בתים מבפנים חיפה 28.11-30.11.2019

בתים מבפנים הוא אירוע עירוני המתקיים בסופשבוע אחד ארוך (חמישי בבוקר עד מוצאי שבת) במהלכו נפתחים עשרות מבנים לביקורים, סיורים ודיונים: בתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, בתי תפילה וגינות מיוחדות, הכל – חינם!
מטרת האירוע היא לשפוך אור על הסביבה הבנויה ולעודד מעורבות אזרחית בנושא המשפיע על חיי כולנו.

האירועים הפעם יספרו את הסיפורים של הבניינים בהדר הכרמל מרחוב מסדה ועד לשוק תלפיות, לציון מאה שנה לבאוהאוס. בתכנית חמש תערוכות אמנות עכשווית, מוצגים ושחזורים היסטוריים, מיצגים במרחב, סיורי אמנות, פעילות למשפחות ועוד

בתים מבפנים חיפה מתקיים בשיתוף באוהאוס חברתי Social bauhaus باوهاوس إجتماعي ביוזמת עיריית חיפה, בית הגפן, מפעל הפיס, אוניברסיטת חיפה והטכניון.
ניהול אמנותי ומחקר של אירוע באוהאוס חברתי: גליה בר אור.

משרדי חברת TAKWIN

דרך העצמאות 39 פינת שער פלמר, קומה 3.

אדריכל המבנה: קליפורד הולידיי, עיצוב פנים: דוד לבנטל אדריכלים – DZL ARCHITECTS, 2015.

הצצה למשרדי קרן הון סיכון בעיר התחתית הנמצאים במבנה משרדים בסגנון הבינלאומי שהוא חלק מחזית הולידיי ושתוכנן על ידי האדריכל הבריטי קליפורד הולידיי בשנות ה־30, לאחר ייבוש רצועת העצמאות (Kings way).

חזית הולידיי הייתה החזית המִינהלית הארוכה ביותר במזרח התיכון בעת בנייתה ולה מאפיינים רבים של הסגנון הבינלאומי, בהם חלונות אופקיים ופינות מעוגלות. כיום משמשים החללים הפנימיים של המבנה כמשרדי קרן Takwinהמשקיעה בחברות סטארט אפ של יזמים ערבים ואף מתפקדת כמעבדת עבודה של חלק מחברות הפרוטפוליו של הקרן. המשרדים כוללים חללי עבודה פרטיים ושיתופיים המעוצבים בסגנון בלתי שגרתי המבוסס על אלמנט פשוט וחזרתי – לוחות עץ לבנה (בירץ') המשמשים כמחיצות, כשולחנות עבודה וכחיפויים.

חמישי, 28.11, 13:00־18:00. ביקור ל־20 משתתפים יתקיים בכל חצי שעה.

ביקורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

באוהאוס מהודר

נקודת מפגש: רחוב בר גיורא 34 פינת רחוב רש"י 2.

בשכונת הדר שנבנתה בשנות ה­­­־20־40 של המאה הקודמת יש ריכוז יוצא דופן של מבני באוהאוס. הסיור שיוביל אדריכל עומרי זילכה – מרצה ובעל הבלוג "פינת רחוב" העוסק באדריכלות, עיצוב ואורבניות בחיפה –ידון בייחודו של הבאוהאוס בחיפה בכלל ובהדר בפרט. כדי לחשוף את הרקע ההיסטורי שהוביל לאימוץ סגנון זה, יצביע זילכה על המבנים החשובים בסגנון ויתייחס למצבו של הבאוהאוס בהדר כיום. בסיור יועלו גם נושאים כגון התחדשות עירונית, שימור, פיתוח מרחבים ציבוריים, מסחר שכונתי, סוגיות נופיות, סוגיות חברתיות ועוד. משך הסיור כשעתיים וחצי והוא יסתיים בשוק תלפיות. אורך המסלול כשלושה קילומטר ורובו בירידה.

שבת, 30.11, 14:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בנוי לתלפיות?

נקודת מפגש: בחניון שמתחת לשוק תלפיות, הכניסה מרחוב סירקין.

אדריכל: משה גרסטל, 1940.

שוק תלפיות נחשב לאחד המבנים החשובים בסגנון הבינלאומי בחיפה ואף הוכתר על ידי העיתונות המקומית בשנות ה־40 כאחד מפלאי עולם. זהו מבנה שנבחר בתחרות אדריכלית (וגבר על קרוב ל־100 הצעות נוספות שהוגשו לתחרות) והפך מיד עם הקמתו לאחד מסמליה של שכונת הדר ואף של חיפה כולה. אך למרות כל סגולותיו, המבנה בעל החלל המודרניסטי המרהיב והתקרה השקופה עומד נטוש זה עשורים רבים. הסיור בהדרכת אדריכל גיא ארבל, האחראי על שימורו של המבנה, יתמקד במאפייניו האדריכליים ובסיפורו ההיסטורי.

שישי, 29.11, 12:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הפינה הבינלאומית

נקודת מפגש: בכיכר מסריק, ליד סניף הדואר הנביאים, הדר.

ד"ר אדריכלית ליאורה בר־עם שחל תוביל סיור לאורך רחוב הרצל שבהדר הכרמל, אשר יתעכב על בנייני הפינה המיוחדים שבו – רובם ניצבים בהסתעפויות של רחובות ובכיכרות, וכל אחד מהם יוצר מרחב עירוני שונה. בסיור תציג בר־עם שחל את הבניינים – מרביתם שייכים לסגנון הבינלאומי באדריכלות – ותדגים את המאפיינים האדריכליים החיפאיים המקומיים של סגנון זה.

שבת, 30.11, 11:00.

סיור ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

גרפיטי בוואדי סאליב

נקודת מפגש: ברחבת הכניסה להיכל המשפט חיפה, רחוב פלי"ם 12 (מול בזק).

חלק גדול משכונת ואדי סאליב אינו מאוכלס כיום, אולם בתיה וההיסטוריה שלה מעסיקים חוקרים, אמנים ואדריכלים. מבין הריסות השכונה שידעה תהפוכות ומחאות בימים עברו וכיום היא קרקע נדל"נית לוהטת, צצות יצירות מופת של אמנות רחוב. בסיור בהדרכת נעמי קורן מהסיירת סיורי אמנות יוצגו עבודות אלה וכן סיפורה של השכונה, תהליכי ההתחדשות העירונית המתחוללים בה והשפעתם על החיים בה ועל שוק הפשפשים הסמוך אליה, גם מבחינה אמנותית. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 28.11, 17:00.
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־30 משתתפים.

 

בנק אנגלו פלשתינה

רחוב נתנזון 1.

אדריכל: אלכסנדר ברוולד, 1928.

הצצה לחלל הפנימי המרהיב של אחד המבנים ההיסטוריים החשובים בחיפה – בית אבן מונומנטלי שנבנה כסניף חיפה של בנק אנגלו פלשתינה וכיום פועל בו משרד עורכי הדין יעקב סלומון ליפשיץ ושות'. בסיורים הקצרים שידריכו חברי העמותה לתולדות חיפה, יובא סיפור הקמתו של המבנה ויוצג הסגנון האדריכלי הארץ ישראלי שביקש האדריכל ברוולד ליצור בו – סגנון לקטני (אקלקטי) המשלב מאפיינים אדריכליים מערביים, מזרחיים ויהודיים כגון קשתות מחודדות ועיטורי מטבעות קדומים.

חמישי, 28.11, 17:00־19:00 (הדרכה אחרונה ב־18:30); שישי, 29.11, 9:00־12:00 (הדרכה אחרונה ב־11:30).

סיורים לקבוצות של 25 משתתפים יצאו בכל חצי שעה.

 

קריית הטכניון כמוזיאון לאדריכלות ישראלית

נקודת מפגש: שער נווה שאנן (לאחר בידוק ביטחוני), הטכניון.

קריית הטכניון היא מוזיאון פתוח לאדריכלות ישראלית שבה תכננו מאז הקמתה מיטב האדריכלים בסגנונות שונים. אדריכל עומרי זילכה – מרצה ובעל הבלוג פינת רחוב העוסק באדריכלות, עיצוב ואורבניות בחיפה – יציג את היסטוריית התכנון של הקמפוס, יעבור לצד חלק מהמבנים ולכמה אף ייכנס וינסה להסביר מה הופך אותם ליצירות מופת ומה הופך קמפוס לייחודי. משך הסיור כשעתיים (אורך המסלול כקילומטר וחצי ורובו בירידה).

שישי, 29.11, 13:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

אנה פורטה

רחוב הרצליה 16.

ביקור בדירה בבניין משנות ה־30 שהפכה לסטודיו לעיצוב פנים המארח אירועי תרבות והעשרה. הדירה נשמרה בתוכניתה המקורית ומעניקה הזדמנות להיחשף לחוויית המגורים בחיפה בתחילת המאה ה־20 שכללה חללי מגורים רחבי ידיים, תקרות גבוהות, מרצפות מצוירות וחלונות עץ.

שישי, 29.11, 10:00־14:00; שבת, 30.11, 13:00־16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית אלבי

רחוב אמיר 15, הדר.

עיצוב פנים: בריזה אדריכלים 2018.

הצצה לדירת מגורים במבנה אבן ישן בעל מאפיינים של בית ערבי מתחילת המאה ה־20: תקרות גבוהות, חלונות מקושתים ומרצפות מצוירות. הדירה נרכשה על יד זוג אדריכלים צעירים המתגוררים בה עם בתם הפעוטה ושיפצו אותה בתקציב מוגבל שאילץ אותם לשלב בה פתרונות יצירתיים כגון מחיצות פוליגל. הדירה תוכננה בהתאם לאורח חייהם, ללא דלתות עם מעט מחיצות ומעט אחסון, כדי לייצר מרחב פתוח ומואר.

חמישי, 28.11, 10:00־13:00; שישי, 29.11, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר האדריכלים:

https://brizaarchitects.wixsite.com/website

 

הדירה ברחוב קלר

רחוב קלר 5, הכרמל.

עיצוב פנים: דנה ברוזה, Danka Design, 2016.

ביקור בדירה בשטח של 100 מ"ר המשקיפה על גן מניה שוחט בכרמל הוותיק, שעברה שיפוץ יסודי ועוצבה מחדש תוך שילוב של אלמנטים נועזים כגון טפט פלמינגו צבעוני, מטבח שחור עם פרזול מוזהב, קרניזים דקורטיביים ופריטי אמנות ועיצוב בהשראה מעולם הטבע (הדירה בקומה שלישית ללא מעלית).

שישי, 29.11, 10:00־13:00; שבת, 30.11, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר המעצבת: www.danka-design.com

 

לוחמי העץ

נקודת מפגש: רחוב הצוללת דקר 23, רוממה החדשה.

בשנים האחרונות אירעו בחיפה כמה שרפות שבהן נכחדו מאות דונמים של חורש. הסיור שיוביל האגרונום חנוך בורגר יתמקד באזור שבו התחוללה בנובמבר 2016 שרפת ענק אשר כילתה שטחים גדולים של יער וצמחייה ויתאר מה אִפשר לאש להשתולל ומהם הלקחים שנלמדו מהאסון. בסיור ידגים בורגר את שיטות העבודה הייחודיות לשיקום שטחים מנזקי שרפה שפותחו כדי להחזיר את החורש למצבו המקורי בתוך זמן קצר ואת האמצעים המיושמים כיום שנועדו לאפשר כניסה מהירה של כוחות כיבוי אש במקרה של שריפה נוספת. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 29.11, 10:00; שבת, 30.11, 10:00.

2 סיורים ל־40 הבאים הראשונים.

 

בית משותף

נקודת מפגש: רחוב יאנוש קורצ'אק 2, פינת רחוב חורב 31, על מדרגות הכניסה המקושתת.

אדריכל: רם כרמי, 1998.

הקומפלקס יוצא הדופן שתוכנן על ידי חתן פרס ישראל (2001), אדריכל רם כרמי, הוא עוד שלב ברעיון שניסה לפתח למגורים חדשניים מחד אך נעוצים במסורת ומחוברים לסביבתם מאידך. בסיור שיוביל האדריכל והחוקר אורן און וישוטט בחללים הציבוריים הנדיבים של הבניין, יוצגו השפה האדריכלית והסגנונית של המבנה ויועלו שאלות הנוגעות לתכנון מגורים: מקומיות ואקלים, יחסי שכנות, תפקוד ויעילות, תנועה וחומר ומבטים ואור.

חמישי, 28.11, 16:30; שישי, 29.11, 10:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־25 משתתפים.

 

מלון בוטיק במבנה לשימור

מלון Johannes PFANDER, רחוב הציונות 26.

סיורים מודרכים בבית עזיז מיקאתי – בניין היסטורי שנבנה בסוף המאה ה־19 בשולי המושבה הגרמנית, מחומרי בנייה (מדרגות עץ, מרצפות מצוירות ורעפי בטון) שיצרו בעלי מלאכה טמפלרים.

בעלי הבית הראשונים היו בני משפחת קטוני, סוחרים ובעלי חברת ספנות. בשנת 1935 עבר הבית לבעלות עזיז מיקאתי, סוחר מוסלמי מלבנון בעל בית חרושת לסיגריות וחבר מועצת העיר חיפה. בסוף תקופת המנדט שכנה בבית זה מסעדה בשם הפעמון הישן ואחרי קום המדינה פעל בו בית מדרש למורים וגננות.

במבנה אשר מסיים בימים אלה תהליך שימור, ייפתח בקרוב מלון בוטיק שייקרא Johannes PFANDER, על שם הצייר הטמפלרי שצייר ציורים דקורטיביים על קירות ותקרות הבית בסגנון גרוטסקה ונאו קלאסי.

סיורים בנושא ציורי התקרה שנחשפו בתהליך השימור, בהדרכת המשמרים שי פרקש ואלי שאלתיאל מסטודיו תכלת, יתקיימו בחמישי, 28.11 ב־12:00; בשישי, 29.11, ב־10:00 ובשבת, 30.11, ב־10:00.

סיורים בהדרכת מעצבות הפנים של המלון, צילי גלעדי ובשמת אלמגור, יתקיימו בחמישי, 28.11, 13:00 ו־14:00; שישי, 29.11, 11:00 ו־12:00; שבת, 30.11, 11:00 ו־12:00. משך הסיורים כ־45 דקות.

9 סיורים ל- 30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

תחנת הרכבת ההיסטורית חיפה מזרח

נקודת מפגש: ליד קופת מוזיאון הרכבת, רחוב חטיבת גולני 1.

אדריכליות השימור רות ליברטי־שלו ועדי הר־נוי, העוסקות בתיעוד ובשימור מבנים במתחם תחנת הרכבת, יובילו את הסיורים שיעניקו הצצה על העבר המרתק של תחנת רכבת חיפה מזרח. בסיורים יוצגו מסמכים מתיק התיעוד וכן הקשר ההדוק בין התפתחותה של חיפה המודרנית לבין הקמתה של תחנת הקצה של הרכבת החיג'אזית בעיר ב־1905. משך הסיור כשעה.

מומלץ להגיע למוזיאון הרכבת ישירות ברכבת המוזיאון. הרכבת יוצאת מתחנת מרכז השמונה כל 40 דקות. מידע על לוחות הזמנים באתר הרכבת.

שישי, 29.11, 10:30 ו־11:45.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מוזיאון הרכבת

רחוב חטיבת גולני 1. הסיורים יצאו מקופת מוזיאון הרכבת.

סיורים במוזיאון הרכבת השוכן בבנייני האבן ההיסטוריים של תחנת חיפה מזרח – תחנת המוצא של רכבת העמק המיתולוגית. בסיורים יוצגו תולדות הרכבות בארץ ישראל מאז חנוכת הקו הראשון בשנת 1892 בין יפו לירושלים ועד לתנופת הפיתוח של רכבת ישראל הנמצאת בעיצומה, תוך היכרות עם מגוון קטרים וקרונות היסטוריים ששמורים במוזיאון ועם מושגי יסוד מעולם הרכבת. סיור מודרך יצא בכל שעה עגולה. משך הסיור כ־45 דקות.

מומלץ להגיע למוזיאון הרכבת ישירות ברכבת המוזיאון. הרכבת יוצאת מתחנת מרכז השמונה כל 40 דקות. מידע על לוחות הזמנים באתר הרכבת.

שישי, 29.11, 9:00־14:00 (סיור אחרון ב־13:00).

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בעקבות תכנית האב האבודה

נקודת מפגש: מבואת הכניסה (אולם הפטרייה) בפקולטה לאווירונאוטיקה, הטכניון.

סיור בקמפוס הטכניון עם אדריכל השימור אמיר פרוינדליך, שיציג את הקונפליקט בין שתי תוכניות האב של הקמפוס: תוכניתו של פרופ' אלכסנדר קליין מ־1953 שהתבססה על ציר ירוק אשר משני עבריו בנייני הפקולטות השונות; ותוכניתו של אדריכל שלמה גלעד משנות ה־60 ששינתה את פני הקמפוס באופן ניכר וקבעה את אופיו עד היום.

הסיור יתחיל בתצפית מכוננת מהמרפסת המפורסמת של המחלקה לאווירונאוטיקה, יעבור בפורום, בבית הסטודנט, בבניין אולמן ובסמוך לפקולטה להנדסת קרקע וגיאולוגיה ולפקולטות לפיזיקה ולכימיה ומשם ימשיך לגן הבוטני. הסיור יסתיים בחניה של הפקולטה להנדסה. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 29.11, 9:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

קמפוס יער

נקודת מפגש: רחבת צ'רציל, סמוך לבניין צ'רצ'יל ובניין הסנאט בלב הקמפוס.

סיור בקמפוס הטכניון בהובלת רקפת סיני, אדריכלית נוף ומרצה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. הסיור יסקור את ההיסטוריה של תכנון המרחבים הפתוחים בטכניון מראשיתו ועד לשנות ה־70 ויתמקד בתפיסה התכנונית הייחודית שנבעה מתנאי השטח אשר היה מיוער והפכה לסמל ולמאפיין של הטכניון. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 29.11, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

המרכז לחקר המורשת הבנויה ע"ש אבי ושרה ארנסון

בניין אמדו, המחלקה לארכיטקטורה ובינוי ערים, קומה 2, חדר 221, קריית הטכניון.

ביקור בארכיון המרכז לחקר המורשת הבנויה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון הכולל אוספים נדירים שנשמרו בו מימיו הראשונים של הטכניון כגון אוסף הספרים הנדירים של אלכסנדר ברוולד (אדריכל הבניין ההיסטורי של טכניון), אוסף נגטיבים על זכוכית המתארים הקמת מבני ציבורי בתקופת המנדט הבריטי ואוסף פרויקטים של סטודנטים משנות ה־60 ואילך. כן יוצגו אוספים שנקלטו בארכיון בשנים האחרונות כגון אוסף משרד יער ואוסף אדריכל שמואל יבין.

שישי, 29.11, 13:00.

מפגש מוגבל ל־15 הבאים הראשונים.

 

עיור ומודרניזציה בחיפה העותמאנית

נקודת מפגש: רחוב חסן שוקרי 7.

קרן בן הלל – חוקרת אדריכלות, אמנית ואוצרת – תוביל את הסיור שיתמקד בבנייה הערבית המקומית ובשינויים שחלו בה בשלהי התקופה העותמאנית. הסיור יתחיל ממדרגת ההר בהדר התחתון ומתצפית על העיר התחתית ומשם ימשיך לוואדי סאליב.

במהלכו יוסברו תהליכי המודרניזציה והעיור שהתרחשו בעיר, אשר השפיעו על התפתחות הגריד העירוני ושינוי מודל בית המגורים. משך הסיור כשעתיים והוא יסתיים בפירמידה בוואדי סאליב.

שבת, 30.11, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בעקבות בתי קולנוע נטושים בהדר הכרמל

נקודת מפגש: בית הפועלים ברחוב החלוץ בין מספר 41 ל־43 , ליד הכניסה למרכז שיח.

הסיור שיובילו ד"ר עירית כרמון פופר וד"ר אורין שחר בליווי הסטודנטים אסמא אבו-ריא, נארדין אליאס, הדיל סעיד, ג'נא עומרי ולביא ונונו מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, יעבור ברחובות החלוץ וסירקין ויתחקה אחר שני בתי קולנוע, הראשון והאחרון שנבנו בהדר הכרמל: קולנוע אמפי מ- 1926) וקולנוע רון מ- 1962.

חלקו הראשון יכלול סיור בשטח שיתעכב על שרידיהם ויספר את סיפורם. חלקו השני של הסיור יכלול ביקור בתערוכה "דינוזאורים ברחובות" המתקיימת במסגרת אירועי "הבאוהאוס החברתי" ב"מרכז שיח" הממוקם בבית הפועלים לשעבר ועוסקת בתיעוד בתי קולנוע אבודים אלה.

הסיור והתערוכה מבוססים על תוצרי מחקר אקדמי במסגרת הקורס "האתר והארכיון: שימור המורשת הבנויה".

שישי, 29.11, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

גגות מורפולוגיים

נקודת מפגש: בכניסה לבניין דנצינגר, קמפוס נווה שאנן.

המבנה המוזר ופורץ הדרך של מעבדות דנציגר נותר גם כיום חדשני ושנוי במחלוקת כפי שהיה עם הקמתו בשנים 1959־1965. הסיור שתוביל אדריכלית רות ליברטי־שלו יעסוק במאפייניו הייחודיים של הבניין ובאלפרד נוימן, האדריכל והפרופסור שייסד את לימודי המורפולוגיה בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, ושבעזרת תלמידו צבי הקר יישם בבית זה את התיאוריה שהתגבשה בלימודים אלה. הסיור ימשיך גם לגגות מורפולוגיים אחרים שהוקמו בקמפוס הטכניון בתכנונם של חברי סגל הפקולטה לארכיטקטורה בשנות ה־50 ובשנות ה־60. הוא יסתיים בנקודת ההתחלה. משך הסיור כשעה.

שישי, 29.11, 13:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־30 משתתפים.

 

הבניין הראשון

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לבניין אווירונאוטיקה, קמפוס נווה שאנן (חנייה מאחורי הבניין).

סיור בהדרכת אדריכלית אורליה קירמאיר (אדריכלית הקמפוס לשעבר) במבנה הראשון שנבנה בקמפוס הטכניון בשנת 1954. בסיור יוצגו סיפוריהם של הבניין, של פרופ' יוחנן רטנר, אדריכל הבניין, וכן סיפור הקמת הפקולטה לאווירונאוטיקה על ידי פרופסור סידני גולדשטיין וסיפורו של הסטודנט ניביה דורבן ז"ל. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 29.11, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

באוהאוס לאמנים

רחוב יוסף הגידם 34 א', דירה 7, קומה אחרונה.

עיצוב פנים: אדריכלית איה אורבך, 2016.

הצצה לדירת גג ששיפצו לעצמם בני זוג, אדריכלית ואמן, בבניין באוהאוס משנות ה־40 בלב ההיסטורי של שכונת הדר. לדירה מרפסת גדולה משופעת בעציצים ובפינות ישיבה ויצירה והיא מדגימה אדפטציה עכשווית וצנועה לחיי גגות חיפאיים.

העלייה לדירה כרוכה בטיפוס של כ־70 מדרגות.

שישי, 29.11, 16:00־19:00; שבת, 30.11, 12:00־15:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

התחדשות רחוב יפו

נקודת מפגש: כיכר פריז, רחוב נתנזון (ליד הכרמלית).

רחוב יפו הוא הרחוב הראשון שנסלל בחיפה מחוץ לחומות שבנה במאה ה־18 דאהר אל-עומר, מייסדה של חיפה המודרנית). במהלך המאה ה־19 נבנו לאורכו בתי מידות, בעיקר של בני החברה והכנסייה הנוצרית ובתקופת השלטון הבריטי הפך לציר מסחר וכלכלה מרכזי, אולם לאחר מכן הוזנח הרחוב ומצבו הלך והידרדר.

בסיור עם אדריכלית הנוף הילה רותם הלוי ממשרד גרינשטיין הר־גיל, תוצג תוכנית שיקומו שיושמה ב־2014 במסגרת שיקום העיר התחתית (בביצוע החמ"ת ועיריית חיפה), וכן תנופת הפיתוח שהחלה באזור בעקבות הפרויקט. משך הסיור כשעה והוא יסתיים בצומת הרחובות יפו והבנקים.

שישי, 29.11, 12:00.

סיור פתוח. אין צורך רישום מוקדם.

 

הטחנות הגדולות

רחוב חטיבת גולני 40 (חניה בתוך המתחם).

אדריכל: מהנדס ארפד גוט, 1922.

הזדמנות להציץ למבנה הבולט של הטחנות הפעילות עד היום – מהשרידים האחרונים של האזור התעשייתי־חקלאי שנבנה בתקופת המנדט הבריטי סמוך לנמל חיפה. הטחנות נבנו על ידי הברון רוטשילד והיו הראשונות בארץ שהונעו בקיטור. כדי להקל על טעינת הקמח ופריקתו הגיעה מסילת הרכבת עד לחצר. את המבנה תכנן המהנדס היהודי הונגרי ארפד גוט, מהאדריכלים הבולטים בתקופתו שנחשב למומחה לבטון מזוין ותכנן בין היתר מגדלי מים רבים, גשרים ואת מערכת הביוב של תל אביב. בחלונות הבניין ובכותרות משולבים מוטיבים המזכירים את חומת ירושלים.

לא תתאפשר כניסה עם עגלות ילדים. ההשתתפות לילדים מתחת לגיל 13 מותנית בהשגחה צמודה של הורה.

שישי, 29.11, 9:30 ו־11:00.

2 סיורים מוגבלים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

 

בעקבות אמנות הקיר בחיפה

נקודת מפגש: רחוב ח'ורי 1 (ליד בניין סולל בונה).

סיור עם ד"ר אורה גזית שיתחקה אחר סצנת אמנות הקיר שפרחה בחיפה באמצע המאה ה־20 והותירה עשרות יצירות ברחבי העיר. יצירות הקיר המונומנטליות על מבני הציבור היו אמנות אידיאולוגית ממוסדת ונועדו בין השאר להעביר מסרים במרחב הציבורי של עיר הפועלים. עבודות אלה הן גם כיום נכסים עירוניים בעלי ערך חברתי, תרבותי, אמנותי והיסטורי. הסיור יעבור בין עבודות ששרדו ברחובות שכונת הדר, ויוסברו בו חשיבותן, מאפייניהן, האמנים שיצרו אותן, סוגיית שימורן ועוד. הסיור יסתיים ברחוב הרצל פינת ברזילי, סמוך לגשר הגיבורים. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 30.11, 10:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־30 משתתפים.

 

Place making: מקרה שדרות הנדיב

נקודת מפגש: שדרות הנדיב 2, בתחילת השדרה.

שדרות הנדיב הן רחוב חיפאי ותיק שלאורכו בתי מידות בסגנון הבינלאומי. בסיור עם אדריכל הנוף סיון אורנאי ממשרד דוד אלחנתי אדריכלות נוף, יוצגו ההיסטוריה של השדרות, השיפוץ שעברו ב־2013 והאתגרים שעמם התמודדו המתכננים, בהם השבת השדרה להולכי הרגל, יצירת מקומות שהייה ומשחק, הסדרת מקומות חניה ושדרוג התשתיות. משך הסיור כ־45 דקות.

שישי, 29.11, 16:00; שבת, 30.11, 16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

להתרשם מהבאוהאוס: סדנת רישום

נקודת מפגש: גן בנימין ברחוב נורדאו, ליד המזרקה (במקרה של גשם תתקיים הסדנה בקפה הפינה ברחוב מסדה 43).

מפגש רישום עירוני חופשי בהנחיית אדריכלית איה אורבך. הסדנה תתקיים בלב המרכז ההיסטורי של שכונת הדר, בין בנייני באוהאוס, והיא מתאימה לרושמים מתחילים ומנוסים. יש להצטייד בכלי רישום, ניירות רישום ומשטח קשיח או בספר סקיצות. מומלץ להביא כובע וכיסא מתקפל. משך הסדנה כשעה וחצי.

חמישי, 28.11, 14:00.

סדנה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הבית בבת גלים

רחוב השרון 41, בת גלים.

אדריכל: לבב שחר, 2017.

סיורים עם אדריכל לבב שחר בבניין שיזם ותכנן בשכונת בת גלים – בניין אשר ממחיש את פוטנציאל ההתחדשות של השכונה. בסיורים יציג שחר את הבניין הבולט בשכונה בזכות חזיתות העץ וסגנונו האדריכלי העכשווי ויתאר את חוויותיו מתקופות התכנון והביצוע.

כמו כן יציג שחר את תפיסת המגורים שאומצה בבניין ונועדה ליצור קהילה בבניין עירוני באמצעות ניצול השטחים המשותפים, ויתעכב על בחירות ייחודיות שנעשו בפרויקט שנבנה על בסיס אידיאולוגיה של יזמות ערכית, כגון חדר מדרגות פתוח, מערכות גינון והשקיה משותפות והקשר בין הבניין בעל החלונות הגדולים לרחוב. הסיורים יכללו כניסה לחלק מהדירות וכן לדירת הפנטהאוז. העלייה במעלית רק לבעלי מוגבלויות.

משך הסיורים כ־45 דקות.

שישי, 29.11, 9:00, 10:00 ו־11:00; שבת, 30.11, 10:00, 11:00 ו־12:00.

6 סיורים ל־25 משתתפים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית העם הטמפלרי ובית הספר הטמפלרי

שדרות בן גוריון 11.

שנת בנייה: 1869 ו־1902; שימור המבנים והסבתם למוזיאון: אדריכל דגן מושלי, 2004.

סיורים מודרכים במתחם שבו שוכן כיום מוזיאון העיר ואשר כולל שני מבנים טמפלריים: בית העם – המבנה הטמפלרי הראשון שהוקם בארץ – ובית הספר הטמפלרי. בסיורים יובא סיפורה של הקהילה הטמפלרית בחיפה וגלגוליהם של המבנים: בית העם שהוקם ב־1869 כאולם התכנסות וכמשכנו של בית הספר הגרמני של חברי אגודת הטמפלרים (שהגיעו לארץ במאה ה־19 מתוך אמונה שהתיישבותם כאן תביא לגאולת העולם), ובית הספר שנבנה במתחם ב־1902 בעקבות התרחבותה של הקהילה.

בשישי ב־11:00 יתקיים סיור בתערוכה "מסיבת הרס: משיכון למגדל" המוצגת כעת בהדרכת האוצרת הדס שדר.

חמישי, 28.11, 16:00 ו־17:00; שישי, 29.11, 11:00; שבת, 30.11, 11:00 ו־12:00.

5 סיורים מוגבלים ל־30 הבאים הראשונים בכל סיור. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית הרמן שטרוק

מוזיאון הרמן שטרוק, רחוב ארלוזורוב 23, הדר הכרמל.

אדריכל: אלכסנדר ברוולד, 1924.

הזדמנות להכיר את ביתו של האמן הרמן שטרוק, מאמני ההדפס החשובים בארץ ובגרמניה של המחצית הראשונה של המאה ה־20. הבית המאופיין בסגנון אקלקטי נבנה כבית המגורים והסטודיו של שטרוק וכיום פועל בו מוזיאון הרמן שטרוק המוקדש לו ומציג תערוכות מתחלפות בתחום ההדפס. במוזיאון מוצגים פריטי הריהוט המקוריים של שטרוק, חפציו ומכונת ההדפס המקורית שעברה שיקום ושימור ועדיין פעילה. את הסיורים תדריך רכזת החינוך של המוזיאון, אנה ימלינה.

חמישי, 28.11, 17:00 ו־18:00; שישי, 29.11, 11:00 ו־12:00.

4 סיורים ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

שימור בש' קטנה

נקודת מפגש: בכניסה לשוק תלפיות מכיוון רחוב סירקין.

דיון פעיל בשאלות מהו שימור מקיים ומהי פעולת שימור, שיתקיים תוך כדי סיור במבנה האיקוני של שוק תלפיות. הסיור יכלול שיחה על ההרס, על ההזנחה ועל השינויים האידיאולוגיים, החברתיים והכלכליים וכן על ערכים ואתגרים. יועלו בו תהיות כגון מה שומרים ובעבור מי?

בסיור שבהדרכת דליה נחמן פרחי, אדריכלית ומרצה בטכניון ובבצלאל והאדריכלית נועה גנץ, יוצג גם קורס אינטרדיסציפלינרי שהתקיים בטכניון ועסק בשיקום המבנה ובתוצריו.

שישי, 29.11, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

כרמלהיים והבאוהאוס

נקודת מפגש: גן מניה שוחט, ליד המזרקה.

סיור עם אדריכלית השימור טל פרידמן ראודניץ ממשרד מעשה שימור ועם אדריכלית השימור ענת אסתרליס, שיתחקה אחר מורשת התכנון הגרמנית בשכונת כרמלהיים שתוכננה על ידי האדריכל ריכארד קאופמן בשנת 1923 ואחר הבאוהאוס החיפאי.

הסיור יעקוב אחר התפתחות התכנון של השכונה, ממושבה גרמנית טמפלרית בתחילת המאה ה־20, דרך אזור מרגוע בשנות ה־20 ובשנות ה־30, עד לעיר גנים בשנות ה־40, ויציג גם את תכנון הנוף שלה שתוכנן על ידי האדריכל אדולף רדינג ב־1941.

בסיור יציגו האדריכליות את ממצאי סקר השימור שערכו לשכונה אשר תיעד מבנים, שדרות ומתחמים ששמרו על צביונם, וכן את האתגר לשמרם מול לחצי הפיתוח.

משך הסיור כשעתיים והוא יסתיים ברחוב קלר 5. הסיור כולל טיפוס במעלה השדרות.

שבת, 30.11, 10:00.

סיור מוגבל ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

לאתר המשרד: https://mshimur.co.il/

 

הארכיון

ארכיון העיר חיפה, רחוב גוטליב שומכר 2.

הזדמנות מיוחדת לבקר בארכיון העיר חיפה. במפגשים בהדרכת ד"ר שולי לינדר ירקוני, מנהלת קשרי קהילה של הארכיון, יוצגו חלק מאוצרותיו, בהם פרוטוקולים של מועצת העיר, מסמכים היסטוריים ותוכניות של בנייני באוהאוס איקוניים בחיפה. משך כל מפגש כשעה.

חמישי, 28.11, 13:00, 14:30.

2 מפגשים מוגבלים ל­­־15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

התחדשות עירונית בשוק תלפיות

נקודת מפגש: כנאפה תלפיות ברחוב סירקין 29 (ליד החניון העירוני שבמרכז השוק).

שוק תלפיות עובר בשנים האחרונות תהליך התחדשות עירונית מסקרן במסגרתו נפתחו בסביבתו מסעדות ועסקים שונים מתחום האוכל. הסיור עם נעמה סובול, חוקרת קולינריה ותרבות ובעלת הבלוג "תרבות אכילה", יחשוף את תהליך ההתחדשות של השוק דרך משקפיים קולינריים, באמצעות מפגשים עם דמויות מפתח מתחום המסעדנות והאוכל הפועלות בו וביקורים בעסקים ובחללים שנפתחו בו. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 29.11, 13:00.

סיור מוגבל ל־35 משתתפים ברישום מוקדם.

לבלוג תרבות אכילה:

https://tarbutachila.com/?fbclid=IwAR2lwPEGMURDrg_pQA9PKI81T94VJriTUtEfxC78gWZ-JPC8sQ4_YTymIDI

 

הבית ברחוב נגה 8

רחוב נגה 8, כרמלייה.

אדריכל: לאופולד קרקואר, 1938.

אדריכל השימור גיורא סולר יוביל את הסיור בשכונת כרמלייה שיתמקד בסיפורו של הבית הראשון ברחוב נגה. סולר יספר את תולדות הבית שתוכנן על ידי לאופולד קרקואר, מהאדריכלים החשובים של הסגנון הבינלאומי שפעל בארץ החל מאמצע שנות ה־20, ויציג חומרים מתוך תיק התיעוד המקדים שערך למבנה, בהם תצלומים ומסמכים היסטוריים.

בסיור יתייחס סולר גם למאפייניה האדריכליים של השכונה, שתוכננה על ידי ריכרד קאופמן בשנות ה־30 כ"עיר גנים", ולמאבק לשימור הבית ברחוב נגה 8 שהובילו תושביה. משך הסיור כשעה.

שישי, 29.11, 12:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בעקבות המתכננים הנשכחים בנימין אוראל ויחזקאל זוהר

נקודת מפגש: רחוב הנביאים 26, ברחבה.

בנימין אוראל והמהנדס יחזקאל זוהר תכננו עשרות בניינים בסגנון הבינלאומי בחיפה המנדטורית והותירו חותם משמעותי בשכונת הדר. הסיור שיוביל אדריכל עומרי זילכה — מרצה ובעל הבלוג "פינת רחוב" העוסק באדריכלות, עיצוב ואורבניות בחיפה — יעבור במבנים שתכננו שני מתכננים חשובים אלה ויתחקה אחר פועלם שנשכח. הסיור יסתיים ברחוב ארלוזורוב פינת הרצל. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 28.11, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לבלוג של עומרי זילכה:

https://www.pinat.co.il/

 

הקרב על המרחב

נקודת מפגש: בצומת הרחובות רש"י ובר גיורא, מול רחוב בר גיורא 45.

מסע קצר במרחבים פרטיים וציבוריים בשכונת הדר שיחשוף את התהליכים שעברו לאורך השנים עלינו כחברה ועל המרחב שבו אנו חיים. הסיור שיוביל האדריכל, מתכנן הערים והפעיל החברתי עמיר דומיניץ, יתחיל בביקור בבית פרטי ברחוב בר גיורא, משם ימשיך לגן בנימין – הגן הציבורי הראשון בארץ ישראל (1923) – ימשיך דרך רחוב ירושלים לגן המדעטק ומשם, דרך רחוב אחד העם וגורד השחקים שנבנה בו כעת, אל נקודת הסיום בכיכר הנביאים.

שישי, 29.11, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

האקלקטית הבוהמיינית

רחוב הנרייטה סולד 18, קומה ראשונה, הכרמל.

עיצוב פנים: ורד פיכמן, 2014.

ביקור בדירה השוכנת בבניין משנות ה־60 ושופצה על ידי המעצבת עבור משפחתה. הדירה מעוצבת בסגנון אקלקטי ובוהמייני ומשולבים בה רהיטי וינטג' וחפצים שנקנו בשווקי פשפשים ברחבי העולם, התקבלו מבני משפחה ומחברים או נאספו ברחוב ושופצו על ידי בעלי הבית.

שישי, 29.11, 11:00־14:00; שבת, 30.11, 11:00־14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על הדירה באתר מאקו:

https://www.mako.co.il/living-architecture/local-renovation/Article-88de4fb03512361006.htm

לעמוד המעצבת בפייסבוק:

https://www.facebook.com/Vered-fichmann-home-design-2039475466266325/

 

דופלקס בהדר עליון

רחוב הס 51 א', הדר.

עיצוב פנים: מרב שדה, 2017.

בית פתוח בדירה השוכנת בבניין מ־1945 וברחוב המאופיין במבנים משנות ה־40־60 (בהם מבנים בסגנון הבינלאומי) ובגרמי מדרגות העולים עד לכרמל ויורדים לעיר התחתית. ב־1982 נבנו על הבניין קומה נוספת וגג בהם ממוקמת הדירה. בדירה המתפרשת על פני שני המפלסים יש ארבעה חדרים וחלליה המרווחים לא מסגירים את שטחה – 70 מ"ר בסך הכול. תכנונה המחודש לפני שנתיים התייחס לנוף הנשקף ממנה לכיוון המפרץ ונועד לאפשר תצוגה לאוספיהם המגוונים של בעלי הבית.

הדירה ממוקמת בקומה השלישית ללא מעלית.

חמישי, 28.11, 10:00־12:00; שישי, 29.11, 17:00־19:00; שבת, 30.11, 10:00־12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר המעצבת:

https://www.meravsade.co.il/

 

בית שרויאר

רחוב צפרירים 17 א', הכרמל.

הצצה לדירת מגורים השוכנת בבית טורי שנבנה על ידי חברת רסקו (חברה להתיישבות עירונית וחקלאית שנוסדה על ידי הסוכנות היהודית) ב־1937. המבנה היה מהפרויקטים הראשונים של רסקו על הכרמל ונבנה עבור עולים מהמעמד הבינוני. ב־1995 שופצה הדירה אך נשמרו גרם מדרגות הטראצו המקורי, המעקה והחלונות.

שבת, 30.11, 17:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בין מגדל המים לבית השומר

נקודת מפגש: רחוב מסדה 1 פינת בלפור, הדר.

מתחם טכניון־הדר שטקס הנחת אבן הפינה שלו התקיים ב־1912 כולל כיום צֶבר מבנים ומוסדות המהווים עדות פיזית למה שהיה בעבר: "התכניון העברי בחיפה", חלוץ המוסדות האקדמיים והחינוך הטכנולוגי, המקצועי והימי בארץ ישראל, חלוץ ההתיישבות היהודית בהדר הכרמל וממבשרי הסגנון האדריכלי הארץ ישראלי שקידם האדריכל אלכסנדר ברוואלד.

הסיור עם אדריכל השימור אמיר פרוינדליך שערך את נספח השימור למקום – אחד מנכסי המורשת הבנויה החשובים של חיפה ומסמליה. בסיור יציג פרוינדליך את התפתחות הבנייה והמוסדות במשך יותר מ־100 שנה באחד המתחמים האדריכליים המעניינים בחיפה, ואת תפקידו בהתפתחות ההתיישבות הציונית בארץ ישראל בראשית המאה העשרים.

מסלול הסיור יחצה את המתחם מלמעלה למטה, בין שני מבנים שכבר אינם – מגדל המים בצומת הרחובות מסדה ובלפור ובית השומר בצומת הרחובות הרצל ושמריהו לוין – נקודת הסיום לסיור.

משך הסיור כשעה וחצי.

שבת 30.11, 9:00.

סיור מוגבל ל־20 משתתפים ברישום מוקדם.

 

מסע בינלאומי

נקודת מפגש: כיכר האודיטוריום חיפה, מרכז הכרמל.

תקופת השיא של הסגנון המודרניסטי הבינלאומי – שנות ה־30־40 – הייתה גם תקופה שבה התפתחה העיר חיפה באופן משמעותי. בשנים אלה התרחבה העיר לשכונות מרכז הכרמל, הדר הכרמל ובת גלים, ולאחר מכן, בשנות ה־50־60, התמלאו גם החללים שבין השכונות במבנים מודרניסטיים.

הסיור יוצא הדופן בהובלת הגיאוגרף והאדריכל גיא שחר – ראש ענף פרויקטים במחלקה לשימור מבנים ואתרים בעיריית חיפה – יימשך כשבע שעות ובמהלכן יתחקה לאורך כעשרה ק"מ אחר הבאוהאוס והמודרניזם החיפאיים בשני צירים: הציר הכרונולוגי־סגנוני – משנות ה־30 עד שנות ה־70 – והציר הגיאוגרפי – מההר לים. הסיור שמציע הזדמנות מיוחדת להכיר את חיפה ונופיה ואת ההיצע המודרניסטי העשיר שלה יעבור בסוגים שונים של בניינים, בנייני מגורים בודדים, מבנים בסגנון הבינלאומי, בנייני משרדים מודרניסטיים, כיכר עירונית מודרניסטית ודוגמאות של מיטב השיכונים בעיר: שיכוני רמת הדר, קריית אליהו ובת גלים.

הסיור יתחיל בכיכר האודיטוריום חיפה במרכז הכרמל, יעבור דרך מרכז הכרמל, רמת הדר, הדר הכרמל, העיר התחתית, קריית אליהו, קריית אליעזר ובת גלים ויסתיים בחוף השקט בבת גלים.

במשך היום אפשר יהיה להתעדכן בהתקדמות הסיור בפייסבוק של בתים מבפנים ולהצטרף אליו בנקודות שונות.

שבת, 30.11, 9:00־16:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מנזר זאווארה ובניין מנדלסון

נקודת מפגש: ברחבת הכניסה למנזר, בכניסה הראשית לבית החולים רמב"ם מימין, רחוב העלייה השנייה 8.

הזדמנות להתוודע להיסטוריה של שני מבנים לשימור במתחם בית החולים רמב"ם: מנזר זאווארה שתוכנן על ידי האדריכלית הנזירה מרי דה לה קרואה (Marie De la croix) ב־1894 ובניין מנדלסון שתכנן האדריכל אריך מנדלסון והושלם ב־1938.

בסיור שיוביל ד"ר צבי בן ישי, לשעבר סגן מנהל בית החולים רמב"ם, יסופרו תולדות המנזר, בנייתו ושימורו, ויוצגו מאפייניו הייחודיים (המבנה בנוי מ־20 אלף אבנים וללא ברזל, מרתפו בנוי בסגנון אולמות האבירים שבעכו ובעבר שימש כבור מים). כמו כן יוצג סיפורן של הנזירות שחיו במנזר. הסיור יכלול כניסה לחלק מחלליו.

חלקו השני של הסיור יתמקד בבניין מנדלסון – בית החולים הממשלתי היחיד שנבנה על ידי הבריטים בפלשתינה ואחד ממבני הבאוהאוס האיקוניים של חיפה. משך הסיור כשעה.

חמישי, 28.11, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הסקייטפארק

סקייטפארק חיפה, פארק הכט.

תכנון: אבי לוזיה בשיתוף משרד האדריכלים גרינשטיין הר גיל אדריכלות נוף ותכנון סביבתי, 2016.

בואו לשמוע את סיפור הקמתו של הסקייטפארק חיפה, המתפרש על פני 1,600 מ"ר וכולל רמפות גבוהות, מסלולים מקצועיים ומשטחים המדמים רחובות וסיטואציות אורבניות. במפגשים בני חצי שעה עם אבי לוזיה, גולש מקצועי וזוכה תחרויות בינלאומיות, המתמחה בתכנון סקייטפארקים וממתכנני הפרויקט, יוצגו שלבי תכנון הפארק והטכנולוגיות שבהן השתמשו בבנייתו (בעבודת יד, כמו פסלי יציקות).

שבת, 30.11, 12:00, 12:30, 13:30 ו־14:00.

4 מפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.


תחנת הכוח חיפה א' של חברת החשמל

תחנת הכוח חיפה, רחוב טובים, חוף שמן. היציאה לסיורים ליד מבנה חדר האוכל. החניה במתחם תחנת הכוח.

אדריכלים: קליפורד הולידיי ומהנדסי ואדריכלי המשרד הטכני לתכנון בחברת החשמל, 1934.

תיעוד ותכנון שיקום המבנים והמתחם של חיפה א': אגף תכנון הנדסי בחברת החשמל, 2013. אדריכלי שימור: פארה גולדמן ארכיטקטים.

שחזור ושימור משרד רוטנברג: אדריכל סעדיה מנדל ז"ל.

סיור בהדרכת אדריכלית השימור פארה גולדמן במתחם חיפה א' ובמתחם חברת הנפט העיראקית IPC. מתחמים אלה מכילים אנסמבל מבנים הממחישים ארכיטקטורה מודרנית במיטבה ותכנון הרמוני של מבני ייצור, תפעול וניהול המוקפים בשטחי גן נדיבים.

בסיור תספר גולדמן כיצד הוביל פנחס רוטנברג, מייסד חברת החשמל, את תכנון המתחם המשלב תכנון הנדסי מרשים בבטון ותכנון אדריכלי של ארכיטקטורה "לבנה" ומודרנית, של מבני תעשייה עצומים בגודלם ובולטים באיכותם שבוצעו על ידי חברת סולל בונה.

הסיור יכלול ביקור במשרדו המשומר של פנחס רוטנברג שבו תינתן הרצאת רקע שתעסוק בעבר, בהווה ובעתיד של המתחם ושל המבנים וכן יוצגו מסמכים מקוריים מארכיון החברה.

הכניסה למתחם בנעלים סגורות בלבד.

הכניסה למתחם מעל גיל 16 בלבד.

הכניסה למתחם מחייבת הצגת תעודת זהות.

שישי, 29.11, 11:00 ו­־12:30.

2 סיורים מוגבלים ל־40 משתתפים ברישום מוקדם.

 

ההיסטוריה של כיכר היינריך היינה

נקודת מפגש: ליד בריכת הדגים בגן שמואל הכהן.

רון מנדל – בעל הבלוג "לסייר ברחובות חיפה מבלי לקום מהכורסא" וחבר העמותה לתולדות חיפה – יוביל את הסיור הקצר בכיכר היינריך היינה ובסביבתה ויספר את סיפורם של הכיכר ושל מבנה לב הכרמל שבמרכזה – מהאייקונים האדריכליים הבולטים של הסגנון הבינלאומי בחיפה, שתוכנן על ידי האדריכל משה חת ונפתח ב־1938. בדבריו יסביר מנדל מי היו בעלי הקרקע, כיצד ומדוע הוקם מגדל המים וידון בשאלות של שימור מול קניין, שִיוּם (מתן שמות) רחובות וגינות שכונתיות.

משך הסיור כחצי שעה.

שישי, 29.11, 9:30; שבת, 30.11, 9:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לבלוג של רון מנדל:

http://ronclicks.blogspot.com/2017/04/blog-post_30.html

 

בית הזכוכית

רחוב בר גיורא 21, הדר הכרמל.

אדריכל: תיאודור מנקס, 1938.

הזדמנות להתוודע לאחד ממבני האוונגרד האדריכלי המסקרנים בחיפה, שנבנה על ידי היזם מקס לוין ותוכנן על ידי האדריכל הווירטואוז תיאודור מנקס עבור חיילים בריטיים משוחררים במטרה להעניק להם "איכות חיים עירונית מעולה".

בבניין הכולל 14 יחידות דיור קטנות בשטח של 53 מ"ר כל אחת, שולבו מערכות מודרניות מתקדמות לתקופה, כגון פיר אשפה, מערכת הסקה מרכזית, בריכת שחייה ומגרש טניס על הגג! וכן אלמנטים אדריכליים עיצוביים פורצי דרך כגון קירות מלבני זכוכית שנועדו להכניס אור לדירות, צנרת גלויה, ארונות קירור מיוחדים ועוד.

הסברים על המבנה מפי עדי אוזדובה, פעיל החברתית ותושבת שכונת הדר, יתקיימו ב־14:00, 14:45 ו־15:30. אחריהם תתאפשר כניסה לאחת הדירות בבניין שבה מתגוררת אמנית הבובות ילנה אוסקוטסקי.

שישי, 29.11, 14:00־16:30.

סיורים פתוחים ובית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

תולדות השיכון הציבורי בישראל

נקודת מפגש: רחוב העלייה השנייה 71, בת גלים, בחזית מרכז הקליטה.

סיור עם אדריכל צבי שקולניק – לשעבר מנהל מחלקת תכנון עיר בעיריית חיפה ורפרנט משרד השיכון בשנות העלייה הגדולה (1991־1993) – שיתמקד בפרויקטים למגורים של 200 יחידות דיור ומעלה (שיכון ציבורי) הבנויים על אדמות מנהל מקרקעי ישראל, יתייחס לשאלת על חובת המדינה לספק לאזרחיה קורת גג ולשינויים האידיאולוגיים והחברתיים שהתחוללו בישראל בהקשר זה.

בסיור יסקור שקולניק את תולדות השיכון הציבורי בארץ באמצעות סדרה של מבנים בשכונת בת גלים המייצגים תקופות שונות ותפיסות שונות של דיור ציבורי, בהם בית העולים הראשון בארץ בתכנון המהנדס ואמוש שנבנה בשנת 1923 עבור ממשל המנדט הבריטי, עבר שינויים על ידי הסוכנות היהודית בשנות ה־40 והפך למרכז קליטה בשנות ה־90; שיכון הבריגדה שתכנן האדריכל אדולף ראדינג ב־1947 כשיכון לחיילים בריטים ששירתו במלחמת העולם השנייה בסגנון מודרניסטי (לפי שיכונים דומים שנבנו באותה תקופה באוסטריה ובגרמניה) וכן ה"שיכון" שנבנה בשנת 1994 על ידי חברת דיור ופיתוח בע"מ וממחיש את ראשית השינוי בגישה לדיור ציבורי בישראל.

שישי, 29.11, 13:00; שבת, 30.11, 13:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

רג'א רייס ואחוזת הגן Garden Mansions

נקודת מפגש: רחוב יצחק שדה 9 פינת רחוב רד"ק.

סיור במתחם מגורים להשכרה שיזם והקים רג'א רייס בשנת 1936 ותוכנן על ידי האדריכל הלבנוני המוביל באותה תקופה – אנטון תאבת.

האדריכל והחוקר אדיב דאוד נקאש שיוביל את הסיור וחקר את תולדות המתחם במסגרת הטכניון, יציג בו את הסגנון האדריכלי המאפיין את המבנים ומוגדר על ידיו כ"מודרניזם לבנטיני" – ערב סגנונות בין מזרח ומערב תוך שילוב של אלמנטים אדריכליים מודרניסטיים (כגון "מצחיות" אופקיות) לצרכים דקורטיביים ואקלימיים.

כמו כן יספר נקאש על הקמת המבנים שנועדו לכל המרבה במחיר, בפועל פקידות בריטית בכירה, עובדי חברת הנפט IPC, קונסוליות ואף מלון בוטיק ויתייחס למצבו של המתחם כיום.

משך הסיור כשעה וחצי.

שבת, 30.11, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

באוהאוס 2015

רחוב הירקון 33.

אדריכלים: גבי שוורץ אדריכלים, 2015.

סיור עם אדריכל גבי שוורץ בבניין מגורים חדש שתכנן בכרמל ושבמסגרתו יתייחס לבחירה לתכננו בהשראת הסגנון הבינלאומי ולא בסגנון בנייני המגורים המקובל כיום בחיפה (גג רעפים אדום וחיפוי אבן).

ההחלטה יוצאת הדופן לבנות כיום בסגנון באוהאוס חיפאי הייתה פרי המפגש בינו ובין היזם רן מרגלית ונועדה להחזיר לדיון הציבורי ולנוף העיר את איכויותיו הבולטות של הסגנון שחיפה משופעת בו, לעודד שימור של בנייני באוהאוס בעיר ולהשפיע על בחירות סגנוניות בבניינים חדשים כגון חיפוי טיח במקום אבן ועוד.

שבת, 30.11, 11:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־35 משתתפים.

 

מלון שומאכר

רחוב לוחמי הגטאות 25, המושבה הגרמנית (הסיורים יצאו משער המלון).

אדריכלים מקוריים: בנימין אוראל ויחזקאל זוהר, 1933; אדריכלות ושימור: דגן מושלי ואלי פינטו, מושלי־אלדר אדריכלים; עיצוב פנים: מלכא אדריכלים. 2019.

סיורים עם האדריכלים המתכננים והמשמרים של המבנה שהפך לאחרונה למלון בוטיק ועם האמן גיל גורן שעבודותיו משולבות בחללי המלון. בסיורים יוצגו המבנה המקורי ומאפייניו האדריכליים, השיקולים שנלקחו בתהליך השימור והסבתו למלון כולל תוספת הבנייה שנעשתה במסגרת זו וחלל התצוגה לאמנות עכשווית שייפתח בו ב־2020.

הסיורים עם אדריכל אייל מלכא האחראי על עיצוב הפנים יתמקדו בשינויים בתפקודי הפנים של המבנה ובעיצוב הפנים.

הסיור עם אדריכל השימור דגן מושלי יכלול גם סקירה קצרה של תולדות המושבה הגרמנית.

הסיורים עם האמן גיל גורן יתמקדו בעבודות האמנות המשולבות במלון.

משך הסיורים כחצי שעה.

חמישי, 28.11, 13:00 – סיור עם אדריכל אייל מלכא האחראי על עיצוב הפנים. ב־13:45 סיור עם האמן גיל גורן על עבודות האמנות.

שישי, 29.11, 10:00 – סיור עם אדריכל השימור מושלי דגן; ב־13:00 סיור עם אדריכל אייל מלכא האחראי על עיצוב הפנים. ב־13:45 סיור עם האמן גיל גורן על עבודות האמנות.

שבת, 30.11, 11:00 – סיור עם אדריכל אייל מלכא האחראי על עיצוב הפנים. ב־11:45 סיור עם האמן גיל גורן על עבודות האמנות.

7 סיורים ל־20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מה קרה להדר?

נקודת מפגש: רחוב נורדאו 1 פינת רחוב בלפור.

הדר הכרמל – שהוקמה בשנות ה־20, על פי תכנונו של ריכרד קאופמן כעיר גנים – נבנתה ואף תפקדה במשך זמן מה כשכונת יוקרה שנועדה לשפר את תנאי המגורים של תושבי חיפה היהודים.

הסיור עם יבגני קובליב, חוקר היסטוריה חיפאית, יסקור את התהליכים ההיסטוריים והשפעתם על התנאים בשכונה וינסה לברר כיצד הגיעה למצבה הנוכחי? בסיור יתייחס גם לתהליכים העוברים על השכונה כיום.

משך הסיור כשעה וחצי.

הסיור בשפה הרוסית.

שישי, 29.11, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מתחת לרדאר – מבנים נטושים במרחב העירוני

נקודת מפגש: רחוב ירושלים 33, בכניסה לגן בנימין.

בשכונת הדר ישנם מבנים נטושים רבים. הסיור שיוביל ויטלי דובוב־דותן, חוקר כלכלי אורבני המתמחה במבנים נטושים ומייסד עמוד הפייסבוק "מבנים נטושים בחיפה", יעבור בהם, יחשוף את הסיבות למצבם, יסביר מה נעשה כדי לאכלסם מחדש ומה אפשר עוד לעשות.

הסיור אינו כולל כניסה למבנים. הסיור יסתיים בשוק תלפיות. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 29.11, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של מבנים נטושים בחיפה:

https://www.facebook.com/AbandonedbuildingsinHaifa/

 

מסיבת הרס

מוזיאון העיר, שדרות בן גוריון 11.

סיור בתערוכה "מסיבת הרס: משיכון למגדל" המוצגת כעת במוזיאון העיר בהדרכת האוצרת אדריכלית ד"ר הדס שדר. התערוכה עוסקת בהרס השיכונים הציבוריים לטובת בניית מגדלי מגורים חדשים ובערכים המשתנים בתהליך זה – שוויון, צניעות, קהילתיות ומחויבות המדינה לספק קורת גג לאזרחיה המתחלפים ברווח כלכלי, אינדיבידואליזם והישגיות.

בסיור תתייחס שדר לשאלה האם יש ערכים בשיכון הציבורי בישראל, האם הם מקוריים, ואם כן – מה הם.

משך הסיור וההרצאה כשעה.

שישי, 29.11, 11:00.

סיור ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

גרסטל לפרטי פרטים

נקודת מפגש: רחוב סירקין פינת רחוב נפתלי הרץ אימבר.

סיור בעקבות עבודתו של האדריכל הווינאי־חיפאי משה גרסטל, שעלה לארץ בשנות ה־30. הסיור יתמקד במאפיינים האדריכליים והסגנוניים של עבודתו של משה גרסטל, שהושפעה מרוח התקופה המודרנית ומצטיינת בהתייחסות טוטלית לבניין עד לפרטים הקטנים ביותר.

הסיור יתחיל בשוק תלפיות שתוכנן על ידי גרסטל ובו מוצגת כעת התערוכה "שוק תלפיות: אמנות עכשווית במבנה האיקוני" וימשיך לבתי מגורים ולמבני ציבור נוספים שתכנן גרסטל (בהם בית התעשייה).

הסיור בהדרכת האדריכלים שירה בן עזרא וחנן פרץ.

שישי, 29.11, 13:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

באוהאוס חברתי – חוויה אורבנית בחיפה לציון 100 לבאוהאוס

התערוכות והפעילויות יתקיימו במבנים שונים בשכונת הדר, המידע המפורט באתר באוהאוס חברתי.

באוהאוס חברתי הוא אירוע אמנות, אדריכלות, סאונד, תנועה ופעולה עירונית מגוונת. הכינו את עצמכם לקפיצות בזמן ובמרחב, בחללים איקונים בשכונת הדר בחיפה שנפתחים מחדש לקהל.

האירוע מבית עירית חיפה ובית הגפן, מפעל הפיס, אוניברסיטת חיפה והטכניון.

ניהול אמנותי ומחקר: גליה בר אור.

הכניסה חופשית.

 

 

קטגוריות: אירוע עירוני, אירוע רגלי, אירועי אתנוגרפיה, אירועי יום, אירועים, הופעות ופסטיבלים חינם בישראל, וארועי שישי שבת.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות