שבוע האדריכלות הראשון בירושלים – אירועי "בתים מבפנים"

תמונה ראשית: הצלם אביעד בר-נס עבור מוזיאון ישראל

העיר ומזרח ירושלים

העיר העתיקה בירושלים מתפרסת על כקילומטר רבוע אחד והיא מוקפת חומה שנבנתה במאה ה-16 על ידי הסולטאן הטורקי סולימן הראשון. זוהי סביבת מגורים מרתקת בכל היבט– אדריכלי, חברתי, היסטורי ודתי. העיר העתיקה מחולקת לרבעים– יהודי, מוסלמי, נוצרי וארמני– ומאופיינת באווירה קוסמופוליטית ואדריכלות של בני לאומים, דתות ועמים שונים. היא מיושבת ברציפות זה אלפי שנים וכל תקופת התיישבות הותירה בה חותם. העיר העתיקה היא הגרעין האידאי של העיר המשפיע על כל סביבותיו והיא גם גרעין ההתפתחות הפיזי שממנו מתפתחת ירושלים לאורך ההיסטוריה על צירי התנועה לכיוון הערים הסמוכות. ב-1981 הוכרזה העיר העתיקה כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו.

מזרח ירושלים הוא השטח שנמצא צפונית לשער שכם והתפתח על דרך המסחר המקורית לשכם. זהו אזור היציאה הערבית מהחומות שהתפתח בעיקר החל מסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 וכולל בתי מידות שנבנו על ידי אוכלוסייה ערבית אמידה, מוסדות דת רבים (בהם בתי ספר ללימודי דתות), מוזיאון מימי המנדט ושתי אוניברסיטאות בסגנון מודרני על הר הצופים (האוניברסיטה המורמונית והאוניברסיטה העברית).

בית ברובע היהודי

רחוב השמינית 6, הרובע היהודי.

אדריכל: מתי רוזנשיין; 2017.

בית בן שלוש קומות, טיפוסי לרובע היהודי, שנבנה בשלבים בין המאה ה-18 למאה ה-20. הבית בעל קמרונות וקירות אבן עבים, עבר שיפוץ מסיבי שכלל גם תוספת בנייה בשפה אדריכלית מודרנית. כדי להדגיש את הבנייה המסורתית של חלקו המקורי של הבית נבחרה שפה אדריכלית שמאופיינת בחומרים חשופים כמו זכוכית, אבן, בטון ועץ. הביקור יכלול גם עלייה לגג הבית לתצפית מרהיבה על העיר העתיקה.

חמישי, 26.10, 18:00-14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

מוזיאון חצר היישוב הישן

רחוב אור החיים 6, הרובע היהודי בעיר העתיקה.

מוזיאון השוכן בבית עתיק בן 500 שנה ברובע היהודי, אחד משני בתי החצר העתיקים ששרדו ברובע היהודי. המוזיאון מתעד את הוויי החיים של אנשי היישוב היהודי הישן בירושלים עד תש"ח. בימים אלה מתקיימת במוזיאון תערוכה בשם "בלוז לכחולי המדים" העוקבת דמותו של השוטר העברי במשטרת המנדט ברובע היהודי בשנים 1948-1918.

בתערוכה מוצגים כלי עבודה, תלבושות וחפצים שונים המציגים את חיי העבודה של תושבי הרובע בשלהי המאה ה-19. בשעה 11:00 יתקיים סיור עם אוצרת המוזיאון, אורה פיקל-צברי.

שישי, 27.10, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. הסיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים.

כנסיית עמנואל והמתחם הפרוטסטנטי

ליד שער יפו, מול מגדל דוד.

אדריכל: ג'יי-וו ג'והנס, 1849.

סיורים מודרכים בכנסייה הפרוטסטנטית הוותיקה במזרח התיכון המכילה מוטיבים יהודיים ומסתתרת בתוך מתחם של בית הארחה. לצורך בניית הכנסייה הוזמנו סתתי אבן מקצועיים ממלטה, שהכשירו את הדורות הבאים של סתתי האבן בירושלים. הסיורים כוללים גם ביקור במוזיאון הקטן שבמתחם שבו מוצגים מודלים מקוריים של קונרד שיק ובספרייה. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה, הדרכה אחרונה ב-16:00. ההדרכות בעברית ובאנגלית. בשישי יתקיימו גם הדרכות ברוסית.

חמישי, 26.10, 16:00-10:00 | שישי, 27.10, 16:00-10:00 | שבת, 28.10, 16:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בעקבות צלמי המושבה האמריקאית: בתים עתיקים וצלמים ותיקים

הגלריה לצילום בחוצות היוצר, חוצות היוצר 23.

סדנת צילום מיוחדת שתתחקה אחר טכניקות הצילום ואחר מושאי הצילום במגוון תצלומים עתיקים של ירושלים ותנסה לשחזר אותם. הסדנה בהנחיית יעל הרמן – צלם מקצועי ומנחה סדנאות – תתחלק לשלושה חלקים: הראשון, תצוגת תצלומים עתיקים והסבר קצר עליהם ועל הטכניקה שבה צולמו; השני – גיחת צילום בשטח; השלישי – סיכום, הצגת עבודות המשתתפים וסקירה היסטורית זריזה של המושבה האמריקאית בירושלים בשילוב טיפים וטכניקות לעיבוד תמונות. יש להצטייד במצלמה (או בטלפון חכם). מומלץ להביא חצובה ועדשה רחבה.

שישי, 27.10, 13:30-9:30.

סדנה ברישום מוקדם מוגבלת ל-22 משתתפים.

הנגשת העיר העתיקה

נקודת מפגש: שער יפו? השער החדש?

הנסתר והגלוי מתחת לשער יפו

נקודת מפגש: שער יפו.

מתכנן: האמן רן מורין; פרויקט ביוזמת עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) ורשות העתיקות.

מפגש עם האמן רן מורין והצצה לפרויקט הגן הארכיאולוגי שער יפו שתכנן מתחת לשער יפו, שהשלב הראשון שלו הושלם לא מכבר. במפגש יסופר סיפור חשיפתו של האתר במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בשנים 1989 ו-1995 כהכנה לפרויקט ממילא, והממצאים המרשימים שהתגלו בו, בהם קטע מאמת מים עתיקה שהייתה פעילה עד המאה ה-20, בית מרחץ ורחובות מסחריים מהתקופה הביזנטית וקטע מחומת העיר מהתקופה האיובית (המאה ה-13) שקדמה לחומה העותמאנית הקיימת עד היום. לאחר חשיפתו נזנח המקום ונקבר מתחת לחניונים וכבישים מודרניים. מטרת הפרויקט היא לשמר את הממצאים הארכיאולוגיים, להנגישם לציבור ולשלב את האתר במתחם ממילא ובשער יפו כתצוגה היסטורית בכניסה לעיר העתיקה.

שבת, 28.10, 13:30 ו-16:30.

2 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

הקסטודיה טרה סנטה (מנזר סן סלבדור)

נקודת מפגש: השער החדש, העיר העתיקה.

סיורים מודרכים במתחם של הקהילה הקתולית-פרנציסקנית בעיר העתיקה, הכולל מנזר הפעיל מאז המאה ה-16 וכנסייה בסגנון בארוק ספרדי בעלת ציורי קיר וחלונות ויטראז' מ-1880. הסיורים יעברו גם באזור המשרדים הממחיש כיצד בניין מהמאה ה-15 משתנה באופן אורגני בהתאם לצורכי המשתמשים, וכן בחצר המרפאה, בחדרי בית המרקחת הפרנציסקני לשעבר ובצד פשפש החולים.

לרגל יום השנה ה-800 של הנוכחות הפרנציסקנית בארץ הקודש ייפתח לביקור גם מודל הבזיליקה של פרנציסקוס הקדוש מאסיזי עם ציורי הקיר של ג'וטו. שני הסיורים יצאו במקביל.

שבת, 28.10, 11:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים.

בית הקברות של העניים

נקודת מפגש: שער ציון (מחוץ לחומה).

סיור בבית הקברות היהודי הנטוש סמבוסקי השוכן למרגלות קבר דוד בירושלים ושבו נקברו עניי ירושלים במשך יותר מ-200 שנה. הסיור יתחקה אחר הטמונים במקום ששמותיהם נמחקו והפכו לאלמונים, ויספר את סיפורם ואת סיפורו של בית העלמין שבו התקיימו בעבר תהלוכות גניזה מפוארות לספרי תורה. משך הסיור כשעה ורבע והוא יסתיים בשער ציון.

חמישי, 26.10, 10:00 ו-12:00 | שישי, 27.10, 9:00 ו-11:00.

4 סיורים מוגבלים ל-35 משתתפים בכל סיור. אין צורך ברישום מוקדם.

 

המנזר הפרנציסקני אד צ'נקולום

הר ציון (ליד קבר דויד).

מנזר אד צ'נקולום הוקם בשנות ה-30 של המאה ה-20 בשטחו של המסדר הפרנסיסקני הישן שממנו גורשו במאה ה-16. הכנסייה הקטנה שבמתחם מקושטת בחלונות צבעוניים ובפסלים מודרניים ופונה לכיוון חדר הסעודה האחרונה ההיסטורי. הגן הקטן שופץ לאחרונה ומעניק אתנחתא ירוקה להמולת הר ציון. בתחתית הגן גם קאפלה מודרנית קטנה עם חלונות ויטראז'.

שישי, 27.10, 18:00-15:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

השכונות הנעלמות מהעין

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לסינמטק ירושלים, דרך חברון 11.

מסע בעקבות קורותיהן של שתי שכונות בגיא בן הינום שנעלמו – ג'ורת אל ענב ושמאעה – ושסיפורן משקף את הטלטלות ואת השינויים שעברה ירושלים ב-100 השנים האחרונות. את הסיור ידריך ד"ר ראובן גפני, חוקר ההתיישבות היהודית בירושלים ובארץ ישראל בעת החדשה. הסיור יעבור גם בפארק טדי שבו נמצאים שרידי בתיה של שכונת ג'ורת אל ענב ויסתיים בסדנאות של חוצות היוצר השוכנות בתוך בתיה העתיקים של השכונה. משך הסיורים כשעתיים.

שישי, 27.10, 12:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

פיתוח גיא בן הינום

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לסינמטק ירושלים, דרך חברון 11.

אדריכל אבנר סימון – ממשרד ארד-סימון אדריכלים המתכננים את פיתוח גיא בן הינום – יוביל את הסיור באחד האתרים היפים בעיר – אזור המאופיין בנוף קדומים ומהווה חלק מגן לאומי עוטף חומות העיר העתיקה. בסיור יוצגו פרויקטים של פיתוח ושימור בעמק ובסביבותיו, המתוכננים ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ורשות הטבע והגנים, ויידונו סוגיות של תכנון באזור בעל רגישות גבוהה המהווה מפגש לאוכלוסיות מגוונות, ערכי טבע נדירים, אתרים היסטוריים, ארכיאולוגיים ודתיים. משך הסיור כשעתיים. מומלץ להצטייד בנעלי הליכה, כובע ומים לשתייה.

שבת, 28.10, 10:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ספריית רוקפלר

רחוב סולטאן סולימאן 27.

ביקור בספריית רשות העתיקות שבמוזיאון רוקפלר, הספרייה הארכיאולוגית החשובה במזרח התיכון. בספרייה שהחלה לפעול בתחילת המנדט הבריטי, נמצא אוסף ותיק ונרחב של פרסומים בתחום הארכיאולוגיה של ארץ ישראל ושכנותיה. האוסף כולל גם ספרים נדירים בני המאות 17-16, חלקם נכתבו בידי צליינים אירופיים ובהם רשמי מסעותיהם בארץ הקודש, אחרים חוברו בידי חוקרי ארצות ומשלחות צבאיות למזרח התיכון. בסיור יוצא דופן זה ייחשפו מחסני הספרייה ואוצרותיה. משך הסיור כ-30 דקות.

חמישי, 26.10, 16:30 ו-17:15.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים בסיור.

ארכיון אוספי המושבה האמריקנית

נקודת מפגש: גן Palm House, מלון אמריקן קולוני, רחוב לואיס וינסנט 1.

ביקור בארכיון הכולל תצלומים, מסמכים, קטעי עיתונות ואמנויות יפות מהמאה ה-19 המתעדים תקופות מפתח, אירועים מיוחדים ואת חיי היומיום בלבנט מנקודת מבטם של חברי קולקטיב נוצרי משיחי משיקגו שהתיישב בירושלים ב-1881. מייסדי המושבה האמריקנית שהגיעו לירושלים בציפייה לגאולה רוחנית הפכו בהדרגה לקהילה רב לאומית, א-טריטוריאלית, חילונית ויוצרת בת 56 משפחות, וחבריה הנהיגו יוזמות חברתיות, חינוכיות, רפואיות וכלכליות רבות בירושלים. את הביקורים תדריך רחל לב, אוצרת אוספי המושבה האמריקאית, והיא תספר בהם על תהליך הקמת הארכיון ועל חשיבותו להיסטוריוגרפיה המקומית. משך כל ביקור כ-45 דקות.

שבת, 28.10, 12:00 ו-13:00.

2 מפגשים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים במפגש.

קודש וחול באוניברסיטה העברית על הר הצופים

נקודת מפגש: רחבת פרנק סינטרה בקמפוס.

בקמפוס דמוי החומה שנבנה אחרי מלחמת 1967 חבויים שרידי הקמפוס הראשון של האוניברסיטה העברית. הסיור בהדרכת ד"ר יאיר פז – גיאוגרף ומרצה בכיר במכון שכטר ומחבר המאמר "האוניברסיטה העברית כמקדש לאומי חדש"– ידמה מסע בזמן מראשיתה של האוניברסיטה בבית גריי-היל דרך התוכניות השונות ומשמעותם המיוחדת של הבניינים שהיו לאגדה. הסיור יסתיים בבית הכנסת ע"ש הכט שתוכנן על ידי האדריכל רם כרמי. משך הסיור כשעתיים.

יש להציג תעודה מזהה בכניסה לאוניברסיטה.

שישי, 27.10, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

אדריכלות של הנצחה

גבעת התחמושת, רחוב זלמן שרגאי 5.

סיור מודרך בשני פרויקטים באתר גבעת התחמושת שבנייתם הושלמה לאחרונה: אחד מהם הוא גן ירושלים ושביל התוכן והאחר – היכל ההנצחה. בחזית גן ירושלים החדש, המשתרע על פני שבעה דונמים, שולבה  סדרת לוחות המציגה את סיפורה של ירושלים מראשית העת החדשה עד מלחמת ששת הימים. היכל ההנצחה מוקדש ל-182 חללי המערכה על ירושלים ותכנונו התבסס על דרך הנצחה שונה מהמקובל הכוללת אלמנטים כגון חיזיון המחשה, מוזיקה, אש, מים, מסכי נגיעה וחפצים אישיים של הנופלים. באולם הכנסים שהוסב לאחרונה לגלריה, מוצגת כעת תערוכת הצילומים JerusaLENS.

חמישי, 26.10, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 ו-16:00 | שישי, 27.10, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00.

12 סיורים ל-40 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 

מרכז העיר – ציר יפו והנביאים

אזור זה של העיר התפתח בתחילת המאה ה-20  ובעיקר בתקופת המנדט (עם עליית משקלו של המסחר הימי), לאורך ציר התנועה לשפלת החוף לכיוון נמל יפו, ומכאן גם שמו של הרחוב. זהו האזור האורבני ביותר בעיר בזכות התכנון המנדטורי שיצר בו רחובות רחבים שלאורכם בניינים בני חמש קומות עם קומת קרקע מסחרית. זו התשתית שעליה מבוסס מרכז העיר הפעיל והשוקק עד היום. הבנייה המנדטורית חיברה בין התיישבויות קודמות ומפוזרות באזור, כמו שכונת מוסררה והנחלאות, לכדי מערך עירוני רציף.

רחוב הנביאים מאופיין בבנייה מפוארת ומוסדית וכולל כנסיות, קונסוליות ובתי חולים שהתמקמו בעורף העשיר של הציר המסחרי (רחוב יפו).

 

ירושלים הקולוניאלית

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לשער יפו.

במשך 30 שנה תוכננה ונבנתה ירושלים תחת שלטון המנדט הבריטי. באותן השנים שלטה בריטניה בכשליש משטח העולם, ותחת שלטונה תוכננו ונבנו עשרות ערים, חדשות וישנות. איך כל זה השפיע על ירושלים? כיצד מתיישב המושג "עיר קולוניאלית" עם מעמדה של ירושלים כעיר הקודש? ומה הקשר בין כל זה לתנועת האמנויות והאומנויות (Arts&Crafts), לערי גנים ולערי בירה? לרגל 100 שנים לתחילת המנדט הבריטי בירושלים תוביל ד"ר נועה הייזלר רובין סיור שיעסוק בשאלה: האומנם ירושלים היא עיר קולוניאלית? וכן יבחן את תכנונה של עיר הקודש בסביבת שער יפו ולאורך החומות ויסקור את השינויים לאורכו של ציר עירוני מרכזי – דרך חברון. הסיור יסתיים בבית אות המוצר בהקרנת חומרי הארכיון הווירטואלי לאדריכלות ולתכנון העירוני בתקופת המנדט המוקם, בימים אלה על ידי פרופ' מייק טרנר ועל ידי ד"ר נועה הייזלר רובין, בתמיכת הרשות לפיתוח ירושלים.

שישי, 27.10, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

אור באבן

נקודת מפגש: כיכר צה"ל בצד מבנה העירייה.

הזדמנות לשמוע מפי מובילי פרויקט התאורה החדש ברחוב יפו – מנהל הפרויקט איציק פאריינתי ומעצב התאורה קובי רוזנטל (מגיל טייכמן תאורה בע"מ) – איך נולד מיזם התאורה של המונומנטים לאורך רחוב יפו, כיצד התבצע תהליך התכנון והתיאום שלו מול גורמי התכנון והקהילה – בהם תושבים, סוחרים ובעלי בתים – וכן ללמוד על האתגרים שבהארת מבנים ועל שיטות ההארה שנבחרו. הפרויקט בניהול עדן – החברה לפיתוח כלכלי בירושלים. הסיור יסתיים בכיכר ציון. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 26.10, 19:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ישן וחדש בכיכר ספרא

נקודת מפגש: בכיכר ספרא, בכניסה למתחם כריות הבטון ליד הכניסה לבניין 3.

אדריכל: ג'ק א' דיאמונד; קולקר-קולקר-אפשטיין; אדריכל שימור: פיטר בוגוד, 1992.

סיור בקמפוס כיכר ספרא שיכלול ביקורים במבנים ההיסטוריים שבמתחם אשר הותאמו לשימוש עכשווי: בניין הקונסוליה הרוסית ובית ברגהיים האחורי, בניין העירייה ההיסטורי מתקופת המנדט, מבנה בית החולים הרוסי לשעבר, כספת בנק ברקליס ותצפית מרהיבה על כיכר צה"ל. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 26.10, 12:00 (סיור באנגלית) ו-16:00.

2 סיורים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

תיעוד וסקר ליפתא: תערוכה והרצאות

המרכז לעיצוב אורבני בית המודל, כיכר ספרא, בניין 1, קומה מינוס 1.

בין השנים 2017-2013 ביצע מינהל השימור ברשות העתיקות תיעוד וסקר מקיפים של הכפר ליפתא במטרה להביא לשימור מרבי של המקום (ובעקבות אישור תוכנית 6036 החלה על שטח הכפר). זוהי אחת מפעולות התיעוד המקיפות והנרחבות שבוצעו למתחם היסטורי בישראל, והיא הובילה לחשיפת ממצאים ולהבנה מחודשת של שלבי התפתחות הכפר. הפרויקט כלל גם תיעוד מקיף של הכפר והסביבה: סקר סביבה ונוף, סקר משאבי טבע, סקר ארכיאולוגי, תיעוד היסטורי של הכפר והמרחב הציבורי וניתוח הרכב האוכלוסייה. התיעוד בוצע על ידי צוות אדריכלים ומהנדסים מטעם מינהל השימור ברשות העתיקות ובהשתתפות משרדי אדריכלים ומומחים בתחומים השונים.

לרגל פתיחתה של התערוכה ליפתא: כפר מסורתי ומורשת נדירה. חשיפת ממצאי סקר רשות העתיקות בבית המודל יוצגו ממצאי הסקר. התערוכה תוצג במקום עד תחילת נובמבר 2017.

חמישי, 26.10, 19:00 – ערב פתוח והרצאות; שישי, 27.10, 13:00-9:00 – תערוכה פתוחה.

תערוכה והרצאות פתוחות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ספיד דיזיין

נקודת מפגש: הבמה המרכזית בכיכר ספרא.

איך להתאים חלל קטן למשפחה מתרחבת? איך לשלב בדירה פתרונות אחסון יעילים?

IID – אגודת מעצבי הפנים בישראל  מזמינה את תושבי ירושלים לקבל ייעוץ אדריכלי ועיצובי ללא תשלום. במרתון של ייעוצים שיתקיים בכיכר ספרא, יעניקו עשרות מעצבי פנים בכירים שירותי ייעוץ בפגישות פרטיות של כחצי שעה ויסייעו לכם במציאת פתרונות לבעיות עיצוביות.

שימו לב, כדי לקבל ייעוץ יש להגיע מצוידים בתוכנית הדירה או בשרטוט של החלל (כולל מידות) וכן בתמונות.

אגודת מעצבי הפנים היא אגודה ותיקה ששמה הקודם היה אגודת אדריכלי הפנים, והיא מאגדת מאות חברים העוסקים בתכנון ובעיצוב פנים. מטרת האגודה היא קידום מקצוע עיצוב הפנים בישראל והגברת המודעות לחשיבותם של מעצבים מקצועיים.

שישי, 27.10, 13:00-10:00.

פגישות הייעוץ על בסיס "כל הקודם זוכה".

 

The Post Hostel

רחוב יפו 23 (הכניסה מרחוב כורש 3, קומה 3).

אדריכלי הבניין המקורי: אוסטן הריסון ופרסי וינטר, 1938. אדריכל האכסניה: מיכאל אזולאי, 2017.

סיורים קצרים באכסניה המעוצבת בסגנון אורבני תוסס ונמצאת בקומתו העליונה של בית הדואר המרכזי של ירושלים שבמרכז העיר. המבנה המקורי שתכננו שניים מבולטי אדריכלי המנדט הבריטי משלב בין מאפייני הסגנון הבינלאומי ובין מוטיבים אוריינטליים ומקומיים כגון שבע הקשתות שלאורך הכניסה הראשית. הזדמנות לגלות שינוי ייעוד והתחדשות עירונית במיטבם.

חמישי, 26.10, 15:00; שישי, 27.10, 13:00; שבת, 28.10, 13:00.

3 סיורים מוגבלים ל-20 הבאים הראשונים.

 

נובוי ירוזלימה

מוזיאון אסירי המחתרות, משעול הגבורה 1, מגרש הרוסים.

אדריכל: מרטין איוונוביץ' אפינגר, 1864.

מוזיאון פתוח וסיורים מודרכים באחד החללים המרשימים בעיר ששימש במקור כאכסניית צלייניות רוסיות, ובתקופת המנדט הפך לבית סוהר שבו נכלאו גם אסירי המחתרות. בגלגולו השלישי הפך למוזיאון המוקדש למאבק המחתרות למען הקמת המדינה, ובו שחזור של בית הכלא המנדטורי על תאי האסירים, בתי המלאכה, בית הכנסת, תאי הצינוק והגרדום.

בסיורים יוענק דגש לשימור ואדריכלות במוזיאון ובמגרש הרוסים ואותם ידריך מנהל המוזיאון יורם תמיר. משך הסיורים כשעתיים.

חמישי, 26.10, 17:00-9:00 (מוזיאון פתוח וכניסה חינם למשתתפי בתים מבפנים), סיורים מודרכים יתקיימו ב-13:00 וב-16:00 | שישי, 27.10, 13:00-9:00 (מוזיאון פתוח וכניסה חינם למשתתפי בתים מבפנים), סיורים מודרכים יתקיימו ב-10:00 וב-12:00.

4 סיורים מוגבלים ל-40 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

שימור, התחדשות ופיתוח במגרש הרוסים

נקודת מפגש: רחוב הלני המלכה פינת רחוב יפו.

סיור בהדרכת מלכה אליהו-קוסוביץ שיתרכז בנובה ירוסלמה (ירושלים החדשה) המוכרת גם כמגרש הרוסים – עיר בתוך עיר שנבנתה החל מהמחצית השנייה של המאה ה-19 עבור צליינים רוסים. בסיור יוצגו השיניים הדרמטיים העוברים על המתחם ויועלו סוגיות של שימור מול התחדשות ובנייה במרכז העיר. הסיור יתעכב לצד כמה מהמבנים המשמעותיים במתחם: בניין בצלאל החדש, המבנים לשימור בכיכר ספרא וחצר סרגיי. משך הסיור כשעתיים וחצי.

שבת, 24.10, 17:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

וילה בראון

רחוב הנביאים 54.

אדריכל מקורי: לא ידוע, סוף המאה ה-19; שימור: אדריכל נחום מלצר ואדריכלית גלית שיפמן בר נתן; אדריכלות: אדריכל מיקי כהן מגן; תכנון פנים: מוריס אלגזי; עיצוב פנים: אריאלה גלוק וליאון אביגד, 2017.

סיור עם לאון אביגד, היזם ומבעלי המלון, בבית האבן ההיסטורי שהפך למלון בוטיק מסוגנן. המלון מעוצב בהשראה קולוניאליסטית המבקשת להחיות את הרוח העותמאנית של תקופת בנייתו ואת אווירת הנהנתנות של הקולוניאליזם האירופי בארץ הקודש. בסיורים יתואר סיפור חייו של הרופא היהודי יצחק (גרגורי) אמציסלבסקי, הדייר הראשון בבית שנודע כד"ר ד'ארבלה, גלגוליו של הבניין במשך 150 שנותיו והאתגרים האדריכליים שבשימורו והפיכתו למלון. משך הסיורים כ- 40 דקות.

שבת, 28.10, 11:00, 11:50, 12:40, 13:30, 14:20.

5 סיורים מוגבלים ל-100 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית תבור, המכון השוודי ללימודי תיאולוגיה

רחוב הנביאים 58.

אדריכל: קונרד שיק, 1889-1882.

סיורים מודרכים במבנה שהוכתר בעבר על ידי טדי קולק בתואר "הבית היפה ביותר בירושלים". הבית נבנה עבור משפחתו של קונרד שיק ובתכנונו ושימש את משפחתו מ-1882 עד 1901. מבחינת סגנונו האדריכלי מאופיין הבית בסגנון אירופי ובמוטיבים אוריינטליים. כיום בית תבור הוא בבעלותה של הכנסייה הלותרנית השוודית ומשמש כמכון אקדמי ללימודי תיאולוגיה. את הסיור בחמישי ינחה ישראל הרן מצוות בית תבור. את הסיורים בשבת תדריך ציפי רון – פעילה סביבתית, יו"ר הוועדה לנופי תרבות באיקומוס וחברה בוועדת השימור העירונית – והם יכללו כניסה לגן האינטימי ולקאפלה. לא תותר כניסה עם כלי נשק.

חמישי, 26.10, 9:00 | שבת, 28.10, 10:00 ו-11:30.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית הספר האנגליקני הבינלאומי

רחוב הנביאים 82.

אדריכל: ברספורד פייט (אנגליה), 1897.

בואו לגלות מתחם המסתתר מאחורי חומה במרכז העיר ובתוכו מבנה בצורת פרסה הטובל בגן מוצל. המבנה שימש בראשיתו כבית חולים מודרני של האגודה האנגליקנית, וסביבו ניטע גן רחב ידיים לצמחי מרפא ששימש גם כמקום מרגוע לחולים. במלחמת השחרור אירח המבנה את בית החולים הדסה, וכיום הוא משמש כבית ספר אנגליקני. הסיורים ייפתחו בפרזנטציה קצרה על תולדות המבנה. סיור ל-25 משתתפים יצא מדי שעה עגולה, סיור אחרון ב-16:00. לא תהיה אפשרות להתהלך במתחם באופן עצמאי.

שבת, 28.10, 16:00-10:00.

סיורים ל-25 הבאים הראשונים בכל סבב. אין צורך ברישום מוקדם.

 

עצים עתיקים במרכז העיר

נקודת מפגש: בסמוך לדלתות ההיסטוריות של בית החולים ביקור חולים, רחוב שטראוס 5.

סיור עם לירון דין, מתכננת סביבה בחברה להגנת הטבע בירושלים, ועם ישראל גלון, מנהל אגף פרחים והנדסת הצומח במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, לרגל השקת מפת סיור עצים עתיקים וייחודיים בשכונות מרכז העיר. במפה מצוינות 14 נקודות עניין, ברובן המוחלט עצים עתיקים וייחודיים מסקר החברה להגנת הטבע. הסיור יעסוק בעצים, במאפייניהם המיוחדים ובחשיבותם לסביבה העירונית כחלק מתכנון עירוני מקיים.

המסלול יכלול בחלקו הליכה בשכונות במרקם חרדי, נא להגיע בלבוש מתאים. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 27.10, 8:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-40 משתתפים.

 

לשכת הבונים החופשיים

רחוב עזרת ישראל 13.

מפגשים בבית הבונים החופשיים שבמרכז העיר שיכללו הרצאה וסיור במבנה. הזדמנות יוצאת דופן לבקר בחדר הטקסים המקושט ועתיר הסמלים המשקפים את ההיסטוריה של הארגון, מטרותיו ושורשיו העתיקים. משך כל מפגש כשעתיים.

חמישי, 26.10, 14:00 ו-16:00 | שישי, 27.10, 12:00 ו-14:00 | שבת, 28.10, 10:00, 12:00, 14:00 ו-16:00.

8 מפגשים ל- 50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.  

 

בית הכנסת שבבית היתומים הספרדי

סמטת משיח בורוכוף, ליד רחוב יפו 91 (בין רחוב יפו ואגריפס ומול מסילת ישרים).

אדריכל: לא ידוע; 1902.

הצצה קצרה למבנה בית היתומים הספרדי הנחבא בסמטה צדדית במרכז העיר, ולמרות איכויותיו האדריכליות מצבו מוזנח ורבים אינם מכירים אותו. המבנה בנוי בצורת האות ח' ובעל חצר פנימית מרוצפת, והוא נבנה על ידי האחים בורוכוף ועל ידי משפחת יששכרוף שעלו מבוכרה, כדי לשמש בית לילדים ספרדים יתומים. הביקור יודרך על ידי לואי ליפסקי, נציג בית כנסת אחדות ישראל שבקומתו השנייה של המבנה, והוא יתמקד בתולדות בית הכנסת המנציח את חללי האצ"ל והלח"י. משך כל מפגש כשעה וחצי.

חמישי, 26.10, 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 ו-17:00 (מפגש באנגלית) | שישי, 27.10, 9:00, 11:00 (מפגש באנגלית), 13:00, 15:00 ו-17:00 | שבת, 28.10, 12:00, 14:00 ו-16:00.

13 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

גג לעירוניות חדשה

מרכז כלל, רחוב יפו 97. היציאה לסיורים משער אליאנס.

סיור מעורר אופטימיות בבניין כלל שבמרכז העיר, העובר בשנים האחרונות תהליכי התחדשות ושינוי ייעוד. בסיורים יוצגו הקבוצות שהחלו לפעול בו לפני כשנתיים: מוסללה, נחלתה, קיימותה וקואופרטיב בשותף, וכן המרפסת – שילוב בין פארק עירוני על גג, סטודיו לאמנות וקיימות, מרחב ציבורי ומעבדת מחקר על חיים עירוניים מקיימים.

בניין כלל נבנה בשנות ה-70 על חורבותיו של בית הספר תורה ועבודה כמרכז הקניות הראשון בירושלים – קונספט חדשני לתקופתו. לבניין שתוכנן על ידי האדריכל דן איתן 15 קומות, והוא אמור היה להיות הסנונית הראשונה בתוכנית לבניית מגדלים במרכז העיר. התוכנית הופסקה לאחר בניית בניין זה עקב הביקורת שעורר.

בסיור יסופרו תולדות הבניין ויוצגו הפעילויות המתקיימות בו, מרביתן מתרחשות במרחב הציבורי מתוך רצון לייצר מודל חדש, שבו פעולה אמנותית בעלת זיקה חברתית מתרחשת במרחב העירוני ומשפיעה עליו.

שישי, 27.10, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

שכונות, חצרות ובתים בנחלאות

נקודת מפגש: כיכר הדוידקה, בצומת הרחובות יפו, הנביאים וכי"ח.

סיור עם רפי כפיר מחברת אהבת ירושלים בחלקים הישנים של שכונות הנחלאות, אלו שנבנו החל משנות ה-70 של המאה ה-19 עד שנות ה-30 של המאה ה-20 ומתאפיינים במבנה הטיפוסי של חצרות משותפות ומבננים המאורגנים לשכונות. הסיור יתמקד בסיפור תולדות השכונות והבנייה היהודית עם תחילת יציאת האוכלוסייה היהודית אל מחוץ לחומות.

שישי, 27.10, 11:30 | שבת, 28.10, 11:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

אני קיר פוליטי

נקודת מפגש: כיכר הדוידקה (ליד המזרקה), בצומת הרחובות יפו, הנביאים וכי"ח.

מתי, אם בכלל, התבוננתם בתשומת לב בכתובת או בציור שרוססו על קיר ברחוב? רובנו מסננים את המידע הזה כ"רעש" רחוב, אבל בסיורים שיובילו אמני הגרפיטי מצוות גרפיטיול תוענק להם תשומת לב מלאה וייעשה ניסיון לחקור את המופעים הירושלמים של סגנון האמנות האורבני שנפוץ היום כמעט בכל עיר גדולה בעולם. דרך הכתובות והציורים ייחשפו מתחים בין קבוצות שונות בעיר, תחומי העניין שלהן והמציאות בעיר הקודש דרך משקפיים אקטיביסטיים; ויעלו לדיון נושאים כגון גבולות היצירה וחופש הביטוי. הסיור מעגלי ויסתיים בנקודת ההתחלה.

חמישי, 26.10, 20:00.

סיורים ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 

בית אליאנס – בית רוח חדשה לקהילות יוצרות

רחוב כי"ח 5.

אדריכל: לא ידוע; שנת בנייה: 1899.

ביקור במבנה בית הספר אליאנס לשעבר השוכן צמוד לשוק מחנה יהודה. זהו אחד משני המבנים של אליאנס בירושלים אשר שימשו בזמן מלחמת העצמאות כמשכן לכ-100 משפחות פליטים מימין משה ולאחר מכן כאכסניה זמנית לבתי ספר שונים. מאז שנת 2000 עמד המבנה נטוש, וב-2016 קיבלה אותו עמותת רוח חדשה לשימוש זמני כדי להופכו לחממה לקהילה יוזמת, יצירתית ומקצועית בירושלים. בסיור יוצגו סיפורו של המבנה, הקבוצות השונות הפועלות בו כיום וכן החללים שהותאמו לצורכיהן.

שבת, 28.10, 20:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

חצר המכון הגיאולוגי במתחם שנלר

רחוב מלכי ישראל 30.

חמישי, 26.10, ??

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מתחם שנלר

נקודת המפגש: הכניסה למתחם, רחוב מלכי ישראל 34.

ביקור באחד האתרים ההיסטוריים החשובים בירושלים שנבנה באמצע המאה ה-19 כבית חינוך של המיסיון השווייצרי-גרמני אשר היה אז הגדול במזרח התיכון, שימש כמחנה בריטי בימי המנדט וכבסיס צבאי של צה"ל מ-1948 עד 2010. בשנים האחרונות עבר המתחם פיתוח ובינוי שכללו תוכנית שימור מוקפדת. הסיור בהדרכת האדריכל ד"ר גיל גורדון – יוזם תוכנית השימור של המתחם – יתאר את תולדות המקום ואת מצב שימורו ופיתוחו נכון להיום. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 27.10, 9:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בין אמונה לאמנות

נקודת מפגש: רחוב יהודה המכבי 7, מקור ברוך.

הזדמנות להתוודע לגלריית המקלט לאמנות הפועלת בתוך מקלט בלב השכונה החרדית מקור ברוך. המפגשים ייפתחו בסיור בשכונה, היכרות עם הוויי החיים של תושביה ומבני הציבור שבה ויסתיימו בשיחה בגלריית המקלט לאמנות על המתח שבין אמונה לאמנות. הגלריה הוקמה בשנת 2000 על ידי הצייר איקא ישראלי שחזר בתשובה.

משך הסיור כשעה וחצי. המשתתפים מתבקשים להגיע בלבוש צנוע.

חמישי, 26.10, 18:00 ו-20:00 | שישי, 27.10, 8:00 ו-11:00.

4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

תחנת ירושלים יצחק נבון

נקודת מפגש: שדרות שז"ר, מול מבנה בנייני האומה (בסמוך לרכבי הורוביץ).

יזם התוכנית: משרד התחבורה באמצעות רכבת ישראל. פרויקט בביצוע.

הזדמנות לסייר באתר העבודות של תחנת קו הרכבת ירושלים-תל אביב ולשמוע מפי מנהלי הפרויקט על האתגר הטכנולוגי ועל המורכבות ההנדסית שבכריית מנהרות באורך עשרות קילומטרים בתוך ההר, בניית גשרים מהארוכים והגבוהים ביותר בישראל ובניית תחנת הרכבת הגדולה והעמוקה ביותר בישראל.

הסיור יכלול הסבר קצר על הפרויקט, כניסה למבנה התחנה שבנייתו בעיצומה בימים אלו וירידה למנהרות הרציפים של התחנה בעומק 80 מטרים מתחת לאדמה.

הכניסה בקבוצות של 20 איש בכל סבב. יש להגיע 15 דקות לפני תחילת הסיור כדי להתעדכן בהוראות הבטיחות.

ההשתתפות בסיורים במכנסיים ארוכים ובנעליים סגורות בלבד. לא תתאפשר כניסה לאתר ללא לבוש זה. מבקרים עד גיל 18 מחויבים בליווי הורה או מבוגר מטעם ההורה. לא תתאפשר השתתפות לילדים מתחת לגיל 5.

הסיור באתר הבנייה אינו נגיש לנכים ולבעלי מוגבלות הליכה. מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית. למגיעים ברכב מומלץ לחנות בחניון בנייני האומה ולעבור דרך המנהרה לכניסה לאתר העבודות בשדרות שז"ר צמוד לתחנות האוטובוסים.

 שישי, 27.10, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30.

10 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים בכל חצי שעה.

 

הארכיון הציוני המרכזי: בעקבות אוספי הרצל וקאופמן

רחוב הרליץ (גאורג) 2 (החניה בחניון בנייני האומה בתשלום).

אדריכל: משה זרחי; 1987.

סיורים מודרכים במרתפי הבניין בן שש הקומות הנסתר מן העין שבו שמור החומר הארכיוני של התנועה הציונית מראשיתה, המתעד את אוצרות הציונות ואת חיי היישוב היהודי בארץ ישראל מסוף המאה ה-19 עד לעשורים הראשונים של המדינה. הביקור יכלול כניסה למחסנים והצצה במסמכים נבחרים, מפות, תצלומים, כרזות בעקבות חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ואבי האדריכלות הציונית, ריכארד קאופמן.

חמישי, 26.10, 16:00 ו-17:00.

2 סיורים ל-25 הראשונים. ברישום מוקדם.

 

מנהרת פרויקט הכניסה לעיר ירושלים

נקודת מפגש: שדרות שז"ר, בין בנייני האומה למסעדת אמא (מול משרד החוץ הישן).

הפרויקט הוא שיתוף פעולה בין משרד התחבורה, משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ועיריית ירושלים. העבודות מנוהלות על ידי חברת עדן ועבודות התשתית מבוצעות על ידי חברת מוריה.

הזדמנות לסייר באתר העבודות התת קרקעי של פרויקט הכניסה לעיר שיהפוך לרובע העסקים, התחבורה והתרבות הגדול בארץ, ולשמוע מפי מנהליו על האופן שבו מתבצע המהפך בכניסה לעיר. רובע הכניסה לעיר הוא הפרויקט הגדול ביותר בארץ ועלותו מוערכת ביותר ממיליארד וחצי שקל. במסגרתו צפויים להיבנות 24 בניינים, מרחבים ציבוריים ומגוון מבני תרבות, פנאי ובילוי.

הסיור יכלול הסבר קצר על הפרויקט וכניסה למנהרות החפורות מתחת לפני הקרקע.

הכניסה בקבוצות של 30 איש בכל סבב. יש להגיע 15 דקות לפני תחילת הסיור כדי להתעדכן בהוראות הבטיחות. משך הסיור כ-45 דקות.

ההשתתפות בסיורים במכנסיים ארוכים ובנעליים סגורות בלבד. לא תתאפשר כניסה לאתר ללא לבוש זה. מבקרים עד גיל 18 מחויבים בליווי הורה או מבוגר מטעם ההורה. לא תתאפשר השתתפות לילדים מתחת לגיל 5.

הסיור באתר הבנייה אינו נגיש לנכים ולבעלי מוגבלות הליכה. מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית בלבד. למגיעים ברכב מומלץ לחנות בחניון.

שישי, 27.10, 11:00 ו-12:00.

2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-20 משתתפים.

 

מרכז העיר – משער יפו מערבה

אזור זה כולל את השכונות היהודיות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה במחצית השנייה של המאה ה-19, משכנות שאננים ושכונת המערבים; ואת רחביה וטלביה – שכונות המגורים של האוכלוסייה הירושלמית האמידה, היהודית והערבית בהתאמה. זהו אזור שהתפתח על הציר לעזה (רחוב עזה ברחביה) וכולל גם את קריית הלאום שבה שוכנים מבני הממסד והממשל של מדינת ישראל, את האוניברסיטה העברית שבגבעת רם ואת שדרת המוזיאונים.

בסיור רגלי באזור אפשר לעקוב אחר השינויים בסגנונות הבנייה המתרחשים ככל שמתרחקים מערבה מחומות העיר העתיקה: בתי אבן פשוטים וצפופים, אחר כך אדריכלות מודרניסטית של תקופת המנדט בשכונת רחביה ובנייה ערבית מפוארת בטלביה ולבסוף אדריכלות ישראלית בקריית הלאום.

 

הקרנת חומרי הארכיון הוירטואלי בבית אות המוצר

בית אות המוצר, דרך חברון 12.

חמישי, 26.10, 17:00-10:00 | שישי, 27.10, 17:00-10:00 | שבת, 28.10, 17:00-10:00.

הקרנה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

בית אות המוצר הירושלמי

דרך חברון 12.

אדריכל: קליפורד הולידיי, 1925.

סיורים בבניין ההיסטורי שסופח כהרחבה לבית החולים לעיניים של אבירי סנט ג'ון מאנגליה (היום מלון הר ציון). הבניין צופה אל חומות העיר העתיקה ואל הר ציון ובחצרו מזרקה, חדר מעוטר קרמיקה ארמנית וסמלי אצולה סקוטיים. במקום גם העתק מגילת כסף בת 2,700 שנה ועליה ברכת כוהנים בכתב עברי קדום. בסיורים יוצג סיפורו ההיסטורי של המבנה, והם יכללו ביקורים בסדנאות האמנים הפועלים במקום והדגמה של תהליכי ייצור תכשיטים בימי קדם ובימינו. הסיור יסתיים בתצפית מודרכת מגג הבית לעבר החומות.

חמישי, 26.10, 17:00-10:00 | שישי, 27.10, 17:00-10:00 | שבת, 28.10, 17:00-10:00. סיור מודרך יצא בכל שעה עגולה. סיור אחרון יצא בחמישי ובשבת ב-17:00, ובשישי ב-16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הכנסייה הסקוטית

רחוב דוד רמז 1 (בין גן הפעמון לתיאטרון החאן).

אדריכל: קליפורד הולידיי, 1930.

בית פתוח בכנסייה ובבית ההארחה במתחם שנבנה ב-1930-1927  כאתר הנצחה לחיילים הסקוטים שנפלו במלחמת העולם הראשונה במסגרת שירותם בצבא הבריטי. הכנסייה נקראת גם כנסיית אנדריוס על שם אחד מ-12 השליחים של ישוע והפטרון של סקוטלנד, והיא נבנתה בכוונה תחילה מאבן קִרְטון צהבהבה המתיישנת מהר יחסית, כדי לשוות לה מראה עתיק. בחמישי ובשישי יצטרף לסיורים ניר אורטל, מורה דרך ירושלמי ומנהל ארכיון התמונות ביד יצחק בן-צבי, ויספר על הרעיונות, האישים והקונפליקטים שמאחורי בניית הכנסייה ועל הדמויות ובעלי החיים שהונצחו בה.

חמישי, 26.10, סיור מודרך ב-17:00 | שישי, 26.10, סיור מודרך ב-10:00 | שבת, 27.10, 21:30-9:30. סיורים מודרכים יצאו ב-13:00 וב-14:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית האמנית בירגיטה יוארי-אילן

טורא 30, ימין משה.

אדריכל: לא ידוע, 1860; תוספת: אדריכל לב שטרן, 1979.

ביקור בבית מקורי של שכונת משכנות שאננים המשקיף אל העיר העתיקה, ושהורחב בשנות ה-70 כשהפך לביתה של האמנית השבדית בירגיטה יוארי-אילן. הביקור יכלול סיור קצר בבית העמוס ברהיטים ובחפצים שבדיים מסורתיים ובציוריה של בירגיטה, וכן מפגש עם האמנית אוהבת ישראל. הכניסה לבית בקבוצות של 25 איש בכל חצי שעה.

שישי, 27.10, 13:00-10:00 | שבת, 28.10, 20:00-17:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מלון ענבל

רחוב ז'בוטינסקי 3.

אדריכל: יעקב רכטר, 1983. אדריכל התוספת והבניין המחודש: מייקל שוורץ אדריכלים, 2017-2011.

סיור בבניין האיקוני שתוכנן על ידי יעקב רכטר ז"ל, חתן פרס ישראל לאדריכלות, בניין המדגים פרשנות מודרנית לאדריכלות ירושלמית מסורתית. בסיורים שיוביל אדריכל נמרוד איתן ממשרד האדריכלים מייקל שוורץ יוסבר כיצד באה לידי ביטוי השפה האדריכלית שיצר רכטר גם בתכנון החדש. הסיורים יסתיימו בתצפית מטרקלין העסקים של המלון שבקומתו השביעית, לנוף מרהיב של העיר העתיקה.

חמישי, 26.10, 15:00 ו-16:30.

2 סיורים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

בניין ימקא

רחוב דוד המלך 26.

אדריכל ארתור לומיס הרמון, 1933.

בואו לשמוע על ההיסטוריה של הבניין היפהפה שתוכנן על ידי אחד מאדריכלי האמפייר סטייט בילדינג, ועל ציורי הקיר והתקרות שמעטרים את חלליו. בסיור יוצגו סממני שלוש הדתות הטבועים בבניין, והוא יכלול ביקור בחדר התפילה התת קרקעי ובחדר הפעמונים שבראש המגדל. משך הסיור כשעה.

חמישי, 26.10, 16:00 | שישי, 27.10, 16:00 | שבת, 28.10, 16:00.

3 סיורים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בין ימקא לקטמון

נקודת מפגש: בכניסה לימק"א, רחוב דוד המלך 26.

מגרשי הכדורגל המיתולוגיים של ימקא וקטמון – שני אתרי מורשת עבור כל אוהד כדורגל ירושלמי – הם גם מרחבים אורבניים אינטנסיביים שבהם התקיימו ומתקיימים חיי קהילה ותהליכים נדל"ניים. הסיור שיוביל רועי אופנבכר ממחלקת ההדרכה של הפועל קטמון ירושלים יעסוק בכל אלה וכן יחשוף את הפולקלור הייחודי של הכדורגל המקומי, המאבקים החברתיים, הפוליטיקה, שירי האוהדים ואפילו שירת משוררים המבכה את חורבן המגרשים. משך הסיור כשעתיים.

חמישי, 26.10, 17:00 | שבת, 28.10, 15:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

מעבר לחומה: גינות וגנים נסתרים

נקודת מפגש: בוסתן גוזלן מאחורי מלון המלך דוד, רחוב דוד המלך 23.

סיור עם ישראל גלון, מנהל אגף פרחים והנדסת הצומח במשרד החקלאות, שיחשוף את הגינות הנסתרות מהעין שבמרכז ירושלים: בוסתן גוזלן, גינון מכלים בכפר דוד, גינה סודית מאחורי מלון מצודת דוד, גן מוסלמי סמוך למוזיאון יהודי צפון אפריקה, הגינה הקהילתית זמנהוף וגינת גג במגרש ימקא הישן. משך הסיור כשלוש שעות.

שבת, 28.10, 9:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-60 משתתפים.

בית לורנצו סאראפיין (המפעל)

רחוב המערבים 3, מחנה ישראל.

ביקור בבית שנבנה ב-1865 כחלק ממחנה ישראל – השכונה היהודית השנייה מחוץ לחומות והראשונה שנבנתה ביוזמה פרטית של המוגרבים – והזדמנות לשמוע על התוכניות העתידיות למבנה. הבית עבר גלגולים שונים ולאחר שנים שבהן עמד נטוש פועל בו כיום קואופרטיב האמנים המפעל המונה כ-50 יוצרים מקומיים. האמנים בקהילת מפעל יוצרים במקום ומקיימים בו אירועים מתוכננים לצד פעילויות ספונטניות. בסיורים עם דיילי האמנות של המפעל יבוארו יצירות במרחב ובסיורים עם האדריכלים אורית אופק פיידמן ואבנר אופק, וכן יסופרו תולדות הבית ויוצגו המודל והתוכניות העתידיות למבנה. הפרויקט ביוזמת ובניהול עדן החברה לפיתוח כלכלי בירושלים.

חמישי, 26.10, 23:00-11:00 (בית פתוח) | שישי, 27.10, 17:00-10:00 (בית פתוח), ב-13:00 סיור אמנותי; ב-15:00 יתקיים סיור עם אדריכלים אורית אופק פיידמן ואבנר אופק.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/hamiffal/

לאתר: http://hamiffal.com/

 

גרפיטי בירושלים

נקודת מפגש: בשער הכניסה לקניון ממילא מרחוב שלמה המלך.

כיצד משפיעה האבן הירושלמית על הגרפיטי בעיר, מה מבדיל את סצנת אמנות הרחוב של ירושלים מערים אחרות בישראל ומיהם צמד האמנים הירושלמי שנחשבים לשם החם ביותר בתחום?
סיור בהדרכת שחר בן נון, מדריכת סיורי אמנות אורבניים בסיירת סיורי אמנות שיסקור את השדה הצעיר אך הרחב, העשיר והמגוון של הגרפיטי בירושלים. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 26.10, 19:00 (סיור לילי עם פנסים) | שישי, 27.10, 10:00 | שבת, 28.10, 10:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-40 משתתפים.

נחלת שבעה בראי התכנון האקלימי

נקודת מפגש: ליד הפסל של משה שק ברחוב יואל משה סלומון 8.

ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, תוביל את הסיור שיתבונן בסביבה הבנויה דרך משקפיים אקלימיים ותציג את הסמטאות הצרות והציוריות של נחלת שבעה כמודל אידיאלי להתמודדות עם בעיות של חום, של קור, של מחסור במים ואפילו כפתרון יצירתי של דיור בר השגה. משך הסיור כשעה.

שישי, 27.10, 15:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מורשת מוסתרת – סיור בבית הקברות המוסלמי בממילא

נקודת מפגש: רחוב אגרון 3, בגן העצמאות, ליד תחנת מוניות רחביה (מתחת לשופרסל אגרון).

סיור עם הארכיאולוג יונתן מזרחי ועם מורת הדרך אנה וידר מארגון עמק שווה, שיתחקה אחר תולדותיהם של בית הקברות המוסלמי העתיק ושל בריכת ממילא, הקבורים ברובם תחת גן העצמאות. בסיור יוצגו ממצאים שנחשפו בחפירות הארכיאולוגיות שהתקיימו באתר בשנת 2000 וחשפו את מערכת המים מהתקופה הרומית ואת בית הקברות המוסלמי, שהיה החשוב באזור  ובשימוש במשך כאלף שנה. הסיור יכלול מפגש עם אחמד דג'אני, נצר לשושלת ירושלמית פלסטינית ותיקה, שיספר את סיפור המשפחה ואת סיפור המקום, וייפתח לביקור את אחוזת הקבר המשפחתית. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 27.10, 9:00 ו-11:00 (סיור באנגלית) | שבת, 28.10, 10:00 ו-16:00.

4 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

ספריית שוקן

בלפור 6, רחביה.

אדריכל: אריך מנדלסון, 1936.

סיורים בבית שתוכנן על ידי האדריכל אריך מנדלסון (שתכנן בין היתר גם את בית ויצמן ברחובות ואת בית החולים הדסה הר הצופים) ונחשב לאחת מיצירות המופת האדריכליות בירושלים. את הסיורים ידריך האדריכל נעם סרי מיד בן צבי שיסקור את המבנה שתוכנן עבור ספרייתו של שלמה זלמן שוקן ויעניק הצצה נדירה לתקופת ראשית התיעוש בארץ ישראל, שבה כל פריט בבית תוכנן על ידי האדריכל – מהידיות עד מתקן המטריות. כיום פועל הבית כספרייה פתוחה לציבור וכמכון מחקר למדעי היהדות. משך כל סיור כחצי שעה.

שישי, 27.10, 9:00, 9:45 ו-10:30.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-35 משתתפים בסיור.

 

מקומון ירושלמי

רחוב המלך ג'ורג' 58.

אדריכל: ד"ר אלכסנדר פרידמן, 1958.

סיורים חווייתיים ומפתיעים שיחשפו את סיפורו של רחוב המלך ג'ורג' בירושלים, מהרחובות המיוחדים בארץ אשר מקובצים בו זה לצד זה מבנים ואתרים בעלי חשיבות לאומית והיסטורית. הסיור יתחיל בבניין היכל שלמה לאמנות יהודית שהוקם כעשור לאחר קום המדינה, ימשיך לבית הכנסת הגדול שתוכנן גם הוא על ידי ד"ר אלכסנדר פרידמן, 24 שנים מאוחר יותר, ימשיך לרחבת המוסדות הלאומיים (הסוכנות וקק"ל) ומשם – לבית הכנסת ישורון, לבית פרומין (משכן הכנסת לשעבר), לגן הסוס, ויסתיים בטליתא קומי. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 26.10, 18:00 ו-20:00 (מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית יהיה פתוח לקהל בין 18:00 ל-20:00) | שישי, 27.10, 9:00 ו-11:00 (מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית יהיה פתוח לקהל בין 9:00 ל-11:00).

4 סיורים מוגבלים ל-45 משתתפים בסיור. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית קהילת הר-אל

רחוב שמואל הנגיד 16.

ביקור במבנה אבן שנבנה בשלבים,  מסוף המאה ה-19 עד 1900, ככל הנראה עבור משפחה נוצרית כחלק ממבני הסהר הנוצרי של שכונת אמירה. המתחם ידוע גם כמתחם 'בית צ'רצ'יל' מאחר שב-1941 שימש אחד הבניינים בו כבית הארחה לחיילים בריטים. חלקו התחתון של המבנה משמש מ-1962 כבית כנסת של הקהילה הרפורמית הר-אל,  וקמרונותיו מעידים על בנייתו בסוף המאה ה-19. הביקור כולל הצצה גם לחדר ההסקה המקורי של הבית. הדרכה קצרה תתחיל מדי שעה.

שימו לב, הירידה לחדר ההסקות במדרגות צרות ותלולות.

חמישי, 26.10, 20:00-17:00 | שישי, 27.10, 17:30-15:00 | שבת, 28.10, 17:00-12:30.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית האמנים

רחוב שמואל הנגיד 12.

היכרות עם הבניין ההיסטורי שנבנה על ידי הטורקים ב-1890 ונועד לשמש כבית יתומים. ב-1908 נרכש (עם הבניין הסמוך) על ידי הקרן הקיימת עבור בית המדרש למלאכות אמנות בצלאל אשר הקים בוריס שץ (שהתגורר מעבר לפינה). ב-1925 הפך הבית למוזיאון והיה כזה עד להקמתו של מוזיאון ישראל. אז עברו אוספיו למוזיאון החדש היו גרעין האוספים של מוזיאון ישראל. מאמצע שנות ה-60 משמש הבית את אגודת הציירים והפסלים בירושלים.

בקומת המסד של המבנה מוצגת תערוכת מוצגים היסטוריים מתקופת בצלאל (זאב רבן, חביב ששון) ומצגת אינטראקטיבית.

בחמישי ובשבת יהיה הבית פתוח לביקורים אך לא יינתנו הדרכות. בשישי ב-12:00 יתקיים סיור עם מורה הדרך ניר אורטל על ההיסטוריה של המבנה, תחת הכותרת "מבוריס שץ והקומונה הירושלמית ועד בית האמנים".

חמישי, 26.10, 18:00-10:00 | שישי, 27.10, 13:00-10:00; ב- 12:00 סיור מודרך | שבת, 28.10, 14:00-11:00.

בית פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית שץ

רחוב בצלאל 3.

אדריכל: לא ידוע, 1915-1908.

לקראת פתיחת מספר תערוכות מעבודות משפחת שץ שמתוכננות להתקיים בשנה הקרובה בישראל ובאירופה ולקראת ציון 100 שנים לפרסום ספרו האוטופי של פרופ' בוריס שץ, "ירושלים הבנויה", תתאפשר הצצה למתחם שבו התגוררו ויצרו בני משפחת שץ במאה שעברה. הבית נמצא סמוך לבצלאל – בית המדרש למלאכות האמנות – שהקים אבי המשפחה, פרופ' בוריס שץ. במתחם התגוררו אשתו של שץ, אולגה פבזנר, וילדיהם בצלאל וזהרה (כלת פרס ישראל לאמנות), ובו שכן גם הסטודיו הפרטי של בני המשפחה. במהלך השנים שימש הבית יוצרים נוספים, בהם ז' רבן ומ' ארדון. הסיורים בהדרכת ג'ימי לבינסון – מצאצאי משפחת שץ ומנהל העיזבון – יכללו הסבר קצר על המקום, סיור בבית והצגה של חלק מעבודות המשפחה.

חמישי, 26.10, 16:30 (באנגלית), 17:15, 18:00; שישי, 27.10, 9:00 (באנגלית), 9:45, 10:30, 11:15, 12:00, 12:45 ו-13:30.

10 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

התחדשות אורבנית במתחמים היסטוריים

נקודת מפגש: רחוב דיסקין פינת רחוב קרן קיימת.

סיור בהדרכת אדריכלית מרלה הייבר גולדשטיין, המתמחה בשימור מבנים ושכונות היסטוריים. הסיור מבוסס על מחקר שערכה גולדשטיין במסגרת לימודי תואר שני בארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, ועסק בשאלה כיצד לשמר שכונות במתחמים היסטוריים תוך התמקדות בשכונות מגורים בירושלים כמקרה בוחן. הסיור יעבור בשכונות רחביה ושערי ויוצגו בו תוכניותיהן המקוריות, שינויים שחלו בהן לאורך השנים ותוספות בנייה לבניינים לשימור. הסיור באנגלית. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 28.10, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית לוי אשכול

שדרות בן מימון 46, רחביה.

אדריכל: בנימין צ'יקיין, 1933.

ביקור מודרך בבית שנבנה במקור עבור משפחתו של יוליוס ג'ייקובס, סגן מושל ירושלים בתקופת המנדט הבריטי. הבית נבנה בסגנון הבינלאומי והוא מחופה בטיח ולא באבן כמקובל בירושלים ומשלב מוטיבים מקומיים כמו קשתות. בשנים 1974-1950 שימש הבית כבית ראש הממשלה והתגוררו בו דוד בן גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר (ה"מטבח" המפורסם של גולדה נמצא אף הוא בבית זה). ב-1977 נמסר הבית ליד לוי אשכול לשם הנצחת זכרו.

הבית עבר שיפוץ יסודי ושימור ומשמש כיום כמשכנם של החברה להגנת הטבע בירושלים ושל יד לוי אשכול.

חמישי, 26.10 17:00 וב-19:30; שישי, 27.10, 10:00 ו-11:00 – סיורים על ההיסטוריה של הבית בהדרכת פזית שביד, מנהלת קהילות ופעילות עירונית בחברה להגנת הטבע; ב-12:30 סיורי על שימור הבית עם אדריכל השימור משה שפירא.

5 סיורים ללא רישום מוקדם. הסיורים בחמישי מוגבלים ל-30 הבאים הראשונים. הסיורים בשישי מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים.

 

מכון ון ליר והאקדמיה על שם פולונסקי

רחוב ז'בוטינסקי 43, טלביה.

אדריכלי הקמפוס והמבנים המקוריים: רזניק אדריכלים ופובזנר אדריכלים, שנות ה-60; אדריכלי תוכנית הבינוי החדשה ומבנה האקדמיה על שם פולונסקי: חיוטין אדריכלים, 2014.

סיור עם האדריכלית ברכה חיוטין – מתכננת תוכנית הבינוי החדשה של מתחם ון ליר ואדריכלית מבנה האקדמיה על שם פולונסקי. הסיור ייפתח בהרצאה קצרה על הפרויקט שזכה בתחרות אדריכלית משנת 2008. בהרצאה ובסיור יוצגו תוכנית הבינוי החדשה והמבנה הבנוי בסגנון עכשווי ובשיטות בנייה מתקדמות, ובכל זאת מצליח להשתלב באופן הרמוני במערך הבניינים הקודם. משך הסיור כשעה וחצי.

ההרצאה תתקיים באודיטוריום ון ליר שבכניסה למכון.

שישי, 27.10, 11:00.

הרצאה פתוחה וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

סיור לילי בבית המצורעים

בית הנסן – מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, רחוב גדליהו אלון 14, טלביה.

אדריכל: קונרד שיק, 1887.

בית פתוח וסיורי לילה מודרכים לאור נרות בבית הנסן, ששימש עד שנת 2000 כבית מחסה למצורעים והיה סגור למבקרים ואפוף מסתורין. במהלך הסיור ייחשפו המבקרים למתחם באפלולית הלילה ויקבלו הצצה לחייהם ולשגרת יומם של מטופלים שהתגוררו בו, חלקם עד סוף חייהם.

הסיורים יסקרו את ההיסטוריה של המקום ושל מחלת הנסן (המוכרת כצרעת). הם יתחילו בגינת הבית, יעברו במבני המשנה המקיפים אותו – חדרי הבידוד, המכבסה, בית הרופא והדיר – וימשכו למבנה המרכזי אשר בימים אלה משמש אמנים ויוצרים מתחומים שונים. משך הסיורים כ-45 דקות.

בימי בתים מבפנים אפשר יהיה לבקר גם בתערוכות ובחללי העבודה שבבית, כולל חדרי מטופלים לשעבר (כעת כיתות לימוד), חדר התפילה (כעת אולם הקרנות) והתערוכה ההיסטורית.

במהלך סוף השבוע תוצג בבית תערוכה במרכז לאמנות ומחקר, "מעמותה".

חמישי, 26.10, 23:00-10:00 (בית פתוח), סיורי לילה מודרכים יתקיימו ב-20:00, 21:00 וב-22:00 | שישי, 27.10, 14:00-10:00. בית פתוח כולל בית הקפה של משק עפאים. 

בית פתוח וסיורים מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

המוזיאון לאמנות האסלאם

רחוב הפלמ"ח 2.

אדריכל: ד"ר אלכס פרדימן, 1974-1965.

סיורים מודרכים בבניין הירושלמי האיקוני שנבנה כמוזיאון לאמנות האסלאם. זהו בניין אבן מודרניסטי עם אלמנטים מקומיים (כגון קשתות וחלונות אנכיים וצרים) שנבנה כמוזיאון בלב שכונת מגורים על ידי הגברת ורה פרנסס סלומונס, כדי להציג בו את אוספי אמנות האסלאם מהטובים בעולם ומתוך רצון לקרב לבבות בין עמי האזור. בסיורים יוצגו המבנה וכן אוסף המוזיאון ומוצגיו הנדירים.

שישי, 27.10, 10:30, 11:30 ו-12:30 | שבת, 28.10, 10:30, 11:30 ו-12:30.

6 סיורים מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

מאחורי הקלעים של המוזיאון לאמנות האסלאם

רחוב הפלמ"ח 2.

לראשונה בתולדותיו פותח המוזיאון את מחסן האוספים לסיור שבו ייחשפו אוצרות אמנות חשובים מהמרחב האסלאמי השמורים במקום. הסיור ייפתח בהדרכה קצרה על הבניין.

שישי, 27.10, 10:45, 11:45 ו-12:45 | שבת, 28.10, 10:45, 11:45 ו-12:45.

6 סיורים מוגבלים ל-15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

בעקבות הזמן

המוזיאון לאמנות האסלאם, רחוב הפלמ"ח 2.

סיור בכספת האפלולית והעצומה שבה מאוחסנת תצוגת הקבע של המוזיאון – אוסף השעונים של סר דיוויד סלומונס, אחד משלושת אוספי השעונים החשובים בעולם. בסיור יוצג האוסף הנדיר של השעונים, תוצג הדגמה חיה של שען המוזיאון ויסופר סיפור הגנֵבה של מחצית פריטי האוסף ב-1983 והחזרתם לתצוגה רבע מאה לאחר מכן.

הסיור יתחיל בהדרכה קצרה על הבניין.

שישי, 27.10, 11:00, 12:00 ו-13:00 | שבת, 28.10, 11:00, 12:00 ו-13:00.

6 סיורים מוגבלים ל-15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

עמוד לתערוכה של קרויאנקר

 

ירושלים בפרטים

שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים. ההרצאה תתקיים באודיטוריום ע"ש שפרינגר שבמוזיאון ישראל.

ערב פתוח בתערוכה "ירושלים של פרטים" המוצגת בימים אלה במוזיאון ישראל וחושפת את המגוון והעושר של פרטי הבניין והעיצוב שבשפת הביצוע של ירושלים. פרטים אלה משקפים את הרב תרבותיות והקוסמופוליטיות של העיר בהיבטים של  פונקציונליות, אסתטיקה, אמונות, מסורות, מנהגים ואורחות חיים. התערוכה מתבססת על ספרו של האדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר "ירושלים – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים: שפת עיצוב רב-תרבותית", שחקר ותיעד את פרטי העיצוב שהטביעו בני לאומים, דתות ועדות שונות במרקם האורבני של העיר.

בשעה 19:00 תתקיים הרצאה מפי אדריכל דוד קרויאנקר שתלווה במצגת הממחישה את תהליכי החילוץ, החשיפה והגילוי של הפרטים העיצוביים, חלקם סמויים מן העין, הטבועים בחזיתות בתי ירושלים. בתום ההרצאה אפשר יהיה לבקר בתערוכה באופן חופשי.

חמישי, 26.10, 19:00.

הרצאה פתוחה מוגבלת ל-325 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם. 

ירושלים בפרטי פרטים

שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים. היציאה לסיורים מהכניסה למוזיאון.

סיורים בהדרכת אדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר בתערוכה 'ירושלים  של פרטים' המוצגת בימים אלה במוזיאון ישראל וחושפת את פרטי הבניין המגוונים של בתי ירושלים המשקפים את הרב תרבותיות והקוסמופוליטיות של העיר בהיבטים של פונקציונאליות, אסתטיקה, אמונות, מסורות, מנהגים ואורחות חיים. התערוכה מתבססת על ספרו של האדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר "ירושלים – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים: שפת עיצוב רב-תרבותית", שחקר ותיעד את פרטי הבניין במבנים של בני הדתות השונות ברחבי העיר.

חמישי, 26.10, 17:00 | שישי, 27.10, 10:00 ו-11:30.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים.

ירושלים של ברזל

נקודת מפגש: רחוב הלני המלכה פינת הנביאים.

עבודות הברזל בירושלים מלמדות על ההיסטוריה הארוכה של בעלי המלאכה שפעלו בעיר במגוון טכניקות וסגנונות. את הסיור ידריכו אפולו לגיסימו – אמן ברזל ומומחה לשימור, ואדריכלית קרן קינברג – עוזרת אוצר התערוכה "ירושלים של פרטים", והוא יתחקה אחר עושר פרטי הברזל שלאורך רחוב הנביאים, חלקם מוצגים בתערוכה. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 28.10, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בעקבות הקרמיקה

נקודת מפגש: מלון אמריקן קולוני, רחוב לואי ונסן 1.

שלושה דורות של אמנים יוצרים מאז תחילת המאה ה-20 ועד היום את הקרמיקה הארמנית הירושלמית, המוכרת מהשווקים והמוטבעת במבנים רבים בעיר. הסיור יסקור את המאפיינים של הדורות השונים וההשפעות עליהם – מהמסורת הטורקית, דרך הזיקה לקרמיקה הסינית עד לגיבוש הסגנון הירושלמי. הסיור בהדרכת ד"ר שרון לאור-סירק, חוקרת אמנות ותרבות האסלאם ואוצרת המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח; רחל לב, אוצרת אוספי המושבה האמריקאית במלון אמריקן קולוני ואדריכלית קרן קינברג ממוזיאון ישראל. משך הסיור כשעתיים וחצי והוא יסתיים ברחוב כורש.

שבת, 28.10, 15:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

פרטי עיצוב במושבה הגרמנית

נקודת מפגש: רחוב דוד רמז, מול התחנה הראשונה.

אחד המאפיינים הבולטים בסביבה הבנויה של ירושלים הוא הקוסמופוליטיות הלשונית של הכתובות המוטבעות על חזיתות הבתים. עברית, ערבית, אנגלית, גרמנית הן רק כמה מהשפות שאפשר למצוא באלמנטים הבנויים בעיר, המתארים בדרך כלל את שם המבנה, בעליו, ציטוטים מכתבי הקודש ועוד. הסיור שיוביל רוני פלד ממוזיאון ישראל בעקבות תערוכת "ירושלים של פרטים" המתעדת בין היתר את פרטי הכתב במבני ירושלים, יתמקד בכתובות ובטקסטים המלמדים על הקהילה הטמפלרית ועל ירושלים בתקופת המנדט. משך הסיור כשלוש שעות.

חמישי, 26.10, 17:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

פרטים של אבן

נקודת מפגש: שער יפו.

סיור בעקבות תערוכת "ירושלים של פרטים" במוזיאון ישראל, שיתמקד בפרטי חומת העיר העתיקה ויציג בשטח חלק מהפרטים המתועדים בתערוכה. את הסיור יוביל רוני פלד ממוזיאון ישראל וייחשף בו עושר הפרטים בחומה: מגוון האבנים, הצבעים, הצורות, המדליונים, המגדלים, הכתובות וטכניקות הסיתות. הסיור יסתיים בשער יפו. משך הסיור כשלוש שעות.

שישי, 27.10, 8:15.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית ברגמן

שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים. היציאה לסיורים מהכניסה למוזיאון.

אדריכל: אל (אלפרד) מנספלד, שנות ה-70.

הזדמנות נדירה לבקר בביתה של שרלוט ברגמן, מהתורמות החשובות למוזיאון ישראל. הבית נמצא בתוך קמפוס המוזיאון, מתוכנן כחלק ממנו ונבנה במיוחד עבור הגברת ברגמן ביוזמת ראש עיריית ירושלים המיתולוגי טדי קולק. מבחינה אדריכלית הבית הוא תרגום של שפת הבנייה של המוזיאון לשימושים ביתיים. עיצוב הפנים של הבית הושפע מביתה של גברת ברגמן בניו יורק, והוא משופע ביצירות אמנות מקוריות של בראק, שאגאל, דופי, מור, פיקאסו, קאלדר, מאיול ואחרים; וכן ברהיטים, בחפצים ובתכשיטים שאספה שרלוט במסעותיה הרבים בעולם, חלקם עם בעלה לואי שנפטר ב-1955. בשיאו שימש הבית כסלון ספרותי ואמנותי והתארחו בו אנשי רוח ותרבות.

ב-2002 נפטרה שרלוט (בגיל 98), ומוזיאון ישראל ממשיך לקיים את משאלתה ולשמר את הבית כפי שהוא – ביתה של אספנית אמנות מסוף המאה ה-20 – ממש כמו את חדרי תקופה במוזיאון.

הסיורים בהדרכת נורית אור, מדריכה בכירה מצוות ההדרכה של מוזיאון ישראל. הסיורים אינם נגישים.

שישי, 27.10, 10:00 ו-12:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

המעבדה לשימור חפצים במוזיאון ישראל

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.

סיור עם אנדריי וינר, מנהל המעבדה לשימור חפצים, המאפשר הצצה נדירה למעבדות הרסטורציה החבויות בעומק המוזיאון, ולמחלקת הרפאות המטפלת במוצגים תלת ממדיים (ארכיאולוגיים ואחרים) מחומרים שונים. הסיור אינו נגיש.

שישי, 27.10, 10:15.

סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.

 

ספריית האיור וחדר הספרים הנדירים

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.

הזדמנות יוצאת דופן לגלות את מחסן הספרים הנדירים ואת ספריית האיור שבמוזיאון ישראל. בביקור יוצגו ספרים מהמאה ה-19 ואילך המספרים את תולדות הספר המאויר לילדים באמצעות מהדורות נדירות של קלאסיקות מוכרות. הסיור בהדרכת אורנה גרנות, אוצרת משנה לאיור ספרי ילדים. הסיור אינו נגיש.

שישי, 27.10, 10:45.

סיור ברישום מוגבל ל-15 משתתפים.

אוסף אגף הנוער במוזיאון ישראל

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.

ביקור באוסף הצעצועים של אגף הנוער והחינוך לאמנות ע"ש רות במוזיאון ישראל, הכולל כ-15 אלף פריטים ובהם בובות, משחקים וחפצי ילדות מתקופות שונות. החפצים נאספו במשך עשרות שנים ומשקפים את עולם הילדות וחיי המשפחה על כל מרכיביו: משחק, למידה, חברות, תחרות, סקרנות ודמיון.

הסיור בהדרכת סמדר גפני, אוצרת משנה לתערוכות ואחראית על האוסף. הסיור אינו נגיש.

שישי, 27.10, 11:00.

סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.

 

המעבדה לשימור מגילות מדבר יהודה

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון ישראל.

מגילות מדבר יהודה הן אחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות והמרגשות במאה ה-20. הסיור יאפשר הצצה ייחודית למעבדת שימור המגילות של רשות העתיקות – המקום שבו חוקרים ומשמרים כתבי היד העתיקים אלה ומטפלים בהם. במהלך הסיור ייחשפו המבקרים לסיפור המגילות, מהגילוי הראשון בסוף שנות ה-40 דרך השנים הארוכות של המחקר והפענוח ועד לפרויקט הדימות החדשני שמבצעת רשות העתיקות בשנים האחרונות ואשר במסגרתו מצולם כל אחד מעשרות אלפי הקטעים בטכנולוגיה מולטי-ספקטרלית. במהלך הסיור יוצגו מגילות נבחרות ויומחש השימוש באמצעים הטכנולוגיים המסייעים בשימורן ובתיעודן. משך הסיור כשעה.

חמישי, 26.10, 14:00 ו-16:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים בסיור.

הקריה הלאומית לארכיאולוגיה על שם גיי' וג'יני שוטנשטיין

שדרות רופין, קריית המוזיאונים (ליד מוזיאון ארצות המקרא).

אדריכל: משה ספדי, פרויקט בבנייה.

הצצה ראשונה לבניין המסקרן אשר נבנה בימים אלה בקריית המוזיאונים – הקריה הלאומית לארכיאולוגיה על שם גיי' וג'יני שוטנשטיין. בסיורים יוצגו ההיבטים העיצוביים והרעיון האדריכלי של המבנה הקבור מתחת לפני הקרקע ומדמה אתר חפירות ארכיאולוגי; וכן חלקיו השונים הכוללים מעבדות טיפול בממצאים ארכיונים, מחסנים, אולמות תצוגה ומכוני מחקר וצפויים לשמש כמרכז לאומי לפעילות הארכיאולוגית הענפה המתקיימת בישראל. משך הסיור כחצי שעה. הכניסה לאתר בנעליים סגורות בלבד.

חמישי, 26.10, 16:00, 16:45, 17:15.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

הספרייה הלאומית

נקודת מפגש: אולם הכניסה בספרייה הלאומית, קריית אדמונד ספרא, גבעת רם.

אדריכלים: חבר אדריכלים (אמנון אלכסנדורני, אברהם יסקי, זיוה ארמוני, חנן הברון, מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמעון פובזנר); 1960.

סיורים מודרכים בבניין הספרייה הלאומית, מציוני הדרך החשובים באדריכלות הישראלית הנחשב לאחת מיצירות המופת של אדריכלות הסגנון הבינלאומי בירושלים ושל האדריכלות הציבורית בתקופת בנייתו. הבניין מעוצב כקובייה הניצבת על עמודים חופשיים (בהשראת בנייניו של לה קורבוזייה), והוא מאופיין בקווים פשוטים ונקיים. הסיור יכלול ביקור באולמות הקריאה, החצרות הפנימיות והמעברים החיצוניים. בסיור תוצגנה גם הדמיות של משכן הספרייה החדש הנבנה בימים אלה בקריית הלאום.

חמישי, 26.10, 11:00 | שישי, 27.10, 11:00.

2 מפגשים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

אוספי הטבע הלאומיים בגבעת רם

בניין לובין, קמפוס אדמונד י' ספרא, גבעת רם, האוניברסיטה העברית.

הצצה מרתקת לנבכי אוספי הטבע הלאומיים של מדינת ישראל הכוללים פריטים נדירים, בהם עצמות פיל שחי באזורנו לפני 18 מיליון שנה! בסיורים הקצרים יוצגו הפריטים הייחודיים שבאוסף הזוחלים (בחמישי בלבד), אוספי חסרי החוליות, אוסף הדגים (בחמישי בלבד), אוסף הצמחים הלאומי (בשישי בלבד) ואוסף המאובנים (בשישי בלבד) ויתוארו התהליכים שעוברים פריטי האוסף מרגע גילויים, הכוללים את העברתם למעבדות, את קטלוגם ואת שימורם.  הסיורים בהדרכת חוקרי האוספים יצאו מהכניסה לבניין בכל 30 דקות.

חמישי, 26.10, 19:00-16:00 | שישי, 27.10, 13:00-9:00.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

המושבות ובקעה

אזור זה החל להתפתח בשלהי המאה ה-19 עם הקמת המושבה הגרמנית על ידי הטמפלרים בשטח של קמ"ר. המושבה הגרמנית בנויה בסגנון כפר גרמני טיפוסי: בתים דו קומתיים מחופים גג רעפים אך מחומרי בנייה מקומיים: אבן ירושלמית ולא עץ ולבֵנים. סגנון הבנייה של הטמפלרים וארגון הבתים לאורך שני רחובות מקבילים – דרך בית לחם ועמק רפאים – שביניהם משתרגים רחובות קטנים, הם המקנים לאזור את הייחוד האדריכלי שלו. בקרב קהילת הטמפלרים בירושלים היה שיעור גבוה של אדריכלים שהטביעו את חותמם גם על אזורים נוספים בירושלים. חלקם קבורים בבית הקברות הטמפלרי שבעמק רפאים.

גורם המשיכה העיקרי לאזור היה מיקומו על הדרך לבית לחם. עובדה זו משכה לאזור גם אוכלוסייה ערבית אמידה שבנתה בתי פאר בשכונות קטמון, בקעה וטלביה; ואת בני העדה היוונית אורתודוקסית שהקימו ב-1900 את המושבה היוונית מדרום למושבה הגרמנית.

שכונת תלפיות, האחרונה שהוקמה באזור זה, נבנתה כשכונה יהודית. היא הוקמה בתקופת המנדט הבריטי בדגם של עיר גנים ותוכננה על ידי האדריכל ריכרד קאופמן על בסיס תוכנית שיצר מתכנן הערים הבריטי פטריק גדס.

 

התחנה הראשונה

דרך דוד רמז 4, בכניסה הראשית לתחנה.

אדריכלי שימור: א' זיו אדריכלים ומשה שפירא. פרויקט בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים.

סיורים עם נורית בזל במתחם תחנת הרכבת העות'מאנית הישנה המשמש כיום כמרכז תרבות ובילוי לאחר עבודות שיקום ושימור של המתחם. בסיורים יובא סיפור תולדות התחנה שנבנתה ב-1892 ביוזמת יוסף נבון ביי ועל ידי חברה צרפתית, ופעלה ברציפות עד שנות ה-90 של המאה ה-20 ולאחר מכן נבזזה ונשרפה. הסיורים יתמקדו בתולדות המתחם ובהווי שנרקם סביבו במשך השנים. משך הסיורים כשעה.

שבת, 28.10, ב-8:00 וב-9:15.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

האוריינט אקספרס

נקודת מפגש: בית נחמיה, רחוב ישי 14, אבו תור.

סיור בהדרכת איציק שוויקי, מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור לאתרי מורשת, שיתמקד במתחם שסביב תחנת הרכבת הראשונה. הסיור יחשוף את ההיסטוריה של המרחב הפרוש בין שכונת אבו תור לעמק רפאים, יציג את תהליכי ההתחדשות שעוברים עליו בעשור האחרון ואלה הצפויים לעבור עליו בעתיד; ויתמקד במבנים לשימור הנמצאים בו, שרובם עברו שימור ושינוי ייעוד. הסיור יכלול כניסה לבית המדפיס הממשלתי ולמבנים לשימור במלון אוריינט.

שישי, 27.10, 9:00 ו-11:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-75 משתתפים.

 

הבית הטמפלרי

דרך בית לחם 16.

אדריכל: לא ידוע, שנת בנייה: 1890; אדריכלית השיפוץ: רנין ח'ורי, 2017.

ביקור בבית שבנה כריסטיאן מסרלה, סנדלר טמפלרי שייצר נעליים עבור רוב תושבי המושבה הגרמנית. לאחר עזיבת הטמפלרים התגוררה בבית משפחה ערבית וב-1948 ננטש. ב-1951 נכנסה לבית משפחת ביהם, ואם המשפחה עליזה התגוררה בו ברציפות עד מותה ב-2012. את הסיורים ידריך נכדהּ של עליזה ויוצג בהם המבנה הצנוע שרובו נשמר, כולל המרצפות הצבעוניות, דלתות העץ המקוריות, החלונות והפרזולים.

חמישי, 26.10, 13:00-10:00 ו-19:00-16:00 | שישי, 27.10, 13:00-10:00.

הכניסה לקבוצות של 20 איש מדי 20 דקות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

תחנת הכוח הישנה של ירושלים

דרך בית לחם, המושבה הגרמנית (מול דרך בית לחם 20).

אדריכל: בנימין חייקין, 1928.

סיורים מודרכים במבנה ההיסטורי של תחנת הכוח הראשונה בירושלים שבהם יוצג המבנה שתכנן בנימין חייקין (שתכנן גם את מלון המלך דוד ואת הספרייה הלאומית של האוניברסיטה העברית על הר הצופים) ויסופר סיפור הקמתה של התחנה ושימורה. הסיורים יסתיימו בהצצה בשנאים הגדולים של התחנה, המשמשת כיום כתחנת משנה. הכניסה בנעליים סגורות. מטעמי בטיחות לא תותר כניסת ילדים מתחת לגיל 8 לחדר השנאים.

ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.

שישי, 27.10, 9:00, 10:00, 11:00 ו-12:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

ישן בתוך חדש

רחוב יפתח 13, בקעה.

אדריכל: מתי רוזנשיין, פרויקט בסוף בנייה.

סיור עם אדריכל מתי רוזנשיין בקומפלקס מגורים חדש שתכנן ונמצא בימים אלה בשלבי סיום בנייה. בסיור יציג רוזנשיין את הפתרון העיצובי לפרויקט שנבנה על מגרש ובו בית לשימור וכיצד שולב הבית המיועד לשימור בתוך הבניין החדש תוך יצירת שפה אדריכלית קוהרנטית חדשה לכל המבנן. הקומפלקס כולל 3 יחידות מגורים חדשות, דירת גן ושתי דירות גג ובכל אחת מהן פתרונות אדריכליים ועיצוביים מקוריים ונועזים.

שישי, 27.10, 11:00, 11:45, 12:30 ו-13:15.

4 סיורים ל- 20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מוזיאון הטבע (וילה דקאן)

רחוב מוהליבר 6, המושבה הגרמנית.

אדריכל: לא ידוע, המאה ה-19.

ביקור בווילה היחידה שנשתמרה בירושלים בצורתה המקורית מאז המאה ה-19 ושבה פועל כיום מוזיאון הטבע. הווילה נבנתה על ידי סוחר ארמני עשיר בשם דקאן כבית אחוזה מפואר המתפקד כבניין סולארי פסיבי ומתאים באופן מושלם לאקלים הירושלמי. הבית מוקף גן גדול – כיום הגן הבוטני של המוזיאון לטבע. הבית שימש במשך השנים כמעונם של מושליה הטורקים והבריטים של ירושלים, והוא מלא בשרידים לפאר שהיה מנת חלקו בעבר. הסיורים עם ונלנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, יתמקדו בתכונות האקולוגיות המיוחדות של הבניין ההיסטורי ושל המתחם, בסוגיית שימור המבנים ובהיסטוריה של האחוזה.

שבת, 28.10, 14:00-10:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב-11:30 וב-12:30.

בית פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע

הכניסה מהשער שבמגרש החניה ברחוב המגיד שבמושבה הגרמנית או ממוזיאון הטבע.

זוהי אחת הגינות הקהילתיות המובילות בישראל המשמשת מרכז לכל 70 הגינות הקהילתיות שבירושלים ומתקיימות בה פעילויות בנושאים כגון קיימות וחקלאות עירונית. בגינה בוסתן משוחזר בן 150 שנה, שפע עצי פרי וגפנים, צמחי תבלין, ערוגות ירקות וצמחים מושכי פרפרים וציפורים.

יש בה גם ברֵכות לדגים ולדו חיים, ברכת נוי היסטורית יחידה במינה, מתקני הדגמה של חקלאות ביתית, מרכז מִחזור קומפוסט שכונתי, מרכז התכנסות קהילתי ומשתלה שיקומית.

בגינה מוצבת סדרת פסלים מיוחדת במינה של הפסל ישראל הדני. בסיורים יספרו פעילי הגינה על הפרויקטים שיזמו בגינה, כולל המיזם לייצור מוצרים מצמחי התבלין בגינה תחת השם "המכשפה הירוקה", שיקום בור מים גדול וברכת נוי שהיו חלק ממערכת המים ההיסטורית במתחם ועל מאבקים קהילתיים מפני איומי נדל"ן ותוכניותיהם לפיתוח הגינה והמתחם.

שבת, 28.10, 14:00-10:00. סיורים מודרכים יצאו כל שעה עגולה.

גינה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית הקברות הטמפלרי ובית הקברות הבינלאומי

רחוב עמק רפאים 41, המושבה הגרמנית.

סיורים בשני בתי הקברות המסתתרים מאחורי חומת אבן גבוהה ברחוב עמק רפאים, בהדרכת מירו אהרוני האחראי עליהם. בסיורים יספר אהרוני על האנשים הקבורים במקום, כיצד הגיעו לארץ ולמה. במקום קבורים בין השאר האדריכלים בני הזוג אמברגר וכן ג'ון סטנלי, שפעל לרכישת אוניות לשם העלאת פליטים יהודים מאירופה לאחר מלחמת העולם השנייה.

שישי, 27.10, 16:00-10:00 | שבת, 28.10, 16:00-10:00. סיורים מודרכים יֵצאו משער הכניסה בכל שעה עגולה.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית ד"ר אפקלידס

רחוב רחל אמנו 3, המושבה היוונית.

אדריכל: ספירו חורי, תחילת המאה ה-20.

ביקור בבית הפותח צוהר לחייה של משפחה יוונית בראשית המאה ה-20 בירושלים – בית משפחת ד"ר אפקלידס, מעמודי התווך של הקהילה ומי שהיה מנהלו הראשון של בית החולים העירוני הטורקי בשלהי המאה ה-19. הבית שוּמר כמוזיאון, ובו ריהוט, חפצים ותמונות של הרופא ושל בני משפחתו. הדרכה לקבוצות של 25 איש תתקיים בכל חצי שעה.

שבת, 28.10, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

מועדון הקהילה היוונית

רחוב יהושע בן נון 8, המושבה היוונית.

אדריכל: לא ידוע, 1902.

בית פתוח ומפגש עם נציגי הקהילה היוונית בבית שנבנה ב-1902 כמועדון עבור הקהילה הקטנה ומשמש אותה עד היום כמקום מפגש וכמרכז תרבות. זהו מבנה אבן בעל חצר קסומה ומוצלת ובה פינות ישיבה. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה.

שבת, 28.10, 13:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

קטמון הערבית בעקבות יומני ח'ליל א-סכאכיני

נקודת מפגש: שער בית חולים משגב לדך ברחוב חזקיהו המלך 27.

גדעון שילה – מורה דרך שתרגם מערבית את יומניו של ח'ליל א-סכאכיני, מחנך פלסטיני מהמחצית הראשונה של המאה ה-20– יוביל את הסיור שיתחקה אחר שכונת קטמון הערבית בתקופת המנדט הבריטי, כפי שתיארו אותה א-סכאכיני ושכניו. בספר "כזה אני רבותיי – מיומנו של ח'ליל א-סכאכיני" מתאר א-סכאכיני את בניית ביתו (כיום ברחוב יורדי הסירה 8) בשנות ה-30, ואת החיים בקטמון עד 1948. הסיור ינוע סביב רחוב יורדי הסירה ויתייחס גם לנושא שימור המבנים בשכונה. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 27.10, 15:00.

סיור מוגבל ל-50 משתתפים ברישום מוגבל.

 

פרויקט רחוב דינה

דרך בית לחם 66, בקעה.

אדריכלים: מיכל דלה פרגולה אדריכלים, 2017.

סיורים מודרכים עם אדריכלית מיכל דלה פרגולה בפרויקט שתכננה ונמצא בימים אלה בשלבי סיום. זהו מתחם הכולל שמונה בניינים חדשים ובהם 55 יחידות דיור, חזית מסחרית ושטחים ירוקים ושיצר רחוב חדש בבקעה – רחוב דינה. בסיורים יוצגו הפרוגרמה הראשונית והתפתחותה לאורך שלבי התכנון והדגשים שיושמו בפרויקט ובראשם החיבור בין דרך בית לחם לגן הגדול שבקצה המתחם. הסיורים יכללו ביקור בדירת גן. משך הסיורים כ-45 דקות.

שישי, 27.10, 11:00, 12:00 ו-13:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

למה תמ"א?

רחוב אפרתה 8, תלפיות.

מפגש עם אדריכלית מרלה הייבר גולדשטיין – דיירת בבניין שנמצא בסיום תהליך תמ"א 38 ונציגת הדיירים, ועם נציג חברת הבנייה המבצעת את הפרויקט. במפגש  יחלקו השניים  את הניסיון שצברו בליווי התהליך המורכב הכולל חיזוק והוספה של דירות בבניין מגורים מאוכלס – אתגר שאלפי בניינים בישראל ניצבים בפניו בימים אלה. המפגש יכלול סיור מחוץ לבניין, הסבר על התהליך ועל ההתארגנות לקראת הפרויקט וביקור בדירה שעברה הרחבה וחיזוק.

חמישי, 26.10, 16:30 ו-17:30.

2 מפגשים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

המרכז הלאומי שלווה

דרך שלווה 1.

אדריכלים: קולקר-קולקר-אפשטיין, 2016.

סיורים עם אדריכל רנדי אפשטיין, מתכנן המבנה בן תשע הקומות המשתרע על 22 אלף מטרים רבועים ומשמש כמרכז הלאומי הגדול בעולם לטיפול באנשים בעלי מוגבלויות. בסיור יציג אפשטיין את החזון האדריכלי ואת עקרונות התכנון של הפרויקט המאתגר.

חמישי, 26.10, 14:00 ו-15:00.

סיורים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מאחורי הקלעים של בית החולים שערי צדק

נקודת מפגש: רחוב שמואל בייט 12, בלובי קומה 4, ליד הכניסה הראשית.

הזדמנות נדירה לסייר בחלקים הנסתרים של בית החולים ולגלות את מערכות התפעול המורכבות המשמשות את המרכז הרפואי: מרכז חום-קור המתפעל את מערכות מיזוג האוויר והמים בבית החולים, מרכז האספקה הסטרילית שבו מכינים כלים סטריליים ל-30 אלף ניתוחים בשנה, המרכזייה שבה עונים לכ-5,000 שיחות ביממה וקובעים כ-200 אלף תורים בשנה, חדר החשמל הממוחשב שממנו מגיעה אספקת החשמל לכל יחידות בית החולים ומערכת ההיערכות לפיגוע לא קונבנציונלי. את הסיורים יובילו גדי אילן מנהל אגף הלוגיסטיקה וההנדסה ואונדרי גרוס ממחלקת קשרי החוץ. משך הסיורים כשעה וחצי.

חניה חינם בחניון הסמוך לבית חולים, בכניסה לכיוון מגרש ביתר.

שישי, 27.10, 11:00 ו-13:00.

2 סיורים פתוחים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בריכת המים

רחוב הפסגה 70, שכונת בית וגן.

סיור מודרך במתחם הגיחון שבשכונת בית וגן, כולל הצצה למאגר המים המקורה הגדול בישראל המשתרע על פני שטח של שמונה דונמים ויכול להכיל 13 אלף מ"ק מים והסברים על מערכת המים של ירושלים.

שימו לב, בעת הרישום יש לציין מספר תעודת זהות של כל נרשם באופן אישי.

חמישי, 26.10, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 ו-14:00.

6 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-10 משתתפים בסיור.

 

מכון טנטור

צומת הרחובות דרך חברון והרוזמרין (בסוף דרך חברון, בכניסה לכביש המנהרות משמאל), חניה בתוך המתחם.

אדריכל: פרנק מונטנה, 1972-1968.

ביקור במתחם הפסטורלי ששימש במאה ה-19 כבית חולים ונבנה מחדש בתחילת שנות ה-70 בסגנון מודרניסטי אמריקאי. למבנה החדש איכויות ארכיטקטוניות מרשימות והוא דוגמה ייחודית למודרניזם האמריקאי של שנות ה-60 שהותאם לחומריות הירושלמית. המבנה נמצא באחת מנקודות התצפית המרתקות לכיוון ירושלים ובית לחם ומשמש כיום כמרכז אקדמי אקומני, המיועד לבני הקהילות הנוצריות השונות.

סיורים בהדרכת איילת אורפז, מורת דרך ומומחית לנצרות, יצאו כל 40 דקות מהמגדל בכניסה למתחם הבנוי. סיור אחרון יצא ב-13:20.

שבת, 28.10, 14:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

אדריכלות לגיל הזהב

רחוב הצבר 1, גילה.

אדריכלים: י' מולכו אדריכלים, 2014.

סיור עם האדריכל יואב מולכו במרכז חברתי לקשיש ובית פיס לקשיש שהוקם על ידי הקרן לירושלים והפך לאחד ממבני הציבור היחידים בעיר שזכה באות "בניין ירוק" ממכון התקנים הישראלי. המרכז בנוי משתי קומות ומשרת שתי אוכלוסיות נפרדות: הקומה העליונה כוללת מספרה, חדר אוכל, מקלחות, סלון ואזור מפגש; בקומה התחתונה פועל מועדון חברתי לבני הגיל השלישי. במרכז המבנה חצר אינטימית המשמשת גם בית קפה קהילתי. בסיור יוצגו פתרונות הנגישות ששולבו במבנה, הפתרונות הטכנולוגיים חוסכי האנרגיה וחיבורו למרקם השכונתי.

שישי, 27.10, 10:00 ו-11:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מערבית לציר הרצל

אזור זה כולל את עין כרם ומוצא ואת העמקים שסביב ירושלים – החלק המערבי של הטבעת החקלאית שסבבה את העיר. ליפתא ועין כרם הם כפרים ערביים עתיקים שמאופיינים בסגנון בנייה כפרי-ערבי– בנייה ורנקולרית (ללא תכנון אדריכלי) וצפופה של בתים קטנים היושבים על בורות מים ובנויים מעל קומת קרקע המשמשת לבהמות.

העמקים והפארקים הגדולים המוקמים כיום באזור ויוצרים טבעת ירוקה לעיר, ממוקמים על הטראסות החקלאיות ובשטחי הגידול של הכפרים החקלאיים ששכנו בפאתי העיר בעבר. באזור זה אפשר למצוא גם את האדריכלות המודרנית של יד ושם ואת שכונות השיכונים של קריית יובל, עד לפארק המסילה, בתוואי הרכבת לשעבר בדרום ירושלים.

 

הבית האנדלוסי

רחוב האורן 12, עין כרם.

אדריכל מקורי: לא ידוע, נבנה בתחילת המאה ה-20. אדריכל השיפוץ: גרשון גרשמן, 2017.

ביקור בבית מידות בסגנון מורי בעל עיטורי אבן ומרצפות מצוירות מרהיבות, שנבנה במקור כביתו של מוכתר הכפר ותוכנן על ידי אדריכל איטלקי. הבית עבר לאחרונה שיפוץ שבמסגרתו שומרו כמעט כל חלקיו המקוריים ונוספו לו מטבח מודרני וחדר אמבטיה שחור המעוצב בסגנון עכשווי.

חמישי, 26.10, 12:00-9:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית הגת

סמטת הגבעה 14, עין כרם

אדריכל: לא ידוע, 1870.

בית פתוח במבנה המדגים השתלשלות שימושים האופיינית לבתי עין כרם. במקור שימש כטחנת הקמח וכבית הבד של מנזר האחיות ציון וכיום משרת את עמותת בית הגת, המקיימת בו פעילויות לקירוב בין דתות ובין תרבויות וכבית לאמנים המפעילים בו מרכז אמנות ולהגות ומרחב מפגש בין תרבותי ודתי ליוצרים, אמנים ואנשי רוח.

סיורים בהדרכת אנשי הצוות של המקום יצאו מדי 40 דקות. סיור אחרון יצא ב-16:40.

חמישי, 26.10, 17:00-14:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הכפר העתיק עין כרם

נקודת מפגש: רחוב המעיין 1 פינת רחוב עין כרם.

סיור בהדרכת מורת הדרך יהודית חייקין מאגדת עין כרם שיעבור בסמטאות עין כרם ויספר את סיפורו של הכפר העתיק. הסיור יתמקד בשינויים שעבר המקום מאז ראשיתו, בחילופי האוכלוסיות ובשינויים באורחות החיים שחלו בו; וכן יציג את סגנונות הבנייה אשר השתנו בעקבותיהם. משך הסיור כ-3 שעות.

שישי, 27.10, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ואדי התימנים

נקודת מפגש: מגרש החניה הישן בכיכר הקסטל, עין כרם.

הזדמנות לשמוע את סיפור התיישבותם של עולי תימן ב-1948 בוואדי התימנים שבעין כרם ולגלות את השכונה הבנויה על מדרונות הר הרצל ואת בתי האבן הפשוטים בעלי האופי החקלאי שבה, רבים מהם לא השתנו עד היום. הסיור יסתיים בגינה הקהילתית שהקימו תושבי השכונה בוואדי ובסיפור התמודדותם עם תוכניות בנייה המאיימות על אופייה.

הסיור בהדרכת אפרת גיאת, תושבת עין כרם. משך הסיור כשעה.

שישי, 27.10, 10:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הבית של עתליה

רחוב עין כרם א', 9 (בווייז: עתליה).

אדריכל: לא ידוע, נבנה בראשית המאה ה-20.

הצצה לבית מידות עירוני האופייני לכפר עין כרם, עם תקרות גבוהות ומרצפות מצוירות המשמש כיום למגורים ולאירוח קולינרי. הבית השתמר כפי שנבנה במקור למעט המרפסת שנסגרה. הביקור יכלול גם עלייה לגינת הירק שבגג ממנה נשקף נוף מרהיב.

חמישי, 26.10, 14:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

קהילה פעילה

נקודת מפגש: דרך כרמית פינת רחוב הדפנה, עין כרם.

סיור באוריינטציה אזרחית-סביבתית שיוביל יונתן שקד, אדריכל ופעיל חברתי המשמש כיום כיו"ר ועד עין כרם, שבו יוצגו חלק מהאתגרים התכנוניים שאיתם מתמודדים הכפר עין כרם וקהילתו בשני העשורים האחרונים. הסיור יתמקד בכמה אתרים בעין כרם: חלקו המזרחי של אגן עין כרם ובו תכניות כרמית, אולסוונגר ומכללות צה"ל, לב הכפר (כמקרה בוחן לאיזון בין תיירות לחי יומיום) ובוסתן המעיין – גינה קהילתית מעוררת השראה. במהלך הסיור תידון סוגיית המעורבות החברתית בתהליכי תכנון והחשש שהיא מעוררת במוסדות התכנון.

שבת, 28.10, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מכון טיהור שפכים שורק

כביש 386, שישה ק"מ ממערב לצומת כרם. בווייז: מכון טיהור שפכים שורק.

הזדמנות יוצאת דופן להציץ לתוך מכון הטיהור השלישי בגודלו בישראל, אשר תוכנן תוך השתלבות בנוף המרהיב שסביבו. החלל הטכני העצום מטפל בשפכי ירושלים והסביבה וממנו מועברים הקולחין לשימוש חוזר בשדות החקלאיים של מטה יהודה. המכון מתפרס על פני 150 דונם ומטפל בכ-100,000 מ"ק שפכים ביום.

הביקור כולל צפייה בסרטון הסברה, תצפית והסבר על פעילות המכון ועל מערכת הולכת השפכים האזורית.

חמישי, 26.10, 10:00, 12:00 | שישי, 27.10, 9:30, 11:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים.

 

תולדות התכנון של יד ושם

נקודת מפגש: ליד מודל יד ושם במרכז המבקרים.

סיור מעורר השראה שבמסגרתו יסופרו תולדות התכנון של יד ושם שהחלו עוד לפני הקמת המדינה (1942) ביוזמת מרדכי שנהבי, כשגודל האסון שעבר על העם היהודי והיקף הזוועות של מחנות ההשמדה טרם נודעו. הסיור יתמקד בתקופה שעד להקמת הבניינים הראשונים בשנות החמישים והשישים. תהליך התכנון האדריכלי הממושך שעבר על המקום חושף את התמורות שחלו במשך אותן שנים בתודעת השואה ובייצוג הלאומיות הישראלית. הסיור בהדרכת נטע שני, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה שחקרה את תולדות התכנון של יד ושם בעבודת התזה שלה. משך הסיור כשעה ורבע.

חמישי, 26.10, 15:00 ו-16:30 | שישי, 27.10, 9:00, 10:30 ו-12:00.

5 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הר הרצל ללא גיבורים

נקודת מפגש: בכניסה הראשית להר הרצל (השער העליון).

סיור בבית הקברות הצבאי הממלכתי של ישראל שיוביל רועי אופנבכר בעקבות ספרו "יותר מאחד פחות משניים". הסיור יעסוק בעיצוב בית הקברות כבבואה לעיצוב השכול בישראל, תוך בחינת השינויים שעברה המצבה הצבאית כחלק משינויים שחלים בזיכרון הקולקטיבי. הסיור יתמקד בסיפורם של חללי צה"ל שנסיבות נפילתם הוגדרו "נפל בעת מילוי תפקידו" או "מת בעת שירותו" ויבחן את הפוליטיקה, ההיררכיה וההדרה בשכול הישראלי.

שישי, 27.10, 11:00 | שבת, 28.10, 11:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בניין מחוז ירושלים של חברת החשמל

רחוב המלמד 44, גבעת שאול.

בואו לגלות איך פועל חדר הבקרה של חברת חשמל החולש על כל מחוז ירושלים והאחראי על אספקת החשמל למאות אלפי בתי אב ועסקים. הסיורים יכללו ביקור בחדר הפיקוח לניהול רשת החשמל – המאפשר שליטה ובקרה על אמצעי פיקוד מרחוק, איתור הפרעות וייעול זמני התגובה בעת הפסקות חשמל – וכן הצצה למוקד שירות 103.

ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.

שישי, 27.10, 9:00, 10:00, 11:00 ו-12:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.

בעקבות ממצאי סקר ליפתא

נקודת מפגש: מעיין ליפתא.

סיורים עם אדריכלי מינהל השימור של רשת העתיקות – יהונתן צחור, מאיה עובדיה ואבי משיח – בגלעין הכפר ליפתא, שבהם יציגו את הממצאים של התיעוד והסקר המקיפים שערך מינהל השימור ברשות העתיקות בכפר ליפתא, כחלק מהליך התכנון המתבצע למקום. בסיורים יוצגו תרבות הבנייה הכפרית המסורתית שנשתמרה בכפר והייתה נפוצה באזור ההר של ארץ ישראל, וכן ממצאים חדשים רבים. הסיור כולל טיפוס במדרונות תלולים וכניסה לחללים תת קרקעיים. יש לבוא בנעליים סגורות ולהצטייד במי שתייה ובפנסים.

שישי, 27.10, 11:00 ו-11:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

מצפה נפתוח: טבע עירוני או נכס נדל"ני?

נקודת מפגש: בכניסה לגן הקיפוד (ליד הפרגולה) מול המרכז המסחרי הקטן בדרך החורש, רמות ב'.

סיור מעגלי במצפה נפתוח – אתר טבע ייחודי בכניסה לירושלים – שיובילו מדריכי עמותת רמות למען הסביבה. הסיור יעסוק בסיפור המאבק רב השנים שהביא לדחיית כמה תוכניות בנייה בשטח ולהכרת עיריית ירושלים בערכי הטבע הגבוהים ותמיכתה בתוכנית לפארק טבע ומורשת שהכינה עמותת רמות למען הסביבה.

בסיור יוצג השטח שהוא פרוזדור אקולוגי, ריאה ירוקה ובית גידול למאות מינים של בעלי חיים וצמחים (כולל הצבי הישראלי שנמצא בסכנת הכחדה גלובלית). משך הסיור כשעתיים. נעלי הליכה ובקבוק מים חובה. במקרה של גשם יבוטל הסיור.

שישי, 27.10, 13:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

בוקסה: סיורים בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים

נחלת אחים ושערי חסד

נקודת מפגש: בניין המוסדות הלאומיים, רחוב קרן קיימת פינת רחוב קינג ג'ורג'.

סיור שיעבור בשתי השכונות שנבנו במאה ה-20 ונחשבות לחלק משכונות נחלאות ויספר את סיפור הקמתן וכן על הקהילות שהתגוררו בהן והוויי החיים. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 10:30 ו- 16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

פלמ"ח ומנזר

נקודת מפגש: רחבת תיאטרון ירושלים, רחוב מרכוס 20, טלביה.

סיור שיתחקה אחר סיפורן של שתי שכונות השוכנות ברחובות מקבילים, קריית שמואל וקטמון, המסתירות דרמה ירושלמית מקומית במיטבה. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 10:00 ו-16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

בין בצלאל לש"ץ

נקודת מפגש: גן הסוס ברחוב קינג ג'ורג' (ליד המשביר הישן).

סיור שיספר את סיפורם של האנשים, המבנים, המוסדות והאירועים אשר התרחשו בשני הרחובות הסמוכים זה לזה במרכז העיר, שמאחוריהם מסתתר עולם ומלואו. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בנייני יוקרה והגינות שביניהם
נקודת מפגש: בכניסה לימק"א.

בשנים האחרונות מתהדרת ירושלים בגינות יפות הנסתרות בין בניינים חדשים ועתיקים. הסיור יעבור בגינות ויבחן את הפלא הנבנה והצומח. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 10:30 ו- 16:00.
2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

עמק המצלבה
נקודת מפגש: בכניסה למוזיאון ישראל.

סיור שיעבור בעמק היפה ובין השכונות והמוסדות הלאומיים שבתוכו ובמנזר הגדול והמרשים שבו, ויספר את סיפוריהם. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 15:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

עין כרם – כפר ירושלמי
נקודת מפגש: עין כרם מול מסעדת כרמא.

סיור שיתמקד בכפר היפה שבתוך העיר – כפר שבתוך גבולותיו אפשר למצוא את ירושלים בזעיר אנפין: בתים עתיקים, כנסיות יפהפיות וסיפורים על אירועים ודמויות בני מאות שנים. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מדרום לפארק המסילה
נקודת מפגש: תחנת הדלק צומת אורנים.

סיור שיעבור לאורך חלקו הדרומי של פארק המסילה, מצומת אורנים עד לפארק נחל רפאים. זהו חלקו המוכר פחות של פארק המסילה שהוא גם צדה היפה של ירושלים המערבית – אזור המשלב טבע עירוני, נופים מרהיבים גנים וגני שעשועים. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 15:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

ישן וחדש בלב העיר

נקודת מפגש: בכניסה למלון מצודת דוד, רחוב דוד המלך 7.

סיור שיתמקד באזור מרכז העיר ויספר את סיפוריהם של בניינים מרכזיים בו, אישים בולטים ואירועים שעיצבו את העיר ואת האזור. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

שכונת בקעה
נקודת מפגש: דרך בית לחם פינת רחוב הרכבת (פארק המסילה).
סיור בבקעה – אחת השכונות המרתקות של ירושלים – שיתחקה אחר בוניה, יחשוף מדוע נבנתה באזור זה ויספר על הבתים המיוחדים בה ועל הדמויות הבולטות בה. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.
שבת, 28.10, 11.00.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

התחדשות רחוב יפו
נקודת מפגש: כיכר ספרא (ליד הדקלים).
רחוב יפו – הציר המרכזי של העיר ירושלים מאז המאה ה- 19 – עובר בשנים האחרונות שינויים דרמטיים. הסיור יתמקד בהצגה ובחשיפה של חלקיו החדשים של הרחוב, אל מול הבניינים העתיקים שבו. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים.

שבת, 28.10, 11:00 ו-16:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

קטגוריות: אירועים בישראל, אירועים לגיל הזהב, אירועים לילדים, אירועים למבוגרים, אירועים למשפחה, אירועים לנוער, אירועים לצעירים, ואירועים, הופעות ופסטיבלים בתשלום בישראל.תגיות: אדריכלות בירושלים ובתים מבפנים.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים