בתים מבפנים, תל אביב-יפו, 28-26 במאי 2016

שדרות רוטשילד – צולם על ידי Deanb, לקוח מוויקיפדיה

הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים" שהספיק להפוך לאחד האירועים המרתקים שמתקיימים בתל אביב, חוגג השנה עשור של פעילות רציפה ברחבי העיר ובשיתוף עיריית תל אביב יפו, ויכלול תכנית מלהיבה של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב. מלבד סיורים בדירות מגורים מרתקות יתקיימו גם סיורים בנושאים שונים ובמקומות בלתי שגרתיים.

את חגיגות העשור בחרו בבתים מבפנים לציין סביב רצועת החוף עם עשרות סיורים, בתים פתוחים ומבני ציבור מיוחדים שחושפים את ההשפעה הרבה של חוף הים על האדריכלות וההיסטוריה של העיר תל אביב-יפו.

בין עשרות המבנים שיהיו פתוחים לקהל המבקרים אפשר למצוא בתים פרטיים, דירות, מבנים היסטוריים ומבנים עירוניים. החל מהפנטהאוז בקומה ה-42 במגדל מאייר החדש מעל שד' רוטשילד ועד דירה בדרום העיר שעוצבה בסגנון "שאבי שיק" אקולוגי. בנוסף, יתקיימו מגוון פעילויות שונות: סיור ב"זולה" שבה מתגוררים בני נוער חסרי בית בשיתוף עם עמותת על"ם, סיורים אקטואליים שיאפשרו להביט בשינויים שהעיר צפויה לעבור בשנים הקרובות, מהדיור החברתי ועד לקו רצועת החוף המשתנה, הקרנה מיוחדת בשיתוף פסטיבל "דוקאביב" ועוד . בעלי כרטיס העיר דיגיתל, יוזמנו ליהנות מסיורים יחודיים.

כמו כן, לכבוד חגיגות העשור לפסטיבל, נחזור לעשרת הסיורים המצליחים והאהובים בתולדות "בתים מבפנים". ביניהם סיורים בבית השגריר הצרפתי ביפו, במרכז בקרת הרמזורים של תל אביב, בית "ידידות מיין" במושבה האמריקאית ובמעברים הסודיים והתת קרקעיים בדיזינגוף סנטר.

"בתים מבפנים" –סופשבוע של בתים פתוחים הינו חלק מהארגון הבינלאומי של ה-Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי, ועוד. חגיגה אורבנית שגולת הכותרת שלה היא הבתים המיוחדים שפותחים דלת חד פעמית ומאפשרים הצצה לצורות עיצוב, צורות חיים, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה ובתים בעלי ערך מוסף ההופך אותם למסקרנים ואטרקטיביים.

 

שכונת יפה נוף ומלון בלה ויסטה

נקודת מפגש: מאחורי תחנת הדלק פז ברחוב קויפמן 7.

סיור עם האדריכל וחוקר תולדות יפו שמואל גילר, שיחשוף את סיפור השכונה היהודית של יפו שהוקמה ב-1888. בניגוד לנווה צדק הסמוכה והצפופה, שכונת יפה נוף נבנתה בבינוי מרווח עם חצרות גדולות וכללה בית חולים, מרחצאות, חמי מים וכמה בתי מלון. ב-1904 נבנה בשכונה מלון בלה ויסטה שהיה המפואר בארץ ובו התענגו תיירים ועשירי הארץ במרחצאות חמים, שיחקו ביליארד והאזינו לקונצרטים על מרפסת המלון שצפתה לים. בזמן מלחמת העצמאות נהרס גג המלון ובעשורים שאחריה נהרסה השכונה כולה. הריסותיהם הפכו למצע שעליו הוקם גן צ'רלס קלור. הסיור יסתיים ליד מסעדת גולדמן.

שישי, 27.5, 17:30.

סיור מוגבל ל-50 משתתפים ברישום מוקדם.

 

בנתיב האריחים המצוירים: קרמיקת בצלאל בבתי תל אביב

נקודת מפגש: רחוב הרצל פינת אחד העם.

סיור עם תהילה קניגשטיין שיחשוף את יצירות האמנות שיצרו מורי בצלאל (זאב רבן, בוריס שץ ואחרים) בשנות ה-20 של המאה הקודמת, ומוטבעות בחזיתות בתי תל אביב הקטנה כבמעין מוזיאון פתוח. אוסף ייחודי שיזמו ראש העירייה הראשון מאיר דיזנגוף ומייסד בצלאל, בוריס שץ, כדי לתת לעיר העברית הראשונה אופי יהודי וארץ ישראלי אחיד.

שישי, 27.5, 10:30.

סיור מוגבל ל-35 משתתפים ברישום מוקדם.

 

בית השגריר הצרפתי

רחוב טולוז 1, עג'מי, יפו.

אדריכל: יצחק רפפורט, 1936.

ביקור בחללים הציבוריים של אחד הבתים המיוחדים בעיר – וילה רחבת ידיים בסגנון הבינלאומי שנבנתה בשנות ה-30 עבור מוחמד עבד אל-רחים (אבו חסן), מנכבדי יפו בתחילת המאה ה-20. הווילה תוכננה על ידי האדריכל יצחק רפפורט, ידידו של אבו חסן, שהתבקש לעצב את הפנים שלה בסגנון אוריינטלי. ברוח התקופה מעוצבת הווילה באופן טוטלי כיצירה שלמה ומוקפדת, עד פרטי הריהוט והגמר. בבית נשמרו עד היום רהיטי ארט-דקו מקוריים, פריטי נגרות אומן ואלמנטים אדריכליים תקופתיים נוספים כמו מעקה המדרגות. את קירותיו מעטרות יצירות אמנות צרפתית עכשווית.

את הסיורים בעברית ידריך אדריכל עודד רפפורט, בנו של אדריכל יצחק רפפורט, מתכנן הבית. הסיורים באנגלית ובצרפתית יועברו על ידי פול רקובר.

הכניסה לבית בקבוצות של 20 מבקרים בכל 20 דקות.

שישי, 27.5, 12:30-9:30. בשעה 10:00 יתקיים סיור בצרפתית.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ביתו ההיסטורי של יצחק שדה

רחוב זיכרון קדושים 3, יפו.

אדריכל לא ידוע, נבנה על ידי חברה מצרית בשנות ה-40.

ביקור בביתו ההיסטורי של יצחק שדה, מייסד הפלמ"ח ומפקדו הראשון, ששוּמר על ידי בנו וכלתו כפי שהיה. הביקור יכלול הצצה לחדרו של שדה, שבו צילומים שלו, מיטה צנועה ואוסף כלי נשק ומפות קרב, וכן סיור בגן היפהפה המשקיף לים שבו אירח שדה את יגאל אלון, את יצחק רבין ואחרים. בגן פזורים פריטים ארכיאולוגיים, שבילי אבן ומדרגות לים שסיתת שדה עצמו. הסיור כולל גם ביקור בקרון המלחמה הבריטי ששימש את שדה כחמ"ל בעת שפיקד על חטיבה 8.

שבת, 28.5, 11:30 ו-12:15.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

כנסיית עמנואל

רחוב בר הופמן 15, המושבה האמריקאית.

אדריכל: פול פרדיננד גרוס (הנובר, גרמניה), 1904.

הזדמנות להציץ למבנה הניאו-גותי שבו מתכנסת קהילת מאמינים בישוע. מבנה כנסייתי בעל חלונות ויטרג' מיוחדים ועוגב מרשים, מהגדולים בארץ, השוכן בלב המושבה האמריקנית שבגבול יפו-תל אביב.

בכל שעה עגולה יעבירו אנשי הכנסייה הדרכות על חלונות הוויטרג' ועל ההיסטוריה של המבנה, וכן יתקיים מופע טעימה קצר של נגינת עוגב. בשבת ייפתחו המפגשים בתפילה מלווה בשירה ונגינת עוגב.

שישי, 27.5, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00; שבת, 28.5, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00.

בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית קריגר – דה רוטשילד 71

שדרות רוטשילד 71.

אדריכל: זאב רכטר, 1934. אדריכלי התוספת והשימור: מיכל וחזי ברקוביץ', 1999.

סיורים מודרכים בבניין לשימור בסגנון הבינלאומי שנודע בשם בית קריגר. בבניין גרה מאז בנייתו משפחתם של הרופאים ד"ר משה וד"ר פני (צ'לנוב) קריגר, והוא משמש כיום כמלון בוטיק. הסיורים יתחילו בחדר ההסבה שבקומת הכניסה שבה יובא סיפור תולדות הבית שעוצב מחדש בשנת 2012, ויימשכו בדירות ששופצו בשנת 2012 בעיצוב עכשווי תוך שימור סממני הבאוהאוס ובחדר המדרגות המשותף שנותר בעיצובו המקורי. לחלק מהסיורים יתלוו נכדיהם של בני הזוג קריגר.

חמישי, 26.5, 12:30 ו-13:00. שבת, 28.5, 14:30 ו-15:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-25 משתתפים בסיור.

 

ההיסטוריה של המרצפות המצוירות

רחוב הרצל 130.

בית פתוח בגלוסקא – המפעל הוותיק לייצור מרצפות מצוירות בדרום תל אביב הפועל ברציפות מאז שנות ה-20 של המאה הקודמת. שלוש תחנות במפעל יציגו את ההיסטוריה של ייצור המרצפות, את הבתים המפורסמים שבהם הותקנו המרצפות המצוירות לאורך השנים, ואת הליך הייצור המסורתי שבו מייצרים כל מרצפת באופן ידני.

שישי, 27.5, 16:00-10:00; שבת, 28.5, 17:00-10:00.

מפעל פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית הספר החקלאי מקווה ישראל

נקודת מפגש: שער קראוזה (הכניסה מחולון).

סיורים עם מדריכי מרכז המבקרים של מקווה ישראל באחת הריאות הירוקות המיוחדות של גוש דן – שמורה של שדות ירוקים, פרדסים וגנים המקיפים אתרים היסטוריים ומבנים מהמאה ה-19. הסיורים יעברו בשדרת הדקלים ליד הפיקוס הבנגלי, בבית הכנסת העתיק, במרתפי היקב העתיק של מקווה ישראל ובגן הבוטני, ויכללו גם הצצה למבנה שבו פעל דויד לייבוביץ', ממציא מרגמת הדווידקה.

חמישי, 26.5, 10:00 ו-12:00; שישי, 27.5, 10:00.

3 סיורים ברישום, מוגבלים ל-50 משתתפים בסיור.

 

בניין הקפסולה

בית הספר ללימודי הסביבה על שם פורטר, אוניברסיטת תל אביב, רחוב ג'ורג' וייז (מול שער 14).

אדריכלים: פרופסור יאשה (יעקב) גרובמן, אקסלרוד-גרובמן אדריכלים; ד"ר יוסי קורי, גאוטקטורה; ניר ונילי חן, חן אדריכלים. אדריכלות נוף: ברוידא מעוז אדריכלות נוף, 2014.

סיור במבנה הבולט בנוכחותו לנוסעים בנתיבי איילון והמהווה נקודת ציון סביבתית באדריכלות הציבורית בישראל. זהו הבניין האקולוגי הראשון בארץ שקיבל את הדירוג הגבוה ביותר של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה – Leed Platinum; ואת דרגת יהלום של התקן הישראלי החדש לבנייה ירוקה – 5281.

בסיורים שיודרכו על ידי מדריכי צעד ירוק, יוצגו החזון הסביבתי שהניע את מקימיו, תהליך תכנונו, אופן קבלת ההחלטות באדריכלות סביבתית, הטכנולוגיות הסביבתיות המתקדמות לחיסכון באנרגיה ובמים המוטמעות בו והפעילות המחקרית וההסברתית שתתקיים בו. משך כל סיור כשעה.

חמישי, 26.5, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00.

הסיורים מוגבלים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

קניוניזם. סיור על צרכנות

נקודת מפגש: דיזנגוף סנטר, בקומה הראשונה ליד חנויות פוקס וזארה.

מה גורם לנו לקנות עוד ועוד, איזה ריח נודף מהחנויות ולמה, מה אפשר ללמוד מאופן סידור המדפים בחנויות ומעיצוב חלונות הראווה, מי נושא בעול של צריכת היתר של החברה המערבית, ולאן מגיעים כל הבגדים שאנחנו לא צריכים עוד?  מיכל לוי-ארבל – עיתונאית אופנה לשעבר וסטודנטית לתואר שני בלימודי סביבה; וסיוון רובין – מדריכת סיורי פחים מבפנים, אשפתולוגית, רכזת תרבות במרכז לחינוך-סביבתי בחירייה וסטודנטית לתואר שני בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב – יובילו סיור במקדש הצריכה של מרכז תל אביב – דיזנגוף סנטר – ובו ינסו לענות על שאלות אלה ונוספות, ולהתחקות אחר מעגל הצריכה, מתהליך הייצור דרך מנגנוני הצריכה וההשלכה. הסיור יסתיים בהצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של חנויות יד שנייה ברחוב קינג גורג'.

חמישי, 26.5, 18:00.

סיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

לכל צמח – בית גידול

הגן הבוטני, אוניברסיטת תל אביב, רחוב קלאוזנר, רמת אביב.

מדוע הצבר קוצני ובשרני ולאורן מחטים במקום עלים? הגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב מזמין לשני סיורים לכל המשפחה, שבהם יוצגו בתי גידול של צמחים שונים מהארץ ומהעולם והנופים האופייניים להם. משך כל סיור כשעה.

קווי האוטובוס הישירים לגנים: דן: 45 ,25 ,7; אגד: 222, 270, 271, 274; קווים: 94, 137.

חמישי, 26.5, 17:00-16:00, 18:30-17:30.

2 סיורים מוגבלים ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

בין בית לבית גידול

הגן למחקר זואולוגי, אוניברסיטת תל אביב, רחוב קלאוזנר, רמת אביב.

האם שאלתם את עצמכם פעם איפה ישן התנין או מתי נדלק האור בבית של העטלפים? הגן הזואולוגי של אוניברסיטת תל אביב מזמין לשני סיורים לכל המשפחה שבהם יוצגו מגוון בעלי חיים מישראל והתאמתם לבתי הגידול שלהם. משך כל סיור כשעה.

קווי האוטובוס הישירים לגנים: דן: 45 ,25 ,7; אגד: 222, 270, 271, 274; קווים: 94, 137.

חמישי, 26.5, 17:00-16:00, 18:30-17:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים.

 

בית ביאליק

ביאליק 22, תל אביב.

אדריכל: יוסף מינור, 1924; אדריכלית שימור: ניצה סמוק, 2007. פרוגרמה: איילת ביתן שלונסקי. עורך התערוכה: שמואל אבנרי.

שני סיורים מודרכים בביתו של המשורר הלאומי שעבר שימור קפדני, תוך דגש על מקומו הייחודי של בית ביאליק בתרבות העברית ובאדריכלות המקומית והסבר על התחדשותו ועל שימורו של מתחם ביאליק. הזדמנות לגלות את הפן האוריינטלי בעולמו של ביאליק.

הסיורים יועברו לסירוגין על ידי איילת ביתן שלונסקי, אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק, וצוות בית ביאליק.

משך כל סיור כשעה.

שבת, 28.5, 10:30 ו-12:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-25 משתתפים.

 

בית העיר

ביאליק 27, כיכר ביאליק.

אדריכלים: משה צ'רנר, 1925; אדריכלי שיפוץ ושימור: אפרת-קובלסקי אדריכלים; אדריכלות פנים: אפרת-קובלסקי אדריכלים ודן חסון, 2009. פרוגרמה: איילת ביתן שלונסקי. שחזור חדר מאיר דיזנגוף: ד"ר דורון לוריא.

סיורים בבית העיר (בניין עיריית תל אביב-יפו הישן) שנפתח לכבוד חגיגות המאה לעיר לאחר שיקום ושיפוץ מקיפים. ברוח שמה של העיר תל אביב משלב בית העיר לאחר שיפוצו ישן וחדש. במסגרת זו שוחזר חדר דיזנגוף כ"קפסולת זמן" והוקמו תצוגות מגוונות בנושאים הקשורים לעיר. כעת מוצג בבית העיר הפרויקט "בקרוב אגיע רחוב – אות 'האיש ההולך' לאקטיביזם אורבני".

הסיורים יועברו לסירוגין על ידי איילת ביתן שלונסקי, אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק, וצוות בית העיר.

משך כל סיור כשעה

שבת, 28.5, 10:30, 12:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.

 

מהכיכר הלבנה לתחנה

נקודת מפגש: ליד עץ השקמה בכיכר התרבות (כיכר הבימה).

אדריכל יואב מסר יוביל סיור אופניים בין פרויקטים שתוכננו על ידי משרדו ואחרים הנמצאים בימים אלה על שולחן השרטוט – פרויקטים של מגורים, מלונאות ושימור: מרכז קרייתי – מלון הבימה, מלון נורמן, בניין מגורים לשימור ברחוב החשמל 15, קולנוע עדן ועוד. בסיור יציג מסר את הפרויקטים וישתף בתהליכי העבודה עליהם. לחלק מהמבנים תתאפשר כניסה.

משך הסיור כשעתיים. רמת הקושי בינונית. הסיור אינו מתאים לילדים מתחת לגיל 16. יש להצטייד באופניים תקינים, בקסדה ובמים.

שבת, 28.5, 10:00 ו-16:00.

2 סיורים מוגבלים ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

מוזיאון בית ראובן

רחוב ביאליק 14.

אדריכל: ביז'ונסקי, 1931.

סיור בביתו של הצייר ראובן רובין, מחלוצי האמנות הישראלית, הכולל ביקור בסדנת האמן המקורית ובתצוגת הקבע של ציוריו שבאוסף המוזיאון. הסיור בדגש על סיפור הבית.

חמישי, 26.5, 12:00; שישי, 27.5, 12:00; שבת, 28.5, 12:00.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים.

 

בית פרס לשלום

רחוב קדם 132, על שפת הים ביפו.

אדריכל: מסימיליאנו פוקסס; אדריכל ישראלי: יואב מסר אדריכלים, 2009.

סיורים בהדרכת אדריכל יואב מסר וצוות משרדו בשיתוף צוות מרכז פרס לשלום, באחד הבניינים המעניינים שנבנו בארץ בשנים האחרונות. הזדמנות להתרשם מהמבנה המיוחד ולצפות במצגת על הקונספט האדריכלי של המבנה ועל תהליך בנייתו.

הסיורים יכללו גם הצצה אל מאחורי הקלעים של חייו של שמעון פרס ועבודתו כיום למען השלום, וחשיפה של פריטים מימי קום המדינה מארכיונו הפרטי הנמצא במקום.

שישי, 27.5, 15:00-11:00. סיורים יצאו בכל שעה עגולה.

סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.

 

מי יגן על העצים בעיר

נקודת מפגש: שדרות רוטשילד פינת רחוב אלנבי (מול אייסברג).

צביקי פילו, שתלן ומומחה לעצים מ"חורשים – משתלה של עצים" – יוביל סיור בין עצים בעיר, חלקם נדירים בארץ, ויציג את חזונו לתוכנית שתקבע קריטריונים לשימורם. בסיור תוצג חשיבותם של העצים לאיכות החיים בעיר וייחשפו עצים נדירים, חלקם ותיקים במיוחד וחלקם בסיכון. הסיור יתחיל מול האראוקריה הבדווילית שבמגרש מגדל מאייר (רוטשילד פינת אלנבי), ימשיך לעצי הסיסם ההודי ביהודה הלוי, לשקמה בת 200 השנה שבמתחם אוליפנט, לשדרת הברכיכיטון הצפצפתי ברחוב ביל"ו שניטעה על ידי הטמפלרים, לגן יעקב ולאלון השעם שבכיכר רבין.

חמישי, 26.5, 18:00; שישי, 27.5, 18:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

עצים ותיקים, עצים נדירים ועצים בסיכון

נקודת מפגש: ליד עץ השיטה ברחבת סוזן דלל (מול מסעדת בליני).

סיור אופניים עם צביקי פילו, שתלן ומומחה לעצים מ"חורשים – משתלה של עצים" – שיעבור בין עצים מיוחדים בעיר. בסיור תוצג חשיבותם של העצים לאיכות החיים בעיר וייחשפו עצים נדירים, חלקם ותיקים במיוחד וחלקם בסיכון. הסיור יתחיל מול השיטה המלבינה שברחבת סוזן דלאל, ימשיך לחורשת האלונים שבפארק החורשות, לעצי האראוקריה קנינגהם ברחוב הר ציון, ליד שני עצי ינבוט המוסיקטו בגינת לוינסקי, לעצי הסיסם ההודי ביהודה הלוי, לשקמה בת 200 השנה שבמתחם אוליפנט ועוד. הסיור מעגלי ויסתיים בנווה צדק.

משך הסיור כשעתיים וחצי. רמת הקושי בינונית. הסיור אינו מתאים לילדים מתחת לגיל 16. יש להצטייד באופניים תקינים, בקסדה ובמים.

שבת, 28.5, 9:00.

סיור מוגבל ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

גרפיטי ואמנות רחוב בפלורנטין

נקודת מפגש: בחניון ברחוב אליפלט 19, פלורנטין.

שכונת פלורנטין היא מעוז הגרפיטי ואמנות הרחוב בישראל ונחשבת למרכז חשוב של גרפיטי ואמנות רחוב גם ברמה העולמית. אפשר למצוא בה יצירות מופת של אמני רחוב בכירים שנשתמרו במשך שנים, עבודות חדשות של אמנים צעירים ויצירות של אמנים בינלאומיים שהגיעו במיוחד כדי ליצור אמנות ברחובות פלורנטין. הסיור שתוביל יעל ניר, בעלת תואר שני במחקר התרבות ומקימת הסיירת סיורי אמנות, יעסוק בהבדלים בין גרפיטי לסוגים אחרים של אמנות רחוב, יחשוף את האמנים והקבוצות המובילות בתחום ויעניק כלים בסיסיים בהבנת הסוגה האמנותית האהודה ביותר בתקופתנו.

משך הסיור כשעה וחצי והוא יסתיים בנקודת ההתחלה.

חמישי, 26.5, 11:00.

סיור ברישום, מוגבל ל-20 משתתפים.

 

גרפיטי ואמנות רחוב בקריית המלאכה

נקודת מפגש: רחוב העמל 21 (מחוץ לקפה א-לה רמפה).

סיור במרכז היצירתי התוסס של העיר, "אזור התעשייה" של האמנות העכשווית בתל אביב, שרחובותיו משופעים בגרפיטי ואמנות רחוב מכל הסוגים ובריכוז גבוה של חללי סטודיו וגלריות אמנות.

בסיור שתוביל יעל ניר, בעלת תואר שני במחקר התרבות ומקימת הסיירת סיורי אמנות, ייחשפו עבודות של אמני רחוב מוכרים ושל אמנים חדשים, יוסברו המאפיינים של ה"דור הראשון" וה"דור השני" של אמני הרחוב בעיר, והוא יכלול דיון על הקשר שבין האמנות לרחוב. משך הסיור כשעה וחצי והוא יסתיים בנקודת ההתחלה.

שישי, 27.5, 11:00.

סיור ברישום, מוגבל ל-20 משתתפים.

 

גרפיטי ואמנות רחוב בשכונת מונטיפיורי

נקודת מפגש: בחניון שמול רחוב הנצי"ב 4.

בין המוסכים, בתי הדפוס ומסעדות הפועלים של שכונת מונטיפיורי, מתפתח אחד האזורים המעניינים ביותר בתל אביב מבחינה אמנותית. יעל ניר, בעלת תואר שני במחקר התרבות ומקימת הסיירת סיורי אמנות, תוביל סיור שיעבור ברחובות הקטנים ובמגרשי החניה שבשכונה, שבהם נמצאות עבודות של אמני הרחוב התל אביביים הבולטים, כגון Know Hope, Klone, Zero Cents, Dede, של אמנים חדשים ומעניינים כמו Untay וכן גרפיטי במגוון סגנונות. משך הסיור כשעה וחצי והוא יסתיים בנקודת ההתחלה.

שבת, 28.5, 11:00.

סיור ברישום, מוגבל ל-20 משתתפים.

 

לופט בבניין באוהאוס

רחוב יהודה הלוי 60, קומה ב'.

אדריכל הבניין המקורי: זאב הלר, 1934. אדריכלית שימור: טל אייל, 2015. עיצוב פנים: גלית אשכנזי בגס, 2015.

בית פתוח בדירת לופט בסגנון עכשווי ומינימליסטי השוכנת בבניין מגורים פינתי (בית דלפינר) שתוכנן ברוח התנועה המודרנית. בדירה בעלת החלל הפתוח, רצפה ותקרה מבטון חשוף ורהיטים שתוכננו עבורה במיוחד. בבניין שהוכרז לשימור מחמיר אפשר למצוא מאפיינים רבים של סגנון הבאוהאוס כגון מרפסות מעוגלות, טיח וואשפוץ בשני גוונים ואלמנטים בנויים המדגישים את הקווים האופקיים והאנכיים במבנה.

בשישי ב-11:00 יתקיים בבניין סיור עם אדריכלית השימור טל אייל.

שישי, 27.5, 16:00-11:00; שבת, 28.5, 17:00-12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הצלמניה

רחוב טשרניחובסקי 5.

בואו לראות צילומים נדירים של רצועת החוף התל אביבית החל משנות ה-30, חלקם רואים אור לראשונה, ושל חופי תל אביב הצעירה והעיר המתרוממת אט אט מעליהם והופכת למטרופולין של ישראל. התערוכה תוצג במהלך שלושת ימי בתים מבפנים בלבד.

הצלמניה, חנות הצילום המיתולוגית שהוקמה ב-1936 על ידי רודי ומרים ויסנשטין ברחוב אלנבי, שוכנת כיום ברחוב טשרניחובסקי 5 ומנוהלת על ידי נכדם של בני הזוג, בן פטר. הצלמניה אוצרת בין קירותיה את הזיכרון התל אביבי והישראלי עם יותר ממיליון נגטיבים של תמונות מ-1936 עד ימינו, שבהם נראים מבנים, אתרים ודמויות שעברו זה מכבר מהעולם.

חמישי, 26.5, 18:00-10:00; שישי, 27.5, 14:30-10:00; שבת, 28.5, 18:00-10:00.

תערוכה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

משני עברי המסילה

נקודת מפגש: רחוב הרבי מבכרך (ליד חניון אליפלט).

סיור לאורך מסילת הרכבת ההיסטורית מיפו לירושלים שיבחן את המציאות שנוצרה משני צדי המסילה וינסה לענות על שאלות שונות: האם מסילת הרכבת קישרה או הפרידה בין השכונות והאוכלוסיות שלאורכה? איך התכנסו סביבה מגוון קבוצות – דתיות, משיחיות, יזמים עסקיים וחלוצים חדורי חלומות? איך שינתה הקמתה של התחנה את מושגי הזמן והמרחק, ומה אם בכלל השפעתה על האזור כיום. את הסיור תוביל מיכל ויסמן.

לאתר של מיכל ויסמן http://www.bishvileinu.co.il/

חמישי, 26.5, 16:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 

נמל תל אביב ומתחם תוצרת הארץ

נקודת מפגש: רחוב דיזנגוף פינת התערוכה.

סיור בהדרכת פול רקובר שיעסוק בתולדות אזור שפך הירקון מאז שנות ה-30 של המאה ה-20 עד ימינו. בסיור יוצגו האירועים המשמעותיים ביותר שהתקיימו באזור ושהיוו את תחילתם של התרבות, המסחר, הכלכלה והספורט המקומיים. הסיור יתייחס גם לחידושם של הנמל ויריד המזרח.

שבת, 28.5, 17:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של פול רקובר

 

הסטודיו למוסיקה של חגי יודן – LOFTLV

שוקן 27 (פינת קיבוץ גלויות), קומה 11, לופט 8.

הזדמנות להציץ לתוך לופט בעיצוב עצמי, צבעוני ונועז שבמרכזו פסנתר לבן ועתיק בן כ-150 שנה, ומחלונותיו נשקף נוף אורבני מרהיב.

חמישי, 26.5, 19:00-11:00; שישי, 27.5, 19:00-11:00. שבת, 28.5, 19:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

פיסול חוצות כחלק מתכנון אתר תיירות עירוני

נקודת מפגש: רחבת כנסיית סנט פיטר, טייל מפרץ שלמה, יפו העתיקה.

יפו העתיקה היא מתחם אמנים ותיירות על פי תב"ע ואתר שימור מוקפד מבחינה אדריכלית ומבחינה ארכיאולוגית. הסיור בהדרכת איל מאירוביץ, מנהל מחלקת התיירות של החברה לפיתוח יפו העתיקה, יעסוק בהשפעת הגומלין בין התכנון התיירותי והסביבתי ביפו העתיקה ובתפקידם של המונומנטים הארכיאולוגיים ופסלי החוצות המוצבים בה במערך התכנון התיירותי הכולל שלה.

חמישי, 26.5, 14:00; שישי, 27.5, 12:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

שאבי שיק אקולוגי

רחוב מטלון 57, קומה שלישית (ללא מעלית).

הצצה לדירת גג קטנה ליד שוק לוינסקי שבעליה, העוסקים בגינון ובאמנות, הפכו לירוקה ואישית, ומשמשת אותם למגורים וליצירה. בדירה שני גגות עמוסי צמחייה המשקיפים לנוף האורבני של דרום תל אביב ויפו ושיטות זולות ויצירתיות לשילוב צמחים בחללי מגורים.

חמישי, 26.5, 14:00-11:00; שישי, 27.5, 14:00-11:00; שבת, 28.5, 14:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מנמל לנמל

נקודת מפגש: הקצה הדרומי של מגרש החניה בנמל יפו, בכניסה למדרון יפו.

אדריכל אוריאל בבצ'יק, מנהל בנייה ותכנון בר קיימא בעיריית תל אביב-יפו, יוביל סיור רכוב שיציג את שבילי האופניים שבפארק מדרון יפו, ימשיך לגן הפסגה, ממנו לטיילת דרך שביל האופניים החדש – כולל היכרות עם פרויקט פיתוח הטיילת החדשה – ויעצור בדרך ברמזור האופניים הראשון בישראל. בתום המסלול יוכלו הרוכבים להמשיך לפארק הירקון או לשביל האופניים שלאורך נמל התעופה שדה דב עד חוף תל ברוך. משך הסיור כשעתיים. רמת הקושי בינונית.

שישי, 27.5, 9:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 רוכבים.

 

מכמורת, מעגנה ומבדוק

נקודת מפגש: מחסן 1, כיכר הים התיכון (הכיכר המרכזית שבין האנגר 1 והאנגר 2), נמל יפו.

הזדמנות להתוודע להיסטוריה הימית בת 4,000 השנה של נמל יפו ולתשתיות הדיג שבו, בסיור עם צ'יפס (ראובן אברמוביץ'), לשעבר מנהל המעגנה ומחבר הספר "יפו – נמל הבית". הסיור יתמקד בסיפור תולדות הנמל, הכובשים שעברו בו והאגדות שנקשרו בו וכן יעמוד על היבטים תפעוליים: שיטות הדיג הנהוגות בו כיום, הצרכים השונים של כל אחת מהן והאופן שבו תומך בהן הנמל, וכן יעבור באזורי העבודה של הדייגים בנמל: הרציפים, המחסנים והמבדוק. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 26.5, 16:00; שישי, 27.5, 9:00; שבת, 28.5, 10:00.

3 סיור ל- 40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מרכז מו"פ אוטודסק ישראל

שדרות רוטשילד 22, קומה 16.

אדריכלים: סתר אדריכלים, מתכננת אחראית: שירלי זמיר; 2014.

הזדמנות להכיר את המו"פ של אוטודסק ישראל – המקום שבו מפתחים את התוכנה האדריכלית לטלפונים חכמים ולטאבלטים AutoCAD 360 וכן תוכנות נוספות כגון A360 לניהול פרויקטים ב cloud וSpark- להדפסות תלת ממד. המשרדים עוצבו באופן בלתי שגרתי וכוללים סביבות עבודה רבות וחדרי ישיבות שכל אחד מהם יחיד ומיוחד.

חמישי, 26.5, 11:00 ו-11:30.

2 סיורים ל-15 משתתפים ברישום מוקדם.

לכתבה על המשרדים באתר GeekTime

 

שירותים ציבוריים אוטומטיים

כיכר מסריק, מול רחוב נצח ישראל.

הזדמנות לשמוע על פרויקט להתקנת מתקני שירותים ציבוריים אוטומטיים מתקדמים ונגישים בעיר, שיצא לדרך בתחילת השנה, ולראות את המתקן הראשון בפעולה (מתוך עשרה שיותקנו ברחבי העיר עד סוף 2016). בכל עשר דקות יתקיים מפגש קצר שיכלול הסבר על פריסת המתקנים בעיר והדגמה שיראו נציגי חברת JCDecaux המתקינה ומתחזקת את השירותים האוטומטיים בערים רבות בעולם. השירותים נפתחים בלחיצת כפתור, מתנקים באופן אוטומטי (בשטיפה וייבוש של חלל השירותים והאסלה), ממחזרים חלק ממי השטיפה ומנצלים את אור השמש להפחתת צריכת האנרגיה. המתקן עוצב על ידי המעצב התעשייתי Patrick Jouin.

חמישי, 26.5, 21:00-14:00; שישי, 27.5, 14:00-9:00.

הדרכות פתוחות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מראית עין של דמוקרטיה?

נקודת מפגש: שוק העלייה, רחוב העלייה 27.

הסביבה הבנויה היא תוצר של משא ומתן בין גורמים שונים: העירייה, ועדות התכנון, יזמים ותושבים. הסיור יחל בשוק העלייה שבשכונת פלורנטין, יעבור בשכונה עצמה, בנווה צדק ובקו החוף, ובמהלכו תבחן האדריכלית והעיתונאית נעמה ריבה כמה ממאבקי התושבים, בעבר ובהווה,  תנסה להעריך את סיכויי הצלחתם של המאבקים הנוכחיים ותעסוק בשאלה אם אפשר לשמור על האינטרסים של הציבור בעיר שבה מופעלים לחצים כלכליים כבדים בתחום התכנון העירוני.

שבת, 28.5, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

יסקי ושות' אדריכלות ישראלית

כתובת: מוזיאון תל אביב לאמנות, שדרות שאול המלך 27, הבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר.

סיורים עם אדריכל דן הנדל, אוצר תערוכת יסקי ושות' אדריכלות ישראלית ע"פ אברהם יסקי, המוצגת כעת בגלריה 3 (באגף אניאס ובני שטינמץ לאדריכלות ועיצוב). זוהי תערוכה מקיפה ראשונה על עבודותיו של אברהם יסקי ומשרדו הפועל זה חמישה עשורים. יסקי, האדריכל הפורה בדורו תכנן עם שותפים שונים מאות פרויקטים בנויים ברחבי הארץ, מכיכר מלכי ישראל (שבתכנונה זכה בתחרות בהיותו בן 25 בלבד, עם האדריכל שמעון פובזנר) עד מגדלי YOO. התערוכה מציגה עבודות קנוניות של המשרד לצד נושאים פוליטיים, חברתיים וכלכלים הקשורים בהן.

שישי, 27.5, 11:00, 11:45 ו-12:30.

3 סיורים ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

בנק אנגלו פלשתינה

רחוב יפת 18, יפו.

אדריכל מקורי: לא ידוע. אדריכל שימור: נאור מימר אדריכלות ושימור בע"מ, 2016.

בית פתוח במבנה המרהיב, מחשובי המבנים ההיסטוריים ביפו, ששימש כסניף הראשון של בנק אנגלו פלשתינה – הבנק שסייע בין השאר במימון הקמתם של 60 המבנים הראשונים של אחוזת בית והפך לימים לבנק לאומי. הבית נבנה בשלהי המאה ה-19 עם היציאה מחומות יפו, כחלק משורת מבנים שנבנו על תוואי החומה ובחפיר של העיר העתיקה. במקור נבנה כבית מגורים עם חלל מרכזי גדול בסגנון בנייה שאפיין את בתי האמידים בסביבה. כשהפך לסניף בנק עוטר בציורי קיר, רצפות שיש ונגרות אומן. עבודות השימור של המבנה כללו את שיקומה של הקומה העליונה וחזיתותיה, שחזור של המרפסת בחזית ושל עיטורי האבן ועבודות הנגרות המורכבות שבמבנה.

חמישי, 26.5, 18:00-12:00. ב-15:30 וב-17:00 יתקיימו סיורים בהדרכת אדריכל השימור של הבית, נאור מימר.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

שיח פחים

המרכז לחינוך סביבתי בפארק המחזור חירייה, בין מחלף גנות למחלף מסובין.

מה קורה לפסולת שלנו אחרי שאנו נפרדים ממנה? איגוד ערים דן לתברואה יקיים שישה מפגשים בחצר האחורית של גוש דן – אתר הפסולת חירייה – שהפך למודל בינלאומי לטיפול בפסולת מסוגים שונים באמצעות טכנולוגיות מתקדמות ולמודל של תיקון, של שיקום ושל תכנון סביבה. כל מפגש יכלול סיור רכוב בפארק המִחזור וביקור בתחנת המעבר לפסולת. הסיורים יודרכו על ידי אנשי הצוות המובילים בניהול האתר ובתכנונו.

להסעה מרכבת מרכז יש ליצור קשר עם סיוון רובין בכתובת: [email protected]

  1. מזבל לזהב: על השינוי התפיסתי המוביל את פיתוח פארק המִחזור חירייה. עם עו"ד דורון ספיר, סגן ראש העיר תל-אביב-יפו ויו"ר איגוד ערים דן לתברואה.

שישי, 27.5, 11:00-9:00.

  1. חירייה כמשל: סיפור אלגורי על הר זבל ועל ניהול פסולת בישראל. עם ריבה ולדמן, מנהלת תוצרת חירייה – המרכז לחינוך סביבתי. שישי, 27.5, 11:15-9:15.
  2. המבנה ההוא על כביש 4: על האדריכלות של מפעלRdf שבפארק המִחזור חירייה. עם אדריכל ליאור אביבי ממשרד צ. מוססקו אדריכלים. שישי, 27.5, 11:30-9:30.
  3. כלכלת אשפה: כמה זה עולה לנו? עם עמוס רבין, גזבר איגוד ערים דן לתברואה. שישי, 27.5, 11:45-9:45.
  4. אמנות זבל: על העיצוב הייחודי של המרכז לחינוך-סביבתי, עם בריז'יט קרטייה, אמנית הבית של מרכז תוצרת חירייה.

שישי, 27.5, 12:00-10:00.

  1. מִחזור זה לא כל הסיפור: חינוך והסברה מעבר לפח המיון. עם איגי ארם, מנהלת תוכן בתוצרת חירייה.

שישי, 27.5, 12:15-10:15.

הסיורים ברישום מוקדם ומוגבלים ל-50 משתתפים בכל סיור.

 

תל אביב מהקומה ה- 42

שדרות רוטשילד 36.

אדריכלים: Richard Meier & Partners Architects, BLK Architects; 2016.

סיורים מודרכים במגדל היוקרה האיקוני מאייר על רוטשילד הכולל 42 קומות, ותוכנן על ידי האדריכל הנודע ריצ'ארד מאייר, זוכה פרס פריצקר. הסיור יכלול סרטון קצר על הקונספט האדריכלי של המגדל, ביקור בדירת הפנטהאוז שממנה נשקף נוף מרהיב וכן באזוריו הציבוריים של המגדל: הבריכה החצי אולימפית, הספא, הג'קוזי, חדר הכושר, מרתף היינות והלובי עם תערוכת האמנות המתחלפת שבו. הסיור יתייחס גם לפן התפעולי של ניהול מגדל יוקרה במאה ה-21 שבו שירותי קונסיירז מסביב לשעון, שש קומות חנייה ומחסנים, חמש מעליות מהירות ועוד.

משך הסיור כ-30 דקות.

חמישי, 26.5, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30.

4 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

נווה שכטר (קפה לורנץ)

רחוב שלוש 42 פינת רחוב אילת 57.

אדריכל לא ידוע, 1886; אדריכלי שימור: קימל אשכולות, 2012.

ביקור במבנה שהוקם בסוף המאה ה-19 והורחב בתחילת המאה ה-20 בידי פרנץ לורנץ – חבר בקהילת הטמפלרים שהתיישבה ביפו ב-1870. במשך עשרות שנים – מ-1909 עד מחצית המאה ה-20 – שימש המבנה כמסעדה וכמרכז תרבותי וחברתי שבו היו קפה לורנץ הפופולרי בקומת הקרקע ואולם אירועים (ובהמשך ראינוע קסם) בקומה השנייה. הבית – שנבנה מאבני כורכר מקומיות ומרעפי מרסיי והיה מהראשונים שהוארו בתאורה חשמלית באמצעות גנרטור – עבר באחרונה שיפוץ-שימור אשר הסתיים ב-2012. כעת פועל בו נווה שכטר לתרבות ואמנות יהודית עכשווית.

חמישי, 26.5, 22:30:00-16:00 (בית פתוח וביקור במעבדת הנייר). ב-20:00 יתקיים מופע פרפורמנס רב תחומי של קבוצת מדרש יוצר בשם פרק ד'.

שישי, 27.5, 18:00-14:30. הדרכות קצרות יתקיימו ברצף לאורך כל שעות הפעילות.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

וילה לבנה

שדרות בן ציון 25.

אדריכל: שמואל (סם) ברקאי, 1948. אדריכלי שימור ותוספות: בר אוריין אדריכלים בע"מ; אדריכל פנים: סטפנו דורטה. 2016.

סיורים מודרכים בווילה העירונית המודרניסטית, מהאחרונות שנותרו בעיר, שנבנתה כבית מגורים עבור משפחת זילברשטיין. הווילה עברה באחרונה שיפוץ ושימור והפכה למלון בוטיק עירוני – White Villa Tel Aviv – ובו נשתמרו חלקים רבים ממאפייניה האדריכליים: חלל הכניסה וגרם המדרגות המרשים, המרפסת הגדולה הפונה לשדרה, הספרייה ואלמנטים דקורטיביים בנויים בחדרים ובמסדרונות.

חמישי, 26.5, 11:00, 12:00 ו-13:00; שישי, 27.5, 11:00, 12:00 ו-13:00; שבת, 28.5, 11:00, 12:00 ו-13:00.

9 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-10 משתתפים בסיור.

 

עבודת צוות

בניין בנק החקלאות לשעבר (כיום Lexus Gallery), רחוב החשמונאים פינת רחוב קרליבך.

אדריכלים: שולמית ומיכאל נדלר, 1955. אדריכלי פרויקט השימור, תוספת הבנייה ועיצוב אולם התצוגה: HQ אדריכלים, 2016.

במלאות 70 שנה לייסודו של משרד האדריכלים נדלר נדלר ביקסון גיל ולכבוד צאת מונוגרפיה מקיפה על עבודת המשרד מאת האדריכלים ד"ר צבי אלחייני ומיכאל יעקובסון, יתקיימו אירוע השקה וסיור בבניין בנק החקלאות – אחת העבודות המקודמות שתכננו במשרד, באחד הצמתים הסואנים ביותר של תל אביב מאז שנות ה-50 ומחלוצי בנייני המשרדים המודרניסטיים-ברוטליסטיים בישראל. הבניין, שהיה נטוש במשך כ-20 שנה, שופץ לאחרונה בחלקו לאחר שניצל מהריסה, ומתפקד כיום בחלקו כחלל קונספט של חברת לקסוס. הסיור יאפשר ביקור בכמה מחלקי המבנה, בהם הכספת ההיסטורית של הבנק. בסיור ישתתפו האדריכלים הוותיקים וכן אדריכלי השיפוץ ומחברי הספר. במהלך האירוע יוצע הספר למכירה בהנחה למשתתפים. משך האירוע כשעה וחצי.

שישי, 27.5, 13:00.

השקה וסיור פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מרכז בקרת הרמזורים

שדרות בן גוריון 68 (הכניסה מרחוב פילון 5).

על גג מנהל ההנדסה של עיריית תל אביב-יפו ממוקם מרכז בקרת הרמזורים שממנו מנוהל מערך התנועה של כל העיר. בביקור במרכז יסבירו מהנדסי התנועה כיצד הם מצליחים לפתור בעיות תחבורה שנוצרות כתוצאה משיבושים בתשתית, מתקלות שונות ועקב אופיו של הנהג הישראלי. המרכז מנוהל בעזרת אמצעי חומרה סטנדרטיים, באמצעי תוכנה ותקשורת מתקדמים (שאנשי הצוות פיתחו בעצמם) ובאינטליגנציה, יצירתיות ותושייה מרשימות.

שישי, 27.5, 9:00; 9:45; 10:30; 11:15; 12:00.

5 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-22 משתתפים בסיור.

 

המבנה הראשון מעבר לירקון

נקודת מפגש: בשער הכניסה לתחנת הכוח רדינג, רחוב רחבעם זאבי 1.

הצצה לתחנת הכוח ההיסטורית – רדינג א' – מבנה לשימור מ-1938 ותחנת הכוח הקיטורית השנייה בארץ ישראל שהוקמה מצפון לשפך הירקון, על ידי פנחס רוטנברג, מייסד חברת החשמל. לתחנה תוכננו כמה גרסאות על ידי אדריכלים שונים, ולבסוף בחר רוטנברג עצמו בתוכנית הזוכה וגם ניהל את תהליך הבנייה. התחנה הבטיחה אספקת חשמל סדירה למרכז הארץ ולדרומה, ושטחה שימש גם כבית מלאכה וכמאגר נשק של ההגנה. התחנה ייצרה חשמל עד 1972. ב-1997 שוקם המבנה כולל רצפתו המקורית, הטורבינות והדוודים. החלל המרכזי הגבוה והמואר באור טבעי מרשים בהדרו ושימש במשך השנים כאכסניה לפעילות תרבותית-קהילתית. בימים אלה נערכת חברת החשמל לשימור המבנה. את הסיורים ידריך מיכאל ביקסון, לשעבר מנהל התחנה.

ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד ובנעליים סגורות ושטוחות. משך הסיורים כשעה וחצי.

לא תתאפשר כניסה לילדים מתחת לגיל 12.

חמישי, 26.5 17:00; שישי, 27.5, 8:30, 11:00.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.

 

בשביל האור

נקודת המפגש: רחוב החשמל 16.

סיור רגלי בעקבות ההיסטוריה של החשמל בתל אביב-יפו ושל מבני חברת חשמל. הסיור יגולל את סיפורה של תחנת הכוח הראשונה בארץ ישראל, את סיפורו של פנחס רוטנברג מייסד חברת חשמל ואת סיפורן של תחנות ההשנאה – אלו  משנות ה-20 עד היום ואלו שכבר אינן פעילות. הסיורים יכללו כניסה למבנה הדירקטוריון המשוחזר של חברת החשמל. הסיורים בשיתוף חברת חשמל והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ובהדרכת מיכל ששון ביבי. הם יימשכו כשעה וחצי ויכללו  הליכה לאורך דרך יפו-תל אביב.

חמישי 26.5: 18:30 ו-20:30; שישי 27.5: 8:30, 10:45 ו- 13:00.

הסיורים ל-50 הבאים הראשונים על בסיס כל הקודם זוכה.

 

התחדשות טיילת החוף ע"ש להט

נקודת מפגש: על טיילת החוף ע"ש להט מול רחוב פרישמן.

יזמות וניהול הפרויקט: חברת אתרים בחוף תל אביב. אדריכלים: מייזליץ כסיף אדריכלים; אדריכל אחראי: מאור רויטמן.

סיור עם אדריכלי הפרויקט (הנמצא בשלבי סיום ביצוע החלק המרכזי והצפוני) שמטרתו חידוש הטיילת שתוכננה בשנות ה-80 על ידי אדריכל יעקב רכטר ז"ל, באמצעות מגוון כלים תכנוניים שנועדו לייצר סטנדרט חדש של אירוח במרחב הציבורי לאורך החוף, וכן לחזק ולהנגיש את הקשר בין העיר לחוף ימה.

בסיור יוצגו עקרונות התכנון המרכזיים, השיקולים שנעשו במהלך התכנון וכן עקרונות ואופני הביצוע.

שישי, 27.5, 17:00 ו-18:15.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית יוסף באו

רחוב ברדיצ'בסקי 9.

הצצה לסטודיו הקטן ששימש את המאייר יוסף באו משנות ה-50 עד מותו בשנת 2002. הסטודיו נשמר על ידי בנותיו במצבו המקורי וכולל את פינת העבודה שלו, מכונת אנימציה שהמציא ובנה במו ידיו, מסך קולנוע קטנטן הכולל גם שני סוגים של מקרנות שבנה, חדר חושך, תערוכת כרזות שעיצב לסרטי קולנוע ישראליים בשנות ה-60 ובשנות ה-70, תערוכה על ההומור בשפה העברית ועוד.

שישי, 27.5, 14:00-11:00; שבת, 28.5, 19:00-16:00. סיור מודרך ל-20 הבאים הראשונים יצא בכל שעה עגולה.

סטודיו פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ארכיאולוגיה לאורך הירקון

נקודת המפגש: בכניסה לגן אברמוביץ' מכיוון רחוב הרצוג, שכונת בבלי.

לאורך הירקון יש שרידים לפעילות אנושית מקדמת דנא. הסיור עם גילי שטרן מרשות העתיקות יעבור לאורך ערוץ הנהר, יעסוק בסוגיות של פיתוח מול שימור ובתופעת התלים בארץ ישראל. הסיור יתחיל בתל חשאש ובמתקנים החקלאיים שנחשפו בו בשנות ה-90 של המאה שעברה, וימשיך לתל כודאדי שם נמצאו שרידים של מצודות מתקופת הברזל.

שישי, 27.5, 9:00 ו-12:00.

2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-25 משתתפים בסיור.
העיר התחתית של יפו

נקודת מפגש: כיכר השעון, מול שער תחנת המשטרה ההיסטורית (הקישלה).

סיור מרתק של רשות העתיקות בעקבות חפירות ההצלה הנרחבות שנערכו בעשור האחרון במרכז יפו. הסיור יעבור בכיכר השעון, בשוק היווני, בשער העותמאני, בשוק הפשפשים וברחובות רוסלן, החלפנים, הצורפים ורבי יהודה מרגוזה. בסיור תתואר התפתחות העיר בתקופותיה השונות, תוך דגש על התקופה העותמאנית המאוחרת (המאה ה-18 עד תחילת המאה ה-20), שבה עברה יפו תמורות משמעותיות שתוצאותיהן ניכרות ביפו עד היום. יוצגו היבטים היסטוריים וארכיאולוגיים וגישות שונות לשאלות האיזון בין פיתוח מואץ ובין שימור העיר ההיסטורית. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 26.5, 9:00 ו-12:00.

2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-25 משתתפים בסיור.

 

הדירה האקלקטית

רחוב ז'בוטינסקי 138 כניסה א', דירה 8.

מעצבת פנים: ענת סקציאר, 2015.

דירה ישנה בקרבת כיכר המדינה ששופצה מן היסוד על ידי המעצבת עבור משפחתה בהשראת טיוליהם בטבע ובעולם. דירה עורפית קטנה ושקטה שחלוקתה לחללים נעשתה תוך חשיבה מעמיקה ובשילוב של פתרונות עיצוביים פונקציונליים.

חמישי, 26.5, 15:00-9:00; שבת, 28.5, 15:00-9:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית העלמין היהודי ביפו

רחוב יהודה מרגוזה 54 (מול בית מספר 39).

רותם זאבי – אדריכלית השימור בפרויקט השימור והשחזור של בית הקברות – תוביל סיור בבית העלמין היהודי שהוקם ב-1840 בחלקה שנרכשה על ידי אהרן שלוש ובו כ-800 קברים, האחרון שבהם נחפר ב-1986. במקום קבורים רבים ממייסדי היישוב היהודי ביפו ואישים בולטים בקהילה, בהם רבנים ומורים.

חמישי, 26.5, 19:00-10:00, ב-16:00 יתקיים סיור עם אדריכלית השימור רותם זאבי; שישי, 27.5, 14:00-9:00.

אתר פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ההיסטוריה של נמל תל אביב

נקודת מפגש: ליד ארגז החול, בחלק הצפוני של הנמל.

סיור בהדרכת מקסים ליברמן, בנו של רב חובל בנימין ליברמן, שהיה גם מנהל התפעול של נמל תל אביב מאז הקמתו עד סגירתו ב-1965. בסיור יתואר תהליך הקמת הנמל שנוסד כתגובה לחרם הערבי על היישוב היהודי ותוסבר השפעתו העצומה של הנמל על היישוב בארץ. כמו כן יסופר על אירועים שהתרחשו במהלך תקופת פעילותו של הנמל, כגון בניית שולות המוקשים עבור הצי הבריטי ב-1944. משך הסיור כ-45 דקות.

חמישי, 26.5, 17:00; שישי, 27.5, 17:00; שבת, 28.5, 17:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מה זה זולה?

נקודת מפגש: רחוב ???

השאלה הפילוסופית "מהו בית" מקבלת משמעות חדשה לגמרי בביקור בזולה אותנטית השוכנת בין המוסכים ומסעדות הפועלים של דרום תל אביב. מיכאל, צעיר שהצליח להיחלץ מחיים ברחוב, יוביל סיורים יוצאי דופן שיתמקדו ב"פתרונות הדיור" שמאלתרים לעצמם צעירים שאין להם מקום אחר לחזור אליו. בסיורים יחשוף מיכאל בגילוי לב את האתגרים הקיומיים שניצבים מול צעירים החיים ברחוב.

שישי, 27.5, 15:00-10:00. סיור מטעם עמותת עלם יצא בכל שעה עגולה. סיור אחרון יצא ב-14:00.

5 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הסיפור של יפו

נקודת מפגש: ליד קרוואן התיירות בכניסה למרכז המבקרים, כיכר קדומים, יפו העתיקה.

סיורים במרכז המבקרים "תמונות יפואיות", שמגולל את סיפורה של יפו לאורך 4,000 שנות קיומה, בעזרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, תצוגה ארכיאולוגית ומסלול הליכה על גבי גשר צף בין העתיקות. הסיורים יכללו סרט אנימציה על סיפור אנדרומדה ומיצג דינמי על תולדות העיר שיוקרן על מסך באורך 16 מטרים. משך הסיור 45 דקות.

חמישי, 26.5, 9:30; שישי, 27.5, 9:30 ו-12:00; שבת, 28.5, 9:30 ו-12:00.

5 סיורים מוגבלים ל-35 משתתפים ברישום מוקדם.

 

בית כזירה רב תכליתית

נקודת מפגש: רחבת כנסיית סנט פיטר, טיילת מפרץ שלמה 2, יפו העתיקה.

כחלק מתוכנית שיקומה של  יפו העתיקה שנהגתה בראשית שנות ה-60, הוגדר המתחם (המשתרע על שטח של 180 דונם) כשמורה ארכיטקטונית ונקבע כי זכאים להתגורר בו אמנים בלבד. כתוצאה משני תנאים אלה הפכו רבים מהבתים ביפו העתיקה לרב תכליתיים, והם משמשים כיום הן כבתי מגורים הן כסדנאות יצירה וגלריות. הסיור בהדרכת כרמל שוהם יבקר באחדים מהם ויכלול מפגשים עם אמנים ויוצרים המתגוררים ועובדים בהם.

שבת, 28.5, 11:00 ו-13:00.

2 סיורים מוגבלים ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

בית בין העצים

רחוב רפידים 8, דירה 7, כניסה ב', מעוז אביב (קומה שלישית ללא מעלית).

עיצוב פנים: מיה חכמוב גולדברג, מיה ורונית עיצוב פנים והום סטיילינג, 2014.

דירת 80 מ"ר בשיכון שתוכנן במקורו על ידי רכטר-זרחי-רכטר בשנות ה-50. הדירה עברה שיפוץ יסודי שכלל פתרונות אחסון  שנועדו בין היתר למקסם את תחושת המרחב. בתוכניתה החדשה של הדירה הודגשו האיכויות המיוחדות לשכונה, בעיקר המבט הפתוח לנוף הירוק הנשקף ממנה. כדי ליצור תחושת מרחב גם בחלל הציבורי, בחרו המעצבות להפריד בינו ובין חדר השינה המרכזי באמצעות קיר זכוכית שקוף המאפשר מבט פנורמי על הנוף.

שישי, 27.5, 14:00-10:00; שבת, 16:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

עם הפנים לים

רחוב הרברט סמואל 42, דירות 84 ו-85.

עיצוב פנים: אדריכלית איריס רוזנהיימר, 2009.

הזדמנות לבקר בשתי דירות יוקרה בעלות נוף פתוח לים: דירה בסגנון ארט דקו בגוני שחור-לבן ובה מוצגות יצירות אמנות של קרן ענבי ושל אמנית הקרמיקה בתיה מלכא; ודירה אקלקטית שעוצבה בהשראת מעצב האופנה Missoni ובה עבודות אמנות צבעוניות של צ'יהולי, תצלומים של איתן ויתקון ועבודות של אמנית הרשת מירי עזורי.

חמישי, 26.5, 17:00-12:00; שישי, 27.5, 17:00-12:00; שבת, 28.5, 17:00-12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הפנטהאוז ברויאל ביץ'

רחוב הירקון 19 (כניסה מרחוב עזרא הסופר 2), דירה 2001.

עיצוב פנים: אדריכל שלמה פרנקל, 2016.

ביקור בדירת פנטהאוז מרהיבה בעלת תקרות בגובה שישה מטרים וחלונות גדולים המשקיפים ישירות לים. בנייתה של הדירה המעוצבת בסגנון עדכני הושלמה בימים אלה.

חמישי, 26.5, 17:00-12:00; שישי, 27.5, 17:00-12:00; שבת, 28.5, 17:00-12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מלון סינמה

רחוב זמנהוף 1, כיכר דיזנגוף.

אדריכל: יהודה מגידוביץ', 1939. אדריכל השיפוץ: אריה דבילנסקי, 2001.

ביקור במבנה באוהאוס שעבר שימור ושינוי ייעוד מבית קולנוע למלון בוטיק (הראשון בארץ). באמצעות כרזות מקוריות ועלוני פרסומת מאמצע המאה הקודמת משמר המלון בין כתליו את סיפורו של קולנוע אסתר שפעל בו כ-50 שנה ואת סיפורם של מייסדיו – משפחת נתנאל שעלתה ממושבת הכתר הבריטית עדן.

הביקור בהדרכת ההיסטוריון ויזם המלון דני גולדשמיד, נכדה של אסתר (שעל שמה נקרא הקולנוע), יתחיל בחזית הבניין ויתייחס לאדריכלות של כיכר צינה דיזנגוף, ימשיך ללובי המלון ויציג את החללים המקוריים ששומרו ואת אוסף המקרנות, המסרטות והכרזות המוצג במקום דרך קבע. כמו כן ייפתחו להצצה חדרים במלון שעבר לאחרונה שיפוץ ותתאפשר עלייה למרפסת המשקיפה לכיכר צינה דיזנגוף.

חמישי, 26.5, 16:00; שישי, 27.5, ב-12:00, 13:00 ו-14:00; שבת, 28.5, ב-12:00, 13:00 ו-14:00.

7 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-40 משתתפים בסיור.

 

בית הכנסת קול יהודה ובית מורשת קהילת עדן

רחוב לילינבלום 5, נווה צדק.

אדריכל: יהודה מגידוביץ', 1938.

ביקור בבית הכנסת שתכנן מגידוביץ' עבור קהילת יהודי עדן (שהייתה מושבת כתר בריטית בדרום תימן) – בניין פשוט שחזותו אינה מסגירה את החלל המרשים והמונומנטלי שבתוכו, ומדגים את יכולותיו האדריכליות הווירטואוזיות של מגידוביץ', שיצר בו חלל אלגנטי וקצבי בעזרת מערכת קורות חשופות ומרשימות ושילב מוטיבים אקלקטיים כגון קשתות פנימיות.

בקומת הקרקע של הבניין שוכן כיום בית מורשת יהודי עדן המציג תצוגת קבע של תצלומים מקוריים, חפצים, ספרים, פריטי לבוש ומסמכים נדירים המספרים את תולדותיה של הקהילה העדנית.

את הסיורים יוביל ההיסטוריון ובן הקהילה דני גולדשמיד, שסב סבו רכש את המגרש לבניית בית הכנסת בשנות ה-20, ויסופרו בהם תולדות בית הכנסת והמבנה שבו הוא שוכן ותולדות הקהילה.

חמישי 26.5, פתוח מ-10:00 עד 16:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב-12:00 ו-14:00; שישי 27.5, פתוח מ-9:00 עד 16:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב-9:30 ו-16:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מוזיאון יפו לעתיקות (בית הסראיה הישן)

מוזיאון יפו, טיילת מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה.

בית פתוח במבנה המשמש מאז 1960 כמוזיאון יפו. הוא נבנה בשנת 1200 לערך כמצודה צלבנית, ובמשך הדורות  ניזוק ושוקם כמה פעמים. בתקופת שלטונו של אבו נבוט ביפו שימש כבית הסראיה, בית הדואר, בית המכס, בית כלא, ובהמשך גם כבית חרושת לסבון וכחאן. לצד תערוכת הקבע הארכיאולוגית מוצגת כעת במוזיאון התערוכה הקבוצתית Abstraction in Photograph, העוסקת בצילום מופשט וכוללת עבודות המתייחסות לפרטים ולאלמנטים במרחב האורבני. התערוכה מתקיימת במקביל גם בגלריית נמל יפו.

חמישי, 26.5, 18:00-10:00; שישי, 27.5, 15:00-10:00; שבת, 28.5, 18:00-10:00.

בית פתוח. אין צרך ברישום מוקדם.

 

טבעת העיר

נקודת מפגש: ליד הפסל בכיכר רבין.

מתי עלה מארגון ישראל בשביל אופניים יוביל סיור מעגלי רכוב דרך כיכרות בעיר. הסיור יצא מכיכר רבין, ימשיך לכיכר התזמורת, לכיכר שבקצה שדרות רוטשילד, לדולפינריום, לכיכר אתרים ומשם יחזור לכיכר רבין. במהלך הסיור יסופר על הכיכרות ועל הרחובות והשבילים היוצאים מהן. הרכיבה על שבילים מופרדים ומגוונים.

משך הסיור כשעתיים. רמת הקושי בינונית. יש להצטייד באופניים תקינים, בקסדה ובמים.

שבת, 28.5, 9:00.

סיור מוגבל ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

משרדי חברת ריסקיפייד

רחוב קלישר 30, קומה 6.

עיצוב פנים: סטודיו ארכיטקטיקה – נעמי הנדלר ומיכל רייך תותי, 2015.

הצצה למשרדי חברת סטארט אפ במרכז העסקים של העיר המתפרסים על פני שטח של כ-750 מ"ר. המשרדים משמשים את 100 עובדי החברה ועוצבו בתוכנית בלתי שגרתית המבוססת על תפיסה ארגונית של עבודה בחלל פתוח ללא מקום ישיבה קבוע. בסיורים שיודרכו על ידי האדריכליות המתכננות יוצג גם הקו העיצובי של החלל, שעוצב באווירת לופטים ניו יורקיים עם חומריות גסה שמרוככת באמצעות פינות ישיבה אלטרנטיביות וצמחייה מרובה.

חמישי, 26.5, 15:00-12:00; שישי, 27.5, 13:00-10:00. סיור ל-20 משתתפים יצא בכל 20 דקות.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

דירת דופלקס בבעלי מלאכה

רחוב בעלי מלאכה 25, קומה 5.

עיצוב פנים: ליאת עברון, 2014.

הצצה לדירת דופלקס בבניין משנות ה-80 שעברה שיפוץ יסודי והותאמה לצורכי המשפחה המתגוררת בה – זוג, שני ילדים וכלב. תכנון הדירה הצבעונית שבה פרטי נגרות מיוחדים כלל חשיבה מעמיקה על סגנון חיים וסדרי עדיפויות, כדי לנצל כל סנטימטר רבוע. לדירה מרפסת גג המשקיפה על לב העיר. השימוש במעלית לבעלי מוגבלויות בלבד.

שישי, 27.5, 14:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מעבדת התאורה VBO TLV

אקסקלוסיב תאורה Viabizzuno, רחוב התערוכה 3, יריד המזרח.

איך משתמשים באור טבעי ככלי אדריכלי? איך בונים תוכנית תאורה לבית שמשתמשת באור עצמו כאלמנט עיצובי (במקום בגוף התאורה)? כיצד יכולה התאורה ליצור אופי לחלל האדריכלי? מפגש עם אדריכל בנג'מין הרשטיין במעבדת התאורה הראשונה בישראל של המותג העולמי Viabizzuno (ואחת מ-30 מעבדות תאורה זהות בעולם), שיעסוק בתשוקה לאור. המפגש יתחיל בהרצאה קצרה שתלווה בתצלומים, על האור לאורך ההיסטוריה ובייחוד באופן שבו הוא מתבטא באמנות וביצירות מופת אדריכליות. בסופו יציג הרשטיין את שיטת העבודה במעבדה ואת תהליך בניית הקונספט לעיצוב תאורה. למפגש ביום חמישי (בלבד) יצטרף מר מריו נני, המעצב הראשי של חברת Viabizzuno.

חמישי, 26.5, 19:00; שישי, 27.5, 10:30 ו-12:30.

3 מפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

חוות שלם בפארק אריאל שרון

שדרות חיים בר לב 298, בכניסה לפארק אריאל שרון מכביש 461 (בניווט בתוכנתWaze : פארק אריאל שרון – משרדים).

אדריכלים: משרד שרון אידלסון, שנת בנייה: 1949; אדריכלי תיעוד ושימור: נאור מימר אדריכלות ושימור. אדריכלי פיתוח: משרד א.ב. תכנון, אדריכלים אחראים: אסף קשטן וגדי אלמוג, 2016.

סיורי ערב במתחם חוות שלם המשוחזר, המעניקים הזדמנות לגלות את ההיסטוריה של החקלאות הארצישראלית. החווה שהוקמה ב-1949 ביוזמת חברת הזרע נוהלה והופעלה בידי משפחות של יוצאי קיבוצים – חקלאים מנוסים שנקראו לדגל כדי לספק זרעים למשק החקלאי במדינה הצעירה. המשפחות התגוררו בבתים שתוכננו בעבורם על ידי משרד שרון-אידלסון (אריה שרון ובנימין אידלסון), אדריכלי התנועה הקיבוצית. בתי מגורים דו משפחתיים אלה היו גרעין החווה ומרכז החיים בה, ונחשבו בתקופתם למילה האחרונה בתחום התכנון והבנייה של בתי מגורים קיבוציים בדגם של לינה משפחתית.

לאחר תיעוד המבנים הוכרז המקום כאתר לשימור. בימים אלה מסתיים תהליך שיפוצו ושחזורו, שבסופו יוסבו המבנים למרכז תרבות וקולינריה. הסיורים יכללו ביקור במבנים המשוחזרים ובמתחם החווה, הרצאה של אדריכל נאור מימר על תהליך התיעוד של המבנים ושימורם, ומפגש עם הגברת שרה בש שגדלה בחווה ותספר ממרפסת ביתה הישן על החיים בחווה כילדה בשנות ה-50.

ההגעה בניווט בתוכנתWaze : פארק אריאל שרון – משרדים.

חמישי, 26.5, 19:00 ו-20:00; שבת, 28.5, 19:00 ו-20:00.

4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית הספר הצרפתי מארק שאגאל

רחוב שלוש 24, נווה צדק.

אדריכלים: פריצקי ליאני אדריכלים, 2015.

סיור עם האדריכל איתי פריצקי במבנה החדש של בית הספר, המשתרע על פני 600 מ"ר ושנבנה סמוך למבנה הישן.  האתגר הגדול בפרויקט היה שמירה על השטח הירוק הקטן שבמגרש הקטן ועל האווירה האינטימית של בית הספר.  חזית הבניין הפונה לרחוב שלוש פותחה כסדרה של פאנלים המורכבים מכחצי מיליון כיפופים וחירורים בזויות שונות היוצרות תבליט מונוכרומטי לבן של הציור Over The Town ( 1918) של מארק שאגאל.

שישי, 27.5, 15:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

סדנת פיסול בחול לכל המשפחה בנמל תל אביב

נקודת מפגש: ארגז החול בנמל תל אביב.

רוצים ללמוד איך לבנות ארמון חול מרשים ומפואר, רב הוד והדר, בעל צריחים, גשרים, מדרגות ושערים?

נמל תל אביב מזמין משפחות וילדים לסדנת בניית ארמונות בחול, שבה ילמדו טכניקות לפיסול בחול וכן שימוש נכון בכלי פיסול. הפעילות תתקיים בסבבים של שעה.

שבת, 28.5, חסרות שעות 13:00-9:00.

פעילות פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית רבקה גרינוולד (בית עלמא)

רחוב שד"ל 4.

אדריכל: יהודה מגידוביץ', 1929; אדריכל שימור: אמנון בר אור, 2010.

סיור עם אדריכל אמנון בר אור בווילה האקלקטית המשמשת כיום כבית עלמא – בית לתרבות עברית. הווילה נבנתה עבור בני הזוג רבקה וויקטור גרינוולד (שהיה קונסול צ'כוסלובקיה בארץ ישראל) על מגרש כפול שרכשה הגברת גרינוולד בשד"ל 4 וביבנה 29, ובראשית ימיה של תל אביב הייתה מרכז חברתי. הבית הצטיין בפרטיו האדריכליים, בריצוף הצבעוני, בציורי הקיר המרהיבים ובעבודת נגרות מעשה אומן. בשנת 1933 נוספה לבית קומה על ידי האדריכל קרל רובין (שאף עבר להתגורר בקומתו הראשונה).

ב-1981 מכרה הגברת גרינוולד את הבית לחברת כלל וב-1991 הוכרז כמבנה לשימור ועבר תהליך שימור מסיבי כחלק ממטלות הבנייה של מגדל הבנק הבינלאומי. במסגרת זו פורקה קומתו העליונה והבית חזר למצבו המקורי, כפי שתוכנן על ידי מגידוביץ', והותאם לשמש כמבנה ציבור. שימור הבניין תוכנן באופן שיאפשר את תלייתו וחפירה של שישה מפלסי חניה תחתיו.

בתום הסיור האדריכלי יתקיים מפגש עם תמר פריאנטה, נכדתה של רבקה גרינוולד, שתספר זיכרונות מבית סבתהּ.

שישי, 27.5, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

דירת יוסי גולדברג

רחוב שטרוק 5.

עיצוב פנים: יוסי גולדברג וענת אסתרון, 2015.

ביקור בדירתו הפרטית של בעלי מותג העיצוב Elemento, דירה תל אביבית סטנדרטית שעברה שיפוץ יסודי ועוצבה בהשראת העיצוב הסקנדינבי ובשפת העיצוב של Elemento, ואף מרוהטת כולה ברהיטים ובפריטים של המותג.

שבת, 28.5, 14:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הבית בפושקין 20

רחוב פושקין 20, יפו.

אדריכל: לא ידוע, שנות ה-30; עיצוב פנים: סטודיו סמי שלום כנפו, 2015.

ביקור בבית בסגנון אקלקטי משנות ה-30 המוקדמות שנשאר ברובו כפי שנבנה. שיפוץ הדירה כלל שימור של חלק מהאלמנטים המקוריים ושחזור של אחרים, בהם המרצפות, החלונות ודלתות העץ.

שישי, 27.5, 12:00-9:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הבית של מולי וגידי

רחוב אד"ם הכהן 12, דירה מספר 12, קומה ג' (ללא מעלית).

עיצוב פנים: ליברמן – תכנון מבנים, 2014.

ביקור בדירה בת 85 מ"ר משנות ה-50 המוקדמות שתוכננה מחדש על ידי המהנדס מולי ליברמן עבור משפחתו. בדירה שעברה שיפוץ יסודי וחולקה מחדש שולבו מגוון פתרונות הנדסיים, אדריכליים ועיצוביים שאפשרו בה אחסון יעיל, החדרת אור טבעי ויצירת חלל מגורים מרווח.

שישי, 15:00-10:00; שבת, 20:00-17:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בעקבות מה שאיננו עוד

נקודת מפגש: רחוב אלנבי 3, בכניסה למרכז המסחרי במגדל האופרה.

סיור עם יוסי גולדברג, מחוקרי ההיסטוריה של תל אביב, שיתחקה באמצעות תצלומים היסטוריים אחר המבנים והמתקנים שהיו לאורך חוף הים של תל אביב בשנים 1948-1921, שבהן היה החוף מוקד פיתוח תיירותי שטרם מומש. בסיור שיצא מרחוב אלנבי לכיוון בוגרשוב, יוצגו החזון העירוני דאז לפיתוח הים כמרחב מגורים, בילוי ופנאי בתפר שבו נפגשת העיר עם הטבע, והשינויים שחלו מאז בתרבות הבילוי בחוף.

משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 27.5, 10:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-45 משתתפים.

 

לב תל אביב, בעקבות הספר "תל אביב. עיר גלויה"

נקודת מפגש: רחוב נחמני 36 פינת רחוב יהודה הלוי 91.

סיור בהדרכת יוסי גולדברג המלווה בצילומים היסטוריים ייחודיים, בשכונה שקמה על החולות באמצע שנות ה-20 של המאה הקודמת. הסיור יעבור בין מבנים בולטים בשכונה ויספר את סיפוריהם ואת קורותיהם של האנשים שהתגוררו בהם. במסגרת הסיור יימכר הספר בהנחה. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 27.5, 12:30.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל-45 משתתפים.

 

רחוב בן יהודה שטראסה

נקודת מפגש: רחוב אלנבי פינת רחוב בן יהודה, ליד מגרש החניה.

סיור אל מחוזות יהודי גרמניה ואוסטריה בתל אביב של שנות ה-30, שיעבור בציר המרכזי של חיי הקהילה – רחוב בן יהודה. הסיור יתחקה אחר אירועים היסטוריים וספרותיים, מוסדות תרבות וזיכרונות, ויסביר כיצד שדרגו העולים היהודים ממרכז אירופה את תל אביב של אותם ימים וכיצד התייחסו היקים אל הים. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 27.5, 14:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-45 משתתפים.

 

יריד המזרח – ההיבט האדריכלי

נקודת מפגש: רחוב דיזנגוף פינת רחוב התערוכה.

סיור בדגש אדריכלי-היסטורי עם יוסי גולדברג, מחוקרי ההיסטוריה של הירידים בתל אביב, במלאות 80 שנה לתערוכת ימי ביאליק שנערכה במתחם היריד – תערוכה בינלאומית שהייתה אחד האירועים הגדולים ומעוררי ההשראה בתל אביב בשנות ה-30. בסיור יסופר על הקמת היריד ועל תכנונו על ידי האדריכל הנודע ריכרד קאופמן, יליד גרמניה. כן יוצגו מבני התערוכה שתוכננו בידי מיטב אדריכלי התקופה ובסגנון הבינלאומי ושחלקם עברו שיפוץ בשנים האחרונות ויתוארו עבודות הפיתוח לחידוש המתחם. משך הסיור כשעה.

שישי, 27.5, 16:45.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-45 משתתפים.

 

מכיכר אתרים לשפך הירקון

נקודת מפגש: באמפיתיאטרון שליד מבנה הקולוסאום בכיכר אתרים.

סיור בדגש אדריכלי-היסטורי עם יוסי גולדברג, מחוקרי ההיסטוריה של תל אביב, שיתמקד בהיסטוריה האדריכלית של אזור הנמל לרגל מלאות 80 שנה לפתיחת הנמל העברי הראשון. הסיור יֵצא מכיכר אתרים – שהוקמה על שטחה של שכונת מחלול – יעבור לצד ברכת גורדון, ימשיך לבית הקברות המוסלמי ויספר את קורותיו, יתעכב על תכנונו של גן העצמאות, ימשיך לחוף מציצים ומשם לשפך הירקון, שם יתואר חזון פיתוח הנמל. משך הסיור כשעה וחצי.

שבת, 28.5, 16:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-45 משתתפים.

 

שרונה: אדריכלות ושימור

נקודת מפגש: רחוב קפלן 34 פינת רחוב דוד אלעזר 2.

יוסי גולדברג, אוצר משנה במרכז המבקרים שרונה, יוביל סיור במושבה הטמפלרית שבו יוצגו סגנונות האדריכלות שאפיינו את הטמפלרים מאז הקמת המושבה עד עזיבתם. בסיור יספר גולדברג את הסיפורים שמאחורי הפרטים האדריכליים הייחודיים שבשרונה ויציג היבטים שונים של עבודות השימור שנעשו במתחם בשנים האחרונות ואת המורשת הגרמנית על פניה המשתנות לאורך ההיסטוריה של שרונה.

שבת, 28.5, 9:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-45 משתתפים.

 

בראון ביץ' האוס

רחוב הירקון 64.

אדריכלי הבניין: סומה אדריכלים; עיצוב פנים: Vstudio, אלין לנגליב ולאופרד הוספיטליטי, 2015.

הצצה למלון הבוטיק החדש הנמצא בנקודת ציון היסטורית – המקום שבו שכן מלון ירקון המיתולוגי, שם פעל בר פופולרי בקרב קציני המנדט הבריטי וממנו נחטפו ב-1946 חמישה קצינים בריטים לצורך משא ומתן לשחרור לוחמי אצ"ל שנידונו למוות. המבנה החדש תוכנן במקור כבית דירות עם פתרון אדריכלי יוצא דופן: קובייה חסרה במרכז הבניין שהיעדרה מאפשר כניסת אור ואוויר גם לדירות הפנימיות, אך הוסב לבסוף למלון בוטיק עדכני בן 40 חדרים וסוויטות. המלון עוצב כבית קיט נהנתני במיאמי ביץ' ומשולבים בו אלמנטים עיצוביים השואבים מתרבות החוף והים.

חמישי, 26.5, 18:00 ו-19:00; שישי, 27.5, 12:00, 13:00 ו-14:00; שבת, 28.5, 13:00, 14:00 ו-15:00.

8 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית פולישוק (הפולי האוס)

כיכר מגן דוד, רחוב נחלת בנימין 1 פינת רחוב אלנבי 62.

אדריכלים: שלמה ליאסקובסקי ויעקב אורנשטיין, 1934. אדריכלות ושימור: ניצה סמוק אדריכלים. עיצוב פנים: כארים ראשיד, 2016.

סיורים במלון הבוטיק החדש שעוצב על ידי המעצב הבינלאומי הנודע כארים ראשיד ובו סוויטות על החזית המעוגלת וברכת שחייה על הגג. הבניין שעבר בעשור האחרון תהליך ארוך של תכנון מחדש, שימור ושחזור, נבנה  כבית משרדים הנחשב לאחת הדוגמאות המוצלחות של סגנון הבאוהאוס בתל אביב ומעוצב בהשפעת מבנים פינתיים שתכנן האדריכל אריך מנדלסון בארץ ובגרמניה. הסיורים יכללו הסבר על תפיסת המלונאות המוגדרת Experiential Luxury, שמנסה לייצר חווית אירוח שמחה, יצירתית ובלתי שגרתית.

חמישי, 26.5, 16:00 ו-17:00; שישי, 27.5, 10:00, 11:00 ו-12:00; שבת, 28.5, 10:00, 11:00 ו-12:00.

8 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

אברהם הוסטל

רחוב לבונטין 21.

אדריכל מקורי: בנימין חנקין, שנות ה-30. אדריכלי הפרויקט: גולדשמידט ארדיטי בן נעים אדריכלים, 2016.

הצצה למבנה הדואר הוותיק ששימש גם כמרכזיית בזק. מבנה בשטח של כ-6,000 מ"ר, שהוסב לאחרונה לאכסניה. בחלל העצום שחלקים ממנו נותרו ללא שינוי ואחרים עוצבו בסגנון אורבני צעיר, נבנו 92 חדרים שונים ובהם כ-400 מיטות, מרפסת גג גדולה, חלל מרכזי ובו בימת מופעים ומטבח לשימוש האורחים עם פינות ישיבה וערסלים.

את הסיורים בחמישי ובשבת יוביל מעצב הפנים יעל עודד, את הסיור בשישי יוביל אדריכל מיקו ארדיטי.

חמישי, 26.5, 11:00; שישי, 27.5, 11:00; שבת, 28.5, 11:00.

3 סיורים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על המקום באתר Xnet

לאתר

 

בית ידידות מיין

רחוב אוארבך 10, המושבה האמריקנית-גרמנית, יפו.

אדריכל מקורי: מרק וונטוורת', 1866.
לרגל מלאות 150 שנה למושבה האמריקנית, ייפתח לביקור אחד מבתי העץ המקוריים של המושבה שהובאו לארץ בשלמותם בשנת 1866 על ידי נוצרים אוהבי ציון. ב-2002 שוּמר הבית על ידי בני הזוג ד"ר ריד וג'ין הולמס, וכיום יש בו מרכז מורשת וגלריה של הצייר יהונתן כיס-לב. מדי 20 דקות תתקיימנה במרתף הבית הקרנות של סרטון המספר את סיפורם של המושבה בכלל ושל הבית בפרט.

שישי, 27.5, 12:00-9:00 ו-16:00-13:00; שבת, 28.5, 12:00-9:00 ו-16:00-13:00.

סיורים מודרכים יצאו בכל חצי שעה. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

רחוב לובש אמנות

נקודת מפגש: רחוב דיזנגוף 164 פינת שדרות בן גוריון.

סיור עם חוה שומר ויונה הראל, אוצרות ומפיקות התערוכה 'רחוב לובש אמנות', בו יציגו את הרעיון העומד בבסיסה: הפיכת חלונות הראווה של החנויות לגלריה אורבנית פתוחה. בסיור יעברו האוצרות בין 35 חלונות הראווה של החנויות המשתתפות בפרויקט ברחוב דיזנגוף (בקטע שבין שדרות בן גוריון לרחוב ז'בוטינסקי) ויציגו את עבודות האמנות שנבחרו השנה לפרויקט והעוסקות בנושא "עולם החי". התערוכה פתוחה כל שעות היום ותימשך עד ה- 3 ביוני. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 26.5, 19:00; שישי, 27.5, 11:00.

2 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר הפרויקט: www.rehovloveshomanut.com

 

סוכת מציל פתוחה

תחנת ההצלה בחוף פרישמן.

בואו לראות סוכת מציל מבפנים ולפגוש את אנשי הצוות האחראים על שירותי ההצלה ברצועת החוף. הפעילות מתאימה לכל המשפחה. מומלץ להצטייד בכובע, במים ובקרם הגנה.

חמישי, 26.5, 19:00-17:00.

סוכה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה ע"ש לין ותד אריסון

לואי מרשל 25.

אדריכלים: עדנה ורפאל לרמן; תכנון החצר: גילר-לדרמן אדריכלים; 2012.

לרגל מלאת 70 שנה להקמת הקונסרבטוריון – הסניף התל אביבי הראשון של האקדמיה הא"י למוסיקה בירושלים – פותח המקום את שעריו לסיורים והרצאות על ההיסטוריה של הבית ועל תכנונו העכשווי. בין הסיורים וההרצאות יופיעו תלמידי הקונסרבטוריון בקטעי נגינה:

ב-10:00 וב-12:00 יציג המשמר שי פרקש את סיפורם של בית החולים ירקון, של בית העולים ושל המבנה ההיסטורי שנבנה ב-1937 על פי תכנון של אדריכל מטריקון. ההרצאות תתקיימנה באודיטוריום. משך ההרצאות כ-30 דקות.

ב-11:00 וב-13:00 יציג האדריכל רפי לרמן, מתכנן הבניין החדש, את סיפורו של הבניין שנהרס (בשל בעיות יציבות מבנית) ונבנה מחדש ויוביל סיור בבניין על כל אגפיו, כולל האודיטוריום למוזיקה קאמרית, חדרי החזרות ואולם ההקלטות ע"ש רן ברון. משך ההרצאה והסיור כ-60 דקות.

ב-10:00, 12:00 ו-12:45 תתקיים פעילות מוסיקלית לילדים: מפגש חווייתי והיכרות ראשונית עם כלי נגינה, נגנים ויצירות בשם 'מה זה הרעש הזה? – יצירות גדולות לקטנים' בהנחיית אנסמבל מיתר. הפעילות מתאימה לבני 8-4 שנים בליווי הורים. משך הפעילות 30 דקות והיא מוגבלת לקבוצות של עד 25 משתתפים בכל סבב.

שבת, 28.5, 15:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הסנטר הירוק

נקודת מפגש: גלריית בוטיק המעצבים, מול חנות רנואר.

סיור על קיימות עירונית בדיזנגוף סנטר שיחשוף את הפרויקטים השונים המיושמים במבנה ואת תפיסת הקיימות של מנהליו: העשייה החברתית, תוכנית ההתייעלות האנרגטית, תינוקיית השתילים, הדבורים הביו דינאמיות וחוות החקלאות העירונית שעל הגג.

שישי, 27.5, 10:00, 11:30 ו-13:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

דירה ברמת אביב הישנה

רחוב נוח 16 דירה 2.

עיצוב פנים: סטודיו 37, דנה גוטמן ורותם סולרצ'יק, 2015.

דירה בבניין רכבת משנות ה-50 הצופה לחורשה פסטורלית שעברה שיפוץ יסודי ומשמשת את המעצבים ובתם בת השנתיים למגורים וכחלל יצירה. בעיצוב המחודש משולבות עבודות נגרות מעץ אורן המשמשות כסוגים שונים של מחיצות,  ויצירות אמנות, גרפיקה ופרינט של אמני רחוב ושל בעלי הבית.

שישי, 27.5, 13:00-10:30; שבת, 28.5, 13:30-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בעקבות המורשת הנעלמת של המהנדס ארפד גוט

נקודת מפגש: מול הכניסה למרכז "נא לגעת", נמל יפו.

סיור שיתמקד בפועלו של המהנדס ארפד גוט שתכנן את מחסני הבונדד המצרי בנמל (כיום מרכז נא לגעת ובית מיומנה), את האורוות העירוניות, את כיפת בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי ועוד, ונחשב ל'מלך מגדלי המים', בעקבות סטודיו מחקר אודותיו שהתקיים בסדנת השימור במחלקה לארכיטקטורה באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. הסיור בהדרכת תמר טוכלר מהמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, אדריכל שמואל גרואג מרכז סדנת השימור וסטודנטים.

שבת, 28.5, 16:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מרכז המבקרים שרונה

רחוב אלברט מנדלר 14, שרונה.

ביקור מודרך במרכז המבקרים של שרונה המנוהל על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. המרכז שוכן בבית משפחת באלדנהופר (Baldenhofer) הטמפלרית שנבנה ב-1905 ושימש לאחר קום המדינה כלשכת שר המשטרה. במרכז מוצג סיפור המושבה משלהי המאה ה-19 ועד היום. קומתו הראשונה מוקדשת לסיפור המושבה; הקומה השנייה מציגה את תקופת המנדט, המאבק לעצמאות, הקמת צה"ל וקריית הממשלה, וקומת המרתף מוקדשת לתוכניות השימור והפעילות הציבורית לשימור שרונה.

את הסיורים ידריכו מדריכי מרכז המבקרים מטעם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. משך הביקור כשעה.

חמישי, 26.5, 12:00, 17:00, 18:00 ו-19:00; שישי, 27.5, 10:00 ו- 12:00; שבת, 28.5, 10:00 12:00 ו-14:00.

9 סיורים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

פארק בריכת החורף

נקודת מפגש: במגרש החניה מאחורי בית הספר תיכונט ברחוב שושנה פרסיץ.

הזדמנות לגלות את בריכת החורף שנחפרה במסגרת פרויקט משותף של אגף שפ"ע של עיריית תל אביב-יפו ושל הרשות לאיכות הסביבה, במקום שבו נקוותה בעבר בריכה חורפית טבעית. הפרויקט נועד לשמר קטע נופי אופייני למישור החוף ההולך ונעלם, על מגוון בעלי החיים והצמחים שבו, וכדי להנגיש את הטבע לתושבי העיר. בסיור עם אדריכל הנוף והאקולוג ליאב שלם, מתכנן הפארק, יוצגו העבודות שנעשו והשיקולים שנלקחו כדי ליצור בתי גידול מיטיבים למיני הצומח המקומיים ולבעלי החיים הרבים הנמשכים לבריכה: חרקים, סרטנים, דו חיים, עופות ויונקים, רבים מהם בסכנת הכחדה. בסיור יספר שלם גם על תהליך שיקום הצומח שבו השתתפו תלמידי בתי ספר סמוכים ותושבים, נזרעו פרחי בר (תורמוס ארץ ישראלי, קחוון החוף, חצבים ועיריות) והוסדרו שבילי טיול ושלטי הסבר.

מומלץ להגיע בנעליים סגורות.

שישי, 27.5, 17:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

רב- קיום אדריכלי ביפו

נקודת מפגש: ליד פסל הלוויתן ברחוב לואי פסטר בכניסה ליפו העתיקה.

יפו המכונה גם – אם הזרים- אום אלע'ריב – ام الغريب. משופעת בייצוג אדריכלי רב תרבותי. במאה ה-19 והמאה ה-20, עת נפתחה הארץ בפני רעיונות שהגיעו מן המערב, חלקם דרך הנמל, השתנה מראה העיר באופן ניכר. הסיור עם מיכל הלוי-בר, אומנית ומעצבת תושבת יפו, החוקרת במסגרת התואר השני בטכניון את דרך יפו- ירושלים, יתחקה אחר דוגמאות של סגנונות הבנייה השונים, מהבנייה הורנקולרית של העיר העתיקה, לסגנון המודרני של בית המכס ומחסני הנמל ולמבנים מייצגים של הבית הערבי הארץ-ישראלי האופייני ליפו שמחוץ לחומות.

שבת, 28.5, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

אדריכלות המידות הנכונות

נקודת מפגש: רחוב לילינבלום 12.

סיור עם האדריכל ומתכנן הערים אבי מאייר בעקבות ספרו "סם ברקאי – אדריכל המידות הנכונות ואדריכלות לה קורבזיה". הסיור יעסוק בארכיטקטורת לה קורבוזיה כפי שבאה לידי ביטוי בעבודותיהם של 'חוג האדריכלים' בתל אביב של שנות ה-30 – קבוצת האדריכלים עליה נמנו סם ברקאי, זאב רכטר, ג'ניה אברבוך, דב כרמי, אריה אלחנני, בנימין צ'לנוב, שלמה ברנשטיין ואחרים. משך הסיור כשעתיים והוא יסתיים בוילה ישראל זילברשטיין בשדרות בן ציון.

חמישי, 26.5, 17:00; שישי, 27.5, 8:00; שבת, 28.5, 8:00.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-12 משתתפים.

 

בית ספר יהודה המכבי

רחוב אנטיגונוס 6.

אדריכלים: אליקים אדריכלים, 2014.

סיור בבית הספר שתכנונו מנסה להתמודד בדרך חדשה עם סוגיית הגדרות האופייניות לבתי הספר בישראל ועם המצבים השונים שהן מייצרות ביחסים בין הרחוב למבנה. בסיור שיוביל אדריכל אלי אליקים, יוסברו חלק מהפתרונות שיושמו בפרויקט: העמדת הבניין עם דופן לרחוב, יצירת מבטים פתוחים בין החוץ לפנים באמצעות קירות זכוכית וארגון כיתות הלימוד באופן המייצר מעין רחוב פנימי בתוך המבנה.

שישי, 27.5, 12:15 ו-12:45.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית הספר למשחק ניסן נתיב

רחוב נועם 5, יפו.

אדריכלים: אליקים אדריכלים, 2015.

סיור עם אדריכל צדיק אליקים ואמי ליברמן, סמנכ"לית ניסן נתיב, במבנה החדש של בית הספר למשחק השוכן בסמוך לשוק הפשפשים. בסיור יוצגו כיתות הלימוד, חדרי החזרות, מרפסת הגג ואולם התיאטרון וכן הפתרונות האדריכליים שיושמו על מנת לנצל את המבנה הישן שעמד בשטח – מבנה בעל קומה אחת בגובה 6 מטר ששימש כמחסן של העירייה – והבחירות העיצוביות שנועדו לשמר בבניין את האיכויות התעשייתיות.

חמישי, 26.5, 17:00 ו-18:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מי ביקב מי בגורן

רחוב ???, שרונה.

עיצוב: סטודיו דן טרוים, 2015.

ביקור בחלל החדש של רשת סטורי השוכן במבנה היקב העתיק של שרונה שגודלו כ-700 מ"ר. בסיורים שיודרכו על ידי האדריכל דן טרוים המתמחה בעיצוב חללים מסחריים, יוסבר על תהליך העבודה בתכנון בתוך מבנה עתיק שכל פריט בו תוכנן במיוחד עבור המקום ועל האתגרים שבהסבתו לחלל מסחרי עכשווי ומורכב העונה לדרישות המותג: עיצוב אקלקטי המעודד שיטוט קריאטיבי.

שבת, 28.5, 15:00-11:00.

סיורים מודרכים יצאו כל 20 דקות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מרכז קהילתי ואשכול גנים דב הוז (בית צעירות מזרחי)

רחוב דב הוז 16.

אדריכל: יעקב בן סירה, 1938; אדריכלי השימור: ציונוב ויתקון אדריכלים, 2015.

סיורים עם אדריכל ליאור ציונוב האחראי על פרויקט חידוש המבנה שנבנה במקור כדי לשמש למגורי חלוצות עד להתבססותן בארץ ובהמשך שימש כבית ספר מקצועי לבנות, כפנימייה וכמכללה למורות. מבנה צנוע במכוון שתכנונו ניסה לחזק את האחווה הקומונלית של משתמשיו בין היתר באמצעות ארגונו סביב חצר גדולה ששימשה לפעילויות משותפות. ב-2011, לאחר שעמד נטוש מספר שנים ובעקבות המחאה החברתית, החלה עיריית תל אביב-יפו בהליך שיתוף ציבור עם תושבי הסביבה שבסיומו הוסב הבית על ידה למרכז קהילתי ייחודי ובו אשכול גנים, סלון, חדר עבודה משותף לטובת תושבי השכונה ומרחב להורים צעירים. משך הסיור כ-45 דקות.

שישי, 27.5, 13:00 ו- 14:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

החממה הדיגיטלית

נקודת מפגש: לובי מלון הרויאל ביץ', הירקון 19

הזדמנות להכיר את הפרויקט המיושם בחלליו השונים של מלון רויאל ביץ' – חממה דיגיטלית שמטרתה חשיפה וקידום של אמנים ישראלים צעירים העוסקים במדיום הדיגיטלי (צילום, וידיאו ואנימציה). הפרויקט כולל כ-600 עבודות המוצגות בלובי, במסדרונות הקומתיים (שהפכו בחלקם לגלריות) ובחדרים והופכות אותו למעין גלריית אמנות ענקית הפועלת במקביל לתפקודו הרגיל כמלון. הסיורים יכללו גם ביקור מודרך בתערוכת בוגרי בצלאל של המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית "יורדים מההר" המוצגת כעת.

חמישי, 26.5, 16:00; שישי, 27.5, 12:00; שבת, 28.5, 11:00.

3 סיורים מוגבלים ל-15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

BACK TO BLACK

רחוב  פרישמן 82, קומה ב' (ללא מעלית).

עיצוב פנים: WID Studio, מיכל אינדיצקי וחגי ויינבלום: 2016.

הצצה לדירת 80 מ"ר, חזיתית לרחוב פרישמן, שבעליה קבלן שביצע את שיפוצה בעצמו עבור משפחתו הצעירה. בתכנונה החדש השתמשו המעצבים באלמנטים שחורים כדי להגדיר חללים ולהדגיש את האיכויות המובנות של הדירה. הנמכת תקרה שחורה יוצרת מבואת כניסה, אלומיניום שחור ממסגר את הנוף הפסטורלי, ריצוף אבן בזלת מגדיר את חלל המרפסת וספרייה שחורה דו כיוונית את גובה התקרה והגבול בין חדר השינה לסלון.

שישי, 14:00-11:00; שבת, 16:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הבית על הרברט סמואל

טיילת הרברט סמואל 48 פינת רחוב גאולה.

אדריכלים: לאו זאוברמן ואילן פיבקו, 2015.

הצצה לפרויקט יוצא דופן הממוקם על רצועת החוף של תל אביב – בניין מגורים ישן בן 9 קומות שעבר מתיחת פנים יסודית והפך ל- Town House  מפואר בן 4 קומות עם תקרות בגובה 6 מטר. בבית המחודש יש לאונג', חדר צוות, ספא, חדר כושר ועוד. קירות הזכוכית הגדולים על חזיתו מאפשרים מבט פתוח לכיוון הים כמעט מכל חדר. הביקור יכלול כניסה לקומות הראשונה והשלישית.

שישי, 27.5, 12:00-9:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מעברים תת קרקעיים בדיזנגוף סנטר

שער 3, דיזנגוף סנטר.

אדריכלים: יצחק ישר ועליזה טולדו, 1977.

סיורים בחלקיו הלא מוכרים של אחד המבנים המוכרים והמבוקרים ביותר בעיר. הסיורים יעברו בין היתר במעברים התת קרקעיים, בחדרי החשמל ודרך מערכות שבדרך כלל סגורות בפני הקהל הרחב, כגון תחנת השאיבה בתחתית הבניין. הסיורים יכללו הסבר על תכנון המבנה ועל ההיסטוריה שלו.

הסיורים ב-12:00 וב-13:00 יועברו על ידי דן פילץ, סעלים ומנכ"ל משותף, דיזנגוף סנטר.

הסיורים ב-14:00 וב-16:00 יועברו על ידי מנהל התפעול והביטחון של דיזנגוף סנטר, איתי בללי.

שבת, 28.5, 12:00, 13:00, 14:00 ו-16:00.

4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

עם הגב לים

נקודת מפגש: חניון הבסיס הנטוש מעל תחנת הדלק ברחוב 2040.

עידן עמית, מתכנן סביבתי של קהילת תל אביב-יפו והסביבה בחברה להגנת הטבע ודניאל ברקוביץ, אקולוג ומפעילי רכס הכורכר, יובילו את הסיור שיתמקד בשטחים הפתוחים לאורך חופי תל ברוך הנמצאים בתחומי תכנית 3700 – עתודות הקרקע האחרונות של העיר. הסיור יסקור את ערכי הטבע והמורשת בשטח ויעלה שאלות בנוגע לבנייה בהם ובנוגע לתכנית המתאר הארצית החדשה (תמ"א 1) המבטלת את ההגנות המוקנות לחופים. מומלץ להביא משקפת לצפייה בציפורים. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי , 26.5, 18:00.

סיור ל-30 משתתפים ברישום מוגבל.

 

הדיור חברתי ימריא בשדה דב?

נקודת מפגש: מגרש החנייה הצפוני של חניון תל ברוך דרום, בסמוך לטיילת.

סיור בהדרכת אורי אטינגר ממרכז הגר למחקר ופיתוח מדיניות דיור חברתי באוניברסיטת תל אביב ועידן עמית, מתכנן סביבתי של קהילת תל אביב-יפו והסביבה בחברה להגנת הטבע, סביב שדה דב – עתודת הקרקע הלא מתוכננת האחרונה בעיר בה עתידה להיבנות שכונה בצפיפות גבוהה. בסיור יוצגו תוצאות מחקר מקיף שנערך במרכז הגר בנושא דיור חברתי, דיור בהישג יד ודיור ציבורי, החשיבות ביצירת שכונות בעלות גיוון סוציו-אקונומי וההזדמנות ליצירת מודל לדיור חברתי בשדה דב. הסיור בהדרכת משך הסיור כשעה.

שישי, 27.5, 17:30.

סיור ל-35 משתתפים ברישום מוגבל.

 

חזון רצועת החוף

נקודת מפגש: על המזח שבכניסה למרינה.

לאחר עשרות שנים שבהן נוהלה רצועת החוף של תל אביב-יפו על ידי גופים שונים (שהיו אחראים כל אחד על חלק אחר בה) קיבלה חברת אתרים את המנדט לניהול רצועת החוף מהמשתרעת מגבול הרצליה ועד גבול בת ים. עו"ד ירון קליין, מנכ"ל חברת אתרים, יציג בסיור את החזון שגובש לפיתוח 14 הקילומטרים של רצועת החוף של העיר הכולל את החזרת המשאב הציבורי לרשות הקהילה, פיתוח הרצועה כמרחב אורבני רציף, נגיש ושווה לכל כיס, וחזון 4 המעגנות. משך הסיור כשעה והוא יסתיים בחוף גורדון.

שישי, 27.5, 17:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

הבורסה לניירות ערך

רחוב אחוזת בית 2.

אדריכל: פרופסור ערי גושן, 2015.

מפגש עם אדריכל ערי גושן, מתכנן הבניין החדש של הבורסה לניירות ערך, שיתקיים באטריום הכניסה השקוף של הבניין ויכלול הרצאה ומצגת באורך של כ-30 דקות. בהרצאה יוצגו הבניין החדש, שהחליף את הבניין המיתולוגי מרחוב אחד העם 54 בעיקר של המעבר למסחר ממוחשב, וכן האלמנטים האקולוגיים המשולבים בו: גופי תאורה, מערכת מיזוג, חסכמי מים, מערכות הצללה ועוד, ומתקן המחשבים העמיד לרעידות אדמה, שריפה או נפילת טילים הקבור תחתיו.

חמישי, 26.5, 17:00 ו-18:00.

2 סיורים ל-100 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ברביקניה

על גג בניין העירייה, רחוב אבן גבירול 69.

צרפת / בריטניה 2014, 90 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית.

במאים: אילה בקה ולואיז למואה.

סרט נפלא העוסק במבנה ה- Barbican בלונדון, מהאייקונים הברוטליסטים החשובים בעולם שנבנה בין השנים 1976-1965 באזור שנהרס כמעט כליל במהלך ההפצצות במלחמת העולם השנייה. ה- Barbican הוא פרויקט אדריכלי כה עצום ומורכב – הכולל מגורים, משרדים ומרכז תרבות מהגדולים באירופה – עד שכדי לסייע לציבור להתמצא בו נאלצו מנהליו לצייר חצי הכוונה על רצפותיו. אבל יותר מכל אלה ידוע המבנה בעוצמות הרגשיות שהוא מעורר: רבים שונאים אותו בלהט ורבים אחרים (בעיקר אדריכלים) מעריצים. באמצעות ביקורים בטיפוסים שונים של דירות ושיחות עם דייריהן הצבעוניים והדעתניים, ראיונות עם מבקרים קבועים בחלקים הציבוריים של הקומפלקס וצילומים פסטורליים של המסדרונות האינסופיים של ה-Barbican  ושל הגינות וברכות הנוי המשולבות בו, מנסים יוצריו להבין את סוד הקסם שהפרויקט מצליח להלך על משתמשיו. משך הסרט כ-90 דקות.

ההקרנה במסגרת בתים מבפנים ודוקאביב על הגג.

שבת, 28.5, ב- 21:30

הקרנה ברישום מוקדם מוגבלת ל-100 משתתפים.

 

הדירה באוליפנט

רחוב אוליפנט מספר12

עיצוב פנים: קארינה טולמן ופיליפ טומנאק, 2014.

הצצה לדירתו של אורי להבי, הבעלים של 'דניאלה להבי' והמנהל הקריאטיבי של המותג שעוצבה על ידי מעצבי החנויות של הרשת בסגנון אקלקטי ומוקפד. בדירה הטובלת בירוק יש אוסף פריטי מעצבים ישראליים ובינלאומיים ויצירות אמנות שקיבל מסבו,  יהודה אסייא, מאספני האמנות הגדולים בארץ.

שישי, 27.5, 18:00-15:00; שבת, 28.5, 14:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על הדירה באתר Xnet  http://xnet.ynet.co.il/fashion/articles/0,14539,L-3110557,00.html

 

הנה באה הרכבת!

נקודת מפגש: חנות ההסברה של נת"ע, רחוב מקווה ישראל 4.

יזם התכנית: משרד התחבורה באמצעות חברת נת"ע;

הזדמנות יוצאת דופן ללמוד מקרוב על תהליך העבודה על הרכבת הקלה ולשמוע מפי המהנדסים האמונים על תכנונה על האתגר הטכנולוגי שבבניית רכבת קלה בעיר שחלקים גדולים ממנה בנויים על מי תהום ועל הפתרונות המתקדמים המיושמים בפרויקט. הסיורים יתחילו בתחנת ההסברה של נת"ע בהסבר קצר על הפרויקט ועל קווי הרכבת העתידיים ויימשכו לתצפית על אתר החפירה שבפינת יהודה הלוי-אלנבי שתכלול הסברים על שיטת החפירה ועל שלבי התקדמות הפרויקט. סיור מודרך יצא בכל שעה עגולה. סיור אחרון יצא ב-14:00.

שישי, 27.5, 14:00-9:00.

6 סיורים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

ערב עירוני – סדרת פרזנטציות בסגנון פאצ'ה קוצ'ה

שדרות בן גוריון 68, בחצר בניין מנהל הנדסה. הכניסה מרחוב פילון.

ערב עם מתכנני מנהל הנדסה ומנהל בת"ש של עיריית תל אביב-יפו, בו יציגו את התכניות, היוזמות, הבדיקות והמחקרים הנעשים כיום בעיר, בפרקי זמן קצובים של שבע דקות, על רקע אימג'ים מתחלפים.

19 הפרזנטציות הקצרצרות יקיפו את כל אזורי העיר, יתייחסו לנושאים התכנוניים הבוערים המעסיקים את כולנו ונוגעים לעתידו הקרוב והרחוק של המרחב הציבורי בעיר, ויספקו הזדמנות יוצאת דופן לפגוש את האחראים לתכנון העירוני המתגבש בימים אלה ולשמוע אודותיו מיד ראשונה.

חמישי, 26.5, 22:30-19:30.

אירוע פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

שימרוק – שימור כפעולה מקיימת

מבנים אחראים על צריכת משאבים ופליטות גזי חממה יותר מכל גורם אחר. אדריכלית רינת מילוא-שטינלאוף ממחלקת שימור מבנים תציג את ההיבט הירוק של תהליך השימור ותסביר מדוע שימור הינו המנגנון היעיל ביותר ליצירת מלאי של מבנים זמינים לשימוש מחדש ולהתייעלות אנרגית.

 

להעיר את הקואופרטיב

אדריכל ערן וקסלר ממחלקת תכנון צפון יציג את מסמך המדיניות לשכונת מעוז אביב – הידועה כ"קיבוץ עירוני" עם מדשאות וציוץ ציפורים – ומציע את השכונה כפיילוט עירוני לנושא הקיימות תוך ניצול ההתארגנות השיתופית שכבר קיימת בה.

 

שירות תחבורה ציבורית לשכונות

מיכל מילר, סגנית מנהל אגף התנועה לפרויקטים ולשירות, תציג את התכנית לשיפור השירות בתחבורה הציבורית לתושבי השכונות על בסיס מדדי איכות השירות ושיתוף ציבור. הזדמנות לשמוע איך מתכננים תחבורה בעבור הציבור.

 

מדיניות חניה עירונית

אירית לבהר גבאי, מהנדסת תכנון ארוך טווח תסביר מהי מדיניות החנייה הנכונה לעיר וזו התורמת לאיכות החיים בה, כיצד היא משפיעה על הרגלי הנסיעה ועל בעלות על כלי רכב, ואיך כל זה קשור לתחבורה ציבורית, רכב אוטונומי ודיור בר השגה.

 

אופני ערים

מיכל גרוס, מנהלת מחלקת מידע, הדרכה ובטיחות בדרכים בהרצאה קצרה על שיעור הרוכבים העולה בעיר בהתמדה ועל התכנית לחנך את ציבור הרוכבים לרכיבה בטוחה באמצעות סדנאות.

 

בייבי בום!

אדריכלית גיליה ברגר קוליץ, מנהלת מחלקת תכנון מבנים תציג נתונים מרעישים על העלייה במספר הילדים העירוניים ומחשבות חדשות על גני הילדים בעיר על רקע המחאה החברתית, דו"ח טרכטנברג, השינוי בדפוס המגורים הישראלי ובעיקר תפיסת העיר המקיימת.

 

מזון ותזונה בעיר

אדריכל איל רונן, ממחלקת תכנון מזרח יציג את היוזמה העולמית לשיפור איכות המזון ותזונת התושבים ואת  אמנת מילאנו למזון עליה חתמה עיריית תל אביב-יפו, המחברת מעל 150 רשויות מקומיות בעולם. מקצת מפירות העבודה יוצגו בחשיפה ראשונה לציבור.

 

איך מכניסים פיל לתוך חיפושית?

חגי ירון, מנהל מנהלת הרכבת הקלה, יציג את הדילמות התכנוניות הכרוכות בשילוב מסילות ותחנות רכבת קלה ברחובות העיר, הצורך להתאמת הרחוב והמרחב הציבורי לשינוי וסוגי הפתרונות האפשריים.

 

פרויקט האופניים: האתגר הבא או תקרת הזכוכית?

מתכנן דניאל ברון, היחידה האסטרטגית, יציג את האתגרים הניצבים בפני פרויקט האופניים העירוני – שאופן ההתמודדות עימם ותוצאותיו יקבעו את עתידו – את הישגיו החשובים ואת התכניות שבקידום ומנגד את הבעיות התכנוניות החדשות שנוצרות כתוצאה מהעלייה בשימוש באופניים ואת ההחלטות כבדות המשקל הכרוכות בהמשך קידומו של הפרויקט.

 

פארק הירקון – ממספרים לתובנות

מתכננת אלה ובר מהיחידה לתכנון אסטרטגי, תציג את הפרוגרמה הראשונית המתגבשת לפארק הירקון ואת התובנות שעלו מהעבודה עליה הנוגעות בהיבטים מרחביים, אקולוגיים, כלכליים, חברתיים ועוד. בהרצאה יוצגו פארקים מטרופולינים דומים בעולם, ראיונות עם בעלי עניין במטרה לזהות את צורכי הפארק, ההמלצות שגובשו והחזון לפארק, וכן עבודה נוספת המקודמת ביחידה, לקביעת תנאי הפעילות של הזכיינים בפארק.

 

צנתור לבגין

אדריכלית מיכל בלייכר ממחלקת תכנון מרכז על ההזדמנות שמייצרת הקמת הקו האדום של הרכבת הקלה למהפך במרחב הציבורי שלאורך הקו: מסביבה הנתפסת כאנטי עירונית שריבוי הכבישים והרכבים הפרטיים בה מייצר נתק בין מרכז העיר למזרחה, למרחב עירוני פעיל לטובת הולכי רגל, תחבורה ציבורית ורוכבי אופניים.

 

מה בתכנית? על הנגשת מידע תכנוני באמצעים טכנולוגיים

מתכנן עירא רוזן ממחלקת תכנון מרכז על החוק המחייב את מערכות התכנון לפתוח את המידע התכנוני לציבור ועל השימושים החדשים והיצירתיים בטכנולוגיה המיושמים בתל אביב-יפו ובערים אחרות בעולם על מנת להופכו לנגיש.

 

היהפוך פרבר עירו

אדריכל מאיר אלואיל ממחלקת תכנון צפון על "אבקת הקסמים" של זכויות בנייה שפיזר השלטון המרכזי וחילקה בן לילה את תושבי נאות אפקה א' המנומנמת למחנות היזמים מול השמרנים ועל מסמך המדיניות לשכונה,

באמצעותו מתכננת העירייה לנווט את ספינת ההתחדשות העירונית, בדגש על פיתוח המרחב הציבורי.

 

תשתיות, או לא להיות

שרונה הרשקו, מנהלת מנהל בת"ש, בקטע קצר שיציג כיצד משפיעה עבודת מנהל בינוי ותשתיות על כלל תושבי העיר, אילו סוגים של עבודות תשתית מבצע המינהל, מהם היקפי פעילותו ומה כלול בתחום אחריותו.

 

שליטה בתשתיות ציבוריות במרחב העירוני

יורם נחום, מנהל מחלקת תאום הנדסי יציג את מערכת דור ב' המאפשרת שליטה ומעקב על תשתיות ועבודות במרחב הציבורי בעיר.

 

עצים וצל בג'ונגל העירוני

אדריכל אוריאל בבצ'יק מאגף אדריכל העיר על הג'ונגל העירוני של תשתיות ומדרכות בו צריכים גם העצים למצוא את מקומם ועל תפיסות חדשות הנוגעות לגידול עצים בעיר, מבית הגידול הבודד ועד היער העירוני ויער המאכל.

 

כיכר רבין – בין כיכר אזרחית למרחב יום יומי

אדריכל יואב דוד, אדריכל העיר, על תחרות מוזמנים לתכנון חניון ציבורי וחידוש פני כיכר רבין שיזמה העירייה. הצעות התכנון כוללות הצגת תפיסת הכיכר כחלל אזרחי מחד וכמרחב ציבורי יומיומי מאידך, ומענה לנושאים כמו: החייאת מרפסת בניין העירייה והשטח המקורה מתחתיה כחלל ציבורי, שילוב תחנת רכבת קלה עתידית בכיכר והקמת חניון תת קרקעי בחלק משטחה.

 

להביט לשימור בלבן של העיניים

אדריכלית שירה בנימיני מ'אידלסון 29 – מרכז העיר הלבנה' על תהליך הקמת מרכז השימור באידלסון 29 המייצר הזדמנות למחקר, חיפוש וגיבוש זהות בתחום השימור העירוני. על תוכנית המרכז לשנה הקרובה, במסגרתה עתידים חללי המרכז להפוך לחללי התנסות, מפגש ולמידה לקהילה שיאפשרו הזדמנות לפיתוח זיקה ציבורית למקום בתהליך התהוותו.

 

רישוי עסקים במרחב הציבורי

אסף אדלשטיין ממחלקת רישוי עסקים על עבודת המחלקה בהקשר של מרחב ציבורי: חשיבות העסקים והמסחר במרחב הציבורי, אירועים המוניים ותמהילי שימושים, מתחמי ישיבה והיתרי לילה.

 

 

תערוכות במנהל ההנדסה

שדרות בן גוריון 68.

מִנהל ההנדסה של עיריית תל אביב-יפו פותח את דלתותיו ליומיים שבמהלכם יוצגו תערוכות החושפות היבטים שונים מעבודת צוותי התכנון. התערוכות יוצגו בלובי הכניסה לבניין ובחצר המרכזית.

חמישי, 26.5, 22:30-17:30; שישי, 27.5, 12:00-10:00.

תערוכות פתוחות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

רישומון

לובי הכניסה לבניין מנהל ההנדסה.

תערוכת רישומים שרשם אדריכל רן ברעם, ממחלקת תכנון מזרח, במהלך עבודתו בעירייה.

 

19 דיונים  | 280 התנגדויות

לובי הכניסה לבניין מנהל ההנדסה, רחוב פילון .

תערוכת סיכומי דיון מקוריים של הליך שמיעת ההתנגדויות לתוכנית המתאר העירונית (תא/5000).

 

ריצוף ואספלט במרחב הציבורי

בחצר הכניסה לבניין מנהל ההנדסה.

תערוכה הכוללת הסברים על סוגי ריצופים ואספלט המשמשים את עיריית תל אביב-יפו במרחבי הציבורי.

תערוכה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

הרצאות

 

פני העיר לאן?

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 307.

כיצד עתידה להיראות תל אביב-יפו בעוד 10, 20 ו-30 שנה? מתכננת אורלי אראל, סגנית מהנדס העיר ומנהלת אגף תכנון עיר בהרצאה בה יוצגו מגוון רחב של תכניות הנמצאות על שולחן העבודה של מנהל ההנדסה, מתכניות לקירוי האיילון דרך תכניות להתחדשות עירונית ועד לתכניות שימור פרטניות. משך ההרצאה כשעה.

שישי, 27.5, 10:00.

מפגש מוגבל ל- 20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

הסגנון הפוסט-מודרניסטי של תל-אביב

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 307.

אדריכל ירמי הופמן, מנהל מחלקת שימור מבנים בהרצאה על השינויים התרבותיים-כלכליים המתחוללים בחברה הישראלית במעבר אל הקפיטליזם הפוסט-ציוני ועל הסגנון האדריכלי של תל-אביב בשנות ה-80-90 כתוצר של תהליכים היסטוריים אלה.

שישי, 27.5, 11:30.

מפגש מוגבל ל- 20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

מאחת יצאו חמש

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 314.

מפגש עם אדריכלית פרנסין דוידי, מנהלת מחלקת תכנון צפון, בו יתואר הליך קידום מקביל של חמש תכניות מפורטות לתכנית המתאר "צפון-מערב העיר" על ידי חמישה צוותי תכנון שונים – הליך תכנוני רב משתתפים שמטרתו יצירת פסיפס אחיד בעל צורות בינוי מגוונות אך דומות, עם מרחב ציבורי רציף בעל מוקדי עניין משתנים המהווה המשך לרחוב אבן-גבירול וכולל עירוב שימושים הרמוני ופארק חופי עירוני אקולוגי. משך ההרצאה כשעה.

חמישי, 26.5, 17:30.

מפגש מוגבל ל- 15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

נפילת החומה – שכונת החשמל

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 305.

מתכננת רבקה פרחי, ממחלקת תכנון מרכז בהרצאה שתעסוק בתכנון מחדש של המרחב הציבורי במתחם דירקטוריון חברת החשמל סמוך לדרך מנחם בגין. משך ההרצאה כשעה.

חמישי, 26.5, 17:30.

מפגש מוגבל ל- 15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

אדריכלות עברידית – אדריכלות אקלקטית בתל אביב- יפו

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 308.

אדריכלית אורית רוזנטל, ממחלקת שימור מבנים בהרצאה שתעסוק בחיפוש אחר האדריכלות העברית הראשונה, מאפייניה והשפעותיה על המרחב הציבורי. בהרצאה יוצגו מבנים אקלקטים שונים בעיר המאופיינים במוטיבים מהשפעות סגנוניות שונות. ייבחן ייחודם מול מבנים אקלקטים מערים אחרות, ותישאל השאלה: האם קיים סגנון אקלקטי מקומי ייחודי ואם כן, מהו. משך ההרצאה כשעה.

חמישי, 26.5, 17:30.

מפגש מוגבל ל- 15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

מהפכה בתנועה

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 302.

חשיפה ראשונה של חזון ויעדי אגף התנועה ושל המהפכה בתחבורה העתידית בשנים 2017-2020 בתל אביב, מפי מנהל אגף התנועה החדש, חזי שורצמן. משך ההרצאה כשעה.

חמישי, 26.5, 17:30.

מפגש מוגבל ל- 15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

תנאי התברואה – מהמרחב הציבורי למרחב הפרטי

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 345.

אסף אדלשטיין מאגף רישוי עסקים על המלצות ארגון הבריאות העולמי למניעת תחלואה ממזון, טיפול במזון, אחסנה וניקיון. משך ההרצאה כשעה.

חמישי, 26.5, 17:30.

מפגש מוגבל ל- 15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

כמה תמ"א

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 311.

רוצים להבין סוף סוף אם מגיעות לכם זכויות של תמ"א וכמה? מדור מידע תכנוני מתגייס להציג בפני תושבי העיר את מדיניות התמ"א ואת אפשרויות הבנייה על פי תמ"א 38 בהתאם לאזורי העיר– צפון, מרכז, מזרח ויפו והדרום, בהתאם למדיניות הוועדה המקומית.

חמישי, 26.5, 17:30, 18:10 ו– 18:50.

3 מפגשים מוגבלים ל- 15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

"מאחורי הקלעים" של יעוד הקרקע

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 3, חדר 313.

עובדי מדור יעודי קרקע יציגו את עבודת המדור ואת אתר ה-GIS וכן כלים בסיסיים למשתמש הביתי. משך ההרצאה כ- 20 דקות.

חמישי, 26.5, 17:30, 18:10 ו– 18:50.

3 מפגשים מוגבלים ל- 15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

פעילויות לכל המשפחה

 

מחלקת מדידות לילדים ולילדות

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 4, חדר 450.

תחנות הפעלה לילדים: תחנת התנסות מעשית בכלי מדידה שבה יוכלו הילדים לגלות מהי מדידה ואיך מודדים; הקרנת הסרטון "לירון ואורן משדרות בן גוריון" החושף את תחומי העשייה של מחלקת מדידות, ובעקבותיו פעילויות חווייתיות בעמדות שונות בהן: "איפה הבית שלי?" – פעילות היכרות עם מפת העיר, "חתיכת עיר" – הרכבת פאזל ענק של העיר, "לכל רחוב יש שם" – ההיסטוריה מאחורי הרחובות שבהם אנו מתגוררים, "על המפה אז והיום"– פעילות מצא את ההבדלים, ועוד. הפעילות מיועדת לילדים בני 11-6.

חמישי, 26.5, 17:30, 18:00, 18:30 ו-19:00.

4 מפגשים מוגבלים ל- 15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

תל אביב בארבעה מימדים

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, קומה 4, חדר 440.

בואו לגלות את העיר במימדים שטרם הכרתם בפעילות לכל המשפחה במחלקת תחום תצ"א (תצלומי אוויר) במסגרתה אפשר יהיה לראות את העיר ואת הבתים בה במימדי הזמן והמרחב.

חמישי, 26.5, 17:30, 18:00, 18:30 ו-19:00.

4 מפגשים מוגבלים ל- 15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

מודל תשתיות לילדים

שדרות בן גוריון 68, בניין מנהל ההנדסה, בחצר הכניסה לבניין.

פעילות יצירה לילדים – בניית דגם אישי של תשתיות תת קרקעיות בסיוע עובדי מנהל בינוי ותשתיות.

חמישי, 26.5, 17:30-19:00.

ההשתתפות בפעילות על בסיס 'כל הקודם זוכה'. אין צורך ברישום מוקדם.

 

סיורים במרחב הציבורי

 

מרכז יום לעיוור

רחוב מנדלי מוכר ספרים 20.

הזדמנות להתוודע למרכז היום לעיוור – מרכז שהכשירה עיריית תל אביב-יפו המאגד מכלול שירותים המעניקים ליווי ותמיכה לבעלי לקות ראייה ברמות שונות. הסיורים בהדרכת צוות אגף מבני ציבור במנהל בת"ש.

שישי, 27.5, 10:30 ו-11:30.

2 סיורים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ביארת מוראד

רחוב שלמה 6, בכניסה לאתר הבנייה.

ביפו ובדרום תל-אביב נותרו שרידים של כ-100 ביארות (בתי באר) אשר מספרים את סיפורה ההיסטורי של יפו כאחד האזורים החקלאיים המשגשגים באזור. חלקם עוברים בימים אלו תהליכים המייעדים אותם לשימור ושימוש מחדש. ביארת מוראד הוא המתחם הראשון אשר שימורו בפועל הסתיים וצפוי להיפתח לציבור בשנה הקרובה. הסיורים בהדרכת מירב שאול מחברת אבנר גלעד ואדריכלית רינת מילוא-שטינלאוף, ממחלקת שימור מבנים בעירייית תל אביב-יפו.

הכניסה לאתר בנעלים גבוהות וסגורות בלבד.

שישי, 27.5, 9:00 ו-11:00.

2 סיורים ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

עסקים מבפנים

נקודת מפגש: שדרות בן גוריון 68.

הצצה אל מאחורי הקלעים של ארבעה עסקים מתחומים שונים ברחבי העיר שתנסה לחשוף את מורכבות ההקמה, סידורי המטבח, דרישות הרשויות, ועוד, הנדרשים בתהליך מתן רישיון עסק בעיר. משך הסיור כשלוש שעות והוא יכלול נסיעה במיניבוס.

שישי, 27.5, 9:00.

2 סיורים מוגבלים ל-20 משתתפים ברישום מוקדם.

 

התחדשות המרחב בנווה שרת

נקודת מפגש: רחוב הצנחנים 1, בכניסה למרכז מסחרי נווה שרת.

בשנים האחרונות רוחשת שכונת נווה שרת פעילות סמויה וגלויה לשינוי המרקם הקיים ולהתחדשות עירונית, בין היתר לאור מסמך מדיניות לפיתוח השכונה, שאושר לפני שנתיים בעקבותיו מקודמים פרויקטים של התחדשות עירונית במרחב הפרטי והציבורי. הסיור שיודרך על ידי אדריכל תמיר קהילה ממחלקת תכנון צפון יבקר בנקודות מפתח בשכונה שהתערבות בהן עשויה לקדם השגת מטרות שכונתיות-ציבוריות שהוגדרו במסמך המדיניות. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 27.5, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

פארק דרום ופארק אריאל שרון

נקודת המפגש: במגרש החניה הצמוד למשרדי גני יהושע בשכונת לבנה (רחוב איתן לבני). הגישה מרחוב בר לב ודרך המשך רחוב הבושם.

למרגלות תל חירייה בדרום מזרח העיר, פרוסים לכיוון מערב פארק אריאל שרון ופארק מנחם בגין המהווים ריאה ירוקה למטרופולין. הפארקים המציעים מרחבים פתוחים ומגוון פעילויות, משתרעים על כ- 8000 דונם. הסיור הרכוב שיוביל אדריכל איל רונן, ממחלקת תכנון מזרח של עיריית תל אביב-יפו יספק הזדמנות להכיר את מרחבי הפארק הפתוחים, הפעילויות השונות, שבילי הרכיבה ובעיקר הטבע עוצר הנשימה שבלב המטרופולין.

שישי, 27.5, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם

 

רכיבת אופניים בטוחה ומהנה

המרכז להדרכה לבטיחות בדרכים, צומת אבן גבירול-רוקח , על יד גן הבנים.

פעילות להורים וילדים בנושא רכיבה בטוחה ושימוש נכון באופניים ובשבילים. מהו מרכז ההדרכה ומי מגיע אליו? כללים לרכיבה בטוחה, חשיבות הקסדה, שבילי אופנים בעיר ורכיבה חווייתית במגרש התרגול. משך ההדרכות כ-45 דקות והן מיועדות לבני 8-12 בליווי מבוגר בלבד.

שישי, 27.5, 9:00, 10:00, 11:00 ו-12:00.

4 הדרכות מוגבלות ל-40 משתתפים ברישום מוקדם.

 

מרכז העיר הלבנה – אידלסון 29 – מארח

א-29

רחוב אידלסון 29, קומה 3, דירה שמאלית.

א-29 היא תכנית המאגדת יוצרים מתחומי התרבות (תיאטרון, אמנות, קולנוע, גרפיקה, אדריכלות), העוסקים יחד בשאלה מהו שימור אורבני. היוצרים השונים פועלים מאידלסון 29 ומתכנסים אחת לשבוע לפגישות למידה ועבודה. לכבוד אירועי בתים מבפנים תפתח פגישתם השבועית לציבור הרחב.

חמישי, 26.5, 10:00.

מפגש מוגבל ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

"גיבורים מעופפים וכינונו של המרחב האורבני"

אידלסון 29, קומה 3, דירה שמאלית.

הרצאה של ההיסטוריונית ד"ר רחל גוטסמן, על עלילות פרסאוס והמרחב האורבני. ד"ר גוטסמן חברה בתכנית א-29 במרכז העיר הלבנה המאגדת יוצרים מתחומי התרבות (תיאטרון, אמנות, קולנוע, גרפיקה, אדריכלות), העוסקים יחד בשאלה מהו שימור אורבני.

חמישי, 26.5, 19:00.

הרצאה מוגבלת ל-35 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

״רשימות מן הגנזך העירוני״

אידלסון 29, קומה 3, דירה שמאלית.

מאת: יוני רז פורטוגלי. מוסיקה: תום דרום.

אתר האינטרנט החדש של גנזך עיריית תל אביב הוא אוצר דיגיטלי ובו סריקות של כל תיקי הבניינים בעיר – גלעד עצום לכמעט מאה שנות אפוסים קטנים של מריבות שכנים ומפעל הנצחה לכתיבתם הזועמת של דיירי תל אביב-יפו לדורותיה. יוני רז פורטוגלי יעלה באוב את מילות התושבים, ותום דרום תפיח חיים בפסקול הגנזך.

שישי, 27.5, 13:00.

אירוע מוגבל ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

כיכר רבין – בין כיכר אזרחית למרחב יום יומי

רחוב אידלסון 29, קומה 3, דירה שמאלית.

מפגש עם אדריכל העיר יואב דוד על רקע תערוכת הצעות התכנון שהוגשו לתחרות המוזמנים לתכנון חניון ציבורי וחידוש פני כיכר רבין שיזמה העירייה.

שישי, 27.5, 10:00.

הפרזנטציה מוגבלת ל-35 משתתפים על בסיס כל הקודם זוכה.

 

פעילות לילדים: האוצר שבאידלסון 29

רחוב אידלסון 29, קומה 1, דירה ימנית.

הזמנה לבני 6 עד 12 לכתוב ולאייר סיפור על האוצר הטמון באידלסון 29. סדנת כתיבה ואיור שתיפתח בהיכרות עם סיפוריהם של רחוב אידלסון ושל הבניין במספר 29 ותסתיים בהכנת ספרון אודותם.

שישי, 27.5, 12:00-10:00.

סדנה מוגבלת ל-15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

KEEPING IT MODERN

רחוב אידלסון 29, קומה 3, דירה שמאלית.

הרצאה בבית מקס ליבלינג בהנחיית אדריכלית השימור שרון גולן שתמשיך בסיור במבנה עם אדריכלית סברינה צגלה. המבנה, בתכנונו של אדריכל דב כרמי, הופך בימים אלה ממבנה מגורים תל אביבי למרכז ציבורי לאדריכלות ושימור העיר הלבנה. בהרצאה ייחשף המחקר שנעשה על המבנה בעזרת קרן גטי  "Keeping it Modern" היוקרתית מלוס אנג'לס והתיעוד, החושף לא רק את פרטי המבנה המיוחדים אלא גם את רוח המקום בתקופת העלייה החמישית ואת סיפוריהן של הנפשות שפעלו בו. משך ההרצאה והסיור כשעה.

שבת, 28.5, 10:00.

אירוע מוגבל ל-35 המשתתפים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

פעילות לכל המשפחה: מודל העיר העתידית

אידלסון 29, קומה ראשונה, דירה ימנית.

סדנה לבניית מודל עירוני שיציג את המרחב הציבורי בעיר העתידית. הזדמנות לעבודה עם חומרים ולחשיבה משותפת ליצירת קונספט עירוני חדש שיכלול את הרעיונות, האוטופיות והסביבות של כלל המשתתפים. הפעילות מיועדת לבני 5 ומעלה ותתקיים ב- Open space – חלל עבודה למשפחות ולצעירים בנושאים עירוניים.

שבת, 28.5, 11:00.

אירוע מוגבל ל-20 המשתתפים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

תשלום לארוע : חינם

קטגוריות: אירועי יום, אירועי קבוצות, אירועים בישראל, אירועים לגיל הזהב, אירועים למבוגרים, אירועים למשפחה, אירועים לצעירים, ואירועים, הופעות ופסטיבלים חינם בישראל.תגיות: בתים מבפנים.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים