מטיילים בסוכות במרכז וירושלים

חג סוכות חל השנה באוקטובר במזג אויר נפלא לטיולים. ריכזנו עבורכם מקומות מומלצים לבקר בהם.

\\ סוכות 2019 בפארק נאות קדומים

תערוכת הסוכות הגדולה בעולם, מופעים מקוריים לכל המשפחה, מסלולי הליכה עם תחנות הדרכה, יצירה מהטבע, בניית דגם סוכה משפחתי

חוה"מ סוכות ימים ג'-ו', ט"ז-י"ט בתשרי תש"ף, 15-18 באוקטובר 2019

השמורה התנכ"ית נאות קדומים היא המקום המושלם להתחבר לאווירת חג הסוכות. בימי קדם, נהגו בימי החג לעלות לרגל לירושלים ובדרך, למכור ולקנות סחורה, לפגוש חברים ותיקים ולצבור חוויות חדשות. המבקרים בפארק בחול המועד ייהנו מפעילויות אשר יציגו את חג הסוכות באור מיוחד, עם דגש על אותם ימים קדומים.

בין שבילי הפארק, המבקרים יוכלו לבחור במסלול המתאים להם: מסלול קצר (כ-1 ק"מ) או מסלול ארוך (כ- 2 ק"מ). לאורך המסלולים נהנים מהדרכה מרתקת על העונה החקלאית, משמעות החג, מסחר, שימור מזון ומידות משקל בעת העתיקה ועוד. בגורן יסופר על החקלאי החורש את השדה לפני הגשם הראשון ועל סיום איסוף התבואה אל האסם, בבור המים מבינים את חשיבות המים אז והיום ודרכי ניצול ושימור מי גשמים בעת העתיקה. שני המסלולים נפגשים בתערוכת הסוכות הגדולה בעולם.

מהי תערוכת הסוכות הגדולה בעולם?

היציאה לסוכה דווקא עם תחילת עונת הגשמים יצרה מציאות של מגוון רחב של סוכות שונות ומשונות, בתערוכה מוצגות מעל 20 סוכות הישר מדפי המשנה: סוכה על עץ, סוכה עגולה, סוכה על גבי סוכה, סוכה קטנה כמו מלונה, סוכה על סירה  ועוד.

סביב התערוכה ייפרשו דוכני מסחר שאפיינו את הערים והשווקים בימי העלייה לרגל. בדוכנים ייהנו המבקרים גם מתצוגת ארבעת המינים, דוכן שימור מזון בעת העתיקה, דוכן משקולות ומדידות וגם מפגש עם קדרית היוצרת כלים על האובניים.

הצגות, מופע מוסיקלי וסדנאות יצירה

לאורך היום יתקיימו הופעות לכל המשפחה: "תבלין הקסם" – הצגה מקורית לכל המשפחה על תבלין ארומטי שכמעט וגרם למשבר דיפלומטי, "קול המים" – מופע מוסיקלי מכלים ממוחזרים, "סוכה להשכיר" – מאת תיאטרון סיפור.

המבקרים יוכלו ליהנות גם ממתחם יצירה לילדים מחומרים מהטבע, ג'ימבורי לקטנטנים, השכרת אופניים וטיול רכוב ב"תיורית"- רכבת הפארק בסיור מרתק בין נופי הפארק (בתוספת תשלום).

מי שירצה לבנות בעצמו סוכה, יוכל לעשות זאת במתחם "בנה סוכתך". בו כל ילד וילדה יכולים עם קצת עזרה להרים סכך ולבנות לבד סוכה.

ימים ג'-ה', 15-17 באוקטובר, בין השעות 17:00-9:00, כניסה אחרונה ב- 15:00.

יום ו', 18 באוקטובר, בין השעות 14:00-8:30, כניסה אחרונה ב- 11:30

מחיר כניסה: 45 ₪ למשתתף מגיל 3

לפרטים נוספים:אתר טלפון: 08-9770770

סוכות בנאות קדומים צילום איתי בלסון

\\ אירועי סוכות 2019 בחבל מודיעין

ממש במרכז הארץ נמצא המרחב הכפרי של יערות בן שמן – חבל מודיעין. בחול המועד סוכות יתקיימו באזור שלל אירועים ופעילויות לכל המשפחה. בחוות אלאדין שבכפר רות יתקיים מסיק זיתים ופעילויות חקלאיות נוספות, בפארק נאות קדומים תוצג תערוכת הסוכות הגדולה בעולם, בכפר חשמונאי בשילת יהיו חוויות ארכיאולוגיות, בהן טביעת מטבעות, יצירה בקדרות, כתיבה בקולמוסים ועוד ובמקלט הקופים הישראלי תתקיים חגיגה אפריקאית. ביער קולה יתקיים ניווט ספורטיבי בטבע ובמושב מבוא מודיעים, למרות שנשרף עד היסוד, התושבים שומרים על אופטימיות ויקיימו את 'פסטיבל קרליבך', זו הפעם ה-24,  עם הופעות של מיטב הלהקות וזמרי המוזיקה היהודית, כ-70 דוכני אומנות אותנטית, מתחם ילדים כולל יצירות, הופעות, הפעלות ועוד הפתעות.

לפרטים מלאים אודות פעילויות תיירותיות בחבל מודיעין: עמותת תיירות חבל מודיעין.

\ חגיגת מסיק בחוות הזיתים אלאדין בכפר רות

מה: סיורים משפחתיים בחווה במסגרתם הילדים ימסקו זיתים ויכינו צנצנת זיתים כבושים (אותה כמובן ייקחו הביתה), יאכילו את התרנגולות (וישמעו פרטים מעניינים על חייהן), יצפו בהפקת שמן זית בבית הבד, יטחנו חיטה לקמח, יכינו פיתה טעימה (וגם ה״מבוגרים״ יקבלו) ואם יישאר זמן יהיו עוד הפתעות. במקום אוהל ססגוני רחב ידיים (עם מערכת צינון) ודשא מוצל ובסוכות – סוכה.

איפה: חוות אלאדין, כפר רות

מתי: כל ימי חג הסוכות

כמה: 35 ₪ לילד/מבוגר

לפרטים: 054-3141822/4

\ פעילות קדומה בכפר חשמונאי בשילת

מה: הביקור בכפר המרתק כולל הסבר על מקורות החג, סיור מודרך בכפר המשוחזר ומגוון פעילויות לילדים – מסיק זיתים והפעלת בית הבד העתיק, יצירת שקיות צמחי מרפא, האכלת חיות ועופות בפינת החי, הדגמת טביעת מטבעות, יצירה בקדרות, כתיבה בקולמוסים ועוד. (ניתן לקיים פיקניק משפחתי בפינות מוצלות באתר בעלות לשימוש במקרר ושרותי המקום).

איפה: כפר חשמונאי, שילת

מתי: ימי חופשת סוכות – החל משעה 10:30 בבוקר

כמה: 35 ₪ ליחיד ילד/מבוגר.

לפרטים: 054-4480463

\ 'פסטיבל קרליבך', היריד הכפרי ה- 24 במבוא מודיעים

מה: השריפה שכילתה את מושב מבוא מודיעים בל"ג בעומר האחרון לא ריפתה את ידיהם של חסידי הרב קרליבך, והם שוב מתכנסים לקיים את היריד ה- 24 כסדרו. 'פסטיבל קרליבך' במבוא מודיעים מתקיים כבר למעלה מעשור בכל חול מועד וגם השנה תתקיים פעילות ענפה מגוונת ומעניינת לכל קשת הגילאים: הופעות מוסיקליות לאורך כל היריד על ידי מיטב הלהקות וזמרי המוזיקה היהודית, כ- 70 דוכני אומנות אותנטית, מתחם ילדים כולל יצירות, הופעות, הפעלות ועוד הפתעות.

איפה: מושב מבוא מודיעים. חניה לפסטיבל והסעות למושב – בחניון חנה וסע מצפה מודיעין.

מתי: חול המועד סוכות, יום ד' 16/10 י"ז תשרי, בשעות: 12:00-21:00

לפרטים: בפייסבוק: the moshav country fair, לרכישת כרטיסים: כאן

\ NAVIGO – ניווט ספורטיבי חוויתי לכל המשפחה ביער קולה

מה: בסוכות יער קולה הופך לאתגר משפחתי: ערכת ניווט שתשלח את המשפחות אל נקודות עניין שונות במרחב. ככל שעוברים ביותר נקודות ציון כך צוברים יותר ניקוד. המטרה – להגיע לכמה שיותר אתרים ללא שימוש בעזרים מלבד ערכות הניווט הכוללות מפות מותאמות ומצפן טיולים.

איפה: יער קולה

מתי: חול המועד סוכות 16-18/10 בשעה 9:30 חניון יער קולה (סמוך ליישוב אלעד)

*ייתכנו שינויים בשעות ובתאריכים, עדכונים יפורסמו באתר.

כמה: *הרשמה מוקדמת במחיר מוזל (עד התאריך 6/10 בשעה 22:00)

המחיר לערכה נע בין 100 ל-240 ₪ (תלוי כמות המשתתפים).

לפרטים: [email protected] / 077-6704470

הרשמה לפעילות: כאן

\ מרכז הצלה וחינוך במקלט הקופים הישראלי ביער בן שמן

מה: חגיגה אפריקאית אותנטית ומרגשת, פרי היוצר של להקת אפריקנה, תתקיים במרכז הצלה וחינוך במקלט הקופים הישראלי. הלהקה תלהיב את הצופים במגוון שירים, ריקודים וסיפורים וזאת בנוסף  למסלול מודרך בין הקופים, ג'ימבורי ענק, ספורט אתגרי לילדים, וסדנאות יצירה.

איפה: מקלט הקופים, יער בן שמן

מתי: ימי חול המועד סוכות – 10:00-16:00, ביום ו וערבי חג 10:00-14:00. אפשר לשהות במקום שעתיים לאחר סגירת הכניסה.

כמה: 48 ₪.

לפרטים: 08-9285888 / אתר

\ 'הבובות של סבא מוטי', להוציא חיוך מעץ

מה: הילדים יוכלו לקחת חלק בפעילות יצירתית ייחודית יחד עם סבא מוטי, שפותח את סדנת האומן והגלריה שבביתו במושב גינתון, ובמהלכה יבנו בובת עץ או חבל על פי בחירתם וטעמם. סבא מוטי יציג את בובות העץ הקסומות שהוא יוצר ביד אומן ובאהבה רבה. בתצוגה בובות מורכבות מ-20 עד-30 חלקים כאשר החיבור המיוחד שלהם מאפשר גמישות רבה החל מפעילות ספורטיבית וכלה בריקוד באלט, בובות עץ/חבל של דמויות אדם וחיות, ובובות זעירות המשולבות במתקנים של גני שעשועים ולונה פארק.

איפה: הסטודיו של סבא מוטי, מושב גינתון

מתי: חול המועד סוכות, ימים שלישי עד חמישי, 15-17/10 בשעות 10:00-16:00

כמה: השתתפות בסדנה להכנת בובה 55 ש"ח למשתתף, ביקור בתצוגה בחינם.

לפרטים: 050-6688680 / [email protected]

\ ״סלון הזדמנויות״ של מיכל זוילי

מה: בסטודיו של השראה ויצירה יתקיימו במהלך חול המועד סוכות מגוון סדנאות מרתקות לכל המשפחה עם מיכל זוילי, מרפאה באומנות ויוצרת בתחומי הנגרות, פסיפס, ציור על עץ ועוד, שמדריכה הורים ומשפחות דרך יצירה משותפת.

איפה: כפר טרומן

מתי: ביום שני 14/10 בשעות:  10:00-13:00 – תתקיים סדנת נגרות משפחתית לבנייה חופשית.

ביום שישי 18/10 בשעות 10:00-13:00 – תתקיים סדנת נגרות משפחתית לבניית רובוטים.

לפרטים: 054-4933955

\ סדנת קרמיקה בסטודיו של סמדר פלג

מה: סדנת קרמיקה משפחתית בה כל אחד יכול ליצור חיות או כלים לפי רצונו עם סמדר פלג, אומנית רב-תחומית ומורה בכירה לאומנויות המתמחה בפיסול, ציור, פסיפס, עבודות קרמיקה, תכשיטים, עיסת נייר, שילוב אומנויות ועוד.

איפה: הסטודיו של סמדר פלג במושב רינתיה

מתי: במהלך חול המועד סוכות

לפרטים: 054-6661818

\ טיולי ריינג'רים ביער בן שמן עם בן שמן ריינג'רס

מה: בן שמן ריינג'רס מציעים טיולי ריינג'רים מסעירים ביער בן שמן

מתי: בימי חול המועד, בתאום מראש בלבד

לפרטים והרשמה: 054-6607099, אתר

בכפר חשמונאי

\\  הגן הבוטני בירושלים

מהסוכה אל הטבע: פעילויות ואירועים לילדים בגן הבוטני ירושלים

חוה"מ סוכות 15-18.20.2019 בין השעות 10:00-16:00, יום ו' 10:00-14:00. הפעילות כלולה במחיר הכניסה.

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם ירושלים הוא פנינת טבע בלב העיר המעניק למבקריו חוויית בילוי באווירה ירוקה ומיוחדת, אטרקציה לאוהבי צמחים ופרחים יחודיים מרחבי העולם ולמחפשים בילוי איכותי לילדים. גם השנה, בחוה"מ סוכות מזמין הגן את הקהל הרחב להגיע וליהנות משלל אטרקציות ופעילויות בטבע עם כל בני המשפחה במחירים שווים לכל כיס! בין הפעילויות – סיור (לא מודרך) ברכבת בין חלקות הגן שתצא מידי שעה עגולה, סדנאות מיוחדות, סיורים חוויתיים, שעת סיפור ועוד.

בין שלל הפעילויות במהלך חוה"מ:

\ סוכתי, הסוכה נהדרת ירוקה – גם הילדים שלכם מתגאים בהכנת קישוטי הסוכה? שימו לב, הסדנאות האלה במיוחד בשבילם! הילדים וההורים ילמדו להכין ולבחור קישוטים מרהיבים לסוכה עשויים חומרים ממאה אחוז טבעיים בלבד המצויים בטבע סביבם: פרחים, צמחים, עלים יבשים, גבעולים, בלוטים ועוד. בסדנת הג'ונגל יתחברו הילדים לשורשים קדומים ומסורת עתיקה וילמדו ליצור כלים שאינם משאירים פסולת (מתכלים) המורכבים מצמחי החממה השונים.

\ צמחים ותרבויות מארצות רחוקות – סיורים מודרכים לכל המשפחה

מבקרי ואורחי הגן מוזמנים להצטרף לסיורים מודרכים אל ארצות רחוקות בהם יכירו צמחים ותרבויות כמו : לצאת למסע לאוסטרליה הרחוקה בעקבות צמחי התועלת הייחודיים והשונים וללמוד באיזה צמח נעזרו הנשים לייצר מברשת שיער? מי זאת מללויקה המסורגת? (רמז: צמח רפואי חשוב ומוכר), כיצד ניתן להיעזר בצמח באקליפטוס לטובת לדרכי הנשימה? ומאיזה צמח יצרו חבלים ומחצלות לישיבה?

כל שעה עגולה בין השעות 15:00-11:00. משך הסיור כ-40 דק'

\ בין ג'ונגל למדבר – סיור מרתק בחממה הטרופית העובר דרך שלושה אזורים שונים: יער גשם טרופי, אקלים סוב טרופי ומדבר. במהלכו יכירו המבקרים סוגי האקלים השונים בכל אזור ויפגשו למעלה מ-300 מיני צמחים שונים ומיוחדים בעלי צורות, צבעים ושימושים שונים. בין השאר, גם צמחים בסכנת הכחדה.

בין עצי הבננה המרהיבים, שיח קפה יפה, סחלבים וקקטוסים יגלו המשתתפים מהם התהליכים האקולוגיים והביולוגיים המתרחשים בחממה – על הקיר הירוק, הטכנולוגיה החדשה לוויסות הטמפרטורה ועוד.

כל שעה עגולה בין השעות 15:00-11:00. משך הסיור כ-20 דק'.

\ מהם יערות הגשם, מהו האקלים הטרופי, איך נראה הגומא פפירוסי ועוד? נקודות הסברה יעמדו לרשות הקהל באזור החממה, מידי יום בחוה"מ החל מהשעה 10:00

באזור הטרופי עמדת "בין הג'ונגל ליער" – מה ייחודם של יערות הגשם באזור אקלים טרופי. מהם הצמחים השונים מאותם אזורים וכיצד הם גדלים (בננה, קפה, קינמון, פלפל שחור, אננס ועוד). באזור הסוב – טרופי עמדת "מה זה סוב-טרופי" – מהם הצמחים השונים וכיצד הם גדלים באותם אזורים – כמו גם על יחודו ומגוונו של האזור הסוב-טרופי. באזור המדברי עמדת "אבודים במדבר" – מה הקשר בין מדבר לחממה הטרופית? מי זה גומא הפפירוס, אצבוע ים המלח וכיסא החותנת? ועוד.

\ שעת סיפור חוויתית – אוסף של סיפורי צמחים וטבע מתעוררים לחיים בעזרת מדריך הגן והילדים המשתתפים. במהלך כל סיפור יקחו הילדים חלק פעיל, ויוכלו לבחור איזו דמות ירצו לייצג בעת הפעילות.  הסיפורים הינם סיפורים קצרים המעודדים שמירת טבע ואהבת צמחים.

עלות: הפעילות כלולה במחיר הכניסה:  35 ₪  ילד/מבוגר.  ילד ירושלמי: 10 ₪ בהצגת ת.ז.  מנויים: חינם

לפרטים נוספים: הגן הבוטני האוניברסיטאי טל. 02-6794012 ובאתר

פסל אלף הענפים בגן הבוטני צילום דוד סעד

\\ תיאטרון חולון

כמדי שנה בחוה"מ סוכות, גם השנה יתקיים פסטיבל הילדים הגדול בישראל- "צלילי ילדות". זוהי השנה ה- 19 של הפסטיבל ועד כה ביקרו בו כ- 150 אלף איש שזכו להנות מתוכנית אמנותית מגוונת ואיכותית של מופעי תיאטרון, מחול, קולנוע, אנימציה וסדנאות יצירה לילדים שאת כולם עוטפת כמובן המוזיקה על כל גווניה.

הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 15-17 באוקטובר 2019 בתיאטרון חולון.

השנה, יעלה הפסטיבל מספר שיא של 6 הפקות מיוחדות וחדשות, אשר הופקו במיוחד עבורו. התוכנית האמנותית עוסקת בערכים של חיבור וקרוב לבבות, סובלנות, קבלת האחר ודיאלוג בין דורי ומזמינה את קהל הילדים וההורים לקחת חלק פעיל בתוך המופעים.

הקונצרט המרכזי "מסביב לעולם בשישים דקות" הוא מסע מוזיקלי חוצה גבולות בקונצרט מולטימדיה שמשלב קטעי אנימציה מרהיבים בעריכתו של דוד שליטא, מבכירי יוצרי האנימציה בישראל ואוצר פסטיבל "אנימיקס", נגינה של תזמורת סימפונית חיה ובהשתתפות השחקנים והזמרים רות רסיוק ודני לשמן.

כמו כן, בהמשך להצלחה המסחררת שהחלה אשתקד עם המופע של להקת "הדג נחש", גם השנה הזמין הפסטיבל מוזיקאים מהשורה הראשונה  לקחת חלק בפסטיבל והשנה תהיה זו "טיפקס" , אשר תעלה במופע מקורי לילדים ולכל המשפחה, אשר יכלול את הלהיטים המוכרים והמזוהים עם הלהקה כגון: "בתוך נייר עיתון", "עננה", "מה עשית", "איזה עולם" לצד שירים שיבוצעו לראשונה במופע במתכונת אחרת.

עוד במסגרת המופעים המיוחדים:

"ילדותי השנייה" במסגרתו צמד אמנים ידועים כגון שירי ובן ארצי, סיוון טלמור והפסנתרן אלעד אדר מקריאים ושרים את סיפורי ושירי הילדות שהשמיעו להם בילדותם, בליווי מוזיקה חיה.

"הקונצרט הראשון שלי"- קונצרט להורים לתינוקות ופעוטות, עשיר בצלילים, תנועה ומגע אשר פותח ע"י ד"ר אורי לשמן ואיריס גרנות, מנהלת מרכז " טיפ-טף" להתפתחות הילד, בהנחיית אמנית החלילים חפציבה זר אביב ונגנית הנבל – סוניטה סטניסלאו.

בנוסף, לאורך כל ימי הפסטיבל יתקיימו פעילויות חינמיות לילדים ולכל המשפחה ברחבי התיאטרון וביניהן: סדנאות קליי, מופע קוסמות, מופע בלונים ועוד

להזמנת כרטיסים: 03-5023001/2/3   אתר

טיפ-טף – חפציבה. צילום איצ'קו

\\ פעילויות סוכות 2019 באתרי התיירות במטה יהודה

המועצה האזורית מטה יהודה מציעה שלל אפשרויות בילוי מגוונות לימי חול המועד סוכות. מללמוד איך מכינים נעליים, במסגרת סיור בסנדלריה של עינת ושטפן קדמי, ועד לראות כיצד מפסלים בפלדה עם האמן משה כץ. מלשמוע סיפורי חלוצים ב"מחסן של סבא" במושב בית מאיר ועד לראות כיצד מנפחים זכוכית בסטודיו של אולה במושב אביעזר. להכיר את האנשים ששומרים עלינו בבית מורשת משטרת ישראל או לצאת לטייל בהרי ירושלים עם בית ספר שדה שער הגיא.

\ בית מורשת משטרת ישראל בחול המועד סוכות

מה: בית מורשת משטרת ישראל מזמין את הציבור בימי חול המועד סוכות לחוויה מיוחדת, בה יכיר מקרוב את השוטרות והשוטרים שמשרתים אותו מדי יום וכן את הציוד המיוחד שמשמש אותם.  במקום ייערכו תצוגות של יחידות המשטרה השונות: ניידת סיור, משטרת התנועה, משמר הגבול, זיהוי פלילי, ועוד.

בשעות 11:00 ו-13:00 ייערך מופע מרכזי בכיכובם של מדריכי המכללה לשוטרים, כלבי משטרה ורובוט חבלה. בבית המורשת יוכלו המבקרים להתחפש לשוטרים, לפתור כתבי חידה נושאי פרסים, לצפות בסרטים, לשמוע סיפורים, ליצור וליהנות.

איפה: בית מורשת משטרת ישראל, המכללה הלאומית לשוטרים, שדרות וירג'יניה 1, אזור התעשייה בית-שמש מערב

מתי: ימים שלישי, רביעי וחמישי, ט"ז-י"ח תשרי תש"פ, 17-15.10.2019, בשעות 15:00-9:00 (הכניסה לאתר תיסגר בשעה 14:00).

כמה: הכניסה חופשית. אין צורך להזמין מקום מראש.

לפרטים: טלפון 02-5788263, פייסבוק

\ סוכות ברגל לירושלים – חגיגת טיולים בבית ספר שדה שער הגיא

מה: טיולי טבע וסיורי ערב איכותיים לאתרים בהרי ירושלים, ביניהם לנחל חלילים, קיבוץ מעלה החמישה ומערת התאומים. הזדמנות לצאת למסע בעקבות נטיפים, גתות, חלוצי ההתיישבות ולוחמי מלחמת העצמאות.

איפה: הרי ירושלים

מתי: ימים שלישי-חמישי חול המועד, ט"ז-י"ח תשרי, 15-17.10

כמה: עלות טיולי יום: 30 ₪ למבוגר, 20 ₪ לילד, עלות סיורי ערב למבוגרים: 40 ₪ למשתתף

לפרטים: 02-5331665

\ ביקור בסטודיו לניפוח זכוכית של אולה במושב אביעזר

מה: הזדמנות ייחודית לבקר ולצפות בהדגמות ניפוח זכוכית חמה עם בירה קרה, ביומיים שבהם יתקיימו שלוש כיתות אמן בסטודיו של אולה. המבקרים יזכו להסבר על מקורות ניפוח הזכוכית, על ייחודיות החומר, ועל עולם ניפוח הזכוכית בישראל ובעולם. צוות הסטודיו ידגים בין היתר ניפוח כלי זכוכית צבעוניים שונים. ניתן יהיה להשתתף בסדנת חוויה שמאפשרת התנסות בסיסית ליצירה בזכוכית חמה.

איפה: "הסטודיו של אולה" במושב אביעזר

מתי: 15–16 לאוקטובר, בשעות 10:00, 12:00, 14:00

כמה: 25 ₪ לאדם. ילדים היא ללא תשלום. אין צורך בהרשמה מראש.

סדנת החוויה מ- 150 ₪ לאדם (ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש).

לפרטים: אולה, 052-3873185, אתר

\ "סיפורי התחלות של עולמות חדשים" במחסן של סבא במושב בית מאיר

מה: דרך חפצים אותנטיים ישמעו המבקרים סיפורי חלוצים בתחומים רבים: מהוגי הקמת מדינת היהודים וחלוצי ההתיישבות, ועד לחלוצי התעשייה בארץ ובעולם – פורצי דרך של חשיבה "מחוץ לקופסה". חוויה מלאת חיוכים ונוסטלגיה לכל הגילאים במקום שבו כל חפץ הופך מידית לסיפור מיוחד.

איפה: המחסן של סבא – מושב בית מאיר

מתי: בחול המועד סוכות: ימי ג',ד',ה'  15-17 באוקטובר – כולל ערב, יום ו' 18/10/19 כניסה אחרונה 14:00, יום א' 20/10/2019, כניסה אחרונה 14:00

כמה: החל מ-90 ₪ לאדם

לפרטים: יעקב, 0522600732 , דבי 0545708502

אתר המרכז:

\ ביקור בסטודיו של פסל הפלדה משה כץ בגבעת ישעיהו

מה: משה כץ, נפח ומפסל בפלדה, מציג בביתו ובסדנת העבודה שלו במושב גבעת ישעיהו את יצירותיו, אותן עיצב בצורה ייחודית תוך שמירה על צבעה הטבעי של הפלדה. פסליו מעובדים בשיטות מגוונות שהמשותף להם הוא ליבון בתנור פחמים.

איפה: הסטודיו של משה כץ במושב גבעת ישעיהו

מתי: כל השבוע במהלך חול המועד סוכות בין השעות 9:00-13:30  ו- 16:00-19:00.

כמה: ביקור של בודדים ללא הדגמת עבודה – ללא תשלום.

ביקור קבוצה +הדגמת עבודה בנפחות (8 איש ומעלה) 300 ₪. מ-15 איש ומעלה תשלום של 20 ₪ לאדם.

לפרטים: טלפון 02-9912660

\ סדנה להכנת נעליים וסיור בסנדלריה של עינת ושטפן קדמי במושב שריגים

מה: השתתפות בחוויה ייחודית של יצירת נעליים וסנדלים במסגרת סדנה וסיור מודרך דרך שלבי העשייה השונים בהנחיית עינת קדמי. הזדמנות להכיר עבודת יד עתיקה הדורשת דיוק, מסירות והקפדה על פרטים והבנה של מבנה כף הרגל ותנועתה. בסטודיו של עינת ושטפן קדמי במושב שריגים קיים מבחר נעליים וסנדלים לנשים וגברים, בעיצובים ושילובי צבעים מרעננים.

איפה: סטודיו אמנות בנעליים של עינת ושטפן קדמי ביישוב שריגים-לי און

מתי: חול המועד סוכות.

כמה: עלות למשתתף 35 ₪. בהרשמה מראש.

לפרטים: עינת ושטפן קדמי, רח' כרמים 19, שריגים, 050-6897783.

קישור לסרטון ביוטיוב: כאן

\ טעימות חגיגיות ביקב גיזו

מה: ביקב גיזו יתקיימו טעימות חגיגיות הכוללים טעימת יינות לבנים מתיישנים מעבר לטעימה הרגילה. בכל טעימה יוטעמו ארבעה סוגי יין לבחירה, לבנים, ואדומים לצד לחם כפרי, לבנה, וזיתים (ניתן להרחיב את ההגשה בתשלום). האירוח מתקיים באווירה חמה ואיכותית ובה יועבר הסבר על היינות והפעילות של היקב.

איפה: יקב גיזו, מושב גיזו

מתי: בכל ימי החג כולל שבתות וחגים מהשעה 11:00 – ועד 15:00 בתאום מראש בלבד

כמה: 35 ₪ לטועם המתקזזים ברכישת יין

לפרטים: יואב אלון, 0525342228 דף הפייסבוק

\ סדנאות סוכות בגלריית קקאדו במושב צפרירים

מה: סדנאות לכל המשפחה המאפשרות לקהל שאינו בקיא במלאכת-יד להתנסות בחוויה ייחודית של ציור ועיצוב מוצר אישי, לגעת בחומר ובצבע ולהתחבר לתחושה ראשונית של יצירה ללא עכבות באווירה תומכת ואמנותית.

איפה: גלריית קקאדו במושב צפרירים (7 דקות נסיעה מבית שמש).

מתי: בתאריכים 15-18 ו-20 לחודש אוקטובר, בשעות 8.30 , 10.30 , 12.30 ,14.00. מספר המקומות מוגבל.

כמה: 50 ש"ח למשתתף.

לפרטים: רעות: 0528625271, אהרון: 0523477476, גלריה: 02-999-8922, אתר

\\ הטבע העירוני של נחל הירקון לובש חג

החגים הבאים עלינו לטובה הם הזדמנות לאיחוד ובילוי משפחתי, מסביב לשולחן אך גם בחיק הטבע. שהייה משותפת בטבע היא הזדמנות פז ליהנות מהמגוון העצום של בעלי החיים והצמחים שיש לארצנו להציע ולהכיר אותם לילדים. אזור נחל הירקון הסמוך לפתח תקווה מספק פתרון נהדר למשפחות שאינן רוצות להרחיק בנסיעה, במקום המכונה "הריאה הירוקה של גוש דן".

כבר שנים ארוכות שרשות נחל הירקון פועלת בנחישות ומבצעת בהצלחה שיקום אקולוגי מקיף לנחל. במהלך השנים בוצעו על ידי הרשות פעילויות בתחום הניקוז, שיפור איכות המים, החי והצומח וטיפוח אתרים היסטוריים ופינות חמד בצד הנחל. בחרנו עבורכם כמה מקומות ששווה לבקר בהם בימי אוקטובר הנעימים.

\ ברכת הנופרים:

בריכת הנופרים היפיפייה שוכנת סמוך למעיינות הירקון, בצד הגדר של מתחם מקורות. אורכה כ-100 מ' והיא מוקפת קנים, עצי ערבה וצמחייה עשירה של גדות נחלים. הבריכה זכתה לשמה בזכות האוכלוסייה הגדולה של הצמח נופר צהוב המתקיימת בה. העלים הגדולים של הנופרים מכסים חלק ניכר משטח הבריכה.

ברכת הנופרים היא "כספת הטבע" של הירקון. הברכה מעניקה אכסניה בטוחה לצמחים ולבעלי חיים המתקיימים בירקון. זהו המקום הרגיש ביותר בנחל ועל כן חשוב לשמור עליו מפני איומים סביבתיים. בגלל הרגישות האקולוגית של המקום, אין לערוך לידו פיקניקים ומובן שאין להיכנס למים. שערי הברכה נפתחים למטיילים בשעות הפתיחה של הגן הלאומי (הביקור ללא תשלום).

איך מגיעים? נכנסים מכביש 483 בדרך הגישה לגן לאומי תל אפק ("מבצר אנטיפטריס"). לא נכנסים לגן הלאומי אלא ממשיכים בנסיעה בדרך עפר המתעקלת שמאלה ומלווה את גדר הגן הלאומי. חונים ברחבת חניה קטנה בקצה גדר הגן הלאומי וממשיכים ברגל היישר לפנים כ-600 מ'.

\נפתול הנופרים והפילבוקס:

נפתול הנופרים הוא אחת מפינות החמד של הירקון. הנפתול כולו מכוסה במרבד מרהיב של עלי צמח המים נופר צהוב. עץ אקליפטוס ענק מצל על הנפתול ועל סביבתו. הנפתול נמצא גם הוא בתחומי גדר ההגנה של ברכת הנופרים והשער אליו נפתח בשעות הפתיחה של גן לאומי מקורות הירקון (הכניסה ללא תשלום).

סמוך לנפתול הנופרים נמצא גשר מקורות הירקון, גשר להולכי רגל ולרוכבי אופניים, הצמוד לגשר הרכבת. העבודות לסלילת מסילת הברזל החלו בשנת 1921. היוזמה להנחת המסילה באה מפרדסני פתח תקוה, שביקשו לייעל את הובלת הפרי לנמל יפו. בזכות המסילה הובילו פרדסני פתח תקוה את יבוליהם ברכבת לראש העין ומשם ללוד ולנמל יפו.

בצדו המערבי של הגשר נמצאת עמדת שמירה עגולה מבטון, הידועה במקומותינו בכינוי "פילבוקס". בימי "המרד הערבי", שהתחולל בשנים 1936 עד 1939, חיבלו ערבים במתקנים רבים ברחבי הארץ ובהם גשרים. עמדת השמירה שימשה את הנוטרים העברים, שפעלו במסגרת הצבא הבריטי. מגני פתחת תקוה ניצלו את העמדה גם במלחמת העצמאות.

איך מגיעים? נוסעים כמו שמתואר לברכת הנופרים, ממשיכים עוד כ-100 מ' מקצה גדר הגן הלאומי ופונים ימינה בדרך שמתעקלת ועוברת מתחת לגשר הרכבת. לאחר המעבר מגיעים לדרך עפר טובה, פונים בה שמאלה ונוסעים כקילומטר, עד לגשר הרכבת.

\ בית הבטון:

בית הבטון הוא פינת חמד לחובבי הנוסטלגיה. המבנה בן שתי הקומות, השוכן ליד כפר הבפטיסטים, שימש בית המשאבות של חברת ההשקיה "פלשתינה", שנוסדה על ידי בצלאל יפה. המבנה הוקם בשנת 1911 ועל כן הוא זכאי לתואר הבית הראשון בארץ ישראל שנבנה מבטון מזוין.

איך מגיעים? מכביש 40, בין פתח תקוה ומחלף קסם (כביש 5) פונים מזרחה על פי השילוט המכוון לגן לאומי מקורות הירקון. לפני שער הגן פונים שמאלה וחונים סמוך לפינת הגדר של כפר הבפטיסטים. צועדים כ-200 מ' לאורך הגדר הצפונית של הכפר עד לירקון ומשם שמאלה לאורך הגדה השמאלית (הדרומית) עוד כ-600 מ', עד לבית הבטון. ניתן לחצות את הירקון בגשר בית הבטון, הסמוך לבית, ולהגיע לפינה מוצלת ויפה.

לפרטים נוספים:

אתר רשות נחל הירקון הכולל מפה אינטראקטיבית, שבילי אופניים, אתרים נוספים ועוד אתר

ועמוד הפייסבוק נחל הירקון שם ניתן ליצור קשר, לשתף בתמונות מטיולים בנחל ועוד.

נחל הירקון

קטגוריות: אירועי סוכות, אירועים, ואירועים בישראל.תגיות: אזור המרכז וירושלים.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים