60 שנה למוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה: הקשר הישראלי יפני

 

צילום: שרה פלד

מאת: שרה פלד

כשאי אפשר לנסוע ליפן – עולים לכרמל לביקור במוזיאון טיקוטין, בו אפשר לקבל טעמים מרוכזים של אמנות ותרבות יפן.

המוזיאון הזה הוא מפעל חייו של פליקס טיקוטין והוא מוקדש להצגתם ולשימורם של פריטי אמנות יפניים. המוזיאון הוקם כמוסד עירוני בשנת 1959, ביוזמת פליקס טיקוטין מהולנד וראש העיר חיפה, אבא חושי והוא יחיד מסוגו במזרח התיכון. לא רק המוזיאון מיוחד, אלא גם סיפור חייו של הוגה ומייסד המוזיאון.

פליקס טיקוטין, נולד בעיר המבצר גלוגאו שעל נהר האודר, שבשלזיה (היום פולין), ב'יום קולומבוס', ה־12 לאוקטובר, 1893. שם המשפחה טיקוטין אומץ על ידי אבותיו שהיגרו לגרמניה מהעיירה טיקוצ'ין שבפולין. כשהיה בן תשע עברה משפחתו לעיר דרזדן, בה למד בגימנסיה. הוא רצה להיות צייר, אך הוריו התנגדו לכך. כפשרה למד אדריכלות באוניברסיטה הטכנית בדרזדן. באותן שנים התפרנס מכתיבת ביקורות אמנות לכתבי עט. בשנת 1911 יזם המנהל של בית החרושת אודול למי פה, תערוכה בשם "היגיינה" ובה פגש לראשונה בהדפסים יפניים. הביתן היפני עוצב כדגם של בית חולים שדה ששימש במלחמת רוסיה־יפן. הסגנון הארכיטקטוני של הביתן היה מעניין עבורו. בתוך הביתן היו הדפסי עץ המתארים את המלחמה, שנעשו בידי אמנים כגון, גקו. עם תום התערוכה נמכרו ההדפסים בסכום של 0.10 מארק. טיקוטין רכש הדפסים ככל שידו היתה משגת.

פליקס טיקוטין ביקר ביפן מספר פעמים. הוא נסע לשם ברכבת הטרנס־סיבירית. הדבר אפשר לו להביא בחזרה סחורות והדפסי עץ. בטוקיו התגוררו גרמנים, שהתעניינו בתרבות יפן וביניהם השגריר הגרמני וילהלם זולף, שהיה אספן הדפסים נלהב. כשטיקוטין חזר מיפן הוא הציג תערוכה של האוסף שלו בברלין. כמו כן, פתח ליד הגלריה חנות של עבודות יד וכלי בית יפניים.

אחרי עליית הנאצים, טיקוטין התבקש לארגן תערוכה בחסות השגריר הגרמני בקופנהגן. בפברואר 1933, עם נעילת התערוכה, טיקוטין נסע לקופנהגן כדי להשיב את המוצגים לברלין. שם פגש בחברו, הבנקאי הדני הנריקס , שסיפר לו על שריפת הרייכסטאג וייעץ לו שלא להחזיר את האוסף לגרמניה הנאצית. טיקוטין שלח את האוסף להולנד והגיע בעקבותיו לאמסטרדם. שם שכר דירת גג על "תעלת הנסיכים" (Prinsengracht) והחל להקים את עסקיו מחדש. הוא נתן פריט יקר ערך במתנה למוזיאון הלאומי (Rijksmoseum) התערוכה הראשונה שלו באמסטרדם נפתחה בחודש מאי ב"מוזיאון הקריאה" (Leesmuseum),  שלושה חודשים לאחר שעזב את גרמניה. בין השנים 1936 ו־1933 טיקוטין ארגן תערוכות בבאזל, ציריך, אנטוורפן, לונדון וברחבי הולנד ונודע בעולם כמקדם האמנות היפנית באירופה. בשנות החמישים טיקוטין ארגן תערוכות רבות של הדפסים, נטסקה, כלי קרמיקה ועבודות יד יפניות בהולנד, בריסל, ברן, פריז ולונדון. תערוכת רישומים של רמברנדט, הוקוסאי וויסנט ואן גוך, שנעשתה בשיתוף פעולה עם אחיינו של ואן גוך ומנהל המוזיאון העירוני של אמסטרדם, ווילם סאנדברג (Willem Sandberg), הייתה אחד השיאים של עבודתו. התערוכה הוצגה באמסטרדם, באזל ואף בטוקיו.

לאחר המלחמה, החליט טיקוטין שלאוסף ייעוד מיוחד ועליו להימצא בישראל. בשנת 1956 הגיע טיקוטין לישראל כדי לתרום את האוסף לאחד המוזיאונים. בעת ביקורו בחיפה, נפגש עם ראש העיר אבא חושי והביע נכונות לתרום את האוסף לעיר חיפה, ולהקים בית שיוקדש כולו לתצוגת אוספיו. במקביל, הקים טיקוטין אגודות ידידים למוזיאון: בהולנד, בשוויץ, בבלגיה, בצרפת, באנגליה וגם ביפן. מטרת אגודת הידידים ביפן הייתה לתמוך ולייעץ בנושא הקמת בניין המוזיאון היפני. עם אנשי האגודה נמנו מנהלי מוזיאונים כמר נאגוטאקה אסאנו (Nagotake Asano); אנשי אקדמיה כפרופ' צ'יסאבורו יאמאדה (Chisaburô Yamada) מאוניברסיטת טוקיו לאמנויות, אשר נבחר לשמש מנהלו הראשון של המוזיאון היפני בחיפה; אנשי רוח כויקטור מ.א. סוזוקי (M.A. Suzuki), בנו של פילוסוף הזן הנודע ואחרים.

בשנת 1958, הוחלט על רכישת 'בית קיש' שעל הכרמל והשטח סביבו עבור הקמת מוזיאון טיקוטין. בית קיש הינו וילה עירונית, שבנה בריגדיר פ.ה. קיש, יו"ר הוועד הפועל הציוני בארץ ישראל וראש המחלקה המדינית בשנים 1931-1923. כיום משמש בית קיש את משרדי המוזיאון וכמרכז חינוך בו מתקיימות סדנאות, חדר יפני וספרייה הגדולה מסוגה בישראל. בפברואר 1959 אושרה תכנית הבנייה של ביתן לאמנות יפנית והחלה בניית אגף התצוגות בהתאם לרעיונותיו ותכניותיו של פליקס טיקוטין ובפיקוח האדריכל מ. לב. אולם התצוגות של המוזיאון עוצב ברוח יפנית והותאם לשימושו המיוחד: האולם הרחב, שכלל דלתות הזזה מצופות נייר והגן, תוכננו ברוח מסורת הבנייה היפנית. ביום רביעי, ה-25 במאי 1960, נחנך המוזיאון היפני ובתערוכת הפתיחה הוצגו יצירות אמנות מאוצרות אוסף טיקוטין. בהתאם לרצונו הוקם חבר נאמנים, אשר בראשו עומדת גב' אילנה דרוקר-טיקטין, בתו. בשנת 1995 נבנה למוזיאון אגף חדש, אשר חובר לאולם התצוגות המקורי. על התכנון הופקד הארכיטקט הישראלי פרופ' אל מנספלד שתכנן את מוזיאון ישראל.

אוסף המוזיאון

באוסף המוזיאון כשמונת אלפים יצירות אמנות ואומנות: ציורים, הדפסים, רישומים, מסכים מצוירים, טקסטילים, ספרים מעוטרים עתיקים, כלי קרמיקה, פסלונים מיניאטוריים (netsuke), עבודות לכה ומתכת, חרבות עתיקות וחפצי אמנות שימושית בעיקר מהמאות ה19-17, וכן אוסף של אמנות יפנית מודרנית. בשנים האחרונות אוספי המוזיאון עברו דיגיטציה מלאה וניהול בממשק מתקדם.

תערוכות

התערוכות הנערכות במוזיאון מציגות חתך מגוון של אמנות יפן המסורתית והמודרנית. הן מדגישות ערכים אסתטיים ייחודיים באמנות היפנית. בהתאם למנהג היפני, חדריו מרוהטים בחפצים מעטים ומותאמים לאירועים מיוחדים ולעונות השנה. לפיכך, התערוכות באולמות התצוגה מוחלפות אחת לשלושה חודשים לערך.

לרגל חגיגת שנת ה-60 למוזיאון, יזם המוזיאון, שיתוף פעולה עם הגלריה "יוסיידו" השוכנת בטוקיו. יוסיידו המתמחה בהדפסים יפניים עכשויים, קישרה 60 אמנים יפנים עם אוצרת המוזיאון ד"ר אילנה זינגר בליין. 57 מההדפסים נתרמו ע"י האמנים היפנים לתצוגה בתערוכה ולאוסף המוזיאון. 3 ההדפסים הנותרים נתרמו ע"י יוסיידו עצמה. התערוכה " 60 הדפסים יפניים עכשוויים" מציגה ליתוגרפיה, הדפס משי, תחריט ותצריב בנוסף לטכניקות המסורתיות, של הדפסי העץ והסטנסיל.

המוזיאון ייפתח כשהנחיות משרד הבריאות יאפשרו. מבקרי התערוכה יוכלו להנות ממתנה מיוחדת הכלולה בכרטיס הכניסה: גלויות של יצירות אמנות של טובי האמנים היפנים שהוצגו במוזיאון, כגון יאואי קוסאמה והוקוסאי.

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שד' הנשיא 89, חיפה

מידע תיירותי אטרקציות, חיפה, יפן, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים