130 בתים מבפנים ירושלים 18-20.10.18.

בתים מבפנים הוא אירוע עירוני המתקיים אחת לשנה, במשך סופשבוע אחד ארוך (חמישי בבוקר עד מוצאי שבת) נפתחים עשרות מבנים לביקורים, סיורים ודיונים: בתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, בתי תפילה וגינות מיוחדות, הכל – חינם! מטרת האירוע היא לשפוך אור על הסביבה הבנויה ולעודד מעורבות אזרחית בנושא המשפיע על חיי כולנו.
The Tel Aviv event is part of the 'Open House' events which take place all over the wold, it's a simple but powerful concept: showcasing outstanding architecture for all to experience, completely for free. Open House initiatives invite everyone to explore and understand the value of a well-designed built environment. The concept has been established in the following cities around the world.
בתים מבפנים ירושלים 2018 יתקיים ב- 20-18 באוקטובר.

הרישום לסיורים שדורשים רישום מוקדם ייפתח באתר ביום שישי ה- 12 באוקטובר. http://batim.itraveljerusalem.com
שימו לב שרוב הסיורים פתוחים ללא רישום בכלל!

אגן העיר העתיקה

העיר העתיקה בירושלים משתרעת על פני קמ"ר אחד, והיא מוקפת חומה שנבנתה במאה ה-16 על ידי הסולטאן הטורקי סולימן הראשון. זוהי סביבת מגורים מרתקת בכל היבט – אדריכלי, חברתי, היסטורי ודתי. העיר העתיקה מחולקת לרבעים – יהודי, מוסלמי, נוצרי וארמני – ומאופיינת באווירה קוסמופוליטית ואדריכלות של בני לאומים, דתות ועמים שונים. היא מיושבת ברציפות זה אלפי שנים וכל תקופת התיישבות הותירה בה חותם. העיר העתיקה היא הגרעין האידיאי של העיר המשפיע על כל סביבותיו והיא גם גרעין ההתפתחות הפיזי שממנו מתפתחת ירושלים לאורך ההיסטוריה על צירי התנועה לכיוון הערים הסמוכות. ב-1981 הוכרזה העיר העתיקה כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו.

 

 1. מגדל דוד 2021

נקודת מפגש: בכניסה הראשית למגדל דוד.

איך מחדשים מצודה בת יותר מ- 3,000 שנה? כיצד ניגשים לאצור מחדש את תצוגות הקבע? איך מחדשים את אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים במדינה תוך שמירה על זהותו? מפגשים עם אילת ליבר, מנכ"לית ואוצרת ראשית מוזיאון מגדל דוד, ועם אדריכל יותם כהן-שגיא ממשרד קימל אשכולות – אדריכלי פרויקט השדרוג, שבהם יוצג הפרויקט הגדול בתולדותיו של מוזיאון מגדל דוד – שדרוג פני המוזיאון וחידוש תצוגת הקבע – שיֵצא לדרך בשנת 2019 וצפוי להימשך כשנתיים.

שישי, 19.10, 10:00 ו-11:30. משך המפגש כשעה.

2 מפגשים ברישום מוקדם מוגבלים ל-50 משתתפים במפגש.

 

 1. כנסיית עמנואל והמתחם הפרוטסטנטי

ליד שער יפו, מול מגדל דוד.

אדריכל: ג'יי-וו ג'והנס, 1849.

סיורים מודרכים בכנסייה הפרוטסטנטית הוותיקה במזרח התיכון המכילה מוטיבים יהודיים ומסתתרת בתוך מתחם של בית הארחה. לצורך בניית הכנסייה הוזמנו סתתי אבן מקצועיים ממלטה, שהכשירו את הדורות הבאים של סתתי האבן בירושלים. הסיורים כוללים גם ביקור במוזיאון הקטן שבמתחם שבו מוצגים מודלים מקוריים של קונרד שיק ובספרייה. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה, הדרכה אחרונה ב-16:00. ההדרכות בעברית ובאנגלית.

חמישי, 18.10, 16:00-10:00 | שישי, 19.10, 16:00-10:00 | שבת, 20.10, 16:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מוזיאון חצר היישוב הישן

רחוב אור החיים 6, הרובע היהודי בעיר העתיקה.

מוזיאון השוכן בבית עתיק בן 500 שנה ברובע היהודי, אחד משני בתי החצר העתיקים ששרדו ברובע היהודי. המוזיאון מתעד את הוויי החיים של אנשי היישוב היהודי הישן בירושלים עד תש"ח. בימים אלה מתקיימת במוזיאון תערוכה בשם "בלוז לכחולי המדים" העוקבת דמותו של השוטר העברי במשטרת המנדט ברובע היהודי בשנים 1948-1918.

בתערוכה מוצגים כלים, תלבושות וחפצים שונים המציגים את חיי העבודה של תושבי הרובע בשלהי המאה ה-19. בשעה 11:00 יתקיים סיור עם אוצרת המוזיאון, אורה פיקל-צברי.

שישי, 19.10, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. הסיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים.

 

 1. בית משפחת איל ברובע היהודי

רחוב משגב לדך 21, הרובע היהודי.

אדריכלים: משה ספדיה וסלמה רחמימוב. מעצבת: נורית ברניצקי, שנות ה-70.

מפגש עם פרופ' צבי איל בביתו שברובע היהודי, בית בן שתי קומות שבנוי על בית  בן 400 שנה אשר נבנה בתקופה העות'מאנית ושוקם על ידי משפחת איל לאחר מלחמת ששת הימים. הבית המחודש משקיף לכותל המערבי ולהר הזיתים ובנוי סביב חצר פאטיו מטופחת המחוברת בגשר לחדרי השינה שבקומה השנייה ולמרפסת הגג.

חמישי, 18.10, 12:30-9:30.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קתדרלת סנט ג'יימס

רחוב הפטריארכיה הארמנית, הרובע הארמני.

כנסייה מהמפוארות בארץ שנבנתה במאה ה-12 על שרידי מבנה ביזנטי מהמאה ה-6 ושופצה בתחילת המאה ה-18 על ידי הפטריארך הארמני גריגורי שבנה גם את החומות לרובע הארמני. הכנסייה בנויה בצורת צלב ובמרכזה כיפה הבנויה על ארבעה עמודים המסמלים את ארבעת מחברי האוונגליונים (כותבי ארבעת ספרי הבשורה שבברית החדשה: מתי, יוחנן, לוקאס ומרקוס), והיא מקור האור היחיד בחלל.

בכנסייה דלתות עץ מעוטרות ועל קירותיה מצוירים מאמינים וקדושים. יעקב הקדוש (סנט ג'יימס) שעל שמו נקראת הכנסייה הוא אחד מ-12 השליחים של ישוע אשר הוצא להורג בשנת 44. על פי המסורת הארמנית ראשו הערוף טמון בקיר הצפוני של הקפלה. בחצר הכניסה אל הכנסייה קבורים פטריארכים ונזירים ארמנים.

מפגשים עם האב קוריאן מהפטריארכיה הארמנית יתקיימו בחמישי ב- 15:30 ובשבת ב- 10:30, ובהם יספר על הכנסייה הארמנית בירושלים.

חמישי, 18.10, 15:30-15:00 |  שישי, 19.10, 15:30-15:00 |  שבת, 20.10, 8:30-8:00, 10:30-10:00 ו-15:30-15:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הקארדו המערבי

נקודת מפגש: בכיכר שברחוב היהודים, מתחת לבית חב"ד (לצד עמודי הקארדו המשוחזרים).

אדריכלים: פיטר בוגוד ואסתר ניב קרנדל בשיתוף שלמה אהרונסון, 1982.

פרויקט תכנון אורבני (זוכה תחרות אדריכלית לשיקום הרובע היהודי מ-1971) שחשף את הציר הראשי של ירושלים בתקופה הרומית-ביזנטית אשר היה קבור במשך מאות שנים ושילב אותו במרקם העירוני בן ימינו. הרחוב העתיק מתואר בפסיפס מדווה שבירדן ושימש כהשראה לתכנונו. בסיור יציג בוגוד את השתלשלות תכנון הפרויקט וביצועו שנמשכו 12 שנה: השימוש בפסיפס קדום כבסיס לתכנון, תהליך החפירה וחשיפת הקארדו העתיק והבחירות האדריכליות שנעשו כדי לשלב באופן הרמוני שימושים עכשוויים (מגורים ומסחר) עם תגליות ארכיאולוגיות המוצגות במרחב הציבורי.

שישי, 19.10, 11:00.

סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם. 

 

 1. עם הפנים למאה ה-21

נקודת מפגש: שער יפו.

העיר העתיקה עוברת בשנים האחרונות פעולות שדרוג והנגשה מורכבות. בסיור עם עמי מיטב – מתאם הפרויקטים מול התושבים, הסוחרים והכנסיות ולשעבר אחראי משרד הביטחון על העיר העתיקה והר הבית – יוצגו הפרויקטים השונים שנעשו כדי להתאים את המרחב הבנוי בעיר העתיקה למאה ה-21 וכדי לגבש שפת רחוב אחידה תוך שמירה על ייחודה של העיר העתיקה גם לדורות הבאים, וכן המורכבויות בהבאת הפרויקטים לכדי ביצוע. הסיור יעבור גם ברבעים הנוצרי והמוסלמי.

חמישי, 18.10, 16:00. משך הסיור כשלוש שעות.

סיור ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית של סנטה

רחוב סנט פיטר 2, העיר העתיקה.

הצצה לבית של סנטה קלאוס בירושלים, שנפתח לקהל לפני כשנה ושוכן בבית אבן ירושלמי טיפוסי לעיר העתיקה מהמאה ה-14. בבית בעל התקרות הקמורות וקשתות האבן מתגוררת זה 700 שנה משפחת קסיסי. בן המשפחה איסא קסיסי מוכר כ"סנטה" הירושלמי.

שבת, 20.10, 16:00-12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות בתי המלון של ירושלים במאה ה-19

נקודת מפגש: שער יפו.

היכן התאכסן וילהלם הראשון כשביקר בארץ הקודש? באיזה מלון בחר משה מונטיפיורי ללון? סיור בעיר העתיקה בין מוסדות הכנסת האורחים, אכסניות עולי הרגל ומלונות הפאר של ירושלים במאה ה-19. הסיור בהדרכת רעות אודם יעבור בין מלון אמדורסקי הישן ברובע הנוצרי, האכסניה הלותרנית, מלון פטרה ועוד.

שישי, 19.10, 12:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הנסתר והגלוי מתחת לשער יפו

נקודת מפגש: שער יפו.

מתכנן: האמן רן מורין; פרויקט ביוזמת עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) ורשות העתיקות.

מפגש עם האמן רן מורין והצצה לפרויקט הגן הארכיאולוגי שער יפו שתכנן מתחת לשער יפו, שהשלב הראשון שלו הושלם לא מכבר. במפגש יוצגו סיפור חשיפתו של האתר במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בשנים 1989 ו-1995 כהכנה לפרויקט ממילא וכן הממצאים המרשימים שהתגלו בו, בהם קטע מאמת מים עתיקה שהייתה פעילה עד המאה ה-20, בית מרחץ ורחובות מסחריים מהתקופה הביזנטית וקטע מחומת העיר מהתקופה האיובית (המאה ה-13) שקדמה לחומה העותמאנית הקיימת עד היום. לאחר חשיפתו נזנח המקום ונקבר מתחת לחניונים וכבישים מודרניים. מטרת הפרויקט היא לשמר את הממצאים הארכיאולוגיים, להנגישם לציבור ולשלב את האתר במתחם ממילא ובשער יפו כתצוגה היסטורית בכניסה לעיר העתיקה.

שבת, 20.10, 13:30 ו-16:30.

2 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. חלון להר ציון – סיור בהר ציון במבט עכשווי

נקודת מפגש: שער ציון.

הר ציון ידע מאות שנים של סכסוכים בין דתיים. כל תרבות השאירה בהר מסורות דתיות, סיפורים אנושיים ואלמנטים אדריכליים ייחודיים. כיום מתגוררים ופועלים בהר ארגונים ומוסדות יהודיים, נוצריים ואסלאמיים, ובשנים האחרונות יחסי השכנות משתפרים והולכים. הסיור בהדרכת פרויקט חלון להר ציון של המרכז הבין-תרבותי לירושלים, יציע התבוננות במבט עכשווי ואופטימי על הנעשה בהר כיום ויכלול ביקור בכנסיית דורמיציון, בית הקברות של משפחת דג'אני, קבר דוד, הגן היווני, המרכז הבין-תרבותי לירושלים ועוד.

שישי, 19.10, 9:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המנזר הפרנציסקני אד צ'נקולום

הר ציון (ליד קבר דויד).

מנזר אד צ'נקולום הוקם בשנות ה-30 של המאה ה-20 בשטחו של המסדר הפרנציסקני הישן שממנו גורשו חברי המסדר במאה ה-16. הכנסייה הקטנה שבמתחם מקושטת בחלונות צבעוניים ובפסלים מודרניים ופונה לכיוון חדר הסעודה האחרונה ההיסטורי. הגן הקטן שופץ לאחרונה ומעניק אתנחתא ירוקה להמולת הר ציון. בתחתית הגן גם קאפלה מודרנית קטנה עם חלונות ויטראז'.

שישי, 19.10, 18:00-15:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הקברות של העניים

נקודת מפגש: שער ציון (מחוץ לחומה).

סיור בבית הקברות היהודי הנטוש סמבוסקי השוכן למרגלות קבר דוד בירושלים ושבו נקברו עניי ירושלים במשך יותר מ-200 שנה. הסיור יתחקה אחר הטמונים במקום ששמותיהם נמחקו והם הפכו לאלמונים, ויפרוס את סיפורם ואת סיפורו של בית העלמין שבו התקיימו בעבר תהלוכות גניזה מפוארות לספרי תורה. משך הסיור כשעה ורבע והוא יסתיים בשער ציון.

חמישי, 18.10, 10:00 ו-12:00 | שישי, 19.10, 9:00 ו-11:00.

4 סיורים מוגבלים ל-35 משתתפים בכל סיור. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הקסטודיה טרה סנטה (מנזר סן סלבדור)

נקודת מפגש: השער החדש, העיר העתיקה.

סיורים מודרכים במתחם של הקהילה הקתולית-פרנציסקנית בעיר העתיקה, הכולל מנזר הפעיל מאז המאה ה-16 וכנסייה בסגנון בארוק ספרדי בעלת ציורי קיר וחלונות ויטראז' מ-1880. הסיורים יעברו גם באזור המשרדים הממחיש כיצד בניין מהמאה ה-15 משתנה באופן אורגני בהתאם לצורכי המשתמשים, וכן בחצר המרפאה, בחדרי בית המרקחת הפרנציסקני לשעבר ובצד פשפש החולים.

לרגל יום השנה ה-800 של הנוכחות הפרנציסקנית בארץ הקודש ייפתח לביקור גם מודל הבזיליקה של פרנציסקוס הקדוש מאסיזי עם ציורי הקיר של ג'וטו. שני הסיורים יצאו במקביל.

שבת, 20.10, 11:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים.

 

 1. ספריית רוקפלר

רחוב סולטאן סולימאן 27.

ביקור בספריית רשות העתיקות שבמוזיאון רוקפלר, הספרייה הארכיאולוגית החשובה במזרח התיכון. בספרייה שהחלה לפעול בתחילת המנדט הבריטי, נמצא אוסף ותיק ונרחב של פרסומים בתחום הארכיאולוגיה של ארץ ישראל ושכנותיה. האוסף כולל גם ספרים נדירים בני המאות 17-16, חלקם נכתבו בידי צליינים אירופיים ובהם רשמי מסעותיהם בארץ הקודש, אחרים חוברו בידי חוקרי ארצות ומשלחות צבאיות למזרח התיכון. בסיור יוצא דופן זה ייחשפו מחסני הספרייה ואוצרותיה.

חמישי, 18.10, 16:30 ו-17:15. משך הסיורים כ-30 דקות.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים בסיור.

 

 1. האקול ביבליק והכנסייה הדומיניקנית

דרך שכם 6.

אדריכל: Boutaub (צרפת), 1901-1898.

בואו לגלות את אחת מפינות החמד הקסומות של מזרח העיר: המנזר והכנסייה סנט אטיין (סטפאנוס) של המסדר הדומיניקני שנחנך ב-1900 ומוסד לימודים אקדמי צרפתי המתמחה בתחומי המקרא והארכיאולוגיה. שניהם שוכנים בלב גן רחב ידיים המשתרע על פני כ-25 דונם, ובו גם אוסף מרשים של שרידים ארכיאולוגיים ושל קברים יהודיים מתקופת בית ראשון. הסיורים, בהדרכת צוות בית הספר, יכללו ביקור בכנסייה הבנויה על שרידים מהתקופה הביזנטית.

שבת, 20.10, 15:00 ו-16:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.

 

 1. גן הקבר

בסמטת קונרד שיק היוצאת מדרך שכם, כ-200 מ' מצפון לשער שכם, הגעה מכביש 1 (למגיעים ברכב, מומלץ לחנות בחניון מול מלון לגאסי).

סיורים מודרכים בגן המטופח, שהוא אתר קודש ומוקד עלייה לרגל לפרוטסטנטים ולאוונגלים המאמינים שזהו גנו של יוסף איש רמתיים שבו נטמנה גופתו של ישוע מנצרת לאחר צליבתו (ולא בכנסיית הקבר, כמקובל בקרב הקתולים והאורתודוכסים). הגן מוחזק ומטופח על ידי עמותה בריטית בשם "אגודת גן הקבר", ובו פינות חמד ירוקות המשמשות לתפילה ולפולחן נוצריים בתוך אווירת הגן פתוח. בגן גם בור מי גשמים אדיר ממדים מן התקופה הצלבנית, גת יין קדומה ומערת קבורה בת שני חדרים. בסיור תוצג ההיסטוריה של המקום ומשמעותו עבור הצליינים המבקרים בו. משך הסיור כחצי שעה.

חמישי, 18.10, 20:00-8:00 (סיור אחרון ייצא ב- 19:00) | שבת, 20.10, 20:00-8:00 (סיור אחרון ייצא ב- 19:00; הרכב מוזיקלי החל מ- 20:00). הדרכות בעברית ובאנגלית יצאו בכל שעה עגולה. במוצ"ש 20.10 בין 20:00 ל-21:30 תנגן בגן הלהקה "מקדם". הכניסה לאתר ולהופעה חופשית.

גן פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מלון אמריקן קולוני

לואי ונסן (ליד דרך שכם)

אדריכל לא ידוע, סוף המאה ה-19.

אדריכלי המתחם: מייקל שוורץ, 2018-1992.

הצצה לתוככי המתחם שהיה במקור ארמונו של רבאח אל חוסייני, מבני אצולת ירושלים הערבית; לאחר מכן מקום מושבה של המושבה האמריקאית בירושלים וכיום משמש כמלון בניחוח בינלאומי, טובל בגינות.

הסיור כולל ביקור בחלקים ההיסטוריים והחדשים של המלון.

שישי, 19.10, 10:00, 11:00 ו-12:00.

3 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-20 משתתפים.

 

 1. ארכיון אוספי המושבה האמריקאית

נקודת מפגש: גן Palm House, מלון אמריקן קולוני, רחוב לואיס וינסנט 1.

ביקור בארכיון הכולל תצלומים, מסמכים, קטעי עיתונות ואמנויות יפות מהמאה ה-19 וראשית המאה ה- 20. הפריטים מתעדים תקופות מפתח, אירועים מיוחדים ואת חיי היומיום בלבנט מנקודת מבטם של חברי קולקטיב נוצרי משיחי משיקגו שהתיישב בירושלים ב-1881. מייסדי המושבה האמריקאית שהגיעו לירושלים בציפייה לגאולה רוחנית הפכו בהדרגה לקולקטיב רב לאומי אשר 150 חבריו, בעיקר שוודים ואמריקאים, היו מעורבים לעומק בחיי ירושלים ותרבותה בשנים של תמורות היסטוריות משמעותיות. הארכיון הוקם על ידי מועצת המנהלים של מלון האמריקן קולוני, כולם צאצאי הקהילות המייסדות. את הביקורים תדריך רחל לב אשר ערכה מחדש את האוספים ההיסטוריים ומלווה את הארכיון מאז פתיחתו ב-2014, ויוצגו בהם חלק מאוספיו.

שישי, 19.10, 10:00, 11:00 ו-12:00. משך כל ביקור כ-45 דקות.

3 מפגשים ברישום מוקדם מוגבלים ל-12 משתתפים במפגש.

 

 1. המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב (האוניברסיטה המורמונית)

רחוב הדסה למפל, הר הזיתים.

אדריכל: דוד רזניק בשיתוף האדריכל פרנקלין פרגוסון, 1988.

אחד המבנים היפים והמרשימים שנבנו בארץ מאז שנות ה-80, בניין שכמעט מכל חלליו נשקפים נוף העיר העתיקה וסביבו גן של צמחייה מקראית. הסיור יכלול סרט קצר, הסבר על הבניין, טעימה מנגינת העוגב וסיור בגינות. הזדמנות לחוות ארכיטקטורה מרגשת. הסיורים באנגלית ומוגבלים ל-50 הבאים הראשונים. הסרט הקצר באנגלית, עברית, ערבית ורוסית.

חמישי, 18.10, 10:00, 10:30, 11:00, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30. סיור מודרך יֵצא מהכניסה לבניין בכל חצי שעה.

שישי, 19.10, 10:00, 10:30, 11:00, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30. סיור מודרך יֵצא מהכניסה לבניין בכל חצי שעה. 

14 סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קודש וחול באוניברסיטה העברית על ההר הצופים

נקודת מפגש: רחבת פרנק סינטרה בקמפוס.

בקמפוס דמוי החומה שנבנה אחרי מלחמת 1967 חבויים שרידי הקמפוס הראשון של האוניברסיטה העברית. הסיור בהדרכת ד"ר דיאנה דולב, שעבודת הדוקטורט שלה עוסקת בקמפוסים של האוניברסיטה העברית, ידמה מסע בזמן מראשיתה של האוניברסיטה בבית גריי-היל דרך התוכניות השונות ויעמוד על משמעותם המיוחדת של הבניינים שהיו לאגדה. הסיור יסתיים בבית הכנסת ע"ש הכט שתוכנן על ידי האדריכל רם כרמי.

יש להציג תעודה מזהה בכניסה לאוניברסיטה.

חמישי, 18.10, 15:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המכון לארכיאולוגיה, האוניברסיטה העברית בירושלים

נקודת המפגש: רחבת ננסי רייגן, בהמשך הכביש הפנימי בקמפוס (שילוט בעלייה לרחבה).

אדריכלים: קרל רובין ויצחק יעבץ, 1941.

הצצה לאוסף המכון הארכיאולוגי של האוניברסיטה העברית שנמצא בבניין ההיסטורי בהר הצופים – בניין בסגנון הבינלאומי (שזכה בתחרות אדריכלית שבה שפטו אריך מנדלסון, זלמן שוקן ואלכסנדר קליין) אשר תוכנן כמוזיאון ומשמש כיום את המכון לארכיאולוגיה ללימודים ולמחקר. הבניין המקורי בעל שתי הקומות עוצב כגוש בצורת קובייה, בקווים ישרים עם שורת חלונות גבוהים באולמות התצוגה והאוספים, שנועדה להכניס לתוכם אור טבעי ולהדגיש את גובה התקרות. הסיור יתייחס לאדריכלות הבניין ולסיפור הקמתו. אולם המוזיאון המקורי, הסגור בדרך כלל לקהל ובו נמצאים אוספי המכון, ייפתח במיוחד במסגרת שעות הביקור.

הכניסה לקמפוס הר הצופים משער הכניסה הראשי להולכי רגל (ליד הכיכר מכיוון בית החולים הדסה).

כניסת נכים דרך החניון שבהמשך הכביש הפנימי, לקומה 3 ועלייה במעלית לקומת התצוגה (קומה 5).

חמישי, 18.10, 17:30-14:30.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הכנסת הכט בקמפוס הר הצופים

נקודת מפגש: רחבת הפורום בכניסה לחנות אקדמון ספרים.

אדריכל: רם כרמי, 1983.

סיור בהדרכת מר אריה סלומון, רכז דת ומסורת באוניברסיטה העברית. בסיור יוצג בית הכנסת האוניברסיטאי ע"ש הכט אשר תוכנן על ידי האדריכל רם כרמי כשיאו הרוחני של הקמפוס. המבנה צופה אל האגן הקדוש של ירושלים ונבנה עם החזרת האוניברסיטה לקמפוס הר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים (נפתח לקהל בשנת 1983). מבנה בית הכנסת הוא בעל אלמנטים סמליים, הבולט שבהם הוא חלון תצפית גדול ממדים הממלא כמעט את כל קירו המערבי. זהו כותל המערב של בית הכנסת הקבוע בין שני ארונות הקודש וממנו נשקף נופה המרהיב של "ירושלים הבנויה".

חמישי, 18.10, 14:30. משך הסיור כשעה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית ספר ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל ללימודים מתקדמים במדעי הרוח

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן הבוטני מול בניין המנהלה (שילוט משער הולכי הרגל).

אדריכלים: קלמן מקקינל וווד (אדריכל מייקל מקקינל, ארצות הברית), אדריכל מקומי א. לרמן אדריכלים (אדריכלית תמי יניב). 2016.

סיור בהדרכת הראש האקדמי של בית הספר פרופסור ישראל יובל והאדריכלית תמי יניב, בבניין החדש והמדובר בקמפוס הר הצופים שנועד לשמש כאכסניה לתלמידים מצטיינים ולחוקרים בכירים ומשתרע על שטח של 4,600 מ"ר.

הרעיון האדריכלי של המבנה מבוסס על מיקומו הרגיש על קו פרשת המים שמפרידה בין מערב למזרח, בין יהודים לערבים, בין הישימון לארץ נושבת. רעיון זה מיתרגם לשפה אדריכלית של שקיפות וריבוי מבטים אל הנוף.

הכניסה לבניין דרך גשר המחבר את הגן הבוטני אל קומתו החמישית והעליונה של הבניין בנויה כפביליון שקוף, ומפינתו הצפון מזרחית הבנויה מזכוכית נשקף נוף מרהיב על מדבר יהודה, על הרי מואב ועל הכפר עיסאוויה.

האדריכל האמריקאי מייקל מקינל, שנבחר על ידי התורם מורטון מנדל, תכנן בין היתר את בניין עיריית בוסטון ששימש השראה לבנק ישראל בירושלים.

חמישי, 18.10, 13:30. משך הסיור כשעה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הגן הבוטני בהר הצופים

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן הבוטני, מול בניין המנהלה (שילוט משער הולכי הרגל).

ביקור בגן הבוטני לצמחי הבר של ישראל השוכן בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים בגן מוצגים כיום כ-1,000 מיני צמחי בר. בסיורים יוצגו מגוון הנושאים שבגן: בוטניקה, ארכיאולוגיה והיסטוריה, והם יכללו ביקור בקבר ניקנור ובקברי פינסקר ואוסישקין והיכרות עם עבודתו של רן מורין בפרויקט שיקום הגן. הסיורים יסתיימו בביקור במרכז להוראת הטבע ע"ש משפחת פרחיה ובספריית הגן הבוטני ע"ש שמואל צבי טודר שנפל בגן בשנת 1959 בפעילות מבצעית.

את הסיורים ידריכו מנהל הגן ד"ר מני נוימן; האגרונומית יערה הכהן-פלסר; אוצרת הגן מיכל מונוסוב; והפסל והמתכנן הסביבתי רן מורין. משך הסיור כשעה.

חמישי, 18.10, 10:30 ו-15:30.

2 סיורים ל-50 הבאים הראשונים.

 

 1. אדריכלות של הנצחה

מרכז המורשת גבעת התחמושת, רחוב זלמן שרגאי 5.

סיור מודרך בשני פרויקטים באתר גבעת התחמושת שהושלמו לאחרונה: גן ירושלים (כולל שביל התוכן שלאורכו) והיכל ההנצחה. בחזית גן ירושלים החדש, המשתרע על פני שבעה דונמים, שולבה  סדרת לוחות המציגה את סיפורה של ירושלים מראשית העת החדשה עד מלחמת ששת הימים. היכל ההנצחה מוקדש ל-182 חללי המערכה על ירושלים ותכנונו התבסס על דרך הנצחה שונה מהמקובל הכוללת אלמנטים כגון חיזיון המחשה, מוזיקה, אש, מים, מסכי נגיעה וחפצים אישיים של הנופלים.

חמישי, 18.10, 10:00, 11:00, 12:00 ו-13:00 | שישי, 19.10, 9:00, 10:00, 11:00 ו-12:00.

8 סיורים ל-40 הבאים הראשונים.

 

 

מרכז העיר – ציר יפו והנביאים

אזור זה של העיר התפתח בתחילת המאה ה-20 ובעיקר בתקופת המנדט (עם עליית משקלו של הסחר הימי). ציר התנועה הראשי באזור הוביל לשפלת החוף, עד נמל יפו, ומכאן גם שמו של הרחוב. זהו המקום בעל הציביון האורבני ביותר בעיר, בזכות התכנון המנדטורי שיצר בו רחובות רחבים שלאורכם בניינים בני חמש קומות וקומת קרקע מסחרית. תוכנית זו היא התשתית שעליה מבוסס מרכז העיר עד היום. הבנייה המנדטורית חיברה בין שכונות כגון מוסררה והנחלאות, שקודם לכן היו פזורות ומנותקות זו מזו, לכדי מערך עירוני רציף.

רחוב הנביאים מאופיין בבנייה מפוארת ומוסדית וכולל כנסיות, קונסוליות ובתי חולים שהתרכזו בעורף העשיר של הציר המסחרי (רחוב יפו).

 

 1. בית החולים הצרפתי וכנסיית סנט לואי

רחוב שבטי ישראל 2.

ביקור בבניין בעל חזית מפוארת המשלבת אלמנטים רנסנסיים ובארוקיים. המבנה הוקם לפני כ-130 שנה כבית חולים ונקרא על שמו של לואי התשיעי מלך צרפת. בסיורים הקצרים שיובילו האחיות הנזירות יסופרו תולדותיו של בית החולים המשמש כיום כהוספיס לחולים סופניים בני כל הדתות, והם יכללו ביקור בכנסייה ובאחד מחדרי המבנה שבו נחשפו לאחרונה ציורי קיר שצוירו בידי הרוזן הצרפתי דה-פיילא לפני כ-120 שנה.

לא תתאפשר כניסה לגג ולמסדרונות המחלקות.

שבת, 20.10, 12:00-9:00. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה.

סיורים מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. כיכר העיר

נקודת מפגש: המרכז לעיצוב אורבני, בית המודל, כיכר ספרא קומה מינוס 1.

סיור עם אדריכלית דנה בורשטין, אדריכלית המרחב הציבורי בעיריית ירושלים, שייפתח בביקור במרכז לעיצוב אורבני שבו יוצגו מגמות פיתוח עכשוויות ועתידיות של המרחב הציבורי, וימשיך לסיור בכיכרות שלאורך רחוב יפו בעודן מתארגנות לקראת לילה: כיכר צה"ל, כיכר ג'נרלי, כיכר ציון, הדוידקה וכיכר ולרו שבחזית השוק. הסיור יעסוק במרכזיותן של הכיכרות במרחב העירוני כנקודות מפגש והתאספות אזרחית ויוצגו בו מיצבים שנבנו בכיכרות בשנים האחרונות, פעולות פיתוח שנעשו בהן ותוכניות עתידיות. משך הסיור כשעתיים.

חמישי, 18.10, 17:00.

סיור פתוח ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ספיד דיזיין

במבואה הראשית של בניין העירייה (בניין מספר 1), כיכר ספרא.

איך להתאים חלל קטן למשפחה מתרחבת? איך לשלב בדירה פתרונות אחסון יעילים?

IID אגודת מעצבי הפנים בישראל מזמינה את תושבי ירושלים לקבל ייעוץ אדריכלי ועיצובי ללא תשלום ממעצבי פנים בכירים. המעצבים יעניקו שירותי ייעוץ בפגישות פרטיות בנות כחצי שעה שיתקיימו בחלל הפתוח של קומת המבואה שבבניין העירייה. המעצבים יסייעו לתושבים במציאת פתרונות לבעיות תכנוניות ועיצוביות על פי צורכיהם ובהתאמה לתנאי הדירה והבית.

שימו לב, כדי לקבל ייעוץ יש לבוא מצוידים בתוכנית הדירה או שרטוט של החלל (כולל מידות) ובתמונות.

IID אגודת מעצבי הפנים בישראל היא ארגון ותיק המאגד מאות חברים בעלי תואר אקדמי בעיצוב והנדסאים העוסקים בתכנון ובעיצוב פנים. מטרתה לקדם את המקצוע בישראל ולהגביר את המודעות לחשיבותם של מעצבי פנים מקצועיים.

שישי, 19.10, 13:30-10:00.

פגישות הייעוץ על בסיס "כל הקודם זוכה".

 

 1. ישן וחדש בכיכר ספרא

נקודת מפגש: בכיכר ספרא, ליד הכניסה לבניין 3, מתחם כריות הבטון.

אדריכל: ג'ק א' דיאמונד; קולקר-קולקר-אפשטיין; אדריכל שימור: פיטר בוגוד, 1992.

סיור בקמפוס כיכר ספרא שיכלול ביקורים במבנים ההיסטוריים שבמתחם אשר הותאמו לשימוש עכשווי: בניין העירייה ההיסטורי מתקופת המנדט, חדר הכספות של בנק ברקליס ומבנה בית החולים הרוסי לשעבר. הסיור יסתיים בתצפית מרהיבה על כיכר צה"ל. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 18.10, 12:00 (סיור בעברית) ו-16:00 (סיורים בעברית ובאנגלית).

3 סיורים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. נובוי ירוזלימה

מוזיאון אסירי המחתרות, משעול הגבורה 1, מגרש הרוסים.

אדריכל: מרטין איוונוביץ' אפינגר, 1864.

סיורים בהדרכת מנהל המוזיאון, יורם תמיר, באחד החללים המרשימים בעיר ששימש במקור כאכסניית צלייניות רוסיות, ובתקופת המנדט הפך לבית סוהר שבו נכלאו גם אסירי המחתרות. בגלגולו השלישי הפך למוזיאון המוקדש למאבק המחתרות למען הקמת המדינה, ובו שחזור של בית הכלא המנדטורי על תאי האסירים, בתי המלאכה, בית הכנסת, תאי הצינוק והגרדום. בסיורים יושם דגש על אדריכלות המוזיאון ועל שימור מגרש הרוסים.

חמישי, 18.10, 13:00 ו-16:00 | שישי, 19.10, 10:00 ו-12:00. משך הסיורים כשעתיים.

4 סיורים מוגבלים ל-40 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. חצר סרגיי

הלני המלכה 13.

אדריכל: פראנק גיאה, 1890. אדריכל שימור: אורי פדן, 2017.

בית פתוח וסיורים מודרכים באחד הבתים המפורסמים ביופיים בעיר, ששימש בעבר כאכסניה לצליינים רוסים וחזר באחרונה לשימושו המקורי. הסיור ב-10:00 יודרך על ידי פזית שביד, מנהלת קהילות ופעילות עירונית בחברה להגנת הטבע; הסיור ב-11:30 יודרך על ידי אדריכל אורי פדן, אדריכל השימור של המתחם.

שבת, 20.10, 13:00-10:00. סיורים בחצר יתקיימו בשעות 10:00 ו-11:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קתדרלת השילוש הקדוש

רחוב שניאור חשין 6, מגרש הרוסים.

אדריכל: מרטין איוונוביץ' אפינגר, 1872.

הזדמנות להתוודע למבנה חשוב נוסף של הנוכחות הרוסית בירושלים – קתדרלת השילוש הקדוש. הכנסייה נבנתה על ידי החברה הארץ ישראלית הרוסית-אורתודוקסית הקיסרית (שפעלה בירושלים בתקופה העותומנית) על מנת לספק מרכז דתי מקומי לזרם הגדול של הצליינים הנוצרים שהגיע לעיר באותה עת, והיא שימשה בעיקר את הצליינים שהשתכנו באכסניות שבמגרש הרוסים. לאחר מלחמת העולם הראשונה ונפילת שלטון הצאר ברוסיה הפסיק זרם הצליינים ובכנסייה נותרו נזירים בודדים. לאחר קום המדינה חזרה לפעול ואף שופצה.

הכנסייה בנויה מאבן לבנה ולה 8 מגדלי כיפות שבראשם צלבים (הכיפות היו צבועות במשך שנים בירוק ועתה הן מצופות נחושת). מבנה הכנסייה כולל אלמנטים רנסאנסיים כגון עיטורי אבן וציורי קיר מרהיבים של סצנות מתוך המסורת הפרבוסלאבית.

שבת, 20.10, 12:00-9:00 ו- 16:30-19:30.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אבן ירושלמית 0.2 : כיצד לחשוב על בנייה באבן בירושלים היום

המרכז לעיצוב אורבני, בית המודל, כיכר ספרא, בניין 1, קומה אפס, עיריית ירושלים.

ערב שבמהלכו תועלה הבנייה באבן בירושלים על שולחן הדיונים: האם האבן היא עדיין רוח המקום? באלו אופנים יש לחשוב על הבנייה באבן בעיר הגדלה והמשנה את פניה במהירות ואף עתידה לצמוח לגובה?

שאלות אלו עמדו בבסיס מחקר מקיף שערכו התוכנית לעיצוב אורבני בצלאל והמרכז לעיצוב אורבני הפועל תחת אדריכל העיר ירושלים בשנה האחרונה. מטרת המחקר היא מעשית: להציע כלים לחשיבה מחודשת על האבן ועל מדיניות השימוש בה. זו הפעם הראשונה שתהליך העבודה יוצג במלואו לקהל הרחב, על היבטיו העירוניים, התכנוניים, התרבותיים והסביבתיים. לאחר הצגת הדברים יתקיים דיון בתובנות השונות ובכמה תרחישי עתיד אפשריים לנופים האורבניים של ירושלים ומקומה של האבן בהם.

דוברים: ד"ר אדריכלית אלס ורבקל, ראש המחלקה לארכיטקטורה, בצלאל; אדריכל ייטב בוסירה – DYCommonPlanning ואדריכל אורי שלום – סטודיו Stability.

חמישי, 18.10, 19:30.

דיון פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. משכנה החדש של הספרייה הלאומית: סיור

נקודת מפגש: שער אתר הבנייה ברחוב קפלן, סמוך לצומת הרחובות קפלן ורופין.

אדריכלים: הרצוג ודה-מרון (שווייץ); מן שנער אדריכלים (ישראל).

סיור חוץ באתר ההקמה של בניין הספרייה הלאומית החדש ההולך ונבנה בימים אלו בקריית הלאום בירושלים, מול בניין הכנסת ובשכנות למוזיאון ישראל. במסגרת הסיור ייתן אדריכל אמיר מן, האדריכל האחראי על הפרויקט (בעיצובם של האדריכלים הבינלאומיים ז'ק הרצוג ופייר דה מרון) סקירה כללית על המבנה באמצעות הדמיות ובעזרת מודל המבנה הניצב באתר וממחיש בקנה מידה 1:1 את ביצוע חזיתות המבנה המיוחדות ואת חומרי הבנייה. הביקור יאפשר גם צפייה מרחוק בהתקדמות עבודות השלד של הקומות התת קרקעיות. הסיור מטעם מרכז המבקרים של הספרייה הלאומית.

הסיור מתקיים באתר בנייה וההשתתפות בו מותנית בציות להוראות הבטיחות באתר.

שישי, 19.10, 12:00.

סיור מוגבל ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. ירושלים הקולוניאלית: סיור

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לשער יפו.

מדיניות הבנייה באבן בירושלים היא נגזרת ישירה של תפיסת הבריטים את ירושלים בכלל  ואת העיר העתיקה בפרט. תפיסה זו ממשיכה להכתיב את התפתחותה של העיר ולהשפיע על נופה הבנוי. מקורותיה של תפיסה זו בתקופת שלטון המנדט הבריטי אשר נמשכה כ-30 שנה. באותן השנים שלטה בריטניה בכשליש משטח העולם, ותחת שלטונה תוכננו ונבנו עשרות ערים, חדשות וישנות.

האופן שבו תכננו הבריטים את ירושלים הושפע מניסיונם כאומה קולוניאלית ברחבי העולם אך גם מתפיסתה של ירושלים כעיר קדושה, עתיקה ומסורתית. הסיור בהדרכת ד"ר נועה הייזלר רובין, יעסוק בהשפעות אלו על ירושלים,  אז  והיום, ויבדוק כיצד מתיישב המושג "עיר קולוניאלית" עם מעמדה של ירושלים כעיר הקודש ומהו הקשר בין אלו לבין תנועת האמנויות והאומנויות (Arts&Crafts) ולתכנון הפופולרי של ערי גנים.

הסיור יתמקד בתכנונה של ירושלים בסביבת שער יפו ולאורך החומות ויסקור את השינויים לאורכו של ציר עירוני מרכזי – דרך חברון. הסיור יסתיים בבית אות המוצר.

שישי, 19.10, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המכון הפיני שלהבת

רחוב שבטי ישראל 25.

אדריכל הבית התחתון: קונרד שיק, 1887. אדריכלי הבית העליון: אפשטיין אדריכלים, 1963.

ביקור במתחם המשמש כמשכנו של המכון הפיני האוונגליסטי-לותרני, אחד מ-30 מכונים דומים המפוזרים בעולם. המכון מתפקד כבית לארגוני סיוע הומניטרי. במתחם מתארחות כנסיות שונות המשתמשות במתקניו לצורכי התכנסות, שירה ותפילה. המבנה התחתון, העובר בימים אלה שימור ושיפוץ, תוכנן על ידי קונרד שיק והוא אחד המבנים הראשונים שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. במסגרת הסיורים יוצגו המבנים במתחם והפעילות במכון.

חמישי, 18.10, 11:00, 13:00 ו-15:00 (הדרכות בעברית); 12:00, 14:00 ו-16:00 (הדרכות באנגלית) | שישי, 19.10, 9:00 (הדרכה באנגלית), 10:00 (הדרכה בעברית).

8 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שימור מול פיתוח ברחוב הנביאים

נקודת מפגש: רחוב הנביאים פינת שטראוס, מול בית החולים ביקור חולים.

סיור לאורך הרחוב שכונה בעבר "הרחוב האחורי" והחל להיבנות במחצית השנייה של המאה ה-19 עם היציאה מהעיר העתיקה הצפופה. הסיור שבהדרכת מורת הדרך צילה גרא יתחקה אחר סיפור הקמתו, סגנונות הבנייה המאפיינים אותו, המוטיבציה שהובילה את בתי החולים והמוסדות השונים להתמקם בו, וגם סיפוריהן של הדמויות המפורסמות שהתגוררו בו או תקעו בו יתד. הסיור יכלול כניסה לבית תבור. שימו לב שלא תותר כניסה לבית תבור עם נשק.

שבת, 20.10, 9:30. משך הסיור כשלוש שעות.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הספר האנגליקני הבינלאומי

רחוב הנביאים 82.

אדריכל: ברספורד פייט (אנגליה), 1897.

בואו לגלות מתחם המסתתר מאחורי חומה במרכז העיר ובתוכו מבנה בצורת פרסה הטובל בגן מוצל. המבנה שימש בראשיתו כבית חולים מודרני של האגודה האנגליקנית, וסביבו ניטע גן רחב ידיים לצמחי מרפא ששימש גם כמקום מרגוע לחולים. במלחמת השחרור אירח המבנה את בית החולים הדסה, וכיום הוא משמש כבית ספר אנגליקני. הסיורים ייפתחו בפרזנטציה קצרה על תולדות המבנה. סיור ל-25 משתתפים יצא מדי שעה עגולה, סיור אחרון ב-16:00. לא תהיה אפשרות להתהלך במתחם באופן עצמאי.

שבת, 20.10, 16:00-10:00.

סיורים ל-25 הבאים הראשונים בכל סבב. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. וילה בראון

רחוב הנביאים 54.

אדריכל מקורי: לא ידוע, סוף המאה ה-19; אדריכלות ושימור: בר, שיפמן-נתן אדריכלים (אדריכלית אחראית: מיקי כהן מגן); תכנון פנים: מוריס אלגזי; עיצוב פנים: אריאלה גלוק וליאון אביגד, 2017.

סיור עם לאון אביגד, היזם ומבעלי המלון, בבית האבן ההיסטורי שהפך למלון בוטיק מסוגנן. המלון מעוצב בהשראה קולוניאליסטית המבקשת להחיות את הרוח העותמאנית של תקופת בנייתו ואת אווירת הנהנתנות של הקולוניאליזם האירופי בארץ הקודש. בסיורים יתוארו סיפור חייו של הרופא היהודי יצחק (גרגורי) אמציסלבסקי ("ד"ר ד'ארבלה"), הדייר הראשון בבית, גלגוליו של הבניין במשך 150 שנותיו והאתגרים האדריכליים שבשימורו והפיכתו למלון. משך הסיורים כ- 40 דקות.

שבת, 20.10, 11:00, 11:50, 12:40, 13:30, 14:20.

5 סיורים מוגבלים ל-100 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית תבור, המכון השבדי ללימודי תיאולוגיה

רחוב הנביאים 58.

אדריכל: קונרד שיק, 1889-1882.

סיורים מודרכים במבנה שהוכתר בעבר על ידי טדי קולק בתואר "הבית היפה ביותר בירושלים". הבית נבנה עבור משפחתו של קונרד שיק ובתכנונו ושימש את משפחתו מ-1882 עד 1901. מבחינת סגנונו האדריכלי מאופיין הבית בסגנון אירופי ובמוטיבים אוריינטליים. כיום בית תבור הוא בבעלותה של הכנסייה הלותרנית השבדית ומשמש כמכון אקדמי ללימודי תיאולוגיה. את הסיור בחמישי ינחה ישראל הרן מצוות בית תבור. את הסיורים בשבת תדריך ציפי רון – פעילה סביבתית, יו"ר הוועדה לנופי תרבות באיקומוס וחברה בוועדת השימור העירונית – והם יכללו כניסה לגן האינטימי ולקאפלה. לא תותר כניסה למתחם עם כלי נשק.

חמישי, 18.10, 9:00 | שבת, 20.10, 10:30 ו-11:30.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. לשכת הבונים החופשיים

רחוב עזרת ישראל 13.

מפגשים בבית הבונים החופשיים שבמרכז העיר שיכללו הרצאה וסיור במבנה – הזדמנות יוצאת דופן לבקר בחדר הטקסים המקושט ועתיר הסמלים המשקפים את ההיסטוריה של הארגון, מטרותיו ושורשיו העתיקים. משך כל מפגש כשעתיים.

חמישי, 18.10, 14:00 ו-16:00 | שישי, 19.10, 12:00 ו-14:00 | שבת, 20.10, 10:00, 12:00, 14:00 ו-16:00.

8 מפגשים ל- 50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם 

 

 1. קונפליקטים בשימור – שכונת הבוכרים כמקרה בוחן

נקודת מפגש: המנהל קהילתי, רחובות הבוכרים 10.

הזדמנות לשמוע על מדיניות השימור בירושלים ולהכיר את הקונפליקטים שעמם מתמודדים מובילי השימור, בין צורכי האוכלוסייה והעיר ובין מדיניות השימור. המפגש יתרכז בשכונת הבוכרים כמקרה בוחן. שכונת הבוכרים תוכננה במתכונת אירופית עם רחובות בצורת שתי וערב, ובה מבנים המזכירים בנייה בוכרית מסורתית. השכונה נחשבה עם בנייתה בסוף המאה ה-19 לשכונה היהודית המפוארת בעיר.

חלקו הראשון של המפגש יתקיים במִנהל הקהילתי של השכונה – לשעבר בית דוידוף – ויוקדש להצגת הנושא. בחלקו השני יתקיים סיור בשכונה.

במפגש ייקחו חלק אדריכל שמואל גרואג מהמחלקה לארכיטקטורה באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, אדריכל השימור משה שפירא אשר יזם ב-2008 עם התושבים תוכנית לשימור השכונה וקותי גלעדתי, המתכנן האורבני של מינהל קהילתי גאולה-בוכרים.

שישי, 19.10, 9:30. משך המפגש כשעה וחצי.

דיון וסיור פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. במעלה הספירלה

נקודת מפגש: תחנת הרכבת הקלה הדוידקה (ליד בנק דיסקונט).

סיור מעורר אופטימיות בבניין כלל שבמרכז העיר, העובר בשנים האחרונות תהליכי התחדשות ושינוי ייעוד. את הסיור יוביל מתן ישראלי, ממייסדי קבוצת האמנים מוסללה שהקימה בבניין את המרפסת. הסיור יחל בנווה מדבר עירוני על גג הבניין – שילוב בין פארק עירוני, סטודיו לאמנות וקיימות, מרחב ציבורי ומעבדת מחקר על חיים עירוניים מקיימים.

בניין כלל נבנה בשנות ה-70 על חורבותיו של בית הספר תורה ועבודה כמרכז הקניות הראשון בירושלים – קונספט חדשני לתקופתו. לבניין שתוכנן על ידי האדריכל דן איתן 15 קומות, והוא אמור היה להיות הסנונית הראשונה בתוכנית לבניית מגדלים במרכז העיר. התוכנית הופסקה לאחר בניית בניין זה עקב הביקורת שעורר.

בסיור יסופרו תולדות הבניין ויוצגו הפעילויות המתקיימות בו, מרביתן מתרחשות במרחב הציבורי מתוך רצון לייצר מודל חדש, שבו פעולה אמנותית בעלת זיקה חברתית מתרחשת במרחב העירוני ומשפיעה עליו.

שישי, 19.10, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בין אמונה לאמנות

נקודת מפגש: רחוב יהודה המכבי 7, מקור ברוך.

הזדמנות להתוודע לגלריית המקלט לאמנות הפועלת בתוך מקלט בלב השכונה החרדית מקור ברוך – הגלריה הראשונה בשכונה חרדית. המפגשים ייפתחו בסיור בשכונה, היכרות עם הוויי החיים של תושביה ומבני הציבור שבה ויסתיימו בביקור בתערוכה "מעשה אותיות" ובשיחה על המתח שבין אמונה לאמנות. הגלריה הוקמה בשנת 2003 על ידי הצייר איקא ישראלי שחזר בתשובה.

משך הסיור כשעה וחצי. המשתתפים מתבקשים להגיע בלבוש צנוע.

חמישי, 18.10, 18:00 ו-20:00 | שישי, 19.10, 8:00 ו-11:00.

4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מתחם הרכב

נקודת מפגש: רחוב יפו 207.

סיור בהדרכת איציק שוויקי, מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור לאתרי מורשת, שיתמקד במתחם שמול התחנה המרכזית הידוע בכינוי מתחם הרכב. מבני מנהל הרכב נבנו בשנות ה־20 וה־30 של המאה שעברה. הם בני שתיים עד שלוש קומות ומהווים את ראשיתו האורבנית של רחוב יפו ואת הכניסה ההיסטורית לעיר. מבנים אלו הוכרזו לשימור על ידי ועדת השימור בשנת 2012 וכן על ידי ועדה המחוזית בעת הפקדת תוכנית הכניסה לעיר. בסיור יספר שוויקי את תולדות המתחם ויתאר את המאבק לשימורם של המבנים, הנמצא עדיין בשיאו.

הסיור יסתיים בכיכר אלנבי שבה נכנע ראש עיריית ירושלים, חוסיין אל חוסייני, לחיילים הבריטים ב-9 דצמבר 1917.

שבת, 20.10, 10:00 ו-11:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-70 משתתפים.

 

מרכז העיר – משער יפו מערבה

באזור זה נמצאות השכונות היהודיות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה במהלך  המאה ה-19 – משכנות שאננים ושכונת המערבים – וכן רחביה וטלבייה – שכונות המגורים של האוכלוסייה הירושלמית האמידה (היהודית והערבית בהתאמה).  הציר הראשי של האזור הוביל לעזה (רחוב עזה ברחביה), והוא כולל גם את קריית הלאום שבה שוכנים מבני הממסד והממשל של מדינת ישראל, את האוניברסיטה העברית שבגבעת רם ואת שדרת המוזיאונים.

בסיור רגלי אפשר לעקוב אחר השינויים בסגנונות הבנייה המתרחשים, ככל שמתרחקים מערבה מחומות העיר העתיקה: תחילה בתי אבן פשוטים וצפופים; אחר כך אדריכלות מודרניסטית של תקופת המנדט בשכונת רחביה ובנייה ערבית מפוארת בטלבייה; ולבסוף – אדריכלות ישראלית בקריית הלאום.

 

 1. מאחורי הקלעים של פארק טדי

נקודת מפגש: בין הרחובות דרור אליאל לחטיבת ירושלים, מצפון לחוצות היוצר.

אדריכלי הפארק: אורי שטרית ויצחק חלפון. אדריכל שימור: גיורא סולר. אדריכל המזרקה: סטן לורקה (JLM Consultants). 2013.

במאי 2013 חנכה הקרן לירושלים את גן טדי בפארק מיטשל לזכרו של ראש העיר ומייסד הקרן לירושלים טדי קולק. הפארק שהוקם למרגלות מגדל דוד וחומות העיר העתיקה על מגרש  של כ- 15 דונם, והוא נדבך חשוב ברצף  הגן הלאומי סובב חומות ירושלים ומשמש כחיץ טבעי בין העיר העתיקה לבין השכונות שנבנו ממערב לה.

הסיור בהדרכת אדריכל רועי זינגר מהקרן לירושלים יכלול הסבר על הקמת הפארק, האלמנטים מרכזיים בו ויכלול ביקור במזרקת אנספלד, כניסה לחדר המכונות התת קרקעי שאינו פתוח לקהל בשגרה ועוד.

שישי, 19.10, 15:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות צלמי המושבה האמריקאית: בתים עתיקים וצלמים ותיקים

הגלריה לצילום בחוצות היוצר, חוצות היוצר 23.

סדנת צילום מיוחדת שתתחקה אחר טכניקות הצילום ומושאי צילום ארכיטקטוניים של ירושלים ותנסה לשחזר אותם. הסדנה בהנחיית יעל הרמן – צלם מקצועי ומנחה סדנאות – תתחלק לשלושה חלקים: הראשון, תצוגת תצלומים עתיקים והסבר קצר עליהם ועל הטכניקה שבה צולמו; השני – גיחת צילום בשטח; השלישי – סיכום, הצגת עבודות המשתתפים וסקירה היסטורית זריזה של המושבה האמריקאית בירושלים בשילוב טיפים וטכניקות לעיבוד תמונות. יש להצטייד במצלמה (או בטלפון חכם). מומלץ להביא חצובה ועדשה רחבה.

שישי, 19.10, 13:30-9:30.

סדנה ברישום מוקדם מוגבלת ל-22 משתתפים.

 

 1. בית האמנית בירגיטה יוארי-אילן

טורא 30, ימין משה.

אדריכל: לא ידוע, 1860; תוספת: אדריכל לב שטרן, 1979.

ביקור בבית מקורי של שכונת משכנות שאננים המשקיף אל העיר העתיקה, ושהורחב בשנות ה-70 כשהפך לביתה של האמנית השבדית בירגיטה יוארי-אילן. הביקור יכלול סיור קצר בבית העמוס ברהיטים ובחפצים שבדיים מסורתיים ובציוריה של בירגיטה, וכן מפגש עם האמנית אוהבת ישראל. הכניסה לבית בקבוצות של 25 איש בכל חצי שעה.

שישי, 19.10, 13:00-10:00 | שבת, 20.10, 20:00-17:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. טחנת הרוח משכנות שאננים

נקודת מפגש: ליד טחנת הרוח במשכנות שאננים.

אדריכל רועי זינגר מהקרן לירושלים יציג את השינויים המתרחשים בימים אלה במתחם טחנת הרוח במטרה להופכו למתחם המשלב תיירות, מורשת ומסחר. בין השאר יוצב במתחם מיצג של מציאות רבודה (AV) שיאפשר למבקרים לחזות בטחנה טוחנת גרעינים לקמח. בסיור יובאו גם תולדות הטחנה שהוקמה ב- 1857 בתרומתו של סר משה מונטיפיורי ושוחזרה ב- 2012 על ידי הקרן לירושלים, משרד ראש הממשלה, משרד התיירות, עיריית ירושלים ובתרומתה של אגודת נוצרים אוהבי ישראל בהולנד. שימור הטחנה תוכנן על ידי אדריכל השימור גובי קרטס,

שישי, 19.10, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. פיתוח גיא בן הינום

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לסינמטק ירושלים, דרך חברון 11.

אדריכל אבנר סימון – ממשרד ארד-סימון אדריכלים המתכננים את פיתוח גיא בן הינום – יוביל את הסיור באחד האתרים היפים בעיר – אזור המאופיין בנוף קדומים וכיום חלק מגן לאומי עוטף חומות העיר העתיקה. בסיור יוצגו פרויקטים של פיתוח ושימור בעמק ובסביבותיו, המתוכננים ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ורשות הטבע והגנים, ויידונו סוגיות של תכנון באזור בעל רגישות גבוהה המהווה מפגש לאוכלוסיות מגוונות, ערכי טבע נדירים, אתרים היסטוריים, ארכיאולוגיים ודתיים. משך הסיור כשעתיים. מומלץ להצטייד בנעלי הליכה, כובע ומים לשתייה.

שבת, 20.10, 10:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם

 

 1. בית אות המוצר הירושלמי

דרך חברון 12.

אדריכל: קליפורד הולידיי, 1925.

סיורים בבניין ההיסטורי שסופח כהרחבה לבית החולים לעיניים של אבירי סנט ג'ון מאנגליה (היום מלון הר ציון) וצופה אל חומות העיר העתיקה ואל הר ציון. בסיורים יסופר סיפורו ההיסטורי של המבנה ויוצגו החצר בסגנון חאן ערבי ובה מזרקה, חדר מעוטר קרמיקה ארמנית מקורית בת 90 שנה וסמלי אצולה אנגליים מסתוריים. הסיורים יכללו גם ביקורים בסדנאות האמנים הפועלים במקום והדגמה של תהליכי ייצור תכשיטים בימי קדם ובימינו. הם יסתיימו בתצפית מודרכת מגג הבית לעבר החומות ושכונת ימין משה.

חמישי, 18.10, 18:00-10:00 | שישי, 19.10, 17:00-10:00 | שבת, 20.10, 18:00-10:00. סיור מודרך יצא בכל שעה עגולה. סיור אחרון יצא בחמישי ובשבת ב-17:00, ובשישי ב-16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מלון ענבל

רחוב ז'בוטינסקי 3.

אדריכל: יעקב רכטר, 1983. אדריכל התוספת והבניין המחודש: מייקל שוורץ אדריכלים, 2018-2011. עיצוב פנים: מיכאל אזולאי, מייקל שוורץ אדריכלים.

סיור בבניין האיקוני שתוכנן על ידי יעקב רכטר ז"ל, חתן פרס ישראל לאדריכלות על בסיס פרשנות מודרנית לאדריכלות ירושלמית מסורתית. בסיורים שיוביל אדריכל מייקל שוורץ יוסבר כיצד באה לידי ביטוי השפה האדריכלית שיצר רכטר גם בתכנון ההרחבה והשיפוץ החדשים שעבר המלון לאחרונה וכלל אזורי פנים וחוץ ציבוריים ותוספת של אגף חדש בעל שתי קומות, 52 חדרים וסוויטות. הסיורים יסתיימו בתצפית מטרקלין העסקים של המלון שבקומתו התשיעית, לנוף מרהיב של העיר העתיקה.

חמישי, 18.10, 15:00 ו-16:30.

2 סיורים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בניין ימקא

רחוב דוד המלך 26.

אדריכל ארתור לומיס הרמון, 1933.

בואו להכיר את אחד הבניינים הקולוניאליים המרשימים בעיר, לשמוע על ההיסטוריה של הבניין היפהפה שתוכנן על ידי אחד מאדריכלי האמפייר סטייט בילדינג ולגלות את ציורי הקיר והתקרות שמעטרים את חלליו. בסיורים יוצגו סממני שלוש הדתות הטבועים בבניין, והם יכללו ביקור בחדר התפילה התת קרקעי והצצה למרכז הספורט התת קרקעי החדש של ימקא – מרכז הספורט הגדל במזרח התיכון.

חמישי, 18.10, 16:00 | שישי, 19.10, 16:00 | שבת, 20.10, 16:00. משך הסיור כשעה.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים בסיור.

 

 1. גן ימקא (כתר דוד)

נקודת מפגש: רחבת הכניסה לבניין ימקא, רחוב דוד המלך 26.

הפסל ישראל הדני יציג את הגן שתכנן מאחורי בניין ימקא בשיתוף עם אדריכל הנוף צבי דקל, בשטח שהיה בעבר מגרש הכדורגל המיתולוגי של בית"ר ירושלים. זוהי עבודה סביבתית רחבת ממדים על כל מרכיביה האסתטיים והפונקציונליים, הכוללת קירות, מעברים, פרגולה, עיצוב כיכרות, אלמנט פיסולי, מעברי מים, אזורי ישיבה, גופי תאורה ועוד.

שבת, 20.10, 11:00. משך הסיור כ- 45 דקות.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מגרש ימקא עם הפועל קטמון

נקודת מפגש: בכניסה לימקא, רחוב דוד המלך 26.

מגרש הכדורגל המיתולוגי של ימקא – אתר מורשת עבור כל אוהד כדורגל – הוא גם מרחב אורבני אינטנסיבי שבו מתקיימים חיי קהילה ותהליכים נדל"ניים. הסיור של מחלקת ההדרכה של הפועל קטמון ירושלים יעסוק בכל אלה וכן יחשוף את הפולקלור הייחודי של הכדורגל המקומי, המאבקים החברתיים, הפוליטיקה ושירי האוהדים.

שישי, 19.10, 10:00 | שבת, 20.10, 16:00. משך הסיור כשעה וחצי.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. היברו יוניון קולג'

דוד המלך 13.

אדריכלים: היינץ ראו,1963; משה ספדיה, 1985.

בואו לגלות את האדריכלות הירושלמית במיטבה במתחם הכולל מבנה מודרניסטי של האדריכל היינץ ראו, ותוספת מאוחרת של משה ספדיה הבנויה מרצף של מבנים קטנים סביב חצרות פנימיות ומציגה פרשנות למבנה הירושלמי המסורתי. המתחם משמש כמוסד להכשרת רבנים, חזנים ומחנכים רפורמיים מחו"ל ומישראל, ובו גם מוזיאון לארכיאולוגיה, ספרייה ובית כנסת הפועל בשבתות וחגים.

שבת, 20.10, 16:00-13:00.

סיורים מודרכים יֵצאו בכל שעה עגולה ל-40 הבאים הראשונים. סיור אחרון ב-16:00. משך כל הדרכה כ-30 דקות.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

 1. גרפיטי בשכונת ממילא

נקודת מפגש: בשער הכניסה למדרחוב ממילא מרחוב שלמה המלך, ליד חנות התכשיטים פנדורה.

כיצד משפיעה האבן הירושלמית על הגרפיטי בעיר? מה מבדיל את סצנת אמנות הרחוב של ירושלים מערים אחרות בישראל? מיהם צמד האמנים הירושלמי שנחשבים לשם החם ביותר בתחום?
סיור שיסקור את השדה הרחב, העשיר והמגוון של הגרפיטי בירושלים. בהדרכת שחר בן נון, מדריכה בסיירת סיורי אמנות. הסיור יתקיים בשפה האנגלית.

חמישי, 18.10, 11:00. משך הסיור כ-45 דקות.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.

 

 1. בית סראפים-לורנצו (המפעל)

רחוב המערבים 3, מחנה ישראל.

ביקור בבית שנבנה ב-1865 כחלק ממחנה ישראל – השכונה היהודית השנייה מחוץ לחומות והראשונה שנבנתה ביוזמה פרטית של המוגרבים – והזדמנות לשמוע על התוכניות העתידיות למבנה. הבית עבר גלגולים שונים ולאחר שנים שבהן עמד נטוש פועל בו כיום קואופרטיב האמנים המפעל המונה כ-50 יוצרים מקומיים. האמנים בקהילת מפעל יוצרים במקום ומקיימים בו אירועים מתוכננים וכן פעילויות ספונטניות. בסיור עם האדריכלים אורית אופק פיידמן ואבנר אופק יסופרו תולדות הבית ויוצגו המודל והתוכניות העתידיות למבנה. הפרויקט ביוזמת ובניהול עדן החברה לפיתוח כלכלי בירושלים.

חמישי, 18.10, 23:00-12:00 (בית פתוח) | שישי, 19.10, 17:00-12:00 (בית פתוח), ב-15:00 יתקיים סיור עם אדריכלים אורית אופק פיידמן ואבנר אופק. משך הסיור כשעה.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה בירושלים ע"ש דוד עמר

רחוב דוד המלך 16 (בחצר, הכניסה בין הבניינים).

אדריכל: לוטן רוטמן; עיצוב הפאטיו: אלי מויאל (מרוקו), 2010.

סיורים קצרים בהדרכת מלכה אליהו-קוסוביץ במרכז שעל פרויקט הרחבתו עמלו אמנים מומחים ממרוקו. גולת הכותרת של המבנה הוא האטריום בסגנון ספרדי-מורי האופייני לבנייה במרוקו. המבנה מורכב מעיטורי גבס ומפיתוחי עץ ונישא לגובה של יותר מ-20 מטרים.

חמישי, 18.10, 9:30 ו-10:30. משך הסיור כ- 45 דקות.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שכונת המערבים: פרק עלום בתולדות ירושלים

נקודת מפגש: בכניסה לגן העצמאות מרחוב אגרון (מול הקונסוליה האמריקאית).

ציפי רון – פעילה סביבתית, יקירת ירושלים, יו"ר הוועדה לנופי תרבות באיקומוס וחברה בוועדת השימור העירונית – תוביל סיור שיעבור בגן העצמאות, בבית הקברות המוסלמי, בברֵכת ממילא וייכנס לשכונת המערבים (מחנה ישראל) – שכונה קטנה ומפתיעה הנחבאת בין רחוב אגרון לרחוב המלך דוד. הסיור יתייחס למבנה המיוחד של השכונה ויתעכב על בתיה המעניינים. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 19.10, 11:00.

סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית בשכונת המערבים

רחוב המערבים 11.

ביקור בבית מגורים היסטורי בשכונת מחנה ישראל. הבית נבנה ב-1868 והיה אחד מכ-30 הבתים שבנתה לעצמה קבוצת יהודים יוצאי צפון אפריקה (מערבים) מחוץ לחומות העיר העתיקה. הבית בנוי מאבן ובעל תקרות קמורות ושתי קומותיו בנויות סביב חצר פנימית שבמרכזה גפן עתיקה. הוא נרכש לפני כעשור על ידי איש עסקים צרפתי, שופץ ועוצב כמתחם סוויטות בוטיק בשם Villa Mamilla.

חמישי, 18.10, 12:00-10:00 ו-18:00-15:00 | שישי, 19.10, 14:00-10:00 | שבת, 20.10, 18:00-14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

The Post Hostel .63

רחוב יפו 23 (הכניסה מרחוב כורש 3, קומה 3).

אדריכלי הבניין המקורי: אוסטן הריסון ופרסי וינטר, 1938. אדריכל האכסניה: מיכאל אזולאי, 2017.

סיורים קצרים באכסניה המעוצבת בסגנון אורבני תוסס ונמצאת בקומתו העליונה של בית הדואר המרכזי של ירושלים שבמרכז העיר. המבנה המקורי שתכננו שניים מבולטי אדריכלי המנדט הבריטי משלב בין מאפייני הסגנון הבינלאומי ובין מוטיבים אוריינטליים ומקומיים כגון שבע הקשתות שלאורך הכניסה הראשית. הזדמנות לגלות שינוי ייעוד והתחדשות עירונית במיטבם.

חמישי, 18.10, 15:00; שישי, 19.10, 13:00; שבת, 20.10, 13:00.

3 סיורים מוגבלים ל-20 הבאים הראשונים.

 

 1. נחלת שבעה בראי התכנון האקלימי

נקודת מפגש: ליד הפסל של משה שק ברחוב יואל משה סלומון 8.

ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, תוביל את הסיור שיתבונן בסביבה הבנויה דרך משקפיים אקלימיים ותציג את הסמטאות הצרות והציוריות של נחלת שבעה כמודל אידיאלי להתמודדות עם בעיות של חום, של קור, של מחסור במים ואפילו כפתרון יצירתי של דיור בר השגה. משך הסיור כשעה.

שישי, 19.10, 15:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מלונאות חדשה במרכז העיר ההיסטורי

נקודת מפגש: כיכר ציון, ליד בניין המשביר החדש.

אדריכל ירון קופרשטוק יציג שני פרויקטים חדשים של משרדו במרכז העיר – שני בתי מלון באזור כיכר ציון – הממחישים את הרוח העכשווית של מלונאות עירונית, שאחד  ממאפייניה הרבים הוא השימוש במרחב הציבורי של מרכז העיר כמרחב אירוח. בסיור יתמקד קופרשטוק באתגר האדריכלי שבשילוב בנייה מודרנית במרקם היסטורי. ובאופן שבו בחר להוסיף למבנים ההיסטוריים תוספות מודרניות וצבע.

חמישי, 18.10, 16:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. סינמה הוסטל

רחוב שמאי 4.

אדריכלית השיפוץ וההסבה למלון: ליאת ארגמן, 2018.

הצצה למלון החדש שנפתח בימים אלה במבנה הישן של קולנוע אוריון במרכז העיר, בניין שנבנה ב- 1938 בהשראת Radio City Music Hall שבניו יורק. בסיורים יוצגו השינויים וההתאמות שבוצעו בבניין כדי להופכו למלון מודרני תוך שימור האלמנטים הקונסטרוקטיביים של המבנה הישן.

חמישי, 18.10, 17:30, 18:15 ו-19:00. משך כל סיור כחצי שעה.

3 סיורים מוגבלים ל-15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. שימור, חידוש ופיתוח על ציר הרכבת הקלה

נקודת מפגש: רחוב יפו פינת הנביאים (כיכר הדוידקה).

סיור בהדרכת מלכה אליהו-קוסוביץ שיעבור בציר יפו, לצד השכונות ההיסטוריות ועד כיכר נורדאו, ויתייחס לסוגיות של שימור והתחדשות נוכח הבנייה לגובה במרכז העיר ולפרויקט חידוש הכניסה לעיר ירושלים.

שבת, 20.10, 17:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

 1. שכונות ובתים ברחוב יפו

נקודות מפגש: צומת הרחובות יפו ושטראוס.

סיור עם רפי כפיר מחברת אהבת ירושלים בשתי שכונות שנבנו במאה ה-19: עזרת ישראל ואבן ישראל, וכן בכמה בתי פאר ששרדו מאז, כגון בית נבון, בית הפחה ומלון קמיניץ ובית חשוב נוסף שלא שרד – בית הקונסוליה הגרמנית. הסיור יסקור את סיפורם ההיסטורי של השכונות והבתים ויתייחס לאדריכלות המבנים. הסיור יסתיים בכיכר הדוידקה.

שישי, 19.10, 11:30 | שבת, 20.10, 11:30. משך הסיור כשעה וחצי.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הקומה ה-21

מגדל העיר, הכניסה ללובי מרחוב בן יהודה 34 או מרחוב מרדכי עליאש 2.

אדריכלים: ישראל ויכלדר, דיזיין ליין; עיצוב פנים: צביקה חורש. 2018.

הזדמנות לגלות פרויקט מקורי ומפתיע שהפך קומת בניין משרדים נטושה למלון בוטיק. הסיורים שיובילו אדריכל צביקה חורש ומנהל המלון אייל שרגאי, יתייחסו לתוכנית הבלתי שגרתית של המלון שחדריו מקיפים בטבעת את גרעין הבניין. כן יוצגו הפתרונות העיצוביים השונים שנעשו כדי להתאים את החדרים לחלל ולמקסם את יתרונותיו של המגדל – הנוף העירוני המרהיב הנשקף ממנו ותקרותיו הגבוהות.

חמישי, 18.10, 15:00-12:00. סיור ל-15 הבאים הראשונים יצא בכל חצי שעה מלובי הבניין.

6 סיורים ל-15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הוסטל היברידי

Stay Inn Hostel, רחוב קינג ג'ורג' 21.

עיצוב פנים: ירון טל, 2017.

הצצה להוסטל בעיצוב עכשווי, צבעוני ומוקפד, הנמצא בבניין במרכז העיר שעבר שרפה. בסיורים יציג היזם מתי רופא את עולם ההוסטלים בני זמננו ויפרוס את סיפור הקמתו של המקום וכן יתייחס להיבטים השונים של הקמה וניהול של הוסטל: היזמי, העיצובי והמיתוגי.

חמישי, 18.10, 16:00, 16:45 ו-17:30.

3 סיורים ל- 25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית האמנים

רחוב שמואל הנגיד 12.

סיור עם מורה הדרך ניר אורטל על ההיסטוריה של הבניין ההיסטורי שנבנה על ידי הטורקים ב-1890 ונועד לשמש כבית יתומים. ב-1908 נרכש על ידי הקרן הקיימת עבור בית המדרש למלאכות אמנות בצלאל אשר הקים בוריס שץ (שהתגורר מעבר לפינה). ב-1925 הפך הבית למוזיאון והיה כזה עד להקמתו של מוזיאון ישראל. אז עברו אוספיו למוזיאון החדש והיו לגרעין האוסף של מוזיאון ישראל. מאמצע שנות ה-60 משמש הבית את אגודת הציירים והפסלים בירושלים.

בקומת המסד של המבנה מוצגת תערוכת מוצגים היסטוריים מתקופת בצלאל (זאב רבן, חביב ששון) ומצגת אינטראקטיבית.

שישי, 19.10, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית שץ

רחוב בצלאל 3.

אדריכל: לא ידוע, 1915-1908.

במלאות 100 שנים לפרסום ספרו האוטופי של בוריס שץ "ירושלים הבנויה" ולקראת יום עיון בינלאומי במוזיאון ישראל (9.12.2018) בנושא "ירושלים הבנויה 2018-1918 והלאה" , תתאפשר הצצה למתחם שבו התגוררו ויצרו בני משפחת שץ במאה שעברה. הבית נמצא סמוך לבצלאל – בית המדרש למלאכות האמנות – שהקים אבי המשפחה, פרופ' בוריס שץ. במתחם התגוררו אשתו של שץ, אולגה פבזנר, וילדיהם בצלאל וזהרה (כלת פרס ישראל לאמנות), ובו שכן גם הסטודיו הפרטי של בני המשפחה. במהלך השנים שימש הבית יוצרים נוספים, בהם ז' רבן ומ' ארדון. הסיורים בהדרכת ג'ימי לבינסון – מצאצאי משפחת שץ ומנהל העיזבון – יכללו הסבר קצר על המקום, סיור בבית והצגה של חלק מעבודות המשפחה.

חמישי, 18.10, 16:30 (באנגלית), 17:15, 18:00; שישי, 19.10, 9:00 (באנגלית), 9:45, 10:30, 11:15, 12:00, 12:45 ו-13:30.

10 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

 1. פביליון בצלאל

רחוב שמואל הנגיד 10.

ביקורים מודרכים בפביליון פתיחת השנה של המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל שנבנה על ידי סטודנטים לארכיטקטורה בשנה ג' כחלק מקורס קיץ בשיטת Design Build. עיצוב הפביליון נעשה תוך חישוב פרמטרים מתחומי האקלים וההנדסה בתהליכי אופטימיזציה דיגיטלית, והוא בנוי מחומרי גלם טבעיים וממוחזרים, בעיקר ענפי גזם שנאספו בשיתוף עם עיריית ירושלים, נסרקו באופן תלת ממדי, קוטלגו וכורסמו בעזרת זרוע רובוטית.

הקורס בשיתוף פעולה עם עירית ירושלים, חברת קדמור מהנדסים, חברת נשר, חברת נגב אקולוגיה, מכון קזאלי- האוניברסיטה העברית, המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה.

מנחה: אדריכל ברק פלמן. אסיסטנטים: אדריכל ליאור סקורי והמעצב גוני קופמן.

סטודנטים: אוחיון יצחק, אזגורי אודליה, גרשוביץ דור, דורושנקו אנסטסיה, דיומיו יבגני, דיין ירדן, מרזל גליה, סכין טלי, סעיד אליאס, עדן ליבת.

שישי, 19.10, 13:00-9:00.

ביקורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית קהילת הר-אל

רחוב שמואל הנגיד 16.

ביקור במבנה אבן שנבנה בשלבים החל מסוף המאה ה-19 ושימש כבית מגורים עבור משפחתו של ג'וזף פסקל אלבינא, יזם ואיש עסקים ערבי נוצרי שהקים בירושלים מבנים ידועים כגון ימקא, מלון המלך דוד, קולנוע רקס  ובית הדואר הישן שברחוב יפו. המתחם ידוע גם כ'בית צ'רצ'יל' מאחר שב-1941 שימש כבית הבראה לחיילים בריטים. חלקו התחתון של המבנה משמש מ-1962 כבית כנסת של הקהילה הרפורמית הר-אל. הביקור כולל הצצה גם לחדר ההסקה המקורי של הבית.

שימו לב, הירידה לחדר ההסקה במדרגות צרות ותלולות.

חמישי, 18.10, 20:00-17:00 | שבת, 20.10, 17:00-14:00. הדרכה קצרה תתחיל מדי שעה.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מנזר רטיסבון

רחוב שמואל הנגיד 26.

אדריכל: מ' דומה ((M. Doumet, 1897-1876.

הזדמנות לבקר בבניין המסקרן בעל החזית הבארוקית של מנזר רטיסבון המסתתר מאחורי חומת אבן. הסיורים יכללו ביקור בחלקיו השונים של המנזר הצרפתי קתולי שנוסד על ידי אלפונס רטיסבון, יהודי מומר מצרפת, ושימש בעבר גם כבית יתומים וכבית ספר: בכנסייה, בספרייה, באולם הפנימי, במגדל ובחצר. את הסיורים (בעברית ובאנגלית לסירוגין) ידריכו הנזירים הלומדים בו. סיור מודרך יצא מהכניסה הראשית בכל חצי שעה.

שבת, 20.10, 16:30-10:00.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ספריית שוקן

בלפור 6, רחביה.

אדריכל: אריך מנדלסון, 1936.

סיורים בבית שתוכנן על ידי האדריכל אריך מנדלסון (שתכנן בין היתר גם את בית ויצמן ברחובות ואת בית החולים הדסה הר הצופים) ונחשב לאחת מיצירות המופת האדריכליות בירושלים. את הסיורים ידריך האדריכל נעם סרי מיד בן צבי שיסקור את המבנה שתוכנן עבור ספרייתו של שלמה זלמן שוקן ויעניק הצצה נדירה לתקופת ראשית התיעוש בארץ ישראל, שבה כל פריט בבית תוכנן על ידי האדריכל – מהידיות עד מתקן המטריות. כיום פועל הבית כספרייה פתוחה לציבור וכמכון מחקר למדעי היהדות. משך כל סיור כחצי שעה.

שישי, 20.10, 9:00, 9:45 ו-10:30.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-35 משתתפים בסיור.

 

 1. מקומון ירושלמי

רחוב המלך ג'ורג' 58.

אדריכלים: ד"ר אלכסנדר פרידמן ומאיר רובין, 1958.

סיורים חווייתיים ומפתיעים שיחשפו את הבניין שבו שוכן המוזיאון לאמנות יהודית היכל שלמה שהוקם כעשור לאחר קום המדינה כמשכנה של הרבנות הראשית. הסיור יכלול תצפית פנורמית מודרכת (בדגש אדריכלי) מגג הבניין על ירושלים העתיקה והחדשה וכן הצצה למוזיאון ולחפצים שבו.

חמישי, 18.10, 19:00 ו-20:00 (מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית יהיה פתוח לקהל בין 18:00 ל-20:00) | שישי, 19.10, 10:00 (מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית יהיה פתוח לקהל בין 9:00 ל-11:00). משך הסיור כשעה.

3 סיורים מוגבלים ל-45 משתתפים בסיור. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מכון ון ליר והאקדמיה על שם פולונסקי

רחוב ז'בוטינסקי 43, טלביה.

אדריכלי המבנים המקוריים בקמפוס ון ליר: רזניק אדריכלים ופובזנר אדריכלים, שנות ה-60; אדריכלי תוכנית הבינוי החדשה ומבנה האקדמיה על שם פולונסקי: חיוטין אדריכלים, 2014.

סיור עם האדריכלית ברכה חיוטין, מתכננת תוכנית הבינוי החדשה של מתחם ון ליר ואדריכלית מבנה האקדמיה על שם פולונסקי. הודות למבנה האקדמיה ולפרויקטים פורצי דרך נוספים זכה משרד חיוטין אדריכלים בפרס מפעל חיים לשנת 2018 על מצוינות באדריכלות.

הסיור ייפתח בהרצאה קצרה על הפרויקט שזכה בתחרות אדריכלית משנת 2008. בהרצאה ובסיור יוצגו תוכנית הבינוי החדשה והמבנה הבנוי בסגנון עכשווי ובשיטות בנייה מתקדמות, ובכל זאת מצליח להשתלב באופן הרמוני במערך הבניינים הקודם. משך הסיור כשעה וחצי.

ההרצאה תתקיים באודיטוריום ון ליר שבכניסה למכון.

שישי, 19.10, 11:00. משך ההרצאה והסיור כשעה וחצי.

הרצאה פתוחה וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עשירים ומצורעים גם יחד

נקודת מפגש: רחבת תיאטרון ירושלים, רחוב מרכוס 20, טלביה.

סיור בטלביה, משכונות הפאר בירושלים, שיפרוס את סיפורה של השכונה שבה התגוררו בשכנות במשך עשרות שנים משפחות ערביות נוצריות אריסטוקרטיות וחולי צרעת. הסיור בהדרכת מורת הדרך צילה גרא יעבור בין הבתים המפוארים שנבנו ברובם לפני כ-100 שנה, יפרוס את סיפוריהן של הדמויות הבולטות בשכונה ושל מפקדת חיל האוויר הבריטי, מפקדת הלח"י ואירועים שונים שהיו בה.

חמישי, 18.10, 16:00. משך הסיור כשלוש שעות.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מבית מצורעים לבית יוצרים

בית הנסן – מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, רחוב גדליהו אלון 14, טלביה.

אדריכל: קונרד שיק, 1887.

בית פתוח בבית הנסן ששימש עד שנת 2000 כבית מחסה למצורעים והיה סגור למבקרים ואפוף מסתורין. לאחר עבודות שיפוץ ושימור נפתח הבית מחדש ומשמש כמרכז עיצוב מדיה וטכנולוגיה וכמקום משכנם של קבוצות אמנים ומעצבים ושל התוכניות לתארים מתקדמים של בצלאל.

במהלך בימי בתים מבפנים אפשר יהיה לבקר בתערוכות ובחללי העבודה שבבית, כולל חדרי מטופלים לשעבר (כעת כיתות לימוד), חדר התפילה (כעת אולם הקרנות) והתערוכה ההיסטורית.

חמישי, 18.10, 17:00-10:00 | שישי, 19.10, 13:00-10:00 | שבת, 20.10, 17:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. טביעת האצבע הירושלמית

בית הנסן – מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, רחוב גדליהו אלון 14, טלביה, בעליית הגג.

האגודה למען ירושלים (Pro- Jerusalem Society), שפעלה בשנים 1926-1918, יצרה במובנים רבים את דמותה של ירושלים כפי שאנו מכירים והגדירה מתווה שימור עירוני שלא היה קיים בה קודם. כוחה והשפעתה נבעו ממגוון האישים שפעלו במסגרתה: נציגי כל הדתות בעיר, אמנים, מתכננים, פקידי ממשל ואזרחים; ופעולותיה בעיר באו לידי ביטוי בקני מידה שונים – מאריחי הקרמיקה עד תוכנית המתאר העירונית, וכך יצרה האגודה,  עוד לפני כ-100 שנים את הדימוי של ירושלים כפי שאנו תופסים אותה כיום.

במפגש שיעסוק בתוכנית מדיניות השימור המתהווה של ירושלים, יוצגו חלקים מתערוכת "פרו-ג'רוזלם – 100 שנים של שימור", אשר התקיימה במסגרת שבוע העיצוב 2018 ובחנה מנקודת מבט עיצובית את הרלוונטיות של הנושאים אשר בהם עסקה האגודה לפני כ-100 שנה, וכן תובנות מסקר שנערך בקרב 100 מאנשי ונשות העיר אשר נשאלו "מה היית רוצה לשמר בירושלים".

הדיון שיתקיים במסגרת המפגש יתמקד בנושא השימור מנקודת המבט של האגודה שפעלה לפני 100 שנים אל מול התהליכים העכשוויים של כתיבת תוכנית מדיניות השימור לירושלים ויבקש לשמוע מהציבור הרחב, הירושלמי והלא-ירושלמי, מה חשוב לשמר בירושלים. במסגרת הדיון יציג צוות תוכנית מדיניות השימור לירושלים את תהליך העבודה, מסקנותיו הראשוניות והדילמות שעלו במהלך כתיבת תוכנית המדיניות המתהווה.

שישי, 19.10, 12:30.

מפגש ודיון פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עצים בוגרים וטבע עירוני בירושלים

נקודת מפגש: בכניסה לבית הנסן, רחוב רחוב גדליהו אלון 14, טלביה.

ישראל גלון, מנהל אגף פרחים והנדסת הצומח במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, יוביל את הסיור שיתמקד בעצים בוגרים ומיוחדים ובכמה מובלעות של טבע עירוני: חורשות הירח, חורשת השמש וגינת מוזיאון הטבע. הסיור יעסוק בעצים הבוגרים, במאפייניהם המיוחדים ובחשיבותם של העצים לסביבה העירונית כחלק מתכנון עירוני מקיים. הוא יסתיים במושבה הגרמנית ליד פארק המסילה.

חמישי, 18.10, 18:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. 555 פעמים חמסה

רחוב הפלמ"ח 2.

סיור מודרך בתערוכה החמסות הגדולה שמוצגת בימים אלה במוזיאון לאמנות האסלאם ומציגה 555 חמסות. הסיור ייפתח בהדרכה קצרה על בניין האבן המודרניסטי בעל האלמנטים המקומיים (כגון קשתות וחלונות אנכיים וצרים) שבו שוכן המוזיאון.

לתיאום כניסת נכים דרך החניה האחורית של המוזיאון, יש להתקשר מראש לטלפון: 02-5661291.

חמישי, 18.10, 16:00, 17:00 ו-18:00 | שישי, 19.10, 10:30, 11:30 ו-12:30 | שבת, 20.10, 10:30, 11:30 ו-12:30.

9 סיורים מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המוזיאון לאמנות האסלאם

רחוב הפלמ"ח 2.

אדריכל: ד"ר אלכס פרדימן, 1974-1965.

סיורים מודרכים בבניין הירושלמי האיקוני שנבנה כמוזיאון לאמנות האסלאם. זהו בניין אבן מודרניסטי עם אלמנטים מקומיים (כגון קשתות וחלונות אנכיים וצרים) שנבנה כמוזיאון בלב שכונת מגורים על ידי הגברת ורה פרנסס סלומונס, כדי להציג בו אוספי אמנות אסלאמית מהטובים בעולם ומתוך רצון לקרב לבבות בין עמי האזור. בסיורים יוצגו המבנה וכן אוסף המוזיאון ומוצגיו הנדירים.

לתיאום כניסת נכים דרך החניה האחורית של המוזיאון, יש להתקשר מראש לטלפון: 02-5661291.

שישי, 19.10, 10:00, 11:00 12:00 ו-13:00 | שבת, 20.10, 10:00, 11:00, 12:00 ו- 13:00.

8 סיורים מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות הזמן

המוזיאון לאמנות האסלאם, רחוב הפלמ"ח 2.

סיור בכספת האפלולית והעצומה שבה מאוחסנת תצוגת הקבע של המוזיאון – אוסף השעונים של סר דיוויד סלומונס, אחד משלושת אוספי השעונים החשובים בעולם. בסיור יוצג האוסף הנדיר של השעונים, תוצג הדגמה חיה של שען המוזיאון ויסופר סיפור הגנֵבה של מחצית פריטי האוסף ב-1983 והחזרתם לתצוגה רבע מאה לאחר מכן.

הסיור יתחיל בהדרכה קצרה על הבניין.

לתיאום כניסת נכים דרך החניה האחורית של המוזיאון, יש להתקשר מראש לטלפון: 02-5661291.

שישי, 19.10, 10:15, 11:15, 12:15 ו-13:15 | שבת, 20.10, 10:15, 11:15, 12:15 ו-13:15.

8 סיורים מוגבלים ל-15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית קדימה

רחוב הרב ברלין 30, קרית שמואל.

אדריכל: אוטו הופמן; 1945.

סיורים מודרכים באחד מבנייני המגורים המיוחדים בקריית שמואל שנבנה בשנות ה-40 על ידי המנדט הבריטי ותוכנן על ידי אדריכל בוגר הבאוהאוס. בבניין אפשר למצוא מאפיינים של הסגנון הבינלאומי כגון חצר פנימית משותפת וחלונות מלבניים בקווים ישרים, בצד מוטיבים ירושלמיים כגון גרמי מדרגות חיצוניים וקשתות. הבית נבנה במקור עבור משפחות הקצינים הבריטים (שלא הספיקו לאכלסו). בקיץ 1947 פעלה בבית קדימה אונסקו"פ – ועדת האו"ם לבחינת פתרון לפלשתינה. המלצות הוועדה כללו את תוכנית החלוקה, אשר אושרה בהצבעה ההיסטורית בעצרת האו״ם ב-29 (כ"ט) בנובמבר 1947.

במלחמת השחרור אוכלס הבית על ידי משפחות יהודיות והפך לעמדה קדמית של ההגנה. הסיורים יודרכו על ידי מורת הדרך רותי צוראל (חמישי), מאיה בלום (שישי) ודבורה מזרחי (שבת) – דיירות בבניין. הם יכללו עלייה לגג המבנה, ביקור בחצרות, בחדר הכביסה המשותף והצצה לאחת הדירות. משך הסיור כשעה.

חמישי, 18.10, 17:00 | שישי, 19.10, 17:00 | שבת, 20.10, 17:00.

3 סיורים מוגבלים ל-35 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בית לוי אשכול

שדרות בן מימון 46, רחביה.

אדריכל: בנימין צ'יקיין, 1933.

ביקור מודרך בבית שנבנה במקור עבור משפחתו של יוליוס ג'ייקובס, סגן מושל ירושלים בתקופת המנדט הבריטי. הבית נבנה בסגנון הבינלאומי. הוא מחופה בטיח ולא באבן כמקובל בירושלים ומשלב מוטיבים מקומיים כמו קשתות. בשנים 1974-1950 שימש המבנה כבית ראש הממשלה והתגוררו בו דוד בן גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר (ה"מטבח" המפורסם של גולדה נמצא אף הוא בבית זה). ב-1977 נמסר הבית ליד לוי אשכול לשם הנצחת זכרו.

הבית עמד בשיממונו במשך יותר מ-40 שנה, ולאחר מכן עבר שיפוץ יסודי ושימור ומשמש כיום כמרכז מבקרים המוקדש לחייו ולפועלו של לוי אשכול וכמשכנם של החברה להגנת הטבע בירושלים ושל יד לוי אשכול.

חמישי,18.10, 17:30ו- 19:00 סיורים בהדרכת שחר קלמן, מנהלת מרכז המבקרים | שישי, 19.10, 10:00 ו- 11:15 – סיור על ההיסטוריה של הבית בהדרכת פזית שביד, מנהלת קהילות ופעילות עירונית בחברה להגנת הטבע; בשישי, 19.10, 12:30 – סיור על שימור הבית עם אדריכל השימור משה שפירא.

5 סיורים ללא רישום מוקדם. הסיורים בחמישי מוגבלים ל-30 הבאים הראשונים. הסיורים בשישי מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים.

 

 1. התחדשות אורבנית במתחמים היסטוריים

נקודת מפגש: רחוב דיסקין פינת רחוב קרן קיימת.

סיור בהדרכת אדריכלית מרלה הייבר גולדשטיין, המתמחה בשימור מבנים ושכונות היסטוריים. הסיור מבוסס על מחקר שערכה גולדשטיין במסגרת לימודי התואר השני בארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. המחקר עסק בשאלה כיצד לשמר שכונות במתחמים היסטוריים, ושכונות מגורים בירושלים שימשו בו כמקרי בוחן. הסיור יעבור בשכונות רחביה ושערי חסד ויוצגו בו תוכניותיהן המקוריות, שינויים שחלו בהן במשך השנים ותוספות בנייה למבנים לשימור.

שבת, 20.10, 10:30. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המבנה החי הראשון בישראל

התחנה לחקר ציפורי ירושלים, שדרות ג'יימס רוטשילד, קריית הלאום (צמוד לכנסת).

אדריכלים: וינשטין ועדיה אדריכלים, 2009.

הזדמנות להתוודע למבנה החי הראשון מסוגו בארץ הנמצא בתחנה לחקר ציפורי ירושלים – אתר טבע עירוני-קהילתי יחיד מסוגו המתמקד בחקר פעילות הציפורים בעיר. הסיורים יכללו תצפית על מערכת החי והצומח המשולבת בקירות המבנה ובגגו וכן תצפית מודרכת ממסתור על בתי הגידול השונים ועל חיות הבר שבשטח התחנה.

בשישי ב- 12:00 יתקיים סיור על תכנון הפרויקט, עם אדריכל אייל גבירצמן.

שישי, 19.10, 13:00-9:00 | שבת, 20.10, 12:00-9:00. סיורים מודרכים יצאו בכל שעה עגולה.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם

 

 1. מנהרת פרויקט הכניסה לעיר ירושלים

נקודת מפגש: פינת הרחובות היכל המשפט ואבא אבן.

הפרויקט הוא שיתוף פעולה בין משרד התחבורה, משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ועיריית ירושלים. העבודות מנוהלות על ידי חברת עדן ועבודות התשתית מבוצעות על ידי חברת מוריה.

הזדמנות לסייר באתר העבודות התת קרקעי של פרויקט הכניסה לעיר שיהפוך לרובע העסקים ולמרכז התחבורתי הגדול בארץ, ולשמוע מפי מנהליו על האופן שבו מתבצע המהפך בכניסה לעיר. רובע הכניסה לעיר הוא פרויקט הבנייה הגדול בארץ וכולל בינוי בהיקף של 1,500,000 מ”ר על פני שטח של כ- 300 דונם, וצפוי להוסיף כ 60,000 מקומות עבודה חדשים בירושלים. הפרויקט יציע שטחי תעסוקה, מסחר ותרבות נרחבים, כ- 2,000 חדרי מלון וכן מרחבים ציבוריים. בשטח הפרויקט צפויים לעבור למעלה מ-350,000 איש מדי יום ובמסגרתו יפעלו רכבת מהירה לתל אביב, שני קווי רכבת קלה וכן נתיבי תחבורה ציבורית ושבילי אופניים.

הסיור יכלול הסבר קצר על הפרויקט וכניסה למנהרות החפורות מתחת לפני הקרקע.

הכניסה בקבוצות של 20 איש בכל סבב. יש להגיע 15 דקות לפני תחילת הסיור כדי להתעדכן בהוראות הבטיחות. משך הסיור כשעה וחצי.

ההשתתפות בסיורים במכנסיים ארוכים ובנעליים סגורות בלבד. לא תתאפשר כניסה לאתר ללא לבוש זה. מבקרים עד גיל 18 מחויבים בליווי הורה או מבוגר מטעם ההורה. לא תתאפשר השתתפות לילדים מתחת לגיל 5.

הסיור באתר הבנייה אינו נגיש לנכים ולבעלי מוגבלות הליכה. מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית.

חמישי, 18.10, 12:00, 13:30, 15:00, 16:30.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בכל סבב.

 

 1. הארכיון הציוני המרכזי: בעקבות אוספי הרצל וקאופמן

רחוב הרליץ (גאורג) 2 (החניה בחניון בנייני האומה בתשלום).

אדריכל: משה זרחי; 1987.

סיורים מודרכים במרתפי בניין נסתר מן העין בן שש קומות, שבו שמורים המסמכים ההיסטוריים  של התנועה הציונית מראשיתה. הארכיון מתעד את אוצרות הציונות ואת חיי היישוב היהודי בארץ ישראל מסוף המאה ה-19 עד לעשורים הראשונים של המדינה. הביקור יכלול כניסה למחסנים והצצה במסמכים נבחרים, מפות, תצלומים, כרזות בעקבות חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ואבי האדריכלות הציונית, ריכארד קאופמן.

חמישי, 18.10, 16:00 ו-17:00.

2 סיורים ל-25 הראשונים. ברישום מוקדם.

 

 1. הספרייה הלאומית

נקודת מפגש: אולם הכניסה בספרייה הלאומית, קריית אדמונד ספרא, גבעת רם.

אדריכלים: חבר אדריכלים (אמנון אלכסנדרוני, אברהם יסקי, זיוה ארמוני, חנן הברון, מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמעון פובזנר); 1960.

סיור מודרך בבניין הספרייה הלאומית, מציוני הדרך החשובים באדריכלות הישראלית הנחשב לאחת מיצירות המופת של אדריכלות הסגנון הבינלאומי בירושלים ושל האדריכלות הציבורית בתקופת בנייתו. הבניין מעוצב כקובייה הניצבת על עמודים חופשיים (בהשראת בנייניו של לה קורבוזייה), והוא מאופיין בקווים פשוטים ונקיים.

הסיור יכלול ביקור באולמות הקריאה, החצרות הפנימיות והמעברים החיצוניים ותוצגנה בו גם הדמיות של משכן הספרייה החדש הנבנה בימים אלה בקריית הלאום.

חמישי, 18.10, 11:00.

סיור מוגבל ל- 25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות הפרויקטים של אדריכל שמעון פובזנר בגבעת רם

נקודת מפגש: בכניסה לתיכון ליד"ה בדרך רופין.

לרגל צאת הספר "שמעון פובזנר, אדריכל" (הוצאת דביר, 2018) מאת האדריכלים ד"ר צבי אלחייני ומיכאל יעקובסון, יובילו השניים עם בנו של פובזנר, האדריכל גידי פובזנר, סיור בבניינים בולטים בקמפוס גבעת רם, כאלה שתכנן או שהיה שותף לתכנונם: בית הספר התיכון ליד"ה, כיכר הכניסה לקמפוס, בנייני הפקולטות והספרייה הלאומית. הסיור יתמקד בגישתו התכנונית של פובזנר המשלבת בין מודרניזם בינלאומי תקופתי לבין חיפושו אחר שפה אדריכלית מקומית ייחודית – חומרית ואקלימית.

שישי, 19.10, 11:15. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אבני דרך בתכנון קמפוס גבעת רם

נקודת מפגש: אולם הכניסה בספרייה הלאומית, קריית אדמונד ספרא, גבעת רם.

סיור מטעם מרכז המבקרים של הספרייה הלאומית שיתמקד בשלושה בניינים בקמפוס גבעת רם. הסיור יתחיל בבניין הספרייה הלאומית, מציוני הדרך המשמעותיים והמונומנטליים באדריכלות הישראלית הנחשב ליצירת מופת מקומית. הסיור יכלול ביקור בשני מבנים נוספים בקמפוס: בית הכנסת האוניברסיטאי שזיכה את מתכנניו בפרס רכטר והמרכז למדעי המוח שנחנך לאחרונה.

הסיור בהדרכת אדריכל מיכאל יעקובסון שהספר שפרסם בשיתוף ד"ר צבי אלחייני, "שמעון פובזנר, אדריכל" (הוצאת דביר, 2018), ראה אור לאחרונה.

שישי, 19.10, 9:30.

סיור מוגבל ל- 50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבניין החדש של המכון הגיאולוגי

רחוב ישעיהו לייבוביץ מס 1, גבעת רם, ירושלים.

אדריכלים: תפנית-תכנון; ייעוץ בנייה ירוקה: תמי הירש, 2019.

הזדמנות לבקר בבניין החדש של המכון הגיאולוגי לישראל, מכון מחקר ממשלתי, העומד לקראת סיום בניה ולקראת אכלוס. הבניין מורכב משלושה מבנים נפרדים הממוקמים בכיוון צפון דרום אשר ביניהם גינות גיאולוגיות, מתפרש על כ- 20 אלף מ"ר ונבנה בשיטות חדשניות התואמות בנייה ירוקה. בסיורים יוצגו האמצעים השונים לצמצום צריכת האנרגיה של הבניין הכוללים מערכת גיאותרמית, אוורור ותאורת led. כמו כן יוצגו משרדי החוקרים, מעבדות, מחסני ארכיון, חדרים טכניים, ספריה וגני הסלעים המייצגים את הגיאולוגיה של ארץ ישראל.

שישי, 19.10, 12:00, 13:00 ו-14:00.

3 סיורים ל- 20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

 

 1. מוזיאון ארצות המקרא

רחוב שמואל סטפן וייז 21, קריית המוזיאונים (מול מוזיאון ישראל).

אדריכל: זאב שיינברג, 1985.

סיור בדגש אדריכלי בהדרכת סמנכ"לית המוזיאון, אדריכלית ליאורה בארי, שיתמקד במבנה אשר תכנונו משקף את הרעיון והמסר שמאחורי הקמתו. בסיור יוצגו המאפיינים האדריכליים מארצות המזרח הקדום המשולבים בחזותו במודרנית של המוזיאון וכן מוצגים ומודלים מאוסף המוזיאון הממחישים שיטות בנייה עתיקות ותפיסות ואמונות הקשורות באלמנטים אדריכליים המופיעים על גבי חפצים עתיקים. הסיור יכלול גם שיחה בתערוכה החדשה "אל עומק התכלת".

לתיאום כניסת נכים יש להתקשר לטלפון: 02-5955307.

חמישי, 18.10, 12:00 | שישי, 19.10, 12:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.

 

 1. המעבדה לשימור עץ

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.

סיור עם רונן דור ומיכל בלנקט גנור, מנהלי המעבדה לשימור עץ ומשטחים דקורטיביים, המאפשר הצצה נדירה למעבדות השימור החבויות בעומק המוזיאון; ולמחלקת השימור המטפלת במוצגים תלת ממדיים בדגש על שימור מסגרות עתיקות, רהיטים תקופתיים, הזהבה וציור על אלמנטים דקורטיביים. הסיור אינו נגיש.

שישי, 18.10, 10:30.

סיור ברישום מוגבל ל-15 משתתפים.

 

 1. אוסף אגף הנוער במוזיאון ישראל

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.

ביקור באוסף הצעצועים של אגף הנוער והחינוך לאמנות ע"ש רות במוזיאון ישראל, הכולל כ-15 אלף פריטים ובהם בובות, משחקים וחפצי ילדות מתקופות שונות. החפצים נאספו במשך עשרות שנים ומשקפים את עולם הילדות ואת חיי המשפחה על כל מרכיביהם: משחק, למידה, חברות, תחרות, סקרנות ודמיון.

הסיור בהדרכת יפעה מבטח מצוות מוזיאון ישראל. הסיור אינו נגיש.

שישי, 19.10, 11:00.

סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.

 

 1. בית ברגמן

שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים. היציאה לסיורים מהכניסה למוזיאון.

אדריכל: אל (אלפרד) מנספלד, שנות ה-70.

הזדמנות נדירה לבקר בביתה של שרלוט ברגמן, מהתורמות החשובות למוזיאון ישראל. הבית נמצא בתוך קמפוס המוזיאון, מתוכנן כחלק ממנו ונבנה במיוחד עבור הגברת ברגמן ביוזמת ראש עיריית ירושלים המיתולוגי טדי קולק. מבחינה אדריכלית הבית הוא תרגום של שפת הבנייה של המוזיאון לשימושים ביתיים. עיצוב הפנים של הבית הושפע מביתה של גברת ברגמן בניו יורק, והוא משופע ביצירות אמנות מקוריות של בראק, שאגאל, דופי, מור, פיקאסו, קאלדר, מאיול ואחרים; וכן ברהיטים, בחפצים ובתכשיטים שאספה שרלוט במסעותיה הרבים בעולם, חלקם עם בעלה לואי שנפטר ב-1955. בשיאו שימש הבית כסלון ספרותי ואמנותי והתארחו בו אנשי רוח ותרבות.

ב-2002 נפטרה שרלוט (בגיל 98), ומוזיאון ישראל ממשיך לקיים את משאלתה ולשמר את הבית כפי שהוא – ביתה של אספנית אמנות מסוף המאה ה-20 – ממש כמו את חדרי התקופה במוזיאון.

הסיורים בהדרכת נורית אור מצוות מוזיאון ישראל. הסיורים אינם נגישים.

שישי, 19.10, 10:00 ו-12:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

 1. המעבדה לשימור מגילות מדבר יהודה

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון ישראל.

מגילות מדבר יהודה הן אחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות והמרגשות ביותר במאה ה-20. הסיור יאפשר הצצה ייחודית למעבדת שימור המגילות של רשות העתיקות – המקום שבו חוקרים ומשמרים את כתבי היד העתיקים אלה ומטפלים בהם.

במהלך הסיור ייחשפו המבקרים לסיפור המגילות, מהגילוי הראשון בסוף שנות ה-40 דרך השנים הארוכות של המחקר והפענוח ועד לפרויקט הדימות החדשני שמבצעת רשות העתיקות בשנים האחרונות ואשר במסגרתו מצולם כל אחד מעשרות אלפי הקטעים בטכנולוגיה מולטי ספקטרלית. במהלך הסיור יוצגו מגילות נבחרות ויומחש השימוש באמצעים הטכנולוגיים המסייעים בשימורן ובתיעודן.

חמישי, 18.10, 14:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-15 משתתפים בסיור.

 

 1. המעבדה לשימור חפצים במוזיאון ישראל

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.

סיור עם אנדריי וינר, מנהל המעבדה לשימור חפצים, המאפשר הצצה נדירה למעבדות השימור החבויות בעומק המוזיאון, ולמחלקת הרפאות המטפלת במוצגים תלת ממדיים (ארכיאולוגיים ואחרים) מחומרים שונים בדגש על קרמיקה, פסיפסים, אבן וטיח. הסיור אינו נגיש.

שישי, 19.10, 10:15.

סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.

 

המושבות ובקעה

אזור זה החל להתפתח בשלהי המאה ה-19 עם הקמת המושבה הגרמנית על ידי הטמפלרים בשטח של קמ"ר. המושבה הגרמנית בנויה בסגנון כפר גרמני טיפוסי – בתים דו קומתיים מחופים גג רעפים – אך חומרי הבנייה הם מקומיים –אבן ירושלמית במקום עץ ולבֵֵנים.

סגנון הבנייה של הטמפלרים וארגון הבתים לאורך שני רחובות מקבילים – דרך בית לחם ועמק רפאים – שביניהם משתרגים רחובות קטנים, מקנים לאזור את ייחודו האדריכלי.  בקרב קהילת הטמפלרים בירושלים היה שיעור גבוה של אדריכלים שהטביעו את חותמם גם על אזורים נוספים בירושלים. כמה מאדריכלים אלה קבורים בבית הקברות הטמפלרי שבעמק רפאים.

גורם המשיכה העיקרי לאזור היה מיקומו על הדרך לבית לחם. עובדה זו משכה לאזור גם אוכלוסייה ערבית אמידה שבנתה בתי פאר בשכונות קטמון, בקעה וטלבייה; ואת בני העדה היוונית אורתודוכסית שהקימו ב-1900 את המושבה היוונית מדרום למושבה הגרמנית.

שכונת תלפיות, האחרונה שהוקמה באזור זה, נבנתה כשכונה יהודית בתקופת המנדט הבריטי בדגם של עיר גנים, ותוכננה על ידי האדריכל ריכרד קאופמן על בסיס תוכנית שיצר מתכנן הערים הבריטי פטריק גדס.

 

 1. התחנה הראשונה

דרך דוד רמז 4, בכניסה הראשית לתחנה.

אדריכלי שימור: א' זיו אדריכלים ומשה שפירא. פרויקט בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים.

סיורים עם נורית בזל במתחם תחנת הרכבת העות'מאנית הישנה המשמש כיום כמרכז תרבות ובילוי לאחר עבודות שיקום ושימור של המתחם. בסיורים יובא סיפור תולדות התחנה שנבנתה ב-1892 ביוזמת יוסף נבון ביי ועל ידי חברה צרפתית. תחנת הרכבת פעלה ברציפות עד שנות ה-90 של המאה ה-20 ולאחר מכן נבזזה ונשרפה. הסיורים יתמקדו בתולדות המתחם ובהווי שנרקם סביבו במשך השנים.

שבת, 20.10, ב-8:00 וב-9:15. משך הסיורים כשעה.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. תחנת הכוח הישנה של ירושלים

דרך בית לחם, המושבה הגרמנית (מול דרך בית לחם 20).

אדריכל: בנימין חייקין, 1928.

סיורים מודרכים במבנה ההיסטורי של תחנת הכוח הראשונה בירושלים שבהם יוצג המבנה שתכנן בנימין חייקין (שתכנן גם את מלון המלך דוד ואת הספרייה הלאומית של האוניברסיטה העברית על הר הצופים) ויסופר סיפור הקמתה של התחנה ושימורה. הסיורים יסתיימו בהצצה בשנאים הגדולים של התחנה, המשמשת כיום כתחנת משנה. הכניסה בנעליים סגורות. מטעמי בטיחות לא תותר כניסת ילדים מתחת לגיל 8 לחדר השנאים.

ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.

שישי, 19.10, 9:00, 10:00, 11:00 ו-12:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

 1. תצפיות סודיות

נקודת מפגש: רחבת הכניסה למלון אוריינט, רחוב עמק רפאים 3.

סיור בהדרכת עדי ארבל בין פינות חמד ירושלמיות באזור המושבה הגרמנית ואבו תור, שהן גם נקודות תצפית מיוחדות על העיר ובעלות חשיבות היסטורית ואורבנית בתולדות העיר. הסיור יסתיים במתחם התחנה.

שבת, 20.10, 15:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. דירה אחרי תמ"א 38

דרך בית לחם 46 פינת יפתח 2.

עיצוב פנים: אדריכלית נינה לובושיץ קורלנד, 2018.

ביקור בדירה בבניין אחרי תמ"א 38, ששופצה מן היסוד. התוכנית חדשה מאורגנת סביב גרעין מרכזי הכולל חללי אחסון ושירות יעילים ופינת טלוויזיה, וסביבם יתר חדרי הבית. עיצובו החדש של החלל הפך את הדירה למוארת ומאווררת. את הביקורים ידריכו האדריכלית ובעלת הבית, האמנית אורנה מילוא שזהו בית ילדותה.

חמישי, 18.10, 20:00-17:00 | שישי, 19.10, 14:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הקברות הטמפלרי ובית הקברות הבינלאומי

רחוב עמק רפאים 41, המושבה הגרמנית.

סיורים בשני בתי הקברות המסתתרים מאחורי חומת אבן גבוהה ברחוב עמק רפאים, בהדרכת מירו אהרוני האחראי עליהם. בסיורים יספר אהרוני על האנשים הקבורים במקום, כיצד הגיעו לארץ ולמה. במקום קבורים בין השאר האדריכלים בני הזוג אמברגר וכן ג'ון סטנלי, שפעל לרכישת אוניות לשם העלאת פליטים יהודים מאירופה לאחר מלחמת העולם השנייה. כמו כן יוצג בסיור ציור הקיר הגדול בארץ של סיפורי התנ"ך.

שישי, 19.10, 16:00-10:00 | שבת, 20.10, 16:00-10:00. סיורים מודרכים יֵצאו משער הכניסה בכל שעה עגולה.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית ד"ר אפקלידס

רחוב רחל אמנו 3, המושבה היוונית.

אדריכל: ספירו חורי, תחילת המאה ה-20.

ביקור בבית הפותח צוהר לחייה של משפחה יוונית בראשית המאה ה-20 בירושלים – בית משפחתו של ד"ר אפקלידס, מעמודי התווך של הקהילה ומי שהיה מנהלו הראשון של בית החולים העירוני הטורקי בשלהי המאה ה-19. הבית שוּמר כמוזיאון, ובו ריהוט, חפצים ותמונות של הרופא ושל בני משפחתו. הדרכה לקבוצות של 25 איש תתקיים בכל חצי שעה.

שבת, 20.10, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מוזיאון הטבע (וילה דקאן)

רחוב מוהליבר 6, המושבה הגרמנית.

אדריכל: לא ידוע, המאה ה-19.

ביקור בווילה היחידה שנשתמרה בירושלים בצורתה המקורית מאז המאה ה-19 ושבה פועל כיום מוזיאון הטבע. הווילה נבנתה על ידי סוחר ארמני עשיר בשם דקאן כבית אחוזה מפואר המתפקד כבניין סולארי פסיבי ומתאים באופן מושלם לאקלים הירושלמי. הבית מוקף גן גדול אשר כיום הגן הבוטני של המוזיאון לטבע. הבית שימש במשך השנים כמעונם של מושליה הטורקים והבריטים של ירושלים, והוא מלא בשרידים לפאר שהיה מנת חלקו בעבר. הסיורים עם ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, יתמקדו בתכונות האקולוגיות המיוחדות של הבניין ההיסטורי ושל המתחם, בסוגיית שימור המבנים ובהיסטוריה של האחוזה.

שבת, 20.10, 14:00-10:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב-11:30 וב-12:30.

בית פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע

הכניסה מהשער שבמגרש החניה ברחוב המגיד במושבה הגרמנית או ממוזיאון הטבע.

מהגינות הקהילתיות המובילות בישראל המשמשת מרכז לכל 70 הגינות הקהילתיות שבירושלים ומוקד לפעילויות קהילתיות בנושאים כגון קיימות וחקלאות עירונית. בגינה בוסתן משוחזר בן 150 שנה, שפע עצי פרי וגפנים, צמחי תבלין, ערוגות ירקות, צמחים מושכי פרפרים וציפורים, ברֵכות לדגים ולדו חיים, ברכת נוי היסטורית יחידה במינה, מתקני הדגמה של חקלאות ביתית, מרכז מִחזור קומפוסט שכונתי, מרכז התכנסות קהילתי ומשתלה שיקומית.

בסיורים יספרו פעילי הגינה על הפרויקטים שיזמו בגינה, בהם מרכז הדגמה לגידול צמחי מאכל על גג בור מים עתיק, שיקום בריכת נוי היסטורית ומיזם לייצור מוצרים מצמחי תבלין. ב-11:00 תתקיים הרצאה של פרופ' אריאל הירשפלד מהאוניברסיטה העברית בירושלים על שירי ילדים של חיים נחמן ביאליק, שהיה ידוע בחיבתו לגינון ולגינות.

שבת, 20.10, 14:00-10:00. סיורים מודרכים על הגינה יצאו ב-10:00, 12:30 ו-13:30. משך הסיור כשעה. ב-11:00 – הרצאה מאת פרופ' אריאל הירשפלד.

גינה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מועדון הקהילה היוונית

רחוב יהושע בן נון 8, המושבה היוונית.

אדריכל: לא ידוע, 1902.

בית פתוח ומפגש עם נציגי הקהילה היוונית בבית שנבנה ב-1902 כמועדון עבור הקהילה הקטנה ומשמש אותה עד היום כמקום מפגש וכמרכז תרבות. זהו מבנה אבן בעל חצר קסומה ומוצלת ובה פינות ישיבה. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה.

שבת, 20.10, 13:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. קטמון הערבית בעקבות יומני ח'ליל א-סכאכיני

נקודת מפגש: שער בית חולים משגב לדך ברחוב חזקיהו המלך 27.

גדעון שילה – מורה דרך שתרגם מערבית את יומניו של ח'ליל א-סכאכיני, מחנך ואיש רוח פלסטיני ירושלמי – יוביל את הסיור שיתחקה אחר שכונת קטמון הערבית בתקופת המנדט הבריטי, כפי שתיארו אותה א-סכאכיני ושכניו. בספר "כזה אני רבותיי – מיומנו של ח'ליל א-סכאכיני" מתאר א-סכאכיני את בניית ביתו (כיום ברחוב יורדי הסירה 8) בשנות ה-30, ואת החיים בקטמון עד 1948. הסיור ינוע סביב רחוב יורדי הסירה ויתייחס גם לנושא שימור המבנים בשכונה.

שישי, 19.10, 15:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור מוגבל ל-50 משתתפים ברישום מוגבל.

 

 1. גרפיטי בשכונת תלפיות

נקודת מפגש: נקודת מפגש: מבוא סם שפיגל פינת יד חרוצים 8.

בחודש מאי 2018 נפתח לקהל פסטיבל הקירות ירושלים, שבמסגרתו באו אמנים  מובילים מכל העולם כדי ליצור ציורי ענק על קירות בתלפיות. הפרויקט ממשיך לקרום עור וגידים גם בימים אלו, כשעוד ועוד אמני רחוב מישראל ומהעולם באים לירושלים ומוסיפים עבודות לתערוכת החוצות המרהיבה. בסיור בהדרכת שחר בן-נון –בעלת תואר ראשון במסלול המשולב למִנהל עסקים ותולדות האמנות ומנהלת בעמותה מרכז לאמנות ומדיה בירושלים – יוצגו העבודות והאמנים שיצרו אותן, וכן השינוי שעובר מתחם תלפיות וחלקה של אמנות הרחוב בתהליכי ההתחדשות העירונית.

שישי, 19.10, 11:00. משך הסיור כ-45 דקות.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-40 משתתפים.

 

 1. תכנון בן חלוף

נקודת מפגש: רחוב פייר קניג 38 (פינת התנופה).

סיור עם אדריכל ייטב בוסירה ממשרד DY תכנון משותף, לאורך חלקו המרכזי של רחוב פייר קניג שבו הסתיים לאחרונה פרויקט התחדשות זמנית (עד לבוא הרכבת הקלה). בסיור יציג בוסיירה את התוכניות העתידיות לאזור המקודמות על ידי עיריית ירושלים וחברת עדן, ואת פוטנציאל ההתחדשות שנוצר לתקופת הביניים, עד מימושן. הפרויקט הזמני כולל יוזמות מגוונות במרחב הציבורי כגון גלריית רחוב, סככות לממכר מזון, פינות ישיבה ומשחק ועוד.

שישי, 19.10, 15:30. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית עגנון

רחוב קלוזנר 16, תלפיות.

אדריכל: פריץ קורנברג, 1931; אדריכלי שימור: סלמה מילסון-ארד ואבנר סימון, 2008-2007.

סיור מודרך בביתו של הסופר חתן פרס נובל לספרות, ש"י עגנון, שעבר שיפוץ ושימור ונפתח מחדש לקהל ב-2009. הסיור יודרך על ידי צוות הבית ויוצגו בו סיפור בנייתו של הבית וקורות חייו של עגנון, בדגש על מושג הבית ביצירתו.

חמישי, 18.10, 17:00.

סיור ל- 30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עמק הצבאים
  נקודת מפגש: בחניה הראשית של הפארק. הכניסה מרחוב שחל ליד תחנת מכבי האש.
  אדריכלי המבנה: ויינשטיין ועדיה אדריכלים; אדריכלות הנוף: רחל וינר אדריכלות ונוף. 2015.

בואו להכיר את עמק הצבאים – אתר הטבע העירוני הגדול בירושלים. בסיורים יסופרו סיפור העמק, מאבק התושבים והליך התכנון שנעשה בהובלת הציבור. תוצג מערכת המים שמנצלת את מי הנגר לטובת חיות הבר, וכן תתאפשר תצפית על עדר הצבאים המשתקם.
את הסיורים יובילו חברי צוות התכנון ואנשי החברה להגנת הטבע שישתפו מחוויותיהם בתכנונו ובעיצובו של מרחב ציבורי יוצא דופן, ראשון מסוגו בארץ, שמטרתו ליצור חוויית מפגש בין אדם לטבע בסביבה אורבנית מובהקת.

שישי, 19.10, 10:00 (הסיור מתאים גם לדוברי אנגלית) | שבת, 20.10, 10:00. משך הסיור כשעה.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מאחורי הקלעים של בית החולים שערי צדק

נקודת מפגש: רחוב שמואל בייט 12, בלובי קומה 4, ליד הכניסה הראשית.

הזדמנות נדירה לסייר בחלקים הנסתרים של בית החולים ולגלות את מערכות התפעול המורכבות המשמשות את המרכז הרפואי: מרכז חום-קור המתפעל את מערכות מיזוג האוויר והמים בבית החולים, מרכז האספקה הסטרילית שבו מכינים כלים סטריליים ל-30 אלף ניתוחים בשנה, המחסנים ורובוט בית המרקחת, מערך הבדיקות האוטומטיות במעבדות, חדר החשמל הממוחשב שממנו מגיע החשמל לכל יחידות בית החולים ומערכת ההיערכות לפיגוע לא קונבנציונלי. את הסיורים יובילו גדי אילן מנהל אגף הלוגיסטיקה וההנדסה ונציג ממחלקת קשרי החוץ. משך הסיורים כשעה וחצי.

חניה חינם בחניון הסמוך לבית חולים, בכניסה לכיוון מגרש ביתר.

שישי, 19.10, 10:00 ו-12:00.

2 סיורים פתוחים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מקטע הנטקה

נקודת מפגש: רחוב ארתור הנטקה 2.

סיור עם אדריכל חיים לוטנר, מתכנן מקטע הנטקה של קו הרכבת הקלה, אשר יעבור לאורך התוואי החדש של הרכבת שאורכו כקילומטר. בסיור יספר לוטנר על הרעיונות התכנוניים, המכשולים שצצו במהלך התכנון והביצוע והפתרונות שנמצאו להם. בסיור יתייחס לוטנר גם להחלטה לשתול לאורך המסלול כ-200 עצי דולב ולהשפעתם על המרחב הציבורי ועל חוויית השימוש ברכבת.

שישי, 19.10, 16:45 | שבת, 20.10, 10:30. משך הסיורים כשעה.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מכון טנטור

צומת הרחובות דרך חברון והרוזמרין (בסוף דרך חברון, בכניסה לכביש המנהרות משמאל), חניה בתוך המתחם.

בסוף רחוב הרוזמרין מצד ימין, בין כביש המנהרות לדרך חברון. יש להמתין בסבלנות מול השער עד לפתיחתו. חניה בתוך המתחם במגרש החניה בלבד.

אדריכל: פרנק מונטנה, 1972-1968.

ביקור במתחם הפסטורלי ששימש במאה ה-19 כבית חולים ונבנה מחדש בתחילת שנות ה-70 בסגנון מודרניסטי אמריקאי. למבנה החדש איכויות ארכיטקטוניות מרשימות, והוא דוגמה ייחודית למודרניזם האמריקאי של שנות ה-60 שהותאם לחומריות הירושלמית. המבנה נמצא באחת מנקודות התצפית המרתקות לכיוון ירושלים ובית לחם ומשמש כיום כמרכז אקדמי אקומני המיועד לבני הקהילות הנוצריות השונות.

סיורים בהדרכת איילת אורפז, מורת דרך ומומחית לנצרות, יצאו כל 40 דקות מהמגדל בכניסה למתחם הבנוי. סיור אחרון יצא ב-13:20.

שבת, 20.10, 14:00-10:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

ממערב לציר הרצל

זהו החלק המערבי של הטבעת החקלאית אשר סבבה את העיר, וכולל את עין כרם, את מוצא ואת העמקים שסביב ירושלים – החלק המערבי של הטבעת החקלאית שסבבה את העיר. ליפתא ועין כרם הם כפרים ערביים עתיקים טיפוסיים עם בנייה ורנקולרית (ללא תכנון אדריכלי) וצפופה של בתים קטנים היושבים על בורות מים ובנויים מעל קומת קרקע המשמשת לבהמות.

כיום מוקמים על הטראסות והשדות החקלאיים פארקים גדולים המחזירים לעיר את הטבעת הירוקה. בסביבה זו אפשר למצוא גם את האדריכלות המודרנית של יד ושם ואת שכונות השיכונים של קריית יובל, עד לפארק המסילה, בתוואי הרכבת לשעבר בדרום ירושלים.

 

 1. פארק טבע ומורשת מצפה נפתוח

נקודת מפגש: בכניסה לגן הקיפוד שמול המרכז המסחרי הקטן בדרך החורש, רמות ב' (בווייז: גן הקיפוד, ירושלים).

סיור מעגלי במצפה נפתוח – אתר טבע ייחודי בכניסה לירושלים – שיובילו מדריכי עמותת רמות למען הסביבה. בסיור יוצג האתר שהוא בית גידול למאות מינים של בעלי חיים וצמחים (כולל עדר גדול של הצבי הישראלי, הנמצא בסכנת הכחדה גלובלית) והמתפקד כפרוזדור אקולוגי וכריאה ירוקה חיונית בצפון ירושלים.

בסיור יוצגו המאבק שמנהלים העמותה ופעיליה נגד יזמים ציבוריים ופרטיים כדי לשמור על מצפה נפתוח שדורג על ידי החברה להגנת הטבע כאתר הטבע החשוב בירושלים, וכן התוכנית שהגישו בשיתוף המנהל הקהילתי וקק"ל לשימור האתר כפארק טבע ומורשת.

נעלי הליכה ובקבוק מים חובה. במקרה של גשם יבוטל הסיור.

שישי, 19.10.18, 13:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הדירות הנעלמות מן העין

רחוב כנפי נשרים 31, קומה 2 (בשלוחה החרדית של האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל).

אדריכלית מלכי קסלר תציג את פרויקט הגמר שתכננה במסגרת לימודי האדריכלות בבצלאל, פרויקט מהפכני בגישתו המתמקד בתופעה ההולכת וגוברת בקרב החברה החרדית – מגורים בלתי חוקיים בחניונים תת קרקעיים.

בפרויקט התמקדה קסלר בשכונת רוממה כמקרה מבחן וסקרה מאות דירות בחניונים תת קרקעיים שיצרו לעצמם צעירים חרדים כדי להישאר בקרבת משפחתם וקהילתם. כמסקנה מהממצאים היא מציעה חזון לשימוש בתת הקרקע של ירושלים לצורך פתרון מצוקת הדיור, ומבקשת לא להתנגד לתופעה שמניעיה עוצמתיים אלא לתכנן אותה בצורה מושכלת ובאמצעות טכנולוגיות חדישות, כך שתאפשר לדיירי החניונים מגורים באיכות חיים סבירה הכוללת אור יום ופתרונות אוורור.

חמישי, 18.10, 17:30. משך ההרצאה כשעה.

הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בניין מחוז ירושלים של חברת החשמל

רחוב המלמד 44, גבעת שאול.

בואו לגלות איך פועל חדר הבקרה של חברת חשמל החולש על כל מחוז ירושלים והאחראי על הספקת החשמל למאות אלפי בתי אב ועסקים. הסיורים יכללו ביקור בחדר הפיקוח לניהול רשת החשמל – המאפשר שליטה ובקרה על אמצעי פיקוד מרחוק, איתור הפרעות וייעול זמני התגובה בעת הפסקות חשמל – וכן הצצה למוקד שירות 103.

ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.

שישי, 19.10, 9:00, 10:00, 11:00 ו-12:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.

 

 1. סינדרום ירושלים

מרכז בריאות הנפש כפר שאול, גבעת שאל. בווייז: כפר שאול, ירושלים.

שני סיורים בהדרכת ד"ר גדי לובין מנהל בית החולים המרכז הירושלמי לבריאות הנפש איתנים כפר שאול, הפועל מאז 1951 במבני הכפר הערבי דיר יאסין לשעבר (גבעת שאול). בסיורים יסופרו תולדות המקום והם יעברו בין המבנים השונים של הכפר העומדים על תילם עד היום.

שישי, 19.10, 12:00 ו-13:30.

2 סיורים ל 30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. הר הרצל ללא גיבורים

נקודת מפגש: בכניסה לבית העלמין הצבאי, הר הרצל.

סיור בבית הקברות הצבאי הממלכתי של ישראל שיוביל רועי אופנבכר בעקבות ספרו "יותר מאחד פחות משניים". הסיור יעסוק בעיצוב בית הקברות כבבואה לעיצוב השכול בישראל, תוך בחינת השינויים שעברה המצבה הצבאית כחלק משינויים שחלים בזיכרון הקולקטיבי. הסיור יתמקד בסיפורם של חללי צה"ל שנסיבות נפילתם הוגדרו "נפל בעת מילוי תפקידו" או "מת בעת שירותו" ויבחן את הפוליטיקה, ההיררכיה וההדרה בשכול הישראלי.

חמישי, 18.10, 16:00 | שבת, 20.10, 11:00. משך הסיור כשעתיים.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. תולדות התכנון של יד ושם

נקודת מפגש: ליד מודל יד ושם במרכז המבקרים.

סיור מעורר השראה שבמסגרתו יסופרו תולדות התכנון של יד ושם שהחל עוד לפני הקמת המדינה (1942) ביוזמת מרדכי שנהבי, כשגודל האסון שעבר על העם היהודי והיקף הזוועות של מחנות ההשמדה טרם נודעו. הסיור יתמקד בתקופה שעד להקמת הבניינים הראשונים בשנות ה-60-50. תהליך התכנון האדריכלי הממושך שעבר על המקום חושף את התמורות שחלו במשך אותן שנים בתודעת השואה ובייצוג הלאומיות הישראלית. הסיור בהדרכת נטע שני, חוקרת תולדות התכנון של יד ושם. משך הסיור כשעה ורבע.

חמישי, 18.10, 16:00 ו-17:15.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית בשביל הצוקים

שביל הצוקים 1, עין כרם.

עיצוב פנים: רחלי מרטי, 2013.

ביקור בביתה של האמנית, היזמית ומעצבת הפנים רחלי מרטי, המשמש גם כגלריה של עבודות הפיסול והאמנות שלה. במפגשים בבית תציג מרטי את תהליך שיפוץ הבית שתוכנן ובוצע על ידיה וכלל עבודות שחזור של החלל המרכזי שנבנה לפני כ-200 שנה. הכניסה לבית בקבוצות של 20 איש בכל חצי שעה.

חמישי, 18.10, 15:30-13:00 | שבת, 20.10, 15:30-13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. חצר בעין כרם

בווייז: חצר בית המלאכות בחפץ כפיה.

סיור בחצר שבה מבנה ראשי מהתקופה העותמאנית, בור מים ותעלות חצובות מקוריות, מקווה מים וממצאים עתיקים נוספים. הביקור בהדרכת רות צפתי והדר קליידמן מבית המלאכות בחפץ כפיה יכלול הסברים על הרקע ההיסטורי של החצר והמבנים שבה ועל הפעילות המתקיימת במקום בנושא מלאכות מסורתיות.

חמישי, 18.10, 11:00 | שישי, 19.10, 11:00. משך המפגשים כשעה.

2 מפגשים מוגבלים ל-35 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ואדי התימנים

נקודת מפגש: מגרש החניה הישן בכיכר הקסטל, עין כרם.

הזדמנות לגלות פינת חמד נסתרת ולשמוע את סיפור התיישבותם של עולי תימן ב-1948 בוואדי התימנים שבעין כרם. הסיור בהדרכת אפרת גיאת, תושבת עין כרם, יציג את השכונה הבנויה על מדרונות הר הרצל ואת בתי האבן הפשוטים בעלי האופי החקלאי שבה, רבים מהם לא השתנו עד היום. הוא יסתיים בגינה הקהילתית שהקימו תושבי השכונה בוואדי ובסיפור התמודדותם עם תוכניות בנייה המאיימות על אופייה.

שישי, 19.10, 10:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

128.בית הגת

סמטת הגבעה 14, עין כרם

אדריכל: לא ידוע, 1870.

בית פתוח במבנה המדגים השתלשלות שימושים האופיינית לבתי עין כרם. במקור שימש כטחנת הקמח וכבית הבד של מנזר האחיות ציון וכיום משרת את עמותת בית הגת, המקיימת בו פעילויות לקירוב בין דתות ובין תרבויות וכבית לאמנים המפעילים בו מרכז אמנות ולהגות ומרחב מפגש בין תרבותי ודתי ליוצרים, אמנים ואנשי רוח.

סיורים בהדרכת אנשי הצוות של המקום יצאו מדי 40 דקות. סיור אחרון יצא ב-16:40.

חמישי, 18.10, 17:00-14:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. רבדי עין כרם

נקודת מפגש: מול מסעדת כרמא, ליד החנייה בעין כרם.

רון חביליו, תושב עין כרם וחוקר אגן עין כרם, ואור משה, מדריך בחברה להגנת הטבע בירושלים, יובילו את הסיור שיעסוק במאפייני הנוף, הטבע והמורשת היחודיים של עין כרם ושבזכותם מועמד הכפר לרשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו.

הסיור יסקור את תהליכי התפתחותו של הכפר שבו משולבים טבע והיסטוריה ויציע התבוננות מחודשת בעין כרם מבעד לשכבות הזמן והעושר התרבותי שלה, ובייחוד לנוכח תוכניות הבנייה המאיימות על הרי ירושלים.

שישי, 19.10, 14:00. משך הסיור כשעתיים וחצי.

סיור מוגבל ל-50 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 

130. חזון המקדש המודרני על הר הצופים וביטויו האדריכלי

נקודת מפגש: רחבת פרנק סינטרה בקמפוס.

מייסדי האוניברסיטה העברית שאפו לעצב את המוסד כ"מקדש לאומי" ואף רתמו מתכננים ואדריכלים לחזון זה. הסיור בהדרכת ד"ר יאיר פז – גיאוגרף ומרצה בכיר במכון שכטר ומחבר המאמר "האוניברסיטה העברית כמקדש לאומי חדש"– ידמה מסע בזמן מראשיתה של האוניברסיטה בבית גריי-היל דרך התוכניות השונות ועד ימינו, וידון במשמעותם המיוחדת של הבניינים שהיו לאגדה. הסיור יסתיים בבית הכנסת ע"ש הכט שתוכנן על ידי האדריכל רם כרמי. משך הסיור כשעתיים.

יש להציג תעודה מזהה בכניסה לאוניברסיטה.

שישי, 19.10, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

קטגוריות: אירועי תרבות - ספרות, מוזיאונים, תערוכות, הצגות ומוסיקה, אירועים למבוגרים, אירועים למשפחה, אירועים לנוער, אירועים, הופעות ופסטיבלים חינם בישראל, וארועי שישי שבת.תגיות: 2018, בתים מבפנים, וירושלים.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות