בתים מבפנים בירושלים, ספטמבר 2016

הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים" שהספיק להפוך לאחד האירועים המרתקים שמתקיימים בירושלים, חוגג השנה עשור של פעילות רציפה ברחבי העיר ונערך ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ובשיתוף עיריית ירושלים, ויכלול תכנית מלהיבה של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב. מלבד סיורים בדירות מגורים ומבנים ציבוריים מרתקים יתקיימו גם סיורים בנושאים שונים ובמקומות בלתי שגרתיים.

בין עשרות המבנים והסיורים שיהיו פתוחים לקהל המבקרים אפשר למצוא בתים פרטיים, מבנים היסטוריים ומבנים עירוניים. החל מדירה ברובע היהודי שבמהלך השיפוץ נחשף בה חלל תת קרקעי מימי בית שני ועד דירת שיכון בקטמון שעברה שיפוץ מפתיע. בנוסף, יתקיימו מגוון פעילויות וסיורים: "הפילבוקס" ההיסטורי פותח את שעריו לכבוד 80 שנה להקמתו, הזדמנות ראשונה לבקר במחסן הספרים הנדירים במוזיאון ישראל, סיור בנסתר והגלוי מתחת לשער יפו ועוד אינספור סיורים מרתקים.

"עם הפנים קדימה", לכבוד חגיגות העשור לפסטיבל, מציעה התוכנית הצצה לעשור הבא של ירושלים במסגרתה יוכל הקהל הרחב יוכל לחזות ולשמוע בפעם הראשונה על הפרויקטים הכי מעניינים ומסקרנים שעומדים לרקום עור וגידים בעשור הקרוב בירושלים, ביניהם תחנת בנייני האומה החדשה הנבנית בימים אלה בעומק 80 מטרים מתחת לאדמה; בניין מדעי המוח החדש בקמפוס גבעת רם; הרובע העירוני החדש העומד לקום בכניסה לעיר – הפרויקט הגדול ביותר המתוכנן בימים אלה בירושלים, ועוד.

בנוסף, לכבוד החגיגות יתקיימו בחלק מהבתים המשתתפים באירוע מופעים מוזיקליים מיוחדים שיהוו אתנחתא בין הסיורים והביקורים באתרים השונים:

מופע של אנסמבל מתוך המקהלה הקאמרית אורטוריו ירושלים בתכנית א-קפלה: קטעי שירה מתוך שיר השירים ותהילים ויצירות מאת מלחינים שונים בחלל היפהפה של כנסיית עמנואל;

מופע של יצירות לחליל ולנבל מתקופות שונות ומתרבויות שונות במבנה "בית אות המוצר" המשקיף לחומות ירושלים; ומופע "יוון כחול-לבן" – אנסמבל המשלב מוסיקה ושירה יוונית קלאסית, שירה פונדית מסורתית ומוסיקה נוסטלגית בחצר הקסומה של מועדון הקהילה היוונית ועוד.

במסגרת סוף השבוע של אירועי "בתים מבפנים", מגוון מלונות ברחבי העיר משתתפים במבצע עבור האורחים, לילה שני ב 50% הנחה או ארוחת ערב חינם. פרטים נוספים באתר לגבי המלונות המשתתפים במבצע.

מקומות מומלצים בירושלים

מחוזות

שכונות

מלונות ליד יעדים פופולריים

אתרים דתיים

אתרים תיירותיים

מוסדות

ספורט

קניות

תחבורה

 

"בתים מבפנים" –סופשבוע של בתים פתוחים הינו חלק מהארגון הבינלאומי של ה-Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי, ועוד. חגיגה אורבנית שגולת הכותרת שלה היא הבתים המיוחדים שפותחים דלת חד פעמית ומאפשרים הצצה לצורות עיצוב, צורות חיים, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה ובתים בעלי ערך מוסף ההופך אותם למסקרנים ואטרקטיביים.

העיר העתיקה ומזרח העיר

העיר העתיקה בירושלים מתפרסת על כקילומטר רבוע אחד והיא מוקפת חומה שנבנתה במאה ה-16 על ידי הסולטאן הטורקי סולימן הראשון. זוהי סביבת מגורים מרתקת בכל היבט– אדריכלי, חברתי, היסטורי ודתי. העיר העתיקה מחולקת לרבעים– יהודי, מוסלמי, נוצרי וארמני– ומאופיינת באווירה קוסמופוליטית ואדריכלות של בני לאומים, דתות ועמים שונים. היא מיושבת ברציפות זה אלפי שנים וכל תקופת התיישבות הותירה בה חותם. העיר העתיקה היא הגרעין האידאי של העיר המשפיע על כל סביבותיו והיא גם גרעין ההתפתחות הפיזי שממנו מתפתחת ירושלים לאורך ההיסטוריה על צירי התנועה לכיוון הערים הסמוכות. ב-1981 הוכרזה העיר העתיקה כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו.

מזרח ירושלים הוא השטח שנמצא צפונית לשער שכם והתפתח על דרך המסחר המקורית לשכם. זהו אזור היציאה הערבית מהחומות שהתפתח בעיקר החל מסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 וכולל בתי מידות שנבנו על ידי אוכלוסייה ערבית אמידה, מוסדות דת רבים (בהם בתי ספר ללימודי דתות), מוזיאון מימי המנדט ושתי אוניברסיטאות בסגנון מודרני על הר הצופים (האוניברסיטה המורמונית והאוניברסיטה העברית).

 

 1. נבל דוד (בית אריק פלציג)

רחוב מעלה השלום 1, על שפת חניון הר ציון (ליד חניון האוטובוסים).

אדריכל: לא ידוע.

בית פתוח בקומפלקס המשמש כיום למגורים, כמוזיאון וכסטודיו לייצור כלי חרס, וכולל חדרי מגורים חפורים מתחת לאדמה, אולמות בעלי תקרת קמרונות מצולבים (במבנה שהיה בית משפחת דג'אני לשעבר), בונקר שהיה עמדה קדמית במלחמת השחרור וכמה חצרות (באחת מהן ניצב תנור שרפה הבנוי כתנור מתקופת המקרא). בביקור יספר אריק פלציג, פַסל אבן וחרס המתגורר במקום, על חזונו: פארק בהר ציון המלא נבלים שהרוח פורטת עליהם.

שישי, 23.9, 18:00-15:00 | שבת, 24.9, 14:00-9:00.

בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המנזר הפרנציסקני אד סנקולום

הר ציון (ליד קבר דויד).

מנזר אד סנקולום הוקם בשנות ה-30 של המאה ה-20 בשטחו של המסדר הפרנסיסקני הישן שממנו גורשו במאה ה-16. הכנסייה הקטנה שבמתחם מקושטת בחלונות צבעוניים ופיסול מודרני ופונה לכיוון חדר הסעודה האחרונה ההיסטורי. הגן הקטן שופץ לאחרונה ומהווה אתנחתא ירוקה בהמולת הר ציון.

שישי, 23.9, 18:00-15:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. דירה ברובע היהודי

רחוב שוני הלכות 5, הרובע היהודי.

בית פתוח בדירת אירוח קטנה ומפתיעה ברובע היהודי שבמהלך שיפוצה נחשף בה חלל תת קרקעי – מפלס קדום של רחוב מימי בית שני ובו שוקת חצובה בסלע. החלל חובר לדירה בגרם מדרגות ומשמש כיום כחדר שינה ופינת ישיבה ומאוורר באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. הזדמנות לגלות שוב את הרב שכבתיות הבנויה של ירושלים, הפעם בבית פרטי.

חמישי, 22.9, 16:00-9:00 | שישי, 23.9, 11:00-9:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הרב גץ

רחוב בית אל 12, הרובע היהודי.

הצצה לאחד הבתים המקוריים היחידים שנותרו ברובע היהודי, בית בן כ-500 שנה שבו התגוררה בעשורים האחרונים משפחת הרב מאיר יהודה גץ, רב הכותל עד 1995. הבית שימש בעבר בין היתר כתלמוד תורה לילדים ספרדים ועל קירותיו נותרו חקוקות כתובות הקדש. הסיורים בבית – לקבוצות של 25 משתתפים בכל חצי שעה – יתקיימו בהדרכת נוריאל גץ, בנו של הרב, ויוקרן בהם סרטון באורך 12 דקות על הרב גץ.

חמישי, 22.9, 19:00-16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מוזיאון חצר הישוב הישן

רחוב אור החיים 6, הרובע היהודי בעיר העתיקה.

מוזיאון השוכן בבית עתיק בן 500 שנה ברובע היהודי, אחד משני בתי החצר העתיקים ששרדו ברובע היהודי. המוזיאון מתעד את הוויי החיים של אנשי היישוב היהודי הישן בירושלים עד תש"ח. בימים אלה מתקיימת במוזיאון תערוכה בשם "בעלי מלאכה" שבמסגרתה מוצגים כלי עבודה, תלבושות וחפצים שונים המציגים את חיי העבודה של תושבי הרובע בשלהי המאה ה-19. בשעה 11:00 יתקיים סיור עם אוצרת המוזיאון, אורה פיקל-צברי.

שישי, 23.9, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. הסיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים.

 

 1. כנסיית עמנואל והמתחם הפרוטסטנטי

ליד שער יפו, מול מגדל דוד.

אדריכל: ג'יי-וו ג'והנס, 1849.

סיורים מודרכים בכנסייה הפרוטסטנטית הוותיקה במזרח התיכון, המכילה מוטיבים יהודיים ומסתתרת בתוך מתחם של בית הארחה. לצורך בניית הכנסייה הוזמנו סתתי אבן מקצועיים ממלטה, שהכשירו את הדורות הבאים של סתתי האבן בירושלים. הסיורים כוללים גם ביקור במוזיאון הקטן שבמתחם שבו מוצגים מודלים מקוריים של קונרד שיק ובספרייה. סיור מודרך במתחם יצא בכל שעה עגולה, הדרכה אחרונה בחמישי ובשבת ב-18:00, בשישי ב-16:00. ההדרכות בשבת בעברית ובאנגלית.

בשישי ב-12:00 יתקיים מופע של אנסמבל מתוך המקהלה הקאמרית אורטוריו ירושלים בתכנית א-קפלה: קטעי שירה מתוך שיר השירים ותהילים ויצירות מאת מלחינים שונים.

חמישי, 22.9, 18:00-10:00 | שישי, 23.9, 16:00-10:00 | שבת, 24.9, 16:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הנסתר והגלוי מתחת לשער יפו

נקודת מפגש: שער יפו.

מתכנן: האמן רן מורין; פרויקט ביוזמת עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) ורשות העתיקות.

מפגש עם האמן רן מורין והצצה לפרויקט הגן הארכיאולוגי שער יפו שתכנן מתחת לשער יפו ושנמצא בשלבי ביצוע אחרונים של שלב א'. במפגש יסופר סיפור חשיפתו של האתר במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בשנים 1989 ו-1995 כהכנה לפרויקט ממילא, והממצאים המרשימים שהתגלו בו – בהם קטע מאמת מים עתיקה שהייתה פעילה עד המאה ה-20, בית מרחץ ורחובות מסחריים מהתקופה הביזנטית וקטע מחומת העיר מהתקופה האיובית (המאה ה-13) שקדמה לחומה העות'מאנית הקיימת עד היום. לאחר חשיפתו נזנח המקום ונקבר מתחת לחניונים וכבישים מודרניים. מטרת הפרויקט היא לשמר את הממצאים הארכיאולוגיים, להנגישם לציבור ולשלב את האתר במתחם ממילא ובשער יפו כתצוגה היסטורית בכניסה לעיר העתיקה.

שבת, 24.9, 13:30 ו-16:30.

2 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות צלמי ירושלים הראשונים

נקודת מפגש: בכניסה הראשית למגדל דוד.

סיורים מודרכים בתערוכת "הצלמים – ירושלים בעיני צלמיה 1950-1900" המתמקדת בצלמים המרכזיים שחיו ופעלו בירושלים במחצית הראשונה של המאה ה-20 ומעניקה מבט מקורי ומורכב על העיר ועל קהילותיה השונות. הצלמים הראשונים הגיעו לירושלים זמן קצר לאחר המצאת המצלמה, והצילום הפך למקור חשוב לתיעוד נופיה ואנשיה של העיר. הסיורים יתמקדו בסיפורה של העיר מנקודת מבטם של צלמיה.

חמישי, 22.9, 12:00, 11:00 ו-15:00.

3 סיורים ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. פוטו אליה

רחוב מעלות אל-חאנקה 14, הרובע הנוצרי.

הצצה לסטודיו המיתולוגי לצילום שמנהלים בנו ונכדו של הצלם הארמני אליה קבדיאן אשר תיעד את ירושלים החל מ-1924 ושצילומיו מוצגים כעת בתערוכה "הצלמים – ירושלים בעיני צלמיה 1950-1900" במגדל דוד. במסגרת הביקור הקצר יספרו ג'ורג' ואליה קבדיאן, בנו ונכדו של אליה, את סיפור חייו של הילד פליט שואת הארמנים, ואת קורותיו עד הפיכתו לצלם אמן מחשובי מתעדי ירושלים בכל הזמנים.

חמישי, 22.9, 12:00-10:00 ו-15:00-13:00 | שבת, 24.9, 15:00-11:00. הסבר יתחיל מדי 30 דקות.

סטודיו פתוח וסיורים פתוחים ל-15 הראשונים בכל סבב.

 

 1. הקסטודיה טרה סנטה

נקודת מפגש: השער החדש, העיר העתיקה.

סיורים מודרכים במתחם של הקהילה הקתולית-פרנציסקנית בעיר העתיקה, הכולל מנזר פעיל מאז המאה ה-16 וכנסייה איטלקית בעלת ציורי קיר וחלונות ויטראז' מ-1880. הסיורים יעברו גם באזור המשרדים המדגים כיצד בניין מהמאה ה-15 משתנה באופן אורגני בהתאם לצורכי המשתמשים, וכן בחצר המרפאה, בחדרי בית המרקחת הפרנציסקני לשעבר ולצד פשפש החולים. שני הסיורים יצאו במקביל.

שבת, 24.9, 11:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים.

 

 1. לאורך שרידי אמת המים לירושלים

נקודת מפגש: גשר הסינמטק בקצה רחוב ש.א. נכון.

הזדמנות לגלות את אמת המים התחתונה שהובילה מים מהרי חברון לירושלים בימי בית שני ושחלקים ממנו נחשפו רק באחרונה. הסיור עם אדריכל שחר פוני מרשות העתיקות יתעכב בקטעים שונים של האמה ויציג את הפתרונות הטכנולוגיים המיוחדים בהם השתמשו בוניה, כמו גשר קשתות.

משך הסיור כשעה והוא יסתיים ברחבת הכותל המערבי.

שישי, 23.9, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. גן הקבר

בסמטת קונרד שיק היוצאת מדרך שכם, כ-200 מ' מצפון לשער שכם, הגעה מכביש 1 (למגיעים ברכב, מומלץ לחנות בחניון מול מלון לגאסי).

סיורים מודרכים בגן המטופח, שהוא אתר קודש ומוקד עלייה לרגל לפרוטסטנטים ולאוונגלים המאמינים שזהו גנו של יוסף איש רמתיים שבו נטמנה גופתו של ישוע מנצרת לאחר צליבתו (ולא בכנסיית הקבר, כמקובל בקרב הקתולים והאורתודוכסים). הגן מוחזק ומטופח על ידי עמותה בריטית בשם "אגודת גן הקבר", ובו פינות חמד ירוקות המשמשות לתפילה ופולחן נוצריים בתוך אווירת הגן פתוח. בגן גם בור מי גשמים אדיר ממדים מן התקופה הצלבנית, גת יין קדומה ומערת קבורה בת שני חדרים. בסיור תוצג ההיסטוריה של המקום ומשמעותו עבור הצליינים המבקרים בו. משך הסיור כחצי שעה.

חמישי, 22.9, 17:30-9:00 (סיור אחרון ייצא ב- 17:00) | שבת, 24.9, 17:30-9:00 (סיור אחרון ייצא ב- 16:00; הרכב מוזיקלי החל מ- 16:30). הדרכות בעברית יצאו בכל חצי שעה. הדרכות באנגלית בכל שעה עגולה. בשבת 24.9 בין 16:30 ל-17:30 ינגן בגן הרכב מוזיקלי וישיר פיוטים והמנונים פרוטסטנטיים המתורגמים לעברית.

גן פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מוזיאון רוקפלר

רחוב סולטאן סולימאן 27.

אדריכל: אוסטין ברב הריסון. שנת בנייה: 1935.

סיורים באחד המבנים היפים בירושלים שיספרו את ההיסטוריה של המבנה רב ההוד של מוזיאון רוקפלר – הבניין הראשון בארץ שנבנה כמוזיאון לאומי. הסיורים יתייחסו לאיכויות האדריכליות הייחודיות של הבניין שנבנה לצורך תפקיד כפול: כמוזיאון וכמקום מושבו של המוסד המנהל את הארכיאולוגיה של המדינה, וכן לפתרונות האדריכליים שנמצאו כדי לאפשר כפל תפקידים זה, כגון רצפות השעם, התקרות הגבוהות, החצרות הפנימיות ועוד.

חמישי, 22.9, 16:00, 16:45, 17:30 ו-18:15 | שבת, 24.9, 10:00, 10:45, 11:30 ו-12:15.

8 סיורים פתוחים מוגבלים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. סוגיות שימוריות בין קבר דוד לשער יפו

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לקבר דוד מכיוון שער ציון, סמוך לפסל דוד.

סיור עם מיִנהל השימור של רשות העתיקות, שיתמקד בסוגיות שימור שונות שעלו במהלך העבודה של רשות העתיקות על מגוון פרויקטים באזור הר ציון ושער יפו. בין השאר: המתח שבין השימור והפיתוח והשפעתו על עומק ההתערבות באתר, הדילמות הערכיות הנוגעות לאופן ההצגה של תולדות המקום והתמודדויות טכניות ומקצועיות שעלו במהלך עבודת השימור. הסיור יעבור במתחם קבר דוד שבהר ציון, בחומות ירושלים ובגן בוני ירושלים.

חמישי, 22.9, 9:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המדריך לתכנון רחובות העיר העתיקה בירושלים – מהלכה למעשה

נקודת מפגש: שער יפו.

סיורים בשני מוקדים בהם מיושם המדריך לתכנון רחובות העיר העתיקה בירושלים (זוכה אות העיצוב לשנת 2013 בתכנון עירוני) – פרויקט מקיף שנעשה על ידי עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים, ועל ידי צוות מתכננים גדול בראשות אדריכלית הנוף מרב דביש בן משה, כדי להתאים את המרחב הבנוי בעיר העתיקה למאה ה-21, וכדי ליצור אבות טיפוס של כלים שינחו את המתכננים בפתרון הבעיות האופייניות לתכנון ולשדרוג רחובות העיר העתיקה. הסיורים ייפתחו בהצגת המדריך ועקרונותיו וימשיכו כל אחד לפרויקט שתוכנן על פי המדריך.

הסיור הראשון (ב-11:00) יתמקד ברחבת שער יפו שחודשה ואורגנה מחדש כולל שיפוץ החזיתות, טיפול בחפיר, הסדרת תנועת הרכבים והולכי הרגל ועוד. הפרויקט תוכנן על ידי אדריכל גיא איגרא שיציג אותו ותתלווה אליו אדריכלית הנוף אדריכלית מרב דביש בן משה, מחברת המדריך.

הסיור השני (ב-13:00) יתמקד בתכניות המתהוות בימים אלה למתחם השער החדש שיוצגו על ידי אדריכל נמרוד איתן ממשרד מייקל שוורץ אדריכלים. לסיור תתלווה אדריכלית הנוף מרב דביש בן משה, מחברת המדריך.

בסיורים יוצגו גם בעיות הנגישות הקשות והמאתגרות באזור הרוחש פעילות מסחרית ותנועה צפופה של הולכי רגל כמעט בכל שעות היממה, והניסיון להתאים את הפתרונות לאמות המידה המקצועיות המקובלות בימינו תוך יצירת שפת רחוב אחידה ושמירה על אופייה ועל ייחודה של העיר העתיקה גם לדורות הבאים.

שבת, 24.9 ב- 11:00 (עם אדריכל גיא איגרא בדגש על רחבת שער יפו), וב-13:00 (עם אדריכל נמרוד איתן בדגש על השער החדש).

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב (האוניברסיטה המורמונית)

רחוב הדסה למפל, הר הזיתים.

אדריכל: דוד רזניק בשיתוף האדריכל פרנקלין פרגוסון, 1988.

אחד המבנים היפים והמרשימים שנבנו בארץ מאז שנות ה-80, בניין שכמעט מכל חלליו נשקף נוף העיר העתיקה וסביבו גן עם בתי בד משוחזרים. הסיור יכלול סרט קצר, הסבר על הבניין וטעימה מנגינת עוגב וסיור בגינות. הזדמנות לחוות ארכיטקטורה מרגשת. הסיורים באנגלית ומוגבלים ל-50 הבאים הראשונים.

שישי, 23.9, 10:00, 10:30, 11:00 ,11:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30. סיור מודרך יצא מהכניסה לבניין בכל חצי שעה.

8 סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קודש וחול באוניברסיטה העברית על ההר הצופים

נקודת מפגש: רחבת פרנק סינטרה בקמפוס.

בקמפוס דמוי החומה שנבנה אחרי מלחמת 1967 חבויים שרידי הקמפוס הראשון של האוניברסיטה העברית. הסיור בהדרכת ד"ר דיאנה דולב, שעבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקמפוסים של האוניברסיטה העברית וד"ר יאיר פז, גיאוגרף ומרצה בכיר במכון שכטר ומחבר המאמר "האוניברסיטה העברית כמקדש לאומי חדש", ידמה מסע בזמן מראשיתה של האוניברסיטה בבית גריי-היל דרך התוכניות השונות ומשמעותם המיוחדת של הבניינים שהיו לאגדה. הסיור יסתיים בבית הכנסת ע"ש הכט שתוכנן על ידי האדריכל רם כרמי. משך הסיור כשעתיים.

יש להציג תעודה מזהה בכניסה לאוניברסיטה.

שישי, 23.9, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המכון לארכיאולוגיה, האוניברסיטה העברית בירושלים

נקודת המפגש: רחבת ננסי רייגן, בהמשך הכביש הפנימי בקמפוס (שילוט בעלייה לרחבה).

אדריכלים: קרל רובין ויצחק יעבץ, 1941.

סיור בהדרכת דפנה צורן, אוצרת המכון, בבניין היסטורי בהר הצופים שבו נמצא האוסף הארכיאולוגי של האוניברסיטה העברית. הבניין בסגנון הבינלאומי (שזכה בתחרות אדריכלית שבה שפטו אריך מנדלסון, זלמן שוקן ואלכסנדר קליין) תוכנן כמוזיאון ומשמש כיום את המכון לארכיאולוגיה ללימודים ולמחקר. הבניין המקורי בעל שתי הקומות עוצב כגוש בצורת קובייה, בקווים ישרים עם שורת חלונות גבוהים באולמות התצוגה והאוספים, שנועדה להכניס לתוכם אור טבעי ולהדגיש את גובה התקרות. הסיור יתייחס לאדריכלות הבניין ולסיפור הקמתו. אולם המוזיאון המקורי, הסגור בדרך כלל לקהל ובו נמצאים אוספי המכון, ייפתח במיוחד במסגרת שעות הביקור. משך הסיור כשעה.

הכניסה לקמפוס הר הצופים משער הכניסה הראשי להולכי רגל (ליד הכיכר מכיוון בית החולים הדסה).

חמישי, 22.9, 15:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 

 1. הגן הבוטני בהר הצופים

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן הבוטני, מול בניין המנהלה (שילוט משער הולכי הרגל).

ביקור בגן הבוטני לצמחי הבר של ישראל השוכן בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים. בסיורים יוצגו מגוון הנושאים שבגן: בוטניקה, ארכיאולוגיה והיסטוריה. הם יכללו ביקור בקבר ניקנור ובקברי פינסקר ואוסישקין והיכרות עם עבודתו של רן מורין בפרויקט שיקום הגן. הסיורים יסתיימו בביקור במרכז להוראת הטבע ע"ש משפחת פרחיה ובספריית הגן הבוטני ע"ש שמואל צבי טודר שנפל בגן בשנת 1959 בפעילות מבצעית.

את הסיורים ידריכו מנהל הגן ד"ר מני נוימן; האגרונומית יערה הכהן-פלסר; אוצרת הגן מיכל מונוסוב; והפסל והמתכנן הסביבתי רן מורין. משך הסיור כשעה.

חמישי, 22.9, 10:30 ו-15:30.

2 סיורים ל-50 הבאים הראשונים.

 

 1. בית הכנסת הכט בקמפוס הר הצופים

נקודת מפגש: רחבת הפורום בכניסה לחנות אקדמון ספרים.

אדריכל: רם כרמי, 1983.

סיור בהדרכת מר אריה סלומון, רכז דת ומסורת באוניברסיטה העברית. בסיור יוצג בית הכנסת האוניברסיטאי ע"ש הכט אשר תוכנן על ידי האדריכל רם כרמי כשיאו הרוחני של הקמפוס הצופה אל האגן הקדוש של ירושלים ונבנה עם החזרת האוניברסיטה לקמפוס הר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים (נפתח לקהל בשנת 1983). מבנה בית הכנסת הוא בעל אלמנטים סמליים שהבולט בהם הוא חלון תצפית גדול ממדים הממלא כמעט את כל קירו המערבי. זהו כותל המערב של בית הכנסת הקבוע בין שני ארונות הקודש וממנו נשקף נופה המרהיב של "ירושלים הבנויה". משך הסיור כשעה. מבנה בית הכנסת נמצא כעת בשיפוצים.

חמישי, 22.9, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית ספר ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל ללימודים מתקדמים במדעי הרוח

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן הבוטני מול בניין המנהלה (שילוט משער הולכי הרגל).

אדריכלים: מייקל מקינל (ארצות הברית) בשיתוף תמי יניב ואסף לרמן.

סיור בהדרכת האדריכלית תמי יניב, בבניין החדש והמדובר בקמפוס הר הצופים שנועד לשמש כאכסניה לתלמידים מצטיינים ולחוקרים בכירים ומשתרע על שטח של 4,600 מ"ר. הרעיון האדריכלי של המבנה מבוסס על מיקומו הרגיש על קו פרשת המים שמפריד בין מערב למזרח, בין יהודים לערבים, בין הישימון לארץ הנושבת. רעיון זה מיתרגם לשפה אדריכלית של שקיפות וריבוי מבטים אל הנוף. הכניסה לבניין דרך גשר המחבר את הגן הבוטני אל קומתו החמישית והעליונה של הבניין, בנויה כפביליון שקוף, ומפינתו הצפון מזרחית הבנויה מזכוכית נשקף נוף מרהיב על מדבר יהודה, על הרי מואב ועל הכפר עיסאוויה.

האדריכל האמריקני מייקל מקינל, שנבחר על ידי התורם מורטון מנדל, תכנן בין היתר את בניין עיריית בוסטון ששימש השראה לבנק ישראל בירושלים. משך הסיור כ-45 דקות.

שישי, 23.9, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.  

 

מרכז העיר – ציר יפו והנביאים

אזור זה של העיר התפתח בתחילת המאה ה-20  ובעיקר בתקופת המנדט (עם עליית משקלו של המסחר הימי), לאורך ציר התנועה לשפלת החוף לכיוון נמל יפו, ומכאן גם שמו של הרחוב. זהו האזור האורבני ביותר בעיר בזכות התכנון המנדטורי שיצר בו רחובות רחבים שלאורכם בניינים בני חמש קומות עם קומת קרקע מסחרית. זו התשתית שעליה מבוסס מרכז העיר הפעיל והשוקק עד היום. הבנייה המנדטורית חיברה בין התיישבויות קודמות ומפוזרות באזור, כמו שכונת מוסררה והנחלאות, לכדי מערך עירוני רציף.

רחוב הנביאים מאופיין בבנייה מפוארת ומוסדית וכולל כנסיות, קונסוליות ובתי חולים שהתמקמו בעורף העשיר של הציר המסחרי (רחוב יפו).

 

 1. אדריכלות של הנצחה

גבעת התחמושת, רחוב זלמן שרגאי 5.

סיור בשני פרויקטים באתר גבעת התחמושת שבנייתם הושלמה לאחרונה – גן ירושלים והיכל ההנצחה – שיודרכו לסירוגין על ידי מתכנניהם אורי וגיא אברמסון מחברת מבטים ועל ידי צוות המקום. בחזית גן ירושלים החדש, המשתרע על פני שבעה דונמים, שולבה כחלק מהתכנון הנופי סדרת לוחות המציגה את סיפורה של ירושלים מראשית העת החדשה עד למלחמת ששת הימים. היכל ההנצחה מוקדש ל-182 חללי המערכה על ירושלים ותכנונו התבסס על דרך הנצחה שונה מהמקובל, הכוללת אלמנטים כגון חיזיון המחשה, מוזיקה, אש, מים, מסכי נגיעה וחפצים אישיים של הנופלים.

חמישי, 22.9, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 ו-16:00 | שישי, 23.9, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00.

12 סיורים ל-40 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. ארמון הקיסרית טאיתו

רחוב הלני המלכה 21.

הזדמנות לבקר במתחם קול ישראל שבו נמצא ארמונה של הקיסרית האתיופית טאיתו (אשת הקיסר האתיופי מנליק השני) שנבנה ב-1903. בסיור יוצגו שלושה שלבים בהתפתחות המבנה: חלקו בבנייה האתיופית בירושלים, שימושיו בתקופת המנדט ותחילת רשות השידור, והנעשה בו כיום כחלק משאלת עתיד רשות השידור במתחם ופירוקה הקרב.

הסיור יודרך (בהתאמה) על ידי אדריכלית קרן קינברג, החוקרת את הבנייה האתיופית בירושלים; אדווה הס, סטודנטית במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל אשר ערכה תיק תיעוד על המבנה במסגרת הסטודיו לשימור בבצלאל; ויוסי קאופמן, מנהל הקריינים ומנהל קול המוזיקה.

חמישי, 22.9, 16:00.

סיור ברישום מוקדם ל-50 משתתפים.

 

 1. בעקבות עבודות המתכת והפלדה ברחוב הנביאים

נקודת מפגש: רחוב הלני המלכה פינת הנביאים.

סיור של אפולו לגיסמו – נפח, מסגר, משמר וחוקר היסטוריה של עבודות פלדה – שבו ינסה לפענח עבודות מתכת ופלדה לאורך רחוב הנביאים. בסיור יוצגו טכנולוגיות הייצור והביצוע של עבודות ברזל ופלדה מתקופות שונות וכן הנפחות המסורתית מול הנפחות המתועשת והמסגרות. הסיור יקנה כלים ומושגים פשוטים המאפשרים להכיר את עושר הסגנונות והפרטים של עבודות המתכת שלאורך רחוב הנביאים, להעריכו וליהנות ממנו. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 24.9, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המכון הפיני שלהבת

רחוב שבטי ישראל 25.

אדריכל הבית התחתון: קונרד שיק, 1873. אדריכלי הבית העליון: אפשטיין אדריכלים, 1963.

ביקור במתחם המשמש כמשכנו של המכון הפיני האוונגליסטי-לותרני, אחד מ-30 מכונים דומים המפוזרים בעולם. המכון מתפקד כבית לארגוני סיוע הומניטרי. במתחם מתארחות גם כנסיות שונות המשתמשות במתקניו לצורכי התכנסות, שירה ותפילה.

המבנה התחתון, העובר בימים אלה שימור ושיפוץ, תוכנן על ידי קונרד שיק והוא אחד המבנים הראשונים שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. במסגרת הסיורים יוצגו המבנים במתחם והפעילות במכון.

שישי, 23.9, 18:00-12:00 (בית פתוח); סיורים מודרכים באנגלית יצאו מהמבנה העליון ב-  12:00, 13:00, 16:00 ו-17:00. ב-14:00 תתקיים תפילה של הקהילה הקוריאנית המתארחת במקום וב-18:00 – של הקהילה הסינית.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. נובוי ירוזלימה

מוזיאון אסירי המחתרות, משעול הגבורה 1, מגרש הרוסים.

אדריכל: מרטין איוונוביץ` אפינגר, 1864.

מוזיאון פתוח וסיורים מודרכים באחד החללים המרשימים בעיר ששימש במקור כאכסניית צלייניות רוסיות, ובתקופת המנדט הפך לבית סוהר שבו נכלאו גם אסירי המחתרות. בגלגולו השלישי הפך למוזיאון המוקדש למאבק המחתרות להקמת המדינה, ובו שחזור של בית הכלא המנדטורי על תאי האסירים, בתי המלאכה, בית הכנסת, תאי הצינוק והגרדום.

הסיורים בדגש על שימור ואדריכלות במוזיאון ובמגרש הרוסים יודרכו על ידי מנהל המוזיאון יורם תמיר. משך הסיורים כשעתיים.

חמישי, 22.9, 18:00-9:00 (מוזיאון פתוח), סיורים מודרכים יתקיימו בשעות 10:00, 13:00, 16:00. שישי, 23.9, 13:00-9:00 (מוזיאון פתוח), הסיורים המודרכים יתקיימו בשעות 10:00 ו-12:00.

מוזיאון פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בוקסה: סיורים וסדנאות במרכז לעיצוב אורבני – בית המודל

המרכז לעיצוב אורבני שבבית המודל ממשיך להרחיב את פעילותו ופותח פעם נוספת את דלתותיו בפני הקהל לסיורים ולסדנת בניית מודלים (להורים ולילדים) במטרה לקרב את תושבי העיר לנושאים המוצגים בו דרך קבע: תכנון ועיצוב עירוני, פיתוח ושימור, מגמות עכשוויות בפיתוח העיר ועוד. במסגרת הסיורים שמשולבים בביקור בבית המודל ייחשפו היבטים משמעותיים של המרחב הציבורי לאורך רחוב יפו. זוהי הזדמנות להכיר פרויקטים עירוניים בהתהוות ופרויקטים חדשים בעיר ולהתוודע למרכז המהווה פלטפורמה לשיח, לתערוכות, לכנסים ולאירועים בתחום התכנון העירוני.

 

 1. כיכר העיר

נקודת מפגש: המרכז לעיצוב אורבני בית המודל, כיכר ספרא, בניין 1, קומה מינוס 1.

סיור עם אדריכלית דנה בורשטין מצוות אדריכל העיר שייפתח בביקור במרכז לעיצוב אורבני ובהצגת מגמות פיתוח עכשוויות ועתידיות של המרחב הציבורי, כולל הצעות לשדרוג כיכר ציון שהוגשו במסגרת תחרות עירונית למקום, וימשיך לסיור בכיכרות שלאורך רחוב יפו בעודן מתארגנות לקראת לילה: כיכר צה"ל, כיכר ג'נרלי, כיכר ציון, הדוידקה וכיכר ולרו בחזית השוק. הסיור יעסוק במרכזיותן של הכיכרות במרחב העירוני כנקודות מפגש והתאספות אזרחית ויוצגו בו מיצבים שנבנו בכיכרות בשנים האחרונות, פעולות פיתוח שנעשו בהן ותכניות עתידיות. משך הסיור כשעתיים.

חמישי, 22.9, 17:00.

סיור מוגבל ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. 1:250 – סדנת בניית מודל להורים ולילדים

המרכז לעיצוב אורבני בית המודל, כיכר ספרא, בניין 1, קומה מינוס 1.

סדנת בניית מודל להורים ולילדים מגיל 10 ומעלה בהדרכת צוות המרכז לעיצוב אורבני – בית המודל. הסדנה תכלול היכרות עם מודל העיר ירושלים, זיהוי מבנים משמעותיים בעיר, היכרות עם המושגים מודל וקנה מידה ובניית מודל של בית ירושלמי שאותו יוכלו המשתתפים לקחת הביתה.

שימו לב, לא תותר כניסת ילדים מתחת לגיל 10.

חמישי, 22.9, 18:00.

סדנה ברישום מוקדם מוגבלת ל-12 ילדים בני 13-10 בלבד. כל ילד מלווה בהורה אחד.

 

 1. שער הבירה: הרובע החדש בכניסה לעיר

נקודת מפגש: הרחבה בחזית בניין הדואר ברחוב יפו 217.

אדריכל יוסי פרחי ממשרד פרחי-צפריר אדריכלים יוביל את הסיור שיחשוף את הרובע העירוני החדש העומד לקום בכניסה לעיר, אזור בעל חשיבות ברצף המע"ר הירושלמי לאורך רחוב יפו. בסיור יציג פרחי את השימושים המתוכננים ברובע הכוללים פעילות עסקית, מרכז כנסים, תרבות, פנאי ונופש, מלונאות, תיירות ומסחר, ואת מערכת הכיכרות, השדרה, הרחובות והסמטאות העתידיים שתכנונם התבסס על העדפת הולכי רגל ותחבורה ציבורית עתירת נוסעים והקפדה על מרחבים מוצלים. הסיור יתחיל בתצפית אל הרובע מגשר המיתרים וימשיך בנסיעה ברכבת הקלה אל המרכז לעיצוב אורבני שבבית המודל, שבו יינתן הסבר מלא על אודות הפרויקט, על רקע מודל העיר ובאמצעות מצגת.

משך הסיור כשעתיים. כרטיס נסיעה ברכבת הקלה מתנה למשתתפים בסיור.

שישי, 23.9, 12:00.

סיור ל-35 המשתתפים הראשונים על בסיס כל הקודם זוכה.

 

 1. כיכר ספרא ההיסטורית

נקודת מפגש: בכיכר ספרא, בכניסה למתחם כריות הבטון ליד הכניסה לבניין 3.

אדריכל: ג'ק א' דיאמונד; קולקר-קולקר-אפשטיין; אדריכל שימור: פיטר בוגוד, 1992.

סיור בקמפוס כיכר ספרא שיכלול ביקורים במבנים ההיסטוריים שבמתחם: בניין הקונסוליה הרוסית ובית ברגהיים האחורי, בניין העירייה הישן (מבנה 10) ומבנה בית החולים הרוסי לשעבר ששומר באחרונה (מבנה 13). הסיורים יסתיימו בביקור מודרך בבית המודל – דגם מוקטן של מרכז העיר העכשווית והעתידית.

חמישי, 22.9, 12:00 ו-16:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים בסיור.

 

 1. מגדר ועיר (המשוטטת השקופה)

נקודת מפגש: ליד הבמה בכיכר ספרא.

הדרת נשים מהמרחב הציבורי בירושלים הנקשרת במאבקים אתנו-תרבותיים בין קבוצות אוכלוסייה בעיר, עלתה בשנים האחרונות כמה וכמה פעמים על סדר היום הציבורי. הסיור שתוביל אדריכלית מלכה גרינברג רענן שעבודת הדוקטורט שלה חוקרת את הנושא, יתמקד בנרטיבים של נשים ישראליות ופלסטיניות, חרדיות וחילוניות תושבות ירושלים. בסיור ייחשפו האסטרטגיות והפרקטיקות שבהן משתמשות נשים בעת חציית גבולות טריטוריאליים, וכיצד תובנות וחוויות ממוגדרות של ניידות נשזרות במשמעויות השונות של המרחב. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 22.9, 16:30.

סיור מוגבל ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. אתיופיה בציון

נקודת מפגש: רחוב אתיופיה 4.

סיור עם אדריכלית קרן קינברג החוקרת את מפעל הבנייה של הכנסייה האתיופית בירושלים בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, שכמו הכנסיות הרוסית, הגרמנית, הצרפתית והאנגלית שמה לה למטרה ליצור אחיזה ממשית בקרקע של ירושלים. הסיור יחשוף את המבנים הרבים שבנתה הכנסייה האתיופית בעיר, הוא יתחיל ברחוב אתיופיה, יעבור במתחם הכנסייה האתיופית, הקונסוליה האתיופית ברחוב הנביאים, בית הקיסרית טאיתו ועוד. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 24.9, 9:00.

סיור ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. פרויקט בית הבישוף

רחוב הנביאים 27.

אדריכל: יעקב מולכו, 2016. אדריכל המבנה ההיסטורי: לא ידוע, 1876 בקירוב.

סיור בפרויקט מגורים ומלונאות בהיקף של כ-12,000 מ״ר ברחוב הנביאים שבנייתו הסתיימה לאחרונה (90 יחידות דיור ו-50 חדרי מלון). הפרויקט שוכן סמוך למבנה היסטורי אשר שימש כמעונו הרשמי של הבישוף האנגליקני קלק עד 1902. בסיור שידריך האדריכל יעקב מולכו תתאפשר הצצה ראשונה לפרויקט, כניסה לאחת מדירות הגג ותצפית לנוף פנורמי מרהיב על העיר העתיקה הנשקף ממנה.

שישי, 23.9, 9:00, 10:00, 11:00 ו- 12:00.

4 סיורים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית תבור, המכון השוודי ללימודי תיאולוגיה

רחוב הנביאים 58.

אדריכל: קונרד שיק, 1889-1882.

סיור במבנה שהוכתר בעבר על ידי טדי קולק בתואר "הבית היפה ביותר בירושלים". הבית נבנה עבור משפחתו של קונרד שיק ובתכנונו ושימש את משפחתו מ-1882 עד 1901. מבחינת סגנונו האדריכלי מאופיין הבית בסגנון אירופי ובמוטיבים אוריינטליים. כיום בית תבור הוא בבעלותה של הכנסייה הלותרנית השוודית ומשמש כמכון אקדמי ללימודי תיאולוגיה. הסיור כולל כניסה לגן האינטימי, לסלון, לקאפלה והרצאה באנגלית מפי ד"ר מריה לפקארי מנכ"ל המכון.

שישי, 23.9, 11:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-50 משתתפים.

 

 1. אני קיר פוליטי

נקודת מפגש: כיכר הדוידקה (ליד המזרקה), בצומת הרחובות יפו, הנביאים וכי"ח.

מתי, אם בכלל, התבוננתם בתשומת לב בכתובת או בציור שרוססו על קיר ברחוב? רובנו מסננים את המידע הזה כ"רעש" רחוב, אבל בסיור שיוביל אמן גרפיטי מצוות גרפיטיול תוענק להם תשומת לב מלאה וייעשה ניסיון לחקור את המופעים הירושלמים של סגנון האמנות האורבני שנפוץ היום כמעט בכל עיר גדולה בעולם. דרך הכתובות והציורים ייחשפו מתחים בין קבוצות שונות בעיר, תחומי העניין שלהן והמציאות בעיר הקודש דרך משקפיים אקטיביסטיים; ויעלו לדיון נושאים כגון גבולות היצירה וחופש הביטוי. הסיור יסתיים במחנה יהודה.

שבת, 24.9, 11:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-20 משתתפים.

 

 1. בית טיכו

רחוב הרב קוק 9.

אדריכל לא ידוע, 1864. אדריכל שימור: דוד קרויאנקר, 1984; אדריכלית התחדשות: תמי יניב; אדריכל שימור: אמיר פרוינדליך, 2015.

בית פתוח וסיורים במבנה המוזיאון שהוקם בביתם של רופא העיניים ד"ר טיכו ואשתו הציירת, אנה טיכו. הסיורים יכללו הסברים על ההיסטוריה האדריכלית של הבית, מאמצע המאה ה-19 עד היום, עם דגש על שלבי הבנייה ועל תהליך השימור שעבר הבית לפני כשנתיים.

חמישי 22.9, 21:00-10:00 (בית פתוח); ב-16:00 וב-17:00 יתקיימו סיורים בהדרכת אוצרת הבית, תמנע זליגמן | שישי, 23.9, 15:00-10:00 (בית פתוח); ב-11:00 וב-12:00 יתקיימו סיורים בהדרכת אדריכלית תמי יניב על התחדשות בית טיכו. הסיור ב-12:00 בשפה האנגלית.

ביקורים חופשיים בבית יתאפשרו עד חצי שעה לפני צאת הסיורים המודרכים.

בית פתוח ו-4 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. יד שרה הישן (אכסניית בנימין)

רחוב הנביאים 45.

סיור עם האמנים לימור תמיר ויניב עמר במיצב שיצרו, המשתרע על שתי קומותיו של המבנה ומתייחס להיסטוריה המבנית והאנושית של הבית. המיצב המרשים המבוסס בעיקר על ציוד שיקומי ישן וחלקי גוף של בובות ברבי, מציף שאלות של נכות פיזית, אנושית וחברתית. המיצב הוא חלק מהתערוכה "זום 2016 – אמנים ישראלי צעירים" המוצגת בבית טיכו הסמוך.

חמישי 22.9, 16:30, 17:00, 17:30 ו-18:00 | שישי, 23.9, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00 ו-12:30.

9 מפגשים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הספר האנגליקני הבינלאומי

רחוב הנביאים 82.

אדריכל: ברספורד פייט (אנגליה), 1897.

בואו לגלות מתחם המסתתר מאחורי חומה במרכז העיר, ובתוכו מבנה בצורת פרסה הטובל בגן מוצל. המבנה שימש בראשיתו כבית חולים מודרני של האגודה האנגליקנית, וסביבו ניטע גן רחב ידיים לצמחי מרפא ששימש גם כמקום מרגוע לחולים. במלחמת השחרור אירח המבנה את בית החולים הדסה, וכיום הוא משמש כבית ספר אנגליקני. הסיורים ייפתחו בפרזנטציה קצרה על תולדות המבנה. סיור ל-25 משתתפים יצא מדי שעה עגולה, סיור אחרון ב-16:00. לא תהייה אפשרות להתהלך במתחם באופן עצמאי.

שבת, 24.9, 16:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

 1. בתי חולים במאה ה-19 בעיר החדשה

נקודת מפגש: כיכר הדוידקה ברחוב יפו פינת רחוב הנביאים.

סיור עם איציק שוויקי, מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרים, שיתחקה אחר בתי החולים שנבנו לקראת סוף המאה ה-19 מחוץ לחומות ירושלים העתיקה. רוב בתי החולים שנבנו על ידי העדות השונות מקובצים ברחוב הנביאים וחלקם משמשים גם כיום כמרכזי טיפול ומרפא. הסיור יתחיל בבית חולים אל בלדייה (בית החולים העירוני העותמאני), ימשיך לבית החולים האנגליקני, בית חולים ביקור חולים, בית החולים הגרמני, בית חולים סנדרצקי, בית העיוורים ועוד. משך הסיור כשעה וחצי.

שבת, 24.9, 8:30.

סיור ל-75 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בין קהילות יוצרות

נקודת מפגש: בניין כלל, רחוב יפו ליד בנק דיסקונט.

הזדמנות להתוודע לקבוצות האמנים והיוצרים הפועלות במרחב שבין השוק ומרכז העיר ובמיזמים החדשים שקמו בו.

הסיור יצא ממוסללה שבבניין כלל, יעבור בין שבע קהילות האמנים הפועלות בבית אליאנס – בית רוח חדשה לקהילות יוצרות –  ויסתיים במרכז ביתא – עיר, חברה ותרבות שברחוב יפו. את הסיור תוביל עינת גומל, מתכננת עירונית, מנהלת המחלקה לאירועי צעירים בעיריית ירושלים ומובילת פרויקט הסיורים הבינלאומי "הליכות ג'יין" בירושלים.

חמישי, 22.9, 18:00.

סיור ל-40 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. מתחם שנלר (בית היתומים הסורי)

נקודת מפגש: רחוב מלכי ישראל 34.

ביקור באחד המתחמים ההיסטוריים החשובים של ירושלים שנבנה במאה ה-19 כבית חינוך של המיסיון הפרוטסטנטי ומאז 1948 הוחזק על ידי צה"ל. בשנים האחרונות עבר המתחם תהליך התחדשות כללי הכולל שימור ותוספת בנייה חדשה. הסיור יספר את תולדות המתחם ויציג את שימורו היום.

הסיור בהדרכת אדריכל גיל גורדון, מתכנן תוכנית השימור של המתחם.

שישי, 23.9, 11:00.

סיור ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית אליאנס – בית רוח חדשה לקהילות יוצרות

רחוב כי"ח 5.

אדריכל: לא ידוע; שנת בנייה: 1899.

ביקור במבנה בית הספר אליאנס לשעבר שעמד נטוש במשך שנים רבות. זהו המבנה השני של אליאנס בירושלים, ובזמן  מלחמת העצמאות שימש כמשכן לכ-100 משפחות פליטים מימין משה, ולאחר מכן כאכסניה זמנית לבתי ספר שונים בהם גימנסיה כרמיה (שנקרא כיום בית הספר רנה קסין), בית הספר הניסויי ועוד. מאז שנת 2000 עומד המבנה נטוש, ובאחרונה נרכש על ידי יזם פרטי שמתכנן להקים בו מלון בוטיק. עד לקבלת האישורים להקמת המלון אפשר היזם לעמותת רוח חדשה להשתמש במבנה ולשפצו כדי לשכן בו שבע קבוצות הכוללות כ-80 אמנים ויוצרים ממגוון תחומים ומכל הקשת הירושלמית. בסיורים המודרכים שיתקיימו לאורך סוף השבוע, יוצגו הקבוצות השונות הפועלות במבנה כיום וכן החללים שהותאמו לצורכיהן הספציפיים. בחמישי ב-18:00 ובשישי ב-12:00 יתקיימו סיורים עם אדריכלי השימור של המבנה, גיורא ודרור סולר.

בשישי ב-11:00 וב-13:00 יתקיים מופע של הצ'לנית אינה-אסתר יוסט בן ששון המשלב ניגונים חסידיים בעיבוד לצ'לו וסיפורי הבעש"ט.

חמישי, 22.9, 19:00-9:00 (בית פתוח), סיורים מודרכים יצאו מהפאטיו ב-10:00, 12:00 ו-17:00. ב-18:00 יתקיים סיור עם אדריכלי השימור | שישי, 23.9, 14:00-9:00 (בית פתוח), סיורים מודרכים יצאו מהפאטיו ב-10:30 וב-13:00. ב-12:00 יתקיים סיור עם אדריכלי השימור.

בית פתוח ו-7 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בניין כלל המתחדש

מרכז כלל, רחוב יפו 97. היציאה לסיורים משער אליאנס.

בניין כלל שבמרכז העיר עובר בשנים האחרונות תהליכי התחדשות ושינוי ייעוד. בסיורים יוצגו הקבוצות שהחלו לפעול בו לפני כשנתיים: מוסללה, נחלתה, קיימותה וקואופרטיב בשותף, וכן המרפסת שנפתחה במאי האחרון – שילוב בין פארק עירוני על גג, סטודיו לאמנות וקיימות, מרחב ציבורי ומעבדת מחקר על חיים עירוניים מקיימים.

בניין כלל נבנה בשנות ה-70 על חורבותיו של בית הספר תורה ועבודה כמרכז הקניות הראשון בירושלים – קונספט חדשני לתקופתו. לבניין שתוכנן על ידי האדריכל דן איתן 15 קומות, והוא היה הסנונית הראשונה בתוכנית לבניית מגדלים במרכז העיר. התוכנית הופסקה לאחר בניית בניין זה עקב הביקורת שעורר.

בסיורים עם חברי קבוצת מוסללה וחברי קואופרטיב בשותף יסופרו תולדות הבניין ויוצגו הפעילויות המתקיימות בו, מרביתן מתרחשות במרחב הציבורי מתוך רצון לייצר מודל חדש, שבו פעולה אמנותית בעלת זיקה חברתית מתרחשת במרחב העירוני ומשפיעה עליו: עבודות האמנות שנוצרו בחלליו השונים, עבודה חדשה במרחב הציבורי של אקסל אוולד ושל הקורס לאמנות ציבורית מבצלאל בהנחיית סיגל ברניר ופני הס יסעור, המרכז לדבוראות עירונית, אדמהיא – מרכז לפיסול ובנייה באדמה ועוד;

בחמישי ב-20:30 יהפוך מבנה האמפי של הבניין בעל האקוסטיקה הייחודית לבמה מסתובבת של שירת מקהלות: מקהלות שונות יגיחו ממרפסות המרכז המסחרי, והקהל יוזמן להיכנס ולצאת כדי לבחון את נקודות המבט ואת טווחי השמיעה של השירה. אוצרת המופע: יהודית שלוסברג.

חמישי, 22.9, 21:00-16:00 בית פתוח; ב-18:00 יתקיים סיור מודרך. ב-22:00-20:30 יתקיים מופע המקהלות | שישי, 23.9, 16:00-10:00, בית פתוח; ב-10:00 יתקיים סיור מודרך.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הכנסת שבבית היתומים הספרדי

סמטת משיח בורוכוף, בין רחוב יפו ואגריפס ומול מסילת ישרים.

אדריכל: לא ידוע; 1908.

הצצה קצרה למבנה בית היתומים הספרדי הנחבא בסמטה צדדית במרכז העיר, ולמרות איכויותיו האדריכליות מצבו מוזנח ורבים אינם מכירים אותו. המבנה בנוי בצורת האות ח' ובעל חצר פנימית מרוצפת, והוא נבנה על ידי האחים בורוכוף ומשפחת יששכרוף שעלו מבוכרה כדי לשמש בית לילדים ספרדים יתומים. הביקור יודרך על ידי לואי ליפסקי, נציג בית כנסת אחדות ישראל שבקומתו השנייה של המבנה, והוא יתמקד בתולדות בית הכנסת המנציח את חללי האצ"ל והלח"י. משך כל מפגש כשעה וחצי.

חמישי, 22.9, 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 ו-19:00 | שישי, 23.9, 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 ו-19:00 | שבת, 24.9, 13:00, 15:00, 17:00 ו-19:00.

16 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. חצר השוק

רחוב הכרמל 30, נחלאות.

הצצה לפרויקט יזמי שנרקם לאורך עשרות שנים ושבנייתו כללה שחזור של בניין ירושלמי אופייני לנחלאות (כמה בתים הבנויים סביב חצר משותפת ובור מים), שימור של חלקים גדולים ממנו ותוספת בנייה. בסיורים בהדרכת האדריכל והיזם של הפרויקט, דוד סופר, יסופר סיפורו של המבנה ויוצג תהליך היזמות שהצטיין בהתמדה ובחזון. הבניין המקורי נבנה ב-1886 על ידי הקרן להנצחת הברון משה מונטיפיורי, כחלק ממאמץ לבנות שכונות יהודיות חדשות מחוץ לחומות העיר העתיקה. כיום משמש המבנה כמלון דירות.

חמישי, 22.9, 16:00 | שישי, 23.9, 12:00 | שבת, 24.9, 16:00.

3 סיורים ל-40 הבאים הראשונים על בסיס כל הקודם זוכה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית כתאן

מרכז ביתא – עיר, חברה ותרבות, רחוב יפו 155.

מפגש עם האדריכל מייקל שוורץ שבו יוצג הפרויקט המתוכנן במשרדו והמקודם על ידי הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י). במפגש יוצג הבניין ההיסטורי שנבנה בשנות ה-30 של המאה ה-20 על ידי סוחר ערבי נוצרי בשם כתאן ושימש למגורים ולמסחר והתוכניות לשיפוצו שבסיומן יאוכלס על ידי חברת Masschallenge הבינלאומית, הפועלת כחממה לקידום חברות סטארט-אפ.

חמישי, 22.9, 12:30.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הפרויקט ביפו 86

מרכז ביתא – עיר, חברה ותרבות, רחוב יפו 155.

אדריכל מקורי: לא ידוע, נבנה בשלהי התקופה העותמנית; אדריכלי השימור והפרויקט החדש: קופרשטוק אדריכלים. תיק תיעוד: משה שפירא אדריכלים. פרויקט בתכנון.

הזדמנות לשמוע על הפרויקט שביוזמת עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) המיועד לקום בשטח בניין בית החולים העירוני הטורקי לשעבר (הבלדייה) שנמצא מול שוק מחנה יהודה. זהו מבנה אבן מסיבי ומפואר בן שתי קומות וגג רעפים מעל קומת מרתף. המבנה ממוקם בתוך חצר רחבת ידיים מוקפת חומת אבן שבשערה גמלון מעוטר בסמל האימפריה העותמנית. בתקופת המנדט הבריטי שכנו בו המשרדים הראשיים של מחלקת הבריאות הממשלתית המנדטורית ואחרי הקמת המדינה השתכנה בו לשכת הבריאות הממשלתית הישראלית. במסגרת הפרויקט החדש יוסב המבנה לבית מלון ששטחיו הציבוריים ירוכזו במבנה ההיסטורי וחדרי האירוח יהיו במבנה מודרני שיבנה בחצר.

חמישי, 22.9, 14:00.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מרכז העיר משער יפו לכיוון דרום מערב

אזור זה כולל את השכונות היהודיות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה במחצית השנייה של המאה ה-19, משכנות שאננים ושכונת המערבים; ואת רחביה וטלביה – שכונות המגורים של האוכלוסייה הירושלמית האמידה, היהודית והערבית בהתאמה. זהו אזור שהתפתח על הציר לעזה (רחוב עזה ברחביה) וכולל גם את קריית הלאום שבה שוכנים מבני הממסד והממשל של מדינת ישראל, את האוניברסיטה העברית שבגבעת רם ואת שדרת המוזיאונים.

בסיור רגלי באזור אפשר לעקוב אחר השינויים בסגנונות הבנייה המתרחשים ככל שמתרחקים מערבה מחומות העיר העתיקה: בתי אבן פשוטים וצפופים, אחר כך אדריכלות מודרניסטית של תקופת המנדט בשכונת רחביה ובנייה ערבית מפוארת בטלביה ולבסוף אדריכלות ישראלית בקריית הלאום.

 

 1. סיור מהסרטים

נקודת מפגש: רחוב יפו פינת שלומציון המלכה (מתחת לאריה של בניין ג'נרלי).

סיור עם רפי כפיר מחברת אהבת ירושלים שיתחקה אחר בתי הקולנוע שפעלו במרכז העיר ירושלים מתחילת המאה ה-20. בסיור יוצגו בתי הקולנוע המרכזיים שפעלו במרכז העיר ויעלו השאלות לאן נעלמו בתי הקולנוע ומדוע, לְמה משמשים כיום מבניהם, מדוע מרוכזים בתי הקולנוע כיום באולמות קטנים בקניונים.

חמישי, 22.9, 16:00 | שישי, 23.9, 11:00 | שבת, 24.9, 11:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר של רפי כפיר: http://www.jerusalem-love.co.il/

 

 1. עיר מקלט? ירושלים דרך עיני פליטיה

נקודת מפגש: בית יואל, רחוב יפו 33 (ליד המייקס פלייס).

סיור בהדרכת מבקשי מקלט חברי הקהילה האפריקאית בעיר שיעבור במקומות חשובים בחיי הקהילה: המרכז לקהילה האפריקאית בירושלים, כנסיית יעקב הצדיק, הכנסייה האתיופית ומסעדה אתיופית (טבעונית). בסיור יספרו מבקשי המקלט מחוויותיהם האישיות על החיים בירושלים, בישראל ובארץ מוצאם. משך הסיור כשעתיים.

חמישי 22.9, 18:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.  

 

 1. ירושלים גאה להציג!

נקודת מפגש: הבית הפתוח לסובלנות, רחוב הסורג 2 קומה 2.

סיור בהדרכת מורה הדרך מוטי שושן אשר יתבונן בעיר דרך "משקפיים ורודים" ויתחקה אחר ההיסטוריה של הקהילה הגאה בירושלים דרך מבנים ומרחבים ציבוריים, מתקופת המנדט עד היום – מהמושל הבריטי רונאלד סטורס וחברו האדריכל צ'ארלס רוברט אשבי, דרך מבני הקהילה הגאה ומרחבי המפגש כיום. משך הסיור כשעתיים.

חמישי, 22.9, 18:00 | שישי, 23.9, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. נחלת שבעה בראי התכנון האקלימי

נקודת מפגש: ליד הפסל של משה שק ברחוב יואל משה סלומון 8.

ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, תוביל את הסיור שיתבונן בסביבה הבנויה דרך משקפיים אקלימיים ותציג את הסמטאות הצרות והציוריות של נחלת שבעה כמודל אידיאלי להתמודדות עם בעיות של חום, של קור, של מחסור במים ושל דיור בר השגה. הסיור יכלול ביקור בבתי הכנסת השכונתיים ויש להגיע אליו בלבוש צנוע. משך הסיור כשעה.

שישי, 23.9, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ירושלים של זהב

רחוב שמאי 25, כיכר ציון, קומה 11.

אדריכלים: ברנוביץ קרוננברג אדריכלות ועיצוב, 2016.

הזדמנות לבקר במסעדת הרברט סמואל החדשה והמדוברת עם האדריכלים המתכננים ולשמוע מהם על מקורות ההשראה ועל האלמנטים העיצוביים ששילבו בחלל: התקרה הסרוגה חוטי ברזל מוזהבים כפרשנות לעיטורי הקרמיקה הארמנית, הבחירה למקם את המטבח במרכז המסעדה ועוד.

חמישי, 22.9, 16:00.

סיור ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על עיצוב המסעדה באתר Xnet:

http://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4833994,00.html

 

 1. בית יהודי איטליה (בית שמידט)

רחוב הלל 25.

אדריכל: תיאודור זנדל, 1887-1886.

בית פתוח בבית יהודי איטליה – מוזיאון יהדות איטליה ובית הכנסת האיטלקי. הבניין נבנה על ידי האגודה הגרמנית הקתולית לארץ הקודש כאכסניה לצליינים וכבית ספר לבנות, בסגנון ניאו גותי עם אלמנטים רנסנסיים. כיום שוכן במבנה מוזיאון יהדות איטליה ובית הכנסת האיטלקי העתיק אשר הועבר אליו מאיטליה בשנת 1951.

הביקור כולל את תערוכת הקבע של המוזיאון ואת בית הכנסת העתיק, המרהיב ביופיו.

בחמישי ב-17:00 וב-18:00 ובשישי ב-11:00 וב-12:00 יתקיימו סיורים מודרכים (ברישום מוקדם) שיכללו גם ביקור באולם המצויר שבמבנה.

חמישי, 22.9, 19:00-12:00 (בית פתוח). סיורים מודרכים ב-17:00 וב-18:00 | שישי, 23.9, 13:00-10:30 (בית פתוח). סיורים מודרכים ב-11:00 וב-12:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-35 משתתפים בסיור.

 

 1. עיר סיפור

נקודת מפגש: מול סניף ארומה ברחוב הלל 18.

סיור עם נורית בזל בין שבעה ציורים התלויים על קירות בתים ברחובות מרכז העיר. הציורים צוירו על ידי שבעה מאיירים בהשראת שבעת פרקי הסיפור "הצעה" שכתבה הסופרת הירושלמית גיל הראבן במיוחד למיזם "עיר סיפור". משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 23.9, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. גלריה עירונית

נקודת מפגש: רחוב אגריפס 12.

סיור בהדרכת מלכה אליהו-קוסוביץ שיעבור בין גלריות ובתים פרטיים במרכז העיר: בגלריה השיתופית באגריפס 12; בביתו של יורם אמיר המשמש גם כגלריה שבה מוצג אוסף עצום של חלונות ירושלמיים מבתים שנהרסו, שירי אהבה לעיר וצילומים המתעדים תהליכי בנייה והריסת בתים; בגלריה ברבור; בבית נעימה בנחלאות; בגלריית הפיסול של תמר איתן השוכנת בחדר בנחלאות ובציורי הקיר במנהל הקהילתי לב העיר. הסיור יסתיים בביקור בביתה של יעל חיון שבו מוצגת התערוכה "המאבק על הבית". משך הסיור כשעתיים וחצי.

חמישי, 22.9, 16:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית האמנים

רחוב שמואל הנגיד 12.

היכרות עם הבניין ההיסטורי שנבנה על ידי הטורקים ב-1890 ונועד לשמש כבית יתומים. ב-1908 נרכש (עם הבניין הסמוך) על ידי הקרן הקיימת עבור בית המדרש למלאכות אמנות – בצלאל, אשר הקים בוריס שץ (שהתגורר מעבר לפינה). ב-1925 הפך הבית למוזיאון (בית הנכות הלאומי בצלאל) ושימש כזה עד להקמתו של מוזיאון ישראל. אז עברו אוספיו למוזיאון החדש והיוו את גרעין האוספים של מוזיאון ישראל. מאמצע שנות ה-60 משמש הבית את אגודת הציירים והפסלים בירושלים. בקומת המסד של המבנה מוצגת תערוכת מוצגים היסטוריים מתקופת בצלאל (זאב רבן, חביב ששון) ומצגת אינטראקטיבית.

בחמישי יהיה הבית פתוח לביקורים ללא הדרכות. בשישי ב- 11:30 יתקיים סיור עם ניר אורטל, מורה דרך ועורך "עת-מול", על ההיסטוריה של המבנה;

חמישי, 22.9, 13:00-10:00 ו-19:00-16:00 | שישי, 23.9, 13:00-10:00 | שבת, 24.9, 14:00-11:00.

בית פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית שץ

רחוב בצלאל 3.

אדריכל: לא ידוע, 1915-1908.

במלאות 110 שנים להקמת האקדמיה לאמנות בצלאל, תתאפשר הצצה למתחם שבו התגוררו ויצרו בני משפחת שץ במאה שעברה, הממוקם סמוך לבצלאל – בית המדרש למלאכות האמנות שהקים אבי המשפחה, פרופ' בוריס שץ. במתחם התגוררו בשעתו אשתו של שץ, אולגה פבזנר, וילדיהם בצלאל וזהרה (כלת פרס ישראל לאמנות), ובו שכן גם הסטודיו הפרטי של בני משפחת שץ. במהלך השנים שימש הבית יוצרים נוספים, בהם ז' רבן ומ' ארדון. הסיורים בהדרכת ג'ימי לבינסון – מצאצאי משפחת שץ – יכללו הסבר קצר על המקום, סרטון המתאר את תולדות המשפחה וסיור בבית.

חמישי, 22.9, 15:30 (באנגלית), 16:15 | שישי, 23.9, 9:00 (באנגלית), 9:45, 10:30, 11:15, 12:00, 12:45 ו-13:30.

9 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

 1. משץ ועד עכשיו

נקודת מפגש: בית שץ, רחוב בצלאל 3.

סיור בהדרכת חדוה אבו חצירא, מדריכת יד בן צבי שיעבור בתחנות משמעותיות בחייו ובפועלו של פרופ' בוריס שץ במלאות 150 שנה להולדתו ו-110 שנה להקמת האקדמיה לאמנות בצלאל בירושלים. הסיור יעבור בבית שץ ובבית האמנים (בצלאל הישן), וידון באמנים הציונים והסוציאליסטים שחיו בירושלים בראשית המאה ה-20. משך הסיור כשעתיים, והוא יסתיים ביד בן צבי לקראת תחילת ערב העיון על פרופ' שץ שיתקיים במקום.

חמישי, 22.9, 17:00.

סיור ל-35 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הטנה (המפעל)

רחוב המערבים 3, מחנה ישראל.

ביקור בבית שנבנה ב-1865 כחלק מהשכונה היהודית מחנה ישראל, השכונה השנייה מחוץ לחומות והראשונה שנבנתה ביוזמה פרטית של המוגרבים. הבית עבר גלגולים שונים ולאחר שנים שבהן עמד נטוש פועלת בו מתחילת הקיץ קבוצת האמנים "בית ריק" שהקימה בו את "המפעל" – פרויקט אמנות ניסיוני. 130 האמנים בקהילת המפעל יוצרים במקום ומקיימים בו אירועים מתוכננים לצד פעילויות ספונטניות.

חמישי, 22.9, 23:00-11:00 (בית פתוח). ב-20:00 תתקיים הופעה של "גשר המיתרים" | שישי, 23.9,

17:00-10:00 (בית פתוח), ב-12:00 יתקיים סיור עם אדריכל אבנר אופק, ב-13:00 תתקיים הופעה של Amy Mcknight, ב-14:30 מופע של שירה הרפז | שבת, 24.9, 23:00-11:00 (בית פתוח), ב-15:00 סיור עם אדריכל אבנק אופק, ב-21:00 מופע של הבראסרי.

בית פתוח, סיורים והופעות פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/hamiffal/

לאתר: http://hamiffal.com/

 

 1. תקופת בית שלי

בית הטנה, רחוב המערבים 3, מחנה ישראל.

יצירתן של יאנה שלי ונעמה בוגט (שחקניות יוצרות, בוגרות ניסן נתיב) היא סיור סאטירי והזמנה לשוטט בין חדריו של בית מסתורי בלב ירושלים. במרכז המופע שתי אחיות, אדריכלית והיסטוריונית, המתחקות אחר ההיסטוריה והמאפיינים האדריכליים של המבנה. הסיור/מופע מאפשר התבוננות קומית ומרעננת במבנה עצמו בפורמט המקובל של סיורים אדריכליים, ומשולבת בו מוזיקה חיה מאת לוטן וולמן. משך הסיור כ-50 דקות.

שישי, 23.9, 11:00 | שבת, 24.9, 11:00 ו- 12:30.

3 מופעים מוגבלים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הנזיר שמכר את הקרקע שלו

נקודת מפגש: רחוב אמיל בוטא 10 פינת רחוב אליהו שמאע.

סיור שיובילו הגיאוגרף מריק שטרן ומורה הדרך שלום בוגוסלבסקי, שיציג את סיפורן של האדמות המשתרעות בשטח שבין ממילא לטלביה ובין עמק המצלבה לטלביה. אדמות אלו נרכשו באמצע המאה ה-19 על ידי הנזיר היווני-אורתודוקסי ניקופורוס פתאסיס שנטע בהן עצי זית, תות וגפנים, מתוך ידיעה שבעתיד יהיו בעלות ערך כלכלי וסמלי רב. לימים הפכו האדמות לרכוש הכנסייה ונבנו עליהן השכונות היוקרתיות והמפורסמות במערב ירושלים. בסיור תוסבר ההשפעה המכרעת של העובדה שאדמות אלו היו (וחלקן עדיין) בידי הכנסייה על התפתחות ירושלים המודרנית ויוצגו כמה מהאירועים ההיסטוריים שהתחוללו בהן. משך הסיור כשלוש שעות.

חמישי, 22.9, 15:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 

 1. ימקא ירושלים

רחוב דוד המלך 26.

אדריכל: ארתור לומיס הרמון, 1933.

הזדמנות להכיר את אחד הבניינים המרשימים בירושלים ובישראל בכלל, שתוכנן על ידי אחד מאדריכלי האמפייר סטייט בילדינג בניו יורק. בסיורים יוצגו סממני שלוש הדתות המשולבים בבניין, ציורי הקיר והתקרה המרהיבים המעטרים את כל חלליו והופכים אותו לאחת האטרקציות האדריכליות בירושלים, והם יכללו ביקור באודיטוריום המתאפיין בהדר ביזאנטי, בחדר התפילה התת קרקעי, בבריכת השחייה המקורה הראשונה בירושלים ובחדר הפעמונים שבראש המגדל.

שישי, 23.9, 16:00 | שבת, 24.9, 18:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים בסיור.

 

 1. קונצרט פעמונים בימקא

רחוב דוד המלך 26.

בראש מגדל ימקא הבינלאומית מותקנת מערכת פעמונים הכוללת 35 פעמונים המסודרים בשלוש אוקטבות – פעמונייה שאין כמוה בכל המזרח התיכון. בואו לשמוע את הפַעָם פרופ' גבי שפלר בקונצרט שיכלול עיבודים מיוחדים לשיריהם של נעמי שמר, רחל, חיים חפר, אהוד מנור ועוד, בנגינת פעמונים.

* ההאזנה לקונצרט מרחבת הגן.

שבת, 24.9, 20:00.

קונצרט פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בין ימקא לקטמון

נקודת מפגש: בכניסה לימקא, רחוב דוד המלך 26.

מגרשי הכדורגל המיתולוגיים של ימקא וקטמון – שני אתרי מורשת עבור כל אוהד כדורגל ירושלמי – הם גם מרחבים אורבניים אינטנסיביים שבהם התקיימו ומתקיימים חיי קהילה ותהליכים נדל"ניים. הסיור שיוביל רועי אופנבכר ממחלקת ההדרכה של הפועל קטמון ירושלים יעסוק בכל אלה ויחשוף גם את הפולקלור הייחודי של הכדורגל המקומי, המאבקים החברתיים, הפוליטיקה, שירי האוהדים, ואפילו שירת משוררים המבכה את חורבן המגרשים. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 24.9, 10:00 ו-15:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית האמנית בירגיטה יוארי-אילן

טורא 30, ימין משה.

אדריכל: לא ידוע, 1860; תוספת: אדריכל לב שטרן, 1979.

ביקור בבית מקורי של שכונת משכנות שאננים המשקיף אל העיר העתיקה, ושהורחב בשנות ה-70 כשהפך לביתה של האמנית השבדית בירגיטה יוארי-אילן. הביקור יכלול סיור קצר בבית העמוס ברהיטים ובחפצים שבדיים מסורתיים ובציוריה של בירגיטה, וכן מפגש עם האמנית אוהבת ישראל. הכניסה לבית בקבוצות של 25 איש בכל חצי שעה.

שישי, 23.9, 13:00-10:00 | שבת, 24.9, 20:00-17:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הקרן לירושלים מציגה

אודיטוריום דה בוטון, משכנות שאננים.

הזדמנות מיוחדת לשמוע על פרויקטים אדריכליים רחבי היקף והשפעה שמקדמת בימים אלה הקרן לירושלים, במסגרת פרזנטציה חגיגית המתקיימת לרגל חגיגת 50 שנה להקמת הקרן.

לפני 50 שנה הוקמה הקרן לירושלים על ידי ראש העיר טדי קולק, במטרה לפתח את ירושלים בתחומי התרבות, החינוך והקהילה. לאורך השנים גייסה הקרן מיליארדי דולרים מתורמים ברחבי העולם והקימה כמה מהפרויקטים החשובים ביותר בעיר. בין אלפי הפרויקטים שהקימה הקרן: מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, סינמטק ירושלים, אצטדיון טדי, מרכז התרבות משכנות שאננים, תיאטרון החאן, גן פעמון הדרור ע"ש קורת, גן וואהל לורדים ועוד. בהרצאה יציג רועי זינגר, אדריכל הקרן לירושלים, פרויקטים של הקרן הנמצאים בשלבי תכנון. בפרויקטים שיוצגו: קונסרבטוריון ואולם קאמרי עבור "הסדנה", בניין חדש לתיאטרון הקרון, תיכון בית ספר הדו-לשוני, שדרוג וחידוש של גן וואהל לוורדים, בית הספר הצרפתי בחוות הנוער הציוני, מרכזים לגיל השלישי ועוד.

חמישי 22.9, 17:30.

הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. פיתוח גיא בן הינום

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לסינמטק ירושלים, דרך חברון 11.

אדריכל אבנר סימון ממשרד ארד-סימון אדריכלים המתכננים את פיתוח גיא בן הינום, יוביל את הסיור באחד האתרים היפים בעיר – אזור המאופיין בנוף קדומים ומהווה חלק מגן לאומי עוטף חומות העיר העתיקה. בסיור יוצגו פרויקטים של פיתוח ושימור בעמק ובסביבותיו, המתוכננים ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ורשות הטבע והגנים, ויידונו סוגיות של תכנון באזור בעל רגישות גבוהה המהווה מפגש לאוכלוסיות מגוונות, ערכי טבע נדירים, אתרים היסטוריים, ארכיאולוגיים ודתיים. משך הסיור כשעתיים. מומלץ להצטייד בנעלי הליכה, כובע ומים לשתייה.

שבת, 24.9, 10:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית אות המוצר הירושלמי

דרך חברון 12.

אדריכל: קליפורד הולידיי, 1925.

סיורים בבניין ההיסטורי ששימש כהרחבה של בית החולים לעיניים של אבירי סנט ג'ון מאנגליה (היום מלון הר ציון). הבניין צופה אל חומות העיר העתיקה ואל הר ציון ובחצרו מזרקה, חדר מעוטר קרמיקה ארמנית וסמלי אצולה סקוטיים. במקום גם העתק מגילת כסף בת 2,700 שנה ועליה ברכת כוהנים בכתב עברי קדום. בסיורים יוצג סיפורו ההיסטורי של המבנה, והם יכללו ביקורים בסדנאות האמנים הפועלים במקום והדגמה של תהליכי ייצור תכשיטים בימי קדם ובימינו. הסיור יסתיים בתצפית מודרכת מגג הבית לעבר החומות.

בשישי ב-12:00 יתקיים במקום מופע של עדית שמר (חליל) וגתית בועזסון (נבל) שינגנו יצירות לחליל ולנבל מתקופות שונות ומתרבויות שונות.

חמישי, 22.9, 17:00-10:00 | שישי, 23.9, 17:00-10:00 | שבת, 24.9, 17:00-10:00. סיור מודרך יצא בכל שעה עגולה. סיור אחרון יצא בחמישי ובשבת ב-17:00, ובשישי ב-16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בוקסה: פעילויות ילדים

 1. מגלגלים ובונים

האוהל המרכזי, מתחם התחנה, רחוב דוד רמז 4.

האם אפשר לבנות בית בשעה? סדנת בנייה לילדים הכוללת הכנה של ״לִבְנֵי בניין״ משולשות מנייר מגולגל ומודבק ושימוש בהן ליצירת מבנה יציב. בעזרת הידיים והדמיון הילדים יבנו מבנים אישיים בקנה מידה גדול (1:1) שיצטרפו יחד לרחוב בשכונת העיתונים מעשה ידיהם. את הסדנה ינחו נועם בורג ועידן ברזילי, סטודנטים לאדריכלות בבצלאל. הפעילות מיועדת לילדים בני 13-8. הדרכה תתחיל מדי שעה.

שישי, 23.9, 13:30, 14:30, 15:30 ו-16:30.

פעילות פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אדריכלים צעירים

האוהל המרכזי, מתחם התחנה, רחוב דוד רמז 4.

בואו עם הילדים ללמוד את שפת השרטוט האדריכלי דרך משחק על גבי תוכנית מוגדלת של דירת 50 מ"ר המודבקת על הדק באוהל המרכזי של מתחם התחנה. תוך כדי משחק יכירו הילדים את הסימנים הגרפיים של הפונקציות המבניות השונות, ובסופו יוזמנו להמציא סימנים חדשים ולשרטט בעצמם. הפעילות מיועדת לבני 5 ומעלה. הדרכה תתחיל בכל שעה עגולה. את הפעילות ינחו סטודנטיות לאדריכלות בבצלאל.

שבת, 24.9, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00.

הפעילות בסבבים של 20 ילדים בכל סבב. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מורשת מוסתרת – סיור בבית הקברות המוסלמי בממילא

נקודת מפגש: רחוב אגרון 3, בגן העצמאות, ליד תחנת מוניות רחביה (מתחת לשופרסל אגרון).

סיור עם הארכיאולוגים יונתן מזרחי וגדעון סולימני ועם מורת הדרך אנה וידר מארגון "עמק שווה", שיתחקה אחר תולדותיהם של בית הקברות המוסלמי העתיק ובריכת ממילא הקבורים ברובם מתחת לגן העצמאות במרכז העיר, באזור הנמצא בפיתוח מתמשך מזה עשרות שנים. בסיור יוצגו ממצאים שנחשפו בחפירות הארכיאולוגיות שהתקיימו באתר בשנת 2000 וחשפו את מערכת המים מהתקופה הרומית ואת בית הקברות המוסלמי שהיה החשוב באזור והיה בשימוש במשך כאלף שנה. כמו כן יסופרו סיפוריהם של כמה מהדמויות הקבורות במקום ושל החיים בירושלים בתקופה המוסלמית המוקדמת עד ימינו. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 23.9, 10:00 | שבת, 24.9, 10:00, 13:00 (באנגלית), 16:00.

4 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מלון ענבל (לרום)

רחוב ז'בוטינסקי 3.

אדריכל: יעקב רכטר, 1983.

סיור בבניין האיקוני שתוכנן על ידי יעקב רכטר ז"ל, חתן פרס ישראל לאדריכלות. בניין המדגים פרשנות מודרנית לאדריכלות ירושלמית מסורתית. בסיורים שיוביל אדריכל נמרוד איתן ממשרד האדריכלים מייקל שוורץ תוסבר השפה האדריכלית שיצר רכטר והתפתחותה ויוצג רקע היסטורי על המלון. הסיורים יסתיימו בתצפית מטרקלין העסקים של המלון שבקומתו התשיעית, לנוף מרהיב של העיר העתיקה.

חמישי, 22.9, 15:00 ו-16:30.

2 סיורים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עצי טלביה: עבר, הווה, עתיד

נקודת מפגש: גן סוקולוב, ליד רחוב סוקולוב 15, טלביה.

סיור עם ישראל גלון, פקיד יערות ראשי במשרד החקלאות, שיעסוק בהשפעתם של העצים על הסביבה העירונית – בייחוד העצים הוותיקים שבטלביה – ובשאלת שימורם של העצים הוותיקים תוך תהליכי פיתוח עירוני ובנייה. הסיור יעבור בין העצים המיוחדים והמעניינים שבטלביה ויספר את סיפורם לצד סיפורם של עצים שהיו וכבר אינם, ויסתיים במפגש עם עצים צעירים בפארק המסילה, שם תיבחן השאלה אם לנוכח מסקנות הסיור יש לעצים אלה סיכוי להגיע לגיל 100. הסיור יסתיים במתחם הרכבת. משך הסיור כשלוש שעות.

שבת, 24.9, 9:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-60 משתתפים.

 

 1. בית החלוצות וצריף הנשיא

רחוב אבן גבירול 14, רחביה.

אדריכלים: ג'ניה אברבוך, יהושע סלנט, 1950-1923. שימור, שיפוץ ותוספת לבית החלוצות: עדה כרמי אדריכלים, 2011.

מתחם יד בן-צבי פותח את שעריו לביקורים בצריף ההיסטורי ששימש את נשיאי ישראל בשנות ה-50 ובשנות ה-60, ובבית החלוצות המחודש שהיה בית לעולות עבריות וכיום משמש את בית הספר ללימודי ירושלים.

בסוף השבוע של בתים מבפנים תוצג במתחם תערוכת מתנות שקיבל יצחק בן-צבי במהלך כהונתו כנשיא. חפצים אלו נשמרו עד היום בארכיוני יד בן-צבי ונחשפים בתערוכות שונות.

חמישי, 22.9, 17:00 ו-18:00 | שישי, 23.9, 9:00 ו-11:30. סיורים בהדרכת עדנה עסיס, חוקרת ביד בן- צבי, שיעסקו בתולדות המבנים במתחם.

בשישי ב-10:00 יתקיים סיור בהדרכת האדריכלית ד"ר סיגל דוידי שעבודת הדוקטורט שלה עוסקת בעבודתן של נשים אדריכליות בתקופת המנדט. הסיור יתמקד בבתי החלוצות בארץ ישראל ובבית החלוצות בירושלים בפרט וכן בגוף העבודות של ג'ניה אוורבוך.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. נביא בעירו

אודיטוריום יד בן צבי, רחוב אבן גבירול 14, רחביה.

ערב שיעסוק בפרופ' בוריס שץ, פועלו בירושלים והשפעתו על העיר, על האמנות העברית המתחדשת ועל האמנות הישראלית בכלל. הערב מתקיים לרגל מלאות 150 שנה להולדתו של פרופ' שץ, 110 שנה להקמת האקדמיה לאמנות בצלאל בירושלים ו-100 שנה להולדתה של זוהרה שץ, בתו של בוריס, כלת פרס ישראל לאמנות ויקירת ירושלים.

משתתפים: פרופ' גדעון עפרת (בוריס שץ – אוטופיזם ושכרו), בלהה בן אליהו (בן אורי ואחרים – על אמנות ואמנים ביצירתו של ש"י עגנון) וד"ר נירית שלו כליפא (ירושלים החדשה והבנויה! בוריס שץ מתווה חזון ומעשה בעיצוב הנוף העירוני של ירושלים). מופע אמנותי: מאיה בלזיצמן.

חמישי, 22.9, 21:00-19:00.

ערב פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ספריית שוקן

בלפור 6, רחביה.

אדריכל: אריך מנדלסון, 1936.

סיורים בבית שתוכנן על ידי האדריכל אריך מנדלסון (שתכנן בין היתר גם את בית ויצמן ברחובות ואת בית החולים הדסה הר הצופים) ונחשב לאחת מיצירות המופת האדריכליות בירושלים. את הסיורים ידריך האדריכל נעם סרי מיד בן צבי שיסקור את המבנה שתוכנן עבור ספרייתו של שלמה זלמן שוקן ויעניק הצצה נדירה לתקופת ראשית התיעוש בארץ ישראל, שבה כל פריט בבית תוכנן על ידי האדריכל – מהידיות עד מתקן המטריות. כיום פועל הבית כספרייה פתוחה לציבור וכמכון מחקר למדעי היהדות. משך כל סיור כחצי שעה.

שישי, 23.9, 9:00, 9:45 ו-10:30.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-35 משתתפים בסיור.

 

 1. מה קורה במזרח?

רחוב אבן עזרא 13, קומה 2 במשרדי עמותת במקום.

דיון על תכנון כולל ותכנון מפורט בירושלים המזרחית בהשתתפות אדריכלים המגבשים תוכניות ביוזמה ציבורית (עירייה וממשלה) וביוזמה פרטית (של תושבים). בדיון תוצג תמונת המצב נכון להיום והאפשרויות לשינוי. הדיון בהנחיית אדריכלית אפרת כהן-בר ואדריכלית פרופ׳ אילה רונאל ובהשתתפות אדריכל אלי אילן.

חמישי, 22.9, 20:00.

דיון פתוח ל-30 הבאים הראשונים.

 

 1. בית לוי אשכול

שדרות בן מימון 46, רחביה.

אדריכל: בנימין צ'יקיין, 1933.

ביקור מודרך בבית שנבנה במקור עבור יוליוס ג'ייקובס, סגן מושל ירושלים בתקופת המנדט הבריטי ואשתו נחמה. הבית נבנה בסגנון הבינלאומי והוא מחופה בטיח ולא באבן כמקובל בירושלים, ומשלב מוטיבים מקומיים כמו קשתות. בשנים 1974-1950 שימש הבית כבית ראש הממשלה והתגוררו בו דוד בן גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר (בבית זה היה המטבח המפורסם של גולדה). ב-1977 נמסר הבית ליד לוי אשכול לשם הנצחת זכרו.

הבית עבר לאחרונה שיפוץ יסודי ושימור ומשמש כיום כמשכנם של החברה להגנת הטבע בירושלים ושל יד לוי אשכול. הסיורים יודרכו על ידי פזית שביד, מנהלת קהילות ופעילות עירונית בחברה להגנת הטבע ועל ידי אדריכל השימור של הבית, משה שפירא. הסיורים יצאו משער הכניסה.

שישי, 23.9, 10:00, 10:45, 11:45 (סיורים על ההיסטוריה של הבית בהדרכת פזית שביד); 12:30 ו-13:30 (סיורים על שימור הבית עם אדריכל השימור משה שפירא).

5 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מכון ון ליר והאקדמיה על שם פולונסקי

רחוב ז'בוטינסקי 43, טלביה.

אדריכלי הקמפוס והמבנים המקוריים: רזניק אדריכלים ופובזנר אדריכלים, שנות ה-60; אדריכלי תוכנית הבינוי החדשה ומבנה האקדמיה על שם פולונסקי: חיוטין אדריכלים, 2014.

סיור עם האדריכלית ברכה חיוטין – מתכננת תוכנית הבינוי החדשה של מתחם ון ליר ואדריכלית מבנה האקדמיה על שם פולונסקי. הסיור ייפתח בהרצאה קצרה על הפרויקט שזכה בתחרות אדריכלית משנת 2008. בהרצאה ובסיורים יוצגו תוכנית הבינוי החדשה והמבנה הבנוי בסגנון עכשווי ובשיטות בנייה מתקדמות, ובכל זאת מצליח להשתלב באופן הרמוני במערך הבניינים הקודם. משך הסיור כשעה וחצי.

ההרצאה תתקיים באודיטוריום ון ליר שבכניסה למכון.

שישי, 23.9, 10:00 ו-12:30.

2 הרצאות פתוחות וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מאחורי הקלעים של תיאטרון ירושלים

מרכוס 20, טלביה.

אדריכלים: נדלר-נדלר-ביקסון; אגף ראשי, 1971; אגף שני, 1986.

סיור של כשעה באולמות ובאכסדראות של תיאטרון ירושלים, לפני הקלעים ומאחוריהם: אולם שרובר, אולם הקונצרטים, אולם רבקה קראון. הזדמנות נדירה לראות את השטחים העצומים הדרושים להפעלת המתחם. סיור חווייתי המשלב סקירה אדריכלית, ביקור בחדרי השחקנים, חדרי הבקרה, העלייה לבמות ועוד. הסיור כרוך בעלייה במדרגות.

חמישי, 22.9, 16:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-40 משתתפים.

 1. מבית מצורעים לבית יוצרים

בית הנסן – מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, גדליהו אלון 14, טלביה, ירושלים.

אדריכל: קונרד שיק, 1887.

בית פתוח וסיורים מודרכים בבית הנסן ששימש עד שנת 2000 כבית מחסה למצורעים, סגור למבקרים ואפוף מסתורין. לאחר עבודות שיפוץ ושימור נפתח המקום מחדש ומשמש כמרכז עיצוב מדיה וטכנולוגיה וכמקום משכנם של קבוצות אמנים ומעצבים העוסקים בעיצוב וטכנולוגיה ושל התוכניות לתארים מתקדמים באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל.

במהלך ימי בתים מבפנים אפשר יהיה לבקר בתערוכות ובחללי העבודה שבבית, במרתף שבו פועל המרכז לאמנות ומדיה מעמותה, במעבדת הפאב-לאב ובמעבדות המחשבים והאלקטרוניקה.

בחמישי ב-17:00 וב-21:00, בשישי ב-10:00 וב-14:00 ובשבת ב-10:00 וב-17:00 יתקיימו סיורים בהדרכת אמנים מהמרכז לאמנות ומדיה מעמותה אשר יסקרו את ההיסטוריה של המקום ושל מחלת הנסן (המוכרת כצרעת), את המתרחש בו כיום ואת התוכניות לעתידו. הסיורים יתחילו בגינת הבית, יעברו במבני המשנה המקיפים אותו: חדרי הבידוד, המכבסה, בית הרופא והדיר, ויימשכו למבנה המרכזי אשר בימים אלה משמש אמנים ויוצרים מתחומים שונים. משך הסיורים כשעה.

במהלך סוף השבוע יתקיימו בבית גם פרימוורה – אירוע מכירה של מעצבים מהעיר ובכלל; התערוכה "היכרות זרה" של האמנית מאיה שלייפר; התערוכה "Outline" בירושלים. בחמישי ובשישי יפעל בגינה בית קפה של משק עפאים.

חמישי, 22.9, 23:00-10:00 (בית פתוח), סיורים מודרכים יתקיימו ב-17:00 וב-21:00 | שישי, 23.9, 16:00-10:00 (בית פתוח), סיורים מודרכים יתקיימו ב-10:00 וב-14:00; שבת, 24.9, 18:00-10:00, סיורים מודרכים יתקיימו ב-10:00 וב-12:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית חורשת הירח

רחוב כ"ט בנובמבר 2, קומה ב' (הכניסה מצומת הרחובות גדליה אלון- אלי כהן ומרכוס).

עיצוב פנים: אדריכל יעקב פרץ, אסתי די-נור, סטודיו ואבי סאבי; 2011.

ביקור בדירה השוכנת בבית מגורים שנבנה טרם קום המדינה עבור משפחה ערבית אמידה. הדירה עצמה ממוקמת בחללים ששימשו במקור כחדרי המשרתים והכביסה. ב-1967 הפכו חדרי המשרתים לדירת מגורים, וב-2011 שופצה הדירה מהיסוד, בסגנון מודרני עם השפעה יפנית. כחלק מהשיפוץ נפרצו בה מרפסת וסקיילייט הפונים אל חורשת הירח ומכניסים לחלל המרכזי תמונת נוף ירושלמי ירוקה וייחודית.

חמישי, 22.9, 21:00-14:00 | שישי, 23.9, 18:00-10:00 | שבת, 24.9, 17:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית קדימה

רחוב הרב ברלין 30, קרית שמואל.

אדריכל: אוטו הופמן; 1945.

סיורים מודרכים באחד מבנייני המגורים המיוחדים בקריית שמואל שנבנה בשנות ה-40 על ידי המנדט הבריטי ותוכנן על ידי אדריכל בוגר הבאוהאוס. בבניין אפשר למצוא מאפיינים של הסגנון הבינלאומי כגון חצר פנימית משותפת וחלונות מלבניים בקווים ישרים, בצד מוטיבים ירושלמיים כגון גרמי מדרגות חיצוניים וקשתות. הבית נבנה במקור עבור משפחות הקצינים הבריטים (שלא הספיקו לאכלסו). בקיץ 1947 פעלה בבית קדימה אונסקו"פ  – ועדת האו"ם לבחינת פתרון לפלשתינה. המלצות הוועדה כללו את תוכנית החלוקה, אשר אושרה בהצבעה ההיסטורית בעצרת האו״ם ב-29 (כ"ט) בנובמבר 1947. במלחמת השחרור אוכלס הבית על ידי משפחות יהודיות והפך לעמדה קדמית של ההגנה. הסיורים יודרכו על ידי מורה הדרך יוסי זמיר ועל ידי מורת הדרך רותי צוראל, שניהם ילידי הבית ודייריו כיום. הסיור יכלול עלייה לגג המבנה, ביקור בחצרות, בחדר הכביסה המשותף והצצה לאחת הדירות. משך הסיור כשעה.

חמישי, 22.9, 17:00 | שישי, 23.9, 17:00 | שבת, 24.9, 17:00.

3 סיורים מוגבלים ל-35 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בית ענתבי רוטמן

רחוב ניות 18.

אדריכלות: תמר ענתבי ולוטן רוטמן, איכהולץ ענתבי אדריכלות, 2015.

דירת מגורים בשטח של 115 מ"ר בשיכוני הרכבת של שכונת ניות שתכנן במקור האדריכל דוד רזניק בשנות ה-60 ושעברה תכנון מחודש במסגרתו חולקה לשלושה אזורים: אזור ציבורי, אזור פרטי ואזור עבודה. התכנון החדש התבסס על הרעיונות האדריכליים המקוריים של המבנה תוך שמירת אופיו המודרניסטי. החלוקה הפנימית אפשרה יצירת מפתחי אור גדולים והכנסת הנוף לדירה.

שישי, 23.9, 15:00-12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על הבית בעיתון הארץ:

http://www.haaretz.co.il/gallery/architecture/.premium-1.2989033

 

בוקסה: הפילבוקס חוגג 80!

 1. הפילבוקס פותח את דלתותיו

הפילבוקס ברחוב טשרניחובסקי 1 פינת רחוב הרב הרצוג.

בואו להכיר את המבנה ההיסטורי, אחד מחמשת הפילבוקסים (pillbox) שנבנו בירושלים בתקופת המנדט הבריטי ואחד משלושת הפילבוקסים שנותרו על כנם. הפילבוקסים שימשו במקור כעמדות ביקורת על העוברים והשבים. הגלריה שבתוך מבנה הבטון הגבוה והצר שלהם (המתנשא לגובה חמישה מטרים) שימשה לתצפית וכן כעמדת ירי.

לרגל מלאות 80 שנה לפילבוקס שבגן תשי״ב ולאחר עשרות שנים שבהן עמד סגור, ייפתח המבנה לביקורים ויהפוך את עורו מעמדת ירי לחלל אמנותי עליו השתלט הצלם שבתאי פינצ׳בסקי. בקומת הקרקע של המבנה תוצג עבודת צילום של פינצ׳בסקי שנוצרה במקום וקומת הגלריה תהפוך לקמרה אובסקורה (מצלמת נקב).

חמישי, 22.9, 19:00-10:00  | שישי, 23.9, 18:00-10:00  | שבת, 24.9, 19:00-10:00

פילבוקס פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. פילבוקסים ומבני ביטחון בתקופת המנדט

גן תשי"ב, מאחורי הפילבוקס ברחוב טשרניחובסקי 1 פינת רחוב הרב הרצוג.

לְמה שימשו מבני הבטון המוזרים הניצבים בתוך שכונות מגורים ברחבי ירושלים? כחלק מחגיגות 80 השנה לפילבוקסים בירושלים ולרגל פתיחת דלתותיו של הפילבוקס שבגינה הציבורית, לראשונה זה עשרות שנים, תתקיים במקום הרצאה שבה יוצגו הפילבוקסים כחלק ממערכת שלמה של מבני ביטחון שנבנו על ידי הבריטים בשנים 1945-1936. ההרצאה מפי ד״ר גד קרויזר, מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן ומחבר הספר ״הטיגארטים״.

שישי, 23.9, 16:00.

הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הספרייה הלאומית

נקודת מפגש: אולם הכניסה בספרייה הלאומית, קריית אדמונד ספרא, גבעת רם.

אדריכלים: חבר אדריכלים (אמנון אלכסנדורני, אברהם יסקי, זיוה ארמוני, חנן הברון, מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמעון פובזנר); 1960.

סיורים מודרכים בבניין הספרייה הלאומית, מציוני הדרך החשובים באדריכלות הישראלית הנחשב לאחת מיצירות המופת של אדריכלות הסגנון הבינלאומי בירושלים ושל האדריכלות הציבורית בתקופת בנייתו. הבניין מעוצב כקובייה הניצבת על עמודים חופשיים (בהשראת בנייניו של לה קורבוזייה) והוא מאופיין בקווים פשוטים ונקיים. הסיור יכלול ביקור באולמות הקריאה, החצרות הפנימיות והמעברים החיצוניים. בסיור תוצגנה גם הדמיות של משכן הספרייה החדש הנבנה בימים אלה בקריית הלאום.

בשישי ב-12:00 תתקיים מצגת של אדריכל אמיר מן על משכן הספרייה החדש. משך ההרצאה כשעה.

חמישי 22.9, 15:00 | שישי, 23.9, 10:00 (סיור), 12:00 (מצגת על משכן הספרייה החדש).

3 מפגשים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המרכז למדעי המוח על שם צ'רלס וסוזן גודמן

נקודת מפגש: אתר הבנייה קמפוס ספרא בגבעת רם, ליד בניין סילברמן למדעי הטבע.

אדריכלים: YBGSNA, בר, שיפמן- נתן ושות' אדריכלים בשיתוף עם FOSTER+PARTNERS; פרויקט בבנייה.

הזדמנות לבקר באתר הבנייה של בניין מדעי המוח ולשמוע על הפרויקט המשתרע על פני 20 אלף מ"ר ושש קומות וצפוי לאכלס את מיטב המומחים לחקר המוח במרכז הגדול בישראל. בניין הכולל פרוגרמה מורכבת של מעבדות, מרכז דימות ועוד, ומתוכנן לפי התקן הישראלי לבנייה ירוקה תוך דגש על יעילות אנרגטית. בגג הבניין ובמעטפת שלו נעשה שימוש בחומרים שמיושמים בארץ לראשונה: סבכות אלומיניום ויריעות ETFE שקופות.

הכניסה לסיורים בקסדות (שיסופקו באתר) ובנעליים סגורות וגבוהות בלבד.

חמישי, 22.9, 13:00, 14:00 ו-15:00.

3 סיורים ל-10 איש ברישום מוקדם.

 

 1. מאחורי הקלעים של בית החולים שערי צדק

נקודת מפגש: רחוב שמואל בייט 12, בלובי קומה 4, ליד הכניסה הראשית.

הזדמנות נדירה לסייר בחלקים הנסתרים של בית החולים ולגלות את מערכות התפעול המורכבות המשמשות את המרכז הרפואי: מרכז חום-קור המתפעל את מערכות מיזוג האוויר והמים בבית החולים, מרכז האספקה הסטרילית שבו מכינים כלים סטריליים ל-30 אלף ניתוחים בשנה, המרכזייה שבה עונים לכ-5,000 שיחות ביממה וקובעים כ-200 אלף תורים בשנה, חדר החשמל הממוחשב שממנו מגיעה אספקת החשמל לכל יחידות בית החולים ומערכת ההיערכות לפיגוע לא קונבנציונלי. את הסיורים יובילו גדי אילן מנהל אגף הלוגיסטיקה וההנדסה, ואונדרי גרוס ממחלקת קשרי החוץ. משך הסיורים כשעה וחצי.

חניה חינם בחניון הסמוך לבית חולים בכניסה לכיוון מגרש ביתר.

שישי, 23.9, 11:00 ו-13:00.

2 סיורים פתוחים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הכרם – שכונת גנים

נקודת מפגש: בכניסה למכללת דוד ילין ברחוב מעגל בית המדרש 7.

אפרים שלאין – נכד לראשוני בית הכרם ואחד המתעדים של השכונה – יוביל סיור שבו ידגים את עקרונות התכנון של האדריכל ריכרד קאופמן ואת אופן יישומו של רעיון שכונת הגנים הלכה למעשה. הסיור יֵצא ממכללת דוד ילין, בית המדרש העברי למורים שהוקם ב-1913 ואחד מסמליה של שכונת המופ"סים (מורים, פקידים, סופרים) במשך יותר מ-90 שנה; ימשיך לאורך רחוב החלוץ, יבקר בגן העשרים ויסתיים בבית הוועד – המבנה הציבורי הראשון בשכונה אשר הוקם ב-1925 – שבו מוצגת תערוכת קבע על תולדות בית הכרם. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 23.9, 10:30 | שבת, 24.9, 16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המעבדה לשימור חפצים במוזיאון ישראל

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים.

סיור עם אנדריי וינר, מנהל המעבדה לשימור חפצים, המאפשר הצצה נדירה למעבדות הרסטורציה החבויות בעומק המוזיאון, ולמחלקת הרפאות המטפלת במוצגים תלת ממדיים (ארכיאולוגיים ואחרים) מחומרים שונים.

שישי, 23.9, 10:15.

סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.

 

 1. מחסן הצעצועים במוזיאון ישראל

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים.

ביקור באוסף הצעצועים של אגף הנוער והחינוך לאמנות ע"ש רות במוזיאון ישראל, הכולל כ-15 אלף פריטים ובהם בובות, משחקים וחפצי ילדות מתקופות שונות. החפצים נאספו במשך עשרות שנים ומשקפים את עולם הילדות וחיי המשפחה על כל מרכיביו: משחק, למידה, חברות, תחרות, סקרנות ודמיון.

הסיורים בהדרכת דנה רובין, מדריכה בכירה במחלקת ההדרכות שטיפלה באוסף.

שישי, 23.9, 10:00 ו-11:30.

2 סיורים ברישום מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

 1. מחסן הספרים הנדירים

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים.

הזדמנות ראשונה ויוצאת דופן לגלות את מחסן הספרים הנדירים ואת ספריית האיור שבמוזיאון ישראל. בביקור יוצגו ספרים מהמאה ה-19 המספרים את תולדות הספר המאויר לילדים באמצעות מהדורות נדירות של קלאסיקות מוכרות. הסיור בהדרכת אורנה גרנות, אוצרת משנה לאיור ספרי ילדים.

שישי, 23.9, 10:30.

סיור ברישום מוגבל ל-15 משתתפים.

 

 1. המבנה החי הראשון בישראל

התחנה לחקר ציפורי ירושלים, שדרות ג'יימס רוטשילד, קריית הלאום (צמוד לכנסת).

אדריכלים: וינשטין ועדיה אדריכלים, 2009.

הזדמנות להתוודע למבנה החי הראשון מסוגו בארץ הנמצא בתחנה לחקר ציפורי ירושלים – אתר טבע עירוני-קהילתי יחיד מסוגו המתמקד בחקר פעילות הציפורים בעיר. הסיורים יכללו תצפית על מערכת החי והצומח המשולבת בקירות המבנה ובגגו ותצפית מודרכת ממסתור על בתי הגידול השונים ועל חיות הבר שבשטח התחנה.

שישי, 23.9, 13:00-9:00 | שבת, 24.9, 12:00-9:00. סיורים מודרכים יצאו בכל שעה עגולה.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אם יש גן עדן

נקודת מפגש: ליד המזרקה בקומת הכניסה של הסינמה סיטי (קומת הקופות).

סיור מנקודת מבט פסיכולוגית בסינמה סיטי – לאס וגאס הירושלמית, ובגן הוורדים הסמוך, שיעסוק בהבדלים בין שני האתרים ובקווי הדמיון המפתיעים ביניהם: כיצד עונה כל אחד מהאתרים על צרכים אנושיים שונים בין היתר באמצעות עיצוב, וכיצד מהווה כל אחד מהם סוג של גן עדן. הסיור יעסוק גם בסוגיית החיים בחברת צריכה והאופן שבו היא משפיעה על תפיסת העצמי. את הסיורים תוביל הדר מלאך, פסיכולוגית, מקימה ומנהלת של "מראה מקום" – סיורים מנקודת מבט פסיכולוגית. משך הסיור כשעתיים.

חמישי, 22.9, 15:00 | שישי, 23.9, 11:00.

2 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הארכיון הציוני המרכזי: בעקבות אוספי הרצל וקאופמן

רחוב יוסף (גאורג) הרליץ 2 (החניה בחניון בנייני האומה בתשלום).

אדריכל: משה זרחי; 1987.

סיורים מודרכים במרתפי הבניין בן שש הקומות, הנסתר מן העין שבו שמור החומר הארכיוני של התנועה הציונית מראשיתה, המתעד את אוצרות הציונות ואת חיי היישוב היהודי בארץ ישראל מסוף המאה ה-19 ועד ימינו. הביקור יכלול כניסה למחסנים והצצה במסמכים נבחרים, מפות, תצלומים, כרזות בעקבות חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ואבי האדריכלות הציונית, ריכארד קאופמן.

חמישי, 22.9, 16:00 ו-17:00 | שישי, 23.9, 9:30 ו-10:30.

4 מפגשים ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. תחנת בנייני האומה

נקודת מפגש: שדרות שז"ר, מול מבנה בנייני האומה (בסמוך לרכבי הורוביץ).

יזם התוכנית: משרד התחבורה באמצעות רכבת ישראל, מנהלת הקו המהיר לירושלים; תכנון הנדסי: חברת אמי מתום; מתכנן התחנה – ברחנא אדריכלים, ניהול הפרויקט: חברת דנה הנדסה. פרויקט בביצוע.

הזדמנות מיוחדת לבקר באתר העבודות של תחנת קו הרכבת לירושלים (קו ירושלים-תל אביב) ולשמוע מפי מנהלי הפרויקט על האתגר הטכנולוגי והמורכבות ההנדסית שבכריית מנהרות באורך עשרות קילומטרים בתוך ההר, בניית גשרים מהארוכים והגבוהים ביותר בישראל ובניית תחנת הרכבת הגדולה והעמוקה ביותר בישראל.

הסיור יכלול הסבר קצר על הפרויקט, כניסה למבנה התחנה שנבנה בימים אלו וירידה למנהרות הרציפים של תחנת האומה בעומק 80 מטרים מתחת לאדמה.

הכניסה בקבוצות של 20 איש בכל סבב. יש להגיע 15 דקות לפני תחילת הסיור כדי להתעדכן בהוראות הבטיחות.

ההשתתפות בסיורים במכנסיים ארוכים ובנעליים סגורות בלבד. לא תתאפשר כניסה לאתר ללא לבוש זה.

שישי, 23.9, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30.

10  סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים בכל חצי שעה.

 

 1. ירושלים על אופניים

נקודת מפגש: במגרש החניה שבכניסה לבנייני האומה.

סיור רכיבה לילי במסלול מעגלי, בהדרכת עו"ד איתן ליפסקר – אוהב ירושלים ורוכב אופניים מנוסה – שיעבור בשכונות, הגנים והאתרים החשובים בעיר: בית המשפט העליון, גן הוורדים, גן סאקר, נחלאות, רחביה, טלביה, קטמון, המושבות היוונית והגרמנית, פארק המסילה, משכנות שאננים, שער יפו ושוק מחנה יהודה.

משך הסיור כארבע שעות. יש להצטייד באופניים תקינים, בקסדה, בשני ליטרים מים לפחות ובחטיף אנרגיה או בפרי. דרגת הקושי בינונית וכוללת רכיבה בסמטאות. ההשתתפות בסיור באחריות הרוכבים. מומלץ להגיע לנקודת המפגש כחצי שעה לפני תחילת הסיור לצורך התארגנות.

חמישי, 22.9, 20:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 רוכבים.

 

המושבות ובקעה

אזור זה החל להתפתח בשלהי המאה ה-19 עם הקמת המושבה הגרמנית על ידי הטמפלרים בשטח של קמ"ר. המושבה הגרמנית בנויה בסגנון כפר גרמני טיפוסי: בתים דו קומתיים מחופים גג רעפים אך מחומרי בנייה מקומיים: אבן ירושלמית ולא עץ ולבֵנים. סגנון הבנייה של הטמפלרים וארגון הבתים לאורך שני רחובות מקבילים – דרך בית לחם ועמק רפאים – שביניהם משתרגים רחובות קטנים, הם המקנים לאזור את הייחוד האדריכלי שלו. בקרב קהילת הטמפלרים בירושלים היה שיעור גבוה של אדריכלים שהטביעו את חותמם גם על אזורים נוספים בירושלים. חלקם קבורים בבית הקברות הטמפלרי שבעמק רפאים.

גורם המשיכה העיקרי לאזור היה מיקומו על הדרך לבית לחם. עובדה זו משכה לאזור גם אוכלוסייה ערבית אמידה שבנתה בתי פאר בשכונות קטמון, בקעה וטלביה; ואת בני העדה היוונית אורתודוקסית שהקימו ב-1900 את המושבה היוונית מדרום למושבה הגרמנית.

שכונת תלפיות, האחרונה שהוקמה באזור זה, נבנתה כשכונה יהודית. היא הוקמה בתקופת המנדט הבריטי בדגם של עיר גנים ותוכננה על ידי האדריכל ריכרד קאופמן על בסיס תוכנית שיצר מתכנן הערים הבריטי פטריק גדס.

 

 1. תחנת הכוח הישנה של ירושלים

דרך בית לחם, המושבה הגרמנית (מול דרך בית לחם 20).

אדריכל: בנימין חייקין, 1928.

סיורים מודרכים במבנה ההיסטורי של תחנת הכוח הראשונה בירושלים שבהם יוצג המבנה שתכנן בנימין חייקין (שתכנן גם את מלון המלך דוד ואת הספרייה הלאומית של האוניברסיטה העברית על הר הצופים) ויסופר סיפור הקמתה של התחנה ושימורה. הסיורים יסתיימו בהצצה בשנאים הגדולים הממוקמים בתחנה המשמשת כיום כתחנת משנה.

ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד. הכניסה בנעליים סגורות. מטעמי בטיחות לא תותר כניסת ילדים מתחת לגיל 8 לחדר השנאים.

שישי, 23.9, 9:00, 10:00, 11:00 ו-12:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

 1. בית עגנון

רחוב קלאוזר 16, תלפיות.

אדריכל: פריץ קורנברג, 1931; אדריכלי שימור: סלמה מילסון-ארד ואבנר סימון, 2008-2007.

סיור מודרך בביתו של הסופר חתן פרס נובל לספרות, ש"י עגנון, שעבר שלב ראשון של שיפוץ ושימור ונפתח מחדש לקהל ב-2009. כיום הבית נמצא בתהליך הקמת תצוגת קבע שתיפתח בדצמבר 2016 לכבוד היובל לפרס הנובל של עגנון. הסיור יודרך על ידי צוות הבית ויוצגו בו סיפור בנייתו של הבית וקורות חייו של עגנון בדגש על מושג הבית ביצירתו

חמישי, 22.9, 17:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 

 1. מנזר סנט קלייר

רחוב חנוך אלבק 1 פינת דרך חברון.

הצצה למתחם המסתתר מאחורי חומת אבן גבוהה שנבנה בשני שלבים – הראשון ב-1889 והשני בתחילת המאה ה-20. במנזר מתגוררת 15 נזירות קלריסיות מתבודדות המקדישות את חייהן לתפילה. במהלך שעות הביקור אפשר יהיה לבקר בגן ובכנסייה ולפגוש את הנזירות לשיחה (בעברית) בחדר המפגשים. ב-12:15 תתקיים בכנסייה תפילה פתוחה.

חמישי, 22.9, 13:00-11:00 | שישי, 23.9, 13:00-11:00 | שבת, 24.9, 13:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הדקלים (אתנחתא)

דרך חברון 106.

הזדמנות לבקר באחד מהמפוארים שבבתי בקעה שנבנה ב-1923 כבית פרטי, לאחר מכן שימש כבית ספר אל נאהר ולאחר הקמת המדינה פעלו בו מוסדות שונים. לבית מבואה מוגבהת התחומה בארקדת קשתות ופונה לכיוון הרחוב וארבעה דקלים משני עברי שער הכניסה. על מעקה הגג המשונן מוטבע לוח אבן שעליו חקוקות בערבית המילים: המלך האחד המנצח. ב-20 השנים האחרונות משמש המקום כבית אתנחתא המופעל על ידי עמותת אותות – דלת לחיים חדשים ומשרד הרווחה ומעניק קורת גג לנוער בסיכון ובמשבר. בסיורים שידריך אדריכל השימור משה שפירא האחראי על תוכנית השימור של תלפיות וירון גנאור, מנהל אתנחתא, יוצגו ההיסטוריה של הבית והנעשה בו כיום.

שישי, 23.9, 9:00 ו-10:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מכון טנטור

צומת הרחובות דרך חברון והרוזמרין (בסוף דרך חברון, בכניסה לכביש המנהרות משמאל), חניה בתוך המתחם.

אדריכל: פרנק מונטנה, 1972-1968.

ביקור במתחם הפסטורלי ששימש במאה ה-19 כבית חולים ונבנה מחדש בתחילת שנות ה-70 בסגנון מודרניסטי אמריקאי. למבנה החדש איכויות ארכיטקטוניות מרשימות והוא דוגמה ייחודית למודרניזם האמריקאי של שנות ה-60 שהותאם לחומריות הירושלמית. המבנה נמצא באחת מנקודות התצפית המרתקות לכיוון ירושלים ובית לחם ומשמש כיום כמרכז אקדמי אקומני, המיועד לבני הקהילות הנוצריות השונות.

סיורים בהדרכת חנה בנדקובסקי ממרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים יצאו כל 40 דקות מהמגדל בכניסה למתחם הבנוי. סיור אחרון יצא ב-13:20.

שבת, 24.9, 14:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הקברות הטמפלרי ובית הקברות הבינלאומי

רחוב עמק רפאים 41, המושבה הגרמנית.

סיורים בהדרכת מירו אהרוני, האחראי על בתי הקברות, בשני בתי הקברות המסתתרים מאחורי חומת אבן גבוהה ברחוב עמק רפאים. בסיורים יספר אהרוני על הקבורים במקום, כיצד הגיעו לארץ ולמה. במקום קבורים בין השאר האדריכלים בני הזוג אמברגר וכן ג'ון סטנלי, שפעל לרכישת אוניות לשם העלאת פליטים יהודים מאירופה לאחר מלחמת העולם השנייה.

שישי, 23.9, 16:00-10:00 | שבת, 24.9, 16:00-10:00. סיורים מודרכים יֵצאו משער הכניסה בכל שעה עגולה.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מוזיאון הטבע (וילה דקאן)

מוהליבר 6, המושבה הגרמנית.

אדריכל: לא ידוע, המאה ה-19.

בית שנבנה על ידי סוחר ארמני עשיר בשם דקאן כבית אחוזה מפואר המוקף גן ענקי. הבית שימש במשך השנים כמעונם של מושליה הטורקים והבריטים של ירושלים והוא מלא בשרידים לפאר שהיה מנת חלקו בעבר. כיום משמש המבנה את מוזיאון הטבע – הוותיק במוזיאוני ירושלים – המציג בעיקר בעלי חיים ארצישראליים (יונקים, עופות וזוחלים).

בשבת יתקיימו במתחם סיורים עם ונלנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, שיכללו הסברים על הבית (אשר תוכנן כבניין סולרי פסיבי ומתאים באופן מושלם לאקלים הירושלמי), על החצר ועל המוזיאון.

אין להכניס למוזיאון עגלות, אוכל ומשקה.

שבת, 24.9, 14:00-10:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב-10:30 וב-11:30.

בית פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע

הכניסה מהשער שבמגרש החניה ברחוב המגיד, המושבה הגרמנית.

מהגינות הקהילתיות המובילות בישראל, המשמשת מרכז לכל 70 הגינות הקהילתיות בירושלים ולפעילויות בנושאי קיימות וחקלאות עירונית. בגינה בוסתן משוחזר בן 150 שנה, שפע עצי פרי וגפנים, צמחי תבלין, ערוגות ירקות וצמחים מושכי פרפרים וציפורים. יש בה ברכות לדגים ולדו-חיים וברכת נוי היסטורית יחידה במינה ששוקמה לאחרונה. בגינה פועל מרכז הדגמה של מתקנים לחקלאות ביתית מחומרים ממוחזרים ובשיטות חוסכות במים, מרכז מִחזור קומפוסט שכונתי, מרכז התכנסות קהילתי ומשתלה שיקומית. בגינה גם הוצבה לאחרונה סדרת פסלים מיוחדת במינה של הפסל הידוע, ישראל הדני. בסיורים יספרו פעילי הגינה על הפרויקטים שיזמו בגינה, כולל המיזם לייצור מוצרים מצמחי התבלין בגינה תחת השם "המכשפה הירוקה", שיקום בור מים גדול וברכת נוי שהיו חלק ממערכת המים ההיסטורית במתחם.

שבת, 24.9, 14:00-10:00. סיורים מודרכים יצאו כל שעה עגולה.

גינה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית ד"ר אפקלידס

רחוב רחל אמנו 3, המושבה היוונית.

אדריכל: ספירו חורי, תחילת המאה ה-20.

ביקור בבית הפותח צוהר לחייה של משפחה יוונית בראשית המאה ה-20 בירושלים. בית משפחת ד"ר אפקלידס, מעמודי התווך של הקהילה ומי שהיה מנהלו הראשון של בית החולים העירוני הטורקי בשלהי המאה ה-19. הבית שוּמר כמוזיאון, ובו ריהוט, חפצים ותמונות של הרופא ושל בני משפחתו. הדרכה לקבוצות של 25 איש תתקיים בכל חצי שעה.

שבת, 24.9, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מועדון הקהילה היוונית

רחוב יהושע בן נון 8, המושבה היוונית.

אדריכל: לא ידוע, 1902.

בית פתוח ומפגש עם נציגי הקהילה היוונית בבית שנבנה ב-1902 כמועדון עבור הקהילה הקטנה ומשמש אותה עד היום כמקום מפגש וכמרכז תרבות. מבנה אבן בעל חצר קסומה ומוצלת ופינות ישיבה. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה.

בשישי ב-13:00 יתקיים במקום מופע "יוון כחול-לבן" – אנסמבל המשלב מוסיקה ושירה יוונית קלאסית, שירה פונדית מסורתית ומוסיקה נוסטלגית.

שישי, 23.9, 14:00-11:00 | שבת, 24.9, 13:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קטמון הערבית בעקבות יומני ח'ליל א-סכאכיני

נקודת מפגש: שער בית חולים משגב לדך ברחוב חזקיהו המלך 27.

גדעון שילה – מורה דרך שתרגם מערבית את יומניו של ח'ליל א-סכאכיני, מחנך פלסטיני מהמחצית הראשונה של המאה ה-20– יוביל את הסיור שיתחקה אחר שכונת קטמון הערבית בתקופת המנדט הבריטי, כפי שתיארו אותה א-סכאכיני ושכניו. בספר "כזה אני רבותי–מיומנו של ח'ליל א-סכאכיני" מתאר א-סכאכיני את בניית ביתו (כיום ברחוב יורדי הסירה 8) בשנות ה-30 ואת החיים בקטמון עד 1948. הסיור ינוע סביב רחוב יורדי הסירה ויתייחס גם לנושא שימור המבנים בשכונה. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 23.9, 15:00.

סיור מוגבל ל-50 משתתפים ברישום מוגבל.

 

 1. Frame by frame

רחוב דוסתאי 17 דירה 1, קטמון.

עיצוב פנים: סטודיו 1:1 אחד לאחד מעצבים פנים – אלעד יששכר וטלי פורת סטרר; 2015.

הצצה לדירת שיכון משנות ה-70 המוקדמות בשטח של 95 מ"ר שחולקה מחדש ושופצה על ידי המעצבת ושותפה עבור משפחתה. בתכנונה החדש השתמשו המעצבים בצבעוניות עזה, במפתחים גדולים (המכניסים לדירה את הנוף וממסגרים בה מבטים) ובעושר של אלמנטים מעוצבים וחומרי גמר מפתיעים כגון תקרה מפלטות סיבי עץ ממוחזר (OSB) ומחיצה מרשת ברזל.

חמישי, 22.9, 20:00-15:00 | שישי, 23.9, 15:00-10:00 | שבת, 24.9, 20:00-15:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עמק הצבאים

נקודת מפגש: בחניה הראשית של הפארק. הכניסה מרחוב שחל ליד תחנת מכבי אש.

בואו להכיר את עמק הצבאים, אתר הטבע העירוני הגדול בארץ שנפתח באביב האחרון בדרום מערב ירושלים. בסיורים יסופרו סיפור העמק, מאבק התושבים והליך התכנון שנעשה בהובלת הציבור. תוצג מערכת המים שמנצלת את מי הנגר לטובת חיות הבר, וכן תתאפשר תצפית על עדר הצבאים המשתקם.

את הסיורים יובילו חברי צוות התכנון – משרד רחל וינר אדריכלות ונוף ומשרד ויינשטיין ועדיה אדריכלים – ואנשי החברה להגנת הטבע, שישתפו מחוויותיהם בתכנון ובעיצוב מרחב ציבורי יוצא דופן, ראשון מסוגו בארץ, שמטרתו ליצור חוויית מפגש בין אדם לטבע בסביבה אורבנית מובהקת. משך כל סיור כשעה. בשישי ובשבת ב-11:00 יתקיים במקום מופע שירה בליווי גיטרה עם נטלי אוריון (שירה) ויועד שושני (גיטרה).

שישי, 23.9, 10:00 (הסיור מתאים גם לדוברי אנגלית) | שבת, 24.9, 10:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מערבית לציר הרצל

אזור זה כולל את עין כרם ומוצא ואת העמקים שסביב ירושלים – החלק המערבי של הטבעת החקלאית שסבבה את העיר. ליפתא ועין כרם הם כפרים ערביים עתיקים שמאופיינים בסגנון בנייה כפרי-ערבי– בנייה ורנקולרית (ללא תכנון אדריכלי) וצפופה של בתים קטנים היושבים על בורות מים ובנויים מעל קומת קרקע המשמשת לבהמות.

העמקים והפארקים הגדולים המוקמים כיום באזור ויוצרים טבעת ירוקה לעיר, ממוקמים על הטראסות החקלאיות ובשטחי הגידול של הכפרים החקלאיים ששכנו בפאתי העיר בעבר. באזור זה אפשר למצוא גם את האדריכלות המודרנית של יד ושם ואת שכונות השיכונים של קריית יובל, עד לפארק המסילה, בתוואי הרכבת לשעבר בדרום ירושלים.

 

 1. בניין מחוז ירושלים של חברת החשמל

רחוב המלמד 44, גבעת שאול (אפשר לחנות במגרש החניה הצמוד).

בואו לגלות איך פועל חדר הבקרה של חברת חשמל החולש על כל מחוז ירושלים והאחראי על אספקת החשמל למאות אלפי בתי אב ועסקים. הסיורים יכללו ביקור בחדר הפיקוח לניהול רשת החשמל המאפשר שליטה ובקרה על אמצעי פיקוד מרחוק, איתור הפרעות וייעול זמני תגובה בעת הפסקות חשמל וכן הצצה למוקד שירות 103.

ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.

שישי, 23.9, 9:00, 10:00, 11:00 ו-12:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.

 

 1. פארק ירושלים: עמק הארזים

נקודת מפגש: חניון עינות תלם (ירידה ממחלף מוצא למעבר התת קרקעי מתחת לכביש 1 לכיוון עמק הארזים).

סיור עם שמוליק יידוב, רכז חברה וקהל בפארק ירושלים, שבו יוצג פרויקט עמק הארזים שנעשה ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים וכולל את שיקום אפיק הנחל, סלילת שביל אופניים לצד האפיק, בניית טראסות והטמעת תשתיות עירוניות מורכבות תוך שמירת ערכי שימור, נוף וטבע. בסיור יוצגו ערכי הטבע באזור המהווה נקודת חיבור בין העיר לשטחים הפתוחים שסביבה. הסיור בהליכה קלה ויימשך כשעה וחצי.

שבת, 24.9, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. השילוש הקדוש של עין כרם: דיור, שימור וסביבה

נקודת מפגש: רחוב אולסוונגר 113 (בגינה שמאחורי שיכוני אולסוונגר), מתחם כרמית, עין כרם.

סיור עם אדריכלית דנה מרגליות, מתכננת סביבה בחברה להגנת הטבע בירושלים, שיעסוק במאפיינים התכנוניים של אגן עין כרם: הצורך בהגדלת מלאי הדירות בעיר תוך שמירה על ערכי הטבע ועל המאפיינים הכפריים של עין כרם, המעורבות העמוקה של התושבים בתכנון המקומי והניסיונות להטמעת שינויים בתכנון. הסיור יעסוק גם בהיבט התיירותי של אגן עין כרם כאתר תיירות בעל חשיבות בינלאומית. המסלול יכלול בחלקו הליכה בשביל לא סלול בטבע, והוא יסתיים בבוסתן עין כרם. משך הסיור כשעתיים וחצי.

שישי, 23.9, 8:30.

סיור ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית קדרי-שמשוני

רחוב עין כרם ד' 22 (מול מגרש החניה).

ביקור בבית מגורים במרכז עין כרם הבנוי בבנייה ערבית מסורתית ששופץ, שוחזר ועוצב בידי בעליו – שניהם אמנים. במהלך עבודות השיפוץ התגלה בבית מקווה טוהרה יהודי בן 2,000 שנה, שנשתמר בשלמותו ומהווה ממצא ארכיאולוגי משמעותי המעיד על התיישבות יהודית בעין כרם בתקופת בית שני. הביקור בבית כולל הצצה למקווה העתיק.

שישי, 23.9, 11:30-8:30.

הכניסה לבית בקבוצות של 30 איש בכל 20 דקות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מלון אלגרה

רחוב האחיות 13, עין כרם.

אדריכלי השיפוץ: גדי וטל דלמן-לבן אדריכלים, 2011.

סיורים מודרכים במלון הבוטיק השוכן במבנה גדול ממדים בסגנון כפרי-ים תיכוני מתחילת המאה ה-20. בית בעל מאפיינים סגנוניים אופייניים לשלהי האימפריה העות'מאנית: חצר פנימית המוקפת חדרים בעלי תקרות גבוהות וקירות בעובי מטר, חלונות קשת וגינת גג. הבית נודע בעבר גם בשמות "בית היהודייה" ו"בית האהבה והשלום", בגלל פרשת אהבים שנקשרה בין כתליו. במסגרת השיפוץ נפתחו בו 13 חדרי אירוח מוקפדים ומסעדה המשלבים אלמנטים עכשוויים בין קירות האבן העתיקים. סיור מודרך הכולל הסבר על שיפוץ המלון והקונספט שלו וכן ביקור בחלק מאגפיו, יצא משער הכניסה.

חמישי, 22.9, 18:00 ו-19:00 | שבת, 24.9, 17:00 ו-18:00.  

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים בסיור.

 

 1. מנזר נוטר דאם דה סיון בעין כרם ואגף הנזירות הקונטמפלטיביות

האחיות 13, עין כרם.

אדריכל: לא ידוע, 1861; אדריכלי התוספת: פיטר בוגוד-יוניס פיגרדו, 1984.

בית פתוח במנזר הציורי שנבנה ב-1861 על ידי אלפונס רטיסבון, מייסד מסדר האחיות ציון – מבנה שהוקם כבית יתומות לילדות לבנוניות, ומשנות ה-50 מתפקד כבית הארחה. במקום מתגוררות נזירות של מסדר האחיות ציון, חלקן נזירות קונטמפלטיביות (מתבודדות). במסגרת האירוע ייפתחו הספרייה, בית התפילה והחצר.

האדריכל פיטר בוגוד יוביל שלושה סיורים, ב-9:30, ב-10:15 וב-11:00, במתחם שתכנן במקום במסגרת פרויקט יוצא דופן הכולל מגורי נזירות, בית תפילה, חדר אוכל וסדנת הדפס שבה עובדות הנזירות.

שישי, 23.9, 13:30-9:30. הסיורים המודרכים יתקיימו ב-9:30, 10:15 ו-11:00.

3 סיורים ל-35 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בוקסה:

סיורים בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים

 

 1. נחלת אחים ושערי חסד

נקודת מפגש: בניין המוסדות הלאומיים, רחוב קרן קיימת פינת רחוב קינג ג'ורג'.

סיור שיעבור בשתי השכונות שנבנו במאה ה-20 ונחשבות לחלק משכונות נחלאות ויספר את סיפור הקמתן, הקהילות שהתגוררו בהן והווי החיים. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 10:30 ו- 16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בנייני יוקרה והגינות שביניהם
  נקודת מפגש: בכניסה לימק"א.

בשנים האחרונות מתהדרת ירושלים גם בגינות יפות הנסתרות בין בניינים חדשים ועתיקים. הסיור יעבור בין הגינות ויבחן את הפלא הנבנה והצומח. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 10:30 ו- 16:00.
2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עמק המצלבה
  נקודת מפגש: בכניסה למוזיאון ישראל.

סיור שיעבור בעמק היפה ובין השכונות והמוסדות הלאומיים שבתוכו ובמנזר הגדול והמרשים שבו, ויספר את סיפורם. משך הסיור כשעתיים.

הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 15:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ישן וחדש בלב העיר
  נקודת מפגש: בכניסה למלון מצודת דוד, רחוב דוד המלך 7.

סיור שיתמקד באזור מרכז העיר ויספר את סיפוריהם של בניינים מרכזיים בו, אישים בולטים ואירועים שעיצבו את העיר ואת האזור. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 10:00 ו- 16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עין כרם – כפר ירושלמי
  נקודת מפגש: מול מסעדת כרמא.

סיור שיתמקד בכפר היפה שבתוך העיר, כפר שבתוך גבולותיו אפשר למצוא את ירושלים בזעיר אנפין: בתים עתיקים, כנסיות יפהפיות וסיפורים על אירועים ודמויות בני מאות שנים. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אומנות ירושלמית
  נקודת מפגש: כיכר הדוידקה, רחוב יפו.
  סיור שיתמקד ביצירות של אמנים, אומנים ומיצגי אמנת המפוזרים בכיכרות ובחצרות במרכז העיר, חלקם גדולים, צבעוניים ובולטים וחלקם צנועים ונסתרים. סיור שיחשוף את הערך הנוסף והנסתר לעתים של מרכז העיר. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מדרום לפארק המסילה
  נקודת מפגש: תחנת הדלק צומת אורנים.

סיור שיעבור לאורך חלקו הדרומי של פארק המסילה, מצומת אורנים עד לפארק נחל רפאים, חלקו הפחות מוכר של פארק המסילה שהוא גם צדה היפה של ירושלים המערבית, אזור המשלב טבע עירוני, נופים מרהיבים גנים וגני שעשועים משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 15:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בין בצלאל לש"ץ

נקודת מפגש: גן הסוס ברחוב קינג ג'ורג' (ליד המשביר הישן).

סיור שיספר את סיפורם של האנשים, המבנים, המוסדות והאירועים שהתרחשו בשני הרחובות הסמוכים זה לזה במרכז העיר, שמאחוריהם מסתתר עולם ומלואו. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 10:00 ו- 16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. פלמ"ח ומנזר

נקודת מפגש: רחבת תיאטרון ירושלים, רחוב מרכוס 20, טלביה.

סיור שיתחקה אחר סיפורן של שתי שכונות השוכנות ברחובות מקבילים, שכונת קריית שמואל וקטמון, המסתירות דרמה ירושלמית מקומית במיטבה. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 24.9, 10:00 ו- 16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

קטגוריות: אירוע עירוני, אירועי יום, אירועים לגיל הזהב, אירועים למבוגרים, אירועים למשפחה, אירועים לנוער, אירועים לצעירים, ואירועים, הופעות ופסטיבלים חינם בישראל.תגיות: בתים מבפנים וירושלים.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות