קיר טיפוס לזאטוטים, סולמות וחבלים ומתחמי פעילויות Outdoor לימי גיבוש וסדנאות.

בבניית המתחם הושם דגש מיוחד על בטיחות המתקנים והמשתמשים, ולכן נקבעו נהלי בטיחות עבור כל מתקן, שעומדים בקריטריונים מחמירים לפי תקני הבטיחות הבינלאומיים. הפארק מונגש לנכים, מואר ומאובטח. "פארק אקסטרים עכו" מבית שפן הסלע, מביא את בשורת ספורט האקסטרים, מעלה את רמת הענף בארץ לכדי מקצוענות ומזמין את הציבור הרחב להגיע, להתרשם ולהתנסות בעצמו ממגוון המתקנים שמותאמים לכל רמת קושי ולכל גיל. מטרת המיזם היא להפוך את ספורט האקסטרים לבטוח ונגיש לכולם.

כתובת: שלום הגליל 3, עכו, 255484
טלפון: 1-700-556-070

שעות פתיחה:

יום שני סגור
יום שלישי סגור
יום רביעי 16:00–19:00
יום חמישי 16:00–19:00
יום שישי 10:00–17:00
יום שבת 10:00–17:00
יום ראשון סגור

 – 

מקומות לינה מומלצים בעכו וסביבתה

מקומות אירוח זמינים בעכו,  ברגע זה

5 המלונות הכי זולים בעכו ברגע זה

 

מלונות בערים סמוכים

 

מלונות בעיירות סמוכות

 

מלונות ביעדים פופולריים בסביבה

אזורי תיירות

  • ·        גליל 152 מלונות

תחבורה

 

השוואת מחירי לינות בעכו:

 –

מאמרים נוספים

אטרקציות ובילויים בזיכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה והסביבה

מסלולים, אטרקציות, בילויים, המסעדות ולינות בתל אביב-יפו

מדריך האטרקציות, בילויים, מסעדות, שווקים בעכו וסביבתה

אטרקציות, מסלולי טיולים ובילויים המומלצים למטייל באילת

אטרקציות, בלויים, מסלולים, לינות, ומסעדות בירושלים

מסלולים, אטרקציות ובילויים ברמת הגולן והסביבה

סיפורה של מטולה, אטרקציות ובילויים באזור

אטרקציות, בילויים ומסלולי טיול בקיסריה

אטרקציות ובילויים בעיר חיפה והסביבה

אטרקציות ובילויים ברחובות וסביבותיה

אטרקציות ובילויים בחדרה והסביבה

אטרקציות ובילויים למטייל בחורפיש

מסלולים, אטרקציות ובילויים בערד

אטרקציות ובילויים בעמק יזרעאל

אטרקציות ובילויים בגליל העליון

אטרקציות ובילויים במצפה רמון

אטרקציות ובילויים בכפר הורדים

אטרקציות ובילויים בהרצליה

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים ארכיאולוגיה בישראל היסטוריה בישראל טילות\חופי ים בישראל לינות מומלצות מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל אטרקציות, עכו

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות