בתים מבפנים – תל אביב יפו 2017

אירוע האדריכלות הגדול בישראל במבט יחודי אל הקשר בין הקהילה למרחב העירוני

 

במסגרת הפסטיבל ייערכו השנה מאות סיורים לקהל הרחב

18-19-20 במאי 2017

הכניסה חופשית

הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים", שהספיק להפוך לאחד האירועים המרתקים שמתקיימים בתל אביב, יעסוק השנה במערכת היחסים בין אדריכלות ועיצוב לבין בני האדם המשתמשים במרחב העירוני, ויכלול תכנית מלהיבה של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם מעולם לא נפתח לקהל הרחב. מלבד סיורים בדירות מגורים יתקיימו גם סיורים שונים ומרתקים בנושא הקהילה בעיר ובמקומות בלתי שגרתיים.

השנה בחרו ב"בתים מבפנים" לספר את סיפור הקהילה בעיר עם עשרות סיורים, בתים פתוחים ומבני ציבור מיוחדים שחושפים את מערכת היחסים העשירה והמסועפת בין הקהילה למרחב העירוני, התארגנויות של קבוצות להקמת מרחבים למפגש ופעילויות, יוזמות שונות ורבות לאורך ההיסטוריה ועד ימנו שהמטרה המשותפת לכולן היא ליצור בתל אביב-יפו חיי קהילה נעימים ומספקים לתושבים .

בתים מבפנים נערך גם השנה בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו, המתגאה בעשייה קהילתית ענפה ומשגשגת ורואה בה את הבסיס החיוני לטיפוח איכות החיים בעיר ולחיזוק תחושת השייכות. בשנה החולפת יצרה העיריה שינוי ארגוני רחב היקף שיאפשר לשפר את התשתיות הקהילתיות בעיר ולנהל טוב יותר את השירותים הקיימים בעבור התושב. העירייה הקימה את "מינהל קהילה תרבות וספורט" שיסייע בהעצמת הקהילות הפועלות בעיר, בחיבור בין קהלים שונים ויתמוך בהגברת היכולת של תושבים להוביל יוזמות ולקחת אחריות.

צוות האוצרים של בתים מבפנים יחד עם צוותי מינהל קהילה בעירייה צללו במשך חודשים לתוך הקהילות השונות וסקר את העיר מצפונה ועד דרומה. במסע הזה פגשו מאות תושבים פעילים שהציגו בפניהם את האכסניות המשמשות אותם או את אלה שהקימו בעצמם. על הדרך נחשפו יוזמות מרגשות של תושבים, התארגנויות של קבוצות להקמת מרחבים למפגש ולפעילות, חלקן יוזמות שקיבלו חיבוק מהממסד וזכו להתבסס, יוזמות אקולוגיות ויוזמות חברתיות-סביבתיות.

בין עשרות המבנים שיהיו פתוחים לקהל המבקרים אפשר למצוא בתים פרטיים, דירות, מבנים היסטוריים ומבנים עירוניים. החל מהדירה האקולוגית של "עץבעיר" בכיכר ביאליק אשר מדגימה חיי שיתוף עירוניים אקולוגיים ועד ל"בית גבריאלוביץ'" בדרך יפו, בניין לשימור ששופץ וחולק מחדש במטרה להתאים לסטודנטים וזוגות צעירים שמעוניינים בחיי בניין קהילתיים. בנוסף, יתקיימו מגוון פעילויות שונות וסיורים, בהם: סיור בעקבות משפחת מנחם משה וקהילת עדן דרך 25  הבתים בהם התגוררו בני המשפחה בתל אביב; הזדמנות לגלות ולהיחשף אל המרחב הרב קהילתי שקורם עור וגידים בשכונה הצפופה בישראל בנווה שאנן; סיור לאורך מסילת הרכבת ההיסטורית מיפו אשר יציג את המציאות שנוצרה משני צדי המסילה וינסה לענות על השאלה האם מסילת הרכבת קישרה או הפרידה בין השכונות והאוכלוסיות שלאורכה?, ועוד. תושבי תל-אביב-יפו מחזיקי כרטיס דיגיתל, יוזמנו ליהנות מסיורים ייחודיים.

"בתים מבפנים" –סופשבוע של בתים פתוחים הינו חלק מהארגון הבינלאומי של ה-Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי, ועוד. הפסטיבל מעניק חגיגה אורבנית שגולת הכותרת שלה היא הבתים המיוחדים שפותחים דלת חד פעמית ומאפשרים הצצה לצורות עיצוב, צורות חיים, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה ובתים בעלי ערך מוסף ההופך אותם למסקרנים ואטרקטיביים.

בין סיורי "בתים מבפנים":

הדירה האקולוגית של "עץבעיר"

הזדמנות לבקר בבית האקולוגי של קהילת עץ בעיר השוכן בדירת באוהאוס רחבת ידיים. בדירה מתגוררים בין 4 ל-8 דיירים המגדלים בו צמחי מאכל, מכינים חומרי ניקוי וטיפוח, משתמשים במים אפורים, עושים קומפוסט וחולקים חיי קהילה ושיתוף תוך חיפוש אחר אלטרנטיבות למבנים החברתיים והכלכליים המסורתיים. הבית הוא גם מקום לימוד ומרכז לקהילה בנושאים אלו.

בתי כנסת נעלמים

מהו בית כנסת עבור אדם חילוני? מהו מרחב מקודש? סיור שיעבור בין בתי כנסת וותיקים שננטשו או שינו את ייעודם וינסה להתחקות אחרי סיפורי קהילותיהם והנסיבות שהביאו לדעיכתם. ברית יעקבי, מקימת פרויקט 'חלל פנוי' שתדריך את הסיור, תעלה גם את השאלה כיצד צריכה התרבות היהודית העכשווית להשמיש את בתי הכנסת הנטושים.

מעון שגריר בריטניה

הזדמנות נדירה לבקר בווילה המשמשת, מאז קום המדינה, כמעונו הפרטי של שגריר בריטניה בישראל. הווילה נבנתה כבית מגורים והוסבה לאחר מכן למלון קטן, והיא מעוצבת בהידור אירופי מאופק. על קירותיה תלויות יצירות אמנות רבות, רובן של אמנים בריטיים ולחלקן קשר לישראל. הסיורים יכללו הצצה לחדרי הבית השונים, בהם חדר האוכל המרהיב, אולם האירוח, המטבח העצום (שבו מכינים ארוחות לאורחים רמי מעלה), החצר רחבת הידיים והבריכה.

הבית הישראלי במוזיאון ארץ ישראל

סיורים מודרכים בבית הישראלי – בית מגורים משוחזר מתקופת המלוכה שהתגלה בתל קסילה וכולל חצר קטורה וכן כלים שהתגלו בעיקר באזור לכיש ויהודה וממחישים את חיי היומיום ואת השימוש בכלי חרס בסביבה הביתית לפני 3,000 שנה. הבית הישראלי הנחשב לאחד הסמלים המזוהים עם מוזיאון ארץ ישראל נפתח בימים אלה מחדש כחלק אינטגרלי מתצוגת ביתן הקרמיקה.

קוצ'ינטה

הזדמנות להתוודע לקולקטיב הפליטות האפריקאיות הפועל בחלל תעשייתי שתוכנן על ידי האדריכל יצחק רפפורט בשנות ה-60 כמתחם תעסוקה לבתי מלאכה ומאכלס כיום בעיקר אמנים ומעצבים. בביקור שיכלול טקס קפה אריתריאי, מעגל סריגה ושיחה, יספרו הנשים על הקולקטיב המאפשר להן להתפרנס מסריגת סלים ומלימוד שיעורי קרושה ומשמש להן ולילדיהן גם כמרכז קהילתי וכמקור תמיכה.

בית גבריאלוביץ'

בית פתוח וסיורים במתחם המורכב משני בניינים לשימור שנבנו בתקופות שונות ומקיפים חצר פנימית היוצרת מרחב פנימי ושקט המנותק מההמולה של דרך יפו. במסגרת השיפוץ נבנתה קומה חדשה וחולקו מחדש שטחי המגורים בבניין ל- 35 דירות בשטח של 45 מ"ר המיועדות לסטודנטים ולמשפחות צעירות. בסיורים שיודרכו על ידי אדריכל עמיר פלג, יוצגו הפרויקט הכולל גשרים שנבנו כדי לחבר את הבניינים ומעליות שתוכננו בהשראת המעלית הראשונה בתל אביב (ברחוב הרצל) והתפיסה של החצר כלב הבניין וכחלל לאינטראקציות חברתיות ולבילוי משותף של הדיירים.

בית הקשתות

ביקור בדירה השוכנת בחלל מהמאה ה-18, בעלת תקרות קמורות וקשתות כורכר, שעברה לאחרונה שיפוץ יסודי ועיצוב מחדש ומשקיפה לנמל יפו ולים התיכון. החלל העתיק הפך לדירת מגורים מודרנית, מוקפדת ומפנקת עם מטבח מתוחכם הנעלם מאחורי דלתות רשת, חדר שינה עם חלון זכוכית מערבי המשקיף לים וחלל רחצה מקורי ומפתיע.

מרכז קהילתי גרסת 2017

סיור עם מעצבת הפנים אורן לסרי ועם המעצבת החזותית תמר בר דיין במרכז הקהילתי דב הוז, השוכן בבניין ההיסטורי של בית צעירות מזרחי. בסיור ישתפו המעצבות בתהליך בניית השפה החזותית במרכז, עיצובו ואיבזורו ובשאלות שעלו במהלכו: מהו מרכז קהילתי ב-2017, מהם הצרכים של התושבים העתידים להשתמש בו, מהם צרכיו הלוגיסטיים, איך אפשר לתקשר עם קהילה רב גילאית ומרובת מאפיינים באמצעות חלל ועוד.

גג לקהילה

מפגש מעורר השראה עם הפעילה החברתית והיזמית האקולוגית דניאל שוורץ בגג שהפכה למרחב מפגש, התנסות, למידה ויצירה. במפגש שיתקיים בצורת שיחה תוצג היוזמה להפוך גגות של בנייני מגורים למרחבי פעילות עבור הקהילה, ויידונו עקרונות  של כלכלה אלטרנטיבית שיכולים לשרת מהלכים להעצמת קהילות כמו הון קהילתי, הנגשת משאבים כמהלך שמקדם קיימות וקישוריות קהילתית.

חלקת חסד

בצעד אמיץ הובילו בסוף שנות ה-80 הרב הראשי של תל אביב-יפו, ישראל מאיר לאו וראש העיר תל אביב-יפו לשעבר שלמה להט להקמתה של חלקת קבורה לחסידי אומות העולם בבית הקברות קרית שאול. הסיור עם יעל רוזן, שהכירה רבים מהקבורים בחלקה, הוא הזדמנות לשמוע על הקהילה המיוחדת של חסידי אומות העולם שהגיעה לישראל לאחר מלחמת העולם השנייה ועל סיפוריהם האישיים של הקבורים במקום.

רשימת הסיורים המלאה מתעדכנת ומופיעה באתר הפסטיבל

הסיורים והביקורים במסגרת "בתים מבפנים", הינם ללא תשלום, חלק מהאירועים דורשים הרשמה מוקדמת המתבצעת באתר:www.batim-il.org

 

 1. ביתו ההיסטורי של יצחק שדה

רחוב זיכרון קדושים 3, יפו.

אדריכל לא ידוע, נבנה על ידי חברה מצרית בשנות ה-40.

ביקור בביתו ההיסטורי של יצחק שדה, מייסד הפלמ"ח ומפקדו הראשון, ששוּמר על ידי בנו וכלתו כפי שהיה. הביקור יכלול הצצה לחדרו של שדה, שבו צילומים שלו, מיטה צנועה ואוסף כלי נשק ומפות קרב, וכן סיור בגן היפהפה המשקיף לים שבו אירח שדה את יגאל אלון, יצחק רבין, משה סנה, ישראל גלילי, נתן אלתרמן, חנה רובינא ואברהם שלונסקי. בגן פזורים פריטים ארכיאולוגיים, שבילי אבן ומדרגות לים שסיתת שדה עצמו. הסיור כולל גם ביקור בקרון המלחמה הבריטי ששימש את שדה כחמ"ל בעת שפיקד על חטיבה 8.

שישי, 19.5, 11:30 ו-12:45.

2 סיורים מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור על בסיס כל הקודם זוכה.

לכתבה על הבית באתר Xnet

 

 1. בית השגריר הצרפתי

רחוב טולוז 1, עג'מי, יפו.

אדריכל: יצחק רפפורט, 1936.

ביקור בחללים הציבוריים של אחד הבתים המיוחדים בעיר – וילה רחבת ידיים בסגנון הבינלאומי שנבנתה בשנות ה-30 עבור מוחמד עבד אל-רחים (אבו חסן), מנכבדי יפו בתחילת המאה ה-20. הווילה תוכננה על ידי האדריכל יצחק רפפורט, ידידו של אבו חסן, שהתבקש לעצב את הפנים שלה בסגנון אוריינטלי. ברוח התקופה מעוצבת הווילה באופן טוטלי כיצירה שלמה ומוקפדת עד פרטי הריהוט והגמר. בבית נשמרו עד היום רהיטי ארט-דקו מקוריים, פריטי נגרות אומן ואלמנטים אדריכליים תקופתיים נוספים כגון מעקה המדרגות. את קירותיו מעטרות יצירות אמנות צרפתית עכשווית.

את הסיורים יובילו לסירוגין אדריכל עודד רפפורט, בנו של אדריכל יצחק רפפורט, מתכנן הבית, ופול רקובר.

הכניסה לבית בקבוצות של 20 מבקרים בכל 20 דקות.

שישי, 19.5, 12:00-9:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הפסיפס

נקודת מפגש: יהודה הימית 20 פינת נחום דרור, יפו.

ביקור מודרך בביתם של יוסי ויפה לוגסי שהפך למוסד בזכות יצירות הפסיפס שיצר יוסי על רצפת הדירה, על קירותיה ועל תקרתה, ובהן דיוקנאות של כוכבי זמר ושל אישים בינלאומיים.

שישי, 19.5, 12:00; שבת, 20.5, 12:00 ו-13:00.

3 סיורים ברישום, מוגבלים ל-35 משתתפים בסיור.

 

 1. דירה בשוק הפשפשים

רחוב יהודה מרגוזה 15, דירה 18, יפו.

שיפוץ ואדריכלות פנים: אדריכלית לימור יוסיפון-גולדמן, סטודיו LimonArc, 2016.

ביקור בדירתם האקלקטית של האדריכלית והאוצרת לימור יוסיפון-גולדמן ושל בן זוגה המעצב הגרפי אבישר גולדמן השוכנת בבניין מגורים המתוכנן סביב חצר פנימית ירוקה. דירה בסגנון עכשווי שעוצבה בדגש על נוחות ומאופיינת בשימוש מרובה בעץ בצורות עיבוד שונות כחומר לבנייה וליצירה. בדירה פריטים שאספו בני הזוג במסעותיהם בעולם ורהיטים וחפצים אחרים שעיצבו בעצמם.

חמישי, 18.5, 19:00-15:00; שבת, 20.5, 15:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית הפיני

הגלריה בבית האדריכל, רחוב המגדלור 15, יפו.

הזדמנות לגלות את השפעת העיצוב הפיני על הבית הישראלי בתערוכה Finland 100 – Finnish Design in Israeli Homes המוצגת בבית האדריכל. בתערוכה המתקיימת לרגל 100 שנים לעצמאות פינלנד מוצגים פריטים שלוקטו מבתיהם של פינים החיים בישראל ומדגימים את מרכזיותו של העיצוב הפיני בחיי היומיום. אוצרים מטעם שגרירות פינלנד: סוזן מילנר, רות אפטר גבריאל, גבי נוסבאום. אוצרת מטעם בית האדריכל: אדריכלית לימור יוסיפון-גולדמן.

שישי, 19.5, 15:00-11:00 (פתיחת התערוכה); שבת, 20.5, 15:00-11:00.

תערוכה פתוחה, אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מכמורת, מעגנה ומבדוק

נקודת מפגש: מחסן 1, כיכר הים התיכון (הכיכר המרכזית שבין האנגר 1 והאנגר 2), נמל יפו.

הזדמנות להתוודע להיסטוריה הימית בת 4,000 השנה של נמל יפו ולתשתיות הדיג שבו, בסיור עם צ'יפס (ראובן אברמוביץ') – לשעבר מנהל המעגנה ומחבר הספר "יפו – נמל הבית". הסיור יתמקד בתולדות הנמל, הכובשים שעברו בו והאגדות שנקשרו בו וכן יעמוד על היבטים תפעוליים: שיטות הדיג הנהוגות בו כיום, הצרכים השונים של כל אחת מהן והאופן שבו תומך בהן הנמל; וכן יעבור באזורי העבודה של הדייגים בנמל: הרציפים, המחסנים והמבדוק. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 18.5, 16:00; שישי, 19.5, 9:00; שבת, 20.5, 10:00.

3 סיורים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. בית הקשתות

כיכר קדומים 16, יפו העתיקה.

אדריכלים: פיצו קדם אדריכלים; 2016.

ביקור בדירה השוכנת בחלל מהמאה ה-18, בעלת תקרות קמורות וקשתות כורכר,  שעברה לאחרונה שיפוץ יסודי ועיצוב מחדש ומשקיפה לנמל יפו ולים התיכון. החלל העתיק הפך לדירת מגורים מודרנית, מוקפדת ומפנקת עם מטבח מתוחכם הנעלם מאחורי דלתות רשת, חדר שינה עם חלון זכוכית מערבי המשקיף לים וחלל רחצה מקורי ומפתיע.

חמישי, 18.5, 18:00-15:00. שישי, 19.5, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. בית המכס הישן

נקודת מפגש: ליד מבנה בית המכס הישן, נמל יפו.

שמואל גרואג, אדריכל, חוקר יפו ומרכז יחידת השימור במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל; ותמר טוכלר, סמנכ"ל – מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, יובילו את הסיור שיציג את עמדת המשמרים בוויכוח על עתידו של בית המכס הישן בנמל יפו. בית המכס נבנה ב-1931 כטרמינל נוסעים כדי לקלוט את גלי העליות הגדולים. המבנה התעשייתי המודרניסטי הוזנח במשך שנים ושימש בעיקר כמתקן לפעילויות של חינוך ימי. בסיור יוצגו סיפורו של המקום ועמדת המבקשים לשמרו. משך הסיור כשעה.

חמישי, 18.5, 10:00 ו-12:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בנק אנגלו פלשתינה

רחוב יפת 18, יפו.

אדריכל מקורי: לא ידוע. אדריכל שימור: נאור מימר אדריכלות ושימור בע"מ, 2016.

בית פתוח במבנה המרהיב, מחשובי המבנים ההיסטוריים ביפו, ששימש כסניף הראשון של בנק אנגלו פלשתינה – הבנק שסייע בין השאר במימון הקמתם של 60 המבנים הראשונים של אחוזת בית והפך לימים לבנק לאומי. הבית נבנה בשלהי המאה ה-19 עם היציאה מחומות יפו, כחלק משורת מבנים שנבנו על תוואי החומה ובחפיר של העיר העתיקה. במקור נבנה כבית מגורים עם חלל מרכזי גדול בסגנון בנייה שאפיין את בתי האמידים בסביבה. כשהפך לסניף בנק עוטר בציורי קיר, ברצפות שיש ובנגרות אומן. עבודות השימור של המבנה כללו את שיקומה של הקומה העליונה וחזיתותיה, שחזור של המרפסת בחזית ושל עיטורי האבן ועבודות הנגרות המורכבות שבמבנה.

שבת, 20.5, 19:00-12:00. ב- 16:00 וב-17:00 יתקיימו סיורים בהדרכת אדריכל השימור של הבית, נאור מימר.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בניין הסראייה ובית המושל

דוד רזיאל 21, כיכר השעון, יפו.

שנת בנייה מקורית של בית המושל: 1880. אדריכל לא ידוע. תוספת קומה: 1897, במקביל לבניית בניין הסראייה ובתכנון אדריכל ברוך פפירמייסטר.

אדריכלי שימור ושיפוץ: אייל זיו ו-Vedat Aykac (טורקיה), 2009.

הזדמנות מיוחדת לבקר בבניין הניאו-קלאסי ההיסטורי שבנייתו מחוץ לחומות יפו בסוף המאה ה-19 נחשבה לפורצת דרך ועודדה את היזמות הפרטית ביציאה מחומות העיר. הבניין שימש כבית השלטון הטורקי וב-1917 הועבר לידי הבריטים. ב-1946 נמסר לוועד הערבי העליון ובינואר 1948 פוצץ על ידי הלח"י. ב-1997, לאחר 50 שנה שבהן עמד בשיממונו, החלה עיריית תל אביב-יפו בשימורו ובשיפוצו מבחוץ. שיפוץ הפנים בוצע על ידי ממשלת טורקיה שקיבלה לידיה את הבניין מחדש ותפעיל בו מרכז תרבות.

חמישי, 18.5, 15:30-10:30; שישי, 19.5, 15:30-10:30; שבת, 20.5, 15:30-10:30.

סיורים לקבוצות של 25 משתתפים יצאו מהכניסה לבניין מדי 45 דקות. סיור אחרון יצא ב-15:00.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ביארת מוראד

רחוב שלמה 6, בכניסה לאתר הבנייה.

ביפו ובדרום תל אביב נותרו שרידים של כ-100 ביארות (בתי באר) אשר מספרים את סיפורה ההיסטורי של יפו וסביבותיה כאזור חקלאי משגשג. חלק מהביארות עוברים בימים אלו תהליכים המייעדים אותם לשימור ולשימוש מחדש. ביארת מוראד היא המתחם הראשון אשר שיקומו הסתיים וצפוי להיפתח לציבור בשנה הקרובה. הסיורים בהדרכת מירב שאול מחברת אבנר גלעד ואדריכלית רינת מילוא-שטינלאוף ממחלקת שימור מבנים בעיריית תל אביב-יפו.

הכניסה לאתר בנעלים גבוהות וסגורות בלבד.

שישי, 19.5, 9:00 ו-11:00.

2 סיורים ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. כנסיית עמנואל

רחוב בר הופמן 15, המושבה האמריקאית.

אדריכל: פול פרדיננד גרוס (הנובר, גרמניה), 1904.

הזדמנות להציץ למבנה הניאו-גותי שבו מתכנסת קהילת מאמינים בישוע. מבנה כנסייתי בעל חלונות ויטרג' מיוחדים ועוגב מרשים, מהגדולים בארץ, השוכן בלב המושבה האמריקנית שבגבול יפו-תל אביב.

בכל שעה עגולה יעבירו אנשי הכנסייה הדרכות על חלונות הוויטרג' ועל ההיסטוריה של המבנה, וכן יתקיים מופע טעימה קצר של נגינת עוגב. בשבת ייפתחו המפגשים בתפילה מלווה בשירה ונגינת עוגב.

שישי, 19.5, 10:00, 11:00 ו-12:00; שבת, 20.5, 10:00, 11:00 ו-12:00.

בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית ידידות מיין

רחוב אוארבך 10, המושבה האמריקנית-גרמנית, יפו.

אדריכל מקורי: מרק וונטוורת', 1866.
אחד מבתי העץ המקוריים של המושבה האמריקאית שהובאו לארץ בשלמותם בשנת 1866 על ידי נוצרים אוהבי ציון. ב-2002 שוּמר הבית על ידי בני הזוג ד"ר ריד וג'ין הולמס, וכיום יש בו מרכז מורשת וגלריה של הצייר יהונתן כיס-לב. מדי 20 דקות תתקיימנה במרתף הבית הקרנות של סרטון המספר את סיפורם של המושבה בכלל ושל הבית בפרט. הביקורים מתקיימים לזכרו של ד"ר ריד הולמס (2016-1917).

שישי, 19.5, 12:00-9:00 ו-16:00-13:00; שבת, 20.5, 12:00-9:00 ו-16:00-13:00.

סיורים מודרכים יצאו בכל חצי שעה. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

 1. בית עמנואל (ארמון הברון)

רחוב אוארבך 8, המושבה האמריקנית-גרמנית, יפו.

אדריכל לא ידוע, 1880-1866.

הזדמנות לבקר באחד הבניינים ההיסטוריים של המושבה האמריקנית-גרמנית – בניין שנבנה על ידי אמריקנים במאה ה-19, הורחב על ידי טמפלרים, שופץ על ידי סבו של השחקן והמחזאי הבריטי סר פיטר יוסטינוב ומתואר בערגה על ידי ש"י עגנון ברומן "תמול שלשום". הבית עבר גלגולים רבים, בהם מלון פאר, בית חולים, בית ספר אנגלי לבנות וכיום הוא בית הארחה.

הקרנת שקופיות זכוכית עתיקות והדרכה על הבניין ותולדותיו תתקיים מדי יום בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00. בחמישי גם ב- 16:00.

חמישי, 18.5, 18:00-10:00; שישי, 19.5, 14:30-10:00; שבת, 20.5, 16:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. משני עברי המסילה

נקודת מפגש: בגינה ליד רחוב הרבי מבכרך 24 (מול חניון אליפלט).

סיור לאורך מסילת הרכבת ההיסטורית מיפו לירושלים שיבחן את המציאות שנוצרה משני צדי המסילה וינסה לענות על השאלות: האם מסילת הרכבת קישרה או הפרידה בין השכונות והאוכלוסיות שלאורכה? איך התכנסו סביבה מגוון קבוצות – דתיות, משיחיות, יזמים עסקיים וחלוצים חדורי חלומות? איך שינתה הקמתה של התחנה את מושגי הזמן והמרחק, ומה השפעתה על האזור כיום, אם בכלל קיימת השפעה כזאת. את הסיור תוביל מיכל ויסמן והוא יסתיים בנקודת ההתחלה. משך הסיור כשלוש שעות.

לאתר של מיכל ויסמן http://www.bishvileinu.co.il/

חמישי, 18.5, 16:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-35 משתתפים.

 

 1. גרפיטי ואמנות רחוב בפלורנטין

נקודת מפגש: בחניון ברחוב אליפלט 19, פלורנטין.

שכונת פלורנטין היא הבית של הגרפיטי ואמנות הרחוב בישראל. יש בה יצירות מופת של אמני רחוב בכירים שנשתמרו במשך שנים, עבודות חדשות של אמנים צעירים ויצירות של אמנים בינלאומיים שהגיעו במיוחד כדי ליצור אמנות ברחובות פלורנטין, שנחשבת למרכז חשוב של גרפיטי ושל אמנות רחוב גם ברמה העולמית. בסיור יוצגו ההבדלים בין גרפיטי לסוגים אחרים של אמנות רחוב, האמנים והקבוצות המובילים בתחום והכלים ומונחי הבסיס להבנת הסוגה האמנותית המרתקת והאהודה ביותר בתקופתנו. את הסיורים יובילו מדריכות סיורי אמנות אורבנים בסיירת סיורי אמנות. בשישי – הילה גרף, ובשבת – דריה אלופי.

משך הסיורים כשעה וחצי והם יסתיימו בנקודת ההתחלה.

שישי, 19.5, 11:00; שבת, 20.5, 11:00.

2 סיורים ברישום, מוגבלים ל-30 משתתפים.

 

 1. בית הספר היסודי דרויאנוב

רחוב אליפלט 18, פלורנטין.

אדריכליות: אורית אורנת ורות שפירא, אורנת שפירא אדריכלות ותכנון עירוני, 2016.

סיורים בבית הספר החדש שבשכונת פלורנטין שנבנה על שטח מצומצם שבו היה לפני כ-100 שנה "מגרש הדקלים" של מכבי תל אביב ולאחר מכן – בית ספר יסודי שנסגר. בעיצובו החזותי מתייחס המבנה לבינוי החדש ההולך ומתפשט בסביבה, לעומת בתי המלאכה הוותיקים שהולכים ונעלמים. הוא כולל אולם מרכזי המקשר בין ארבע קומות הבניין ויוצר כך מתחם התכנסות המואר באור טבעי. הספרייה מחוברת לאטריום באמצעות מחיצת זכוכית ומעוצבת כחנות ספרים שנועדה למשוך את הילדים להשתמש בה. בסיור יוצגו גם בחירותיהן של האדריכליות לעצב "בית ספר ללא מסדרונות" ולנצל את גגות הבניין כחצרות משחק וכגינת ירק.

שישי, 19.5, 12:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. 18. מרכז קהילתי בקומות

רחוב אברבנאל 74, פלורנטין, קומה 1.

סיורים עם מאיה??, מנהלת המרכז הקהילתי פלורנטין במרכז הממוקם בתוך פרויקט רביעיית פלורנטין – פרויקט המבוסס על עירוב שימושים בין מגורים, מסחר, תרבות, חינוך ובריאות. בסיורים יוצג המודל יוצא הדופן המדגים כיצד יכול מרכז קהילתי להשתלב באופן הרמוני בתוך שכונת מגורים צפופה.

חמישי?? שישי??

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. חלל משותף

רחוב אליפלט 26.

עיצוב פנים: סתר אדריכלים, 2017.

ביקור בחלל העבודה המשותף של AYEKA house הכולל חללי עבודה שונים: חלל משותף ופתוח, חדרים אישיים, משרדים קטנים וחדרי ישיבות. מקום המעוצב בסגנון יוקרתי עם נוף אורבני מרהיב לכיוון יפו, ושמוטמעות בו מערכות טכנולוגיות מתקדמות. הביקור כולל הצצה למתחם הבריכה המשותף לבניין ולחצר הפאטיו.

הזדמנות להתוודע למבנה החדש והבולט לעין שנבנה בפינת הרחובות אליפלט וסלמה וכולל עירוב שימושים של מגורים, מסחר ומשרדים. סיורים מודרכים יצאו בכל שעה עגולה.

שישי, 19.5, 14:00-10:00; שבת, 20.5, 16:00-10:00.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. העץ הנדיב

נקודת מפגש: פארק החורשות דרום תל אביב, ליד האומגה.

בואו לפגוש את האנשים שמאחורי היוזמה להקמת יער מאכל בפארק החורשות – גישה חדשה לתכנון נוף אקולוגי המשלבת את צורכי האדם ואת צורכי הסביבה. במפגש יספרו הפעילים על תהליך הקמת היער ויזמינו את המבקרים להשתתף בטיפוחו. מומלץ לבוא עם כובע, מים ובגדי עבודה.

שישי, 19.5, 10:00.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

פייסבוק: יער מאכל דרום תל אביב

 

 1. הכנסייה רוסית (כנסיית פטרוס הקדוש)

רחוב הרצל 157, ליד פארק החורשות.

בית פתוח וסיורים מודרכים במתחם הכנסייה שנבנה במאה ה-19 על ידי הכנסייה הפרובוסלאבית. על פי המסורת הרוסית הפרובוסלאבית קבורה במתחם טאביתה שאותה הקים פטרוס מן המתים. עד מלחמת העולם הראשונה שימש המתחם גם כתחנת לינה לעולי רגל לירושלים. המתחם המתפרש על 20 דונם כולל את הכנסייה, חלקת הקברים וגן רחב ידיים ומטופח. הכנסייה בנויה בסגנון רוסי ומעוטרת בציורי קיר מרהיבים של קדושים וסצנות מהברית החדשה.

חמישי, 18.5, 13:00-8:00 ו-17:00-15:00; שישי, 19.5, 19:00-8:00.

סיורים בהדרכת אנשי הכנסייה יתקיימו בחמישי ובשישי בשעות 12:00 ו-15:00. הסיורים יצאו מהרחבה הפנימית שליד הכניסה למתחם.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ההיסטוריה של המרצפות המצוירות

רחוב הרצל 130.

בית פתוח בגלוסקא – המפעל הוותיק לייצור מרצפות מצוירות בדרום תל אביב הפועל ברציפות מאז שנות ה-20 של המאה הקודמת. שלוש תחנות במפעל יציגו את ההיסטוריה של ייצור המרצפות, את הבתים המפורסמים שבהם הותקנו המרצפות המצוירות המשך השנים, ואת הליך הייצור המסורתי שבו מייצרים כל מרצפת באופן ידני.

שישי, 19.5, 16:00-10:00; שבת, 20.5, 17:00-10:00.

מפעל פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שבת אדריכלים גם יחד

רחוב שוקן 7.

בית פתוח ב-ש'7, חלל עבודה משותף המיועד לאדריכלים ולמעצבים שנפתח לאחרונה ביוזמת אדריכל מתן לאוב. במקום חללי עבודה מסוגים שונים וגם סטודיו עם סדנת מודלים דיגיטלית הכוללת חיתוך לייזר, CNC, מדפסות תלת ממד, Power Tools ועוד. בשישי תתקיים הרצאה על התפתחות סביבת העבודה המשרדית והשתנות צורכי העובדים לאורך הזמן. ההרצאה תסתיים בדיון שינסה לחזות מציאות של חללי עבודה עתידיים.

חמישי, 18.5, 22:00-8:00; שישי, 19.5, 15:00-8:00, הרצאה ודיון ב- 12:00.

בית פתוח והרצאות פתוחות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קוצ'ינטה

שדרות הר ציון 104, קרית המלאכה.

הזדמנות להתוודע לקולקטיב הפליטות האפריקאיות הפועל בחלל תעשייתי אשר תוכנן על ידי האדריכל יצחק רפפורט בשנות ה-60 כמתחם תעסוקה לבתי מלאכה ומאכלס כיום בעיקר אמנים ומעצבים. בביקור שיכלול טקס קפה אריתריאי, מעגל סריגה ושיחה יספרו הנשים על הקולקטיב המאפשר להן להתפרנס מסריגת סלים ומלימוד שיעורי קרושה ומשמש להן ולילדיהן גם כמרכז קהילתי וכמקור תמיכה. מפגשים יתחילו בכל שעה עגולה. מפגש אחרון בחמישי ב-17:00 ובשישי ב-15:00.

חמישי, 18.5, 18:00-10:00; שישי, 19.5, 16:00-10:00.

מפגשים על בסיס מקום פנוי. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שפירא בצבעים חיים

נקודת מפגש: רחוב מסילת ישרים פינת רחוב סלמה.

סיור בהדרכת שרון אביטל, מרגרט בן חמו, ששי בן מנחם ופעילים נוספים בין חזיתות בתים צבעוניות לאורך רחוב מסילת ישרים – הרחוב המסחרי של שכונת שפירא – שבו יציגו את חזונם לצבוע את כל חזיתות הבתים ברחוב ולהופכו לצבעוני. בסיור יספרו הפעילים גם על התהליכים הקהילתיים המתרחשים בשכונה בשנה האחרונה, והוא יסתיים בקפה גצל – בית הקפה הראשון בשכונה שקיבל תו ירוק.

שישי, 19.5, 10:00.

סיור פתוח. אין  צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית האדום בשפירא

רחוב ישראל מסלנט 37 (כניסה עורפית).

בית פתוח במבנה מהמאה ה-19 הידוע גם כבית שיח' מוראד – בית פרדס בעל מאפיינים אדריכליים מפוארים, טיפוסיים לבנייה הערבית ביפו. בסיורים המודרכים יוצגו סיפורו ההיסטורי של הבית והפעילות המתקיימת בו כיום כמרכז אמנות, תרבות ויצירה.

חמישי, 18.5, 17:00-10:00. שבת, 20.5, 18:00-14:00 (סיורים מודרכים ב-14:00 וב-18:00).

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שפירא הירוקה

נקודת מפגש: קפה שפירא, רחוב רלב"ג 15.

סיור שיסקור יוזמות של חקלאות עירונית בשכונת שפירא שיצאו לפועל באמצעות הפורום לחקלאות שכונתית בשפירא – גוף שהוקם על ידי פעילים תושבי השכונה במטרה לקדם עשייה קהילתית סביבתית. הסיור יתחיל בגינת הסוקולנטים הפתוחה, הפרויקט הראשון של הקבוצה, ימשיך לאתר הקומפוסטרים הקהילתי, לשמורת הטבע שהוקמה בתמיכת העירייה ולגינת בית הכנסת ישועות ישראל שהוקמה על ידי ילדי השיכון הסמוך לה. לאורך הסיור ייבחנו אתרים בעלי פוטנציאל חקלאי-קהילתי ותוצג החדשנות שבמודל הפעולה בשפירא. את הסיור תוביל דניאל שוורץ, פעילה חברתית וממקימי הפורום לחקלאות שכונתית בשפירא.

שבת, 20.5, 16:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קהילה-דיור-תקווה

קפה שפירא, רחוב רלב"ג 15, שכונת שפירא.

שיחה פתוחה על פתרונות קואופרטיביים למשבר הדיור, דרכי התמודדות קהילתיות עם תהליכי ג'נטריפיקציה והצגת מודלים שאומצו לאורך השנים בישראל ובמקומות אחרים בעולם. את השיחה ינחו עדי-אביגיל כהן – תושבת שכונת קריית שלום ומיוזמות הפורום הארצי לדיור קואופרטיבי, ממובילות תנועת הטרנזישן לפיתוח פתרונות קהילתיים לעתיד בר קיימא וחברת צוות בקליניקה לדיור, קהילה ומשפט באוניברסיטת תל אביב – ועו"ד אבי מנקס, תושב שכונת שפירא, חבר הפורום הארצי לדיור קואופרטיבי וסמנכ"ל באגודת האשראי הקואופרטיבית אופק.

חמישי, 18.5, 20:30.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. גני שפירא

רחוב דה מודינה 19-17.

אדריכלים: אורית מילבואר-אייל אדריכלים; אדריכלית אחראית: שי נעים. 2014.

סיורים עם אדריכלית אורית מילבואר-אייל, זוכת פרס רוקח על תכנון פרויקט זה, שבהם תציג את פרויקט גני שפירא שבתכנון משרדה – הפרויקט הראשון של דיור בר השגה שיזמה עיריית תל אביב-יפו ואוכלס ב-2014. הפרויקט כולל 69 יחידות דיור בגודל ממוצע של 80 מ"ר הבנויות בשלושה מבנים ומנסה להעניק פרשנות עדכנית לשיכון ציבורי בישראל ולשמש מנוף להתחדשות העירונית של השכונה.

חמישי, 18.5, 17:30, 18:15 ו-19:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. נווה שאנן – שכונה במעבר

נקודת מפגש: רחוב לבנדה פינת רחוב עין הקורא, נווה שאנן.

אדריכל אסף אשרוב ממשרד תואם אדריכלים בסיור על תהליך ההשתנות העובר על שכונת נווה שאנן בעשור האחרון. נווה שאנן הוקמה ב-1921 כקואופרטיב של פועלים ותוכננה על ידי האדריכל יוסף טישלר בצורת מנורת שבעת קנים (שמעולם לא הושלמה). ב-1938 נבנתה בה תחנת האוטובוסים המרכזית הראשונה של תל אביב וב-1993 נחנכה בה התחנה החדשה. השכונה הידרדרה לאורך השנים כתוצאה מתנועת האוטובוסים הרבה, עזיבת האוכלוסייה המקורית והתפוררות הבניינים בהמשך. בשנים האחרונות, בעידוד העירייה, מסתמן שינוי מגמה עם כניסת סטודנטים הנהנים מסבסוד בשכר הדירה והיקף גדל של יוזמות נדל"ניות עצמאיות לחידוש הבניינים. בסיור יציג אשרוב כמה מהבניינים שאותם תכנן משרדו בשכונה.

שישי, 19.5, 14:00; שבת, 20.5, 10:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הרציף

רחוב הגליל 6, נווה שאנן.

הזדמנות להצצה ראשונה למרכז העירוני ליזמות "הרציף" העומד להיפתח בימים אלה על ידי עיריית תל אביב-יפו בסמוך  לרציפי התחנה המרכזית הישנה בנווה שאנן. הבניין ששימש בעבר כבניין התחנה המרכזית, עבר שיפוץ ומאכלס כיום בגני ילדים עירוניים, תחנת משטרה ומרכז יזמות שזכה לשם "הרציף" על שם רציפי האוטובוסים שעמדו במקום במשך עשרות שנים. בסיור עם מנהלת הרציף, שאנה קרקובסקי, יסופר סיפורו של המבנה ויוצגו מטרותיו של המרכז ובראשן חיבור של הקהילה המקומית לעולם היזמות וטיפול באתגרים אורבניים שונים בניסיון ליצור העצמה הדדית.

פרויקט הרציף הוא חלק מסדרת יוזמות לשיפור איכות החיים בנווה שאנן והוא מוקם בשיתוף פעולה בין מנהלת עיר עולם, מינהל קהילה וצוות החדשנות הפועל בחסות קרן בלומברג. הרציף יהווה בית ליזמות חברתית וטכנולוגית ופעילות חברתית בדגש על יוזמות שמיועדות להתמודדות עם אתגרי דרום תל אביב.

חמישי, 18.5, 18:00-12:00; שישי, 19.5, 15:00-10:00.

מרכז פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. התחנה המרכזית החדשה של תל אביב

נקודת מפגש: רחוב לוינסקי 108, כניסה 41 (מול מדרחוב נווה שאנן).

בעקבות גילוי השרטוטים המקוריים של התחנה המרכזית החדשה בארכיון משרד האדריכלים דב ורם כרמי, ינחה האדריכל אלעד הורן סיור מיוחד במבנה הבנוי כמבוך. הסיור יתקיים בשעה שבה התחנה ריקה מאדם, יעבור במפלסים התת קרקעיים של המבנה הענקי ובחלקים מפתיעים שאינם נגישים לציבור. במהלך הסיור תתקיים הרצאה קצרה שבה יוצגו שרטוטים והצעות תכנון גנוזות אשר דרכם ייחשף הסיפור שמאחורי בניית התחנה – מהמבנים הקיצוניים והמרתקים בתל אביב. משך הסיור כשעתיים. ההשתתפות בנעליים סגורות בלבד. מומלץ להצטייד בפנסים.

שבת, 20.5, 12:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הרמפה

מדרחוב נווה שאנן 48.

הזדמנות לגלות את המרחב הרב קהילתי המפתיע שקורם עור וגידים בימים אלה בשכונה הצפופה בישראל הסמוכה לתחנה המרכזית החדשה: גינה וחלל תת קרקעי סודי שבמשך שנים היו מפגע תברואתי וסביבתי והופכים עכשיו למקום מפגש ומרגוע מהאינטנסיביות העירונית שמאפיינת את הסביבה. אנשי קולקטיב אנייה המאגד מתכננים, מעצבים ופעילים חברתיים הפועלים ליצירת מקומות חיוביים המארחים טבע ואנשים בעיר ומפתחים התערבויות עירוניות חדשניות – יקיימו רצף של מפגשים במקום שבו יספרו על תהליך הקמת הרמפה ויזמינו את המבקרים להשתתף בסדנת עיצוב עציץ ולסייע בגינון.

שבת, 20.5, 16:00-11:00. מפגשים יתחילו מדי שעה עגולה. מפגש אחרון ב-15:00.

בית פתוח ומפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בריכת החורף הדרומית

נקודת מפגש: במגרש החניה שמאחורי משרד הרישוי תל אביב-יפו-חולון.

הזדמנות לגלות את בריכת החורף שבמתחם הלוחמים, אתר טבע המהווה בית גידול למגוון בעלי חיים וצמחים נדירים. פארק הטבע העירוני נועד לשמר קטע נופי אופייני למישור החוף ההולך ונעלם, על מגוון בעלי החיים והצמחים שבו ולהנגיש את הטבע לתושבי העיר. בסיור עם אדריכל הנוף והאקולוג ליאב שלם יוצג תהליך השיקום של הצומח המקומי ויתבצע דיגום במי הבריכה לבעלי החיים הרבים הנמשכים אליה: חרקים, סרטנים, דו חיים, עופות ויונקים – רבים מהם בסכנת הכחדה. בסיור יוצג גם תהליך שיקום הצומח שבו השתתפו תלמידי בתי ספר סמוכים ותושבים.

מומלץ להגיע בנעליים סגורות.

שישי, 19.5, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הספר החקלאי מקוה ישראל ובית הכנסת המשומר

נקודת מפגש: שער קראוזה (הכניסה מחולון).

סיורים עם מדריכי מרכז המבקרים של מקוה ישראל באחת הריאות הירוקות המיוחדות של גוש דן – שמורה של שדות ירוקים, פרדסים וגנים המקיפים אתרים היסטוריים ומבנים מהמאה ה-19. הסיורים יעברו בשדרת הדקלים ליד הפיקוס הבנגלי, במרתפי היקב העתיק של מקוה ישראל ובגן הבוטני, ויכללו גם הצצה למבנה שבו פעל דויד לייבוביץ', ממציא מרגמת הדווידקה. חלקם השני של הסיורים יתמקד בבית הכנסת שנבנה ב-1896 – מבנה בן שתי קומות הבנוי מלבני כורכר (ללא שימוש בבטון) ונחשב למבנה החשוב במתחם. אדריכלית ענת ברלוביץ' האחראית על עבודות שימורו ושיפוצו של בית הכנסת, תציג את ההיסטוריה של המבנה ואת גישת השימור המינימליסטית שנקטה בטיפול בו שאינה מנסה להעלים את סימני הזמן.

חמישי, 18.5, 10:00; שישי, 19.5, 10:00.

2 סיורים ברישום, מוגבלים ל-50 משתתפים בסיור.

לכתבה על שיפוץ ושימור בית הכנסת: http://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4926074,00.html

 

 1. מפסולת לאנרגיה: פרויקט ה-RDF הגדול בישראל יוצא לדרך

המרכז לחינוך סביבתי בפארק המחזור חירייה, בין מחלף גנות למחלף מסובין. בווייז: פארק המִחזור חירייה – המרכז לחינוך סביבתי.

בחודש מרץ האחרון נחנך בפארק המחזור חירייה מפעל ה- RDF  (Refuse Derived Fuel) – מפעל מיון ומִחזור פסולת לייצור דלק חלופי מאשפה כמקור אנרגיה לייצור מלט במפעל נשר. זהו הפרויקט החלוצי הגדול ביותר שנעשה עד היום בישראל בתחום ניהול האשפה ואחד המתקנים הגדולים מסוגו בעולם.

הסיור בפארק המִחזור יעבור בין מתקני המיון בפארק, בתחנת המעבר לפסולת ויסתיים בהצצה למפעל ה- RDF החדש. את הסיורים ידריכו אנשי הצוות של האתר ויימשכו כשעתיים.

שישי, 19.5, 9:00, 9:30 ו-10:00.

3 סיורים ברישום מוקדם.

 

 1. חוות שלם בפארק אריאל שרון

שדרות חיים בר לב 298, בכניסה לפארק אריאל שרון מכביש 461 (ב-Waze: חוות שלם – פארק אריאל שרון).

אדריכלים: משרד שרון אידלסון, שנת בנייה: 1949; אדריכלי תיעוד ושימור: נאור מימר אדריכלות ושימור. אדריכלי פיתוח: משרד א.ב. תכנון, אדריכלים אחראים: אסף קשטן וגדי אלמוג, 2016.

הזדמנות לגלות את ההיסטוריה של החקלאות הארץ ישראלית בסיורים במתחם החווה שהוקמה ב-1949 ביוזמת חברת הזרע והופעלה בידי משפחות של יוצאי קיבוצים – חקלאים מנוסים שנקראו לדגל כדי לספק זרעים למשק החקלאי במדינה הצעירה. המשפחות התגוררו בבתים שתוכננו בעבורם על ידי משרד שרון-אידלסון (אריה שרון ובנימין אידלסון), אדריכלי התנועה הקיבוצית. בתי מגורים דו משפחתיים אלה היו גרעין החווה ומרכז החיים בה, ונחשבו בתקופתם למילה האחרונה בתחום התכנון והבנייה של בתי מגורים קיבוציים בדגם של לינה משפחתית.

לאחר תיעוד המבנים הוכרז המקום כאתר לשימור ובעתיד ישמש כמרכז תרבות וקולינריה. המפגשים יכללו סיור במתחם ההיסטורי, מפגש עם אדריכל השימור נאור מימר אשר יספר על תהליך שימור המבנים, ומפגש עם הגברת עדנה קפלושניק שגדלה בילדותה בחווה ותספר על הוויי החיים של המשפחות הראשונות. משך הסיור כשעה.

שישי, 19.5, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00; שבת, 20.5, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00.

8 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. חלוץ המקיימים

דם המכבים 22, רמת ישראל.

היכרות עם מרכז הקיימות השכונתי הראשון של תל אביב-יפו שבו פועלת גם מועדונית קיימות. המפגשים יודרכו על ידי תומר דברת, מנהל המרכז שישתף בניסיונו בהתנעת תהליכים במוסד עירוני, ועל ידי זוהר צידון, רכז המועדונית, שיציג מתקני גינון ורטיקלי ומתקנים אחרים שבנו ילדי המועדונית מחומרים בשימוש חוזר. הם יסתיימו בסיור לשדרות ההשכלה, שתוכננו על ידי אדריכל רם אייזנברג בתהליך שיתוף ציבור ועל פי עקרונות של טבע עירוני וקהילה. את הסיור ידריכו נעה רגב, רכזת שכונות מקיימות ברשות לאיכות הסביבה בעירייה, וסמדר כהן, מנהלת פרויקטים במרחב קהילתי דרום מזרח.

שישי, 19.5, 14:00-11:00.

מפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

פייסבוק

 

 1. מבניין נטוש לגן פורח

מרכז קהילתי בת ציון, רחוב בת ציון 10.

מפגש מעורר השראה עם פעילי שכונת יד אליהו, חברי קהילה יוצרת מציאות – יד אליהו ועם מנהל המרכז הקהילתי בת ציון, אלעד סלע, שבו יספרו כיצד הפכו בשיתוף העירייה בניין מוזנח ומרחב סביבו למרכז קהילתי תוסס ומשמעותי. בתום המפגש  יתקיים סיור בציר הירוק של השכונה ויוצגו מגוון פרויקטים קהילתיים: פרויקט המִחזוריות, הגינה הקהילתית וחורשת טבע עירוני ששוקמה לאחרונה. הסיור יסתיים בשיחה על התוכניות העתידיות לשכונה. המפגש כולל גם ביקור בתערוכת צילומי הציפורים השנתית לזכר עמית גפן המוצגת במרכז. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 19.5, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

פייסבוק מרכז קהילתי בת ציון

 

 1. סיפור המרקמים בעבר האיילון

נקודת מפגש: בית השריון, רחוב לוחמי גליפולי 51, יד אליהו.

יד אליהו, שכונת המגורים הגדולה בעיר, היא מוזיאון חי לגישות תכנון מודרניסטיות של מגורים וסביבת מחיה נעימה ואהובה על תושביה. מסיבות אלה מעורר תהליך פיתוחה שאלות לגבי גישת התכנון הרצויה שתתאים לסביבה ותכבד את איכויות המקום.

את הסיור ינחו אדריכל איל רונן מצוות תכנון מזרח בעיריית תל אביב-יפו ואדריכל איתי הורביץ, תושב השכונה וחבר פורום יד אליהו – קהילה יוצרת מציאות, ויוצגו בו גישות התכנון החדשות ליד אליהו הנבחנות ומקודמות בימים אלה להתחדשות עירונית בשכונה. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 20.5, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שיכון לדוגמה

רחוב וינגייט 26, קומה 2, יד אליהו.

אדריכלית: צאלה זוארץ, 2008.

ביקור בדירת שיכון שנבנתה ב-1949 עבור חיילים יהודים ששירתו בבריגדה היהודית של הצבא הבריטי (במסגרת פרויקט רחב היקף של מחלקת ההנדסה של עיריית תל אביב בראשות מהנדס יעקב בן סירה). ב-2008 שופצה הדירה על ידי האדריכלית והותאמה לצורכי משפחתה. השיפוץ הצנוע שהתבסס על התוכנית המקורית מדגיש את איכויותיה המקוריות של הדירה וממחיש את הקלות שבה אפשר להפוך את דירות השיכון הקטנות והפשוטות שרובן נבנו בחופזה עבור עולים שזרמו לארץ עם קום המדינה, לדירות נעימות למגורים 65 שנה לאחר מכן.

שבת, 20.5, 14:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בתים מזמנים לבעלי חיים ולמאביקים

רחוב רבניצקי 4, שכונת מונטיפיורי.

קהילת תל אביב-יפו של החברה להגנת הטבע מזמינה לסדנת בנייה לכל המשפחה שבה ילמדו המשתתפים לבנות בתים מזמנים לבעלי חיים, תיבות קינון ומלון לחרקים ולמאביקים בעיר. הסדנה תתקיים בחצר האחורית של בית רבניצקי,  בלב אזור המוסכים והתעשייה הזעירה של מזרח העיר, כדוגמה לחקלאות עירונית וליצירת סביבה ירוקה ומזמינה לקהילת השכונה. הסדנה בהדרכת יפעת קידר.

שישי, 19.5, 10:00.

סדנה מוגבלת ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. מוזיאון נחום גוטמן – בית הסופרים

שמעון רוקח 21-19, נווה צדק.

אדריכל: לא ידוע, 1887.

אדריכל השיפוץ והמבנה החדש: רוני זייברט, 1998 ו-2008.

שני סיורים פתוחים עם האדריכל רוני זייברט באחד הבניינים הראשונים של שכונת נווה צדק, ששימש בתחילת המאה ה-20 כבית הסופרים, כמרכז לאנשי רוח ואף כבית מגורים לחלקם, ואחרי שעמד שנים בשיממונו שופץ והפך למוזיאון ליצירתו של נחום גוטמן. בסיור יוצגו ההיסטוריה של הבית והפתרונות האדריכליים שיושמו לצורך הפיכתו למוזיאון. הסיור יכלול הצצה לאגף החדש של המוזיאון.

שבת, 20.5, 11:00 ו-12:00. 

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. נווה שכטר (קפה לורנץ)

רחוב שלוש 42 פינת רחוב אילת 57.

אדריכל לא ידוע, 1886; אדריכלי שימור: קימל אשכולות, 2012.

ביקור במבנה שהוקם בסוף המאה ה-19 והורחב בתחילת המאה ה-20 בידי פרנץ לורנץ – חבר בקהילת הטמפלרים שהתיישבה ביפו ב-1870. במשך עשרות שנים – מ-1909 עד מחצית המאה ה-20 – שימש המבנה כמסעדה וכמרכז תרבותי וחברתי שבו היו קפה לורנץ הפופולרי בקומת הקרקע ואולם אירועים (ובהמשך ראינוע קסם) בקומה השנייה. הבית – שנבנה מאבני כורכר מקומיות ומרעפי מרסיי והיה מהראשונים שהוארו בתאורה חשמלית באמצעות גנרטור – עבר באחרונה שיפוץ-שימור אשר הסתיים ב-2012. כעת פועל בו נווה שכטר לתרבות ואמנות יהודית עכשווית. כעת מוצגות במקום תערוכת "חסרי מנוח", תערוכת יחיד של האמן שי עבאדי ותערוכת אמנות רב תחומית של קבוצת מדרש יוצר.

הדרכות קצרות על ההיסטוריה של המבנה ועל הנעשה בו כיום יֵצאו משער הכניסה בכל שעה עגולה.

חמישי, 18.5, 22:00-10:00; שישי, 19.5, 18:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית מורשת יהודי עדן ובית הכנסת קול יהודה

רחוב לילינבלום 5, נווה צדק.

אדריכל: יהודה מגידוביץ', 1938.

ביקור בבית הכנסת שתכנן מגידוביץ' עבור קהילת יהודי עדן (שהייתה מושבת כתר בריטית בדרום תימן) – בניין פשוט שחזותו אינה מסגירה את החלל המרשים והמונומנטלי שבתוכו, ומדגים את יכולותיו האדריכליות הווירטואוזיות של מגידוביץ' שיצר בו חלל אלגנטי וקצבי בעזרת מערכת קורות חשופות ומרשימות ושילב מוטיבים אקלקטיים כגון קשתות פנימיות.

בקומת הקרקע של הבניין שוכן כיום בית מורשת יהודי עדן המציג תצוגת קבע של תצלומים מקוריים, חפצים, ספרים, פריטי לבוש ומסמכים נדירים המספרים את תולדותיה של הקהילה העדנית.

את הסיורים יוביל ההיסטוריון ובן הקהילה דני גולדשמיד, שסב סבו רכש את המגרש לבניית בית הכנסת בשנות ה-20, ויסופרו בהם תולדות בית הכנסת והמבנה שבו הוא שוכן ותולדות הקהילה.

חמישי 18.5, פתוח מ-10:00 עד 18:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב-11:00, 13:00, 15:00 ו-17:00; שישי 19.5, פתוח מ-9:00 עד 14:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב-9:00, 11:00 ו-13:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות 25 בתי משפחת מנחם משה

נקודת מפגש: בית מורשת יהודי עדן, רחוב לילינבלום 5.

סיור בהדרכת ההיסטוריון והיזם, דני גולדשמיד, שיספר את סיפורה של קהילת עדן ושל משפחתו, משפחת מנחם משה שמוצאה מהעיר עדן, באמצעות 25 הבתים שבנו בני המשפחה בתל אביב – כולם בתים לשימור שנבנו בשנות ה-30. הסיור יֵצא מבית הקהילה ברחוב לילינבלום ויעבור ברחובות שבהם ניצבים הבתים – נחלת בנימין, רוטשילד, אלנבי, מונטיפיורי, גרוזנברג ורמב"ם –  ויסתיים במלון סינמה (לשעבר קולנוע אסתר) שבכיכר צינה דיזנגוף.

משך הסיור כשלוש שעות והוא כולל הליכה רגלית של כשעה.

שישי, 19.5, 14:00.

סיור מוגבל ל-40 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בית גבריאלוביץ'

דרך יפו 13.

אדריכלים מקוריים: לא ידועים, 1911; אדריכל תוספת ראשונה: יהודה סטמפלר, 1926; אדריכלי השיפוץ והתוספת: גל פלג אדריכלים, 2017.

בית פתוח וסיורים במתחם המורכב משני בניינים לשימור שנבנו בתקופות שונות ומקיפים חצר פנימית היוצרת מרחב פנימי ושקט המנותק מההמולה של דרך יפו. במסגרת השיפוץ נבנתה קומה חדשה וחולקו מחדש שטחי המגורים בבניין ל- 35 דירות בשטח של 45 מ"ר המיועדות לסטודנטים ולמשפחות צעירות. בסיורים שיודרכו על ידי אדריכל עמיר פלג יוצגו הפרויקט הכולל גשרים שנבנו כדי לחבר את הבניינים ומעליות שתוכננו בהשראת המעלית הראשונה בתל אביב (ברחוב הרצל) ועל פי התפיסה שרואה בחצר לב הבניין וחלל לאינטראקציות חברתיות ולבילוי משותף של הדיירים. הסיורים יכללו ביקור באחת הדירות.

שבת, 20.5, 14:00-11:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב-11:30, 12:30 ו-13:30.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אלנבי בין הכיכרות

נקודת מפגש: כיכר המושבות, רחוב אלנבי 125.

העובדה שיותר מ-60 אחוז מהמבנים שלאורך רחוב אלנבי מיועדים לשימור הופכת אותו למקרה בוחן לשימור מרקמי. אדריכלית איילת ספרן ממשרד יואב מסר אדריכלים ואדריכלית השימור איריס הורביץ – שלוש אדריכליות שימור, יובילו את הסיור שינוע לאורך רחוב אלנבי דרך כיכרות היסטוריות שנהרסו, בניינים לשימור ועוד, ויציג את המחקר שערך המשרד על אודות ההיסטוריה של הרחוב, ואת מסקנותיו המבקשות לראות ברחוב ציר תרבותי-מסחרי של העיר ולהחיל את הנחיות השימור גם על מרחביו הציבוריים. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 20.5, 11:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 

 1. בשביל האור

נקודת המפגש: רחוב החשמל 16.

סיור רגלי בעקבות ההיסטוריה של החשמל בתל אביב-יפו שיכלול ביקור במבנה הדירקטוריון המשוחזר של חברת חשמל. במסגרת הסיור יסופרו סיפורן של תחנת הכוח הראשונה בארץ ישראל ושל התשתית ההיסטורית להזרמת החשמל אל בתי העיר באמצעות תחנות ההשנאה. הסיור יעבור באחת מהן, שנשתמרה משנות ה-20 של המאה הקודמת ועדיין פועלת. במסגרת הסיור גם תוצג דמותו המרתקת של פנחס רוטנברג, מייסד חברת חשמל.

הסיורים בשיתוף חברת חשמל והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ובהדרכת מיכל ששון ביבי – יימשכו כשעה וחצי.

חמישי, 18.5, 18:30 ו-20:30; שישי, 19.5, 8:30, 10:45 ו-13:00.

5 סיורים מוגבלים ל-50 משתתפים בסיור על בסיס כל הקודם זוכה.

 

 1. מלון לילי & בלום

רחוב לילינבלום 48.

אדריכל: אלכסנדר פרידמן, 1935; אדריכלי שימור: ארכוד אדריכלים בע"מ; עיצוב פנים: STUDIO MU, 2015.

סיורים במלון השוכן בבניין שבו פעל סניף בנק. כחלק מהסבתו של המבנה למלון הפך האולם המרכזי של סניף הבנק ללובי עם בר גדול ופאטיו. עיצוב הפנים החדש שמר על האלמנטים של הבאוהאוס. הסיורים יכללו הסבר קצר על ההיסטוריה של המבנה ועל תהליך הסבתו למלון וכן ביקור במרפסת הגג, בחדר המדרגות המקורי שנשמר ובחדר לדוגמה במלון.

חמישי, 18.5, 12:00, 13:00 ו-14:00; שישי, 19.5, 12:30 ו-13:30; שבת, 20.5, 12:30 ו-13:30.

7 סיורים ל-18 משתתפים ברישום מוקדם.

 1. בנתיב האריחים המצוירים: קרמיקת בצלאל בבתי תל אביב

נקודת מפגש: רחוב הרצל פינת אחד העם.

סיור עם תהילה קניגשטיין שיחשוף את יצירות האמנות שיצרו מורי בצלאל (זאב רבן, בוריס שץ ואחרים) בשנות ה-20 של המאה הקודמת, ומוטבעות בחזיתות בתי תל אביב הקטנה כבמעין מוזיאון פתוח. אוסף ייחודי שיזמו ראש העירייה הראשון מאיר דיזנגוף ומייסד בצלאל, בוריס שץ, כדי לתת לעיר העברית הראשונה אופי יהודי וארץ ישראלי אחיד.

שישי, 19.5, 10:30.

סיור מוגבל ל-35 משתתפים ברישום מוקדם.

 1. הספרייה

הספרייה במגדל שלום, רחוב ???

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

חמישי, 18.5, 16:00.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. עיר קטנה ופסיפסים בה הרבה

נקודת מפגש: רחוב הרצל פינת אחד העם.
סיור עם תהילה קניגשטיין שיוקדש לנחום גוטמן וליצירות הפסיפס שיצר ובהן משובצות תמונות מתוך סיפורי התנ"ך, המיתולוגיה היוונית, תולדות הקמתה של תל אביב ועוד. הסיור יתמקד בפסיפס תולדות תל אביב (שהוצב במקור בכיכר בית העיר והועבר לרוטשילד 1).

חמישי, 18.5, 17:00.

סיור מוגבל ל-35 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. תחנת ההסברה של הרכבת הקלה 

נקודת מפגש: תחנת ההסברה של נת"ע, רחוב מקווה ישראל 4.

פרויקט הקו האדום מבוצע על ידי משרד התחבורה באמצעות חברת נת"ע.

איך בונים תחנת רכבת 30 מטרים מתחת לפני הקרקע? בכמה זמן תגיע הרכבת הקלה מפתח תקווה לתל אביב? בואו לשמוע על האתגר הלוגיסטי והטכנולוגי שבבניית קו רכבת באזור אורבני צפוף ועל הפתרונות המתקדמים לבניית תחנות ומנהרות תת קרקעיות; במפגשים שיתקיימו בתחנת ההסברה שליד התחנה התת קרקעית אלנבי. תחנת ההסברה מצוידת במגוון אמצעים אינטראקטיביים: מסכי ענק המציגים את שיטת העבודה של מכונות כריית המנהרות הענקיות, את תוואי הקו האדום שלאורכו ייסעו כרבע מיליון נוסעים ביממה ואת קווי מערכת הסעת ההמונים הנוספים. הזדמנות ללמוד כיצד צפוי הפרויקט לתרום לסביבה, לקהילה ועוד.

חמישי, 18.5, 18:00-16:00; שישי, 19.5, 14:00-9:00. מפגש יתחיל בכל חצי שעה. מפגש אחרון בחמישי ב-18:00. מפגש אחרון בשישי ב-14:00.

מפגשים ל-20 הבאים הראשונים בכל סבב. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מרכז אדמונד דה רוטשילד מייסודה של קרן רוטשילד קיסריה

שדרות רוטשילד 104.

אדריכלות: מהנדס יהודה סטמפלר, 1928; אדריכלי השימור והשיפוץ: פלסנר אדריכלים, סקורקא אדריכלים, יועצי שימור: אילן קדר וחביבה אבן, 2016-2010.

בית פתוח וסיורים מודרכים באחד הבתים המסקרנים שבשדרות המפורסמות במדינה – בניין אקלקטי בסגנון המכונה "מיוחד" שמדגים אדריכלות אקספרסיוניסטית מודרנית. הבית שופץ ושומר על ידי קרן רוטשילד קיסריה שהקימה בו מרכז אמנות ותרבות המעניק לסטודנטים מרחב להצגת עבודותיהם בלב תל אביב. במרכז מתקיימים אירועי תרבות, תערוכות והרצאות פתוחים לציבור, והוא מעודד יצירה ישראלית מקורית וחדשנית.

בסוף השבוע של בתים מבפנים תיפתח במרכז התערוכה "יישור קו: האדריכלות של יהודה סטמפלר בתל אביב" העוסקת לראשונה בפועלו העלום של מתכנן הבניין, שלקח חלק בתכנון מבנים בתל אביב בעשוריה הראשונים ושחלקם שומרו לאחרונה. את התערוכה אצר אדריכל ד"ר צבי אלחייני, מייסד "ארכיון אדריכלות ישראל" בשיתוף מעצבת התערוכות רעות עירון והמעצבות הגרפיות דנה גז ונעמי גיגר (סטודיו ג2).

את הסיורים על אודות שימור המבנה ושיפוצו תעביר אדריכלית מאיה פלסנר, והם יכללו ביקור בחדריו השונים של הבית ויסתיימו בחדר המורשת.

המפגשים בתערוכה יונחו על ידי אדריכל ד"ר צבי אלחייני.

חמישי, 18.5, 20:00-17:00. שישי, 19.5, 15:00-9:30. סיור אדריכלי יתקיים ב-9:30. הרצאה על תערוכה ב- 11:00. שבת, 20.5, 18:00-10:00. סיורים אדריכליים יתקיימו ב-12:00 וב-14:00. הרצאה על התערוכה ב- 13:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבורסה לניירות ערך

רחוב אחוזת בית 2.

אדריכל: פרופ' ערי גושן, 2015.

מפגש עם אדריכל ערי גושן, מתכנן הבניין החדש של הבורסה לניירות ערך, שיתקיים באטריום הכניסה השקוף של הבניין ויכלול הרצאה ומצגת באורך של כ-30 דקות. בהרצאה יוצגו הבניין החדש, שהחליף את הבניין המיתולוגי מרחוב אחד העם 54 אשר בו פעלה זירת מסחר אנושית עד 1999. תכנון הבניין החדש הותאם לאופן פעילותה של הבורסה כיום, שהוא וירטואלי לחלוטין. כן יוצגו האלמנטים האקולוגיים והמערכות האלקטרו-מכניות המשולבים בו.

חמישי, 18.5, 18:00; שישי, 19.5, 11:00 ו-12:00.

3 מפגשים ל-80 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על הבניין באתר Xnet

 

 1. התכנון האקולוגי של שדרות רוטשילד

נקודת מפגש: האנדרטה לזכר מייסדי אחוזת בית בשדרות רוטשילד פינת נחלת בנימין.

ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, תוביל סיור שיתמקד בסביבה הבנויה דרך משקפיים אקלימיים ויציג את השדרות המפורסמות ביותר בארץ דווקא כמודל להתמודדות עם בעיות של אוורור, אור וצל. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 19.5, 17:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית אליהו גולומב, מוזיאון ההגנה

שדרות רוטשילד 23, תל אביב.

אדריכל: יוסף טישלר, 1923; יוחנן רטנר (תוספת המוזיאון), 1961-1960.

סיור מודרך בבית משפחת גולומב המספר את סיפור המשפחה ואת סיפורו של ארגון ההגנה שקם בין כתליו, וכן ממחיש את החיים בתל אביב בראשיתה. הבית שומר בראשית שנות ה-60 כחלק ממוזיאון ההגנה שהוקם באותם ימים. הסיור יציג את סיפורם של המשפחה ושל הבית שפעל כמטה הכללי החשאי של ארגון ההגנה עד מותו של גולומב ביוני 1945.

שישי, 19.5, 13:00-9:00.

בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. חלל פנוי

נקודת מפגש: רחבת בית הכנסת הגדול, רחוב אלנבי 110 פינת רחוב הר סיני.

מהו בית כנסת עבור אדם חילוני? מהו מרחב מקודש? סיור שיעבור בין בתי כנסת וותיקים שננטשו או שינו את ייעודם וינסה להתחקות אחרי סיפורי קהילותיהם והנסיבות שהביאו לדעיכתם. ברית יעקבי, מקימת פרויקט "חלל פנוי", תדריך את הסיור אשר יתמקד בשאלה כיצד צריכה התרבות היהודית העכשווית להשמיש את בתי הכנסת הנטושים. הסיור יתחיל בבית הכנסת הגדול, יעבור בבתי כנסת לאורך רחוב אלנבי וימשיך לכרם התימנים ולנווה צדק. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 18.5, 18:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית האדום – הסרט

רחוב נחמני 43.

הקרנת בכורה על קיר הבית שברחוב נחמני 43 של סרט דוקו-אנימציה הפורש את תולדות "הבית האדום" – המבנה הידוע גם בכינוי בית לודג'יה. דרך סיפורו של הבית שנבנה ב- 1924 על ידי עקיבא אריה וייס בהזמנתם של יזמי מפעל הטקסטיל לודג'יה, מסופר סיפורה של תל אביב הקטנה, שימושיו השונים של הבית במשך השנים (מפעל, בית כנסת, בית לוויות, גלריית אמנות ועוד) וסיפוריהן של הקהילות שפעלו בו. הכניסה להקרנה חופשית אך מספר המקומות מוגבל.

ההקרנה בשיתוף דוקאביב.

שבת, 20.5, 20:30, 21:30 ו-22:30. 

3 הקרנות פתוחות על בסיס כל הקודם זוכה.

 

 1. לב תל אביב, בעקבות הספר "תל אביב. עיר גלויה"

נקודת מפגש: רחוב נחמני 36 פינת רחוב יהודה הלוי 91.

סיור בשדרות רוטשילד ובשכונת לב תל אביב בעקבות אוספי התצלומים מהפרויקט התיעודי הקהילתי שהובילו בשנת 2009 עיריית תל אביב-יפו ויד יצחק בן צבי, בפרויקט העיר הנגלית לעין (כיום במסגרת הארצית של 'ישראל הנגלית לעין'). האוספים חושפים את סיפורי המשפחות והאנשים שהתגוררו בעיר ואת הוויי החיים בה מאז הקמתה. הסיור בהדרכת יוסי גולדברג יעבור במבנים בולטים בשכונה ויספר את סיפוריהם ואת קורותיהם של האנשים שהתגוררו בהם. משך הסיור כשעה וחצי.

שבת, 19.5, 18:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית קריגר – דה רוטשילד 71

שדרות רוטשילד 71.

אדריכל: זאב רכטר, 1934. אדריכלי התוספת והשימור: מיכל וחזי ברקוביץ', 1999.

סיורים מודרכים בבניין לשימור בסגנון הבינלאומי שנודע בשם בית קריגר. בבניין גרה מאז בנייתו משפחתם של הרופאים ד"ר משה וד"ר פני (צ'לנוב) קריגר, והוא משמש כיום כמלון בוטיק. הסיורים יתחילו בחדר ההסבה שבקומת הכניסה שבה יובא סיפור תולדות הבית שעוצב מחדש בשנת 2012, ויימשכו בדירות ששופצו בשנת 2012 בעיצוב עכשווי תוך שימור סממני הבאוהאוס ובחדר המדרגות המשותף שנותר בעיצובו המקורי. לחלק מהסיורים יתלוו נכדיהם של בני הזוג קריגר.

חמישי, 18.5, 12:30 ו-13:00. שבת, 20.5, 14:30 ו-15:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-25 משתתפים בסיור.

 

 1. בין חינוך לתכנון עירוני

בית הספר בלפור, רחוב בלפור 12.

הזדמנות להכיר את פרויקט "מתכנני העיר הצעירים" המתקיים בשנתיים האחרונות בבית ספר בלפור מטעם מינהל ההנדסה ומחלקת השימור של העירייה. זהו פרויקט מעשי ופורץ דרך שבמסגרתו חוקרים תלמידי כיתות ד' את סביבת מגוריהם ומתנסים בתהליכי תכנון ובמעורבות אזרחית. במסגרת האירוע תוצג תערוכה של עבודות התלמידים שבהן מוצע תכנון מחודש לחצרות בית הספר והצעות לתכנון הכיכרות לאורך רחוב אלנבי. כדוגמה לדיאלוג החדשני המפותח במסגרת הפרויקט בין התלמידים למתכננים מקצועיים, יציגו התלמידים את הפרויקטים שלהם, ובמקביל – יתקיימו הרצאות של אדריכלים פעילים העוסקים בתכנון אותם פרויקטים במשרדיהם. משתתפים: אדריכל יואב דוד, אדריכל העיר תל אביב-יפו, אדריכל שמוליק גרואג, אדריכלית לילך הראל, אדריכל אסף לרמן, אדריכלית נעמי שמחוני, ליאון אביגד – מלונאי, אלין לב הר – מבעלי הנילוס, בן פטר מהצלמניה, המתכננת העירונית גלי פרוינד ואדריכלית עדי רוז מהמחלקה לשימור מבנים בעיריית תל אביב-יפו והילה שמעוני-חן, מנהלת בית הספר – יוזמות ומובילות הפרויקט.

9:45 סיורים בבית הספר בהובלת התלמידים שבהם יוצג המבנה שתוכנן על ידי האדריכל ומהנדס העיר לשעבר יעקב בן סירה ונחנך ב-1934 ושהוכרז לשימור.

10:30 פרזנטציות והרצאות.

הכניסה לחצר בית הספר בהצגת תעודה מזהה. לא תותר כניסה עם נשק.

שישי, 19.5, 11:30-9:45.

מצגות וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מלון 65

שדרות רוטשילד 65.

אדריכל מקורי: מריאן גרינהאוז, סוף שנות ה-70. אדריכלי שיפוץ המבנה והתוספת: משה ורד, חיים דותן (מעטפת חיצונית). עיצוב פנים: לאה מאלר ואריק בן שמחון. 2016.

סיורים מודרכים במלון הבוטיק המסוגנן שנפתח באחרונה באחד המבנים הבולטים בשדרות רוטשילד – בניין משרדים עגול שבו פעלו משרדיו של בנק קונטיננטל. במסגרת שינוי ייעוד למלון עבר המבנה שיפוץ מקיף שכלל בניית ארבע קומות חדשות והחלפת חזיתות. הסיורים יכללו הסבר על הפרויקט, הצצה לחלליו השונים ותצפית מרהיבה ממרפסת הקומה השמינית.

חמישי, 18.5, 12:30 ו-13:30; שישי, 19.5, 14:30; שבת, 20.5, 14:30.

4 סיורים מוגבלים ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בית הצעירים

רחוב מזא"ה 9.

אדריכלים: יוסף ברלין וריכרד פסקובסקי, 1925. אדריכל שימור: אמנון בר אור, 2003.

סיור על תולדות הבית שנודע כבית התאומים וכן על הפעילות המתקימת בו כמרכז צעירים שוקק חיים.

שישי, 19.5, 12:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. דירה בבניין לשימור

רחוב בלפור 9.

עיצוב פנים: רשי לב, 2016.

דירת המגורים של המעצבת רשי לב ומשפחתה השוכנת בבניין אקלקטי משנות ה-30 שעבר לאחרונה שימור יסודי.  במסגרת השיפוץ שולבו בדירה אלמנטים עכשוויים כגון חדר אמבטיה מבטון ומטבח חדשני אך נשמרו גם רבים ממאפייניה המקוריים: התקרות הגבוהות, חלונות העץ והדלתות, המרצפות המעוטרות וציורי קיר מרהיבים.

חמישי, 18.5, 20:00-17:00; שישי, 19.5, 17:00-14:00; שבת, 20.5, 13:30-10:30.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית פולישוק (הפולי האוס)

כיכר מגן דוד, רחוב נחלת בנימין 1 פינת רחוב אלנבי 62.

אדריכלים: שלמה ליאסקובסקי ויעקב אורנשטיין, 1934. אדריכלות ושימור: ניצה סמוק אדריכלים. עיצוב פנים: כארים ראשיד, 2016.

סיורים במלון הבוטיק החדש שעוצב על ידי המעצב הבינלאומי הנודע כארים ראשיד ובו סוויטות על החזית המעוגלת וברכת שחייה על הגג. הבניין שעבר בעשור האחרון תהליך ארוך של תכנון מחדש, שימור ושחזור, נבנה כבית משרדים הנחשב לאחת הדוגמאות המוצלחות של סגנון הבאוהאוס בתל אביב ומעוצב בהשפעת מבנים פינתיים שתכנן האדריכל אריך מנדלסון בארץ ובגרמניה. הסיורים יכללו הסבר על תפיסת המלונאות  Experiential Luxury, שמנסה ליצור חוויית אירוח שמחה, יצירתית ובלתי שגרתית.

חמישי, 18.5, 17:30 ו-18:30; שישי, 19.5, 12:00, 13:00 ו-14:00; שבת, 20.5, 11:00, 12:00 ו-13:00.

8 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הפנטהאוז ברויאל ביץ'

רחוב הירקון 19 (כניסה מרחוב עזרא הסופר 2), דירה 2001.

עיצוב פנים: אדריכל שלמה פרנקל, 2016.

ביקור בדירת פנטהאוז מרהיבה בעלת תקרות בגובה שישה מטרים וחלונות גדולים המשקיפים ישירות לים.

שישי, 27.5, 18:00-12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. החממה הדיגיטלית

נקודת מפגש: לובי מלון הרויאלביץ', הירקון 19.

הזדמנות להכיר את החממה לאמנות דיגיטלית, פרויקט אמנות עכשווית שמתארח במלון רויאל ביץ' תל אביב וכולל 13 תערוכות צילום וּוידיאו ארט המוצגות בקומות המלון (שהפכו בחלקן לגלריות) ובחדרים. כעת מוצגת במקום התערוכה "למה יש לך עיניים גדולות כל כך?" העוסקת באיור. הסיורים בהדרכת אוצרי התערוכה שרון תובל ומירב רהט.

חמישי, 18.5, 10:00; שישי, 19.5, 10:00; שבת, 20.5, 10:00.

3 סיורים מוגבלים ל-15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. רודי והקהילות

רחוב טשרניחובסקי 5.

בואו לראות צילומים נדירים של קהילות מקומיות מארכיון הצילומים ההיסטורי של הצלם רודי וייסנשטיין. הצילומים צולמו החל משנות ה-30, והם מציגים את הקהילות שהתגבשו בתל אביב וברחבי הארץ בתקופת קום המדינה. התערוכה עוסקת במקומם של הצלם והצילום בחיי הקהילה ובהטמעת ערכיה. התערוכה תוצג במהלך שלושת ימי בתים מבפנים בלבד. אוצרת התערוכה: אלישבע גברא.

הצלמניה – חנות הצילום המיתולוגית שהוקמה ב-1936 על ידי רודי ומרים ויסנשטין ברחוב אלנבי – שוכנת כיום ברחוב טשרניחובסקי 5 ומנוהלת על ידי נכדם של בני הזוג, בן פטר. הצלמניה אוצרת בין קירותיה את הזיכרון התל אביבי והישראלי עם יותר ממיליון נגטיבים של תמונות מ-1936 עד ימינו, שבהם נראים מבנים, אתרים ודמויות שעברו זה מכבר מהעולם.

חמישי, 18.5, 18:00-10:00; שישי, 19.5, 14:30-10:00; שבת, 20.5, 18:00-10:00.

תערוכה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

 1. בית העיר

ביאליק 27, כיכר ביאליק.

אדריכלים: משה צ'רנר, 1925; אדריכלי שיפוץ ושימור: אפרת-קובלסקי אדריכלים; אדריכלות פנים: אפרת-קובלסקי אדריכלים ודן חסון, 2009. פרוגרמה: איילת ביתן שלונסקי. שחזור חדר מאיר דיזנגוף: ד"ר דורון לוריא.

סיורים בבית העיר (בניין עיריית תל אביב-יפו הישן) שנפתח לכבוד חגיגות המאה לעיר לאחר שיקום ושיפוץ מקיפים. ברוח שמה של העיר תל אביב משלב בית העיר לאחר שיפוצו ישן וחדש. במסגרת זו שוחזר חדר דיזנגוף כ"קפסולת זמן" והוקמו תצוגות מגוונות בנושאים הקשורים לעיר. כעת מוצגת בבית העיר תערוכת הקולקטיב Prettimess, במסגרת פרויקט "קולקטיבים יוצרים בבית העיר".

הסיורים יועברו לסירוגין על ידי איילת ביתן שלונסקי, אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק, וצוות בית העיר.

משך כל סיור כשעה.

שבת, 20.5, 10:30, 12:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.

 

 1. הדירה האקולוגית של עץבעיר

רחוב ביאליק 25, כיכר ביאליק.

הזדמנות לבקר בבית האקולוגי של קהילת עץבעיר השוכן בדירת באוהאוס רחבת ידיים. בדירה מתגוררים בין ארבעה לשמונה דיירים המגדלים בו צמחי מאכל, מכינים חומרי ניקוי וטיפוח, משתמשים במים אפורים, עושים קומפוסט וחולקים חיי קהילה ושיתוף תוך חיפוש אלטרנטיבות למבנים החברתיים והכלכליים המסורתיים. הבית הוא גם מקום לימוד ומרכז לקהילה בנושאים אלו.

הפעילות תכלול שיחה בכיכר וביקורים בגינה. בחמישי ובשישי יתקיימו גם סיורים בתוך הדירה. בשבת יתקיימו סיורי ליקוט וביקור בגינות קהילתיות.

חמישי, 18.5, 18:00-10:00. סיורים לקבוצות של 15 משתתפים יעלו לדירה בכל חצי שעה. סיור אחרון ב-17:30.

שישי, 19.5, 14:00-10:00. סיורים לקבוצות של 15 משתתפים יעלו לדירה בכל חצי שעה. סיור אחרון ב-13:30.

שבת, 20.5, 17:00-11:00. גינה ודוכן מידע פתוחים. סיורי ליקוט יצאו כל שעה עגולה.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית ביאליק

ביאליק 22, תל אביב.

אדריכל: יוסף מינור, 1924; אדריכלית שימור: ניצה סמוק, 2007. פרוגרמה: איילת ביתן שלונסקי. עורך התערוכה: שמואל אבנרי.

שני סיורים מודרכים בביתו של המשורר הלאומי שעבר שימור קפדני, תוך דגש על מקומו הייחודי של בית ביאליק בתרבות העברית ובאדריכלות המקומית והסבר על התחדשותו ועל שימורו של מתחם ביאליק. הזדמנות לגלות את הפן האוריינטלי בעולמו של ביאליק.

הסיורים יועברו לסירוגין על ידי איילת ביתן שלונסקי, אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק, וצוות בית ביאליק.

משך כל סיור כשעה.

שבת, 20.5, 10:30 ו-12:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-25 משתתפים. 

 

 1. צירים ירוקים

נקודת מפגש: שדרות בן ציון 1, ברחבה שליד האוזן השלישית.

איך משלבים טבע בעיר באופן מיטבי? מהי נחלת הכלל וכיצד יכולה פעילות אזרחית להשפיע על התכנון העירוני? סיור בהדרכת גליה חנוך רועה, מנהלת קהילת תל אביב-יפו והסביבה בחברה להגנת הטבע. הסיור יעבור לאורך הצירים הירוקים של מרכז העיר, מגן יעקב ועד גן קרית ספר, ויציג את התוכניות ההיסטוריות שאפשרו את התפתחותם, בראשן תוכנית גדס, ואת הפעולות האזרחיות והעירוניות שסייעו ליצירת השדרות, הגינות והפארקים כפי שאנו מכירים אותם כיום.

חמישי, 18.5, 17:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 

אלמנטים של עיר

בית ליבלינג, רחוב אידלסון 29.

הזדמנות להכיר את הפעילות של מרכז העיר הלבנה במרתון של הרצאות, מפגשים, תערוכות וסדנאות, במסגרתם ייחשפו הפרויקטים שפותחו במרכז העיר הלבנה במהלך השנה האחרונה.

 1. אלמנט 1: תכנית ליבלינג

מרכז העיר הלבנה בבית ליבלינג הוא גוף עירוני הנמצא בשלבי בהקמה ועוסק בחקר של העיר תל אביב-יפו והבנת ההשפעות המודרניסטיות המעצבות אותה. בשנה החולפת פעלה בו תכנית ליבלינג, פרי שיתוף פעולה עם מחלקת השימור של העירייה. בתכנית לקחו חלק 14 יוצרות ויוצרים מתחומים שונים שבמהלך סוף השבוע של בתים מבפנים יציגו בחדרי הסטודיו שלהם את הפרויקטים אשר אותם פיתחו. חברי התכנית: עילית אזולאי, ערן איזנהמר, רחל גוטסמן, תום דרום, רן טל, ינק יונטף, ליה כוכבי, רחלי כינרות, לו מוריה, נירית נלסון, עודד קוטוק, יוני רז-פורטוגלי, ניר שאולוף, רועי פביאן; אוצרת: הילה כהן-שניידרמן.

חמישי, 18.5, 20:00-18:00; שישי, 19.5, 16:00-10:00; שבת, 20.5, 18:00-11:00.

בית פתוח ומפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. אלמנט 2: להגן על רוח המקום. מרתון הצעות לשימור ערכי תרבות

אם בבסיסו של כל תהליך שימור אמור לעמוד ניסיון ללכוד את "רוח המקום" ולהגן עליה, מהם הרכיבים שמהם עשויה רוחה של עיר? איך לוכדים אותם ומגִנים עליהם? המרתון יציע קריטריונים חדשים לשימור מבנים ומרחבים שאינם אדריכליים בלבד, אלא נובעים גם מערכי השימוש במבנים ומתוכנם התרבותי. כל דובר יצביע בתורו על תופעה תרבותית בעלת ביטוי אדריכלי במרחב העירוני ויציע למצוא דרך לשומרה. משתתפים: אברי אולשוונג, אביטל ברק, רחל גוטסמן, עירן דורפמן, הילה כהן-שניידרמן, נירית נלסון, משה סקאל, ציפה קמפינסקי ואורי שטרק.

חמישי, 18.5, 20:00.

מרתון פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. אלמנט 3: אמנות תלוית מקום

אפשרות להיחשף לעבודות האמנות שנוצרו בבית ליבלינג – עבודות תלויות מקום או תלויות הקשר שיוצגו ברחבי הבניין באידלסון 29. אמנים: בועז אהרונוביץ, נועה גרוס ואורי נועם, אפרת ויטל, שי זילברמן, מארק ישאייב, אורי לוין, מיטל רוטנברג ועירית תמרי.

חמישי, 18.5, 20:00-18:00; שישי, 19.5, 16:00-10:00; שבת, 20.5, 18:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אלמנט 4: ממלאי מקום עירוניים

בשנים האחרונות מתפתחת תופעה של שימוש זמני במבנים המתבטאת בכניסה של משתמשים, לעתים קרובות אמנים, למקומות נטושים כדי להשמישם או להופכם לאכסניה לפעילות תרבותית. השימושים הללו הופכים במקרים רבים – בברלין, בלונדון וגם בתל אביב – לחלק בלתי נפרד מהמרקם העירוני ולגורם מרכזי בשגשוגה של הקהילה היצירתית. במפגש עם צוות העבודה שעסק בנושא יוצגו מסקנותיו והמדיניות שגובשה בשנה האחרונה בעיריית תל אביב-יפו לעידוד שימוש זמני במבנים ריקים בעיר. בתום המפגש יתקיים סיור במקומות פוטנציאליים לשימוש ברחבי העיר. משתתפים: ניסן אלמוג, שירה בנימיני, הילה לובנוב, רינת מילוא, רועי פביאן ואייל פדר.

שישי, 19.5, 11:00 (מפגש בבית ליבלינג), ב- 12:00 יציאה לסיור.

מפגש פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אלמנט 5: דירה מספר 2  

בדירה מספר 2 לומדים על החיים ועל המגורים בעיר, דרך אדריכלות, עיצוב ואמנויות. בדירה חדרי סטודיו שבהם פועלות יוצרות מתחומים אלו, והן משלבות בין עבודתן האישית ללימוד ציבורי. בסוף השבוע תיפתח הדירה ויוצגו מרחבי העבודה והלימוד בה ועבודות שונות של היוצרות, וכן תתקיים פעילות בחצר הבית: גלריות לאמנות ופעילות אקולוגיה עירונית. בשבת יתקיימו בדירה סדנאות והצגות לילדים. חברות הסטודיו: נעמה בר-אור, אילת גזית, ענבל גיל, רות לאונוב, מיכל סבירוני והילית שפר. הקמת גלריות לאמנות בחצר:  אלאמר ברונשטיין ונעמה רוט.

שבת, 20.5, 10:00: סדנה בנושא מגורים בסטודיו לאדריכלות עם נעמה בר-אור. משך הסדנה כשעה וחצי.

סדנה מוגבלת ל-12 משתתפים ברישום מוקדם.

שבת, 20.5, 10:00: סדנה בנושא מגורים בסטודיו למלאכות ולעיצוב עם ענבל גיל, הילית שפר ואילת גזית. משך הסדנה כשעה וחצי.

סדנה מוגבלת ל-8 משתתפים ברישום מוקדם.

שבת, 20.5, 11:00: הצגה בסטודיו לכתיבה ומופע "בעקבות גן הכוכבים" מאת מיכל סבירוני. משך ההצגה כשעה.

הפעילות מוגבלת ל-10 משתתפים בני 9-6, ברישום מוקדם.

שבת, 20.5, 13:00: תיאטרון בובות בסטודיו לאדריכלות "התרנגולת המעופפת" מאת רזיה מזרחי. משך ההצגה כשעה.

ההצגה מוגבלת ל-20 משתתפים בני 8-4, ברישום מוקדם.

שבת, 20.5, 13:00: סדנה לייצור עציצים מאדמה בעיצוב לו מוריה. הסדנה מתאימה לבני כל הגילים. משך הסדנה כשעה וחצי.

הסדנה מוגבלת ל-10 משתתפים ברישום מוקדם.

שבת, 20.5, 15:00-10:00.

סדנאות ברישום מוקדם.

 

 1. אלמנט 6: אקולוגיה עירונית

מפגש פתוח בגינת בית ליבלינג שבו תיחשף פעילות האקולוגיה העירונית המתקיימת בחצר בשיתוף עץבעיר. המפגש בהנחיית תמי צרי ואלון אלירן מעץבעיר. משך המפגש כשעה.

שבת, 20.5, 12:00.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אלמנט: בניין לדוגמה

הרצאה בהנחיית אדריכלית השימור שרון גולן שתמשיך בסיורים במבנה שתוכנן על ידי אדריכל דב כרמי והופך בימים אלה ממבנה מגורים תל אביבי למרכז ציבורי לאדריכלות ושימור העיר הלבנה. בהרצאה ייחשף המחקר שנעשה על המבנה בעזרת קרן גטי "Keeping it Modern", המלגה היוקרתית מלוס אנג'לס והתיעוד החושף לא רק את פרטי המבנה המיוחדים אלא גם את רוח המקום בתקופת העלייה החמישית ואת סיפוריהן של הנפשות שפעלו בו. משך ההרצאה והסיור כשעה.

שבת, 20.5, 11:00 (הרצאה), 11:30 (2 סיורים עם אדריכלית שרון גולן ועם אדריכלית סברינה צגלה), 12:30 (סיור לילדים מגיל 6 בהדרכת אדריכלית סברינה צגלה).

ההרצאה מוגבלת ל-40 הבאים הראשונים. הסיורים מוגבלים ל-15 משתתפים בסיור. אין צורך ברישום מוקדם.

כיצד חווים ילדים את הסביבה הקרובה להם ביותר, הבית? סיור לילדים עם האדריכלית סברינה צגלה, אוצרת בבית ליבלינג, בין חללי הדירות הריקים של בית ליבלינג שבמהלכו יוזמנו לשער לשם מה נועדו ולמצוא את הדמיון בינם לבין החללים המקבילים בבתיהם. הסיור מיועד לבני 6 ומעלה.

שבת, 12:30.

סיור מוגבל ל-15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. הסנטר הירוק

נקודת מפגש: סנטר בר, בניין B, קומה מינוס 1.

סיור על קיימות עירונית בדיזנגוף סנטר שיחשוף את הפרויקטים השונים המיושמים במבנה ואת תפיסת הקיימות של מנהליו: העשייה החברתית, תוכנית ההתייעלות האנרגטית, תינוקיית השתילים, הדבורים הביו דינמיות וחוות החקלאות העירונית שעל הגג. משך הסיור כשעה.

חמישי, 18.5, 17:00.

סיור מוגבל ל-60 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. מעברים תת קרקעיים בדיזנגוף סנטר

נקודת מפגש: סנטר בר, בניין B, קומה מינוס 1.

אדריכלים: יצחק ישר ועליזה טולדו, 1977.

סיור בחלקיו הלא מוכרים של אחד המבנים המוכרים ביותר בעיר. הסיור יעבור בין היתר במעברים התת קרקעיים, בחדרי החשמל ודרך מערכות שבדרך כלל סגורות בפני הקהל הרחב, כגון תחנת השאיבה בתחתית הבניין. הסיור יכלול הסבר על תכנון המבנה ועל ההיסטוריה שלו. הסיור יועבר על ידי מנהל התפעול והביטחון של דיזנגוף סנטר, איתי בללי.

חמישי, 18.5, 18:30.

סיור מוגבל ל-60 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. מאחורי הקלעים של התזמורת הפילהרמונית

נקודת מפגש: בלובי הכניסה להיכל התרבות, ליד חנות הדיסקים.

הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. הסיור בהדרכת שניים מנגני התזמורת, יעבור בספריית התזמורת ובארכיון בו מתועדים הרגעים ההיסטוריים החשובים בתולדות התזמורת לצד רגעי שגרה מ-80 שנות פעילותה. שני הסיורים יתקיימו במקביל.

שישי, 19.5, 12:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-25 משתתפים.

 

 1. בית יוסף באו

רחוב ברדיצ'בסקי 9.

הצצה לסטודיו הקטן ששימש את המאייר יוסף באו משנות ה-50 עד מותו בשנת 2002. הסטודיו נשמר על ידי בנותיו במצבו המקורי וכולל את פינת העבודה שלו, מכונת אנימציה שהמציא ובנה במו ידיו, מרקע קולנוע קטנטן הכולל גם שני סוגים של מקרנות שבנה, חדר חושך, תערוכת כרזות שעיצב לסרטי קולנוע ישראליים בשנות ה-60 ובשנות ה-70, תערוכה על ההומור בשפה העברית ועוד.

שישי, 19.5, 14:00-11:00; שבת, 20.5, 14:00-11:00. סיור מודרך ל-20 הבאים הראשונים יצא בכל שעה עגולה.

סטודיו פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אפוריה

בית התנועה הקיבוצית, רחוב לאונרדו דה וינצ'י 13.

הרצאה וסיור עם אדריכלית הדס נבו-גולדברשט ממחלקת השימור בעיריית תל אביב-יפו שתעסוק בתור הזהב של מבני הציבור בעיר – תקופה שמתפרסת על שלושת עשוריה הראשונים של המדינה (שנות ה-50, ה- 60 וה-70) ושבמהלכה תוכננו ונבנו בעיר עשרות מבני ציבור, רובם ככולם בסגנון הברוטליסטי. חלקו השני של המפגש יהיה סיור במתחם המוסדות שברחוב קפלן.

חמישי, 18.5, 17:00.

הרצאה פתוחה ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עיר בשכבות

נקודת מפגש: בכניסה לקניון TLV ברחוב החשמונאים 96.

אדריכלים: ישר אדריכלים (מגורים מרקמי); יסקי-מור-סיון (מגורים מגדלים ומסחר); אליקים אדריכלים (מבני ציבור); 2017.

סיורים מקיפים בפרויקט גינדי תל אביב – אחד הפרויקטים הגדולים והמדוברים שנבנו באחרונה בעיר ושתכנונו כולל פתרונות פורצי דרך לשילוב מגורים, מסחר ומבני ציבור וחינוך במתחם אחד. הפרויקט מתפרס על 50 דונם בין הרחובות חשמונאים וקרליבך ששימשו במשך יותר מ-50 שנה כשוק הסיטונאי הגדול בעיר. עם תום הבנייה יכלול המתחם 776 יחידות דיור ב-11 בניינים בני 14 קומות, קניון אופנה גדול, פארק, בית ספר יסודי, גני ילדים ומרכז ספורט. הסיורים בהדרכת תומר אלפסי, סמנכ"ל פרויקטים מגדלי גינדי תל אביב.

חמישי, 18.5, 10:00 ו-16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית ספר בהילוך גבוה

נקודת מפגש: בכניסה לקניון TLV ברחוב החשמונאים 96.

אדריכלים: אליקים אדריכלים, פרויקט בשלבי סיום בנייה.

סיור עם אדריכל אלי אליקים בבית הספר היסודי ובמרכז הספורט הקהילתי-עירוני החדשים שתוכננו על ידי משרדו ומדגימים בנייה עירונית דחוסה, כלומר ניצול מרבי של שטח קרקע נתון. בסיור יוצגו הפתרונות האדריכליים שיושמו בפרויקט ואפשרו את "דחיסת" מבני בית הספר ומרכז הספורט בשטח קרקע מינימלי, כגון בנייה לגובה (בציר אנכי) במקום לרוחב המגרש, וכן פתרונות שיושמו כדי לחבר בין הפרויקטים למרחב העירוני שסביבם.

שישי, 19.5, 13:00 ו-14:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אדריכלות בשירות התעשייה

רחוב אליעזר קפלן 8.

אדריכל מקורי: שמואל רוזוב, 1957. אדריכל שימור וחידוש הבניין: בר אוריין אדריכלים. עיצוב פנים: סתר אדריכלים (מעצבת אחראית: שירלי זמיר), 2017.

ביקור במשרדים החדשים של חברת פייבר אינטרנשיונל, המשתרעים על פני ארבע מקומותיו של בית האיכרים לשעבר. הבניין שתוכנן במקור עבור חקלאי ישראל משמש כיום את 170 עובדי חברת פייבר אינטרנשיונל ו- 180 עובדי שתי חברות הייטק נוספות. חידוש הבניין, שהוכרז לשימור לפני כ-20 שנה, כלל תוספת של 3 קומות חדשות הבולטות למרחוק בזכות מערכת התריסים האופקיים השחורה העוטפת אותן. בסיורים עם אדריכל מיכי סתר תוצג ההשראה לתכנון המשרדים המבוססת על ההקשר הגיאוגרפי-תרבותי של המבנה ושל פעילות החברה.

חמישי, 18.5, 14:00, 15:00 ו-16:00.

3 סיורים מוגבלים ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. סיפור שימורה של שרונה

נקודת מפגש: ברחבה הסמוכה למרכז המבקרים ברחוב אלברט מנדלר 14.

בתום תהליך ארוך ומורכב של שימור, שחזור ושיפוץ, הפך המתחם ששימש במשך עשרות שנים כקריית הממשלה לאחת האטרקציות המרכזיות בעיר. במפגשים עם משמרים ומובילי המאבק הציבורי יתואר סיפור ההצלה של שרידי המושבה שרונה והפיכתם ממבנים אפרוריים, מתפוררים ומוקפים גדרות לבתים רבי חן ולאטרקציה אדריכלית.

חמישי, 18.5, 11:00-9:30, סיור בהדרכת שי פרקש משמר מסטודיו תכלת.

חמישי, 18.5, 11:30-10:00, סיור בשפה הרוסית בהדרכת אדריכלית תמרה גרון שהייתה חלק מצוות השימור מטעם עיריית תל אביב-יפו.

שבת, 20.5, 10:00, הרצאה פתוחה על הדשא של תמר טוכלר, סמנכ"ל – מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

3 מפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המנהרה הטמפלרית ובאר האנטיליה

נקודת מפגש: רחוב דוד אלעזר 27.

סיורים קצרים בהדרכת מדריכי מרכז המבקרים שרונה הקריה, במנהרה התת קרקעית המתפתלת לאורך כ-100 מטרים בעומק של חמישה-שבעה מטרים. המנהרה נחצבה בסלע הכורכר ושרדה בשלמותה. מטרתה ושימושיה אינם ברורים לחלוטין, והתהיות לגביהם מוסיפים למסתורין האופף את המקום. ככל הנראה שימשה המנהרה בין השאר להעברת חביות יין בין אגפי היקב וכן חיברה את מרתפי שני היקבים. בסיורים יסופר גם על גילויה של באר האנטיליה ושימורה.

חמישי 18.5, 12:00-10:00 (כניסה אחרונה ב- 11:30), 17:00-19:00 (כניסה אחרונה ב-18:30) ; שישי, 19.5, 10:00- 13:00 (כניסה אחרונה ב-12:30) ; שבת, 20.5, 12:00-10:00 (כניסה אחרונה ב-11:30), 16:00-14:00 (כניסה אחרונה ב-15:30).

הכניסה למנהרה בקבוצות של עד 50 אנשים בכל חצי שעה.

הכניסה על בסיס מקום פנוי. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שרונה: אדריכלות ושימור

נקודת מפגש: רחוב קפלן 34 פינת רחוב דוד אלעזר 2.

יוסי גולדברג, אוצר משנה במרכז המבקרים שרונה, יוביל סיור במושבה הטמפלרית שבו יוצגו סגנונות הבנייה שאפיינו את הטמפלרים מאז הקמת המושבה עד עזיבתם. בסיור יספר גולדברג את הסיפורים שמאחורי הפרטים האדריכליים הייחודיים שבשרונה ויציג היבטים שונים של עבודות השימור שנעשו במתחם בשנים האחרונות ואת המורשת הגרמנית על פניה המשתנות לאורך ההיסטוריה של שרונה.

חמישי, 18.5, 17:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מרכז המבקרים שרונה

רחוב אלברט מנדלר 14, שרונה.

ביקור מודרך במרכז המבקרים של שרונה המנוהל על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. המרכז שוכן בבית משפחת באלדנהופר (Baldenhofer) הטמפלרית שנבנה ב-1905 ושימש לאחר קום המדינה כלשכת שר המשטרה. במרכז מוצג סיפור המושבה משלהי המאה ה-19 עד היום. קומתו הראשונה מוקדשת לסיפור המושבה; הקומה השנייה מציגה את תקופת המנדט, המאבק לעצמאות, הקמת צה"ל וקריית הממשלה; קומת המרתף מוקדשת לתוכניות השימור והפעילות הציבורית לשימור שרונה.

את הסיורים ידריכו מדריכי מרכז המבקרים מטעם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. משך הביקור כשעה.

חמישי, 18.5, 12:00, 17:00, 18:00 ו-19:00; שישי, 19.5, 10:00, 11:00 ו-12:00; שבת, 20.5, 10:00 12:00 ו-14:00.

10 סיורים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מושבת כרמים ויין

נקודת מפגש: רחוב דוד אלעזר 15 (בית למלה).

סיור בהדרכת יקי ויין, מדריך בכיר במרכז המבקרים שרונה, שיספר את סיפור התפתחות תעשיית היין במושבה, תחילה בחצרות ובמחסני הכורמים ובהמשך באמצעות הקמת היקבים, המזקקה ואגודת הכורמים. הסיור יעבור גם במרתפי היקב שהפך לימים לסדנת מטוסים ויציג את מערכת המים שפעלה במושבה החקלאית ובתוכה באר האנטיליה.

חמישי, 18.5, 18:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. משרדי חברת האניבוק

רחוב אבן גבירול 30, לונדון מיניסטור, מבואה ג', קומה 1.

עיצוב פנים: סטודיו ארכיטקטיקה – נעמי הנדלר ומיכל רייך תותי, 2016.

הצצה למשרדי חברת סטארט אפ במרכז העיר המעוצבים בתוכנית בלתי שגרתית המבוססת על תפיסה ארגונית של עבודה בחלל פתוח ובתחושת בית. בסיורים שיודרכו על ידי האדריכליות המתכננות יוצג הקו העיצובי שבחרו המשלב פינות ישיבה אלטרנטיביות כגון ערסלים, חפצים צבעוניים המייצרים אווירה אקלקטית וצמחייה מרובה.

חמישי, 18.5, 18:30-15:00. סיור ל-20 משתתפים יצא בכל 20 דקות.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מהדורה חדשה

נקודת מפגש: במבואת בית אריאלה, שדרות שאול המלך 25.

אדריכלים מקוריים: לופנפלד גמרמן, 1977; שיפוץ וחידוש המבנה: מייזליץ כסיף אדריכלים, 2017.

סיורים עם האדריכלית גנית מייזליץ כסיף בבית אריאלה הנמצא בעיצומו של תהליך שיפוץ רב שלבי הצפוי לחולל בו שינוי דרמטי ולהופכו מספרייה ציבורית למרכז ידע ולמידה הכולל מרחבי עבודה ומפגש פתוחים לציבור. בסיור תציג מייזליץ כסיף את השינויים הצפויים במבנה ואת השפעתם על המתחם כולו.

שישי, 19.5, 12:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. האוצר של אריאלה

נקודת מפגש: במבואת בית אריאלה, שדרות שאול המלך 25.

הזדמנות מיוחדת להתוודע לאוצרותיהם של ארבעה מדורים בבית אריאלה – הספרייה הציבורית הגדולה והוותיקה בארץ: ארכיון התיאטרון ע"ש גבאי, הארכיון הישראלי למחול, ספריית הילדים והנוער ומדור העיתונות.

הסיור בכל אחד מהמדורים יימשך כ-30 דקות ויכלול הצגת פריטים בעלי ערך ייחודי מאוסף הספרייה, כגון סקיצות לתפאורה ולתלבושות של גדולי המעצבים לתיאטרון העברי בתל אביב הקטנה ודוגמאות של כתבי תנועה במשך הדורות, מהמאה ה-15 ואילך. הסיור יתקיים במקביל בארבע קבוצות של 15 משתתפים. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 20.5, 12:30.

סיור ל-60 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ישראל בתצוגה: אקספו 67

נקודת מפגש: בכניסה לבניין המרכזי של מוזיאון תל אביב לאמנות.

סיור עם ד"ר אדריכל ערן נוימן, מנהל ארכיון עזריאלי לאדריכלות ואוצר התערוכה "ישראל בתצוגה: אקספו 67", הפורשת את קורות הביתן הישראלי לתערוכה העולמית שהתקיימה במונטריאול ב-1967, שבועות אחדים לפני פרוץ מלחמת ששת הימים. התערוכה מציגה את סיפור הביתן הישראלי שתוכנן על ידי אריה שרון, דוד רזניק ואלדר שרון, על היבטיו האדריכליים והתצוגתיים. יובל לאחר מכן מסמן הביתן את נקודת המפנה בהצגתה  של ישראל בהקשרים בינלאומיים. משך הסיור כשעה.

שבת, 20.5, 16:00.

מפגש ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 1. 3.5 מטרים רבועים: תגובה בונה לאסונות טבע

נקודת מפגש: בכניסה למוזיאון תל אביב לאמנות, שדרות שאול המלך 27.

סיורים עם האוצרת מאיה ויניצקי בתערוכה ובפרויקט המחקרי המוצגים כעת בגלריה 3 במחלקה לעיצוב ולאדריכלות של מוזיאון תל אביב. התערוכה בוחנת ומשקפת את האופן שבו קהילות ופרטים מתארגנים לקראת אסונות טבע ומגיבים להם וכוללת בין היתר יומנים אינטרנטיים המתעדים התמודדות עם אסון, הנחיות לבניית מחסה ארעי מתקפל, מבנה היברידי של פלסטיק-בוץ ומבנה לבנייה עצמית – Better Shelter – שזכה בתחרות ההמצאות המיטיבות עם העולם של המגזין "טיים" לשנת 2016.

שישי, 19.5, 11:00 ו-12:30.

2 סיורים ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בנבכי רשת המים

נקודת מפגש: משרדי חברת מי אביבים, בית אירופה, שדרות שאול המלך 37, קומת כניסה.

הזדמנות יוצאת דופן לגלות את מערך פעילות ההנדסה של חברת מי אביבים על מרכיביה השונים: מקורות המים, רשת חלוקת המים בעיר, מערכת הבקרה השולטת על אספקת המים וסילוק הביוב, טכנולוגיות מתקדמות, ניהול, לחץ המים ואיכות המים. במהלך הסיור ייערך ביקור במשרדי החברה ובמרכז השליטה ונסיעה באוטובוס לאתרים שונים של מי אביבים ברחבי העיר. הסיור כולל ירידה לאתרים תת קרקעיים סגורים ובלתי נגישים. ההשתתפות בסיור לבני 8 ומעלה.

חמישי, 18.5, 8:30 ו-12:30; שישי, 19.5, 8:30 ו-12:30.

4 סיורים מוגבלים ל-45 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. מלון סינמה

רחוב זמנהוף 1, כיכר דיזנגוף.

אדריכל: יהודה מגידוביץ', 1939. אדריכל השיפוץ: אריה דבילנסקי, 2001.

ביקור במבנה באוהאוס שעבר שימור ושינוי ייעוד מבית קולנוע למלון בוטיק (הראשון בארץ). באמצעות כרזות מקוריות ועלוני פרסומת מאמצע המאה הקודמת משמר המלון בין כתליו את סיפורו של קולנוע אסתר שפעל בו כ-50 שנה ואת סיפורם של מייסדיו – משפחת נתנאל שעלתה ממושבת הכתר הבריטית עדן.

הביקור בהדרכת ההיסטוריון ויזם המלון דני גולדשמיד, נכדה של אסתר (שעל שמה נקרא הקולנוע), יתחיל בחזית הבניין ויתייחס לאדריכלות של כיכר צינה דיזנגוף, ימשיך ללובי המלון ויציג את החללים המקוריים ששומרו ואת אוסף המקרנות, המסרטות והכרזות המוצג במקום דרך קבע. כמו כן ייפתחו להצצה חדרים במלון שעבר לאחרונה שיפוץ ותתאפשר עלייה למרפסת המשקיפה לכיכר צינה דיזנגוף.

שבת, 20.5, 11:00, 12:30 ו-14:00.

3 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-40 משתתפים בסיור.

 

 1. בית פכטהולד

רחוב אסתר המלכה 15-13.

אדריכל מקורי: צבי פכטהולד, 1936; אדריכל התוספת והשימור: אלון בן נון אדריכלים (במסגרת סומה אדריכלים), 2017.

סיור עם אדריכל אלון בן נון בבניין לשימור שנמצא בשלבי סיום בנייה הבנוי בצורת האות ח' ומורכב משלושה אגפים בעלי שלוש כניסות נפרדות. בסיור יוצג הפתרון התכנוני שננקט כדי לשמר את חזיתות הבניין המקורי ולאפשר שילוב מעליות בבניין – היפוך מערכת התנועה של הבניין אל החצר הפנימית ויצירת פאטיו המשמש כמבואה. נוסף על כך תוסבר הבחירה לעצב את התוספת שנבנתה לבניין כאלמנט נפרד מבטון חשוף המדגיש את חלקו המקורי של הבניין ושומר על הפרופורציות שלו.

שבת, 20.5, 10:00, 11:00 ו-12:00.

3 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

 1. מרכז קהילתי גרסת 2017

רחוב דב הוז 16.

סיור עם מעצבת הפנים אורן לסרי ועם המעצבת החזותית תמר בר דיין במרכז הקהילתי דב הוז, השוכן בבניין ההיסטורי של בית צעירות מזרחי. בסיור יתארו המעצבות את תהליך בניית השפה החזותית במרכז, עיצובו ואבזורו; ויעסקו בשאלות שעלו במהלכו: מהו מרכז קהילתי ב-2017, מהם הצרכים של התושבים העתידים להשתמש בו, מהם צרכיו הלוגיסטיים, איך אפשר לתקשר עם קהילה רב גילית ומרובת מאפיינים באמצעות חלל ועוד.

חמישי, 18.5, 10:00 ו-19:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. קהילה מתועדת

רחוב דב הוז 16.

מפגש בתערוכה "זה שהיה" המוצגת במרכז הקהילתי דב הוז וכוללת צילומים היסטוריים של תלמידות בית צעירות מזרחי ששכן במבנה בשנות ה-40 ושצולמו על ידי הצלם רודי ויסנשטין. המפגש בהנחייתם של ד"ר נירית שלו כליפא, אוצרת ומנהלת פרויקט ישראל הנגלית לעין – מיזם קהילתי לתיעוד, לגיבוי ולשימור של תמונות המדינה ותושביה – ושל בן פטר, נכדו של הצלם רודי ויסנשטין ומנהל הצלמניה, יעסוק בתיעוד רשמי ולא רשמי של קהילות. אוצרת התערוכה: קרני ברזילי.

חמישי, 18.5, 18:00.

שיח תערוכה פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית בן גוריון

שדרות בן גוריון 17.

אדריכל: מהנדס דוד טוביה, 1931-1930.

בית פתוח במעונם הפרטי של דוד ופולה בן גוריון, הכולל הצצה לסגנון חייהם הצנוע של בני הזוג ולספרייתם המרשימה. הבית פתוח לסיור חופשי. סיורים מודרכים ל-50 הראשונים יֵצאו בכל שעה עגולה.

חמישי, 18.5, 15:00-8:00; שישי, 19.5, 13:00-8:00; שבת, 20.5, 14:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המרכז לניהול ובקרת תנועה

שדרות בן גוריון 68 (הכניסה מרחוב פילון 5).

על גג מינהל בינוי ותשתית של עיריית תל אביב-יפו ממוקם המרכז לניהול ובקרת תנועה שממנו מנוהל מערך התנועה של כל העיר. בביקור במרכז יסבירו מהנדסי התנועה ומפעילי מרכז הבקרה כיצד הם מצליחים לפתור בעיות תחבורה שנוצרות כתוצאה משיבושים בתשתית, מתקלות שונות, עקב אירועי תנועה שונים ואף עקב אופיו של הנהג הישראלי. המרכז מנוהל בעזרת אמצעי חומרה סטנדרטיים, באמצעי תוכנה ותקשורת מתקדמים (שאנשי הצוות פיתחו בעצמם) ובאינטליגנציה, יצירתיות ותושייה מרשימות.

שישי, 19.5, 9:00; 9:45; 10:30; 11:15; 12:00.

5 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-22 משתתפים בסיור.

 

 1. מוקד 106

נקודת מפגש: ליד דלפק המודיעין בבניין העירייה, רחוב אבן גבירול 69, קומה 1.

ביקור יוצא דופן במוקד השירות של עיריית תל אביב-יפו הפועל 24 שעות ביממה במשך 7 ימים בשבוע. הזדמנות לגלות כיצד פועל המקום אליו זורמות בממוצע כ-2000 פניות וקריאות שירות ביום. משך הסיורים כ-20 דקות.

חמישי, 18.5, 16:00, 16:45 ו-17:30.

3 סיורים ברישום מוקדם ל-15 משתתפים.

 

 1. דירת יוסי גולדברג

רחוב שטרוק 5.

עיצוב פנים: יוסי גולדברג וענת אסתרון, 2015.

ביקור בדירתו הפרטית של בעלי מותג העיצוב Elemento, דירה תל אביבית סטנדרטית שעברה שיפוץ יסודי ועוצבה בהשראת העיצוב הסקנדינבי ובשפת העיצוב של Elemento, ואף מרוהטת כולה ברהיטים ובפריטים של המותג.

שבת, 20.5, 14:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מרפסת יש מאין

רחוב רמברנט 28 דירה 5.

מעצבת פנים: חן שדמי, 2016.

ביקור בדירה שעברה שיפוץ יסודי ותוכננה מחדש. זוהי דירה בעלת תוכנית מלבנית שבמסגרת שיפוצה הפך חלק מהסלון המקורי למרפסת הצופה לכיוון גינה ומחדירה לדירה אור ותחושת מרחב. המרפסת יוצרת מעבר הדרגתי בין החוץ העירוני הסואן לחלל הפרטי של הדירה.

שבת, 20.5, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. דירת המעצבת הילה מוטיל

רחוב מהר"ל 1, דירה 1.

עיצוב פנים: הילה מוטיל, 2015.

ביקור בדירה ששופצה מן היסוד ותוכננה מחדש לפי צורכי משפחתה הצעירה של המעצבת עם ניצול מקסימלי ויצירתי של חללי אחסון ומשרד ביתי. הדירה מעוצבת בסגנון אירופי ובה רצפת עץ, חלונות עץ שיובאו במיוחד מפולין וריהוט ופרזול שנרכש בחו"ל, בחלקו מאתרי אספנות.

שישי, 19.5, 15:00-10:00; שבת, 20.5, 15:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית יד לבנים

רחוב פנקס 63.

אדריכלים: ישראל לוטן וצבי תורן, 1962. אדריכלי השיפוץ: לוטן אדריכלים. פרויקט בתכנון.

האדריכלים רמי והילה לוטן יובילו את הסיור בבית יד לבנים המשמש כמרכז תרבות עירוני ועומד בימים אלה לקראת שיפוץ המתוכנן על ידם. השיפוץ הוא חלק מתהליך התחדשות של המרכז הקהילתי ויאפשר לו להכיל פעילויות נוספות. בסיור יתואר תהליך התכנון הייחודי של המבנה המקורי – זוכה תחרות אדריכלית משנת 1958 – שבו נהנו האדריכלים מיד חופשית לגמרי ועבודתם ניכרת עד היום בכל היבט של המבנה: בתוכנית, בפרטי הבניין, באופן הצבתו של הבית על המגרש ובעיקר בתפיסת הזיכרון וההנצחה המופנמת שהוא מייצג. כמו כן יוצגו התוכניות העתידיות למבנה שבתכנונם.

שישי, 19.5, 10:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה ע"ש לין ותד אריסון

רחוב לואי מרשל 25.

אדריכלים: עדנה ורפאל לרמן; תכנון החצר: גילר-לדרמן אדריכלים; 2012.

הקונסרבטוריון פותח את שעריו לסיורים ולהרצאות על ההיסטוריה של הבית ועל תכנונו העכשווי. בין הסיורים וההרצאות יופיעו תלמידי הקונסרבטוריון בקטעי נגינה:

ב-10:00 וב-13:30 יציגו ההיסטוריונית והסופרת שרי גל והמשמר שי פרקש את סיפורם של בית החולים ירקון, של בית העולים ושל המבנה ההיסטורי שנבנה ב-1937 על פי תכנון של האדריכל יעקב מטריקון. ההרצאות תתקיימנה באודיטוריום. משך ההרצאות כ-30 דקות.

ב-11:00 וב-12:30 יציג האדריכל רפי לרמן, מתכנן הבניין החדש, את סיפורו של הבניין שנהרס (עקב בעיות יציבות מבנית) ונבנה מחדש, ויוביל סיור בבניין על כל אגפיו, כולל האודיטוריום למוזיקה קאמרית, חדרי החזרות ואולם ההקלטות ע"ש רן ברון. משך ההרצאה והסיור כ-60 דקות.

ב-10:30, 12:00, 13:00 ו- 14:00 יתקיימו אתנחתאות מוסיקליות בביצוע תלמידי הקונסרבטוריון.

שבת, 20.5, 15:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. דירה בשדרות נורדאו

שדרות נורדאו 57, דירה 7.

דירת ארבעה חדרים שעוצבה בסגנון אישי מודרני בצבעים מונוכרומטיים המדגישים את הנוף הירוק של שדרות נורדאו הנשקף מהחלון הרחב לחזית.

שישי, 19.5, 18:00-16:00; שבת, 20.5, 12:00-9:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שכונת רסקו

נקודת מפגש: על המדשאה שבכיכר מילאנו.

סיור בהדרכת אדריכלית ד"ר סיגל דוידי החוקרת את עבודתן של נשים אדריכליות בתקופת המנדט. הסיור יעבור בשכונה שתוכננה על ידי לוטה כהן, האדריכלית העברית הראשונה בארץ ישראל, ושפעלה בתל אביב משנות ה-20 עד סוף שנות ה-60 של המאה ה-20. השכונה גובלת ברחובות יהודה המכבי- לואי ברנדייס- לואי מרשל ודה האז, ותוכננה בסוף שנות ה- 40 עבור חברת רסקו. כהן תכננה בה מגוון דירות בבתים משותפים בני שלוש קומות ובבתים דו קומתיים וכן מבני ציבור קטנים וגינה מרכזית. הסיור יעבור בין בתי השכונה ויוצגו בו עבודתה של לוטה כהן ועקרונות תכנון השכונה והדירות. משך הסיור כשעה.

שישי, 19.5, 9:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מרכז החתירה ע"ש דניאל עמיחי מרכוס

שדרות רוקח, תל אביב.

אדריכלים: פלסנר אדריכלים, 2002.

הזדמנות לסייר עם אדריכלית דניאלה פלסנר במבנה הנראה מבחוץ כסירה הפוכה ומשמש כמרכז ללימודי חתירה ושיט. בניין ייחודי ובולט בסביבתו שנבחר בתחרות אדריכלית. המבנה מכיל בתוכו את כל הפעילויות ה"יבשות" ללימוד חתירה במפלס אינטראקטיבי אחד, וכן מסעדה ומרפסת המשקיפה על נחל הירקון.

שבת, 20.5, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.   

 

 1. טבע פראי בפארק הירקון

נקודת מפגש: ליד סכר שבע טחנות (מומלץ לחנות בחניון החווה החקלאית).

הזדמנות לגלות את בעלי החיים ואת הצמחים הייחודיים שבפארק הירקון ואת הפעולות שנעשות בפארק בימים אלה כדי להבטיח עבורם בתי גידול מיטביים – בסיור בדגש אקולוגי עם אקולוג הפארק, אדריכל ליאב שלם. הסיור יתמקד בחלקו הפראי של הפארק: יחל במתחם ראש ציפור, יעבור באתר הצפרות החדש שנפתח באחרונה ובו שוקמו בתי גידול טבעיים לשם משיכת מגוון ציפורים ובאתרים שונים בפארק שבהם מתבצעים כעת תהליכי שיקום אקולוגי ויסתיים באגמון הירקון המשוקם (ליד המועצה לארץ ישראל יפה). משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 19.5, 15:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מעון שגריר בריטניה

רחוב סמטת המעלות 2, רמת גן.

תכנון: המהנדס פסח זקלד, שנות ה-30.

הזדמנות נדירה לבקר בווילה המשמשת מאז קום המדינה כמעונו הפרטי של שגריר בריטניה בישראל. הווילה נבנתה כבית מגורים והוסבה לאחר מכן למלון קטן, והיא מעוצבת בהידור אירופי מאופק. על קירותיה תלויות יצירות אמנות רבות, רובן של אמנים בריטיים ולחלקן קשר לישראל. הסיורים יכללו הצצה לחדרי הבית השונים, בהם חדר האוכל המרהיב, אולם האירוח, המטבח העצום (שבו מכינים ארוחות לאורחים רמי מעלה), החצר רחבת הידיים והבריכה.

הכניסה לבית בקבוצות של 20 מבקרים בכל 20 דקות. קבוצה אחרונה תיכנס בשעה 13:00.

הכניסה מותנית בהצגת תעודה מזהה ובבדיקה ביטחונית. לא תותר כניסה עם נשק. אין אפשרות לחנות ברחוב סמטת המעלות.

שבת, 20.5, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על הבית באתר Xnet

 

 1. הבית הישראלי

מוזיאון ארץ ישראל, רחוב חיים לבנון 2, רמת אביב.

סיורים מודרכים בבית הישראלי – בית מגורים משוחזר מתקופת המלוכה שהתגלה בתל קסילה וכולל חצר קטורה וכן כלים שהתגלו בעיקר באזור לכיש ויהודה וממחישים את חיי היומיום ואת השימוש בכלי חרס בסביבה הביתית לפני 3,000 שנה. הבית הישראלי הנחשב לאחד הסמלים המזוהים עם מוזיאון ארץ ישראל נפתח בימים אלה מחדש כחלק אינטגרלי מתצוגת ביתן הקרמיקה.

חמישי, 18.5, 10:30 ו-11:30; שישי, 19.5, 10:30 ו-11:30.

4 סיורים ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 1. מרכז רבין

רחוב חיים לבנון 8, רמת אביב.

אדריכלים: משה ספדיה; אדריכל עמית – צחי הלברשטט, 2005.

סיורים עם צוות המוזיאון ומפגש עם אדריכל המוזיאון צחי הלברשטט שבהם יוצגו התפיסה הרעיונית שמאחורי תכנון פרויקט ההנצחה לראש הממשלה המנוח יצחק רבין – מוזיאון שפורש את סיפורה של מדינת ישראל ואת סיפור חייו של יצחק רבין. הסיורים יכללו ביקור במוזיאון ובתערוכת הכרזות לציון 21 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ויימשכו כשעה. המפגש עם אדריכל צחי הלברשטט יכלול הרצאה ומצגת שבהן יוצגו הרקע, השיקולים ותהליכי התכנון והביצוע של המוזיאון, ולאחר מכן יתקיים סיור בגני המוזיאון. משך ההרצאה כשעה וחצי והיא אינה כוללת סיור במוזיאון הישראלי.

חמישי, 18.5, 17:00 ו-17:15; שישי, 19.5, 10:00, 11:00 ו-12:00 (סיורים במוזיאון ובתערוכת הכרזות); שישי, 19.5, 10:00 (הרצאה וסיור בגנים).

5 סיורים מוגבלים ל-27 משתתפים והרצאה מוגבלת ל-150 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. מעבדת התאורה VBO TLV

אקסקלוסיב תאורה Viabizzuno, רחוב התערוכה 3, יריד המזרח.

איך משתמשים באור טבעי ככלי אדריכלי? איך בונים תוכנית תאורה לבית שמשתמשת באור עצמו כאלמנט עיצובי (במקום בגוף התאורה)? כיצד יכולה התאורה ליצור אופי לחלל האדריכלי? מפגש עם מר מאיר מוגרבי, מנכ"ל משותף, במעבדת התאורה הראשונה בישראל של המותג העולמי Viabizzuno (ואחת מ-30 מעבדות תאורה זהות בעולם), שיעסוק בתשוקה לאור. המפגש יתחיל בהרצאה קצרה שתלווה בתצלומים, על האור לאורך ההיסטוריה ובייחוד באופן שבו הוא מתבטא באמנות וביצירות מופת אדריכליות. בסופו יציג מוגרבי את שיטת העבודה במעבדה ואת תהליך בניית הקונספט לעיצוב תאורה.

חמישי, 18.5, 19:00; שישי, 19.5, 10:30 ו-12:30.

3 מפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. גלריית למון פריים

רחוב התערוכה 3 (מבנה 11), נמל תל אביב. הכניסה מכיכר פלומר מימין.

סיורים מודרכים בגלריה לאמנות עכשווית הנמצאת בחלל חדש במתחם יריד המזרח בנמל תל אביב. הסיורים יסקרו מגמות וטרנדים באמנות עכשווית ובשילוב אמנות בעיצוב הבית כחלק מתפיסה הוליסטית של השפעת החלל על הנפש. בחלל הגלריה מוצגות תערוכות מתחלפות הכוללות ציורים, צילומים ופסלים של אמנים ישראלים ובינלאומיים, חלקם אמנים מבטיחים בתחילת דרכם ואחרים מבוססים וידועים. את הסיורים יובילו לסירוגין בעלי הגלריה, האוצרים הראשיים נטלי וגיל ורטהימר וחברים אחרים בצוות הגלריה. משך כל סיור כ-40 דקות. ההסברים יינתנו בעברית, אנגלית וצרפתית לפי הצורך.

חמישי, 18.5, 14:00, 15:00, 16:00 ו-17:00; שישי, 19.5, 10:00, 11:00 ו-12:00; שבת, 20.5, 10:00, 11:00 ו-12:00.

10 מפגשים ל-6 משתתפים ברישום מוקדם.

לאתר הגלריה

 1. ההיסטוריה של נמל תל אביב

נקודת מפגש: ליד ארגז החול, בחלק הצפוני של הנמל.

סיור בהדרכת מקסים ליברמן – בנו של רב חובל בנימין ליברמן שהיה גם מנהל התפעול של נמל תל אביב מאז הקמתו עד סגירתו ב-1965. בסיור יתואר תהליך הקמת הנמל שנוסד כתגובה לחרם הערבי על היישוב היהודי ותוסבר השפעתו העצומה של הנמל על היישוב בארץ. כמו כן יסופר על אירועים שהתרחשו במהלך תקופת פעילותו של הנמל, כגון בניית סירות נחיתה שולות המוקשים עבור הצי הבריטי ב-1944. משך הסיור כ-45 דקות.

חמישי, 18.5, 17:00; שישי, 19.5, 17:00; שבת, 20.5, 17:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ניצבים במקום. על חדשנות והתחדשות באדריכלות

זהזהזה גלריה לאדריכלות, האנגר 21, נמל תל אביב.

מעצם מהותה משקפת האדריכלות את התחדשותה והתפתחותה של החברה האנושית. מהן אם כך הסיבות לקיפאון שמאפיין את האדריכלות ב-40 השנים האחרונות? בדיון עם אדריכלית ד"ר דורית פרשטמן, אדריכלית לנה ארבוב, אדריכל ברוך ברוך, אדריכלית לילה מועלם ודוברים נוספים, תיבחן השאלה אם האדריכלות של העשורים האחרונים קופאת על שמריה למרות התפתחויות טכנולוגיות מרחיקות לכת ולמרות שינויים דרמטיים בעולם העבודה, במבנה המשפחה ובצורות המגורים, ואם כן – מה הם הגורמים לכך.

חמישי, 18.5, 19:00.

דיון פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מכיכר אתרים לשפך הירקון

נקודת מפגש: באמפיתיאטרון שליד מבנה הקולוסאום בכיכר אתרים.

סיור שיתחקה אחר סיפור הירתמותו של היישוב העברי להקמת הנמל העברי הראשון. הסיור עם יוסי גולדברג, מחוקרי ההיסטוריה של תל אביב, יֵצא מכיכר אתרים – שהוקמה על שטחה של שכונת מחלול – יעבור לצד ברכת גורדון, ימשיך לבית הקברות המוסלמי עבד אל גני ויספר את קורותיו, יתעכב על תכנונו של גן העצמאות, ימשיך לחוף מציצים ומשם לשפך הירקון, שם יתואר חזון פיתוח הנמל. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 19.5, 15:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

125.Time to Figure

זהזהזה גלריה לאדריכלות, האנגר 21, נמל תל אביב.

סיור עם האדריכלית לנה ארבוב בתערוכה המציגה את עבודותיה הכוללות מיצבים מרחביים המתייחסים ליכולותיה של האדריכלות לפרוץ את גבולותיה המסורתיים וליצור הקשרים בינתחומיים עם הפילוסופיה של המדע והאמנות החזותית.

שבת, 20.5, 13:00 ו-16:00.

התערוכה פתוחה גם בימים חמישי, 18.5, 18:00-14:00; שישי, 19.5, 15:00-10:0; ושבת, 20.5, 20:00-17:00.

2 סיורים פתוחים ותערוכה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. נמל תל אביב ויריד המזרח

נקודת מפגש: רחוב דיזנגוף פינת התערוכה.

סיור בהדרכת פול רקובר שיעסוק בתולדות אזור שפך הירקון מאז שנות ה-30 של המאה ה-20 עד ימינו. בסיור יוצגו האירועים המשמעותיים ביותר שהתקיימו באזור ושהיו תחילתם של התרבות, המסחר, הכלכלה והספורט המקומיים. הסיור יתייחס גם לחידושם של הנמל ויריד המזרח.

שבת, 20.5, 16:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של פול רקובר

 

 1. איך זה שבניין אחד לבד מעז

טוק האוס, ביתן 12, נמל תל אביב.

האם ומתי יכול פרויקט אדריכלי לחרוג מגבולות הפרוגרמה שנקבעו על פי המזמין וליצור שינוי משמעותי בסביבתו, כזה שתורם לקהילה? השאלה הזאת תעמוד במרכזו של מרתון פרזנטציות שבו יציגו עשרה אדריכלים מובילים פרויקטים שתכננו. משתתפים: אילן פיבקו, גידי בר אוריין, אורנה פרייפלד בסט וליטל פביאן (ת.מ.א), רמי גיל, אורית מילבאואר, אדר סקר (סקורקא אדריכלים), ארז אלה (HighQ), אלון בן נון, בראד פינצ'וק (החדר).

הפרזנטציות הקצרצרות יוצגו בפרקי זמן קצובים של שבע דקות ויכללו פרויקטים מכל אזורי העיר, בקני מידה משתנים שהמשותף להם הוא השפעת הפרויקט הבודד על סביבתו.

שבת, 20.5, 17:30. פתיחת דלתות ב-16:30.

מרתון פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר

 

 1. בניין הקפסולה

בית הספר ללימודי הסביבה על שם פורטר, אוניברסיטת תל אביב, רחוב ג'ורג' וייז (מול שער 14).

אדריכלים: פרופסור יאשה (יעקב) גרובמן, אקסלרוד-גרובמן אדריכלים; ד"ר יוסי קורי, גאוטקטורה; ניר ונילי חן, חן אדריכלים. אדריכלות נוף: ברוידא מעוז אדריכלות נוף, 2014.

סיור במבנה הבולט בנוכחותו לנוסעים בנתיבי איילון והמהווה נקודת ציון סביבתית באדריכלות הציבורית בישראל. זהו הבניין האקולוגי הראשון בארץ שקיבל את הדירוג הגבוה ביותר של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה – Leed Platinum; ואת דרגת יהלום של התקן הישראלי החדש לבנייה ירוקה – 5281.

בסיורים שיודרכו על ידי מדריכי צעד ירוק יוצגו החזון הסביבתי שהניע את מקימיו, תהליך תכנונו, אופן קבלת ההחלטות באדריכלות סביבתית, הטכנולוגיות הסביבתיות המתקדמות לחיסכון באנרגיה ובמים המוטמעות בו והפעילות המחקרית וההסברתית שתתקיים בו. משך כל סיור כשעה.

חמישי, 18.5, 10:00, 11:00 ו-12:00.

הסיורים מוגבלים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. i Post

אודיטוריום מרכז צימבליסטה, אוניברסיטת תל אביב.

הרצאה ודיון עם אדריכלית אורית רוזנטל ממחלקת שימור מבנים שתעסוק באדריכלות הפוסט מודרנית בתל אביב-יפו בשנות ה-80 וה-90. בהרצאה יועלו שאלות שונות: מה מאפיין את האדריכלות הפוסט מודרנית? מתי התחילה ולמה? כיצד אפשר לזהות אותה? האם הסתיים עידן הפוסט מודרניזם באדריכלות? האם ראוי לשמר גם סגנון זה באדריכלות כחלק מסימון והגדרה של השכבות האדריכליות בעיר?

חמישי, 18.5, 13:00.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אמנות ואדריכלות בקמפוס

נקודת המפגש: ליד חנות הדיונון בכניסה לאוניברסיטה.

סיור בהדרכת פול רקובר שיעבור בין המבנים הבולטים בקמפוס האוניברסיטה ויתעכב על סגנונות הבנייה, ההשפעות הבינלאומיות, הפיסול הסביבתי בקמפוס ותכנון הנוף.

חמישי, 18.5, 11:00 (בעברית), 14:30 (בצרפתית).

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של פול רקובר

 

 1. גינת השחמט

סמטת טאגור, נווה אביבים.

בואו להכיר את הגינה הקהילתית בנווה אביבים. בגינה, שהוקמה בשיתוף פעולה בין תושבי השכונה והעירייה, מגדלים ירקות, צמחי תבלין, צמחייה מושכת מאביקים ועצי פרי, ומתקיימות בה פעילויות קהילתיות: פיקניקים, הקרנת סרטים בקיץ, שוקחתן וסדנאות. המפגש בהדרכת רותי סידהי – תושבת השכונה, יוזמת ורכזת הגינה. מומלץ לבוא עם כובע ומים.

שישי, 19.5, 16:00.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קהילה סביב גינה

רחוב אברהם בויאר 8, רמת אביב.

אריאל קסטר, תושב השכונה ורכז הגינה הקהילתית ברמת אביב ג', יציג במפגש את הגינה הצעירה שיצרה סביבה קהילה מגוונת וגדֵלה המגדלת מזון בתוך העיר. הגינה, שהוקמה בשיתוף פעולה בין תושבי השכונה והעירייה, משמשת את הקהילה לפעילויות משותפות כגון שוק קחתן, פיקניקים ועוד. מומלץ להגיע עם כובע ומים.

שישי, 19.5, 13:00.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

 1. עם הגב לים

נקודת מפגש: חניון הבסיס הנטוש מעל תחנת הדלק ברחוב 2040.

עידן עמית, מתכנן סביבתי של קהילת תל אביב-יפו והסביבה בחברה להגנת הטבע; ודניאל ברקוביץ, אקולוג ומפעילי רכס הכורכר – יובילו את הסיור שיתמקד בשטחים הפתוחים לאורך חופי תל ברוך הכלולים בתוכנית 3700 – עתודות הקרקע האחרונות של העיר. הסיור יסקור את ערכי הטבע והמורשת בשטח ויעלה שאלות בנוגע לבנייה בהם, ובנוגע לתוכנית המתאר הארצית החדשה (תמ"א 1) המבטלת את ההגנות המוקנות לחופים. מומלץ להביא משקפת לצפייה בציפורים. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי , 18.5, 17:00.

סיור ל-30 משתתפים ברישום מוגבל.

 

 1. פארק החוף

נקודת מפגש: ליד הבסיס הצבאי (במעלה שביל האספלט שמצפון לתחנת הדלק).

סיור עם אדריכל הנוף ליאור לווינגר מסטודיו אורבנוף, בשטח שבו מתוכנן פרויקט פארק החוף 3700 שבתכנונו זכה בתחרות אדריכלית. בסיור יסקור לווינגר את התכניות העתידיות לאזור (תב"ע 3700) ואת פארק החוף העתיד לקום על רצועת החול הרחבה שבין העיר לים ומבוסס על עקרונות של שיקום נופי ו"היפר טבע". הזדמנות להתוודע לאחד הפרויקטים העתידיים המשמעותיים המתוכננים בעיר. בסיום הסיור יהיה ניסיון לתצפת על שרקרקים. מומלץ להצטייד בנעליים סגורות ובמשקפת.

שבת, 20.5, 17:30.

סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על הפרויקט באתר Xnet

 1. חלקת החסד

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לבית הקברות קרית שאול, רחוב קרית שאול (בוייז: בית הקברות קרית שאול).

בצעד אמיץ הובילו בסוף שנות ה-90 הרב הראשי של תל אביב-יפו ישראל מאיר לאו וראש העיר תל אביב-יפו לשעבר שלמה להט להקמתה של חלקת קבורה לחסידי אומות העולם בבית הקברות קרית שאול. הסיור עם יעל רוזן, שהכירה רבים מהקבורים בחלקה, הוא הזדמנות לשמוע על הקהילה המיוחדת של חסידי אומות העולם שבחרו לחיות בישראל לאחר מלחמת העולם השנייה, ועל סיפוריהם האישיים של הקבורים במקום. משך הסיור כ-40 דקות והוא כולל הליכה של כ-10 דקות עד החלקה.

שישי, 19.5, 10:00 ו-12:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. התחדשות הדר יוסף

נקודת מפגש: בגינה האחורית של המרכז המסחרי ברחוב הדר יוסף.

סיור עם אדריכל אהד יחיאלי, תושב הדר יוסף, בשכונה שהוקמה בסוף שנות ה-40 כשכונת עולים. הסיור יתמקד באזור המכונה  "האגס" – החלק המקורי של הדר יוסף שבו נבנו שיכוני מגורים לעולים חדשים של דירות קטנות מאוד בשטח של החל מ- 25 מ"ר. בסיור תוצג תוכנית האגס, הבינוי המרקמי, בתים מקוריים (שכמעט ונעלמו) וכן תוכנית העירייה משנות ה-80 להרחבת הדיור ותוצאותיה בשטח. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 19.5, 17:00; שבת, 20.5, 11:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. גינת היער של הדר יוסף

נקודת מפגש: סמטת ביאליסטוק, מאחורי הגנים (מול המרכז המסחרי של הדר יוסף).

הזדמנות להיחשף ליוזמה מעוררת ההשראה של תושבי הדר יוסף – גינת יער בחורשה טבעית שבה צומח יער מאכל בטיפוח התושבים. ביער גם אזורי משחק, התכנסות וגינה קהילתית – כולם תוצרים של התארגנות מקומית בשיתוף העירייה. את הסיור תוביל איילת בכר, מפעילות גינת היער וחברת ועד השכונה, והוא יסתיים בשתיית תה העשוי מֵעֲלֵי הגינה.

חמישי, 18.5, 18:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

פייסבוק

 

 1. חנוכת מרכז הקיימות הדר יוסף

רחוב קיציס 23, הדר יוסף.

בואו לשמוע על קיימות עירונית במסגרת חנוכת מרכז הקיימות השכונתי של בית פרנקפורט. לאה פרידמן מיכאל, מנהלת בית פרנקפורט, תציג את המרכז בהקשר השכונתי; ונעה רגב, רכזת שכונות מקיימות ברשות לאיכות הסביבה, תישא הרצאה קצרה על קיימות עירונית, על הפרויקטים המקודמים בנושא בעיר, על דוגמאות מהעולם ועל היעדים לשנים הקרובות. בתום ההרצאות יתקיים סיור אל גינת היער.

חמישי, 18.5, 16:30.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

פייסבוק

 

 1. בניין עם רחוב פנימי

רחוב פנחס רוזן 104 פינת דבורה הנביאה 2.

אדריכלית: נילי פורטוגלי, 2017.

סיורים עם האדריכלית נילי פורטוגלי בבניין מגורים שתכננה – בית דירות הכולל 16 דירות ושוכן באחד הצמתים הסואנים בשכונות עבר הירקון. בסיור יוצגו תפיסת הבינוי שפיתחה פורטוגלי ושבאה לידי ביטוי בפרויקט ברחוב פנימי שמיקמה במרכז המגרש אשר ממנו נכנסים לדירות ושאליו מופנות חזיתותיהן. כמו כן יוצגו תהליכי יצירת הבית, משלבי התכנון המוקדמים עד לחומרי הגמר. משך הסיור כשעה.

חמישי, 18.5, 11:30; שישי, 19.5, 11:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית בין העצים

רחוב רפידים 8, דירה 7, כניסה ב', מעוז אביב (קומה שלישית ללא מעלית).

עיצוב פנים: מיה חכמוב גולדברג, מיה ורונית עיצוב פנים והום סטיילינג, 2014.

דירת 80 מ"ר בשיכון שתוכנן במקורו על ידי רכטר-זרחי-רכטר בשנות ה-50. הדירה עברה שיפוץ יסודי שכלל פתרונות אחסון שנועדו בין היתר למקסם את תחושת המרחב. בתוכניתה החדשה של הדירה הודגשו האיכויות המיוחדות לשכונה, בעיקר המבט הפתוח לנוף הירוק הנשקף ממנה. כדי ליצור תחושת מרחב גם בחלל הציבורי, בחרו המעצבות להפריד בינו ובין חדר השינה המרכזי באמצעות קיר זכוכית שקוף המאפשר מבט פנורמי על הנוף.

שישי, 19.5, 14:00-10:00; שבת, 20.5, 16:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. משכונה קיימת לשכונה מקיימת

נקודת מפגש: על הדשא שמאחורי קפה מטילדה, מאחורי רחוב בני אפרים 209, מעוז אביב.

הזדמנות להכיר את השכונה המכונה על ידי תושביה "הקיבוץ" על שלל הפרויקטים הקהילתיים המתקיימים בה, ולגלות כיצד אפשר לפתח קיימות וקהילה גם בעיר. בסיור תסופר ההיסטוריה של השכונה ויוצגו פרויקטים קהילתיים משותפים, בהם פרויקט הקומפוסטציה, הספרייה הקהילתית והגינה הקהילתית שהיא מהראשונות בעיר. הסיור יסתיים בפארק הטבע הקהילתי שהוקם על שטח בור בשולי השכונה, בשיתוף פעולה בין התושבים, בתי הספר בשכונה והעירייה. את הסיור תדריך נעה רגב – תושבת פעילה בשכונה ורכזת שכונות מקיימות ברשות לאיכות הסביבה בעירייה ופעילים נוספים. משך הסיור כשלוש שעות.

שבת, 20.5, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שיקום ושימור נחל פרדסים

נקודת מפגש: בקצה הצפון-מזרחי של מגרש החניה ברחוב כורזים.

סיור מעגלי עם מובילות הקיימות גילה אלירן ומיכל יהודה ועם אלון אלירן, מדריך סיורי ליקוט, באחת מאטרקציות הטבע העירוני הבתולי האחרונות בעיר: יובל של נחל הירקון המתפתל לאורך של כשני קילומטרים בצדה המזרחי של שכונת נווה שרת. הנחל עשיר בצמחיית נחלים, בעלי חיים וקני ציפורים, ולצדו עומד עדיין הפרדס האחרון של תל אביב. הסיור יכלול הליכה רגלית באפיק הנחל (היבש בעונה זו) עד לירקון והיכרות עם החזון של אלירן ויהודה להפוך אותו לאתר טבע עירוני שמור. מומלץ להגיע מצוידים בנעליים סגורות, כובע ושתייה. משך הסיור כשעתיים.

לדף הפייסבוק של התכנית לקיימות.

שבת, 20.5, 8:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 1. המשתלה העירונית

בקצה הדרומי של רחוב הארד (אחרי בנייני המשרדים), רמת החייל. אפשר לחנות בתוך מתחם המשתלה.

בואו להכיר את המשתלה המסתתרת בין מגדלי ההייטק של רמת החייל ולגלות מאיפה באים השתילים לגינות ולמרחבים הירוקים בעיר, מי אחראי לגידולם וכיצד מתבצע התהליך שבסופו נשתלים ברחבי העיר כ-550 אלף צמחים מדי שנה. בסיורים שתוביל מיכל נהרי, אגרונומית המחלקה לגנים ונוף, יוצגו האזורים השונים במשתלה המשתרעת על פני שישה דונמים: חממת הריבוי, שולחנות הגידול וחלקת ההבשלה. עוד יוצגו בסיור: הצמחייה התל אביבית הטיפוסית והאופנות המעצבות אותה, הבחירה בצמחים חסכניים במים, הגינות הניסיוניות שבמשתלה, הצמחייה מושכת הציפורים ופרפרים והפעילות הקהילתית המתקיימת במקום עם אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

חמישי, 18.5, 8:30, 9:30, 10:30 ו-11:30.

4 סיורים מוגבלים ל-20 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 

 

קטגוריות: אירועים למבוגרים, אירועים למשפחה, אירועים לצעירים, ואירועים, הופעות ופסטיבלים חינם בישראל.תגיות: תל אביב.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות