135 סיורי בתים מבפנים ירושלים 2019

בתים מבפנים ירושלים 2019 מתקרב!
ב- 31 באוקטובר עד ה-2 בנובמבר תפתח ירושלים שוב את דלתותיה לסיורים, לביקורים ולמפגשים בנושאי ארכיטקטורה והסביבה הבנויה.
צפוי לנו אירוע עשיר, מגוּון וגדול, שיתחיל ביום חמישי בבוקר ויימשך עד מוצאי שבת.


הרישום לסיורים שדורשים רישום מוקדם ייפתח ביום שישי הבא, ה-25 באוקטובר. Batim.itraveljerusalem.com
נמשיך לפתוח סיורים לרישום לאורך כל הבוקר על מנת לאפשר לכמה שיותר משתתפים להירשם.
שימו לב שהמקומות מוגבלים והביקוש רב ולכן הסיורים מתמלאים במהירות. אבל –
רוב הסיורים והבתים פתוחים ולא דורשים רישום מוקדם בכלל ואתם מוזמנים להרכיב לכם תכנית מהבתים והסיורים הפתוחים.

אנחנו ממשיכים לגייס מתנדבים לאירוע!
מתנדבים ל-3 שעות מקבלים את חולצת האירוע המאפשרת כניסה ללא תור וללא רישום כמעט לכל הפעילויות.
רוצים להתנדב? שילחו פרטים מלאים לכתובת:
volunteer.hfw@gmail.com

בתים מבפנים הוא אירוע עירוני המתקיים אחת לשנה, במשך סופשבוע אחד ארוך (חמישי בבוקר עד מוצאי שבת) נפתחים עשרות מבנים לביקורים, סיורים ודיונים: בתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, בתי תפילה וגינות מיוחדות, הכל – חינם!
אירועי בתים מבפנים הינם חלק מהרשת הבינלאומית המתקיימים בערים רבות בעולם: לונדון, ניו יורק, ברצלונה, מלבורן, רומא, דבלין ועוד.

כמו בעולם גם בארץ מתקיימים האירועים תודות לאדריכלים, ליזמים, לבעלי הבתים, למנהלי המוסדות ולאנשי השימור, הטבע והמורשת הבנויה, שרואים בארכיטקטורה לא רק מקצוע אלא גם שליחות חברתית ותורמים מזמנם ומרצם ובחלק מהמקרים אף פותחים את בתיהם.

מטרת האירוע היא לשפוך אור על הסביבה הבנויה ולעודד מעורבות אזרחית בנושא המשפיע על חיי כולנו.

חיפשתי עבורכם לינות במחירים זולים ואיכותיים ( לפי חוות דעת ) שעדיין פנויים. שאר המקומות יקרים מאד. והייתי ממליץ אפילו למצוא מחוץ לירושלים, למשל צובה (8.7 ק"מ) , קריית ענבים (9.1 ק"מ), מעלה החמישה (10.3 ק"מ)

לחץ כאן> לרשימת המלונות המומלצים בירושלים לאירוע בתים מבפנים

 


ממערב לציר הרצל

זהו החלק המערבי של הטבעת החקלאית אשר סבבה את העיר, וכולל את עין כרם, את מוצא ואת העמקים שסביב ירושלים – החלק המערבי של הטבעת החקלאית שסבבה את העיר. ליפתא ועין כרם הם כפרים ערביים עתיקים טיפוסיים עם בנייה ורנקולרית (ללא תכנון אדריכלי) וצפופה של בתים קטנים היושבים על בורות מים ובנויים מעל קומת קרקע המשמשת לבהמות.

כיום מוקמים על הטראסות והשדות החקלאיים פארקים גדולים המחזירים לעיר את הטבעת הירוקה. בסביבה זו אפשר למצוא גם את האדריכלות המודרנית של יד ושם ואת שכונות השיכונים של קריית יובל, עד לפארק המסילה, בתוואי הרכבת לשעבר בדרום ירושלים.

 

 1. מתחת לבלטות

רחוב המעיין 10, עין כרם.

הצצה לחלל תת קרקעי מרהיב שהתגלה בחפירה תחת בית מגורים, בתחום שכונת הנוצרים של עין כרם. באולם הגדול שנחשף חללים מקושתים ועמודי תמך רחבים, ככל הנראה מהתקופה הצלבנית.

שישי, 1.11, 10:00־16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית משפחת עין מור

אזור א' מס' 9, עין כרם.

הצצה לבית עתיק וקטן, בעל תקרות קמורות וקירות אבן עבים ששופץ לטובת צורכי המשפחה המשתנים. הזדמנות לגלות את אופי הבנייה של בתי הכפר עין כרם בחלק המוכר פחות של הכפר, ובו בתים הבנויים על מדרון תלול, ברובם תוספות חדשות על גבי מבנים עתיקים.

שישי, 1.11, 17:00-14:00.

בית פתוח אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית משפחת אבישי

דרך כרמית 22, דירה 9, עין כרם.

תכנון ועיצוב פנים: בזלת אדריכלים, 2018.

ביקור בדירת פנטהאוז בת חמישה חדרים במבנן המגורים החדש שבכניסה המזרחית לעין כרם. בביקורים יציגו האדריכליות את התכנון המחודש שיצרו לדירת הקבלן הסטנדרטית, כדי להתאימה לצורכי בעליה – זוג שילדיו בגרו ויצאו מהבית – וכולל אלמנטים של נגרות ושחזור רהיטים ישנים של המשפחה.

שבת, 2.11, 12:00־17:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. סובב עין כרם

נקודות מפגש: מעיין מרים (ב־11:00), הגינה הקהילתית בעמק התימנים (ב־13:30), מול מסעדת כרמא (ב־15:30).

בואו לגלות את היוזמה הקהילתית המרגשת של מתנדבים מעין כרם שהכשירו מסלול הליכה בטבע באורך שמונה קילומטרים סביב עין כרם. המסלול סומן לאחרונה גם על ידי החברה להגנת הטבע. את הסיורים תדריך רותי בכר, פעילה בעין כרם, והם יצאו משלוש נקודות מפגש שונות ויציגו שלושה מקטעי שביל בעלי מאפיינים שונים.

שימו לב לנקודות המפגש השונות לכל אחד מהסיורים:

ב- 11:00 – מעיין מרים, ב- 13:30 – הגינה הקהילתית בעמק התימנים, וב- 15:30 – מול מסעדת כרמא.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מי צריך בית?

נקודת מפגש: ליד המעיין, עין כרם.

בני אדם רבים בארץ ובעולם מתגוררים במגורים אלטרנטיביים כגון מערות, קרוואנים, יאכטות ואוהלים. בעין כרם הייתה בעבר שכונה מאולתרת כזאת, וגם כיום ישנם מספר מתחמי מגורים לא מוסדרים. הסיור בהדרכת פנינה עין מור מאגדת עין כרם יעבור בטראסות ויציג צורות חיים שמעלות את השאלה אם חיים בלא בית עשויים להיתפס, לפחות בחוגים מסוימים, כיתרון ולא כברירת מחדל.

שישי, 1.11, 9:00.

סיור ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית בסמטת הפיקוס

סמטת הפיקוס 1, עין כרם (מול מגרש החנייה שבכניסה המערבית לעין כרם – כיכר קסטל, וליד מינימרקט עין כרם).

אדריכלית: יהודית גרין, 1989.

הצצה לביתה של הקרמיקאית נעמי פינטון, הבנוי על בית הבד המקורי של הכפר ושבגינתו נותרה עד היום אבן הריחיים. הבית מורכב מחלקים מקוריים בני 200 שנה ומתוספות בנייה חדשות המעוצבות בסגנון הבנייה המקורי העתיק. בבית ממוקם גם סטודיו לקרמיקה.

שישי, 1.11, 10:00־13:00; שבת, 2.11, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מוסקוביה (המנזר הפרובוסלאבי גורני)

נקודת מפגש: ליד עמדת השומר בכניסה הראשית לבית חולים הדסה.

סיור בהדרכת אגדת עין כרם בתחומי הכפר הרוסי גורנינסקי הידוע בשמו הערבי מוסקוביה. הכפר הוקם בסוף המאה ה־19 כמתחם לצליינים לצד המקומות הקדושים בעין כרם והוא כולל שלוש כנסיות, כנסייה גדולה בסגנון פרובוסלבי עם כיפות בצל מוזהבות (שבנייתה הושלמה ב־2006), כנסייה קטנה, כנסייה נוספת בתוך מערה, מגורי נזירות, בית הארחה לצליינים ובית קברות. כיום מתגוררים במקום עשרות נזירות, עולי רגל ונזיר אחד.

בסיור יסופר סיפורו של המקום הבנוי על המדרון עוצר הנשימה של עין כרם ויוצג הגשר שנבנה סמוך לחדרי הנזירות עבור הרכבת הקלה ומאיים על אופיו המסתגר של המנזר.

* הכניסה למנזר בלבוש צנוע (ברכיים וכתפיים מכוסות).

חמישי, 31.10, 15:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־40 משתתפים.

 

 1. הבית בשביל הצוקים

שביל הצוקים 1, עין כרם.

עיצוב פנים: רחלי מרטי, 2013.

ביקור בביתה של האמנית, היזמית ומעצבת הפנים רחלי מרטי, המשמש גם כגלריה של עבודות הפיסול והאמנות שלה. במפגשים בבית תציג מרטי את תהליך שיפוץ הבית שתוכנן ובוצע על ידיה וכלל עבודות שחזור של החלל המרכזי שנבנה לפני כ־200 שנה. הכניסה לבית בקבוצות של 20 איש בכל חצי שעה.

חמישי, 31.10, 13:00־15:30 | שבת, 2.11, 13:00־15:30.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. איחוד והצלה

רחוב ירמיהו 78 (בווייז: רחוב אהליהב 2).

הצצה למוקד המבצעים והחירום של ארגון איחוד והצלה והיכרות עם הארגון שטיפל מאז הקמתו ביותר משלושה מיליון אנשים בישראל. הארגון מבוסס על רשת של 6,000 מתנדבים בעלי הכשרה רפואית המטפלים במקרי חירום רפואיים באזור מגוריהם עד להגעת האמבולנס.

המפגשים יכללו מצגת אודות הארגון ופעילותו בישראל שתתקיים באודיטוריום ותצוגה של כלי התחבורה הייחודיים המשמשים את הארגון כדוגמת האופנולנס (אמבולנס על אופנוע).

שישי, 1.11, 10:30, 11:30, 12:30 ו־13:30.

4 סיורים ל־40 הבאים הראשונים בכל סבב. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הר הרצל ללא גיבורים

נקודת מפגש: בכניסה לבית העלמין הצבאי (כניסה תחתונה להר).

סיור בבית הקברות הצבאי הממלכתי של ישראל שיוביל רועי אופנבכר בעקבות ספרו "יותר מאחד פחות משניים". הסיור יעסוק בעיצוב בית הקברות כבבואה לעיצוב השכול בישראל, תוך בחינת השינויים שעברה המצבה הצבאית כחלק מתמורות שחלות בזיכרון הקולקטיבי. הסיור יתמקד בסיפורם של חללי צה"ל שנסיבות נפילתם הוגדרו "נפל בעת מילוי תפקידו" או "מת בעת שירותו" ויבחן את הפוליטיקה, ההיררכיה וההדרה בשכול הישראלי.

שישי, 1.11, 9:00 | שבת, 2.11, 11:00. משך הסיור כשעתיים.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מנהרת פרויקט הכניסה לעיר ירושלים

נקודת מפגש: פינת הרחובות שז"ר והרצל.

הפרויקט הוא שיתוף פעולה בין משרד התחבורה, משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ועיריית ירושלים. העבודות מנוהלות על ידי חברת עדן ועבודות התשתית מבוצעות על ידי חברת מוריה.

הזדמנות לסייר באתר העבודות התת קרקעי של פרויקט הכניסה לעיר שיהפוך לרובע העסקים ולמרכז התחבורה הגדול בארץ, ולשמוע מפי מנהליו על האופן שבו מתבצע המהפך בכניסה לעיר.

רובע הכניסה לעיר הוא פרויקט הבנייה הגדול בארץ וכולל בינוי בהיקף של 1,500,000 מ”ר על פני שטח של כ־300 דונם, וצפוי להוסיף כ־60 אלף מקומות עבודה חדשים בירושלים. הפרויקט יציע שטחי תעסוקה, מסחר ותרבות נרחבים, כ־2,000 חדרי מלון וכן מרחבים ציבוריים.

בשטח הפרויקט צפויים לעבור יותר מ־350 אלף איש מדי יום ובמסגרתו יפעלו רכבת מהירה לתל אביב, שני קווי רכבת קלה וכן נתיבי תחבורה ציבורית ושבילי אופניים.

הסיור יכלול הסבר קצר על הפרויקט וכניסה למנהרות החפורות מתחת לפני הקרקע.

הכניסה בקבוצות של 20 איש בכל סבב. יש להגיע 15 דקות לפני תחילת הסיור כדי להתעדכן בהוראות הבטיחות. משך הסיור כשעה וחצי.

ההשתתפות בסיורים במכנסיים ארוכים ובנעליים סגורות בלבד. בטרם הכניסה למנהרות יחולק לכל המשתתפים ציוד בטיחות אשר יכלול קסדה, אפוד זוהר ונעלי בטיחות. לא תתאפשר כניסה לאתר ללא לבוש זה. מבקרים עד גיל 18 מחויבים בליווי הורה או מבוגר מטעם ההורה. לא תתאפשר השתתפות לילדים מתחת לגיל 12.

הסיור באתר הבנייה אינו נגיש לנכים ולבעלי מוגבלות הליכה. הכניסה לנשים בהיריון אסורה.

מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית.

חמישי, 31.10, 15:00, 16:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־15 משתתפים בכל סבב.

 

 1. סינדרום ירושלים

מרכז בריאות הנפש כפר שאול, גבעת שאול. בווייז: כפר שאול, ירושלים.

שני סיורים בהדרכת ד"ר גדי לובין, מנהל בית החולים המרכז הירושלמי לבריאות הנפש איתנים כפר שאול, הפועל מאז 1951 במבני הכפר הערבי דיר יאסין לשעבר (כיום גבעת שאול). בסיורים יסופרו תולדות המקום והם יעברו בין המבנים השונים של הכפר העומדים על תלם עד היום. הסיור יעבור גם בחדרי טיפול בבית החולים.

שישי, 1.11, 12:00 ו־13:30.

2 סיורים ל 30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

המושבות ובקעה

אזור זה החל להתפתח בשלהי המאה ה-19 עם הקמת המושבה הגרמנית על ידי הטמפלרים בשטח של קמ"ר. המושבה הגרמנית בנויה בסגנון כפר גרמני טיפוסי – בתים דו קומתיים מחופים גג רעפים – אך חומרי הבנייה הם מקומיים –אבן ירושלמית במקום עץ ולבֵֵנים.

סגנון הבנייה של הטמפלרים וארגון הבתים לאורך שני רחובות מקבילים – דרך בית לחם ועמק רפאים – שביניהם משתרגים רחובות קטנים, מקנים לאזור את ייחודו האדריכלי. בקרב קהילת הטמפלרים בירושלים היה שיעור גבוה של אדריכלים שהטביעו את חותמם גם על אזורים נוספים בירושלים. כמה מאדריכלים אלה קבורים בבית הקברות הטמפלרי שבעמק רפאים.

גורם המשיכה העיקרי לאזור היה מיקומו על הדרך לבית לחם. עובדה זו משכה לאזור גם אוכלוסייה ערבית אמידה שבנתה בתי פאר בשכונות קטמון, בקעה וטלבייה; ואת בני העדה היוונית אורתודוכסית שהקימו ב-1900 את המושבה היוונית מדרום למושבה הגרמנית.

שכונת תלפיות, האחרונה שהוקמה באזור זה, נבנתה כשכונה יהודית בתקופת המנדט הבריטי בדגם של עיר גנים, ותוכננה על ידי האדריכל ריכרד קאופמן על בסיס תוכנית שיצר מתכנן הערים הבריטי פטריק גדס.

 

 1. הפנטהאוז בדידס

רחוב וינדהם דידס 10, המושבה הגרמנית.

מתכנן תוספת התמ"א: צביקה רוזנבלום; עיצוב פנים וניהול הפרויקט: Jerusalem Design,

2017.

דירת נופש משפחתית ברחוב פסטורלי במושבה הגרמנית. לדירה שתי קומות – בראשונה חלל ציבורי פתוח המאפשר אירוח סביב אי גדול במטבח ובשנייה חדרי השינה. עיצובה נועד להדגיש את הנוף הנשקף ממנה ולהנכיח אותו בכל חלל הבית. כמעט כל הפריטים בדירה עוצבו במיוחד עבור בעליה.

שישי, 1.11, 10:00־15:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עמק רפאים

נקודת מפגש: רחוב עמק רפאים 1, בית העם הטמפלרי.

סיור לאורך עמק רפאים – רחובן הראשי של המושבה הגרמנית והמושבה היוונית – שבו עצים בני 150 שנה ומאפיינים אדריכליים ייחודיים. הסיור יתמקד בהיסטוריה ובאדריכלות ויתייחס גם לתושבים שהתגוררו ברחוב במשך מאה השנים האחרונות ושהשאירו בו את חותמם – טמפלרים, ארמנים, פלסטינים, יוונים, עולים חדשים, אנשי רוח ואמנים. את הסיור תוביל אפרת אסף, מורת דרך בירושלים ותושבת השכונה.

שישי, 1.11, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. תחנת הכוח הישנה של ירושלים

דרך בית לחם, המושבה הגרמנית (מול דרך בית לחם 20).

אדריכל: בנימין חייקין, 1928.

סיורים מודרכים במבנה ההיסטורי של תחנת הכוח הראשונה בירושלים שבהם יוצג המבנה שתכנן בנימין חייקין (שתכנן גם את מלון המלך דוד ואת הספרייה הלאומית של האוניברסיטה העברית על הר הצופים) ויסופר סיפור הקמתה של התחנה ושימורה. הסיורים יסתיימו בהצצה בשנאים הגדולים של התחנה, המשמשת כיום כתחנת משנה. הכניסה בנעליים סגורות. מטעמי בטיחות לא תותר כניסת ילדים מתחת לגיל 8 לחדר השנאים.

ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.

שישי, 1.11, 9:00, 10:00, 11:00 ו־12:00.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־20 משתתפים בסיור.

לפודקסט של חברת חשמל בנושא שימור מבנים: https://podcast.iec.co.il/

 

 1. בית ד"ר אפקלידס

רחוב רחל אמנו 3, המושבה היוונית.

אדריכל: ספירו חורי, תחילת המאה ה־20.

ביקור בבית הפותח צוהר לחייה של משפחה יוונית בראשית המאה ה־20 בירושלים – בית משפחתו של ד"ר אפקלידס, מעמודי התווך של הקהילה ומי שהיה מנהלו הראשון של בית החולים העירוני הטורקי בשלהי המאה ה־19. הבית שוּמר כמוזיאון ובו ריהוט, חפצים ותמונות של הרופא ושל בני משפחתו. הדרכה לקבוצות של 25 איש תתקיים בכל חצי שעה.

שבת, 2.11, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מועדון הקהילה היוונית

רחוב יהושע בן נון 8, המושבה היוונית.

אדריכל: לא ידוע, 1902.

בית פתוח ומפגש עם נציגי הקהילה היוונית בבית שנבנה ב־1902 כמועדון עבור הקהילה הקטנה ומשמש אותה עד היום כמקום מפגש וכמרכז תרבות. זהו מבנה אבן בעל חצר קסומה ומוצלת ובה פינות ישיבה. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה.

שבת, 2.11, 10:00־13:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הקברות הטמפלרי ובית הקברות הבינלאומי

רחוב עמק רפאים 41, המושבה הגרמנית.

סיורים בשני בתי הקברות המסתתרים מאחורי חומת אבן גבוהה ברחוב עמק רפאים, בהדרכת מירו אהרוני האחראי עליהם. בסיורים יספר אהרוני על האנשים הקבורים במקום, כיצד הגיעו לארץ ולמה. במקום קבורים בין השאר האדריכלים בני הזוג אמברגר וכן ג'ון סטנלי, שפעל לרכישת אוניות לשם העלאת פליטים יהודים מאירופה לאחר מלחמת העולם השנייה. כמו כן יוצג בסיור ציור הקיר הגדול בארץ של סיפורי התנ"ך.

שישי, 1.11, 10:00־16:00. שבת, 2.11, 10:00־16:00. סיורים מודרכים יֵצאו משער הכניסה בכל שעה עגולה. סיור אחרון ונוסף בכל יום ב־15:30.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. תצפיות סודיות

נקודת מפגש: רחבת הכניסה למלון אוריינט, רחוב עמק רפאים 3.

סיור בהדרכת עדי ארבל בפינות חמד ירושלמיות באזור המושבה הגרמנית ואבו תור, שהן גם נקודות תצפית מיוחדות על העיר ובעלות חשיבות היסטורית ואורבנית. הסיור יסתיים במתחם התחנה.

שבת, 2.11, 14:30. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע

הכניסה מהשער שבמגרש החניה ברחוב המגיד שבמושבה הגרמנית או ממוזיאון הטבע.

מהגינות הקהילתיות המובילות בישראל המשמשת מרכז לכל 70 הגינות הקהילתיות שבירושלים ומוקד לפעילויות קהילתיות בנושאים כגון מוזיקה, קיימות וחקלאות עירונית. בגינה בוסתן משוחזר בן 150 שנה, שפע עצי פרי וגפנים, צמחי תבלין, ערוגות ירקות, צמחים מושכי פרפרים וציפורים, ברֵכת נוי היסטורית נדירה וברֵכות לדו חיים, מרכז הדגמה לגידול צמחי מאכל על גג בור מים עתיק, מתקני מִחזור קומפוסט שכונתי, אוהל התכנסות קהילתי ומשתלה שיקומית.

בסיורים יספרו פעילי הגינה על הפרויקטים שיזמו בגינה, בהם שיקום ברֵכת נוי היסטורית ושיקום בור מים עתיק, מיזם לייצור מוצרים מצמחי תבלין, מתקני פעילות לילדים מעץ ממוחזר ועוד.

שבת, 2.11, 10:00־14:00. סיורים מודרכים על הגינה יצאו ב־‏10:00, 11:00, 12:00 ו־13:00. משך הסיור כשעה.

גינה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מוזיאון הטבע (וילה דיכאן)

רחוב מוהליבר 6, המושבה הגרמנית.

אדריכל: לא ידוע, שנות ה־60 של המאה ה־19.

ביקור באחוזה היחידה שנשתמרה בירושלים בצורתה המקורית מאז המאה ה־19 ושבה פועל כיום מוזיאון הטבע. וילה דיכאן נבנתה על ידי סוחר ארמני עשיר בשם לזארוס פאול מרגהריאן כאחוזה משפחתית מפוארת, והמבנה הראשי שלה מתפקד כבניין סולארי פסיבי בהתאמה מושלמת לאקלים הירושלמי. הבית מוקף גן גדול – כיום הגן הבוטני של המוזיאון לטבע. המתחם שימש במשך השנים כמעונם של מושליה הטורקים והבריטים של ירושלים, והוא מלא בשרידים לפאר שהיה מנת חלקו בעבר.

הסיורים עם ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, יתמקדו בתכונות האקולוגיות המיוחדות של הבניין ההיסטורי ושל המתחם, בסוגיית שימור המבנים ובהיסטוריה של האחוזה.

שבת, 2.11, 10:00־14:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב־11:30 וב־12:30.

בית פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הרכבל לעיר העתיקה

מרכז המבקרים של התחנה הראשונה, רחוב דוד רמז 4, קומה שנייה (מעל סמארט טור).

אדריכלים: רוזנפלד ארנס אדריכלים. פרויקט ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים.

הזדמנות להתוודע לרכבל החדש המתוכנן לחבר בין העיר העתיקה והשכונות הסובבות אותה. במצגת שתוקרן במרכז המבקרים יוצגו השינויים הדרמטיים המתחוללים במערך הסעת ההמונים בירושלים בימים אלה וכיצד משתלב בהם הרכבל, תוך ניצול המימד השלישי – התחבורה האווירית.

חמישי, 31.10, 18:00-11:00; שישי, 1.11, 14:00-10:00.

הקרנות פתוחות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. גיא בן הינום

נקודת מפגש: בכניסה למתחם התחנה מכיוון רחוב דוד רמז.

סיור באחד האתרים היפים בעיר – אזור המאופיין בנוף קדומים וכיום חלק מגן לאומי סובב חומות העיר העתיקה. הסיור יתחיל במתחם התחנה ויסקור את ההיסטוריה שלו, ימשיך לתצפית מגבעת התנ"ך וממנה ירד לגיא בן הינום.

בגיא שתי ברֵכות אגירה גדולות (ברֵכת הסולטן וברֵכת ממילא) וריכוז גדול של מערות קבורה חצובות בסלע מימי בית ראשון ושני ומהתקופה הביזנטית. על פי חז"ל גיא בן הינום הוא פתחו של הגיהינום, ועל פי המסורת הנוצרית נמצא בו שדה הדמים. הסיורים בהדרכת טליה כהן ומטעם עיר דוד. הם יסתיימו בבית בגיא, במרחק הליכה קצרה מנקודת ההתחלה. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 1.11, 9:00 ו־11:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית ברחוב יפתח

רחוב יפתח 13, בקעה.

אדריכל: מתי רוזנשיין אדריכלים 2019.

ביקור בבית חדש בעל שלוש קומות בלב שכונת בקעה שתכנונו כלל מגוון אתגרים: שילוב ארבע יחידות דיור וחניון תת קרקעי במגרש משולש וקטן; שימור חזיתו של הבית המקורי משנות ה־30; ושימור מרבית העצים במגרש.

בסיורים עם אדריכל מתי רוזנשיין יוצג הבית בעל צורה המשולשת טלסקופית, המצליח לנצל באופן מקסימלי את נתוני המגרש ולהשתלב באופן הרמוני עם השפה האדריכלית של השכונה.

שבת, 2.11, 10:00, 10:20, 10:40, 11:00 ו־11:20.

5 סיורים מוגבלים ל־15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בית בבקעה (בית משפחת פלסון)

רחוב שמעיה 4.

הבית ההיסטורי נבנה ב־1911־1914; אדריכל הבית החדש: דוד אברג'יל, 2019.

ביקור בבית שנבנה כתוספת לבית מקורי של המושבה הגרמנית ושבתכנונו נשמרו חלקים מהבית המקורי, כגון קירות המעטפת, התוכניות של שתי קומות, החלונות בעלי הקשת ומיקום גרם המדרגות.

הבית מדגים כיצד יכולה אדריכלות עכשווית להשתלב בהרמוניה עם חלקיו הישנים של המבנה וכך להרכיב מבנה ששכבות ההיסטוריה ניכרות בו.

בביקורים תספר בעלת הבית, מורת הדרך אפרת קמפניינו-פלסון, על ההיסטוריה של המבנה.

לא תתאפשר כניסה לקומה השנייה.

חמישי, 31.10, 10:00־13:00 ו־15:00־17:00.

הכניסה לבית בקבוצות של 10 משתתפים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מסע אל קטמון של ימי המנדט

נקודת מפגש: שער בית חולים משגב לדך ברחוב חזקיהו המלך 27.

גדעון שילה – מורה דרך ומתרגם – יוביל את הסיור שיתחקה אחר שכונת קטמון בתקופת המנדט הבריטי. בסיור יתוארו הווי החיים בשכונה בה התגוררו בשכנות בני לאומים שונים וכן המבנים שנבנו בה לסוגיהם ולסגנונותיהם. הסיור ינוע סביב רחוב יורדי הסירה ויתייחס גם לנושא שימור המבנים בשכונה כיום. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 1.11, 13:00.

סיור מוגבל ל־50 משתתפים ברישום מוגבל.

 

 1. סיפור (לא) פשוט

בית עגנון, רחוב קלוזנר 16, תלפיות.

אדריכל: פריץ קורנברג, 1931; אדריכלי שימור: סלמה מילסון-ארד ואבנר סימון, 2007־2008.

מה היה מקומן של הנשים בבתי האישים בארץ ובעולם במאה ה־20 בכלל ומה היה מקומן של הנשים בחייו של עגנון בפרט? פרופ' ורד, ויניצקי-סרוסי, לשעבר דיקנית הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית, תפתח את הביקור בבית עגנון בהרצאה על מגדר בבתים מוזיאליים, ואחריה יתקיים סיור מודרך בביתו של הסופר חתן פרס נובל לספרות, ש"י עגנון, שעבר שיפוץ ושימור ונפתח מחדש לקהל ב־2009.

את הסיור ידריכו חברי צוות הבית ויוצגו בו סיפור בנייתו של הבית וקורות חייו של ש"י עגנון, בדגש על מושג הבית ביצירתו.

חמישי, 31.10, ב־17:00 עד 17:30 הרצאה; ב־17:30 סיור בבית.

הרצאה וסיור ל- 30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עמק הצבאים
  נקודת מפגש: בחניה הראשית של הפארק. הכניסה מרחוב שחל ליד תחנת מכבי האש.
  אדריכלי המבנה: ויינשטיין ועדיה אדריכלים; אדריכלות הנוף: רחל וינר אדריכלות ונוף. 2015.

בואו להכיר את עמק הצבאים – אתר הטבע העירוני הגדול בירושלים. בסיורים יסופרו סיפור העמק, מאבק התושבים והליך התכנון שנעשה בהובלת הציבור. תוצג מערכת המים שמנצלת את מי הנגר לטובת חיות הבר, וכן תתאפשר תצפית על עדר הצבאים המשתקם.
את הסיורים יובילו חברי צוות התכנון ואנשי החברה להגנת הטבע שישתפו מחוויותיהם בתכנונו ובעיצובו של מרחב ציבורי יוצא דופן, ראשון מסוגו בארץ, שמטרתו ליצור חוויית מפגש בין אדם לטבע בסביבה אורבנית מובהקת.

שישי, 1.11, 10:00 (הסיור מתאים גם לדוברי אנגלית) | שבת, 2.11, 10:00. משך הסיור כשעה.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עין חניה

נקודת מפגש: מעגל התנועה בכניסה לאתר הממוקם בצמידות לכביש המחבר בין עין יעל להר גילה (דרך וואלג'ה).

פרויקט ביוזמת מנהלת פארק ירושלים. ניהול ומימון: הרשות לפיתוח ירושלים. הפרויקט בשיתוף רשות העתיקות, קק"ל רשות הטבע והגנים, משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים. ביצוע: רשות העתיקות. אדריכלית נוף: איריס טל גולדברג ממשרד רביב־טל אדריכלות סביבתית. אדריכל: אבי משיח, רשות העתיקות. 2018.

הזדמנות לגלות מעיין יפהפה (ויבש כעת) – אחד המעיינות בפארק מטרופוליני נחל רפאים – ואת המתחם הפסטורלי שסביבו שהוא גם אתר ארכיאולוגי חשוב (סנט פיליפוס) אשר ממצאיו הם מימי בית המקדש הראשון ואילך.

הסיורים שיובילו אדריכלית הנוף איריס טל גולדברג, זאב הכהן מתכנן מחוז ירושלים ברשות הטבע והגנים והארכיאולוג ד"ר יובל ברוך, יעברו בשבילי האתר ויינתנו בהם הסברים על האזור, על מערכות המים הקדומות והממצאים הארכיאולוגיים הנדירים שנמצאו בו (בהם שרידי וילה מהתקופה הביזנטית) ועל המערכת החקלאית אשר התפתחה בו בתקופות שונות. יוצגו גם עבודות הפיתוח שבוצעו באתר אשר במסגרתן שוחזרו מערכת המים והטראסות החקלאיות.

חמישי, 31.10, 13:00 ו־14:30; שישי, 1.11, 10:30 ו־12:00.

4 סיורים ל־50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

פרטים נוספים באתר ובדף הפייסבוק של פארק ירושלים:

http://www.jerusalempark.org.il

לכתבה על האתר: https://www.kolhair.co.il/jerusalem-news/108443/

 

 1. בריכת המים

רחוב הפסגה 70, שכונת בית וגן.

סיור מודרך במתחם הגיחון שבשכונת בית וגן, כולל הצצה למאגר המים המקורה הגדול בישראל המשתרע על פני שטח של שמונה דונמים ויכול להכיל 13 אלף מ"ק מים והסברים על מערכת המים של ירושלים.

שימו לב, בעת הרישום יש לציין מספר תעודת זהות של כל נרשם באופן אישי.

חמישי, 31.10, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 ו־14:00.

6 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־10 משתתפים בסיור.

 

 1. מאחורי הקלעים של בית החולים שערי צדק

נקודת מפגש: רחוב שמואל בייט 12, בלובי קומה 4, ליד הכניסה הראשית.

הזדמנות נדירה לסייר בחלקים הנסתרים של בית החולים ולגלות את מערכות התפעול המורכבות המשמשות את המרכז הרפואי: מרכז חום-קור המתפעל את מערכות מיזוג האוויר והמים בבית החולים, מרכז האספקה הסטרילית שבו מכינים כלים סטריליים ל־30 אלף ניתוחים בשנה, המחסנים ורובוט בית המרקחת, מערך הבדיקות האוטומטיות במעבדות, חדר החשמל הממוחשב שממנו מגיע החשמל לכל יחידות בית החולים ומערכת ההיערכות לפיגוע לא קונבנציונלי.

את הסיורים יובילו גדי אילן מנהל אגף הלוגיסטיקה וההנדסה ונציג ממחלקת קשרי החוץ, והם ייפתחו במצגת על תוכניות העתיד להתפתחות בית החולים.

חניה חינם בחניון הסמוך לבית חולים, בכניסה לכיוון מגרש ביתר.

שישי, 1.11, 10:00 ו־12:00. משך הסיורים כשעה וחצי.

2 סיורים פתוחים ל־50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

 

מרכז העיר – משער יפו מערבה

באזור זה נמצאות השכונות היהודיות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה במהלך המאה ה-19 – משכנות שאננים ושכונת המערבים – וכן רחביה וטלבייה – שכונות המגורים של האוכלוסייה הירושלמית האמידה (היהודית והערבית בהתאמה). הציר הראשי של האזור הוביל לעזה (רחוב עזה ברחביה), והוא כולל גם את קריית הלאום שבה שוכנים מבני הממסד והממשל של מדינת ישראל, את האוניברסיטה העברית שבגבעת רם ואת שדרת המוזיאונים.

בסיור רגלי אפשר לעקוב אחר השינויים בסגנונות הבנייה המתרחשים, ככל שמתרחקים מערבה מחומות העיר העתיקה: תחילה בתי אבן פשוטים וצפופים; אחר כך אדריכלות מודרניסטית של תקופת המנדט בשכונת רחביה ובנייה ערבית מפוארת בטלבייה; ולבסוף – אדריכלות ישראלית בקריית הלאום.

 

 1. מודרניזם בתנועה

אודיטוריום המחלקה לארכיטקטורה בצלאל, בבניין ההיסטורי ברחוב בצלאל 1 (קומת הקרקע).

באוהאוס והעיר הלבנה מקושרים בדרך כלל לתל אביב, אבל הסגנון הבינלאומי באדריכלות היה נפוץ לא פחות בשנות ה־20־40 בירושלים, בחיפה ובקיבוצים, ואף פיתח בכל מקום מאפיינים מקומיים ייחודיים.

הרצאתו של פרופ' רוני שולר מבית ספר באוהאוס בוויימאר אשר בגרמניה תסקור את התופעה האדריכלית המרתקת של המודרניזם שהתפתח בארץ בתקופת המנדט ותציג את המחקר אשר מפורט בספר "The Transfer of Modernity" (שערכו שולר ופרופ' יורג סטבנאו) הבוחן את שגשוגו של הסגנון הבינלאומי בארץ ישראל של תחילת המאה ה־20 ואת הטכניקות, התפיסות והדמויות אשר השפיעו עליו ויצרו את התופעה הייחודית בתולדות האדריכלות המודרנית.

ההרצאה מתקיימת בשיתוף המחלקה לארכיטקטורה באקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל.

חמישי, 31.10, 18:00.

הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית קהילת הר־אל

רחוב שמואל הנגיד 16.

ביקור במבנה אבן שנבנה בשלבים החל מסוף המאה ה־19 ושימש כבית משפחתו של ג'וזף פסקל אלבינא, יזם ואיש עסקים ערבי נוצרי שהקים בירושלים חברה קבלנית בשותפות ערבית־יהודית. החברה בנתה מבנים ידועים כגון ימקא, מלון המלך דוד, מלון פאלאס, קולנוע רקס ואת בית הדואר הישן שברחוב יפו. המתחם ידוע גם כ"בית צ'רצ'יל" מאחר שב־1941 שימש כבית הבראה לחיילים בריטים. חלקו התחתון של המבנה משמש מ־1962 כבית כנסת של הקהילה הרפורמית הראשונה בישראל, קהילת הר־אל.

הביקור כולל הצצה גם לחדר ההסקה המקורי של הבית שבו נותר תנור עצים בן 120 שנים וכן הסבר על בית הכנסת ופריטי היודאיקה שבו. שימו לב, הירידה לחדר ההסקה היא במדרגות צרות ותלולות.

חמישי, 31.10, 17:00־20:00 | שבת, 2.11, 12:30־17:00. הדרכה קצרה תתחיל מדי חצי שעה.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מלון בצלאל

רחוב מסילת ישרים 1.

אדריכלים: ביטמן-בן צור; עיצוב פנים: Studio Mu,

2017.

סיורים מודרכים במלון הבוטיק השוכן בבניין היסטורי במפגש הרחובות בצלאל ובן יהודה, בצד אחד מציריה העירוניים הראשיים של ירושלים מאז תחילת המאה ה־20. בסיורים יוצגו האתגר האדריכלי שעמד בפני מתכנניו – שילוב מלון חדיש (בבעלות רשת אטלס) בתוך מבנה היסטורי – ויצירות האמנות מאת אמנים ישראליים עכשוויים המוצגות במלון. הסיור יסתיים בתצפית מגג המלון. הסיורים בהדרכת מנהלת המלון, איילה דקל.

חמישי, 31.10, 12:00־16:00; שישי, 1.11, 12:00־16:00; שבת, 2.11, 12:00־16:00 (סיור אחרון ב־ 16:00).

סיור ל־10 הראשונים יצא בכל שעה עגולה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אלומיניום ירושלמי

חניון מסילת ישרים, רחוב מסילת ישרים 16 (צמוד לבית מזיא).

אדריכל ייטב בוסירה – שותף במשרד DY תכנון משותף ומנהל התוכן במרכז לעיצוב אורבני – יציג את הפרויקט יוצא הדופן והבולט לעין שתכנן משרדו לחיפוי מתקן חניה אוטומטית במרכז העיר. במפגשים יציג בוסירה את הרעיונות ואת הצרכים שהניעו את תהליך העיצוב וכללו בחינה ביקורתית של אופני השימוש באבן בירושלים כיום, ושבסופם תוכנן מבנה המורכב מ־780 משולשי אלומיניום התלויים על חזיתותיו ומדמים סיתות מסורתי.

שישי, 1.11, 15:00 ו־15:30.

2 מפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית שץ

רחוב בצלאל 3.

אדריכל: לא ידוע, 1908־1915.

הצצה למתחם שבו התגוררו ויצרו בני משפחת שץ במאה שעברה. הבית נמצא סמוך לבצלאל – בית המדרש למלאכות האמנות – שהקים אבי המשפחה, פרופ' בוריס שץ. במתחם התגוררו אשתו של שץ, אולגה פבזנר וילדיהם בצלאל וזהרה (כלת פרס ישראל לאמנות), ובו שכן גם הסטודיו הפרטי של בני המשפחה.

במהלך השנים שימש הבית יוצרים נוספים, בהם ז' רבן ומ' ארדון. הסיורים בהדרכת ג'ימי לבינסון – מצאצאי משפחת שץ ומנהל העיזבון – יכללו הסבר קצר על המקום, סיור בבית והצגה של חלק מעבודות המשפחה.

חמישי, 31.10, 16:30 (באנגלית), 17:15, 18:00; שישי, 1.11, 9:00 (באנגלית), 9:45, 10:30, 12:45 ו־13:30.

8 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־20 משתתפים בסיור.

 

 1. בית האמנים

רחוב שמואל הנגיד 12.

סיור עם מורה הדרך ניר אורטל על ההיסטוריה של הבניין ההיסטורי שנבנה על ידי הטורקים ב־1890 ונועד לשמש כבית יתומים. ב־1908 נרכש על ידי הקרן הקיימת עבור בית המדרש למלאכות אמנות בצלאל אשר הקים בוריס שץ (שהתגורר מעבר לפינה). ב־1925 הפך הבית למוזיאון והיה כזה עד להקמתו של מוזיאון ישראל, אז עברו אוספיו למוזיאון החדש והיו לגרעין האוסף של מוזיאון ישראל. מאמצע שנות ה־60 משמש הבית את אגודת הציירים והפסלים בירושלים.

בקומת המסד של המבנה מוצגת תערוכת מוצגים היסטוריים מתקופת בצלאל (זאב רבן, חביב ששון) ומצגת אינטראקטיבית.

שישי, 1.11, 11:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. סינמה הוסטל

רחוב שמאי 4.

אדריכלית השיפוץ וההסבה למלון: ליאת ארגמן, 2018.

הצצה למלון החדש שנפתח לאחרונה במבנה הישן של קולנוע אוריון במרכז העיר, שנבנה ב־1938 בהשראת Radio City Music Hall שבניו יורק. בסיורים שיתמקדו בשינוי הייעוד שעבר המבנה, יוצגו השינויים וההתאמות שבוצעו בבניין כדי להופכו למלון מודרני תוך שימור האלמנטים הקונסטרוקטיביים של המבנה הישן.

שישי, 1.11, 11:00, 11:45 ו־12:30. משך כל סיור כחצי שעה.

3 סיורים מוגבלים ל־15 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בית יהודי איטליה (בית שמידט)

רחוב הלל 25.

אדריכל: תיאודור זנדל, 1886־1887.

בניין שנבנה על ידי האגודה הגרמנית הקתולית לארץ הקודש כאכסניה לצליינים וכבית ספר לבנות, בסגנון ניאו גותי עם אלמנטים רנסנסיים. כיום שוכן במבנה מוזיאון יהדות איטליה ובית הכנסת האיטלקי העתיק אשר הועבר אליו מאיטליה בשנת 1951.

הביקור כולל את תערוכת הקבע של המוזיאון ואת בית הכנסת העתיק, המרהיב ביופיו. הסיורים המודרכים יכללו גם ביקור באולם המצויר שבמבנה.

חמישי, 31.10, 12:00־19:00 (בית פתוח). סיורים מודרכים ב־16:00 וב־17:00.

בית פתוח ו-2 סיורים ל־30 הבאים הראשונים.

 

 1. הגנים התלויים של ירושלים

נקודת מפגש: בכניסה למלון מצודת דוד, רחוב דוד המלך 7.

סיור עם ישראל גלון – מנהל אגף פרחים והנדסת הצומח במשרד החקלאות ופיתוח הכפר – בעקבות גינות גג וגנים במכלים בכפר דוד, בית שמואל וימין משה. הסיור יסתיים בגינת הגג של מרכז ימקא.

חמישי, 31.10, 17:00. משך הסיור כשעתיים וחצי.

סיור מוגבל ל־50 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. גרפיטי בשכונת ממילא

נקודת מפגש: בשער הכניסה למדרחוב ממילא מרחוב שלמה המלך, ליד חנות התכשיטים פנדורה.

כיצד משפיעה האבן הירושלמית על הגרפיטי בעיר? מה מבדיל את סצנת אמנות הרחוב של ירושלים מערים אחרות בישראל? מיהם אמני הרחוב התל אביביים והחיפאים שיצרו עבודות ברחובות ירושלים ומיהם צמד האמנים הירושלמי שנחשבים לשם החם ביותר בתחום?
סיור בהדרכת שחר בן נון מהסיירת סיורי אמנות שיסקור את השדה הרחב, העשיר והמגוון של האמנות האורבנית בעיר. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 31.10, 18:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־30 משתתפים.

 

 1. 100 שנים לבאוהאוס: הגרסה הירושלמית

נקודת מפגש: ליד המנורה בגן הסוס ברחוב המלך ג'ורג' 24.

עד כמה השפיע בית ספר באוהאוס הגרמני על סגנון הבנייה בירושלים בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה? הסיור בהדרכת שלמה צזנה – עיתונאי, מורה דרך ומומחה לירושלים מהמרכז להכרת ירושלים – יסקור את ההיסטוריה האדריכלית של ירושלים ואת השפעתם של אוכלוסיות וכובשים שונים על המבנים בעיר. הוא יתמקד במרכז העיר ובשכונת רחביה, במבנים שנבנו החל משנות ה־30 של המאה הקודמת – שנים שבהן שלט בארץ הסגנון הבינלאומי באדריכלות – ויציג את האדריכלים והמבנים הבולטים שפעלו בעיר בהשראת באוהאוס.

שישי, 1.11, 10:00; שבת, 2.11, 10:00 ו־17:00.

3 סיורים מוגבלים ל־35 משתתפים ברישום מוקדם. להרשמה: 6742065־054.

 

 1. היברו יוניון קולג'

דוד המלך 13.

אדריכלים: היינץ ראו, 1963; משה ספדיה, 1985.

בואו לגלות את האדריכלות הירושלמית במיטבה, במתחם הכולל מבנה מודרניסטי של האדריכל היינץ ראו, ותוספת מאוחרת של משה ספדיה הבנויה מרצף של מבנים קטנים סביב חצרות פנימיות ומציגה פרשנות למבנה הירושלמי המסורתי. המתחם משמש כמוסד להכשרת רבנים, חזנים ומחנכים רפורמיים מחו"ל ומישראל, ובו גם מוזיאון לארכיאולוגיה, ספרייה ובית כנסת הפועל בשבתות וחגים.

שבת, 2.11, 13:00־16:00.

סיורים מודרכים ל־40 הבאים הראשונים יֵצאו ב־13:00, 14:00 ו־15:00. משך כל הדרכה כ־30 דקות.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בניין ימקא

רחוב דוד המלך 26.

אדריכל ארתור לומיס הרמון, 1933.

בואו להכיר את אחד הבניינים הקולוניאליים המרשימים בעיר, לשמוע על ההיסטוריה של הבניין היפהפה שתוכנן על ידי אחד מאדריכלי האמפייר סטייט בילדינג ולגלות את ציורי הקיר והתקרות שמעטרים את חלליו. בסיורים יוצגו סממני שלוש הדתות הטבועים בבניין, והם יכללו ביקור בחדר התפילה התת קרקעי והצצה למרכז הספורט התת קרקעי החדש של ימקא – מרכז הספורט הגדל במזרח התיכון.

חמישי, 31.10, 16:00, 17:30. משך הסיור כשעה.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־40 משתתפים בסיור.

 

 1. מגרש ימקא עם הפועל קטמון

נקודת מפגש: בכניסה לימקא, רחוב דוד המלך 26.

מגרש הכדורגל המיתולוגי ימקא – אתר מורשת עבור כל אוהד כדורגל – הוא גם מרחב אורבני אינטנסיבי שבו מתקיימים חיי קהילה ותהליכים נדל"ניים. הסיור בהדרכת מורת הדרך וחברת עמותת הפועל קטמון ירושלים תמר שילה, יעסוק בכל אלה וכן יחשוף את הפולקלור הייחודי של הכדורגל המקומי, המאבקים החברתיים, הפוליטיקה ושירי האוהדים.

שישי, 1.11, 8:30 | שבת, 2.11, 16:00. משך הסיור כשעה וחצי.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מימקא לנחלת שבעה

נקודת מפגש: בכניסה לבניין ימק"א, רחוב המלך דוד 26.

סיור מעגלי עם מורת הדרך צילה גרא שיספר את סיפורו של השטח המתפרש על פני קילומטר רבוע בלבד אך במשך הדורות פעלו בו אישים כגון הורדוס, אל דורדי אל כובאכי, הצוף דב"ש ואחרים, ונמצאים בו כמה מהבניינים המפוארים ביותר בירושלים, בהם בניין ימקא, בניין וולדורף אסטוריה, וכן מקבץ של אתרים היסטוריים – בית קברות מהתקופה הממלוכית, ברֵכת מים בת 2,000 שנה, השכונה היהודית השנייה שנבנתה מחוץ לחומות ועוד.

הסיור יציג את ההיסטוריה, הדמויות והאינטרסים שמאחורי הבניינים והאתרים השוכנים בין מגדל ימקא לשכונת נחלת שבעה.

שבת, 2.11, 10:00. משך הסיור כשלוש שעות.

סיור ברישום מוגבל ל־50 משתתפים.

לפייסבוק: https://www.facebook.com/CilaGeraTourGuide/

 

 1. שכונת המערבים: פרק עלום בתולדות ירושלים

נקודת מפגש: בכניסה לגן העצמאות מרחוב אגרון (מול הקונסוליה האמריקאית).

ציפי רון– פעילה סביבתית ויקירת ירושלים – תוביל סיור שיעבור בגן העצמאות, בבית הקברות המוסלמי, בברֵכת ממילא וייכנס לשכונת המערבים – מחנה ישראל – שכונה קטנה ומפתיעה הנחבאת בין רחוב אגרון לרחוב המלך דוד. הסיור יתייחס למבנה המיוחד של השכונה ויתעכב על בתיה המעניינים. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 1.11, 12:00.

סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה בירושלים ע"ש דוד עמר

רחוב דוד המלך 16 (בחצר, הכניסה בין הבניינים).

אדריכל: לוטן רוטמן; עיצוב הפאטיו: אלי מויאל (מרוקו), 2010.

סיורים קצרים בהדרכת מלכה אליהו-קוסוביץ במרכז שעל פרויקט הרחבתו עמלו אמנים מומחים ממרוקו. גולת הכותרת של המבנה הוא האטריום בסגנון ספרדי-מורי האופייני לבנייה במרוקו. המבנה מורכב מעיטורי גבס ומפיתוחי עץ ונישא לגובה של יותר מ־20 מטרים.

חמישי, 31.10, 9:30 ו־10:30. משך הסיור כ־45 דקות.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־50 משתתפים בסיור.

 

 1. פתחא דקרתא (פתח העיר)

נקודת מפגש: רחוב קינג ג'ורג' 44 , ליד בית אביחי.

סיור בהדרכת האדריכל שמואל נמט, בעקבות סמינר שכתב במסגרת לימודיו בבצלאל, שיתמקד בדמותו של יוסף ריבלין (1838־1886), נצר למשפחה מתלמידי הגר"א, שהיה הרוח החיה בבנייתן של רבות מהשכונות היהודיות שנבנו במאה ה־19 בירושלים מחוץ לחומת העיר העתיקה.

בסיור יחשוף נמט את המניעים הנסתרים ליציאה מהחומות, ובהם תמונת העולם המיסטית משיחית שבה החזיק ריבלין, המתגלה בין היתר בשירים שכתב אשר בהם הוא מפרט את חמשת תחומי הקדושה של ירושלים והשלכותיהם.

מסלול הסיור יעקוב אחר המיפוי המיסטי-משיחי של ריבלין, ובמהלכו יוצגו טקסטים שכתב וטקסטים מהם שאב את הגותו. משך הסיור כשעה.

שבת, 2.11, 15:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מנזר רטיסבון

רחוב שמואל הנגיד 26.

אדריכל: מ' דומה (1876־1897, M. Doumet,.)

הזדמנות לבקר בבניין המסקרן בעל החזית הבארוקית של מנזר רטיסבון המסתתר מאחורי חומת אבן. הסיורים יכללו ביקור בחלקיו השונים של המנזר הצרפתי קתולי שנוסד על ידי אלפונס רטיסבון, יהודי מומר מצרפת, ושימש בעבר גם כבית יתומים וכבית ספר – בכנסייה, בספרייה, באולם הפנימי, במגדל ובחצר. את הסיורים (באנגלית) ידריכו הנזירים הלומדים בו. סיור מודרך יצא מהכניסה הראשית בכל חצי שעה.

שבת, 2.11, 10:00־15:30.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ירושלים החדשה: מתחם יד יצחק בן-צבי וגן הכוזרי

רחוב אבן גבירול 14, רחביה.

בית ולירו ובית החלוצות: אדריכלים: יהושע סלנט וג'ניה אברבוך, 1923־1950. שימור, שיפוץ ותוספת לבית החלוצות: עדה כרמי אדריכלים, 2011. גן הכוזרי: אדריכלים ריכארד קאופמן, 1922, וויקטור מאיר, 1953. שימור ושחזור: רחל וינר אדריכלות נוף, 2018.

סיורים והרצאות במתחם המורשת התרבותית וההיסטורית "ירושלים החדשה" של יד בן-צבי, הפועל במרחב היסטורי ליצירה עכשווית מחומרי העבר.

בסוף השבוע של בתים מבפנים יוצגו במתחם תערוכות ומוצגים מיוחדים, מהצהרת בלפור (ב' בנובמבר) עד העשור הראשון למדינה. בצריף הנשיא שבמתחם יוצגו לראשונה מתנות שקיבל יצחק בן-צבי ותועדו במסגרת פרויקט "ארץ חפץ" לרישום אוצרות מורשת באוספים ובמוזיאונים קטנים. חפצים אלו חושפים סיפורים אישיים ומאורעות היסטוריים.

9:00 ־10:30 מהבטחה לגאולה: סיור ושיחות גלריות על שימור וזיכרון במוקדים שונים של המתחם, עם צוות אוצרי מיזם ארץ חפץ: דינה גרוסמן, שחר קלמן, גלית שאול וד"ר נירית שלו כליפא.

שישי, 1.11, 9:00־13:30.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. אדריכליות היישוב בירושלים המנדטורית

נקודת מפגש: בדשא המרכזי, רחוב אבן גבירול 14, רחביה.

סיור בהדרכת ניר אורטל, מנהל ארכיון התמונות של יד בן צבי, שיתמקד באדריכליות שפעלו בירושלים המנדטורית ובפרט באדריכלית ג'ניה אוורבוך, מתכננת בית החלוצות, בסיפורה של רחל ינאית ובמקומן ובמעמדן של נשים בתנועה הציונית וביישוב.

שישי, 1.11, 9:30.

סיור ברישום, מוגבל ל־40 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. פינה בשכונה

נקודת מפגש: גן הג'ירפה, רחוב רמב"ן 25, ליד הקיוסק.

צפריר אריאל, תושב שכונת רחביה, יוביל את הסיור שיציג את "פינה בשכונה" – פרויקט השילוט במסגרת מיזם הפלייסמייקינג "תעשו מקום" (בשיתוף המינהל הקהילתי גינות העיר, חברת עדן ומשרד האדריכלים DY).

מטרת הפרויקט היא לשמר ולהפיץ סיפורים, יצירות אמנות, סמטאות וקברים בשכונה. הסיור יציג שלטים ברחובות רמב"ן, אלפסי, אפודי, רשב"א, סעדיה גאון, מטודלה ועזה. בתחילתו תחולק למשתתפים מפה שאיתה יוכלו לעבור בין האתרים עצמאית. הוא יסתיים בגן טיכו (רחוב עזה 44). משך הסיור כשעה וחצי.

שבת, 2.11, 13:00.

סיור פתוח. אין צורך רישום מוקדם.

למפת הפרויקט:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1cWQqBcajl2ZT3Wr77tmAaTs_TgQD8sFl&ll=31.771307262155347%2C35.21178164999992&z=16

 

 1. סלון רחביה

נקודת המפגש: בשער גן הכוזרי שברחוב אברבנאל 12.

סיור עם אדריכלית הנוף רחל וינר ואדריכלית אור כהנא, מתכננות שימורו ושחזורו של הגן שתוכנן על ידי האדריכל ריכארד קאופמן ושחלקו הפך לימים ל"גן הנשיא" בתכנון אדריכל הגנים מאיר ויקטור. בימים אלה ולאחר שיפוץ הושב הגן לרשות תושבי השכונה ומבקריה.

שישי, 1.11, 13:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. התחדשות אורבנית במתחמים היסטוריים

נקודת מפגש: רחוב דיסקין פינת רחוב קרן קיימת.

סיור בהדרכת אדריכלית מרלה הייבר גולדשטיין, המתמחה בשימור מבנים ושכונות היסטוריים. הסיור מבוסס על מחקר שערכה גולדשטיין במסגרת לימודי התואר השני בארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. המחקר עסק בשאלה כיצד לשמר שכונות במתחמים היסטוריים, ושכונות מגורים בירושלים שימשו בו כמקרי בוחן. הסיור יעבור בשכונות רחביה ושערי חסד ויוצגו בו תוכניותיהן המקוריות, שינויים שחלו בהן במשך השנים ותוספות בנייה למבנים לשימור.

שבת, 2.11, 10:30. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. רחביה של אלי עמיר

נקודת מפגש: תימסר בהרשמה.

סיור בשכונת רחביה בעקבות ספרו החדש של אלי עמיר "נער האופניים". סיפור העלילה מתרחש בשנות ה־50 וה־60, וגיבורו נורי הוא נער בן 16 ועולה חדש מבגדד (בן דמותו של עמיר), שנשלח על ידי אביו לירושלים, כחלוץ לפני המשפחה כולה. הסיור שתוביל מדריכת הטיולים נורית בזל, יתחקה אחר רחביה של נורי: הרחובות, הבתים והדמויות שפגש.

חמישי, 31.10, 15:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־35 משתתפים. ההרשמה לסיור בטלפון 3968893־052

לאתר של נורית בזל: http://www.nuritb.com/

 

 1. אקסטרים מינימליזם

שדרות בן מימון 39, קומה 4.

אדריכלים: Ollech+Tol, מ־2019.

ביקור בדירה בת 220 מ"ר שתוכניתה יוצרת הפרדה ברורה בין האזורים הפרטיים המשרתים את המשפחה בת שבע הנפשות המתגוררת בה ובין האזורים הציבוריים המשרתים את אורחיה הרבים. עיצוב הדירה נשען על שני חומרים עיקריים – עץ ומשטח לבן (שיש או צבע) – המחפים את הקירות והמערכות ומייצרים מחיצות, מעברים וחללים נסתרים ועוטפים את הבית בתחושה שקטה והרמונית.

שישי, 1.11, 10:00־15:00. הכניסה לדירה בקבוצות של 20 מבקרים כל 20 דקות.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר האדריכלים: https://www.olltol.com/

 

 1. בית לוי אשכול

שדרות בן מימון 46, רחביה.

אדריכל: בנימין צ'יקיין, 1933.

ביקור מודרך בבית שנבנה במקור עבור משפחתו של יוליוס ג'ייקובס, סגן מושל ירושלים בתקופת המנדט הבריטי. הבית נבנה בסגנון הבינלאומי, הוא מחופה בטיח ולא באבן כמקובל בירושלים ומשלב מוטיבים מקומיים כמו קשתות. בשנים 1950־1974 שימש המבנה כבית ראש הממשלה והתגוררו בו דוד בן גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר (ה"מטבח" המפורסם של גולדה נמצא אף הוא בבית זה). ב־1977 נמסר הבית ליד לוי אשכול לשם הנצחת זכרו.

הבית עמד בשיממונו במשך יותר מ־40 שנה, ולאחר מכן עבר שיפוץ יסודי ושימור ומשמש כיום כמרכז מבקרים המוקדש לחייו ולפועלו של לוי אשכול וכמשכנם של החברה להגנת הטבע בירושלים ושל יד לוי אשכול.

שישי, 1.11, 10:00 ו־11:15 – סיור על ההיסטוריה של הבית בהדרכת פזית שביד, מנהלת קהילות ופעילות עירונית בחברה להגנת הטבע; ב־12:30 – סיור על שימור הבית עם אדריכל השימור משה שפירא.

3 סיורים ל־40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ספריית שוקן

בלפור 6, רחביה.

אדריכל: אריך מנדלסון, 1936.

סיורים בבית שתוכנן על ידי האדריכל אריך מנדלסון (שתכנן בין היתר גם את בית ויצמן ברחובות ואת בית החולים הדסה הר הצופים) ונחשב לאחת מיצירות המופת האדריכליות בירושלים. את הסיורים ידריך האדריכל נעם סרי מיד בן צבי שיסקור את המבנה שתוכנן עבור ספרייתו של שלמה זלמן שוקן ויעניק הצצה נדירה לתקופת ראשית התיעוש בארץ ישראל, שבה כל פריט בבית תוכנן על ידי האדריכל – מהידיות עד מתקן המטריות. כיום פועל הבית כספרייה פתוחה לציבור וכמכון מחקר למדעי היהדות. משך כל סיור כחצי שעה.

שישי, 1.11, 9:00, 9:45 ו־10:30.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־35 משתתפים בסיור.

 

 1. הקטנה מרחוב עזה

רחוב עזה 58, דירה 8 (קומה שלישית ללא מעלית).

אדריכל המבנה: פנחס קרבאל, 1960; עיצוב פנים: סטודיו "אחד לאחד מעצבים פנים", 2019.

הצצה לדירת 53 מ"ר בבניין משנות ה־60, ששופצה מהיסוד והפכה מדירה בת שניים וחצי חדרים קטנים המאורגנים בתוכנית אופיינית לתקופת בנייתה, לדירה בת שלושה חדרים בעלי חלל אירוח פתוח אשר מעוצבים בסגנון סקנדינבי האהוב על בעלת הבית.

שישי, 1.11, 10:00־14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מאחורי הגדר

נקודת מפגש: רחוב ז'בוטינסקי 21, טלביה.

ישראל גלון, מנהל אגף פרחים והנדסת הצומח במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, יוביל את הסיור שיתבונן בגינות פרטיות בשכונת טלביה, בצמחייה האופיינית לה ובתרומתן לנוף ולנוי העירוני.

שבת, 2.11, 9:30. משך הסיור כשעתיים.

סיור מוגבל ל־20 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. מלון ענבל

רחוב ז'בוטינסקי 3.

אדריכל: יעקב רכטר, 1983. אדריכל התוספת והבניין המחודש: מייקל שוורץ אדריכלים, 2011־2019. עיצוב פנים: מייקל שוורץ אדריכלים, מיכאל אזולאי.

סיור בבניין האיקוני שתוכנן על ידי יעקב רכטר ז"ל, חתן פרס ישראל לאדריכלות על בסיס פרשנות מודרנית לאדריכלות ירושלמית מסורתית. בסיורים שיוביל אדריכל מייקל שוורץ יוסבר כיצד באה לידי ביטוי השפה האדריכלית שיצר רכטר גם בתכנון ההרחבה והשיפוץ החדשים שעבר המלון לאחרונה וכלל אזורי פנים וחוץ ציבוריים ותוספת של אגף חדש בעל שתי קומות, 52 חדרים וסוויטות מפוארות. הסיורים יסתיימו בהרמת כוסית ברחבת החצר הירושלמית של המלון.

חמישי, 31.10, 15:00 ו־16:30.

2 סיורים ל־20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ירושלים על אופניים: טבעת מילטון

נקודת מפגש חלק ראשון: טחנת הרוח במשכנות שאננים.

נקודת מפגש חלק שני: כיכר אלנבי, שכונת רוממה.

נקודת מפגש חלק שלישי: הכניסה הראשית לבית החייל ברחוב דוד שלתיאל 3.

סיור רכיבה במסלול החדש שהינו חלק מטבעת האופניים העתידית על שם מילטון גוטסמן, המיועדת לייצר שביל רכיבה רציף ממתחם התחנה הראשונה, תחנת הרכבת מלחה, הכניסה לעיר, העיר העתיקה ומשם חזרה למתחם התחנה הראשונה.

הסיורים יתקיימו בשלושה מקטעים של השביל: הראשון בין ימין משה לבית צפאפא; השני מהכניסה לעיר ועד לעיר העתיקה; והשלישי – במקטע החדש של הטבעת – בין נחלאות לגבעת מרדכי. הסיורים יכללו הסברים על השכונות, הגנים והמבנים הבולטים שלצידם יחלפו.

טבעת מילטון תוכננה ונסללה ביוזמת הרל"י, בתכנון יאיר אביגדור אדריכלות נוף ותכנון עירוני, בתרומת קרן גוטסמן ובמימון משרד התחבורה ומשרד ירושלים ומורשת. ביצוע: חברת מוריה.

הסיור בהדרכת יוני ליפניק – מורה דרך ורוכב אופניים מנוסה. משך כל סיור כשעה וחצי. יש להצטייד באופניים תקינים, בקסדה, בשני ליטרים מים לפחות ובחטיף אנרגיה או בפרי. דרגת הקושי בינונית. ההשתתפות בסיור באחריות הרוכבים. מומלץ להגיע לנקודת המפגש כרבע שעה לפני תחילת הסיור לצורך התארגנות.

חמישי, 31.10, 14:00; שישי, 1.11, 11:00, 13:00 ו-15:00; שבת, 2.11, 13:00 ו-15:00.

6 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-25 רוכבים.

 

 1. בית האמנית בירגיטה יוארי-אילן

טורא 30, ימין משה.

אדריכל: לא ידוע, 1860; תוספת: אדריכל לב שטרן, 1979.

ביקור בבית מקורי של שכונת משכנות שאננים המשקיף אל העיר העתיקה, שהורחב בשנות ה־70 כשהפך לביתה של האמנית והסופרת השבדית בירגיטה יוארי־אילן. הביקור יכלול סיור קצר בבית העמוס ברהיטים ובחפצים שבדיים מסורתיים ובציוריה של בירגיטה, וכן מפגש עם האמנית אוהבת ישראל. הכניסה לבית בקבוצות של 25 איש בכל חצי שעה.

שישי, 1.11, 10:00־13:00 | שבת, 2.11, 17:00־20:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הנקרופוליס של ירושלים

נקודת מפגש: בכניסה למרכז מורשת בגין, רחוב ש.א. נכון 6.

הזדמנות לשמוע על ההיסטוריה של ירושלים העתיקה כפי שהיא משתקפת דרך הנקרופוליס (עיר המתים) המקיפה אותה בטבעת של בתי עלמין וקברים בני דורות שונים אשר שימשו עמים וזרמים שונים. הסיור המעגלי יתחיל בכתף הינום (ליד מרכז מורשת בגין), ימשיך לכיוון בית הקברות הקראי ויחזור לנקודת המוצא דרך גיא בן הינום. הסיור בהדרכת עדי ארבל, מנהל הפורום לחברה אזרחית ומקים דף הפייסבוק "המלצה ירושלמית יומית".

שבת, 2.11, 10:30. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית אות המוצר הירושלמי

דרך חברון 12.

אדריכל: קליפורד הולידיי, 1925.

סיורים בבניין ההיסטורי שנבנה כהרחבה לבית החולים לעיניים של אבירי סנט ג'ון מאנגליה (היום מלון הר ציון) וצופה אל חומות העיר העתיקה ואל הר ציון. בסיורים יסופר סיפורו ההיסטורי של המבנה ויוצגו החצר בסגנון חאן ערבי ובה מזרקה, חדר המעוטר בקרמיקה ארמנית מקורית בת 90 שנה וסמלי אצולה אנגליים מסתוריים. הסיורים יכללו גם ביקורים בסדנאות האמנים הפועלים במקום והדגמה של תהליכי ייצור תכשיטים בימי קדם ובימינו. הם יסתיימו בתצפית מודרכת מגג הבית אל החומות ואל שכונת ימין משה.

חמישי, 31.10, 10:00־18:00 | שישי, 1.11, 10:00־17:00 | שבת, 2.11, 10:00־18:00. סיור מודרך יצא בכל שעה עגולה. סיור אחרון יצא בחמישי ובשבת ב־17:00, ובשישי ב־16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מבית מצורעים לבית יוצרים

בית הנסן – מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, רחוב גדליה אלון 14, טלביה.

אדריכל: קונרד שיק, 1887.

בית פתוח בבית הנסן ששימש כבית מחסה למצורעים ולאחר מכן – כמרפאת חוץ לטיפול במחלת הנסן. המתחם היה סגור למבקרים ואפוף מסתורין עד שנת 2000 עם עזיבתו של אחרון המטופלים. לאחר תקופה של עבודות שיפוץ ושימור נפתח הבית ב־2013 ומשמש כמרכז עיצוב מדיה וטכנולוגיה וכמקום משכנם של קבוצות אמנים ומעצבים ושל התוכניות לתארים מתקדמים של בצלאל.

במהלך ימי בתים מבפנים אפשר יהיה לבקר במתחם ובתערוכה ההיסטורית המחודשת המגוללת את סיפורו של בית המחסה למצורעים מאז הקמתו בסוף המאה ה־19, עד היום – כשהוא משמש בית של תרבות.

על קירות החלל נפרס ציר זמן המתווה את השינויים הרבים שחלו במתחם במהלך יותר ממאה שנה בתחומי הרפואה, החברה והתרבות. בתערוכה שבמקום מוצגים רהיטים מקוריים של בית המחסה, חפצים אישיים של מטופלים ופריטים רפואיים שנותרו במתחם לאחר סגירתו של בית המחסה.

שישי, 1.11, 10:00־14:00 | שבת, 2.11, 10:00־18:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. עשירים ומצורעים גם יחד

נקודת מפגש: רחבת תיאטרון ירושלים, רחוב מרכוס 20, טלביה.

סיור בטלביה, משכונות הפאר בירושלים, שיפרוס את סיפורה של השכונה שבה התגוררו בשכנות במשך עשרות שנים משפחות ערביות נוצריות אריסטוקרטיות וחולי צרעת. הסיור בהדרכת מורת הדרך צילה גרא יעבור בבתים המפוארים שרובם נבנו לפני כ־100 שנה, יפרוס את סיפוריהן של הדמויות הבולטות בשכונה ושל מפקדת חיל האוויר הבריטי, מפקדת הלח"י ואירועים שונים שאירעו בשכונה.

חמישי, 31.10, 16:00. משך הסיור כשלוש שעות.

סיור ברישום מוגבל ל­־50 משתתפים.

לפייסבוק: https://www.facebook.com/CilaGeraTourGuide/

 

 1. מכון ון ליר והאקדמיה על שם פולונסקי

רחוב ז'בוטינסקי 43, טלביה.

אדריכלי המבנים המקוריים בקמפוס ון ליר: רזניק אדריכלים ופובזנר אדריכלים, שנות ה־60; אדריכלי תוכנית הבינוי החדשה ומבנה האקדמיה על שם פולונסקי: חיוטין אדריכלים, 2014.

סיור עם האדריכלית ברכה חיוטין ־ מתכננת תוכנית הבינוי החדשה של מתחם ון ליר ואדריכלית מבנה האקדמיה על שם פולונסקי. הודות למבנה האקדמיה ולפרויקטים פורצי דרך נוספים זכה משרד חיוטין אדריכלים בפרס מפעל חיים לשנת 2018 על מצוינות באדריכלות.

הסיור ייפתח בהרצאה קצרה על הפרויקט שזכה בתחרות אדריכלית משנת 2008. בהרצאה ובסיור יוצגו תוכנית הבינוי החדשה והמבנה הבנוי בסגנון עכשווי ובשיטות בנייה מתקדמות, ובכל זאת מצליח להשתלב באופן הרמוני במערך הבניינים הקודם. משך הסיור כשעה וחצי.

ההרצאה תתקיים באודיטוריום ון ליר שבכניסה למכון.

שישי, 1.11, 11:00. משך ההרצאה והסיור כשעה וחצי.

הרצאה פתוחה וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המוזיאון לאמנות האסלאם

רחוב הפלמ"ח 2.

אדריכל: ד"ר אלכס פרדימן, 1965־1974.

סיורים מודרכים בבניין הירושלמי האיקוני שנבנה כמוזיאון לאמנות האסלאם. זהו בניין אבן מודרניסטי עם אלמנטים מקומיים (כגון קשתות וחלונות אנכיים וצרים) שהוקם כמוזיאון בלב שכונת מגורים על ידי הגברת ורה פרנסס סלומונס, כדי להציג בו אוספי אמנות אסלאמית מהטובים בעולם ומתוך רצון לקרב לבבות בין עמי האזור. בסיורים יוצגו המבנה וכן אוסף המוזיאון ומוצגיו הנדירים המספרים את סיפורו של עולם האסלאם החל מהמאה ה־7 ועד המאה ה־19.

שישי, 1.11, 10:15, 11:30 ו־12:45 | שבת, 2.11, 10:15, 11:30, ו־12:45.

6 סיורים מוגבלים ל־40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שפת התכשיט

רחוב הפלמ"ח 2.

סיור מודרך בתערוכה שפת התכשיט שמוצגת בימים אלה במוזיאון לאמנות האסלאם ומציגה עבודות צורפות של שלוש הדתות המונותיאיסטיות על פני ציר זמן של כאלף שנים, וכן עבודות של 45 צורפים ישראלים שנוצרו במיוחד לתערוכה בהשראת תכשיטים מאוסף הצורפות האסלאמי הנדיר של המוזיאון. הסיור ייפתח בהדרכה קצרה על בניין האבן המודרניסטי בעל האלמנטים המקומיים (כגון קשתות וחלונות אנכיים וצרים) שבו שוכן המוזיאון.

שישי, 1.11, 10:30, 11:45 ו־13:00; שבת, 2.11, 10:30, 11:45 ו־13:00.

6 סיורים מוגבלים ל־40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המבנה החי הראשון בישראל

התחנה לחקר ציפורי ירושלים, שדרות ג'יימס רוטשילד 1, קריית הלאום (צמוד לכנסת).

אדריכלים: וינשטין ועדיה אדריכלים, 2009.

הזדמנות להתוודע למבנה החי הראשון מסוגו בארץ הנמצא בתחנה לחקר ציפורי ירושלים – אתר טבע עירוני-קהילתי יחיד מסוגו המתמקד בחקר פעילות הציפורים בעיר. הסיורים יכללו תצפית על מערכת החי והצומח המשולבת בקירות המבנה ובגגו וכן תצפית מודרכת ממסתור על בתי הגידול השונים ועל חיות הבר שבשטח התחנה.

בשישי ב־12:00 יתקיים סיור על תכנון הפרויקט, עם אדריכל אייל גבירצמן.

שישי, 1.11, 9:00־13:00 | שבת, 2.11, 9:00־12:00. סיורים מודרכים יצאו בכל שעה עגולה.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בנק ישראל

רחוב קפלן 2, קריית הממשלה.

אדריכלים: אריה ואלדר שרון, 1981. אדריכלי השיפוץ: דונסקי אדריכלים ומעצבים, 2018.

הזדמנות להתוודע למבנה הברוטליסטי האיקוני של בנק ישראל בקריית הממשלה, שעבר לאחרונה שיפוץ נרחב. הסיורים במשכנו המחודש של הבנק יכללו הסבר על מאפייניו האדריכליים של המבנה, על תערוכת המטבע המוצגת בו, על יצירות האמנות המשולבות בו ועל תפקידיו המרכזיים של בנק ישראל.

הכניסה בהצגת תעודת זהות ולאחר בידוק בטחוני.

חמישי, 31.10, 16:30; שישי, 1.11, 11:00.

2 סיורים ברישום, מוגבלים ל־60 משתתפים.

לכתבה על הבניין בעיתון הארץ

 

 1. אמנות במשכן הכנסת

נקודת מפגש: רחבת הכניסה למשכן הכנסת (מיד לאחר הבידוק הביטחוני).

אדריכלים: יוסף קלרווין, דב ורם כרמי; אדריכלות פנים: דורה גד ואריה ל' נוי; 1966. הרחבה ראשונה: א' ארמון (מע"צ), א' קפואה; אדריכלות פנים: הנס גרוס, 1992. הרחבה שנייה: נחום מלצר וגיא איגרא; אדריכלות פנים: ליאורה וינוגרד ותמר כרמי, 2007.

סיור בהובלת שרון סופר, אוצרת הכנסת, שיחשוף את יצירות האמנות המוצגות בחלקי המשכן השונים. הסיור יכלול חללים ופריטים שהגישה אליהם מוגבלת לציבור בדרך כלל. משך הסיור כשעתיים.

לפני הסיור תתקיים קבלת פנים שבה יישא מנכ"ל הכנסת מר אלברט סחרוביץ דברי ברכה, ולאחר מכן ירצה האדריכל נחום מלצר על משכן הכנסת. משך קבלת הפנים כ־45 דקות.

 • עקב הסדרי האבטחה שבמשכן יש להגיע לכניסה הראשית של הכנסת (שער פלומבו), כחצי שעה לפחות לפני תחילת הביקור. לא תתאפשר כניסה ללא רישום מוקדם. הכניסה למשכן ללא תיקים ויש להציג בפתח תעודת זהות. הסיור מיועד לבני 14 ומעלה והכניסה כפופה לקוד לבוש. להנחיות מפורטות לקוד הלבוש ודרכי ההגעה: https://main.knesset.gov.il/Activity/Visit/Pages/default.aspx

חמישי, 31.10, 17:45.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־35 משתתפים.

 

 1. מאחורי הקלעים של הדמוקרטיה הישראלית

נקודת מפגש: רחבת הכניסה למשכן הכנסת (מיד לאחר הבידוק הביטחוני).

אדריכלים: יוסף קלרווין, דב ורם כרמי; אדריכלות פנים: דורה גד ואריה ל' נוי; 1966. הרחבה ראשונה: א' ארמון (מע"צ), א' קפואה; אדריכלות פנים: הנס גרוס, 1992. הרחבה שנייה: נחום מלצר וגיא איגרא; אדריכלות פנים: ליאורה וינוגרד ותמר כרמי, 2007.

סיור שיתמקד במורכבותה של הדמוקרטיה הישראלית, בתפקידי חברי הכנסת ובפוליטיקה כמקצוע. הסיור כולל מפגש עם מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורביץ ועם עו"ד הודיה קיין – מנהלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת – והוא מתאים בעיקר לבעלי ידע על הממשל בישראל.

במהלך הסיור יועלו סוגיות שונות הנוגעות לדמוקרטיה הישראלית כגון היחסים בין הרשויות, דיפלומטיה פרלמנטרית, משמעת סיעתית והשינויים שחלו לאורך השנים בתפקידיהם של חברי הכנסת. הסיור יכלול כניסה לאזורים שהכניסה אליהם מוגבלת בדרך כלל לציבור. משך הסיור כשעתיים.

לפני הסיורים תתקיים קבלת פנים שבה יישא מנכ"ל הכנסת מר אלברט סחרוביץ דברי ברכה, ולאחר מכן ירצה האדריכל נחום מלצר על משכן הכנסת. משך קבלת הפנים כ־45 דקות.

 • עקב הסדרי האבטחה שבמשכן יש להגיע לכניסה הראשית של הכנסת (שער פלומבו), כחצי שעה לפחות לפני תחילת הביקור. לא תתאפשר כניסה ללא רישום מוקדם. הכניסה למשכן ללא תיקים ויש להציג בפתח תעודת זהות. הסיור מיועד לבני 14 ומעלה והכניסה כפופה לקוד לבוש. להנחיות מפורטות לקוד הלבוש ודרכי ההגעה: https://main.knesset.gov.il/Activity/Visit/Pages/default.aspx

חמישי, 31.10, 17:45.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־35 משתתפים.

 

 1. משכן הכנסת בהיבט אדריכלי

נקודת מפגש: רחבת הכניסה למשכן הכנסת (מיד לאחר הבידוק הביטחוני).

סיור בדגש אדריכלי לקהל הרחב ומפגש עם האדריכל נחום מלצר. הזדמנות לגלות את הפן האדריכלי של המבנה שבו מתקבלות ההחלטות החשובות בחיינו ואת הדרכים שבהן ארכיטקטורה יכולה לייעל את תפקודו של גוף מורכב ומרובה פעילויות. הסיור יתקיים באגף קדמה בלבד. משך הסיור כ־30 דקות.

לפני הסיורים תתקיים קבלת פנים שבה יישא מנכ"ל הכנסת מר אלברט סחרוביץ דברי ברכה, ולאחר מכן ירצה האדריכל נחום מלצר על משכן הכנסת. משך קבלת הפנים כ־45 דקות.

 • עקב הסדרי האבטחה שבמשכן יש להגיע לכניסה הראשית של הכנסת (שער פלומבו), כחצי שעה לפחות לפני תחילת הביקור. לא תתאפשר כניסה ללא רישום מוקדם. הכניסה למשכן ללא תיקים ויש להציג בפתח תעודת זהות. הסיור מיועד לבני 14 ומעלה והכניסה כפופה לקוד לבוש. להנחיות מפורטות לקוד הלבוש ודרכי ההגעה: https://main.knesset.gov.il/Activity/Visit/Pages/default.aspx

חמישי, 31.10, 17:45.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־35 משתתפים.

 

 1. דברים שרואים מכאן

נקודת מפגש: רחבת הכניסה למשכן הכנסת (מיד לאחר הבידוק הביטחוני).

אדריכלים: יוסף קלרווין, דב ורם כרמי; אדריכלות פנים: דורה גד ואריה ל' נוי; 1966. הרחבה ראשונה: א' ארמון (מע"צ), א' קפואה; אדריכלות פנים: הנס גרוס, 1992. הרחבה שנייה: נחום מלצר וגיא איגרא; אדריכלות פנים: ליאורה וינוגרד ותמר כרמי, 2007.

סיור בנושא ההסברה בכנסת ומפגש עם דובר הכנסת שמוליק דהן. בסיור תוצג מלאכת ההסברה השוטפת הנעשית בכנסת, וכן שיתופי הפעולה המתקיימים בינה ובין אמצעי התקשורת לשם קידום ערכי הכנסת ושקיפותה לציבור. הסיור יעבור באולפני ערוץ הכנסת. משך הסיור כשעתיים.

לפני הסיורים תתקיים קבלת פנים שבה יישא מנכ"ל הכנסת מר אלברט סחרוביץ דברי ברכה, ולאחר מכן ירצה האדריכל נחום מלצר על משכן הכנסת. משך קבלת הפנים כ־45 דקות.

 • עקב הסדרי האבטחה שבמשכן יש להגיע לכניסה הראשית של הכנסת (שער פלומבו), כחצי שעה לפחות לפני תחילת הביקור. לא תתאפשר כניסה ללא רישום מוקדם. הכניסה למשכן ללא תיקים ויש להציג בפתח תעודת זהות. הסיור מיועד לבני 14 ומעלה והכניסה כפופה לקוד לבוש. להנחיות מפורטות לקוד הלבוש ודרכי ההגעה: https://main.knesset.gov.il/Activity/Visit/Pages/default.aspx

חמישי, 31.10, 17:45.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־35 משתתפים.

 

 1. משכן הכנסת בהיבט היסטורי

נקודת מפגש: רחבת הכניסה למשכן הכנסת (מיד לאחר הבידוק הביטחוני).

אדריכלים: יוסף קלרווין, דב ורם כרמי; אדריכלות פנים: דורה גד ואריה ל' נוי; 1966. הרחבה ראשונה: א' ארמון (מע"צ), א' קפואה; אדריכלות פנים: הנס גרוס, 1992. הרחבה שנייה: נחום מלצר וגיא איגרא; אדריכלות פנים: ליאורה וינוגרד ותמר כרמי, 2007.

סיור בדגש היסטורי עם ד"ר משה פוקסמן שעל, מנהל מוזיאון הכנסת, ועם ליאת מרגלית, ראש התחום בינלאומי בחטיבה לקשרים בינלאומיים של הכנסת.

הסיור מעניק הזדמנות להכיר את ההיסטוריה המרתקת שעיצבה את פני הכנסת ולשמוע על ביקורים מיוחדים, פרשות ואירועים שהשפיעו על החברה הישראלית ועל המדינה. הסיור יכלול כניסה לאזורים שהכניסה אליהם מוגבלת בדרך כלל לציבור. משך הסיור כשעתיים.

 • עקב הסדרי האבטחה שבמשכן יש להגיע לכניסה הראשית של הכנסת (שער פלומבו), כחצי שעה לפחות לפני תחילת הביקור. לא תתאפשר כניסה ללא רישום מוקדם. הכניסה למשכן ללא תיקים ויש להציג בפתח תעודת זהות. הסיור מיועד לבני 14 ומעלה והכניסה כפופה לקוד לבוש. להנחיות מפורטות לקוד הלבוש ודרכי ההגעה: https://main.knesset.gov.il/Activity/Visit/Pages/default.aspx

חמישי, 31.10, בשעה 18:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־35 משתתפים.

 

 1. משכן הכנסת באנגלית

נקודת מפגש: רחבת הכניסה למשכן הכנסת (מיד לאחר הבידוק הביטחוני).

אדריכלים: יוסף קלרווין, דב ורם כרמי; אדריכלות פנים: דורה גד ואריה ל' נוי; 1966. הרחבה ראשונה: א' ארמון (מע"צ), א' קפואה; אדריכלות פנים: הנס גרוס, 1992. הרחבה שנייה: נחום מלצר וגיא איגרא; אדריכלות פנים: ליאורה וינוגרד ותמר כרמי, 2007.

סיור היכרות עם משכן הכנסת – מבנהו, עיצובו ויצירות האמנות הבולטות שמוצגות בו – וכן עם עבודת חברי הכנסת ומאפייני הדמוקרטיה הישראלית והדיפלומטיה הפרלמנטרית. הסיור כולל מפגש עם ד"ר שירלי אברמי, מנהלת יחידת כת"ף, ועם דפנה קפלנסקי, ראש התחום הבינלאומי בחטיבה לקשרים בינלאומיים של הכנסת.

במהלך הסיור תותר גישה אל מקומות שהכניסה אליהם מוגבלת בסיורים שגרתיים במשכן. משך הסיור כשעתיים.

 • עקב הסדרי האבטחה שבמשכן יש להגיע לכניסה הראשית של הכנסת (שער פלומבו), כחצי שעה לפחות לפני תחילת הביקור. לא תתאפשר כניסה ללא רישום מוקדם. הכניסה למשכן ללא תיקים ויש להציג בפתח תעודת זהות. הסיור מיועד לבני 14 ומעלה והכניסה כפופה לקוד לבוש. להנחיות מפורטות לקוד הלבוש ודרכי ההגעה: https://main.knesset.gov.il/Activity/Visit/Pages/default.aspx

חמישי, 31.10, 18:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־35 משתתפים.

 

 1. משכנה החדש של הספרייה הלאומית: סיור

נקודת מפגש: שער אתר הבנייה ברחוב קפלן, סמוך לצומת הרחובות קפלן ורופין.

אדריכלים: הרצוג ודה-מרון (שווייץ); מן שנער אדריכלים (ישראל).

סיור חוץ באתר ההקמה של בניין הספרייה הלאומית החדש ההולך ונבנה בימים אלו בקריית הלאום בירושלים, מול משכן הכנסת ובשכנות למוזיאון ישראל. במסגרת הסיור ייתן אדריכל אמיר מן – האדריכל האחראי על הפרויקט (בעיצובם של האדריכלים הבינלאומיים ז'ק הרצוג ופייר דה מרון) – סקירה כללית על המבנה באמצעות הדמיות ובעזרת מודל המבנה הניצב באתר וממחיש בקנה מידה 1:1 את ביצוע חזיתות המבנה המיוחדות ואת חומרי הבנייה. הביקור יאפשר גם צפייה מרחוק בהתקדמות עבודות הבנייה באתר ובמורכבות הביצוע.

הסיור מתקיים באתר בנייה וההשתתפות בו מותנית בציות להוראות הבטיחות באתר. יש להגיע בנעליים סגורות.

שישי, 1.11, 13:00.

סיור מוגבל ל־30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. הספרייה הלאומית

נקודת מפגש: אולם הכניסה בספרייה הלאומית, קריית אדמונד ספרא, גבעת רם.

אדריכלים: חבר אדריכלים (אמנון אלכסנדרוני, אברהם יסקי, זיוה ארמוני, חנן הברון, מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמעון פובזנר); 1960.

סיור מודרך בבניין הספרייה הלאומית – מציוני הדרך החשובים באדריכלות הישראלית הנחשב לאחת מיצירות המופת של אדריכלות הסגנון הבינלאומי בירושלים ושל האדריכלות הציבורית בתקופת בנייתו. הבניין מעוצב כקובייה הניצבת על עמודים חופשיים (בהשראת בנייניו של לה קורבוזייה), והוא מאופיין בקווים פשוטים ונקיים.

הסיור יכלול ביקור באולמות הקריאה, החצרות הפנימיות והמעברים החיצוניים ותוצגנה בו גם הדמיות של משכן הספרייה החדש הנבנה בימים אלה בקריית הלאום.

חמישי, 31.10, 11:00; שישי, 1.11, 11:00.

2 סיורים ל־25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ארכיון איינשטיין

בניין לוי (בניין מספר 8), קומה שנייה, חדר 202, קמפוס א.י.ספרא, האוניברסיטה העברית, גבעת רם.

הזדמנות לגלות את הארכיון שבו שמורים כתבי יד של אלברט איינשטיין, מכתבים שכתב ונכתבו אליו, תצלומים שלו והעתקים מדויקים (פקסימיליות) של טקסטים פרי עטו. המפגשים יכללו הרצאה קצרה שתתייחס גם לתרומתו המשמעותית של איינשטיין להקמתה של האוניברסיטה העברית, בין היתר בכך שהוריש לה את קניינו הרוחני.

הביקורים מתקיימים לרגל מלאות 140 שנה להולדתו.

חמישי, 31.10, 14:30 ו־16:00; שישי, 1.11, 9:30 ו־11:00.

4 סיורים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המרכז למדעי המוח על שם צ'רלס וסוזן גודמן

נקודת מפגש: בכניסה למרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח (Edmond and Lily Safra Center for Brain Science), קמפוס ספרא בגבעת רם, האוניברסיטה העברית.

אדריכלים: FOSTER+PARTNERS בשיתוף עם YBGSNA- בר, שיפמן-נתן ושות' אדריכלים;

2018.

הזדמנות להכיר את בניין מדעי המוח ולשמוע על הפרויקט המשתרע על פני 15 אלף מ"ר ושש קומות ומאכלס את מיטב המומחים לחקר המוח במרכז הגדול בישראל. הבניין כולל פרוגרמה מורכבת של מעבדות, מרכז דימות ועוד, ומתוכנן לפי התקן הישראלי לבנייה ירוקה תוך דגש על יעילות אנרגטית. בגג הבניין ובמעטפת שלו נעשה שימוש בחומרים שמיושמים בארץ לראשונה: סבכות אלומיניום ויריעות ETFE שקופות.

חמישי, 31.10, 15:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבניין החדש של המכון הגיאולוגי

רחוב ישעיהו ליבוביץ' 1, גבעת רם, ירושלים.

אדריכלים: תפנית תכנון ובינוי ערים, אדריכלים אחראים: עמית ביטון ואריאל שפילקה, 2018.

הזדמנות לבקר בבניין החדש של המכון הגיאולוגי לישראל והמעבדה הלאומית לפיזיקה – מכון מחקר ממשלתי. הבניין מורכב משלושה מבנים נפרדים המכוונים לצפון־דרום ואשר ביניהם גינות גיאולוגיות. הוא מתפרש על פני כ־20 אלף מ"ר ונבנה בשיטות חדשניות של בנייה ירוקה.

בסיורים יוצגו האמצעים השונים לצמצום צריכת האנרגיה של הבניין הכוללים מערכת גיאותרמית ומערכות אוורור והצללה, וכן משרדי החוקרים, מעבדות, מחסני ארכיון, חדרים טכניים, הספרייה וגני הסלעים המייצגים את הגיאולוגיה של ארץ ישראל.

חמישי, 31.10, 12:00, 13:00 ו־14:00.

3 סיורים מוגבלים ל־30 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. צעצועים, משחקים וספרי ילדים נדירים במוזיאון ישראל

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.

הזדמנות יוצאת דופן לגלות את האוספים המיוחדים של אגף הנוער והחינוך לאמנות במוזיאון ישראל. הסיור יכלול ביקור בספריית האיור ובארכיון הספרים הנדירים של אגף הנוער ויוצגו בו איורים מקוריים של ספרי ילדים איקוניים וכן מהדורות נדירות לקלאסיקות בינלאומיות. הספרים, הבובות, המשחקים, האיורים והחפצים נאספו במשך עשרות שנים ומאפשרים הצצה נדירה אל עולם הילדות מאז ועד היום.

הסיור בהדרכת אורנה גרנות, אוצרת משנה לאיור ספרי ילדים ומנהלת ספריית האיור.

הסיור אינו נגיש.

שישי, 1.11, 10:30 ו־11:45.

2 סיורים ברישום, מוגבלים ל־15 משתתפים.

 

 1. המעבדה לשימור חפצים במוזיאון ישראל

שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.

סיור עם חני גרין (קסטנבאום), משמרת במעבדה לשימור חפצים, המאפשר הצצה נדירה למעבדות השימור החבויות בעומק המוזיאון ולמחלקת הרפאות המטפלת במוצגים תלת ממדיים (ארכיאולוגיים ואחרים) מחומרים שונים בדגש על קרמיקה, פסיפסים, אבן וטיח. הסיור אינו נגיש.

שישי, 1.11, 11:00.

סיור ברישום מוגבל ל־15 משתתפים.

 

 1. גן ההפתעות

הגן הבוטני האוניברסיטאי ירושלים, רחוב זלמן שניאור 1.

אדריכלים: האולם החדש: המבנה: אהרונסון אדריכלים. הפנים: מתי רוזנשיין אדריכלים; שביל התגליות לילדים: אדריכלית מיכל טורנר; החממה הטרופית: שלמה אהרונסון אדריכלים וצוות הגן; תכנון חממת ההאב: צוות הגן. 2014־2019.

סיורים מודרכים בגן הבוטני האוניברסיטאי – מאתרי הטבע היפים בלב ירושלים המשתרע על פני 120 דונם ומשמש כמרכז חינוכי ומחקרי שבו מגוון עצום של צמחים בתצוגה גיאוגרפית (הגדול במזרח התיכון). בסיורים יוצגו הגן והפרויקטים החדשים והמלהיבים אשר נבנו בו ושנועדו להופכו למוקד בילוי, תרבות ותיירות – אולם האירועים, שביל התגליות והחממות.

סיוריום באולם החדש בהדרכת אדריכל מתי רוזנשיין יתקיימו ב־10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20, 11:40 ו־12:00. משך כל סיור כ-20 דקות.

סיורים בחממת ההאביטוס (האב לקיימות עירונית), יתקיימו ב־10:00, 10:30, 11:00 ו־11:30. משך כל סיור כחצי שעה.

סיור למבוגרים בשביל התגליות לילדים, בהדרכת אדריכלית הנוף מיכל טורנר, יתקיים ב־11:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור בחממה הטרופית בהדרכת צביה אדר, מנהלת מחלקת החינוך ואלי בקר, הגנן הראשי של הגן ושותף לתכנון החממה, יתקיים ב־12:30. משך הסיור כשעה וחצי.

הסיורים בהליכה בשטח הפתוח של הגן. מומלץ להצטייד במים ונעלי הליכה נוחות.

שישי, 1.11, 9:00־15:00.

בית פתוח ו- 13 סיורים פתוחים ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הארכיון הציוני המרכזי: מאה השנים הראשונות

רחוב הרליץ (גאורג) 2 (החנייה בחניון הלאום ובחניון בנייני האומה בתשלום).

אדריכל: משה זרחי; 1987.

סיורים מודרכים בתערוכה החדשה המציגה את קורות הארכיון ואת תכולתו, כולל סרטון על מאחורי הקלעים של הפעילות הארכיונית. הסיורים יכללו גם כניסה למחסנים שבהם שמורים המסמכים ההיסטוריים של התנועה הציונית מראשיתה, כולל ארכיון חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. למבקרים תתאפשר הצצה במסמכים נבחרים, בכרזות ובתצלומים וכן באוסף המפות של אבי האדריכלות הציונית – ריכארד קאופמן.

חמישי, 31.10, 15:00 ו־16:00.

2 סיורים ל־25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

מרכז העיר – ציר יפו והנביאים

אזור זה של העיר התפתח בתחילת המאה ה-20 ובעיקר בתקופת המנדט (עם עליית משקלו של הסחר הימי). ציר התנועה הראשי באזור הוביל לשפלת החוף, עד נמל יפו, ומכאן גם שמו של הרחוב. זהו המקום בעל הציביון האורבני ביותר בעיר, בזכות התכנון המנדטורי שיצר בו רחובות רחבים שלאורכם בניינים בני חמש קומות וקומת קרקע מסחרית. תוכנית זו היא התשתית שעליה מבוסס מרכז העיר עד היום. הבנייה המנדטורית חיברה בין שכונות כגון מוסררה והנחלאות, שקודם לכן היו פזורות ומנותקות זו מזו, לכדי מערך עירוני רציף.

רחוב הנביאים מאופיין בבנייה מפוארת ומוסדית וכולל כנסיות, קונסוליות ובתי חולים שהתרכזו בעורף העשיר של הציר המסחרי (רחוב יפו).

 

 1. בית הדואר המנדטורי

נקודת מפגש: רחוב יפו 23, בכניסה לבניין.

אדריכלים: אוסטן סיינט בארב הריסון, פרסי ה. וינטר והמהנדס יהודה שפירא, 1938. אדריכל השיפוץ: יורם פרידמן, 1983.

ניסים (ניסו) כהן, מורה דרך ועובד בדואר ישראל, יציג את הבניין הירושלמי האיקוני, מהמבנים הראשונים שבנו הבריטים לאורך רחוב יפו בצד שלושה בנייני ממשל נוספים – בניין עיריית ירושלים ההיסטורי, בנק אנגלו פלשתינה ובניין ג'נרלי.

בית הדואר תוכנן על ידי אוסטין סיינט ברב הריסון – האדריכל הראשי של המחלקה לעבודות ציבוריות של הממשל הבריטי שתכנן גם את מוזיאון רוקפלר וארמון הנציב. הוא מאופיין בסגנון קלאסי – סימטריה וקווים ישרים – ובנוי מאבן מקומית.

בשנת 1972 יצר האמן אברהם אופק ציור קיר עצום באולם הראשי, המספר את סיפור שיבת ציון, החלוצים וההתיישבות העובדת בארץ ישראל. בבניין פעלה מרכזת הטלפונים האוטומטית הראשונה בירושלים וב־2015 הוסבה קומתו העליונה לאכסניית The Post.

משך הסיורים כחצי שעה והם יתקיימו באולם המרכזי.

חמישי, 31.10, 17:00; שישי, 1.11, 10:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. כלים שלובים – 20:20:20

בית המודל, קומה אפס, בניין 1, כיכר ספרא.

כיצד אפשר להעצים שטחים ציבוריים באמצעות שילוב שימושים? מהנדס העיר, אדריכל שלמה אשכול, אדריכלים וחוקרי עירוניות ידברו על עירוב שימושים בשטחים הציבוריים בירושלים:

 • מיצוי הפוטנציאל של שטחים ציבוריים בירושלים: חיים פיאלקוף מהמכון ללימודים עירוניים ואזוריים באוניברסיטה העברית וליאת איזקוב בן שיטרית, אדריכלית ומומחית לאיכות הצפיפות.
 • מהגיל הרך לגיל הזהב – מתחם בית הנוער העברי כמקרה בוחן: פרופ' משה מרגלית ממשרד משה מרגלית אדריכלים ומתכנני ערים.
 • עירוב שימושים במוסדות חינוך כמחולל עירוניות: אדריכל יואל דבוריינסקי, ליואי דבוריינסקי אדריכלים.

המפגש יסתיים בדיון בהשתתפות הקהל בהנחיית אדריכל אייל שער.

המפגש במסגרת סדרת ההרצאות 20:20:20 – שלושה מרצים, 20 דקות כל אחד, המתקיימת בבית המודל אחת לחודשיים בשיתוף התאחדות האדריכלים ובוני הערים בישראל והמרכז לעיצוב אורבני ירושלים.

חמישי, 31.10, 17:15.

ההשתתפות ברישום מוקדם באתר עמותת האדריכלים: www.isra-arch.org.il

המרכז לעיצוב אורבני

 

 1. מאחורי הקלעים של עיריית ירושלים

נקודת מפגש: בכיכר ספרא, ליד הכניסה לבניין 3, מתחם כריות הבטון.

אדריכל: ג'ק א' דיאמונד; קולקר־קולקר־אפשטיין; אדריכל שימור: פיטר בוגוד, 1992.

איך מתנהלת העיר? לאן מגיעות פניות התושבים ומה קורה במצבי חירום? הצצה מיוחדת אל מאחורי הקלעים של העיר ירושלים. הסיור יסתיים בביקור בארכיון העיר בו יוצגו מסמכים היסטוריים.

חמישי, 31.10, 12:00 (סיור בעברית) וב־16:00 (סיור באנגלית).

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־25 משתתפים בסיור.

לפרטים: מרכז המבקרים של עיריית ירושלים: 6295363־02.

visitorcenter@jerusalem.muni.il

 

 1. אלכס קרנץ, אירוע גיאוגרפי

בית המודל, קומה אפס, בניין 1, כיכר ספרא.

תערוכת רישומים ראשונה של אלכס קרנץ – אדריכל, אמן ומורה בבצלאל – הרושם את ירושלים זה עשרות שנים. בשנים האחרונות מנהל קרנץ יומני רישום סדורים המלווים בבחינה של מפות ובטקסטים חקרניים שמתמקדים בגבולה הדרומי של העיר – אזור שבו טבע, נוף תרבות, שרידים היסטוריים, מערכות תשתית, כבישים וחומות עומדים בהתנגשות תמידית. המפגש יתחיל בסיור מודרך בתערוכה המוצגת במרכז לעיצוב אורבני, ולאחריו ישוחחו האדריכלים ייטב בוסירה ושירן פ' ישי עם קרנץ.

שישי, 1.11, 11:00־13:00.

תערוכה פתוחה ומפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

המרכז לעיצוב אורבני

 

 1. שכונות ובתים ברחוב יפו

נקודות מפגש: כיכר צה"ל (ליד הפינה הצפון מערבית של חומת העיר העתיקה).

סיור עם רפי כפיר מחברת אהבת ירושלים בחלקו העליון של רחוב יפו. הסיור יסקור את סיפורם ההיסטורי של השכונות, של הבתים ושל התושבים שחיו ופעלו בהם מהתקופה העות'מאנית עד לאחר קום המדינה. הוא יעבור דרך הכיכרות המרכזיות – כיכר צה"ל, כיכר ציון וצומת שטראוס – ויציג באמצעותן את ההיסטוריה של ירושלים החדשה. הסיור יסתיים בצומת שטראוס.

שישי, 1.11, 11:30 | שבת, 2.11, 11:30. משך הסיור כשעה וחצי.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר של רפי כפיר: www.jerusalem-love.co.il

 

 1. נובוי ירוזלימה

מוזיאון אסירי המחתרות, משעול הגבורה 1, מגרש הרוסים.

אדריכל: מרטין איוונוביץ' אפינגר, 1864.

מוזיאון פתוח וסיורים מודרכים באחד החללים המרשימים בעיר ששימש במקור כאכסניית צלייניות רוסיות, ובתקופת המנדט הפך לבית סוהר שבו נכלאו גם אסירי המחתרות. בגלגולו השלישי הפך למוזיאון המוקדש למאבק המחתרות למען הקמת המדינה ובו שחזור של בית הכלא המנדטורי על תאי האסירים, בתי המלאכה, בית הכנסת, תאי הצינוק והגרדום. בסיורים שבהדרכת מנהל המוזיאון יורם תמיר, יושם דגש על אדריכלות המוזיאון ועל שימור מגרש הרוסים.

חמישי 31.10 9:00־17:00 | שישי, 2.11, סיורים מודרכים יצאו ב־10:00 ו־12:00. משך הסיורים כשעתיים.

בית פתוח ו־2 סיורים מוגבלים ל־40 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות עבודות המתכת והפלדה ברחוב הנביאים

נקודת מפגש: רחוב הנביאים 5 פינת רחוב הלני המלכה.

סיור של אפולו לגיסמו – נפח, מסגר, משמר וחוקר היסטוריה של עבודות פלדה – שבו יסביר ויפענח את עבודות המתכת והפלדה לאורך רחוב הנביאים. בסיור יוסברו טכנולוגיות הייצור והביצוע של עבודות ברזל ופלדה מתקופות שונות, הנפחות המסורתית מול הנפחות המתועשת והמסגרות. הסיור יקנה כלים ומושגים פשוטים המאפשרים להבין את עושר הסגנונות והפרטים של עבודות המתכת שלאורך רחוב הנביאים, להעריכו וליהנות ממנו. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 2.11, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית הספר האנגליקני הבינלאומי

רחוב הנביאים 82.

אדריכל: ברספורד פייט (אנגליה), 1897.

בואו לגלות מתחם המסתתר מאחורי חומה במרכז העיר ובתוכו מבנה בצורת פרסה הטובל בגן מוצל. המבנה שימש בראשיתו כבית חולים מודרני של האגודה האנגליקנית, וסביבו ניטע גן רחב ידיים לצמחי מרפא ששימש גם כמקום מרגוע לחולים. במלחמת השחרור אירח המבנה את בית החולים הדסה, וכיום הוא משמש כבית ספר אנגליקני. הסיורים ייפתחו בפרזנטציה קצרה על תולדות המבנה. סיור ל־25 משתתפים יצא מדי שעה עגולה, סיור אחרון ב־16:00. לא תהיה אפשרות להתהלך במתחם באופן עצמאי.

שבת, 2.11, 10:00־16:00.

סיורים ל־40 הבאים הראשונים בכל סבב. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המכללה האקדמית הדסה – בניין הלמסלי

רחוב הנביאים 39.

אדריכלים: גולדשמידט ארדיטי בן נעים אדריכלים, 2018.

סיורים עם אדריכל יוסי בן נעים שיציג את המרכז הבינתחומי למדע ע"ש קרן הלמסלי – הבניין החדש של המכללה האקדמית הדסה אשר תכנן משרדו. בסיורים תוסבר השפה האדריכלית של הבניין השואפת להשתחרר מהמסה הכבדה המאפיינת את הבנייה הירושלמית המסורתית ותוצג תוכניתו של הבניין העוקבת באופן מדויק אחר גבולות של מגרש עגול. חלקם השני של הסיורים יכלול ביקור בגלריה עזריאלי הפועלת בקומת המבואה של הבניין בהדרכת טל שוורץ, אוצרת הגלריה, וביקור בתערוכה "יד ראשונה מנביא" המוצגת כעת.

שישי, 1.11, 11:00 ו־12:00.

2 סיורים ל־35 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מתחם בית הכמורה (Deutsche Probstei)

נקודת מפגש: רחוב הנביאים 42, בכניסה הראשית לקמפוס מכללת אורט ירושלים.

אדריכל: פלמר הבן, 1903.

סיור עם אדריכלית ולנטינה נלין ועם מורת הדרך טטיאנה וישנבצקי, שהוא המשך למחקר שערכו סטודנטים מהמחלקה לאדריכלות נוף במכללת אורט בהנחיית אדריכלית ולנטינה נלין על אודות המתחם שבו שוכנת כיום המכללה.

המחקר שחזר בין היתר את מפת מחנה הקיסר הגרמני וילהלם השני שהשתכן במקום בשנת 1898, את מקום המפגש של הקיסר עם משלחת הקונגרס הציוני בראשות תיאודור הרצל ב־2 בנובמבר 1898, ואת גלגוליו של האתר שבו נבנה ב־1903 בית הכמורה ובית הספר לבנים של הקהילה הגרמנית פרוטסטנטית בירושלים, אשר ב־1918־1926 היה מקום מושבו של המושל הבריטי רונלד סטורס.

חמישי, 31.10, 15:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בית תבור, המכון השבדי ללימודי תיאולוגיה

רחוב הנביאים 58.

אדריכל: קונרד שיק, 1882־1889.

סיורים מודרכים במבנה שהוכתר בעבר על ידי טדי קולק בתואר "הבית היפה ביותר בירושלים". הבית נבנה עבור משפחתו של קונרד שיק ובתכנונו ושימש את משפחתו מ־1882 עד 1901. מבחינת סגנונו האדריכלי מאופיין הבית בסגנון אירופי ובמוטיבים אוריינטליים. כיום בית תבור הוא בבעלותה של הכנסייה הלותרנית השבדית ומשמש כמכון אקדמי ללימודי תיאולוגיה. את הסיורים תדריך ציפי רון – פעילה סביבתית, יקירת ירושלים וישראל הרן מצוות בית תבור – והם יכללו כניסה לגן האינטימי ולקאפלה.

לא תותר כניסה למתחם עם כלי נשק.

חמישי, 31.10, 10:00 ו־11:30 | שבת, 2.11, 10:00, 11:30.

4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. במעלה הספירלה

נקודת מפגש: תחנת הרכבת הקלה הדוידקה (ליד בנק דיסקונט).

סיור מעורר אופטימיות בבניין כלל שבמרכז העיר, העובר בשנים האחרונות תהליכי התחדשות ושינוי ייעוד. את הסיור יוביל מתן ישראלי, ממייסדי קבוצת האמנים מוסללה שהקימה בבניין את המרפסת כביתה הציבורי החדש. הסיור יתחיל בשער הכניסה של בית הספר תורה ומלאכה שנהרס כדי לפנות מקום למרכז המסחרי ויסתיים בנווה מדבר עירוני על גג הבניין, שהוא שילוב בין פארק עירוני, סטודיו לאמנות וקיימות, מרחב ציבורי ומעבדת מחקר על חיים עירוניים מקיימים.

בניין כלל נבנה בשנות ה־70 כמרכז הקניות הראשון בירושלים – קונספט חדשני לתקופתו. לבניין שתוכנן על ידי האדריכל דן איתן 17 קומות, והוא אמור היה להיות הסנונית הראשונה בתוכנית לבניית מגדלים במרכז העיר. התוכנית הופסקה לאחר בניית בניין זה עקב הביקורת שעורר.

בסיור יסופרו תולדות הבניין ויוצגו הפעילויות המתקיימות בו, מרביתן מתרחשות במרחב הציבורי מתוך רצון לייצר מודל חדש, שבו פעולה אמנותית בעלת זיקה חברתית המתרחשת במרחב העירוני ומשפיעה עליו.

שישי, 1.11, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ירושלים 2050

ADMA אדריכלים, רחוב יפו 97, מרכז כלל, קומה 9, משרדים 935־940. הכניסה הנגישה מרחוב יפו (ליד הדוידקה), מעלית לקומה 9.

משרד פתוח במשרד האדריכלים ADMA של מורן עמיקם ועמוס דר שבבניין כלל והצגת מדיניות הציפוף הנפחי לאורך קווי הרכבת הקלה שבתכנונם. בדיון יוצגו הפתרונות שמציעים ADMA לגידול הצפוי באוכלוסיית המדינה –כ־20 מיליון תושבים ב־2050.

התוכנית שיציגו מנסה לתת מענה לציפוף ולהתחדשות עירונית בערים הקיימות עם שמירה על שטחים פתוחים ועל עירוניות איכותית. המפגש יכלול גם רקע תיאורטי לתכנון הנפחי ובחינה של חלופות הציפוף בעיר – מגדלים או בינוי בגובה בינוני – וכן דיון על מדיניות הציפוף שאושרה השנה.

שישי, 1.11, 9:00־12:00. הדיון יתחיל ב־10:00 ויימשך כשעה וחצי.

משרד ודיון פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בין אמונה לאמנות

נקודת מפגש: רחוב יהודה המכבי 7, מקור ברוך.

הזדמנות להתוודע לגלריית המקלט לאמנות הפועלת בתוך מקלט בלב השכונה החרדית מקור ברוך – הגלריה הראשונה בשכונה חרדית. הגלריה הוקמה בשנת 2003 על ידי הצייר איקא ישראלי שחזר בתשובה ושימשה השראה לסדרת הטלוויזיה "שטיסל".

המפגשים ייפתחו בסיור לצד קיר הגרפיטי הראשון בשכונה (גרפידוס), ובהיכרות עם הוויי החיים של תושביה ומבני הציבור שבה ויסתיימו בביקור בתערוכה "מאגנום אופוס" של האמן האמריקאי ג'ארד ברנשטיין.

המשתתפים מתבקשים להגיע בלבוש צנוע.

חמישי, 31.10, 18:30 ו־20:00 | שישי, 1.11, 9:30 ו־11:00. משך כל סיור כשעה וחצי.

4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

פרויקט שנלר – מרכז קהילות ישראל

רחוב מלכי ישראל 34.

הצצה מיוחדת למבנה בית היתומים שנלר שנבנה ב- 1860 ושימש כבית יתומים עד מלחמת העולם השנייה. בהמשך שימש המבנה כמחנה צבאי בריטי ולאחר מכן עבר להגנה ולצה"ל. לאחר שנים בהן עמד נטוש, עובר המבנה בימים אלה תהליך שימור ושיפוץ קפדני ויהפוך למוזיאון ומרכז מבקרים של מכון קהילות ישראל ויעסוק במורשת העם היהודי

רחוב מלכי ישראל 34.

חמישי, 31.10, 22:00-9:00; שישי, 1.11, 14:00-9:00; שבת, 2.11, 22:00-20:00.

תערוכה פתוחה וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום.

 

 1. מסדר שנלר: שלושה ימים של אמנות תלוית מקום במתחם ההיסטורי

תוך כדי עבודות השימור המתבצעות בבניין שנלר, פועלת במבנה קבוצת אמנים ירושלמים שמציגים בה את התערוכה "מסדר שנלר" המספרת את סיפורו של אחד המתחמים היפים ובעלי ההיסטוריה העשירה בעיר. התערוכה כוללת עבודות ופעולות אמנותיות המציגות את ההיסטוריה של הבניין ומתייחסות למבנה מנקודות מבט שונות, אישיות וביקורתיות. בקבוצת האמנים: איתי רון גלבע, מיכל הרדה, מידד אליהו, נועה ארד יאירי, נעמי בריקמן, קובי ווגמן. אמנים אורחים: אביב יצחקי, קטורה מנור ורותם מנור ושלמה סרי.

ניהול אמנותי: מידד אליהו. הפקה: עידן אבידני.

הסיורים בתערוכה מסדר שנלר בהדרכת המנהל האמנותי של התערוכה, מידד אליהו.

חמישי, 31.10, 14:00 ו-16:00; שישי, 1.11, 12:00.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מתחם שנלר – עם הפנים קדימה: סיורים בהדרכת חנן בניהו, מנהל הפרויקט מטעם מכון "קהילות ישראל" שיציג את התכניות העתידית למבנה.

חמישי, 31.10, 10:30 ו-12:30 ושישי, 1.11, 13:00.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שימור מתחם שנלר: סיור בהדרכת אדריכל השימור של המתחם, משה שפירא, שיציג את עבודות השימור המורכבות המבוצעות במבנה ויספר את סיפורו ההיסטורי.

חמישי, 31.10, 15:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. שנלר, בניין לשימור מחמיר: סיורים בדגש אדריכלי עם אדריכל מיכה רובינשטיין ואיציק שווייקי מהמועצה לשימור אתרים בירושלים, שיסקרו את ההיסטוריה של המבנה ואת מאפייניו האדריכליים הייחודיים ויציגו את עבודות השימור המורכבות המבוצעות בו בימים אלה.

חמישי, 31.10, 9:30; שישי, 1.11, 10:00.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ההיסטוריה של מתחם שנלר: סיור בהדרכת אדריכל ד"ר גיל גורדון, מתכנן תוכנית השימור של המתחם, שיחשוף את אחד המתחמים ההיסטוריים החשובים של ירושלים שנבנה במאה ה-19 כבית חינוך של המיסיון הפרוטסטנטי ומאז 1948 הוחזק על ידי צה"ל. המתחם נמצא בתהליך שיקום, שימור והתחדשות כללית הכוללים שימור ותוספת בנייה חדשה. הסיור יספר את תולדות המתחם ויציג את שימורו היום.

שישי, 1.11, 11:00.

סיור מוגבל ל-40 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

אגן העיר העתיקה

העיר העתיקה בירושלים משתרעת על פני קמ"ר אחד, והיא מוקפת חומה שנבנתה במאה ה-16 על ידי הסולטאן הטורקי סולימן הראשון. זוהי סביבת מגורים מרתקת בכל היבט – אדריכלי, חברתי, היסטורי ודתי. העיר העתיקה מחולקת לרבעים – יהודי, מוסלמי, נוצרי וארמני – ומאופיינת באווירה קוסמופוליטית ואדריכלות של בני לאומים, דתות ועמים שונים. היא מיושבת ברציפות זה אלפי שנים וכל תקופת התיישבות הותירה בה חותם. העיר העתיקה היא הגרעין האידיאי של העיר המשפיע על כל סביבותיו והיא גם גרעין ההתפתחות הפיזי שממנו מתפתחת ירושלים לאורך ההיסטוריה על צירי התנועה לכיוון הערים הסמוכות. ב-1981 הוכרזה העיר העתיקה כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו.

 

 1. לתכנן את הכותל

נקודת מפגש: רחבת רבינוביץ', בקצה מעלות רבי יהודה הלוי (המדרגות העולות מרחבת הכותל).

סיור עם פרופ׳ אדר׳ אלונה נצן-שיפטן – ראש המרכז לחקר המורשת הבנויה ע״ש אבי ושרה ארנסון בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון – בעקבות ספרה נושא הפרסים Seizing Jerusalem: The Architectures of Unilateral Unification.

הסיור יתחקה אחר השתלשלות האירועים שהתרחשו ביוני 1967, החל מהריסתה של שכונת המוגרבים הסמוכה לכותל המערבי על ידי ארגון גמלאי הקבלנים עד הקמת רחבת התפילה הנוכחית במקום השכונה.

בסיור תתאר נצן-שיפטן את התפתחותן של התוכניות השונות לרחבת הכותל, בהן עיצוביהם של אדריכל הנוף שלמה אהרונסון והפסל איסאמו נוגוצ׳י, תוכניתו של האדריכל לואי קאהן ותוכניתו של משה ספדי אשר אושרה לבסוף.

שישי, 1.11, 14:00.

סיור פתוח. אין צורך רישום מוקדם.

 

 1. סובב עמק המלך ויד אבשלום

נקודת מפגש: שער האשפות (סמוך לכותל המערבי).

סיור שיעבור באפיק נחל קדרון למרגלות הר הזיתים, לצד מונומנטים ומצבות מימי בית שני: יד אבשלום, מצבת קבר בני חזיר ומצבת זכריה הנביא. הסיורים בהדרכת שרה ברנע ואורן ספיר ומטעם עיר דוד. הם יסתיימו בנקודת ההתחלה. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 31.10 ,16:00; שישי, 1.11, 10:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מסלול המקוואות בעופל

נקודת מפגש: בכניסה לגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, ליד שער האשפות.

אדריכלים: חנה גריבץ ודמיאן ווילהלם, 2008. פרויקט ביוזמת החברה לפיתוח מזרח ירושלים בשיתוף רשות העתיקות.

סיור עם אדריכלית חנה גריבץ במסלול המקוואות שנחשף בתל הארכיאולוגי שבחלקו הדרומי של הר הבית, בתוך הגן הארכיאולוגי ירושלים. בסיור יוצגו השכבות ההיסטוריות שהתגלו במהלך החפירות ומספרות את סיפורן של תרבויות קדומות שהתגוררו במקום וכן השיקולים של הצוות המקצועי שהיה שותף לפרויקט לגבי אופן שימורו של האתר.

חמישי, 31.10, 15:45; שישי, 1.11, 8:30 ו-9:30.

3 סיורים מוגבלים ל- 30 משתפים ברישום מוקדם.

 

 1. האחוריים של ירושלים

נקודת מפגש: שער ציון.

"קנאות, אפלה וזוהמה שוכן ברחובותייך רעי הריח", כתב הרצל על ירושלים בשנת 1898. הסיור עם רועי אופנבכר יתחקה אחר ירושלים של מטה ויעסוק בהיסטוריה של האשפה, הביוב וכל מה שעיר הנצח הקיאה מתוכה. בסיור שייכנס לעיר העתיקה דרך שער ציון, יֵרד אל השוק ויעלה במרוצת השנים והרחובות לכיוון שער יפו וכיכר העירייה, יחקור אופנבכר את המשמעות של הפסולת בהיסטוריה של העיר, יבדוק לאן הלכו הירושלמים בדורות הקדומים כדי להתפנות, יסביר מדוע פגש הרצל עיר כה מצחינה ויעלה את השאלה מה האשפה שלנו כיום מלמדת עלינו ומה יסיקו ממנה הארכיאולוגים שינברו בה בעוד אלף שנה.

חמישי, 31.10, 16:00. שבת, 2.11, 15:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המנזר הפרנציסקני אד צ'נקולום

הר ציון (ליד קבר דוד).

מנזר אד צ'נקולום הוקם בשנות ה־30 של המאה ה־20 בשטחו של המסדר הפרנציסקני הישן שממנו גורשו חברי המסדר במאה ה־16. הכנסייה הקטנה שבמתחם מקושטת בחלונות צבעוניים ובפסלים מודרניים ופונה לכיוון חדר הסעודה האחרונה ההיסטורי. הגן הקטן שופץ לאחרונה ומעניק אתנחתא ירוקה להמולת הר ציון. בתחתית הגן גם קאפלה מודרנית קטנה עם חלונות ויטראז'.

שישי, 1.11, 13:00־16:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מוזיאון חצר היישוב הישן

רחוב אור החיים 6, הרובע היהודי בעיר העתיקה.

מוזיאון השוכן בבית עתיק בן 500 שנה ברובע היהודי, אחד משני בתי החצר העתיקים ששרדו ברובע היהודי. המוזיאון מתעד את הוויי החיים של אנשי היישוב היהודי הישן בירושלים עד תש"ח. בימים אלה מתקיימת במוזיאון תערוכה בשם "ממשבר לתקומה – סיפורם של מפוני העיר העתיקה 1948־1958" המספרת את קורותיהם של 1,700 תושבי הרובע בתקופת המצור, השבי והמלחמה. בשעה 11:00 יתקיים סיור עם אוצרת התערוכה, אורה פיקל-צברי. המוזיאון אינו נגיש לכיסאות גלגלים.

שישי, 1.11, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. הסיור מוגבל ל־30 הבאים הראשונים.

 

 1. ההר

נקודת מפגש: בכניסה הראשית למגדל דוד.

סיור מודרך בתערוכה "ההר – מסע מצולם אל הר הבית 1839־2019", המוצגת בימים אלה במגדל דוד. בסיור יוצגו צילומים שונים המוצגים בתערוכה, שבאמצעותם אפשר להבין את השינויים שהתרחשו בהר הבית מאז 1839 ועד היום ואת הגורמים להם.

חמישי, 31.10, 9:30; שישי, 1.11, 9:30.

2 סיורים ל־30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בזכות הדרך

נקודת מפגש: שער יפו.

סיור עם יועץ הנגישות אבי רמות שבו יוצג הפרויקט המקיף שנעשה על ידי צוות מתכננים גדול בראשות אדריכלית הנוף מרב דביש בן משה ובשיתוף עיריית ירושלים והרל"י, כדי להתמודד עם התאמת המרחב הבנוי בעיר העתיקה למאה ה־21 ובמטרה ליצור אבות טיפוס של כלים שינחו את המתכננים בפתרון הבעיות האופייניות לתכנון ולשדרוג רחובות העיר העתיקה.

בסיור יוצגו בעיות הנגישות הקשות והמאתגרות באזור הרוחש פעילות מסחרית וצפיפות של הולכי רגל כמעט בכל שעות היממה, והניסיון להתאים את הפתרונות לאמות המידה המקצועיות המקובלות בימינו תוך יצירת שפת רחוב אחידה ושמירה על אופייה וייחודה של העיר העתיקה גם לדורות הבאים. ההנחיות פורסמו במדריך שזכה בפרס אות העיצוב 2013 בתכנון עירוני.

שישי, 1.11, 13:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. כנסיית עמנואל והמתחם הפרוטסטנטי

ליד שער יפו, מול מגדל דוד.

אדריכל: ג'יי-וו ג'והנס, 1849.

סיורים מודרכים בכנסייה הפרוטסטנטית הוותיקה במזרח התיכון המכילה מוטיבים יהודיים ומסתתרת בתוך מתחם של בית הארחה. לצורך בניית הכנסייה הוזמנו סתתי אבן מקצועיים ממלטה, שהכשירו את הדורות הבאים של סתתי האבן בירושלים. הסיורים כוללים גם ביקור במוזיאון הקטן שבמתחם שבו מוצגים מודלים מקוריים של קונרד שיק ובספרייה. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה, הדרכה אחרונה ב־16:00. ההדרכות בעברית ובאנגלית.

חמישי, 31.10, 9:30־17:30 | שישי, 1.11, 9:30־17:30 | שבת, 2.11, 9:30־17:30.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות בתי המלון של ירושלים במאה ה־19

נקודת מפגש: שער יפו.

היכן התאכסן וילהלם השני כשביקר בארץ הקודש? באיזה מלון בחר משה מונטיפיורי ללון? סיור בעיר העתיקה במוסדות הכנסת האורחים, אכסניות עולי הרגל ומלונות הפאר של ירושלים במאה ה־19. הסיור בהדרכת רעות אודם יעבור בין מלון אמדורסקי הישן ברובע הנוצרי, האכסניה הלותרנית, מלון פטרה ועוד.

שישי, 1.11, 11:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־100 משתתפים.

 

בוקסה: בנתיב האריחים הכחולים

תערוכות וסיורים לרגל מאה שנים לקרמיקה הארמנית בירושלים, בשיתוף מוזיאון ישראל ויד בן-צבי

 

 1. רזי גן עדן

מוזיאון רוקפלר, רחוב סולטאן סולימאן 27.

סיורים מודרכים ב"רזי גן עדן: מאה שנים לקרמיקה הארמנית של ירושלים" – תערוכה חדשה המציגה רטרוספקטיבה של מאה שנים לקרמיקה הארמנית. בסיורים שבהדרכת פאוזי איבראהים ממוזיאון ישראל, אוצר מוזיאון רוקפלר והתערוכה, תוצג ההיסטוריה של הקרמיקה הארמנית – מסמליה המובהקים של העיר ומרכיב מרכזי בנוף הירושלמי המעטר מבנים רבים שבני שלוש הדתות רואים בו סמל לזהותם המקומית.

הם יכללו גם ביקור בחצרו הפנימית של המבנה, שבה גומחת מזרקה מחופה ביצירה מונומנטלית של אריחי קרמיקה כחולים של דוד אוהנסיאן.

שילוב התערוכה במבנה היסטורי מאפשר מבט חדש על מבנה המוזיאון, שהוא פנינה אדריכלית בנוף הירושלמי וציון דרך בתולדות האמנות והאדריכלות המודרנית בארץ בתקופת המנדט הבריטי.

חמישי, 31.10, 16:30 ו־17:30 | שבת 2.11, 10:30 ו־11:30 משך הסיורים כ־30 דקות.

4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־35 משתתפים בסיור.

 

 1. הקרמיקה הארמנית באדריכלות הירושלמית

נקודת מפגש: כיכר וינגייט, בפינת רחוב מרכוס 1.

שלושה דורות של אמנים יוצרים מאז תחילת המאה ה־20 ועד היום את הקרמיקה הארמנית הירושלמית, המוּכרת מהשווקים והמוטבעת במבנים רבים בעיר. הסיור יסקור את המאפיינים של הדורות השונים וההשפעות עליהם – מהמסורת הטורקית, דרך הזיקה לקרמיקה הסינית עד לגיבוש הסגנון הירושלמי ואת המופעים השונים שיש לקרמיקה באדריכלות הירושלמית.

הסיור בהדרכת אדריכל משה שפירא יתחיל בטלביה וימשיך למושבה הגרמנית ולבקעה. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 1.11, 9:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. מאררט להר ציון

נקודת מפגש: למרגלות שער הכניסה למגדל דוד.

מסע בזמן אל הרובע הארמני: מוסדות הציבור, כנסיית סנט ג'ימס וכנסיית רבי המלאכים. סיור שיפרוש את סיפורה של הקהילה הארמנית בירושלים ושל מוסדותיה – מאדריכלות המנזר מימי הביניים ועד לטביעת החותם של אמני הקרמיקה הארמנית, פליטי טבח העם, על נופה של העיר במאה ה־20. הסיור בהדרכת ג'ורג' הינטליאן, היסטוריון הקהילה הארמנית בירושלים. משך הסיור כשעה ורבע.

שישי, 1.11, 14:30.

סיור מוגבל ל־30 משתתפים ברישום מוקדם.

 

 1. בנתיב האריחים הכחולים

נקודת מפגש: רחוב כורש 14, ברחבה שליד יצירת הקיר "רזי גן עדן".

מסלול חופשי במוזיאון החוצות הירושלמי של הקרמיקה הארמנית. הסיור ייפתח בשיחת גלריית-רחוב ליד יצירתה של מארי בליאן "רזי גן עדן" (2004), שתפתח צוהר אל השלב השני בהתפתחותה של הקרמיקה הארמנית אשר החל במחצית השנייה של המאה ה־20 ונמשך עד היום. בתום השיחה תחולק למשתתפים מפה והם יוזמנו לצאת בעזרתה למסע של גילוי הקרמיקה הארמנית ברחובות ירושלים ולמפגשים עם האמנים העכשוויים בסדנאותיהם.

המפגש בהדרכת ד"ר נירית שלו כליפא, אוצרת שותפה לתערוכה "רזי גן עדן" במוזיאון רוקפלר וחוקרת הקרמיקה הארמנית, יד בן-צבי

שישי, 1.11, 15:00.

מפגש פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הבית של סנטה

רחוב סנט פיטר 2, העיר העתיקה.

הצצה לבית של סנטה קלאוס בירושלים, שנפתח לקהל לפני כשלוש שנים ושוכן בבית אבן ירושלמי טיפוסי לעיר העתיקה מהמאה ה־14. בבית בעל התקרות הקמורות וקשתות האבן מתגוררת זה 700 שנה משפחת קסיסייה. בן המשפחה עיסא קסיסייה מוכר כ"סנטה הירושלמי".

שישי, 1.11, 10:00־14:00 | שבת, 2.11, 10:00־16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הקסטודיה טרה סנטה (מנזר סן סלבדור)

נקודת מפגש: השער החדש, העיר העתיקה.

סיורים מודרכים במתחם של הקהילה הקתולית-פרנציסקנית בעיר העתיקה, הכולל מנזר הפעיל מאז המאה ה־16 וכנסייה בסגנון בארוק ספרדי בעלת ציורי קיר וחלונות ויטראז' מ־1880. הסיורים יעברו גם באזור המשרדים הממחיש כיצד בניין מהמאה ה־15 משתנה באופן אורגני בהתאם לצורכי המשתמשים, וכן בחצר המרפאה, בחדרי בית המרקחת הפרנציסקני לשעבר ובצד פשפש החולים.

הסיורים יכללו ביקור גם במודל הבזיליקה של פרנציסקוס הקדוש מאסיזי עם ציורי הקיר של ג'וטו.

שני הסיורים יצאו במקביל.

שבת, 2.11, 10:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־30 משתתפים.

 

 1. כנסיית הגואל

רחוב המוריסטן, הרובע הנוצרי.

אדריכל: פרידריך אדלר, 1898.

בית פתוח וסיורים בכנסייה הפרוטסטנטית־לוטרנית שנבנתה בסוף המאה ה־19 על שרידי כנסייה צלבנית מהמאה ה־12 (חלקים ממנה נראים עד היום בכניסה הצפונית של הכנסייה הקיימת וכוללים עיטורים של פעילויות חקלאיות המייצגות את חילופי העונות וחודשי השנה). הכנסייה בנויה באבן שיש לבנה בסגנון נאו-רומנסקי איטלקי ולה מגדל פעמונים המתנשא לגובה 40 מטר שנבנה על פי סקיצות ששרטט הקיסר וילהלם השני עצמו בהשראת מגדל הפעמונים של טיבולי. היא נחנכה ב־31 באוקטובר 1898, בעת ביקורם בארץ ישראל של הקיסר הגרמני וילהלם השני ואשתו הקיסרית אוגוסטה, ועל אחד מקירותיה תלוי שלט המתאר את חנוכת הבית.

בביקורים במקום תתאפשר כניסה גם לקלויסטר – חצר האכסניה הלותרנית המוקפת קולונדת עמודים, גם היא שריד מהתקופה הצלבנית.

הביקור במוזיאון ובאתר החפירות וכן העלייה למגדל כרוכים בתשלום.

שישי, 1.11 10:00־17:00; שבת, 2.11, 10:00־17:00. סיורים מודרכים באנגלית יתקיימו מדי יום ב־ 10:00 וב־14:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. האקול ביבליק והכנסייה הדומיניקנית

דרך שכם 85-83.

אדריכל: Boutaub (צרפת), 1898־1901.

בואו לגלות את אחת מפינות החמד הקסומות של מזרח העיר: המנזר והכנסייה סנט אטיין (סטפאנוס) של המסדר הדומיניקני שנחנך ב־1900, ומוסד לימודים אקדמי צרפתי המתמחה בתחומי המקרא והארכיאולוגיה. שניהם שוכנים בלב גן רחב ידיים המשתרע על פני כ־25 דונם, ובו גם אוסף מרשים של שרידים ארכיאולוגיים ושל קברים יהודיים מתקופת בית ראשון. הסיורים, בהדרכת צוות בית הספר, יכללו ביקור בכנסייה הבנויה על שרידים מהתקופה הביזנטית.

שבת, 2.11, 15:00 ו־17:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־30 משתתפים בסיור.

 

 1. מלון אמריקן קולוני והארכיון ההיסטורי

נקודת מפגש: לובי המלון שברחוב לואי ונסן (ליד דרך שכם).

אדריכל לא ידוע, סוף המאה ה־19.

אדריכלי המתחם מאז 1993: מייקל שוורץ אדריכלים.

סיור בשני חלקים שיאפשר הצצה לתוככי המתחם שהיה במקור ארמונו של רבאח אל חוסייני, מבני אצולת ירושלים הערבית; לאחר מכן מקום מושבה של המושבה האמריקאית בירושלים וכיום משמש כמלון בניחוח בינלאומי, טובל בגינות.

חלקו הראשון יכלול ביקור בחלקים ההיסטוריים והחדשים של המלון. חלקו השני יוקדש לביקור בארכיון ההיסטורי הכולל אלבומי תצלומים, ספרים נדירים, מסמכים וחפצי אמנות שנוצרו ברובם על ידי חברי המושבה מסוף המאה ה־19 ועד למחצית המאה ה־20.

המושבה האמריקאית נוסדה על ידי חברי קולקטיב נוצרי משיחי משיקגו שהתיישב בירושלים ב־1881 בציפייה לישועה רוחנית, ואימץ אידיאות של חברה שוויונית, א־פוליטית ונעדרת אפליה. האוספים שהשאירו מאפשרים מבט רב פנים על תקופה של תמורות היסטוריות ופותחים צוהר לחיי הקהילה עצמה שהפכה בהדרגה לישות חילונית יוצרת. הביקור בארכיון בהדרכת רחל לב, אוצרת האוספים.

מלון אמריקן קולוני נמצא היום בבעלות משותפת של צאצאי המייסדים הראשונים – אמריקאים, בריטים ושוודים, הפועלים לשמר את החזון החברתי של המייסדים.

שישי, 1.11, 11:00, 12:00 ו־13:00. משך הסיורים כשעה וחצי.

3 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל־30 משתתפים.

 

 1. גן הקבר

בסמטת קונרד שיק היוצאת מדרך שכם, כ־200 מ' מצפון לשער שכם, הגעה מכביש 1 (למגיעים ברכב, מומלץ לחנות בחניון מול מלון לגאסי).

סיורים מודרכים בגן המטופח, שהוא אתר קודש ומוקד עלייה לרגל לפרוטסטנטים ולאוונגלים המאמינים שזהו גנו של יוסף איש רמתיים שבו נטמנה גופתו של ישוע מנצרת לאחר צליבתו (ולא בכנסיית הקבר, כמקובל בקרב הקתולים והאורתודוכסים). הגן מוחזק ומטופח על ידי עמותה בריטית בשם "אגודת גן הקבר", ובו פינות חמד ירוקות המשמשות לתפילה ולפולחן נוצריים בתוך אווירת הגן פתוח. בגן גם בור מי גשמים אדיר ממדים מן התקופה הצלבנית, גת יין קדומה ומערת קבורה בת שני חדרים. בסיור תוצג ההיסטוריה של המקום ומשמעותו עבור הצליינים המבקרים בו. משך הסיור כחצי שעה.

חמישי, 31.10, 8:00־19:00 (סיור אחרון יֵצא ב־18:00) | שבת, 2.11, 8:00־19:00 (סיור אחרון יֵצא ב־ 18:00). הדרכות בעברית ובאנגלית יצאו בכל שעה עגולה. הכניסה לאתר חופשית.

גן פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב (האוניברסיטה המורמונית)

רחוב הדסה למפל, הר הזיתים.

אדריכל: דוד רזניק בשיתוף האדריכל פרנקלין פרגוסון, 1988.

אחד המבנים היפים והמרשימים שנבנו בארץ מאז שנות ה־80, בניין שכמעט מכל חלליו נשקף נוף העיר העתיקה וסביבו גן של צמחייה מקראית.

הסיור יכלול סרט קצר, הסבר על הבניין, טעימה מנגינת העוגב וסיור בגינות – הזדמנות לחוות ארכיטקטורה מרגשת. הסיורים באנגלית ומוגבלים ל־50 הבאים הראשונים. הסרט הקצר באנגלית, עברית, ערבית ורוסית.

חמישי, 31.10, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30. סיור מודרך יֵצא מהכניסה לבניין בכל חצי שעה.

שישי, 1.11, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30. סיור מודרך יֵצא מהכניסה לבניין בכל חצי שעה.

סיורים פתוחים ל־50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. המכון לארכיאולוגיה, האוניברסיטה העברית בירושלים

נקודת המפגש: רחבת ננסי רייגן, בהמשך הכביש הפנימי בקמפוס (שילוט בעלייה לרחבה).

אדריכלים: קרל רובין ויצחק יעבץ, 1941.

הצצה לאוסף המכון הארכיאולוגי של האוניברסיטה העברית שנמצא בבניין ההיסטורי בהר הצופים – בניין בסגנון הבינלאומי (שזכה בתחרות אדריכלית שבה שפטו אריך מנדלסון, זלמן שוקן ואלכסנדר קליין) אשר תוכנן כמוזיאון ומשמש כיום את המכון לארכיאולוגיה ללימודים ולמחקר. הבניין המקורי בעל שתי הקומות עוצב כגוש בצורת קובייה, בקווים ישרים, עם שורת חלונות גבוהים באולמות התצוגה והאוספים שנועדה להכניס לאולמות אור טבעי ולהדגיש את גובה התקרות.

הסיור יתייחס לאדריכלות הבניין ולסיפור הקמתו. אולם המוזיאון המקורי, הסגור בדרך כלל לקהל ושבו נמצאים אוספי המכון, ייפתח בשעות הביקור.

הכניסה לקמפוס הר הצופים משער הכניסה הראשי להולכי רגל (ליד הכיכר מכיוון בית החולים הדסה).

חמישי, 31.10, 16:30. משך הסיור כשעה

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. הגן הבוטני בהר הצופים

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן הבוטני, מול בניין המנהלה (שילוט משער הולכי הרגל).

ביקור בגן הבוטני לצמחי הבר של ישראל השוכן בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים. בגן מוצגים כיום כ־13 אלף מיני צמחי בר. בסיורים יוצגו מגוון הנושאים שבגן: בוטניקה, ארכיאולוגיה והיסטוריה, והם יכללו ביקור בקבר ניקנור ובקברי פינסקר ואוסישקין והיכרות עם עבודתו של רן מורין בפרויקט שיקום הגן. הסיורים יסתיימו בביקור במרכז להוראת הטבע ע"ש משפחת פרחיה ובספריית הגן הבוטני ע"ש שמואל צבי טודר שנפל בגן בשנת 1959 בפעילות מבצעית.

את הסיורים ידריכו מנהל הגן ד"ר מני נוימן; האגרונומית יערה הכהן-פלסר; אוצרת הגן מיכל מונוסוב והפסל והמתכנן הסביבתי רן מורין. משך הסיור כשעה.

חמישי, 31.10, 10:30 ו־15:30.

2 סיורים ל־50 הבאים הראשונים.

 

סיורים עירוניים:

 

 1. בעלי מלאכה בשירות הדת

נקודת מפגש: שער יפו.

היכן אפשר לקעקע מזכרת מקודשת על הגוף? מאין באות התלבושות המיוחדות של אנשי הדת בכנסיות השונות? סיור בהדרכת אפרת סיני ורועי דמארי מצוות Bee Travel, שיעבור בשווקים ובכנסיות ויבקר בעלי מלאכה העוסקים בקודש. משך הסיור כשעתיים. שני הסיורים יצאו במקביל.

שבת, 2.11, 10:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. על קדושה ושיגעון

נקודת מפגש: שער יפו.

סיור בעיר העתיקה בעקבות האנשים שירושלים טלטלה את עולמם. הסיור בהדרכת מוטי בר־לב ודודו חיות מצוות Bee Travel, ובמהלכו ינסו להבין מה יש בירושלים שגורם לרבים להשתגע בה (או עליה) ומהו סינדרום ירושלים הידוע. משך הסיור כשעתיים. שני הסיורים יצאו במקביל.

שבת, 2.11, 11:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בדרך המלך נלך

נקודת מפגש: כיכר החתולות, רחוב הלל פינת רחוב יואל משה סלומון.

רחוב דוד המלך בואכה מרכז העיר משנה את פניו. בסיור שבהדרכת רם קפלן ועקיבא סגל מצוות Bee Travel יוצגו אתגרי השימור מול השינויים המתחוללים באזור, יסופרו תולדותיהם של בניין ימקא, מלון וולדורף אסטוריה, כיכר החתולות ואתרים נוספים, וייחשפו כמה מפינות החמד שמאחורי המבנים ברחוב דוד המלך. משך הסיור כשעתיים. שני הסיורים יצאו במקביל.

שבת, 2.11, 15:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. בעקבות משוררות בירושלים

נקודת מפגש: רחבת ז'ראר בכר, בכניסה מרחוב בצלאל.

מהו סוד מעיין היצירה הירושלמי שמשך אליו את המשוררות והסופרות החשובות של המאה הקודמת? סיור בהדרכת ברוך שמואלביץ מצוות Bee Travel, שיתחקה אחר סיפוריהן של מרים ילן שטקליס, לאה גולדברג, זלדה, רחל המשוררת ואלזה לסקר שילר. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 2.11, 16:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 1. ספריית רוקפלר

רחוב סולטאן סולימאן 27.

ביקור בספריית רשות העתיקות שבמוזיאון רוקפלר, הספרייה הארכיאולוגית החשובה במזרח התיכון. בספרייה שהחלה לפעול בתחילת המנדט הבריטי, נמצא אוסף ותיק ונרחב של פרסומים בתחום הארכיאולוגיה של ארץ ישראל ושכנותיה. האוסף כולל גם ספרים נדירים בני המאות 17-16, חלקם נכתבו בידי צליינים אירופיים ובהם רשמי מסעותיהם בארץ הקודש, אחרים חוברו בידי חוקרי ארצות ומשלחות צבאיות למזרח התיכון. בסיור יוצא דופן זה ייחשפו מחסני הספרייה ואוצרותיה. משך הסיורים כ-45 דקות.

חמישי, 31.10, 16:00 ו-17:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

 

ראה הנחיות בדף ובאתר

קטגוריות: אירוע עירוני, אירועים לגיל הזהב, אירועים למבוגרים, אירועים למשפחה, אירועים לנוער, אירועים לצעירים, ואירועים, הופעות ופסטיבלים חינם בישראל.תגיות: בתים מבפנים 2019 וירושלים.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות