• תַפרִיט
  • תַפרִיט

50 אטרקציות ודברים שיש לעשות בבריטניה, בחינם

דף הבית » 50 אטרקציות ודברים שיש לעשות בבריטניה, בחינם

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 18 דקות
חופשה מהנה בבריטניה לא חייבת לעלות הון תועפות. למעשה, היא איננה חייבת לעלות אפילו אגורה. כל המוזיאונים הלאומיים של בריטניה, ולא רק אלה שבלונדון, מאפשרים כניסה חינם, כל יום. ישנה גישה חופשית גם למרבית האזורים הכפריים – למטרות נופש, צפייה בציפורים, הטסת עפיפונים, וכל מה שעולם ברוחכם.
רעיונות ומקורות אלה אמורים לנווט אתכם לשפע של פעילויות שמספיקות למלא חופשה שלמה או לפחות כמה ימים טובים בחוץ. סעו בתחבורה הציבורית ולא תצטרכו אפילו לדאוג לעלויות הדלק.
=
=
הענק גס הרוח (Cerne Abbas Giant)
=
האמת העירומה :
הדרך הטובה ביותר לתאר את האנדרטה הסקסית בכל אנגליה, הענק גס הרוח, היא לתת לקרן הלאומית לעשות זאת. כך מתאר אותו אחד הארגונים המכובדים בבריטניה, האחראי על שימורו של הענק : “מתאר ענק, מעוצב על גבעה מעל הכפר קרנה עבאס (Cerne Abbas), המייצג ענק מגורה מינית האוחז אלה”.
=
מה, לעיני כולם ?
אכן כך. הכפר קרנה עבאס ממוקם בדורסט (Dorset) שבמערב אנגליה, 13 קילומטרים צפונית לדורצ’סטר (Dorchester). גישה ישירה לאנדרטה הסקסית אינה מומלצת על ידי הקרן הלאומית בגלל הגירוי, אבל בכל אירוע ניתן לראותו מנקודת מצפה רחוקה, לדוגמה מנקודת העצירה הסמוכה לכביש צפונית לכפר.
=
איך הוא הגיע לשם ?
אף אחד לא באמת בטוח מכיוון שהענק גס הרוח מעולם לא תוארך. לפי מסורת אחת, הענק הוא סמל פוריות פגאני עתיק. לתיאוריה זו ישנם תומכים במשך שנים רבות. זוגות חסרי ילדים זכו למפגשי אהבים סמוך לאזור הבולט ביותר של הענק. קיימת תאוריה נוספת, שגרתית יותר, לפיה הוא עוצב על ידי בעל אדמה מהמאה ה-17 במטרה להכעיס את המצביא והמדינאי האנגלי, אוליבר קרומוול.
=
מה אמרו עליו הוויקטוריאניים ?
כפי שאתם יכולים לדמיין, לא הרבה. הוויקטוריאניים, שעשו סיפור מכל רמז של שובבות שמצאו, קברו את אבריו הפרטיים של הענק ואפשרו לכל האזור להתמלא בצמחייה. יכול להיות שהם אפילו תרמו לתדמית הגזענית של הענק, מכיוון שאולי בעבר היה לו טבור בנוסף לקוביות בבטן. כאשר הוא שוחזר, הפועלים התבלבלו בין הטבור לאבר המין, וכתוצאה מכך הוסיפו לאורכו של אבר המין שלושה מטרים.
=
אם כך, האם זהו סמל סקס בריטי גזעני או מתיחה פוליטית מהמאה ה-17 ?
=
על פי ספרים רבים הענק גס הרוח הוא סמל לרוחניות פגאנית. התל הנמצא מתחת לידו השמאלית יכול להיות שריד של ראש כרות, סמל שכיח בתרבות הקלטית. הוא קושר גם עם הדמות הרומאית הרקולס, אשר נאמר עליו שהלך לקרב ערום, פרט לעור של אריה על כתפיו.
=
הקרן הלאומית לא מתחייבת לכך, ומציינת שלא קיימות ראיות לקיומו של הענק לפני שנת 1644 ושבעל האדמה באותם זמנים היה שונא של אוליבר קרומוול. 
הקרן הלאומית מקווה שבאמצעות טכניקה חדישה הנקראת הארה אופטית ניתן יהיה לחשוף את האמת. באותה טכניקה השתמשו לאחרונה לחשיפת “הסוס הלבן מאפינגטון” (Uffington White Horse), אנדרטה נוספת שנחרטה בגיר לפני 3000 שנים.
=
במהלך מלחמת העולם השנייה, הסווה הענק על מנת למנוע מהגרמנים להשתמש בו בתור נקודת ציון אווירית. אחרי המלחמה הוא שוב נחשף ומאז הוא נשמר היטב והדשא שלו מקוצץ באופן קבוע(כנראה שאי אפשר לדבר על הענק גס הרוח מבלי להעלות חיוך על הפנים) כל 25 שנים.
יהיה מקורו אשר יהיה, זוגות רבים עדיין מייחסים חשיבות לענק גס הרוח, כמו שנאמר על ידי הקרן הלאומית : “סיוע ייחודי לפוריות”, והורים בעלי ילדים סקרנים ומפותחים מן הרגיל עדיין נוסעים קצת יותר מהר בזמן שהם נמצאים באזור הצפוני של רוצ’סטר.
==
מזמורי חג המולד בקינגס
טקס מזמורי חג המולד המתקיים בבית התפילה של קינגס קולג’ (King’s College) שבקיימברידג’, הידוע גם בתור פסטיבל תשעת השיעורים והמזמורים, הפך לאחד מטקסי המזמורים המפורסמים ביותר בעולם.
הטקס נערך לראשונה בשנת 1928 והועבר בשידור ישיר על ידי הבי.בי.סי בכל שנה, פרט לשנת 1930, מאז שנת 1928. הטקס נערך אפילו במהלך מלחמת העולם השנייה בבית התפילה הקפוא ממנו הוסרו כל חפצי הזכוכית העתיקים ואמצעי החימום.
במהלך שנות השלושים של המאה ה-19, החל הבי.בי.סי לשדר את הטקס בערב חג המולד. הגרסה הדיגיטלית משודרת כיום גם בחג המולד עצמו. כתוצאה מכך, מיליוני אנשים בכל העולם גדלו יחד עם טקס המזמור וכנסיות רבות אימצו את הפורמט.
איך אתם יכולים להשתתף
הכניסה לפסטיבל תשעת השיעורים והמזמורים של קינגס היא חופשית לכל המעוניין להשתתף אך בגלל שהפסטיבל כל כך פופולרי תצטרכו להגיע מוקדם מאוד כדי שיישאר סיכוי לתפוס מקום ישיבה :
• העמידה בתור מתחילה בשעה 7:00 בבוקר. בשעה זו יכולים חברי הקהילה הראשונים להיכנס למתחם קינס קולג’.
• הכניסה מתבצעת אך ורק דרך השער הראשי. כל שער השערים המובילים אל הקולג’ נעולים.
• שוערי הקולג’ מפקחים על מספר האנשים בתור. כאשר מספר האנשים בתור משתווה למספר מקומות הישיבה, מודיעים השוערים למצטרפים החדשים שכנראה לא יישאר עבורם מקום ישיבה.
• באופן כללי, לכל מי שמצטרף לתור עד השעה 9:00 יש סיכוי טוב לקבל מקום ישיבה, אבל זה עדיין לא מובטח.
• אין להכניס תיקים וחבילות אל תוך בית התפילה, יש להשאירם במקומות המיועדים לכך, אצל השוערים.
דלתות בית התפילה נפתחות בשעה 13:30 לטקס ,שמתחיל בשעה 15:00 ומסתיים בסביבות 16:30.
=
כניסה מיוחדת לנכים
קיים מספר מוגבל של כרטיסים המיועד עבור אנשים אשר אינם מסוגלים לעמוד בתור עקב מגבלות או מחלה. הדרישה לכרטיסים אלה היא גבוהה כך שכל מי שמקווה להשיג כרטיס כזה צריך להגיש בקשה לפני סוף אוקטובר. יש לשלוח את הבקשה לכתובת הבאה : The PA to the Dean, King’s College, Cambridge, CB2 1ST United Kingdom.
=
חומת אדריאנוס
בנייתה של חומת אדריאנוס החלה בשנת 122, ונמשכה לארוך כל צפון בריטניה, מחוף לחוף. החומה סימנה את הגבול הצפוני של האימפריה הרומאית והייתה הגבול המאובטח ביותר באימפריה. חלק גדול ממנה נותר שלם ולאורכה קילומטרים רבים של שבילי הליכה אשר לאורכם ניתן לראות 14 אתרים רומאיים מרכזיים, מבצרים ומוזיאונים, אינספור טירות וצריחים. ניתן לסייר באתר המורשת העולמי של ארגון אונסק”ו רגלית או על אופניים. קיימים גם קווי אוטובוס העוברים לאורך החומה באופן קבוע.
מידע נוסף : Hadrian’s Wall
=
מוזיאון העבדות הבינלאומי
מוזיאון העבדות הבינלאומי הוא אחד המוזיאונים בקבוצת המוזיאונים הלאומיים המופלאה של ליברפול. הוא נפתח בשנת 2007 ביום השנה ה-200 לקיצו של מסחר העבדים בבריטניה. המוזיאון סוקר גם את העבדות במהלך ואת העבדות בת ימינו, את המורשת של מסחר העבדים ואת הסיפורים שלא סופרו על אומץ ומרד של אנשים שהפכו לעבדים. המוזיאון הוא חלק מאתר מורשת עולמית של ארגון אונסק”ו וממוקם סמוך לרציפים בהן תוקנו ספינות ששימשו לסחר בעבדים.
זמני פתיחה : כל יום בין השעות 10:00 עד 17:00 פרט לחג המולד, יום הקופסאות ו-1 בינואר.
מידע נוסף : International Slavery Museum
=
פארק הפסלים של יורקשייר
פארק הפסלים הינו אוסף פסלים בריטיים מהמאה ה-20 וה-21, הנמצא באוויר הפתוח. הפארק מכסה 500 דונמים של שטח כפרי על קצה עמקי יורקשייר, ומציג יצירות אומנות בצורה שרק הפטרונים העשירים בעלי הקרקעות הרבות יכולים לצפות לראותן, תחובות בקרחות יער מכוסות עלים או יושבות על רכסי גבעות. בין עשרות האמנים אשר יצירותיהם מוצגות באופן קבוע ניתן למצוא את אנתוני גורמלי (Anthony Gormley), ברברה הופוורת’ (Barbara Hepworth), הנרי מור (Henry Moore), אליזבת’ פרינק (Elisabeth Frink) ואדוארדו פאולוצי (Eduardo Paolozzi). הפארק ידידותי לכלבים (פרט לגלריות הפנימיות והגן), והחלק הטוב ביותר, פרט לדמי החנייה הזניחים – כל הפעילויות במקום הן לגמרי בחינם.
=
פארקים עירוניים
בערים רבות באנגליה ניתן למצוא פארקים עירוניים אשר הכניסה אליהם חופשית, והם יותר מסתם שטח ירוק. פארק ריצ’מונד שבלונדון ממוקם על 2500 דונמים בקצה העיר ובו שני עדרים נפלאים של צביים ממינים שונים, גנים מהממים של אזליה ורודודנדרון – מטע איזבלה, יערות סודיים, אחו ובית תה המשקיף על כל לונדון.
הגנים הבוטנים בשפילד (Sheffield), 19 דונמים של גנים חינמיים במרכז העיר, כוללים חלק מביתני הזכוכית העקמומית הראשונים שנבנו אי פעם. בתי הזכוכית שופצו לאחרונה ונפתחו מחדש על ידי נסיך ויילס בשנת 2003.
מוזיאון הגנים של יורק מכיל את הריסות מנזר בנדיקטין בן 900 השנים, מבצר רומאי, בית חולים מתקופת ימי הביניים ועוד.
=
הבור הגדול, מוזיאון הפחם הלאומי
מכרה פחם אמתי לגמרי הכולל סיור אור-קולי במכרה המודרני עם כורה פחם וירטואלי בתוך גלריות הכרייה, תערוכות מיוחדות במינן ומבנים היסטוריים הפתוחים חינם לקהל הרחב בפעם הראשונה. גולת הכותרת היא הסיור התת קרקעי בעל השם העולמי, בו יורדים המבקרים 100 מטרים אל מתחת לפני השטח, לאזור הפנימי של המכרה, בליווי כורה פחם אמתי. המוזיאון ממוקם בבלאנבון (Blaenavon), ומוכר בתור אתר מורשת עולמי של ארגון אונסק”ו.
זמני פתיחה : כל יום, בין השעות 9:30 עד 17:00. סיורים תת קרקעיים בין השעות 10:00 עד 15:30.
מידע נוסף : The Big Pit National Coal Museum
=
רכיבה על אופניים בבריטניה
הקרן הלאומית וארגון המורשת האנגלי מארגנים מסלולי אופניים כמעט לכל הערים בהן הן תומכות. עבור רבים מהמטיילים, התשלום היחיד הנגבה מהם הוא דמי חניה – הרכיבה היא בחינם. אנשים רבים בבריטניה רוכבים על אופניים באופן קבוע, ומספר שבילי האופניים, מסלולי האופניים בהרים ומסלולים לנסיעות ארוכות עולה מיום ליום. היכנסו לאתר האינטרנט לקבלת מידע נוסף אודות המסלולים הזמינים.
ארגון רכיבת האופניים הלאומי עוקב אחרי 16,000 קילומטרים של מסלולי אופניים חינמיים ברחבי המדינה כולה. ארגון הצדקה סוסטרנס (Sustrans) מפרסם מבחר גדול של מסלולי אופניים ומידע שימושי נוסף באתר האינטרנט שלו.
=
פסטיבל האומנות (ArtsFest), ברמינגהם
ארגוני האומנות הגדולים מכל רחבי החבלים הפנימיים של העיר ברמינגהם מקדישים סוף שבוע אחד בתחילת ספטמבר להופעות מהמדרגה הראשונה, לגמרי בחינם. קונצרטים, הצגות וסרטי קולנוע מוצגים בכל אולמות המופעים המרכזיים ובאולמות התיאטרון ברחבי העיר. ישנם גם מופעי רחוב ואירועים מיוחדים בשכונות כמו רובע התכשיטים של ברמינגהם. האירוע מאורגן ונתמך על ידי מועצת העיר של ברמינגהם, ואולי בגלל זה המידע אודותיו קשה להשגה עד הדקה האחרונה. אבל מומלץ להתעקש ולבדוק באתר האינטרנט אם פורסמו פרטים נוספים חדשים.
מידע נוסף : ArtsFest Birmingham
=
גדת אלן וגיא סטווארד
בערך 101 דונמים של גיא ונוף של נהר מרהיב מרכיבים את אחד הישימונים הוויקטוריאניים הגדולים ביותר. השטח כולל אתר מקר מדעי, המוגן בשל הימצאותם של צמחי הבר הנדירים, אזורי היער העתיקים וחיי הפרא שבו. בשטח יש קילומטרים רבים של שבילים מסומנים, בית קיץ וויקטוריאני משוחזר ושרידי מגדל מימי הביניים.
מידע נוסף : Allen Banks and Staward Gorge
=
מבצר ומוזיאון הטירה הרומאית ארבייה
המבצר הרומאי שימש בעבר לשמירה על הכניסה לאזור טיין (Tyne). לפי חפירות שבוצעו במקום וממצאיהן , זהו שיחזור מרתק של אספקט בלתי רגיל של החיים הרומאים. ארבייה (Arbeia), פירושה “ערבית” בשפה הלטינית. הרומאים העבירו לגיונות של חיילים לכל מקום שבו הם היו נחוצים ברחבי האימפריה. המבצר אויש על ידי ליגיונרים עיראקים. בדקו את לוח הזמנים של המוזיאון ובקרו בסיור לאור הנרות המתקיים בדצמבר, כדי לחגוג את הפסטיבל הרומאי סטורנליה (Saturnalia).
זמני פתיחה : אפריל עד אוקטובר – שני עד שבת : 10:00 עד 17:30. ראשון : 13:00 עד 17:00. נובמבר עד מרץ – שני עד שבת : 10:00 עד 15:30. סגור בימי ראשון, ב25-26 בדצמבר וב-1 בינואר.
מידע נוסף : Arbeia Roman Fort and Museum
=
המוזיאון וגלריית האומנות של ברמינגהם
העיר ברמינגהם הייתה אחת הערים היצרניות ביותר בבריטניה במאה ה-19. תעשיינים וויקטוריאניים עשירים פיארו את עירם בתרבות ואומנות. המוזיאון בן 120 השנים של ברמינגהם וגלריית האומנות מזכירים את העבר המפואר של העיר. בין אוספי האומנות שבמוזיאון ניתן למצוא פריטים רבים, החל מציורים מתקופת הרנסנס, ועד אוצרות בני 9000 שנים מהמזרח התיכון. המוזיאון ידוע גם בזכות אוסף האומנות מהתקופה הטרום רפאלית הנמצא בו. 
זמני פתיחה : כל יום פרט ל25 ו-26 בדצמבר ו-1 בינואר; שני עד חמישי ושבת : בין השעות 10:00 עד 17:00; שישי החל מ-10:30; ראשון החל מ-12:30. פתיחה מאוחרת בזמן פסטיבל האומנות.
=
בורי סנט אדמונד (Bury St. Edmunds)
אדמונד הקדוש, מלכה של מזרח אנגליה (Anglia), מת מות קדושים על ידי הוויקינגים הדניים והיה פטרונה הקדוש של אנגליה. מקדשו אשר נמצא בבורי סנט אדמונד, היה מקום עלייה לרגל. לא הרבה נשאר מהמנזר אשר בו נמצא המקדש, אבל מספיק כדי להבין כמה חשובה הייתה עיירה זו בזמן ימי הביניים. מלבד חורבות המנזר, ישנם מספר בניינים מעניינים מתקופת ימי הביניים וציוני דרך ששווה לבקר במקום כדי לראות אותם.
מידע נוסף : Bury St. Edmunds, Abbey Gardens 
=
מעגל הסלעים קסלריג (Castlerigg)
בפעם הראשונה בה ביקרתי באנגליה, נתקלתי במעגל סלעים עתיק הנמצא במעלה מחוז לייק (Lake) שליד קסוויק (Keswick). חצי תריסר נשים קשישות מיקמו את כני הציור שלהן והחלו לצייר את הנוף. פרה בודדה לעסה דשא בקול רם, ומדי פעם ליקקה את ציורי השמן שלהן, בזמן שהן ניסו להרחיק אותה. נופה של הלוולין (Helvellyn) מכוסת השלג הוא בלתי נשכח. המעגל המורכב מ-33 סלעים נבנה לפני כ-3000 שנים.
זמני פתיחה : לדברי הנהלת המקום, האתר פתוח “בכל זמן סביר”.
מידע נוסף : Castlerigg Stone Circle
=
טירת צ’סטר : מגדל אגריקולה וחומות הטירה
מגדל מהמאה ה-12 שהיה פעם פתחה של טירת צ’סטר (Chester Castle). בית התפילה הנמצא במקום מכיל ציורי קיר מהמאה ה-13 שהתגלו בשנות השמונים. לא הרחק משם, מדרגות מובילות למסלול הליכה סביב חומות הטירה.
זמני פתיחה : מסלול ההליכה סביב הטירה פתוח בכל ימות השנה בכל שעה סבירה. המגדל פתוח בין 10:00 ל-17:00 בין אפריל לספטמבר, ועד 16:00 בין אוקטובר למרץ. סגור בחג המולד, יום הקופסאות ובתחילת שנה חדשה.
=
האמפיתיאטרון הרומאי של צ’סטר
צ’סטר (Chester), או דווה (Deva) כפי שנקראה בתקופת הרומאים, הייתה עיר רומאית חשובה מאוד, לא הרחק מחומת אדריאנוס (Hadrians Wall). ההיסטוריה הרומאית שלה נחשפת בהדרגתיות במהלך בניית מבנים וסלילת דרכים חדשות. האמפיתאטרון הגדול מסוגו בבריטניה נתגלה לא מזמן, בשנת 2005, והוא כולל שני מבני אבן ובתוכם מושבי עץ. אל תצפו לראות קשתות ענקיות וקומות רבות של מקומות ישיבה כפי שניתן למצוא בארצות המזרח תיכון. האמפיתאטרון הזה הוא בעיקרון צל על הקרקע, עגול ופשוט יחסית. חובבי ארכיאולוגיה ישמחו לסייר בו, למרות שהוא דיי שונה משאר האמפיתאטרונים בבריטניה.
מידע נוסף : Chester Roman Amphitheatre
=
כנסיות ובתי קברות
אנגליה משובצת בכנסיות קטנות של קהילות ישנות מאוד. במקרים רבים, בגלל שאנשי הקהילות גרו בכפרים קטנים ולא חשובים, הם ברחו מנזקי הרפורמציה באנגליה. שלא כמו כנסיות וקתדרלות שנהרסו, בחלק גדול מן המקרים כנסיות אלה נשמרו במצבן המקורי מהמאה ה-12 או אפילו לפני כן. מומלץ לבקר בכנסיית סנט ג’ון שבבורי (Bury), מערב סאסקס מהמאה ה-12, ובכנסיית סנט בוטולופ (St Botolph) שבהרדהם (Hardham) משנת 1050. אם אתם מוצאים כנסיה שנראית ישנה, פשוטה וקטנה, כנסו אליה להתרשמות. תתפלאו מכמות האוצרות שאפשר למצוא בה.
מידע נוסף : Churches and Churchyards
=
קונצרטים והופעות
מרכז סאות’בנק ((Southbank Centre שבלונדון מארגן באופן קבוע קונצרטים בחינם, מוזיקה בשעות הצהריים, מופעי ריקוד וכל מיני פעילויות כיפיות מסוגי האומנות השונים. לאן שלא תלכו ברחבי בריטניה, לא קשה למצוא מופעים בחינם בשעות הצהריים. הנה מספר מקומות–
קולג’ המוזיקה של לידס.
=
לצפות בתפילת מנחה בקנטרברי ואו קתדרלות אחרות
מרבית הקתדרלות המפורסמות בבריטניה גובות דמי כניסה למטרות תחזוקה. יחד עם זאת, תוכלו להיות נוכחים בטקסי התפילה בחינם. ההוצאה היחידה שלכם תהיה זו שיורה לכם המצפון להפקיד בתיבת התרומות. תפילת המנחה היא תפילה קצרה הנערכת בדרך כלל בין השעות 17:30 עד 18:00. זמן התפילה המדויק מפורסם מראש על לוח המודעות מחוץ לקתדרלה.
=
כפר המגיפה איים (Eyam) וקברי הריילי
איים, כפר הנמצא בדרבישייר (Derbyshire) שבמחוז פיק (Peak District), הוא אתר בו התרחש אחד המאורעות האמיצים ביותר במאה ה-17. בשנת 1665 הגיעה מגיפה לכפר, ככל הנראה מבגדים שהועברו מלונדון על ידי חייט מקומי. בעצתם של המנהיגים, בודדו את עצמם תושבי הכפר באופן עצמאי במטרה למנוע את התפשטות המחלה. מספר השורדים שנוי במחלוקת, אך כאשר אנשים הגרים מחוץ לכפר ביקרו בו לראשונה כשנה לאחר מכן, רק רבע מהאוכלוסייה נשארה בחיים. תושבי הכפר קברו בעצמם את יקיריהם המתים באתר המורשת העולמי, קברי הריילי. אליזבת’ הנקוק, חקלאית ניצולת המגיפה, קברה את בעלה ואת ששת בניה, כולם מתו תוך מספר שבועות.
=
תצוגות אופנה
חלק מחנויות הכל-בו הגדולות וחנויות העודפים מארגנות תצוגות אופנה ואירועים מיוחדים. לא רק שהכניסה אליהם חופשית – לפעמים יש סיכוי גם לזכות בפרס. הדרך הטובה ביותר לגלות איפה ומתי מתקיימות התצוגות היא לבדוק באתר האינטרנט של החנויות ולהירשם לעלונים המקוונים שלהן. הנה כמה אפשרויות טובות :סלפרידג’ס (Selfridges), ליברטי (Liberty), כפר ביצ’סטר (Bicester Village).
=
פלאטפורד : קוטג’ הגשר (Flatford: Bridge Cottage)
זהו קוטג’ מקסים מהמאה ה-16 הנמצא בסאפולק ((Suffolk, אשר היה מקור ההשראה של הצייר ג’ון קונסטבל ובו צוירו חלק מהציורים המפורסמים שלו, שכללו נופים וכפריים אנגליים. בקוטג’ הנמצא על שפת נהר סטור (River Stour), מוצגת תערוכה אודות האמן המפורסם. הוא מוקף המספר שבילים לאורך הנהר ובסמוך אליו נמצא בית תה.
זמני פתיחה : כל יום בחודשים מאי עד ספטמבר, בין השעות 10:30 עד 17:30; כל יום בחודש אוקטובר בין השעות 11:00 עד 16:00; בשאר הזמן שעות ותארכי פתיחה מופחתים. הקוטג’ עלול להיסגר במקרה של מזג אוויר רע.
מידע נוסף : Flatford: Bridge Cottage
===
סוללת הענק (Giant’s Causeway)
קשה להאמין שסוללת הענק הנמצאת בחוף המערבי של מחוז אנטרים (Antrim) היא איננה מעשה ידי אדם (או ענק). הסוללה נראית כמו כביש המוביל אל תוך הים. היא עשויה 40,000 סלעי בזלת משולבים, חלקם באורך יותר מ-12 מטרים, שנוצרו כתוצאה מהתפרצות וולקנית עתיקה. צמרות העמודים יוצרים מדרגות, רובן הקסגונליות, אך ישנן גם מרובעות, מחומשות, משושות, משובעות ומתומנות, הנמשכות מהצוק ועד הים. סוללת הענק הוכרזה כאתר מורשת עולמית של ארגון אונסק”ו בשנת 1986, וכשמורת טבע לאומית בשנת 1987. כיום היא נמצאת בבעלות ובהשגחת הקרן הלאומית.
=
המוזיאון הצפוני הגדול 
מוזיאון חדש יחסית בניוקאסל המשלב אוספים ממספר מוזיאוני טבע והיסטוריה עתיקה. בין גולות הכותרת : מאזניים ענקיות, מודל אינטראקטיבי של חומת אדריאנוס, פריטים מיוון העתיקה ומומיות ממצרים, פלנטריום ושלד מקורי של טי-רקס. האוספים כוללים גם בעלי חיים אמתיים כמו דגי זאב, פיתונים, נמלים חותכות-עלים ועוד.
זמני פתיחה : פתוח בכל ימות השנה, ימים שני עד שבת : בין שעות 10:00 עד 17:00, ימי שני : בין השעות 14:00 עד 17:00; סגור ב-25 וב-26 בדצמבר וב-1 בינואר.
מידע נוסף : The Great North Museum
=
הוקשד וקלייף (Hawkshead and Claif)
צאו בעקבותיה של ביאטריקס פוטר (Beatrix Potter) סמוך לאגם ווינדרמר (Windermere) ותוכלו ליהנות מנופים נהדרים של המפלים, האגמים והכפרים. האתר כולל כפר ציורי ושלגי, ומסלולי הליכה מיוערים לאורך האגם. גלריית ביאטריקס פוטר, משרד עורכי דין מהמאה ה-17 הנמצא בהוקשד, מהווה כיום ביתם של אוספי אילוסטרציות צבעי המים המקוריים של ביאטריקס פוטר. הכניסה לגלרייה עולה כסף – אך על מנת לא לשלם אגורה, הביאו את כן הציור שלכם וציירו בעצמכם את הנופים האהובים של ביאטריקס פוטר.
מידע נוסף : Hawkshead and Claif
=
טיולים והליכות
בריטניה היא מדינה של הליכות ושזורה בשבילי ובמסלולים מסומנים. החל ממסלולי טיולים לאומיים העוברים דרך אזורים כפריים נהדרים ונמשכים מאות קילומטרים, ועד טיולים רגועים באתרים ההיסטוריים וביערות. מסלולי ההליכה של בריטניה מתאימים לכל אחד בהתאם ליכולתו. בין אם אתם מעדיפים טיול מאתגר במחוז לייק (Lake District), שיטוט רגוע בפארק או מסע גילויים באתרים ההיסטוריים, תוכלו ליצור לעצמכם מפת טיול נהדרת ומלאת מסלולים.
=
מוזיאון רובע התכשיטים, ברמינגהם
כשאר חברת התכשיטים סמית’ אנד פפר (Smith & Pepper) שהייתה בבעלות משפחתית סגרה את דלתותיה בשנת 1981, המקום הפך לסוג של קפסולת זמן המספרת את סיפורו של רובע התכשיטים של ברמינגהם, תכשיטיה ומורשת עבודות המתכת שלה. המבקרים במוזיאון החינמי יכולים :
• לקחת סיור מודרך.
• לצפות בהדגמות חיות של מיומנויות מסורתיות.
• לחוות את הצלילים והריחות של סדנת תכשיטים עמוסה ורועשת.
• לסייר בתערוכה הענקית הכוללת כלים ומכונות מקוריות.
רק במקרה שאתם חייבים לבזבז כסף, במקום נמצאת חנות מלאה בתכשיטים מקוריים שנוצרו על ידי מעצבים מקומיים, אותם תוכלו לקנות.
זמני פתיחה : ימי שלישי עד שבת ובחגים המתקיימים בימי שני, בין השעות 10:30 עד 16:00.
=
בית הוטון , בדפורדשייר
לא כל האחוזות באנגליה בנויות ללא רבב, משופצות ומרוהטות. אחוזה זו, שנבנתה במאה ה-17, הינה אחוזה הרוסה ורומנטית – כזו שמתאימה לסיפור רוחות אפל. הבית נבנה לכבוד דוכסית בערך בשנת 1615, ונאמר עליו שהוא היה מקור ההשראה למסע העלייה לרגל של ג’ון בניין (John Bunyan). ארגון המורשת האנגלית מספק סיור קולי להורדה בחינם מאתר האינטרנט שלו. הבית תמיד פתוח עד שעה סבירה.
מידע נוסף : Houghton House
=
קצה קינבר (Kinver Edge) ובתי הסלע
קצה קינבר, רכס הכורכר אשר נוצר לפני כ-200 מיליון שנה, עוצב במשך השנים לצורה של בתי מערות. שוכני המערות האחרונים עזבו את המקום בשנות ה-50 של המאה ה-19. הקרן הלאומית שחזרה את אחד מבתי הסלע כדי שהמבקרים יוכלו לדמיין לעצמם כיצד חיו שוכני המערות בתקופה הוויקטוריאנית. המבקרים יכולים לראות את שרידי המבצר שהיה באזור, ואת הנוף נפלא המשקיף אל שלוש מדינות לפחות. זהו מקום נפלא לפיקניק עם המשפחה.
זמני פתיחה : קצה קינבר פתוח במשך כל השנה. בתי הסלע והטרסה העליונה פתוחים אך ורק בין השעות 14:00 עד 16:00 בימי שבת וראשון, ובחגים המתקיימים בימי שני, בין התאריכים 1 במרץ עד 30 בנובמבר.
=
פארק הצבאים קנול (Knole)
קנול הינו בית טיודורי ענק הממוקם בקנט (Kent) ונמצא בבעלות משפחת סקוויל (Sackville) משנת 1566. קו הגג לבד נראה כמו עיר קטנה. לא, הכניסה אליו איננה בחינם, אך הכניסה לאדמות ולפארק הצבאים בן 1000 הדונמים היא בחינם עבור הולכי רגל. זהו אחד מפארקי הצבאים הבודדים מתקופת ימי הביניים ששרדו 500 שנים, היחיד מסוגו בקנט. הנופים מגוונים וביניהם ניתן לראות נוף של יער פראי ונוף של פארקי נוי מהמאות ה-17 וה-18. השורדים מימי הביניים כוליים את העוזרד, האלון, הטקסוס, האשור, כסף הלבנה, ציפור המייפל ועצי אפר שפעם שלטו ביערות המקומיים. הפלא האמתי הוא העדר של 600 היחמורים, חיות בר פראיות, אך סקרניות ומקסימות להפליא.
כפר לייקוק (Laycock)
כפר לייקוק הנמצא בווילטשייר (Wiltshire) הוא כמו תמונה שצולמה בעבר – לפחות אם ניתן היה לצלם במאה ה-13, בתקופה שבה חלק מהמבנים שבו הוקמו. המקום כל כך יפה שלפעמים הוא משמש כאתר צילום לסרטים. אם הוא נראה מוכר, כנראה ראיתם אותו קודם לכן בסרטי הארי פוטר, בסרט גאווה ודעה קדומה ובסרטים רבים נוספים. בכפר ישנו מנזר שהפך לבית כפרי בשנת 1500 לערך, ומוזיאון צילום – לשניהם הכניסה היא בתשלום. אבל הליכה סביב קפסולת הזמן הזו, סיור בחנויות המקומיות והמחשבה שאנשים מודרניים חיים בכפר המיושן היא לגמרי בחינם.
מידע נוסף : Laycock Village
=
לטוסטום (Letocetum) – בתי מרחץ רומיים ומוזיאון
בית המרחץ של עמדת ההיערכות הרומית ברחוב ווטלינג ((Watling שבוול (Wall), סטפורדשייר (Staffordshire). רחוב ווטלינג הוא למעשה דרך רומית עתיקה העוברת מדרום מזרח אל צפון מזרח אנגליה. לטוסטום נחשב לאתר החפירות הטוב ביותר שנמצא עד כה מסוגו והוא כולל יסודות של פונדק עתיק ובית מרחץ.
זמני פתיחה : האתר מאויש על ידי מתנדבים ולכן זמני הפציחה מוגבלים בין מרץ לאוקטובר, כולל סופי השבוע של כל חודש וחגים המתקיימים בימי שני.
=
בית המפגש לפווד (Loughwood)
כאשר הכנסייה הבפטיסטית הפשוטה הזו נבנתה סמוך לגבעה בעיר דבון (Devon) בשנת 1653, קהילת המאמינים נאלצה להתמודד עם כליאה או העברה לאוסטרליה בעוון אמונה אסורה. החלק הפנימי של הכנסייה הורכב במאה ה-18. הכנסייה ממוקמת סמוך לאקסמיניסטר (Axminister) והיא תמיד פתוחה. טקסים נערכים פעמיים בשנה ומועדם מפורסם בלוח המודעות של הכנסייה.
מידע נוסף : Loughwood Meeting House
=
גריניץ’ הימית
ההיסטוריה הימית של בריטניה, הגילויים בתחום הניווט והאסטרונומיה וההרפתקאות הימיות שהובילו לגילויים אלו, כל אלה ועוד מוצגים באתר המורשת העולמית של ארגון אונסק”ו. ביקור באתר צריך לכלול את מצפה הכוכבים המלכותי – בחוץ תוכלו לעמוד על קו גריניץ’ המפורסם אשר מסמל את קו האורך 0 מעלות (בתשלום). לאחר מכן מומלץ לטייל במנהרת גריניץ’ , אחת משתי מנהרות להולכי רגל העוברות תחת נהר התמזה, כדי לראות נוף יפיפה של כל האתר מעבר לנהר.
=
שווקים
חוצות בריטניה והשווקים הנמצאים בה הם חגיגה עבור מי שרוצה לצפות, לצלם ולסייר בהם. אם אתם יכולים להימנע מלקנות משהו, זה גם בחינם. ובהחלט אפשר להימנע. אחד המקומות שבהם אני אוהב לבקר בימי שבת בבוקר הוא שוק הרחוב פורטובלו שבלונדון. אני מגיע נורא מוקדם, לוקח פנקס רישום ומשוטט בשוק, משוחח עם אנשים, מצייר ולא מבזבז אגורה. חלק מהשווקים, כמו שוק ברמינגהם בולרינג למשל, סוחרים במקומות קבועים במשך מאות שנים. אם אתם חצופים, בשווקי המזון תוכלו להרכיב לעצמכם ארוחת צהריים בחינם, המורכבת רק מטעימות ודוגמיות. הנה חלק מהשווקים המומלצים : שוק קירקגייט (Kirkgate Market), שוק אוקספורד (Oxford Covered Market), שוק בורו (Borough Market) ושוק יורק (York Market).
=
מוזיאון הרכבת הלאומי
מוזיאון הרכבת הגדול מסוגו בכל העולם, הסוקר 300 שנים של היסטוריית הרכבות. במוזיאון ניתן למצוא תערוכות מרתקות המתאימות לכל המשפחה. הילדים יכולים לעלות על חלק מהרכבות המוכרות בעולם – רכבת הקיטור שוברת השיאים של בריטניה, רכבת קליע יפנית וקטר ענקי שנבנה בבריטניה עבור חברת הרכבת הסינית. ישנן הדגמות של מכונות שונות על בסיס יומיומי – כמו המשטח המסתובב המשמש לסיבוב קטרים, הנמצא בהיכל הגדול; הצגות תיאטרון בנושא היסטוריית הרכבות וממציאי הרכבת, והופעה של “תומאס הקטר” המפורסם, בחלק מחופשות בית הספר. הכניסה למוזיאון היא חופשית וניתן להגיע אליו בהליכה מתחנת הרכבת של יורק. הגעה מלונדון ברכבת לוקחת פחות משעתיים.
זמני פתיחה : כל יום פרט ל24 עד 26 בדצמבר, בין 10:00 ל-18:00.
מידע נוסף : National Railway Museum
=
מוזיאון הרעפים הלאומי
המוזיאון ממוקם בסדנאות וויקטוריאניות, סמוך לאתר מחצבת דינורוויג (Dinorwig) העצומה שנסגרה בשנת 1969. במקום זה מסוקרת תעשיית הרעפים של ויילס, הנקראת לעיתים גם התעשייה הכי וולשית של ויילס. במקום מתקיימות הרצאות, הדגמות ותערוכות – כולל מספר בתי חוצבים – כולם מספרים את סיפורה של תעשיית הרעפים והדרמה בחיי האנשים שעבדו בה.
זמני פתיחה : החל מחג הפסחא ועד אוקטובר, כל יום, בין השעות 10:00 עד 17:00; בין נובמבר לחג הפסחא, בין השעות 10:00 עד 16:00. המקום סגור בימי שבת.
מידע נוסף : The National Slate Museum
==
מוזיאון הצמר הלאומי
מפעלי קמבריאן (Cambrian Mills) שפותחו מחדש בצורה יפיפייה מהווים את הבסיס לסיפור תעשיית הצמר המשגשגת של ויילס, שהייתה בעבר התעשייה החשובה והרווחת במדינה. חולצות וצעיפים, שמיכות וסדינים, גרבי צמר וגרביים רגילות, כולם נוצרו בכפר דרה-פאך פלינדרה (Dre-fach Felindre ), הנמצא בעמק טייפי (Teifi) ונשלחו לרחבי כל העולם. עקבו אחר הסיפור המרתק באמצעות הדגמות, הפעלת נולים ותערוכות מעניינות.
זמני פתיחה : בין השעות 10:00 עד 17:00, כל יום בחודשים אפריל-ספטמבר, ימי שלישי עד שבת בין אוקטובר למרץ.
מידע נוסף : The National Wool Museum 
==
הבית הישן, הרפורד
בית שמור ביותר מהמאה ה-17 הבנוי בחלקו מעץ, וממוקם במתחם הקניות המודרני של העיר הרפורד (Hereford). הבית נבנה בשנת 1621 והפך למוזיאון בשנת 1929. רהיטי הבית נוצרו בתקופת המלך ג’יימס השישי והם מהווים אוסף חשוב ביותר של רהיטי עץ אלון אנגליים. אל תפספסו את ציורי הקיר הנדירים, מיטת האפיריון והפעילויות המיוחדות לילדים.
זמני פתיחה : פתוח במהלך כל השנה, ימי שלישי עד שבת בין 10:00 עד 17:00; ימי ראשון וחגים המתקיימים בימי שני, בין 10:00 עד 16:00.
מידע נוסף : The Old House 
==-
אסם היכלו של ראש המנזר (Prior’s Hall Barn), ווידינגטון
אם אי פעם תהיתם כיצד פועלי בניין מתקופת ימי הביניים הקימו מבנים עצומים לפני המצאת קורות הפלדה, האסם הענקי והיפיפה הזה יבהיר זאת כמו שצריך. לבניית האסם העמיד ביותר באנגליה מימי הביניים השתמשו ב-400 עצי אלון לפחות. תיארוך טבעות העצים מראה שהמבנה הוקם בסביבות אמצע המאה ה-14. החלק הפנימי והחלל הפתוח העצום והיפיפה הם מעוררי יראת כבוד.
זמני פתיחה : בין אפריל לספטמבר, ימי שבת וראשון בלבד, בין השעות 10:00 עד 18:00.
מידע נוסף : Prior’s Hall Barn
=
בית המרחץ הרומאי רייבנגלאס (Ravenglass)
רייבנגלאס היה בית מרחץ של מבצר רומאי בעיר קומבריה (Cumbria). חורבות בית המרחץ הן המבנים הרומאים הגבוהים ביותר שנותרו בבריטניה. לפי קרן המורשת האנגלית, האחראית על המקום, בית המרחץ שירת מבצר ששמר על נמל רומאי. יכול להיות שהחיילים שרחצו בבית המרחץ היו שייכים לצבאו של אדריאנוס. האתר פתוח בכל “שעה סבירה”, ההריסות הן אתר נפלא לטיול הליכה.
מידע נוסף : Ravenglass Roman Bath house
==
ראנימד (Runnymede)
בחודש יוני של שנת 1215, תחת עץ אלון סמוך לגדה המערבית של נהר התמזה, חתם המלך ג’ורג’ על המגנה קרטה ובכך הגביל את כוחו המוחלט יחסית ל-25 ברונים. הזכויות שעליהן הוחלט אז, הובילו בסופו של דבר לניסוח חוקתה של ארצות הברית והאמנה האירופית להגנת זכויות האדם והחירויות הבסיסיות. במקום ניתן לראות את :
• אנדרטת המגנה כרטא שהוקמה על ידי לשכת עורכי הדין האמריקאית.
• אנדרטאות לזכרו של ג’ון פ. קנדי וחיל האוויר של חבר העמים הבריטי.
• מספר מבנים קטנים שעוצבו על ידי הארכיטקט הבריטי סר אדמונד לוטיינס (Sir Edmund Lutyens).
המלכה, ראשי המדינות וצאצאי 25 הברונים המקוריים שתלו במקום עצי אלון במהלך השנים שחלפו.
זמני פתיחה : פתוח כל הזמן. חניון המכוניות נסגר בשקיעה.
מידע נוסף : Runnymede
==
הסוס הלבן של אפינגטון
עוד אחת מדמויות הגיר המפורסמות של אנגליה, וכלל הנראה העתיקה מבניהן. הסוס הלבן של אפינגטון ((Uffington נראה חלקית ממספר נקודות תצפית, אך נראה בשלמותו רק מהאוויר. בדיקות אדמה שנערכו לאחרונה באזור קבעו שגילו של הסוס המפורסם הוא 3000 שנים לפחות. אותם מבחנים הראו גם שהסוס נמצא כמעט בדיוק באותו מצב כפי שהוא היה כאשר נבנה, באמצעות חפירת תעלות בתוך הסלעים ומילואן באבני גיר. אף אחד לא יודע מהי המטרה שלשמה הוא נבנה אבל הסוס הלבן בהחלט היווה השראה למספר דמויות גיר אחרות בדמות סוס שנבנו באזור דורסט ומערב אנגליה.
מידע נוסף : The Uffington White Horse
==
קתדרלת העץ וויפסנייד
עצים, גדרות ושיחים שנשתלו בצורת קתדרלה מימי הביניים. קתדרלת העץ נבנתה לאחר מלחמת העולם הראשונה כמחווה של “תקווה, אמונה ופיוס”. כיום קתדרלת העץ היא מקום שקט ומושלם להליכות ולטיול עם כלבים. אם כי הקרקע לא נחשבת קדושה, שירותי דת מתקיימים מדי פעם במקום. הקרן הלאומית, בעלת האתר, פתוחה להצעות נוספות. חובבי הטבע ייהנו מרשימת העצים והצמחים של הקרן הלאומית, אשר מסבירה על כל הצמחים שניתן למצוא במקום.
זמני פתיחה : כל יום עד חצי שעה לפני סגירת מגרשי החנייה. מגרשי החנייה נסגרים בשעה 19:00 בחודשים אפריל-אוקטובר, ובשעה 17:00 בחודשים נובמבר-ינואר.
מידע נוסף : Whipsnade Tree Cathedral
=
מוזיאון סנט פגנס הלאומי להיסטוריה של ויילס
זהו אחד מאתרי המורשת הפופולריים ובויילס ואחד מהמוזיאונים הטובים באירופה הנמצאים באוויר הפתוח. המוזיאון ממוקם על קרקעות טירת סנט פגנס ((St. Fagan’s וגניה. זהו מוזיאון המתפרש על שטח של 100 דונמים לגמרי באוויר הפתוח וכולל 40 מבנים שהובאו למקום מכל רחבי ויילס. יחד הם משקפים את התרבות של ויילס וחיי היומיום מתקופה הקלטית ועד היום. הטירה עצמה הינה אחוזה ענקית שנבנתה בשנת 1580, ועוצבה מחדש באופן רציני במאה ה-19. סביב הפארק ניתן לראות הדגמות של אומנויות היצירה המסורתיות ופעילויות שונות, כמו גם מינים ייחודיים של חיות חווה. ניתן לראות את התפתחות התרבות שוקקת החיים של ויילס במהלך השנים.
זמני פתיחה : כל יום במשך כל השנה, בין השעות 10:00 עד 17:00.
מידע נוסף : St Fagans National History Museum of Wales
=
ציור במוזיאונים הנפלאים ביותר בעולם
הכניסה לכל המוזיאונים הלאומיים של בריטניה היא חופשית. כדי לגרום לביקורכם להיות אפילו עוד יותר בלתי נשכח, הביאו אתכם פנקס ציור, וציירו לעצמכם כמה זיכרונות אישיים. מרבית המוזיאונים יישמחו לאשר לכם לצייר ברוב החדרים – פרט לאלה שיש בהם חפצי נייר או טקסטיל נדירים. במוזיאון “ויקטוריה ואלברט” למשל, אפילו מציעים כסאות קטנים מתקפלים במיוחד לאמנים, על מנת שישבו בזמן שהם מציירים. כל עוד לא תיגעו ביצירות האומנות שבמוזיאון, תישענו על פריטים מהתצוגה או תפריעו למבקרים אחרים, תוכלו להיות במוזיאון כמה זמן שתרצו ולצייר כמו אומנים מהמאה ה-19.
מידע נוסף : Sketch in the World’s Greatest Museums
=
מחנאות בטבע בסקוטלנד
“מחנאות בטבע” הוא המושג בו הבריטים משתמשים כדי לתאר מחנאות הרחק מאתר מחנאות ייעודי. חקיקת הגישה החופשית הפכה את המחנאות בטבע לקלה מבעבר, למרות שהיא עדיין לא מומלצת או אפילו אינה חוקית ברוב המקומות באנגליה ובויילס. אבל מחנאות בטבע חוקית בסקוטלנד, בה תוכלו להקים את אוהליכם בכל מקום פתוח בטבע – עם מספר קווים מנחים :
• הקימו מחנה בקבוצות קטנות – מספר אנשים קטן ולא יותר משניים או שלושה לילות.
• אל תקימו את המחנה בשדות סגורים או חקלאיים, או כאלה בהם נמצאות חיות חווה.
• התרחקו ממבנים, דרכים או אתרים היסטוריים אלא אם יש לכם אישור מהבעלים.
• נקו אחריכם את כל הזבל, המדורות והחומרים המזהמים.
מידע נוסף : Wild Camping in Scotland
=
הנוף הקדמון של ווילטשייר
סביב העיירה מרלבורו (Marlborough) הנמצאת בקצה המזרחי של ווילטשייר (Wiltshire), השטח כולו מנוקד בעבודות עפר עצומות, שדרות טקסיות ומעגלי סלעים. חלקם עתיקים יותר מסטונהנג’. בין גולות הכותרת, במרחק הליכה אחד מהשני :
• מעגלי הסלעים של אבבורי (Avebury), מעגל הסלעים הגדול ביותר באירופה, מרכזו של קומפלקס פרהיסטורי אשר נבנה לפני כ-4500 שנים. הנוף הוא חלק מאתר מורשת של ארגון אונסק”ו הכולל גם את סטונהנג’.
• גבעת סילבורי (Silbury), גבעה פרהיסטורית עצומה בגובה 40 מטרים המכסה 5 דונמים. היא כנראה הוקמה סביבות שנת 2500 לפני הספירה.
• המריצה הארוכה של מערב קנט (West Kennett Long Barrow), אחד החדרים הניאוליתיים הגדולים בבריטניה, אתר קבורה עתיק זה נבנה לפני כ-5400 שנים.
=
מעבורת וולוויץ’ (Woolwich Ferry)
שירותי המעבורת וולוויץ’ ניתנים בחינם לחציית נהר התמזה בין וולוויץ’ לבין צפון וולוויץ’ (חלק מגרינוויץ’, הנמצא במזרח לונדון). השירותי הנכוחי הניתן להולכי רגל, רוכבי אופניים, מכוניות ומשאיות, פעיל משנות ה-80 של המאה ה-18 – אך באופן כללי שירותי מעבורת במקום קיימים משנת 1308. במהלך השבוע שתי מעבורות שטות מצד לצד בהפרשים של 10 דקות. אלה סירות עבודה יחסית פשוטות ללא קישוטים עבור הולכי הרגל, אך מהן ניתן לראות את הנופים היפים ביותר. במקרה שאתם נוסעים ברכב, מומלץ מאוד להימנע מהגעה בשעות העומס מכיוון שתיאלצו להמתין הרבה מאוד זמן כדי לקבל את השייט החופשי.
מידע נוסף : Woolwich Ferry

על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם