180בתים מבפנים תל אביב-יפו 2021

בתים מבפנים הוא אירוע ארכיטקטורה המתקיים בעיר אחת לשנה.

במשך סוף שבוע ארוך נפתחים עשרות מבנים לביבית הבאקורים, סיורים ודיונים: בתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, בתי תפילה וגינות, ומתקיימות פעילויות לילדים בנושאי בנייה – הכל חינם!

אירועי בתים מבפנים מתקיימים תודות לאדריכלים, ליזמים, לבעלי הבתים, למנהלי המוסדות ולאנשי השימור, הטבע והמורשת הבנויה, שרואים בארכיטקטורה לא רק מקצוע אלא גם שליחות חברתית ותורמים מזמנם ומרצם ובחלק מהמקרים אף פותחים את בתיהם.

מטרת האירוע היא לשפוך אור על הסביבה הבנויה ולעודד מעורבות אזרחית בנושא המשפיע על חיי כולנו.

 

ב- 19-17 ביוני ייפתחו שוב דלתותיהם של עשרות בתים ומבנים מיוחדים ברחבי העיר ויתקיימו כ – 180 סיורים מרתקים שינסו לחשוף היבטים שונים של סביבת המגורים שלנו.
האירוע הקרוב יתמקד בשכונות דרום העיר וביפו.
שימו לב שמספרי הבתים והסיורים יתעדכנו בימים הקרובים.

הישום לסיורים שברישום מוקדם ייפתח ביום שישי ה- 11.6.
גם השנה רוב הסיורים והבתים פתוחים ללא רישום בכלל.

www.batim-il.org

  1. ראוי לשבח

רחוב מרדכי בנטוב, נווה עופר.

אדריכלים: וינשטין ועדיה אדריכלים, 2019.

הזדמנות להתוודע למבנה החדש והמדובר של התיכון להיי טק ואמנויות בשכונת נווה עופר, המתוכנן בהשראת בתי ספר ידועים באירופה. הסיור עם האדריכלים שי וינשטין וגיל ועדיה, מתכנני המבנה, יציג את התפיסה התכנונית החדשנית למוסדות חינוך המבוססת על "כיכר עירונית" מרכזית המנקזת אליה את רוב הפעילות, הפורמלית והבלתי פורמלית.

חזיתות המבנה מעוצבות בהשראת הסגנון הבינלאומי והעיר הלבנה. הסיור יכלול גם הצצה לאודיטוריום, לחצרות הגג ולמגרשי הספורט.

חמישי, 17.6, 16:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על בית הספר באתר Xnet:

https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5582907,00.html

לאתר וינשטין ועדיה אדריכלים:

http://www.zwwv.com/he/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA

 

  1. מתחת לפני השטח של נווה עופר

נקודת מפגש: דרך בן צבי 78.

סיור עם יוסי גולדברג שיחשוף את ההיסטוריה החברתית והבנויה של האזור בו שוכנת כיום שכונת נווה עופר (לשעבר תל כביר), מבתי הבאר שהוקמו בה במאה ה־19 על ידי פרדסנים ערבים, דרך ימי העלייה הראשונה ובית הבילויים, ימי מחנה המעבר אבו כביר בתקופת העלייה ההמונית והשיכונים, ועד הבנייה החדשה בשכונה כיום.

הסיור יכלול מפגש עם שתי תושבות ותיקות שיספרו על ילדותן במעברה (מחנה המעבר) בשכונה.

משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 17.6, 16:00.

סיור פתוח, אין צורך בסיור מוקדם.

 

  1. חלון לקריית שלום

רחוב המבצעים 8, קריית שלום.

סיור עם אדריכל גיורא בוס בין שני פרויקטים של הרחבות דיור שתכנן בשכונת קריית שלום, שכללו הריסה ובנייה מחדש של חצאי מבנים. התכנון החדש מדגים התמודדות עם מורכבות התכנון בשכונה באמצעות יצירת זיקה בין החללים הפרטיים, המשותפים והמרחב הציבורי.

חמישי, 17.6, 11:00, 12:00 ו־13:00.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־25 משתתפים.

 

  1. גני הטבע באבו כביר

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן הבוטני בגני הטבע מכיוון שדרות לבון (חניה מומלצת בפארק החורשות, דרך בן צבי 73).

הזדמנות לבקר בפרויקט החדש בגני הטבע שבאבו כביר, שבוצע על ידי חברת גני יהושע – מרכז מבקרים ובו מופע אורקולי של מגוון בעלי החיים האופייניים לטבע המקומי. המופע מציג באמצעות דיורמה את בעלי החיים בסביבתם הטבעית – בנחל הירקון ואתרי טבע אחרים בעיר.

חלקו השני של הסיור יחשוף את גני הטבע ששוקמו לאחרונה ונמצאים כעת בפריחה מרהיבה, ובהם בתי גידול מגוונים.

שישי, 18.6, 13:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור ל־40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הפארק שלנו

נקודת מפגש: בפארק החורשות, מול הכניסה לכנסיית סנט פיטר (הכנסייה הרוסית).

סיור רגלי דרך פארק החורשות עם מורת הדרך קלרה אונגר, תושבת קריית שלום. הסיור יתמקד במרחב התכנוני של הפארק ובעתידו בראייה שכונתית ועירונית, על רקע מגוון תוכניות פיתוח, שחלקן הובילו למאבקי תושבים.

שבת, 19.6, 17:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק:

https://www.facebook.com/tiulimbaruach

 

  1. סביל אבו נבוט

נקודת מפגש: רחוב סגל צבי הרמן 2, פינת דרך בן צבי.

הזדמנות לגלות את הסביל העות'מאני שנבנה ב־1815 וקרוי על שמו של מושל יפו באותם ימים – מוחמד אגא א־שאמי (שכונה אבו נבוט). הסביל נבנה בתחילת המאה ה־19 על הדרך ששימשה עולי רגל משלוש הדתות וסוחרים בדרכם מנמל יפו לכיוון לוד וירושלים, ושימש כתחנת מנוחה ושתייה אחרונה ביציאה מיפו. הוא בנוי משלוש כיפות ומארבעה מגדלי פינה, והוא מבנה ייחודי ואיקוני.

במפגשים יציגו אדריכליות השימור טל איל ומנור בר טוב, אסנת אבן ונוי דניאל מחברת עזרה וביצרון, את חשיבות המבנה ומיקומו ויסבירו על שיפוץ המבנה שיחל בקרוב.

חמישי, 17.6, 16:00 | שישי, 18.6, 9:00 ו־10:00.

3 מפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. גלגולו של בניין

Collabo Myco house, דרך בן צבי 47.

בואו להכיר את הבניין הוורוד על דרך בן צבי ולשמוע על גלגוליו מאז נבנה בסוף שנות ה־60 כמפעל טקסטיל. כיום פועלת במבנה קבוצת קולבו, והוא משמש כמרחב רב תכליתי לקהילות של אמנים היוצרים יחד תוכן תרבותי ושיתופי פעולה ביפו. בסיורים יוצג הבית, חדרי הסטודיו של האמנים הפועלים במקום ותערוכת אמנות הטקסטיל של קהילת האמנים של Collabo. על הגג יתקיים יריד של אמנות ומוצרים בעבודת יד.

הביקור במקום חופשי. הסיורים מודרכים מוגבלים לקבוצות של עד 20 משתתפים בכל סבב.

שישי, 18.6, 10:00־12:30 | שבת, 19.6, 10:00־12:30. סיורים יצאו ב־10:00, 11:00 ו־12:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של Collabo:

https://www.facebook.com/collabocreativehome/

 

  1. גלגולו של בניין 2

שוקן 27, קומות 9 ו־11.

הזדמנות להתוודע לתהליך שעובר על קריית המלאכה, ההופכת מאזור תעשייה ומלאכה  למתחם יוצרים ואמנים שבו גם אולפני הקלטות וחזרות וגלריות לאמנות. התהליך שנמשך מזה עשרות שנים תופס בשנים האחרונות תאוצה גם בעידוד העירייה, והמרחב התעשייתי לשעבר הופך לרובע יצירה.

בבניין שבשוקן 27 ייפתחו לביקור שניים מחללי היצירה הפועלים בו בשנים האחרונות: הסטודיו של הפסנתרן חגי יודן ו־The Guitar Loft, חלל למופעי מוזיקה ותיאטרון. בשניהם תוצג הפעילות המתקיימת בהם. בגיטר לופט יתקיימו במשך היום מופעים מוזיקליים קצרים ואחת לשעה יתקיים מפגש עם מעצב הפנים של המקום, שי שלום ביטון.

חמישי, 17.6, 17:00־20:00 | שבת, 19.6, 12:00־17:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. קוצ'ינטה

שדרות הר ציון 104, קריית המלאכה.

הזדמנות להתוודע לקולקטיב הפליטות האפריקאיות הפועל בחלל תעשייתי, אשר תוכנן על ידי האדריכל יצחק רפפורט בשנות ה־60 כמתחם תעסוקה לבתי מלאכה, ומאכלס כיום בעיקר אמנים ומעצבים. בביקור שיכלול טקס קפה אריתריאי, מעגל סריגה ושיחה יספרו הנשים על הקולקטיב המאפשר להן להתפרנס מסריגת סלים, מלימוד שיעורי קרושה ומתפירת מוצרי טקסטיל מבדים אפריקאיים מרהיבים, ומשמש להן ולילדיהן גם כמרכז קהילתי וכמקור תמיכה. המפגשים יתחילו בכל שעה עגולה. מפגש אחרון בחמישי ב־17:00 ובשישי ב־15:00.

חמישי, 17.6, 10:00־18:00 | שישי, 18.6, 10:00־16:00  | שבת, 19.6, 10:00־18:00.

מפגשים על בסיס מקום פנוי. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. עצים ושירה

נקודת מפגש: גינת שפירא ברחוב בעל העקידה.

המשוררת יפעת גדות והשתלן צביקי פילו מ"חורשים משתלה של עצים" יובילו את הסיור שיעסוק בחשיבותם של העצים בעיר. הסיור יציג את הסיבות הטכניות לשילוב עצים בסביבת המגורים שלנו, ודרך השירים ינסה להבין את הקשר הרגשי בין האדם והעץ. הסיור יתחיל בעצי פיקוס גדול עלים בגינת שפירא, ימשיך לשקמים בגינת סטרנסקי, ומשם – לאלונים, לעץ התות ולעצי האלה האטלנטית בפארק החורשות, ויסתיים בעצי האראוקריה קנינגהם הנדירים שבשדרות הר ציון.

חמישי, 17.6, 16:30 | שישי, 18.6, 16:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. גני שפירא

רחוב דה מודינה 17־19.

אדריכלים: אורית מילבואר־אייל אדריכלים; אדריכלית אחראית: שי נעים. 2014.

האדריכלית אורית מילבואר־אייל, שזכתה בפרס רוקח על תכנון פרויקט זה – תציג בסיוריה את פרויקט גני שפירא – הפרויקט הראשון של דיור בר השגה שיזמה עיריית תל־אביב-יפו ואוכלס ב-2014. הפרויקט כולל 69 יחידות דיור בגודל ממוצע של 80 מ"ר הבנויות בשלושה מבנים ומנסה להעניק פרשנות עדכנית לשיכון ציבורי בישראל ולשמש מנוף להתחדשות העירונית של השכונה.

חמישי, 17.6, 17:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית תפילה לזכר יהודי סלוניקי

רחוב מקור חיים 47, שכונת שפירא.

בית כנסת שנבנה בשנות ה-50 על ידי הקהילה הסלוניקאית במגרש בו עמד הצריף ששימש אותו במקור ומכונה גם בית הכנסת הקומוניסטי בשל האיסור על גביית כספים ומכירת מצוות החל בו. במפגשים יספרו נציגי בית הכנסת את סיפור הקהילה הסלוניקאית בתל אביב.

חמישי, 17.6, 17:00-14:00.

בית פתוח ומפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. שכונה לדוגמה

נקודת מפגש: מסילת ישרים 92, שכונת שפירא.

מרגרט בן חמו, תושבת שכונת שפירא ופעילה חברתית, תוביל את הסיור שיציג את אחת השכונות הדינמיות בעיר, מנקודת מבטה של תושבת ותיקה ומעורבת. הסיור יעבור ברחבי שכונת שפירא ויציג את אופייה, תושביה, היחסים בין הקהילות השונות, מקומו של המרכז הקהילתי בחיבור ביניהן, וכן יתייחס להתחדשות העירונית שעוברת על השכונה ולתשתיות המשתנות בה.

שישי, 18.6, 10:30.

סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. התחייה 14

נקודת מפגש: רחוב התחייה 14, על המדרכה מול הכניסה לאצטדיון בלומפילד.

אדריכל: ש' מוהליבר, 1962.

סיור עם האדריכלים ערן מאירסון ואבישי קימלדורף, במבנה שבחזיתותיו עשרות דלתות כחולות, כל אחת מהן מובילה לעולם עשיר של מלאכות, מסחר ותעשייה. בסיור יוצגו השימושים המגוונים המתקיימים במבנה זה לצד זה ומבטאים בין היתר את תהליך השתנותו של האזור במרוצת השנים, ותידון ה"כוורת" האופיינית לסוג זה של מבנים, שבה לוקחים חלק בעלי מלאכה, אמנים ומעצבים, וחשיבותה לחוסנה של העיר. בסיור יוצגו גם תוכניות הפיתוח העתידיות לאזור והחשיבה המלווה אותן על אודות שימור אופי המקום, גם לנוכח תהליכי ההתחדשות.

משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 17.6, 15:30.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־35 משתתפים.

 

  1. הביארה ברחוב הרצל

רחוב הרצל 138.

יזמי הפרויקט: קבוצת יובלים, לני גרופ, CITY BOY; ניהול הפרויקט: קבוצת יובלים; אדריכל ראשי: אילן פיבקו אדריכלים; אדריכל שימור: נאור מימר אדריכלות ושימור בע"מ; קבלן ראשי מבני מגורים: חברת עץ השקד יזמות וביצוע נדל"ן; קבלן: אבנר גלעד שימור ושחזור מבנים בע"מ.

סיור עם האדריכל נאור מימר, האחראי על שימורו ועל שחזורו של מבנה בית הבאר (ביארה) שהוקם בשלהי המאה ה־17 כחלק ממתחם של בתי באר אשר כלל מבנים חקלאיים, בריכות אגירה, אנטיליה ומחסנים.

בית הבאר נבנה על תוואי דרך היסטורית ראשית שלימים הוסבה למקטע הדרומי של רחוב הרצל וחיברה את אזור אחוזת בית המתפתח אל הפרדסים והשכונות החקלאיות – הסכנאות (שכונות הפועלים המצריים הקטנות) של מזרח יפו.

בראשית המאה ה־20 הוסבו רבים מבתי הבאר לבתי קיט ששימשו את בעלי הקרקעות, ובהמשך, בעקבות שינוים כלכליים ומדיניים, הפכו לבתי הקבע שלהם. בית הבאר בהרצל שהוסב גם הוא באותם ימים לבית פאר כלל שלושה מפלסים: קומת קרקע משלב הבנייה הראשון ובה הבאר וכן בריכות אגירה וּויסות מאבני כורכר, ומעליה שני מפלסי מגורים מפוארים המתהדרים בציור קיר מרהיבים, מרצפות צבעוניות, פתחים גבוהים ומחיצת עץ בעלת חמש קשתות. לאחר 1948 הוסבו חלליו לשימושים תעשייתיים.

בחורף 2019 קרס האגף הצפוןמזרחי של המבנה ונהרס כליל.

בסיור יוצגו חללי המבנה ויתוארו שלבי בנייתו והתפתחות שיטות הבנייה אשר משולבות בו ויוצגו פרטי הבנייה המקוריים שנותרו על כנם.

ההשתתפות בסיור מותנית בחבישת קסדה (שתסופק באתר), כניסה בנעליים סגורות וחתימה על טופס ויתור תביעה.

שישי, 18.6, 10:30 ו־11:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־20 משתתפים בסיור.

 

  1. האצטדיון המחודש

נקודת מפגש: בכניסה לאצטדיון בלומפילד מרחוב התקומה 7, שער 1 (VIP).

אדריכלים: מנספלד־קהת אדריכלים, 2019.

רשות הספורט העירונית בשיתוף חברת היכלי הספורט מזמינות לסיור באצטדיון הכדורגל הגדול בעיר שעבר לפני כשנתיים שיפוץ והרחבה. בסיור יוצגו השינויים שנעשו במבנה כדי להופכו לאצטדיון מודרני (המותאם גם למופעים המוניים), הבנוי על פי תקנות אופ"א ומכיל 29 אלף מקומות ישיבה, וכן ההחלטות שהתקבלו כדי לשמר בו את רוח האצטדיון הישן, כגון שמירת אחדים מהשערים הנוסטלגיים והישיבה האליפטית ביציעים סביב המגרש.

הסיור יכלול הצצה לחדרי האירוח הפרטיים, ללובי השחקנים, לחדרי ההלבשה וחדרי השופטים, לכר הדשא ולקומות הטלויזיה ובקרת השליטה. הסיור בהדרכת האדריכלית יולי ויטנברג ממשרד מנספלד־קהת ומאור בנימיני, מנכ"ל היכלי הספורט.

חמישי, 17.6, 15:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית הבאר של משפחת אלסעיד

רחוב סלמה 48 פינת בן עטר.

סיור עם אדריכל נאור מימר המתכנן את שימורו והסבתו של הבית – אחד מבתי הבאר המרהיבים שנותרו על כנם, הנמצא בלב אזור התעשייה ובתי המלאכה של דרום תל אביב. המבנה המרשים, שנותר ללא פגע במשך כ־200 שנה כבית באר-ארמון, הוא מן המפוארים ששרדו מתקופת שגשוגם של הפרדסים והנמל ביפו.

גרעין המבנה מתוארך לתחילת המאה ה־19 ושימש כבית אחוזתה של משפחת אלסעיד – מהמשפחות החשובות והמשפיעות ביפו. אחד מראשיה היה עאסם בק אלסעיד, ראש עיריית יפו ב־1919־1938 אשר הביא לפיתוחה של יפו ועמד בקשרי רעות ושיתוף פעולה עם מקימיהן של אחוזת בית ותל אביב.

בסיור יוצגו המבנה המרשים המעוטר בציורי קיר ותקרות עץ ומרצפות מצוירות, וכן הארכיטקטורה המיוחדת של הבית, האבולוציה שלו מבית פרדס לארמון ושימושיו העתידיים.

חמישי, 17.6, 14:30. משך הסיור כ־45 דקות.

סיור ל־50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

  1. מרחבי המבוכה הפוסט טראומטיים באבו כביר

נקודת מפגש: רחוב הרצל פינת רחוב סלמה.

האזור הנקרא אבו כביר כולל בתוכו אתרים רבים ונפרדים זה מזה. בעבר היה כולו נטוע פרדסים וביניהם היו בתי באר וסכנאות (שכונות של פועלי הפרדסים שבאו ממצריים) – האלמנטים הבנויים היחידים במרחב הירוק. הסיור עם אדריכל אמנון בר אור יבקר בשרידי סכנאת ארנייה, סכנאת חמד, סכנאת אבו כביר וא-טורק (סביל); וכן בשרידי בתי באר מפוארים אחדים ובפארק החורשות המשקף היטב את מרחבי המבוכה.

שישי, 18.6, 10:00­־13:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

למאמר של אדריכל אמנון בר אור בנושא במגזין מארב:

http://maarav.org.il/2021/04/29/%D7%90%D7%A8%D7%9B%D7%99%D7%A4%D7%9C%D7%92-%D7%94%D7%9E%D7%91%D7%95%D7%9B%D7%94-%D7%9E%D7%97%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%A2%D7%9C-%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%A8-%D7%91%D7%90%D7%91%E2%80%8E%D7%95/

 

  1. בתה (הבית שלנו באמהרית)

רחוב אברבנאל 52, פלורנטין.

בואו להכיר את המרכז לתרבות ומורשת אתיופיות שפתחו פנטה פרדה ואשגר אררו בשכונת פלורנטין, ולשמוע על הבית האתיופי הפיזי והתרבותי.

הדרכות יתקיימו בכל שעה עגולה. הדרכה אחרונה ב־15:00.

שישי, 18.6, 11:00־16:00; שבת, 19.6, 11:00־16:00.

בית פתוח ומפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

COM-UNITY .20

שדרות וושינגטון 20, פלורנטין.

אדריכל שיפוץ הבניין: גל-פלג אדריכלים, 2018.

הזדמנות להתוודע לצורת המגורים השיתופית המיושמת בבניין ותיק בפלורנטין שעבר שיפוץ מקיף. במפגשים תוצג התפיסה המבוססת על רעיון חללי העבודה המשותפים המאפשרת לדיירים לשכור יחידות דיור (בגדלים שונים), ובכך להצטרף לקהילת COM-UNITY וליהנות מהתשתיות המשותפות בבניין, הכוללות סלון אירוח גדול, חצר, בר, חדר כושר, חדר יוגה וחדרי טיפולים, וכן מאירועים חברתיים ותרבותיים המתקיימים בו (חלקם פתוחים לכלל הציבור).

שישי, 18.6, 15:30, 16:30 ו־17:30 | שבת, 19.6, 15:30, 16:30 ו־17:30.

6 סיורים ל־18 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם. 

לאתר:

https://com-unity.co.il/

 

  1. 4.4 מטרים של בטון חשוף

רחוב פרנקל 76.

אדריכלים: אורי שלום, מאור בורמד, סטבילי סטודיו, 2020.

סיור בבניין חדש בשכונת פלורנטין, שרוחבו 4.4 מטרים בלבד והוא בנוי כולו מבטון חשוף. בסיור יציג האדריכל אורי שלום את אתגרי התכנון למבנים חדשים בחלקות המקוריות הצרות של שכונת פלורנטין, וכן את הפרשנות האדריכלית לנתוני השטח הקיימים כפי שיושמה בבניין. הסיור יכלול כניסה לחדר המדרגות ולדירה בבניין.

שישי, 18.6, 16:30 ו־17:15 שבת, 19.6, 16:30 ו־17:15.

4 סיורים ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. משוק לגינה

נקודת מפגש: צ'לנוב 22, בגינה.

אדריכלות נוף: משרד תמא תכנון מרחב אורבני. צוות תכנון: אדריכליות ליטל סמוק ואפרת ורטש כהן, 2020.

סיור עם אדריכלית אפרת ורטש כהן במרחב הציבורי החדש בפרויקט שוק העלייה – פרויקט המגורים (ישר אדריכלים, 2020) אשר נבנה במקום השוק המודרני הראשון של תל אביב שהוקם ב־1938. בסיור יוצגו הרעיון התכנוני של המרחב אשר יצר אתנחתא עירונית פיזית וּויזואלית עבור עוברי אורח ומשתמשי המתחם והמסחר הסמוכים, וכן העבודה הטכנית המורכבת שנדרשה להקמת הגינה מעל חניון תת קרקעי.

חמישי, 17.6, 9:00 ו־10:00.

שני סיורים מוגבלים ל־25 משתתפים ברישום מוקדם.

לאתר של תמא:

https://www.temaland.com/

 

  1. סיפורה של שכונת נווה שאנן

נקודת מפגש: רחוב לבנדה 23.

סיור עם מורת הדרך זיוה מגד שיתבונן בשכונת נווה שאנן דרך משקפיים היסטוריים ואקטואליים ויתייחס לסיבות להקמת השכונה ולשאלות כיצד הפכה שכונת הגנים לחצר האחורית של המדינה, ומה צופן לה העתיד. במהלך הסיור יסופרו גם קורותיהם של אישים שפעלו בשכונה ואירועים שהתרחשו בה.

שבת, 19.6, 9:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור ברישום, מוגבל ל־25 משתתפים.

 

  1. בית כנסת הר סיני

רחוב עקיבא אייגר 23, נווה שאנן.

הצצה לבית הכנסת השוכן בקומת הקרקע של מבנה ששימש מאז אמצע המאה ה-20 כבית אולפנה לבנות, ובו התחנכו שמנה וסלתה של תל אביב. בשנות ה-90 ננטש הבית ובהמשך שופץ על ידי נציגי בית הכנסת הגיאורגי הר סיני שעבר אליו. בהדרכות יספר עו"ד יוסי זויטיא, על תולדות הבית ועל הקהילה המתפללת בו.

הכניסה בלבוש הולם.

חמישי, 17.6, 21:00-18:00. הדרכות ב-18:00, 19:00 וב-20:00; שישי, 18.6 13:00-9:00. הדרכות ב-10:00, 11:00 ו-12:00.

בית פתוח והדרכות פתוחות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. פין 1

נקודת מפגש: בכניסה לבניין ברחוב פין 1 פינת רחוב סלומון.

אדריכלים: HQ ארכיטקטים, 2021.

הצצה לבניין הידוע לשמצה בשכונת נווה שאנן, שהפך למתחם דירות ייחודי ומדגים את ההתחדשות העוברת על השכונה בימים אלה. בסיורים עם אדריכל ארז אלה ומתן ספיר, מתכנני המבנה, יוצגו הרעיון התכנוני של הבניין המאתגר את טיפולוגיית המגרש התל אביבי הטיפוסי – במקום בניין וסביבו חצר, הוא מתוכנן כבניין ובתוכו חצר.

החצר, נקודת הפוקוס של המתחם, נצבעה באדום בוהק, ומעליה מרפסות המבנה מעוצבות כגל אורגני המנוגד לחיצוניות הריבועית של המבנה – ניגוד מפתיע המתגלה רק כאשר נכנסים למתחם.

חמישי, 17.6, 18:00 ו־18:30 | שבת, 19.6, 17:00 ו-17:30.

4 סיורים ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. אשכול גנים נווה שאנן

רחוב לישנסקי 5, נווה שאנן.

אדריכלים: פלסנר אדריכלים, 2018.

סיור עם מנהלת האשכול ברברה אנדרס ועם האדריכלית מאיה פלסנר, במבנה המשמש כאשכול של תשעה גנים ומשרת ילדים חסרי מעמד המתגוררים בשכונה. בסיור יוצגו תפיסת התכנון של הפרויקט, שתוכנן כמבנה אחד הכולל שתי קומות וגג כדי להותיר כמה שיותר שטחים פתוחים סביבו, וכן החשיבה שהוקדשה לחוויית הילדים בחלל ונקודות המבט (מגובה ילד) המגוונות ששולבו בו, המאפשרות מבטים החוצה לכיוון הגינות ופנימה – לחלל המרכזי.

בסיור יוצגו גם התפיסה החינוכית הפלורליסטית של הגן שבו לומדים ילדים בני לאומים שונים וכיצד מקבלות התרבויות השונות ביטוי.

הסיור יסתיים על הגג במפגש עם אמנון האן, מנהל עמותת הסיסים וממייסדיה, שיציג את פרויקט תאי הקינון של הסיסים שהותקנו על גג המבנה בסיוע עיריית תל־אביב-יפו, במטרה לספק מענה למחסור החמור באתרי קינון של סיסים באזור. בכמה מתאי הקינון הותקנו מצלמות מעקב המאפשרות צפייה בסיסים המקננים בזמן אמת, לשמחת ילדי הגן והמבקרים ולטובת מחקר והצלת גוזלים.

שישי, 18.6, 13:00 ו-13:45.

2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל־25 משתתפים.

לאתר משרד פלסנר אדריכלים:

https://www.plesnerarchitects.com/

לשידור החי מתאי הסיסים שעל גג האשכול:

https://www.youtube.com/watch?v=G0nerUZHz5M

 

  1. בין חזון למציאות: במלאות מאה שנה לנווה שאנן

נקודת מפגש: רחוב נווה שאנן 1 פינת סלומון, בכניסה למדרחוב.

סיור עם אדריכלית רינת מילוא ממחלקת השימור של עיריית תל־אביב-יפו, בנווה שאנן – אחת השכונות העבריות הראשונות שהוקמו מחוץ ליפו. נווה שאנן נוסדה לפני מאה שנים בעקבות החזון להקמת שכונת מגורים כפרית. במהלך הסיור יידונו הגורמים הממסדיים, התכנוניים, החברתיים והכלכליים אשר יצרו את הפער בין החזון למציאות.

חמישי 17.6, 16:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־40 משתתפים.

 

  1. גינה קהילתית הגר"א

נקודת מפגש: רחוב הגר"א 28, קומה 2, בגינה.

סיור בגינה החקלאית של הגר"א – נקודת אור ושותפות קהילתית בשכונה המתוחזקת על ידי מתנדבים ומשמשת כמקום בטוח ויצרני עבור תושבי השכונה וכאתר ללמידה, למפגש ולפנאי. הסיורים בהדרכת יעל צור, רכזת קיימות במרכז הקהילתי הגר"א.

חמישי, 17.6, 19:00 ו־19:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. עיר מקלט

נקודת מפגש: רחוב נווה שאנן 57, במדרחוב.

סיור עם סולומון גברמאריים, מבקש מקלט מאריתריאה, שיפתח צוהר לחייהם של מבקשי המקלט בדרום תל אביב. בסיור יספר את סיפורו האישי, כיצד הגיע לישראל ולמה דווקא לדרום תל אביב. הסיור יבקר בכמה מוסדות שהקימה קהילת מבקשי המקלט בדרום תל אביב, בהם מרכז ההנהגה הסודנית.

חמישי, 17.6, 16:30; שישי, 18.6, 13:30.

2 סיורים מוגבלים ל־25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

  1. שכונת "המרכז המסחרי"

נקודת מפגש: רחוב לוינסקי פינת רחוב המשביר.

שכונת "המרכז המסחרי" (בימינו חלק משכונת פלורנטין) הוקמה בשנות ה־20 של המאה הקודמת, מתוך תפיסה תכנונית שלפיה יש להוציא את המסחר משכונות המגורים של העיר החדשה. השכונה המסחרית הוקמה על כן בגבולה הדרומי של תל אביב עם העיר יפו ופעלה כמעין קניון פתוח. בסיור שיובילו אדריכל מישה דנילוב מאגף תכנון עיר וטל דיין – מנהלת קשרי קהילת עסקים בעיריית תל־אביב-יפו – ייבחנו אופייה התפקודי והאדריכלי של השכונה ויסופר סיפור התפתחותה. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 17.6, 16:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־30 משתתפים.

 

  1. בעקבות עבודות הברזל, הנפחות והמסגרות בפלורנטין

נקודת מפגש: רחוב לוינסקי 18 פינת רחוב כפר גלעדי 13.

אפולו לגיסמו – נפח, משמר, משחזר וחוקר תולדות עבודות הברזל והפלדה בתל אביב – יוביל את הסיור שיתמקד ב"ברזלים של פלורנטין". בסיור ייחשפו עבודות הברזל הייחודיות לשכונה, איכויות הנפחות המתועשת של שנות ה־20, המסגרות של שנות ה־40, והביטויים שלהן בסגנונות האדריכלות השונים בשכונה.

שבת, 19.6, 10:00. משך הסיור כשעתיים וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר: http://blacksmith.co.il/

 

 

  1. בית השגריר הצרפתי

רחוב טולוז 1, עג'מי, יפו.

אדריכל: יצחק רפפורט, 1936.

ביקור בחללים הציבוריים של אחד הבתים המיוחדים בעיר – וילה רחבת ידיים בסגנון הבינלאומי שנבנתה בשנות ה־30 עבור מוחמד עבד אל־רחים (אבו חסן), מנכבדי יפו בתחילת המאה ה־20. הווילה תוכננה על ידי האדריכל יצחק רפפורט, ידידו של אבו חסן, בסגנון הבינלאומי, תוך התחשבות בסגנון החיים המוסלמי של המשפחה. ברוח התקופה מעוצבת הווילה באופן טוטלי כיצירה שלמה ומוקפדת עד פרטי הריהוט והגמר. בבית נשמרו עד היום אלמנטים מקוריים בסגנון אר־דקו, פריטי נגרות אומן ואלמנטים אדריכליים תקופתיים נוספים כגון מעקה המדרגות. את קירותיו מעטרות יצירות אמנות צרפתית עכשווית.

את הסיורים יובילו לסירוגין אדריכל עודד רפפורט, בנו של אדריכל יצחק רפפורט, מתכנן הבית, ומדריכת הטיולים, הגברת פול רקובר.

הכניסה לבית בקבוצות של 20 מבקרים בכל 30 דקות. הכניסה לבית מותנית בהצגת תו ירוק.

שישי, 18.6, 10:30־14:00.סיור אחרון יצא ב־14:00.

סיורים ל־20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של פול רקובר:

https://www.facebook.com/paule.rakower

 

  1. מרכז פרס לשלום ולחדשנות

רחוב קדם 132, על שפת הים ביפו.

אדריכל: מסימיליאנו פוקסס; אדריכל ישראלי: יואב מסר אדריכלים, 2009.

הרצאה מפי אדריכל יואב מסר על אחד הבניינים המעניינים שנבנו על חוף ימה של יפו. הזדמנות להתרשם מהמבנה המיוחד ולשמוע על התפיסה האדריכלית שמאחוריו ועל תהליך בנייתו.

בתום ההרצאה יתקיימו סיורים בהדרכת צוות המרכז שיכללו הצצה אל מאחורי הקלעים של חייו של שמעון פרס ועבודתו למען השלום, וכן חשיפה של פריטים מימי קום המדינה מארכיונו הפרטי של פרס, הנמצא במקום.

שישי, 18.6, 12:30.

הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מקודם.

 

  1. 100 שנים של אדריכלות ביפו

נקודת מפגש: רחוב קדם 130, יפו.

סיור עם פול רקובר שתסקור את סגנונות הבנייה ביפו, מהבנייה של שלהי התקופה העות'מאנית, דרך תקופת המנדט הבריטי, המודרניזם של שנות הקמת המדינה והפתרונות האדריכליים שיושמו בבניית שיכונים לכמויות הגדולות של העולים והפליטים, ועד לסגנונות הבנייה האופייניים לסוף המאה ה-20.

הסיור באדיבות מנהלת עיר עולם ותיירות של עיריית תל אביב-יפו.

חמישי, 17.6, 18:30.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל- 30 משתתפים.

 

  1. הבית של דוריס

רחוב מאור עיניים 11, עג'מי, יפו.

עיצוב פנים: סאמו חיפאווי, 2021.

הזדמנות להכיר את הבית היפואי המארח של דוריס חיפאווי. בבית שעובר במשפחת אנטון זה דורות, והוא הוילה הראשונה בעג'מי שנבנתה בקומות, מקיימת דוריס מפגשים וטעימות קפה (של קפה אנטון היפואי המפורסם, הקיים מאז 1888).

הביקור בבית בקבוצות של 25 משתתפים בכל חצי שעה יכלול הסבר קצר על תולדותיו ועל הפעילות במקום.

חמישי, 17.6, 15:00־18:00 | שישי, 18.6, 10:30־14:00 | שבת, 19.6, 10:00־13:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר:

https://www.jaffastoriesandcoffee.com/

 

  1. חייבים לדבר על זה

נקודת מפגש: רחוב הדודאים 3, עג'מי.

סיור עם רמזי אבו ת'אלם, יו"ר ועד שכונת עג'מי, שיעבור בין שלושה בתים בעג'מי ויציג את עמדת ועד שכונת עג'מי בנושא הבוער של הג'נטריפיקציה הכלכלית ופינוי בתי עמידר.

חמישי, 17.6, 15:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־25 משתתפים.

 

  1. הארמונות של עג'מי

נקודת מפגש: רחוב יפת 106 פינת רחוב החרוב 48.

אדריכלית דנה סוקולצקי, ממשרד שגב סוקולצקי אדריכלים – שהכינו את תיק התיעוד למבנים שברחוב החרוב 16, 44, ו־48 – תוביל את הסיור שיעבור ביניהם, יספר את תולדותיהם ויציג את מאפייניהם האדריכליים. בחלקו השני של הסיור יתקיים בין השאר ביקור בבית אלפונס ואלפרד רוק (החרוב 16) – מבנה בסגנון עותמ'אני מ־1909, בעל חלל מרכזי (ליוואן) וחלוקה סימטרית לאגפים צדדיים – שנבנה על ידי המשפחה הערבית נוצרית שהחזיקה פרדסים גדולים ביפו. שיקום ושימור המבנה תוכנן ב־2016 על ידי משרד גריל אופנהיים אדריכלים, והוא משמש כמבנה ציבור.

חמישי, 17.6, 17:45 | שישי, 18.6, 9:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־30 משתתפים בסיור.

 

  1. תהליכים אורבניים בעג'מי המיתולוגית

נקודת מפגש: רחוב יפת 55, ברחבת העפר.

ויסאם סולימאן – מורה דרך, חוקר תולדות יפו ותושב עג'מי – יוביל סיור שיתחקה אחר התהליכים האורבניים והחברתיים שהתרחשו בשכונה שנחשבה בעבר למפוארת שבשכונות הערביות ביפו. כיום הרכב אוכלוסייתה נמצא בעיצומו של תהליך שינוי, המעורר מתחים ומאבקים על זהות, צביון ובעלות.

הסיור מעגלי ויסתיים בנקודת ההתחלה. הוא כולל הליכה של כשני קילומטרים בשכונת עג'מי.

שישי, 18.6, 11:00; שבת, 19.6, 11:00. משך הסיור כשעה וחצי.

2 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בוסתן בני אברהם

רחוב ציונה תג'ר 19, יפו.

מפגש עם שיח׳ איהאב בלחה ועם אורה בלחה – מייסדי עמותת בוסתן בני אברהם. במפגש יציגו השניים מודל לחיים משותפים וחינוך לשלום שמקדמת העמותה – מיזם חינוכי-חברתי וקהילתי, פורץ דרך, תחת השם Human First Education, הפועל להמסת גבולות והסרת מחסומי הפחד והבורות בין אנשים, חברות וקהילות. הם גם יספרו את סיפורם האישי – הוא ערבי מוסלמי מיפו והיא מורה למחול יהודייה מהגליל – כיצד נפגשו וכיצד הקימו גן ילדים לכל העמים והדתות ברוח חינוך ולדורף.

המפגש יכלול גם סיור במתחם המעוצב על פי רוח החינוך האנתרופוסופי, ובו עצי פרי ועץ זית בן 500 שנה.

חמישי, 17.6, 18:00. משך המפגש כשעה וחצי.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הקוד האורבני של עג'מי

נקודת מפגש: רחוב ציונה תג'ר 1 פינת רחוב יפת 65.

מהו הקוד האורבני של שכונת עג'מי? האם אפשר לאתר בתחום השכונה מאפיינים ואלמנטים שיכולים ללמד אותנו על אודותיה? סיור עם אדריכל עומרי זילכה בעקבות עבודת מחקר שכתב כסטודנט בתואר השני לעיצוב אורבני בבצלאל (בשיתוף איילת וזאנה וחן פררה), שהתמקדה בעג'מי ובאלמנטים השונים במרחבה, אשר דרכם אפשר לזהות את "קוד המקום" ולהבין את הסוגיות והאתגרים שאִתם מתמודדת השכונה. זילכה הוא אדריכל פעיל, מרצה בטכניון וכותב את הבלוג פינת רחוב.

חמישי, 17.6, 17:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־30 משתתפים.

לבלוג פינת רחוב:

https://www.pinat.co.il/

 

  1. מתחם הבית הסקוטי ובית החולים האנגלי

רחוב יפת 52, יפו.

יזם: חברת ווי בוקס (Ybox) נדל"ן; ניהול פרויקט: מוטי קרמר; אדריכל ראשי: גל מרום אדריכלים; אדריכל שימור: נאור מימר אדריכלות ושימור; מהנדס: שפר רונן מהנדסים; אדריכלות נוף: טל קציר. פרויקט בתכנון.

סיור עם אדריכל נאור מימר המתכנן את שימורו מתחם בית החולים האנגלי – בית חולים מיסיונרי שהוקם על ידי החברה הנוצרית המיסיונרית (CMS) בשנת 1886.

המתחם כולל שלושה מבנים עיקריים מרהיבים. אחד מהם הוא בית הבאר המקורי שבו החלה פעילות בית החולים באמצע המאה ה־19. השניים האחרים הם מבני בית חולים הבנויים על פי טיפולוגיה שאפיינה בתי חולים באנגליה, וסביבם מבני שירות אשר הוקמו בתקופות שונות.

המתחם מוקף חומות אבן מקוריות ומהווה מעין "גן סגור" המופרד מסביבתו העירונית.

בית החולים פעל עד קום המדינה ולאחר 1948 שימש כבית ספר עברי לבנות, אכסניית צליינים של הכנסייה הסקוטית (שנות ה־50), אולם שמחות (שנות ה־70), גלריות לאמנות ועוד.

בסיור יוצגו שלושת המבנים המרכזיים, האבולוציה שלהם בהיבט ההיסטורי ומבחינת התפתחות שיטות הבנייה שיושמו בהם, הארכיטקטורה המיוחדת שלהם ופרטי הבנייה שנותרו על כנם.

שישי, 18.6, 14:00 ו־15:00. משך הסיורים כ־50 דקות.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. אדריכלות בשביל הטוב

בית האדריכל, המגדלור 15, יפו.

עד כמה יכולה האדריכלות לחזק ולהעמיק את השותפות העולמית לפיתוח בר קיימא, מתוך דאגה לזולת וסיפוק צורכי המוחלשים, גם באזורי אסון? התערוכה – בהשראת חזונו של האדריכל יובל אמיר שהיה מחולצי האדריכלות בת קיימא בישראל שנועדה לסייע לקהילות מוחלשות ולהעצימן – מציגה פרויקטים שונים שתוכננו על מנת להיטיב.

בשישי ב- 13:00 יתקיימו במקום שתי הרצאות:

סיוע הומניטרי באסונות: מה נשאר אחרינו כשההתלהבות מסתיימת?

הרצאתו של פרופ' מיכאל (מייק) אלקן מבית הספר לרפואה בינלאומית באוניברסיטת בן גוריון תתאר שתי משלחות רופאים בתגובה לאסונות טבע: רעידת האדמה באזור בוג' בהודו והתפרצות הר הגעש בגומה, קונגו קינשסה. בהרצאה יספר אלקן על נתוני הפתיחה שלשתי המשלחות, הקשרים במקום האסון, הפעולות שנדרשו מצוותי הסיוע והתוצאות שהיו שונות מאוד מהמצופה בפעולת סיוע.

אדם – אדמה – בית – קהילה

הרצאה מפי אמנית האדמה דפנה ילון שתתאר מסע יצירתי מתמשך עם האדמה כחומר גלם וכמהות חיים.

משך ההרצאות כחצי שעה כל אחת. מומלץ לבקר קודם בתערוכה בה מוקרן סרטה של ילון "הקוביה הלבנה".

הכניסה לתערוכה מוגבלת ל־15 מבקרים בכל רגע נתון.

חמישי, 17.6, 15:00־18:00 | שישי, 18.6, 11:00־14:00.

תערוכה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. עג'מי לפניי ולפנים

נקודת מפגש: מחסן 1, נמל יפו, בחזית מסעדת הדייגים.

שכונת עג'מי היא מהשכונות המורכבות בעיר. במשך ההיסטוריה חיו בה בני שלוש הדתות, ובה נבנו מהמפוארים שבבתי יפו. הסיור עם מורת הדרך צילה גרא יעבור בין בתיה המפוארים ובין אלה המטים ליפול, ויבחן כיצד הפכה השכונה המפוארת לשולית ומהם התהליכים שעוברים עליה בעשורים האחרונים.

במהלך השיטוט בין סמטאותיה של עג'מי יסופרו קורותיהם של המארונים, הצרפתים והאנגלים שהגיעו אליה, סיפורם של גבעת אנדרומדה, של הר הזבל שהפך למדרון יפו ועוד. הסיור יסתיים באזור חניון הנמל.

שישי, 18.6, 16:00־19:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־35 משתתפים.

לעמוד הפייסבוק של צילה גרא:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100012259111364

 

  1. מצודת הנמל

נקודת מפגש: על הרציף מתחת למגדלור, נמל יפו.

סיור עם האדריכל וההיסטוריון שמואל גילר, המומחה לתולדות יפו, במקום שבו ניצבה המצודה שהגנה על נמל יפו מדרום והתפרקה מגלי הים. הסיור יעבור בין שרידיה ויוצגו בו צילומים שתיעדו את מהלך התפרקותה. בסיור יסופר גם סיפורו של מגדלור נמל יפו שניצב עד היום בחצר העליונה של המצודה.

שבת, 19.6, 9:30. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור מוגבל ל־60 משתתפים ברישום מוקדם.

 

  1. בין הנמל לבין השוק

נקודת מפגש: רחוב לואי פסטר 5 (ליד הפסל של הלויתן של אילנה גור). לא נגיש.

סיור עם יעלה אקשטיין, מורת דרך ומדריכה אורבנית, שיציף את העושר התרבותי של יפו כפי שהוא בא לידי ביטוי בסביבה הבנויה שלה: מה תפקידו של הנמל בסיפור התפתחותה, מיהם האנשים והכוחות שהניעו אותה ומשפיעים עליה עד היום, מדוע במרכז העיר העתיקה ישנו פארק ולא קסבה, מה ההבדל בין השוק היווני לשוק הפשפשים, ועוד. הסיור כולל עלייה במדרגות. משך הסיור כשעתיים.

הסיור באדיבות מנהלת עיר עולם ותיירות של עיריית תל אביב-יפו.

שבת, 19.6, 18:30.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל- 30 משתתפים.

 

  1. יפו של עגנון ואלתרמן

נקודת מפגש: הטרמינל המנדטורי (בית המכס) שבצפון נמל יפו.

שיטוט עירוני ביפו בעקבות שניים מגדולי הכותבים העבריים בעת החדשה – נתן אלתרמן וש"י עגנון – שתיעדו ביצירותיהם את רוח הזמן והמקום ושיצירתם מעניקה מבט מקיף על חיי היישוב העברי בארץ בתחילת המאה ה־20.

ברומן "תמול שלשום" מתאר עגנון בהרחבה את יפו ואת תל אביב על רקע העלייה השנייה ואת ההבדלים הפיזיים והסימבוליים בין שתיהן ובין ירושלים. אלתרמן, מגדולי המשוררים העבריים, העמיד את תל אביב ואת יפו במרכז רבים משיריו.

את הסיורים יובילו האדריכל שחר פוני ומיכל הלוי־בר משימור יפו ברשות העתיקות.

מומלץ לקרוא את הספר "תמול שלשום" ואת שירי אלתרמן, רגעים, כרכים א' ו־ב'.

חמישי, 17.6, 19:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־50 משתתפים.

 

  1. יפו על פי סצ'קו

נקודת מפגש: כיכר קדומים, יפו העתיקה.

סעדיה (סצ'קו) מנדל שנפטר לפני כארבע שנים היה אדריכל פעיל ופורה, פרופסור לאדריכלות (ראש המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל ובאוניברסיטת אריאל), יושב ראש הוועד המנהל של המועצה לשימור אתרי מורשת, ממובילי תחום השימור בארץ ודמות ססגונית, חריפה ופורצת דרך.

בסיור שיוקדש לזכרו, יציגו אדר' יריב מנדל בנו ותמר טוכלר, סמנכ"לית המועצה ומנהלת מחוז תל אביב  במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, את פרויקט שיקומה ושימורה של יפו העתיקה שהיה שותף לו עם האדריכלים אורה ויעקב יער ואליעזר פרנקל.

הסיור יעבור בסמטאות יפו העתיקה, יסקור את תפיסת השימור שיושמה בה ויחשוף סיפורים מאחורי הקלעים על הצלתה ושימורה.

חמישי, 17.6, 17:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. א-סראיה אל־ענתיקה

נקודת מפגש: רחבת מוזיאון יפו, טיילת מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה.

מוזיאון יפו לעתיקות שוכן באגפים המערבי והדרומי של מכלול מבנים אשר שימש עד 1897 את מושל העיר העות'מאני ואת פקידיו ומוכר בשם – "א־סראיה אל־ענתיקה" (السرايا العتيقة) – בית הממשל הישן. בסיורים עם מיכל הלוי־בר, אחראית שימור יפו ברשות העתיקות, ועם האמן צחי נבו, יוצגו סיפורו של המבנה וכן תערוכת המסכות "ליצן החצר" המוצגת כעת בחלליו.

חמישי, 17.6, 10:00, 11:00 ו־12:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הסצנה היפואית

נקודת מפגש: רחבת מוזיאון יפו, טיילת מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה.

סיור בעקבות סצנת האמנות המתעוררת ביפו העתיקה שיבקר בתערוכה "עד פה תבוא", רטרוספקטיבה של האמן אורי גרשוני (אוצרת: נירה יצחקי), בתערוכת "ליצן החצר" של האמן והמעצב צחי נבו המוצגת במוזיאון יפו (אוצר: יובל סער), בתערוכה "מחוץ לקופסה 3" של אמנות גאה עכשווית בגלריית הרחוב בסמטאות (אוצר: עידו כהן) ובחללי פופ־אפ ובגלריות המפוזרות בסמטאות הציוריות של יפו העתיקה. הסיור יתחקה אחר הקולות העכשוויים באמנות וביצירה המקומית ויציע חוויית ביקור ושוטטות מעוררת השראה ביפו העתיקה.

שישי, 18.6, 10:00 ו־11:30 | שבת, 19.6, 10:00 ו־11:30. משך הסיור כשעה ורבע.

4 סיורים ל־35 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית דובי זלצר

סמטת נתיב המזלות 19 (כיכר התותח), יפו העתיקה.

ביקור בבית שבו התגורר המלחין דובי זלצר (חתן פרס ישראל לזמר העברי) ובו יצר כמה מלהיטיו הידועים: שירי מחזות הזמר "קזבלן" ו"עוץ לי גוץ לי", שירים ללהקות הצבאיות, פסי קול לסרטים, כמה משיריו המוכרים של יהורם גאון (כגון "רוזה" ו"שירי ירושלים") ועוד.

הבית בנוי בטופוגרפיה תלולה, על המצוק בקו הראשון לים. הוא מתפרס על שלוש קומות של חללי אבן קמורים ומעוצב בהשראת הבתים אבי היווני סנטוריני – קירות פנימיים מחופים בטיח לבן גס ודלתות וחלונות עץ צבועים בכחול. לבית גם מרפסת הצופה לים ומעוצבת באותו סגנון.

הבית משמש כסטודיו לצילום של אלכס לנדסברג.

הכניסה לבית בקבוצות של 15 מבקרים.

שישי, 18.6, 13:00־19:00, שבת, 19.6, 13:00־19:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. חלון לים התיכון

כיכר קדומים 10, יפו העתיקה.

עיצוב פנים: מושיק גלאמין shiftudio ושימרית ביטון – shimlaproject.

ביקור בשני חללים המהווים חלק מקומפלקס מגורים שנבנה בשלבים לאורך 500 שנות השלטון העות'מאני ביפו ומאופיינות בבנייה מאבן, חלונות מקושתים ותקרות קמורות.

החללים משמשים כיום את המעצבים מושיק גלאמין ושמרית ביטון כאתרי צילומים שעיצובם משתנה ללא הרף.

בדירה העליונה יציג גלאמין את הפרויקט האמנותי שלו – "השתנות" ־ המתעד את חלל המחיה שלו בסדרה ארוכה של עיצובים שונים.

בדירה שבמפלס התחתון תציג ביטון את הבית היפואי שלה, המשקיף לים ובו פריטים שאספה במשך השנים במסעות חובקי עולם.

שישי, 18.6, 13:00־19:00 | שבת, 19.6, 13:00־19:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. רזידנסי יפו העתיקה

סמטת מזל שור פינת סמטת מזל תאומים, יפו העתיקה.

הזדמנות להכיר את פרויקט הרזידנסי (שהות אמן) החדש של החברה לפיתוח יפו העתיקה המוקם במבנה עתיק בסמטת מזל תאומים. המבנה שעבר שיפוץ נרחב מכיל כעת שישה חדרי לינה וחלל פתוח משותף, וישמש דירת מגורים לשישה אומנים (חמישה מקומיים ואחד בינלאומי), אשר יגורו וייצרו ביפו העתיקה. זוהי התוכנית הראשונה בארץ אשר מעניקה מקום מגורים לאומנים ישראלים ורואה בשהות חוויה התורמת הן למשתתפים הן לקהילה הסובבת אותם.

בימים אלה מוצגת בחלל התערוכה "עד פה תבוא" – תערוכה רטרוספקטיבית לאמן אורי גרשוני. אוצרת: נירה יצחקי ובשיתוף גלריה שלוש.

חמישי, 17.6, 12:00־16:00  | שישי, 18.6, 11:00־14:00 |  שבת, 19.6, 11:00־14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בנק אנגלו פלשתינה

רחוב יפת 18, יפו.

אדריכל מקורי: לא ידוע. אדריכל שימור: נאור מימר אדריכלות ושימור בע"מ, 2016.

בית פתוח במבנה המרהיב, מחשובי המבנים ההיסטוריים ביפו ששימש כסניף הראשון של בנק אנגלו פלשתינה – הבנק שסייע בין השאר במימון הקמתם של 60 המבנים הראשונים של אחוזת בית והפך לימים לבנק לאומי. הבית נבנה בשלהי המאה ה־19, עם היציאה מחומות יפו, כאחד משורת מבנים שנבנו על תוואי החומה של העיר העתיקה ובחפיר החומה. במקור נבנה כבית מגורים עם חלל מרכזי גדול בסגנון בנייה שאפיין את בתי האמידים בסביבה. כשהפך לסניף בנק עוטר המבנה בציורי קיר, ברצפות שיש ובפריטי נגרות אומן. עבודות השימור של המבנה כללו את שיקומה של הקומה העליונה וחזיתותיה, שחזור של המרפסת בחזית ושל עיטורי האבן ועבודות הנגרות המורכבות שבמבנה.

שבת, 19.6, 16:00־19:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. דה יאפא

רחוב בית אשל 31, יפו.

הזדמנות להתוודע למבנה העות'מאני המרהיב בעל תקרת הקשתות ששימש בסוף המאה ה־19 כחאן לעולי רגל שהגיעו ליפו ולהכיר את בית האירוח הפועל בו כיום. בביקורים תספר היזמית ומנהלת המקום, ספא יונס, על תולדות המבנה השוכן סמוך למסגד סיקסיק, על היוזמה להקמת דה יאפא (אירוח בערבית), ותציג את יפו מנקודת מבטן של הנשים המפעילות את המקום.

חמישי, 17.6,  16:00־18:30. מפגשים מודרכים יתקיימו ב־16:00, 17:00 וב־18:00.

שבת, 19.6, 10:00־13:00. מפגשים מודרכים יתקיים ב- 10:00, 11:00 וב-12:00.

בית פתוח ומפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר:

https://deyaffa.com/

לעמוד הפייסבוק:

https://www.facebook.com/deyaffa

 

  1. עות'מאני סקנדינבי ביווני

רחוב אלעזר בן עזריה 12 א', יפו.

אדריכלים: סומאטה אדריכלים, 2021.

הצצה לסטודיו בשוק היווני ביפו, הממוקם בתוך מבנה עות'מאני מרשים בן 109 שנה ומדגים צורת מגורים ועבודה המתאימה לתקופתנו. החלל העיקרי נמצא במפלס הרחוב, והוא חלק מחתך רחוב ייחודי ואופייני לשכונה: בתי עסק קטנים הנמצאים בקו אפס למדרכה, פולשים אליה ומנהלים איתה דיאלוג. הבית שופץ בתקציב קטן ובבנייה עצמית בסגנון מינימליסטי, וכולל מלבד הסטודיו גם גלריית שינה וחדר אמבטיה נסתר.

חמישי, 17.6, 13:00־19:00 | שישי, 18.6, 13:00־19:00  | שבת, 19.6, 13:00־19:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. שימור כיכר השעון

נקודת מפגש: רחבת מגדל השעון, יפו.

אדריכל איל זיו, שתכנן את שיקומו ושימורו של כיכר השעון – פרויקט שהסתיים ב־2015 – יוביל את הסיור שיציג את עבודתו ויתייחס להיבטים ההיסטוריים, האדריכליים, האורבניים והשימוריים שעליהם נשען הפרויקט. הסיור יצא מכיכר השעון ויסקור את המבנים והאתרים סביבה וסביב שער ירושלים: מגדל השעון, הסראיה, הקישלה, השוק היווני, שער חסאן בק, סביל אבו נבוט וחומת העיר יפו, ויוצגו בו תרשימים וציורים היסטוריים של האתרים השונים.

משך הסיור כשעה.

שבת, 19.6, 10:00 ו־13:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־40 משתתפים בסיור.

 

  1. יפו של המאה ה־19 בעקבות מפת סנדל

נקודת מפגש: כיכר השעון, יפו.

שיטוט מודרך בסמטאות יפו עם האדריכלים שחר פוני ומיכל הלוי־בר מרשות העתיקות, שיתחקה אחר האתרים המסומנים במפה שהוכנה על ידי האדריכל הטמפלרי תאודור סנדל ופורסמה בשנת 1880 כנספח למאמר בכתב העת ZDPV, שפירסם ג. שוורץ על יפו וסביבתה. המאמר מתאר את יפו בתקופת שינוי בה יצאו חומות העיר מכלל שימוש ופורקו לצורך בניית בתי העיר מעבר לגבולותיה המסורתיים. הסיור יחלוף לצד שרידי ביצורים, בתי מגורים, אכסניות, בתי מסחר, מנזרים, מסגדים ובתי כנסת, המוזכרים במפה, חלקם קיימים, חלקם חרבים ולחלקם אין זכר.

חמישי, 17.6, 16:30. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־50 משתתפים.

 

  1. מקישלה (בית כלא) למלון פאר

נקודת מפגש: על המדרכה ליד הכניסה למלון סטאי, כיכר השעון, יפו.

אדריכלי המלון: יהודה פייגין, יואל פייגין, דב פייגין – פייגין אדריכלים. אדריכל השימור: איל זיו אדריכלים, 2019.

סיור עם אדריכל איל זיו, האחראי על שימורו של המבנה ההיסטורי שהיה בעבר בית כלא עות'מאני (קישלה) ובהמשך – תחנת המשטרה הבריטית של יפו. הסיור יכלול הסברים על ההיסטוריה של המבנה ועל חשיבותו ותפקידו במרקם העירוני של העיר ותוצג בו עבודת השימור שכללה עבודות שיקום מורכבות ושחזור של פרטים אדריכליים, עד הפיכתו למלון הפאר סטאי.

הסיור יתחיל בשער הכניסה למלון, יעבור דרך הלובי וימשיך לחצרות הפנימיות ולחללים הציבוריים ויסתיים בנקודת תצפית על גג המלון.

הכניסה למלון לבעלי תו ירוק בלבד.

חמישי, 17.6, 11:45 ו־12:30. משך הסיור כחצי שעה.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־20 משתתפים.

 

  1. בין יפו לאיסטנבול

נקודת מפגש: ברחבה שלצד מלון סטאי, בין כיכר השעון לטיילת.

סיור עם ד"ר יואב ארבל מרשות העתיקות בעקבות חפירות ההצלה הנרחבות שנערכו על ידי חוקרי רשות העתיקות בעשורים האחרונים בלב יפו. הסיור יעבור בכיכר השעון, בשוק היווני, בשער העות'מאני, וברחובות רוסלן, החלפנים, הצורפים ולואי פסטר, שם יסתיים מול המבנה העתיק שבו שוכנים מוזיאון אילנה גור ומוזיאון אורי גלר. בסיור תתואר התפתחות העיר שמחוץ לתל העתיק, תוך דגש על התקופה העות'מאנית המאוחרת (המאה ה־18 עד תחילת המאה ה־20) – עת של שינויים דרמטיים שמשתקפים הן בנוף העירוני הקיים והן בתגליות שמתחתיו. יוצגו בו היבטים וגישות שונות לשאלות האיזון והמתח שבין פיתוח עירוני הכרחי בעיר חיה ומשתנה לבין שימור הממצאים הארכיאולוגים והמבנים ההיסטוריים.

חמישי, 17.6, 9:00 ו־12:00. משך הסיור כשעה וחצי.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־25 משתתפים בסיור.

 

  1. מלון אלמינה

רחוב שמעון בן שטח 9, יפו.

עיצוב פנים: מיכאל אזולאי, 2019.

סיורים עם המעצב מיכאל אזולאי במלון השוכן בבניין לשימור שנבנה ב־1929 בסגנון עות'מאני, ובשנות ה־60 שימש כמועדון ההסתדרות וכלשכת המס. בסיורים יציג אזולאי, המתמחה בעיצוב מלונות ואתרי נופש, כיצד הפך את מבנה האבן שתוכנן במקור כבית מגורים פרטי, למלון בוטיק מודרני בעיצוב עכשווי. הסיורים יסתיימו בקומת הגג שתוכננה על ידי המעצב רון ארד.

חמישי, 17.6, 10:00, 11:00, 12:00 ו־13:00.

4 סיורים ל־20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר של מיכאל אזולאי:

https://www.madesign.co.il/he/%D7%93%D7%A3-%D7%91%D7%99%D7%AA/

 

  1. אברהים חג'אר, האדריכל הנעלם של יפו

נקודת מפגש: רחבת תיאטרון גשר, שדרות ירושלים.

סיור עם אדריכל שמואל גרואג ממשרד גרואג הראל אדריכלים ועם סטודנטים מהמחלקה לארכיטקטורה בבצלאל, בעקבות המבנים שתכנן האדריכל אברהים חג'אר באזור שדרות ירושלים (בולווארד ג'מאל פאשה בסוף התקופה העות'מאנית ושדרת המלך ג'ורג' בתקופת המנדט). הסיור יעבור לצד כמה מהבניינים שתכנן, בהם סינמה ראשיד בשדרות ירושלים 10, מבנה החצר ברחוב סגולה 8, מלון חאלף ואחרים, ויתחקה אחר פועלו של חג'אר, שהיגר ליפו מחיפה לאחר שבנה בה את בית סועידן ותכנן ממשרדו ברחוב בוסטרוס את מבני האר-דקו המשובחים ביותר ביפו.

שבת, 19.6, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. מנוזהה אל סופיה הקטנה

נקודת מפגש: כיכר נגה, ברחבת תיאטרון גשר, יפו.

סיור עם ורד נבון, מחברת הספר "השדרה – שדרות ירושלים בעיני הצלמים". הסיור יתקדם לאורך השדרה ההיסטורית של יפו העוברת בימים אלה מהפך. בסיור ייבחנו התמורות שחלו בשדרה במשך יותר ממאה שנים, יסופרו גלגוליה הרבים מימי ג'מאל פאשה ועד עידן הרכבת הקלה, יוצגו מבנים ייחודיים שנשתמרו בה ודמויות מהתקופות השונות שהשאירו בה את חותמן.

הסיור יסתיים ברחוב בית אשל, סמוך לשוק היווני.

שישי, 18.6, 10:00.

סיור מוגבל ל־50 משתתפים ברישום מוקדם.

למידע על הספר "השדרה – שדרות ירושלים בעיני הצלמים"

https://verednavon.com/project/the-boulevard/

 

  1. בית הבאר (ביארת מוראד) 

רחוב שלמה 6.

ביפו ובדרום תל אביב נותרו שרידים של כ־100 ביארות (בתי באר) אשר מספרים את סיפורה ההיסטורי של יפו וסביבותיה כאזור חקלאי משגשג. חלק מהביארות עוברות בימים אלו תהליכים המייעדים אותם לשימור ולשימוש מחדש. ביארת מוראד היא המתחם הראשון אשר שיקומו הסתיים ונפתח כמבנה תרבות. הסיור בהדרכת לביא ונונו מנהל בית הבאר.

חמישי, 17.6, 9:00־18:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב־10:00, 12:00, 16:00 ו-17:00.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית ידידות מיין

רחוב אוארבך 10, המושבה האמריקאית־גרמנית, יפו.

אדריכל מקורי: מרק וונטוורת', 1866.

אחד מבתי העץ המקוריים של המושבה האמריקאית שהובאו לארץ בשלמותם בשנת 1866 על ידי נוצרים אוהבי ציון. ב־2002 שוּמר הבית על ידי בני הזוג ד"ר ריד וג'ין הולמס, וכיום יש בו מרכז מורשת ובו פריטים היסטוריים. מדי 20 דקות תתקיימנה במרתף הבית הקרנות של סרטון באורך 12 דקות, הפורס את סיפורם של המושבה בכלל ושל הבית בפרט. הביקורים מתקיימים לזכרו של ד"ר ריד הולמס (1917־2016).

שישי, 18.6, 10:00־13:00 | שבת, 19.6, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

  1. בית עמנואל (ארמון הברון)

רחוב אוארבך 8, המושבה האמריקאית־גרמנית, יפו.

אדריכל לא ידוע, 1880-1866.

הזדמנות לבקר באחד הבניינים ההיסטוריים של המושבה האמריקאית־גרמנית – בניין שנבנה על ידי אמריקאים במאה ה־19, הורחב על ידי טמפלרים, שופץ על ידי סבו של השחקן והמחזאי הבריטי סר פיטר יוסטינוב ומתואר בערגה על ידי ש"י עגנון ברומן "תמול שלשום". הבית עבר גלגולים רבים, בהם מלון פאר, בית חולים, בית ספר אנגלי לבנות וכיום הוא בית הארחה.

הקרנת שקופיות זכוכית עתיקות והדרכה על הבניין ותולדותיו תתקיים מדי יום בשעות 10:00, 12:00 ו־14:00. בחמישי גם ב־16:00.

חמישי, 17.6, 10:00־18:00 | שישי, 18.6, 10:00־16:00 | שבת, 19.6, 10:00־18:00. משך ההדרכות כ־45 דקות.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. כנסיית עמנואל

רחוב בר הופמן 15, המושבה האמריקאית־גרמנית.

אדריכל: פול פרדיננד גרוס (הנובר, גרמניה), 1904.

המבנה הניאו־גותי שבו מתכנסת קהילה בינלאומית של מאמינים בישוע הוא מבנה כנסייתי בעל חלונות ויטרג' מיוחדים ועוגב מרשים, מהגדולים בארץ. הוא שוכן בלב המושבה האמריקאית שבגבול יפו־תל אביב.

הביקורים יכללו הדרכות על הכנסייה, חלונות הוויטרג' ועל ההיסטוריה של המבנה, וכן יתקיימו מופע מוזיקלי קצר של נגנית העוגב ארין מייסקי. בחמישי תדריך קלייר אקל ובשישי, סהר סידלובסקי.

חמישי, 17.6, 10:00־14:00 | שישי, 18.6, 10:00־14:00 | הדרכות יתקיימו בכל שעה עגולה. הדרכה אחרונה ב־13:00.

בית פתוח והדרכות פתוחות. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. מתחת לפני השטח של מערב פלורנטין

נקודת מפגש: גינת אליפלט ברחוב הרבי מבכרך, פלורנטין.

בין שכונות פלורנטין ונגה קיים מרחב בעל שמות רבים: שלבים, מערב פלורנטין, שכונת מכבי ועוד. בסיור עם האדריכלים רינת מילוא ממחלקת השימור ומישה דנילוב מאגף תכנון עיר ועם ד"ר גלעד רונן, ייחשפו השכבות ההיסטוריות שנתנו לו את השמות ויידונו תהליכי השינוי שהתרחשו בו, חלקם חברתיים וכלכליים ואחרים התחוללו בעקבות אנשים שפעלו בו. משך הסיור כשעה וחצי והוא יסתיים ברחוב אברבנאל.

חמישי, 17.6, 10:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־30 משתתפים.

 

  1. משני עברי המסילה

נקודת מפגש: גינת אליפלט ברחוב אליפלט פינת הרבי מבכרך.

סיור לאורך מסילת הרכבת ההיסטורית מיפו לירושלים שיבחן את המציאות שנוצרה משני צדי המסילה לאורך השנים ומתהווה עד היום. הסיור יכלול ביקור בפארק המסילה החדש שנפתח לאחרונה לציבור (חלקו המערבי), בתחנת הרכבת ההיסטורית ובשכונות הסמוכות וינסה לענות על השאלות: האם מסילת הרכבת קישרה או הפרידה בין השכונות והאוכלוסיות שלאורכה? איך התכנסו סביבה מגוון קבוצות – דתיות, משיחיות, יזמים עסקיים וחלוצים חדורי חלומות? ואיך משתלב בה הקו האדום המתוכנן? את הסיור תוביל מיכל ויסמן והוא יסתיים בנקודת ההתחלה. משך הסיור כשלוש שעות.

חמישי, 17.6, 16:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-35 משתתפים.

לאתר של מיכל ויסמן http://www.bishvileinu.co.il/

 

  1. אמנות רחוב בפלורנטין

נקודת מפגש: רחוב אליפלט 26, פלורנטין.

סיור בשכונת פלורנטין בעקבות אמני הרחוב ויצירות הגרפיטי – האמנות הבועטת והמחתרתית של פלורנטין – שיתייחס לשינויים ולהתפתחויות שהתחוללו בה מימיה הראשונים של סוגה זו ועד היום. בסיור יוצגו הסגנונות השונים, הטכניקות, הגלריות הייחודיות והשינויים שעוברת אמנות הרחוב בארץ ובעולם.

שבת, 19.6, 18:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־30 משתתפים.

לאתר של לילך שלום – אומנות הסיור:

www.lilachshalom.com

לעמוד הפייסבוק:

https://www.facebook.com/lilachsactor

 

  1. הגינה הקהילתית פלורנטין

רחוב הרבי מבכרך 12.

הזדמנות להכיר את אחת הגינות הקהילתיות הראשונות בעיר שהוקמה לפני כ־15 שנה ברחוב הנגרים והוקמה שוב מחדש במיקומה הנוכחי ב־2014. הגינה ממוקמת בשטח עירוני של כחצי דונם, ובה בוסתן עצי פרי, ירקות עונתיים ועשבי תבלין. בהיותה שטח ירוק נדיר בשכונת פלורנטין, התקיימו בה במשך השנים פעילויות קהילתיות מגוונות, כגון פעילות גינון עם המרכז לבריאות הנפש הסמוך ואפילו חתונה.

הביקורים בגינה יתקיימו בשעות הפעילות השבועית של חבריה הקבועים.

שבת, 19.6, 16:00־19:00.

גינה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. תפרי נווה צדק

נקודת מפגש: בכניסה למתחם התחנה מכיוון מערב.

יפעת אביצדק – מורת דרך ויו"ר הוועד להצלת בתי הכנסת בנווה צדק – ויעל אטקין – רכזת תחום תכנון וסטטוטוריקה במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל – יובילו את הסיור בשכונות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות יפו: נווה שלום ונווה צדק. בסיור תסופר מורשתו של זרח ברנט, מייסד שכונת נווה שלום, והוא יכלול ביקור בבתי הכנסת ההיסטוריים בשכונה.

חלקו השני של הסיור יתמקד בתפרי יפו: המושבה הטמפלרית וולהאלה וראשית התעשייה הממוכנת בארץ ישראל. הסיור יסתיים בפארק המסילה ומתחם התחנה, שבהם יועלו לדיון אתגרי השימור אל מול הפיתוח של המרחב ההיסטורי הייחודי של הגבול בין תל אביב ויפו.

חמישי, 17.6, 17:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הצצה ראשונה לתחנות הרכבת הקלה – תחנת קרליבך

נקודת מפגש: רחוב מנחם בגין 52 תל אביב (ברחבת הכניסה למגדל סונול).

בואו להכיר את תחנות הרכבת הקלה בסיורים מודרכים מעל ומתחת לפני האדמה. בסיורים יחשוף צוות קשרי הקהילה של נת"ע את התקדמות הפרויקט התשתיתי העצום והמסקרן שנבנה בעיר בשנים האחרונות.

תחנת קרליבך היא התחנה התת קרקעית הגדולה והמורכבת ביותר בקו האדום. עומקה כ-30 מטרים ואורכה כ-250 מטרים. בתחנה זו יוכלו להחליף הנוסעים בין הקו האדום לבין הקו הירוק, בלי לצאת מהתחנה. לתחנה שלוש כניסות – האחת במפגש הרחובות לינקולן ודרך מנחם בגין, בחזית מגדל רובינשטיין, השנייה במפגש הרחובות נחמני ודרך מנחם בגין, בחזית מגדל סונול והשלישית במתחם חאסן ערפה המתפתח.

בשל הוראות בטיחות, הסיורים מוגבלים וברישום מוקדם. יש להגיע אליהם במכנסיים ארוכים ונעליים סגורות. בהגעה לסיור יקבלו המשתתפים נעלי בטיחות תקניות, אפודה זוהרת וקסדה.

הסיורים מוגבלים לבני 16 ומעלה.

חמישי, 17.6, 14:00 ו-16:00; שישי, 18.6, 9:00 ו-11:00. משך הסיור כשעתיים.

4 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

  1. הצצה ראשונה לתחנות הרכבת הקלה – תחנת יהודית

נקודת מפגש: בצומת הרחובות החשמונאים ואלוף אלברט מנדלר, ליד בנק מזרחי טפחות.

בואו להכיר את תחנות הרכבת הקלה בסיורים מודרכים מעל ומתחת לפני האדמה. בסיורים יחשוף צוות קשרי הקהילה של נת"ע את התקדמות הפרויקט התשתיתי העצום והמסקרן שנבנה בעיר בשנים האחרונות.

תחנת יהודית זו ממוקמת בסמוך לשכונת מונטיפיורי, במפגש של דרך מנחם בגין עם שדרות יהודית ותשרת את תושבי השכונה ועובדי מתחם שרונה המתפתח. לתחנה זו 4 כניסות: שתי כניסות מזרחיות במפגש של דרך מנחם בגין עם שדרות יהודית ורחוב גרשון שץ, ושתי כניסות מערביות במפגש של דרך מנחם בגין עם הרחובות החשמונאים והארבעה.

בשל הוראות בטיחות, הסיורים מוגבלים וברישום מוקדם. יש להגיע אליהם במכנסיים ארוכים ונעליים סגורות. בהגעה לסיור יקבלו המשתתפים נעלי בטיחות תקניות, אפודה זוהרת וקסדה.

הסיורים מוגבלים לבני 16 ומעלה.

חמישי, 17.6, 14:00 ו-16:00. משך הסיור כשעתיים.

2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

  1. הצצה ראשונה לתחנות הרכבת הקלה – תחנת אליפלט

נקודת מפגש: בפארק המסילה, בסמוך לרחוב אליפלט 34.

בואו להכיר את תחנות הרכבת הקלה בסיורים מודרכים מעל ומתחת לפני האדמה. בסיורים יחשוף צוות קשרי הקהילה של נת"ע את התקדמות הפרויקט התשתיתי העצום והמסקרן שנבנה בעיר בשנים האחרונות.

תחנת אליפלט משמשת כפורטל – תחנת מעבר בין המקטע התת קרקעי שמסתיים בתל אביב ובין המקטע העילי שמתחיל ביפו. תחנת אליפלט ייחודית ביחס לשאר התחנות בתוואי כיוון שהיא תחנת שקועה לא עילית ולא תת קרקעית, תחת כיפת השמיים.

תחנת זו הינה התחנה המערבית ביותר על התוואי של הקו האדום וממוקמת בסמוך לים באזור נווה צדק. בימי השלטון העות'מאני בארץ, עברה באותו התוואי המסילה התורכית מיפו לירושלים, ועל שמה נקרא "פארק המסילה" הסובב את התחנה.

בשל הוראות בטיחות, הסיורים מוגבלים וברישום מוקדם. יש להגיע אליהם במכנסיים ארוכים ונעליים סגורות. בהגעה לסיור יקבלו המשתתפים נעלי בטיחות תקניות, אפודה זוהרת וקסדה.

הסיורים מוגבלים לבני 16 ומעלה.

שישי, 18.6, 9:00 ו-11:00. משך הסיור כשעתיים.

2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

  1. פארק המסילה: ההיבט האדריכלי

נקודת מפגש: רחוב אליפלט 43, בהצטלבות של פארק המסילה עם רחוב אליפלט.

סיור עם אדריכלית מיה זרניצקי מקולקר-קולקר-אפשטיין – המשרד האחראי על תכנון פארק המסילה – מהפרויקטים הגדולים והמשפיעים ביותר בעיר בשנים האחרונות, שהפך עוד טרם נפתח לאחד הפארקים המוצלחים והפעילים בעיר.

בסיור יוצג הפרויקט רב השכבות, הכולל מפלס תת קרקעי שבו יעבור הקו האדום של הרכבת הקלה, והפעולות התכנוניות שנעשו כדי להפוך את התוואי העליון של המסילה לשטח ציבורי פתוח שיחבר בין מרכז תל אביב לנווה צדק וליפו.

חמישי, 17.6, 18:30 | שבת, 19.6, 18:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. שימור בפארק המסילה

נקודת מפגש: בפארק המסילה, מול בית רומנו (ליד הכניסה לתדר מכיוון הפארק).

אדריכל מאור גויכמן, ממשרד מנדל אדריכלים, יוביל את הסיור לאורך תוואי המסילה ובו יציג את היבטי השימור של פרויקט פארק המסילה וגשר שְלוש ויספר את סיפור המורשת הבנויה לאורכו.

עבודות השימור והשחזור בפרויקט כללו בין היתר חשיפה, שיקום ושחזור של קירות ותומכות עות'מאניים של תוואי הרכבת המקורי, פירוק והרכבה מחדש (בגיאומטריה משופרת) של גשר שלוש וכן שחזורו למראהו העות'מאני המקורי.

שישי, 18.6, 16:00 | שבת, 19.6, 11:00.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. מרחב המסילה

נקודת מפגש: בכניסה למתחם התחנה.

הסיור שיוביל אדריכל אלון מטוס, מתכנן עיר בעיריית תל־אביב-יפו, יתמקד בגיאוגרפיה ההיסטורית של מרחב המסילה – המרחב שבין דרך יפו ופסי הרכבת ובין יפו לתל אביב – ובאופן שבו הכתיבה את התפתחותו ומשפיעה על תכנונו העתידי. בסיור יובא סיפור התפתחותו של הפארק הלינארי החדש ומשמעויותיו האורבניות, יוצגו מדיניות התכנון, כוונות המתכננים והאתגרים שאיתם התמודדו. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 19.6, 17:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. פארק המסילה: פיתוח הנוף

נקודת מפגש: רחוב אליפלט 34.

איך הופכים חניון לציר עירוני ולפארק ירוק באורך 1.3 קילומטרים הכולל שבילי אופניים, מסלולי הליכה, עצים חדשים וצמחייה מרובה, ובנוי על גבי מנהרת הרכבת הקלה? סיור עם אדריכלית הנוף נילי בוכוולד משרד דן פוקס אדריכלות נוף, שיעבור לאורך תוואי המסילה ויציג את ההיבטים הנופי וההיסטורי של הפרויקט.

שבת, 19.6, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. מרחב ציבורי תחילה

נקודת מפגש: בכניסה הצפונית למתחם התחנה מכיוון מגרש החניה.

הזדמנות לשמוע על תהליך ההתחדשות שעובר בימים אלה המתחם ההיסטורי של תחנת הרכבת ובית החרושת וילנד, כדי להפוך את מתחם הבילוי והמסעדות המנותק מהעיר לפארק נגיש המשולב במרקם העירוני ולחולל מהפך בחיבור בין תל אביב, יפו והים.

בסיורים יציגו מתכנני המהלך ומוביליו את מגוון הפעולות שכוללת התוכנית שמטרתן יצירת מרחב ציבורי מזמין: פתיחת מעברים לפארק המסילה, לתחנת הרכבת הקלה הסמוכה ולשכונת נווה צדק ויצירת חללי ישיבה מגוונים ומוצלים. הסיור בהדרכת סוזאנה קריימר, סמנכ"ל אסטרטגיה ותוכן בחברת אתרים, אדריכליות הנוף טלי וקסלר ובר וולקוביץ' אמיר ממשרד נחלת הכלל, אדריכלית השימור טל אייל וניר אברהם מחברת Build.

חמישי, 17.6, 17:00 | שישי, 18.6, 10:30 | שבת, 19.6, 11:30.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הדרום החדש

נקודת מפגש: בכניסה הראשית למתחם התחנה.

דרום העיר עובר בשנים האחרונות תהליך מואץ של התחדשות עירונית. לתהליך זה הצטרף לאחרונה פארק המסילה החדש שנפתח על התוואי של הרכבת העות'מנית מיפו לירושלים. הפארק מגשר בין שכונת נווה צדק ושכונת פלורנטין שהיו מנותקות שנים רבות וכעת זולגות אחת אל תוך השנייה ויוצרות מרחב חדש. הסיור יתמקד במרחב זה ובשאלות כיצד תרמה אמנות הרחוב להתפתחותו, מה חלקם של ההיפסטרים בתהליכים האורבניים שעוברים עליו ומהי ג'נטריפיקציה. הסיור בהדרכת יעלה אקשטיין, מורת דרך ומדריכה אורבנית.

משך הסיור כשעה וחצי.

הסיור באדיבות מנהלת עיר עולם ותיירות של עיריית תל אביב-יפו.

חמישי, 17.6, 16:30.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל- 30 משתתפים.

 

  1. סלינה נווה צדק

שביל האטד 5, מתחם נחושתן.

עיצוב פנים: קורין בן ארי והסדנה, 2020.

הזדמנות לגלות את השימוש המחודש במבנים הטמפלריים לשימור של מתחם נחושתן – בהם בית החרושת ליציקות ברזל של האחים וגנר וכמה מהבתים שבהם התגוררו בני הקהילה הטמפלרית הגרמנית של יפו בתחילת המאה ה־20 עד שגורשו ממנה על ידי הבריטים ב־1946.

בסיורים שיעביר צוות המעצבים של רשת המלונאות והאירוח סלינה, תוצג תפיסת המלונאות והתיירות החדשנית של הרשת, שמלונותיה כוללים, מלבד חדרי אירוח, גם סטודיו ליוגה ולפילאטיס, חללי עבודה משותפים ומסעדת פופ אפ.

חמישי, 17.6, 9:00־13:00  | שבת, 19.6, 15:00־18:00. סיורים ל־20 הבאים הראשונים יצאו בכל חצי שעה. סיור אחרון בחמישי ב־12:30 ובשבת ב־17:30.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר של סלינה:

https://www.selina.com/israel/neve-tzedek/?gclid=Cj0KCQjwkZiFBhD9ARIsAGxFX8B9OxvmoEJVFLU07Hlrml6RCHp3ZGN3k9ypU8Vep3sK7IMqENpc_9IaAmbmEALw_wcB

 

  1. נווה שכטר (קפה לורנץ)

רחוב שלוש 42 פינת רחוב אילת 57.

אדריכל לא ידוע, 1886; אדריכלי שימור: קימל אשכולות, 2012.

ביקור במבנה שהוקם בסוף המאה ה־19 והורחב בתחילת המאה ה־20 בידי פרנץ לורנץ – חבר בקהילת הטמפלרים שהתיישבה ביפו ב־1870. במשך עשרות שנים – מ־1909 עד מחצית המאה ה־20 – שימש המבנה כמסעדה וכמרכז תרבותי וחברתי שבו היו קפה לורנץ הפופולרי בקומת הקרקע ואולם אירועים (ובהמשך ראינוע קסם) בקומה השנייה. בשנות ה־50 ובשנות ה־60 שימש המבנה כבית החייל הראשון בעיר. הבית – שנבנה מאבני כורכר מקומיות ומרעפי מרסי והיה מהראשונים שהוארו בתאורה חשמלית באמצעות גנרטור – עבר שיפוץ־שימור וכעת פועל בו נווה שכטר — מרכז לתרבות ואמנות יהודית עכשווית. בימים אלה מוצגת במקום התערוכה "תני לי לראות" של מלי דה־קאלו: הצבת וידיאו וארכיון העוסקים בהיסטוריה התרבותית של מבנה קפה לורנץ, מהקמתו בסוף המאה ה־19 עד היום וכן בקשר ההיסטורי בין משפחתה של האמנית לבין המקום.

שיח גלריה יתקיים בחמישי ב־19:00 בהשתתפות האוצרת שירה פרידמן והאמנית.

הסרט "סינמה נווה צדק" על סיפור הבית והשכונה (12 דקות) יוקרן בכל שעה עגולה. הקרנה אחרונה בחמישי ב־18:00 ובשישי ב־13:00.

חמישי, 17.6, 10:00־20:00 | שישי, 18.6, 10:00־13:30.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית מורשת יהודי עדן ובית הכנסת קול יהודה

רחוב לילינבלום 5, נווה צדק.

אדריכל: יהודה מגידוביץ', 1938.

ביקור בבית הכנסת שתכנן מגידוביץ' עבור קהילת יהודי עדן (שהייתה מושבת כתר בריטית בדרום תימן) – בניין פשוט שחזותו אינה מסגירה את החלל המרשים והמונומנטלי שבתוכו, ומדגים את יכולותיו האדריכליות הווירטואוזיות של מגידוביץ' שיצר בו חלל אלגנטי וקצבי בעזרת מערכת קורות חשופות ומרשימות ושילב מוטיבים אקלקטיים כגון קשתות פנימיות.

בקומת הקרקע של הבניין שוכן כיום בית מורשת יהודי עדן המציג תצוגת קבע של תצלומים מקוריים, חפצים, ספרים, חפצי יודאיקה, פריטי לבוש ומסמכים נדירים המספרים את תולדותיה של הקהילה העדנית. פינה מיוחדת מוקדשת ל־87 נרצחי פרעות עדן שהתרחשו שלושה ימים לאחר כ"ט בנובמבר 1947.

בסיורים יסופרו תולדות בית הכנסת והמבנה שבו הוא שוכן ותולדות הקהילה.

חמישי 17.6, פתוח מ־10:00 עד 17:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב־11:00, 13:00, 15:00 ו־16:00 | שישי 18.6, פתוח מ־9:00 עד 14:00. סיורים מודרכים יתקיימו ב־9:00, 10:30 ו־12:00. משך הסיורים כ־ 45 דקות.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. L28

רחוב לילינבלום 28.

אדריכלי הבניין: ד. קייזר, מ. קייזר, א. לקנר אדריכלים ומתכנני ערים, 2013. אדריכלי הפרויקט והפנים: קימל אשכולות אדריכלים. אדריכליות אחראיות: לימור עמרני ומור גפלנד, 2018.

הזדמנות להכיר את אחד הבניינים המסקרנים בעיר שבו נמצא המרכז של חברת סטארט אפ ניישן, SNC – ארגון ללא כוונת רווח המחבר בין חברות סטארט אפ ישראליות לגופים וארגונים בינלאומיים ומשמש גם כמרכז החדשנות בישראל.

הבניין הוא קופסת זכוכית בת שש קומות שבכל אחת מהן פועלת פונקציה שונה של החברה. בסיורים שיודרכו על ידי האדריכלים המתכננים, יוצגו החללים השונים במבנה, הפרוגרמה של הפרויקט והעיצוב האדריכלי שתוכנן לייצר חוויה עוצמתית עבור חברות החדשנות המקומיות והזרות המתארחות במקום.

שישי, 18.6,  10:00 ו־11:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים.

 

  1. בית גורביץ' (The Levee)

רחוב יהודה הלוי 16.

אדריכל הבניין המקורי: לא ידוע, 1913; אדריכל שימור ותוספת הבנייה: בר אוריין אדריכלים 2019; עיצוב פנים: בר אוריין אדריכלים ויעל סיסו.

הזדמנות לבקר בבניין האקלקטי היפהפה שעבר שימור ותוספת בנייה עדכנית: תיבה עטופה ברפפות המרחפת מעליו. בסיור תציג אדריכלית מרב גלברט ממשרד בר אוריין אדריכלים את היבטיו התכנוניים השונים של הפרויקט: שימורו, תוספת הבנייה, החיבור לסביבתו ופתרון החניה, ותספר על ההיסטוריה של המבנה. בחלקו השני יכלול הסיור ביקור בדירות שתוביל יעל סיסו, מעצבת הפנים שנבחרה לפרויקט בתחרות מזמינים.

שבת, 19.6, 10:00 ו־11:30.

2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל־20 משתתפים בסיור.

לכתבה על הבניין באתר:

https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5526947,00.html

 

  1. ממודל פארם לשכונת רמת השרון ולגן החשמל

נקודת מפגש: גינת השרון ברחוב לבונטין פינת רחוב ברזילי (חניה סמוכה: חניון גינת השרון).

סיור מעגלי עם ההיסטוריון שמואל טל בשכונת גן החשמל שנבנתה בשנות ה־20 על ידי יהודים בעלי ממון שביקשו להקים לעצמם שכונת יוקרה בעזרת מיטב אדריכלי תל אביב של אותם הימים. בסיור יוצגו תולדות השכונה, תכנונה סביב גינה מרכזית, סיפורו של פנחס רוטנברג והקמתה של תחנת הכוח, וכן כמה מהבניינים הבולטים בשכונה, שעברו בשנים האחרונות הליך שימור. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 17.6, 18:00 | שישי, 18.6, 9:00 | שבת, 19.6, 9:00.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־35 משתתפים.

 

  1. הדירה האקלקטית

רחוב החשמל 13.

עיצוב פנים: רוני שני פלדשטיין, 2020.

ביקור בדירה מפתיעה ברחוב החשמל, בעיצוב אקלקטי ועם פתרונות מקוריים כגון דלתות עץ כבדות בעלות פיתוחים, המתנשאות מגובה הרצפה עד לתקרה, ספסל עץ שבו עציץ המוטמע בתוך מסגרת אלומיניום, הממסגר את החוץ ומפצה על העדר המרפסת, וחדרי שינה ורחצה שמעוצבים כמו במלון פריזאי מתחילת המאה ה־20.

שבת, 19.6, 14:00־17:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר המעצבת: https://ronishani.co.il/

 

  1. דירה עם חצר אנגלית

רחוב לבונטין 24, דירה 1.

אדריכלי הבניין: פנחס היט וחיים משולם, 1932. אדריכלי התוספת והשימור: בר אוריין אדריכלים. עיצוב פנים: אילוז חגית סטודיו, 2021.

הצצה לדירת מרתף בת 56 מ"ר בבניין לשימור, שעוצבה כחלל פתוח אל חצר אנגלית כמו שמקובל בלונדון ובערים נוספות בעולם, ובסגנון שתואם את אישיותו של בעליה: ריצוף שחור, בר על חביות, בר יין מרחף ואופנוע כבד שתלוי בחלל המרכזי.

חמישי, 17.6, 9:00־15:00 | שישי, 18.6, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בשביל האור

נקודת המפגש: רחוב החשמל 14.

סיור רגלי בעקבות ההיסטוריה של החשמל בעיר שיכלול ביקור במבנה הדירקטוריון המשוחזר של חברת חשמל. במסגרת הסיור יסופרו סיפורן של תחנת הכוח הראשונה בארץ ישראל ושל התשתית ההיסטורית להזרמת החשמל אל בתי העיר באמצעות תחנות ההשנאה. הסיור יעבור באחת מהן, שנשתמרה משנות ה־20 של המאה הקודמת ועדיין פועלת. במסגרת הסיור תוצג גם דמותו המרתקת של פנחס רוטנברג, מייסד חברת חשמל.

הסיורים מתקיימים בשיתוף חברת חשמל והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ובהדרכת מיכל ששון ביבי.

ההשתתפות בסיורים מותנית בהצגת תו ירוק.

חמישי, 17.6, 18:30 ו־20:30. משך הסיורים כשעה וחצי.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־20 משתתפים בסיור. 

 

  1. לופטגשפט (עסקי אוויר)

נקודת מפגש: שדרות רוטשילד פינת בצלאל יפה (בשדרה).

איך מתכננים שימור וכמה עולה לשמר בניין? האם שימור מעלה את ערך הדירות והאם הוא כדאי ליזמים? בסיור לאורך שדרות רוטשילד ורחוב אלנבי, ידונו המתכננות שירה ספוקויני ושרון טרייגר ממחלקת יישום השימור במינהל ההנדסה של עיריית תל־אביב-יפו, בהיבטים הכלכליים של השימור, יספרו את הסיפורים שמאחורי הקלעים של תהליכי השימור של חזיתות שונות ויציגו מגמות בשימור, חסמים והזדמנויות.

חמישי, 17.6, 17:30. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. מה זה HybriDwelling?

(סיור וירטואלי)

מאז המהפכה התעשייתית הופרדו המקומות שבהם אנו גרים מהמקומות שבהם אנחנו עובדים, כחלק מהתהליכים חברתיים כלכליים וטכנולוגיים. החל מראשית המאה ה־21 וביתר שאת לנוכח המגפה של השנה האחרונה, חל היפוך ושוב מתקיים במידה רבה ערבוב בין מקום המגורים למקום העבודה.

האדריכל והחוקר אורן און מזמין להצצה בחייו האישיים ובבתיהם של כמה מלקוחותיו בסטודיו 2ON. הביקור יסייע להבין – גם באופן תיאורטי ועיוני – מה פירוש המושג החדש הזה, ובעיקר איך הוא נראה מרגיש ופועל בבתים של כולנו.

חמישי, 17.7, 20:00; שישי, 18.6, 15:00; שבת, 19.6, 11:00.

3 סיורים ברישום. מוגבלים ל־25 משתתפים.

 

  1. בית רבקה גרינוולד (בית עלמא לתרבות עברית)

רחוב שד"ל 4.

אדריכל: יהודה מגידוביץ', 1929; אדריכל שימור: אמנון בר אור, 2010.

בית פתוח וסיורים בווילה האקלקטית המשמשת כיום כבית עלמא – בית לתרבות עברית ומקום המפגש של התרבות היהודית, הישראלית והכללית. הווילה נבנתה עבור בני הזוג רבקה וויקטור גרינוולד (שהיה קונסול צ'כוסלובקיה בארץ ישראל) ובראשית ימיה של תל אביב הייתה מרכז חברתי. הבית הצטיין בפרטיו האדריכליים, בריצוף הצבעוני, בציורי הקיר המרהיבים ובעבודת נגרות מעשה אומן. בשנת 1933 נוספה לבית קומה על ידי האדריכל קרל רובין (שאף עבר להתגורר בקומתו הראשונה).

ב־1981 מכרה הגברת גרינוולד את הבית לחברת כלל וב־1991 הוכרז כמבנה לשימור ועבר תהליך שימור מסיבי כחלק ממטלות הבנייה של מגדל הבנק הבינלאומי. במסגרת זו פורקה קומתו העליונה והבית חזר למצבו המקורי, כפי שתוכנן על ידי מגידוביץ', והותאם לשמש כמבנה ציבור. שימור הבניין תוכנן באופן שיאפשר את תלייתו וחפירה של שישה מפלסי חניה תחתיו.

בטרקלין האמנות של בית עלמא מוצגת כעת התערוכה "הולכי אוויר ומים" של האמניות ניבי אלרואי ומורן קליגר. אוצר: ציבי גבע.

שישי, 18.6, 10:00־15:00. סיורים יתקיימו ב־10:00, 12:00, ו־14:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. R48

נקודת מפגש: בשדרות רוטשילד 48, בשדרה.

אדריכל מקורי: פנחס (פיליפ) היט, 1933.

אדריכלי השימור והתוספת: א.נ פלוס אדריכלים (אביטל גורארי ונתנאל אלפסי), 2021.

אדריכלית אביטל גורארי תציג את השיפוץ המקיף שתכנן משרדה לבניין טיפוסי בסגנון הבינלאומי בשדרות רוטשילד, שנבנה במקור על תלולית אדמה שהגביהה אותו מעל השדרה. התכנון המחודש מבוסס על פתיחת קומה נוספת מתחת לבניין, כדי לחבר אותו למפלס הרחוב, וכן תוספת של מבנה חדש מאחורי הבניין ההיסטורי, הבנוי בתוך קוביית זכוכית שקופה.

בין שני חלקי המבנה, המיועד לשמש כמלון, מחבר גן.

הסיור יעבור בחללים הציבוריים, בגן ובגג המבנה הסמוך (רוטשילד 46). לא תתאפשר כניסה לחללי הפנים.

משך הסיור כחצי שעה.

חמישי, 17.6, 18:00 | שישי, 18.6, 9:00 | שבת, 19.6, 10:00.

3 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

  1. Rethinking Bauhaus

נקודת מפגש: שדרות רוטשילד 69, בשדרה.

אדריכל מקורי: יצחק שוורץ, 1932.

אדריכלי השימור והתוספת: א.נ פלוס אדריכלים (אביטל גורארי ונתנאל אלפסי), 2021.

סיור עם אדריכל נתנאל אלפסי בפרויקט שתכננן משרדו לבניין בסגנון הבינלאומי במרכז שדרות רוטשילד. בסיור יוצג הפרויקט המציע סגנון מגורים חדש: דירות בעלות חזיתות זכוכית שקופות ההופכות את החללים לחלק מסביבתם העירונית ובנויות על פני כמה קומות.

הסיור יתמקד גם בשאלות המאתגרות את שיח השימור כיום – שאלות של אתיקה, מטרות השימור והמרחב האמנותי של המתכננים.

משך הסיור כחצי שעה.

חמישי, 17.6, 18:00 | שישי, 18.6, 9:00 | שבת, 19.6, 10:00.

3 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל־20 משתתפים בסיור.

 

  1. בית הכנסת הגדול

רחוב אלנבי 110.

אדריכל: יה ודה מגידוביץ', 1930.

מפגש עם אדריכל אורי פדן שיציג את התוכנית המוצעת לשימור ולשחזור בית הכנסת הגדול – מבנה אקלקטי שהוסווה בתוך חזיתות מודרניסטיות. בית הכנסת ייחודי בפארו, בעל חלל פנימי מרהיב שבראשו כיפה.

בסיור יוצגו מסמכים מתיק התיעוד של הבניין ויסופרו תולדות המבנה, שבהקמתו שזורים שמותיהם של האדריכלים הבולטים של תחילת המאה ה־20 בארץ ושבנייתו עם המתחם שלצדו נעשתה במקטעים, כל מקטע תוכנן על ידי אדריכל אחר ועל בסיס תפיסה תכנונית אחרת.

הכניסה לבית הכנסת בלבוש הולם.

חמישי, 17.6, 13:00־16:00. סיור בהדרכת אדריכל אורי פדן יתקיים ב־14:30. משך הסיור כשעה.

בית פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. שכבה 2.0

רחוב מונטיפיורי 42, קומה 1.

בתל־אביב-יפו יש כיום כ-2,300 מבנים המוגדרים לשימור – זאת מתוקף תוכניות שונות,  משנות ה־80 ועד היום. ברובם המכריע מותרת תוספת בנייה. בדיון במשרד גל פלג אדריכלים יציגו האדריכלים עמיר פלג ואורית רוזנטל מחקר שיזמה מחלקת שימור מבנים באגף תכנון העיר של עיריית תל־אביב-יפו, אשר מנסה לפענח את המשמעויות התרבויות של הרחבות הבנייה על גבי מבנים לשימור ולבחון את תפקידן בהתפתחות העיר.

מטרת המחקר היא לרכז מסקנות מ־30 שנה של בניית תוספות בעיר, ולגבש מערך כלים תכנוניים לטובת בניית תוספות בעתיד. הדיון יסתיים בסיור קצר בשטח, שבו תוצגנה חמש דוגמאות של תוספות בנייה על בניינים לשימור.

חמישי, 17.6, 19:00.

דיון וסיור ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. תקווה חדשה

נקודת מפגש: רחוב התקווה 76, סמוך למרכז דוהל.

סיור עם יוסי גולדברג בין אתרים שונים בשכונת התקווה, שיספר את סיפורה של השכונה והשינויים שעברו עליה לאורך השנים כפי שהם משתקפים במציאות הפיזית ובתרבות הישראלית. משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 18.6, 12:00.

סיור פתוח, אין צורך בסיור מוקדם.

 

  1. שכונה מבפנים

נקודת מפגש: בכניסה לבית דני, סמטת כביר 4.

סיור בהדרכת אריאל זכריה, יליד שכונת התקווה, שיבקר בשני בתי כנסת משפחתיים בשכונה, שנבנו על ידי אבות המשפחה: בית הכנסת של גילה אבדר, ברחוב האצ"ל 13, ובית הכנסת של גד צברי, ברחוב האקליפטוס 7. בביקורים יסופרו סיפורי עלייתן של שתי המשפחות מתימן.

הסיור באדיבות מנהלת עיר עולם ותיירות של עיריית תל אביב-יפו.

משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 17.6, 17:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל- 30 משתתפים.

 

  1. מעונות התקווה

רחוב חנוך 24.

אדריכל ההיתר: אליה פדרמן; עיצוב חזיתות ופנים: עינב מאי, 2017.

הזדמנות לגלות את השינויים העוברים על שכונת התקווה בסיור בבניין שהוסב לאחרונה למעונות סטודנטים ובמפגש עם העיתונאי שאול ביבי, על ההיסטוריה של השכונה ועל החיים בה כיום. במסגרת שינוי הייעוד למבנה משנות ה־50 ששימש בעבר כבית ספר, עוצבו מחדש חזיתותיו ונבנו 35 דירות (מרוהטות), בהן דירות יחיד בשטח 20־25 מ"ר ודירות שותפים בשטח 30 מ"ר, וכן שטחים משותפים לרווחת הדיירים – מרפסת גג, חדר כביסה וחלל להתכנסויות במרתף. משך הסיור כשעה.

חמישי, 17.6, 19:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. מתחם ליבנה

רחוב בושם 76.

אדריכלים: מורן פלמוני ויפתח וקס, 2018.

סיור במתחם המשלב בית ספר יסודי ובית ספר לילדים עם קשיי התנהגות וקשיי רגש, וממחיש אדריכלות שמשפיעה לטובה על חוויית הלימוד. בסיור – שייערך בהדרכת האדריכלים ומנהלת בית הספר גלית ליאור – יוצג התכנון שהשתמש בגגות המבנים ובחצרות המונמכות לטובת הגדלתם והעשרתם של חללי החוץ הצמודים לכיתות, וכך יצר חללים פדגוגיים מגוונים. שדרת הולכי רגל המקשרת בין הפונקציות השונות שבמתחם, מאפשרת ניצול של חללי החוץ על ידי הקהילה גם לאחר שעות הפעילות של בית הספר ומחזקת בכך את תרומתו של בית הספר למרחב הציבורי בשכונה.

הפרויקט זכה בפרס רוקח לשנת 2019.

הכניסה לבית הספר בהצגת תעודת זהות.

חמישי, 17.6, 16:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

כתבה על בית הספר באתר Xnet

https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5419031,00.html

 

  1. מהפארק אל העיר

נקודת מפגש: בכניסה לפארק מנחם בגין, בקצה רחוב בירנית.

תכנון של שכונות ושל התחדשות שכונות יוצא בדרך כלל מנקודת המבט של המרחב הבנוי כלפי הפארק או השטחים הפתוחים. בסיור עם איל רונן – מנהל מחלקת תכנון עיר מזרח בעיריית תל־אביב-יפו – ייבחנו נקודת המבט ההפוכה – מהפארק אל העיר – והשפעתו של היפוך זה על שאלות תכנוניות עקרוניות המעסיקות את המתכננים העירוניים, כגון בנייה מרקמית נמוכה לעומת מגדלים בדופן הפארק, מסחר בדופן הפארק, יצירת רחוב פארק ועוד. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 19.6, 9:30.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־25 משתתפים.

 

  1. דופן כפר שלם

נקודת מפגש: דרך הטייסים פינת דרך ההגנה.

סיור עם אדריכל יואב זילברדיק – רכז תכנון עיר מאגף תכנון העיר בעיריית תל־אביב-יפו – שבו תוצגנה השכונות נווה חן, ניר אביב ונווה אליעזר, על תכנונן המקורי, תהליכי ההתחדשות שעברו עד כה והמתווה התכנוני הייחודי שאושר להתחדשותן העתידית.

מתווה זה מציע אופני התמודדות עם צפיפות הדיור המאפיינת את האזור: שילוב של הריסה ובנייה מחדש לצד שיפוץ ושיקום של מבנים קיימים. בסיור יוסברו יתרונות המתווה וההזדמנויות הטמונות בו. משך הסיור כשעתיים.

חמישי, 17.6, 9:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־15 משתתפים.

 

  1. מבתי באר למגדלים

נקודת מפגש: רחוב יזהר 23, פינת רחוב ותיק 11, שכונת התקווה.

במהלך מאה השנים האחרונות התפתחו צורות מגורים שונות במזרח העיר. הסיור עם אדריכל איתי הורביץ, תושב יד אליהו ופעיל בה, יציג את השפע של צורות הבינוי באזור זה – מבתי באר בשטחים החקלאיים לשעבר, דרך הבנייה הספונטנית בשכונת התקווה והמבנים המודרניסטים של יד אליהו, עד המגדלים וההתחדשות העירונית של המאה ה־21.

משך הסיור כשעתיים והוא יסתיים ברחוב יגאל אלון פינת תובל (בנקודה עם תחבורה ציבורי צנוחה לנקודת ההתחלה).

שישי, 18.6, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. תקווה ורה-פרצלציה

נקודת מפגש: רחוב האצ"ל פינת רחוב ההגנה, בכניסה לשוק התקווה.

הזדמנות לשמוע על היוזמה ההיסטורית לצדק חלוקתי שמתרחשת בימים אלה בשכונת התקווה – תוכניות הרה-פרצלציה שבמסגרתן נרתמה עיריית תל־אביב-יפו לרישום מסודר של הנכסים ושל הקרקעות בשכונת התקווה.

בסיור עם מתכננת העיר הבכירה בת אל אונגר, האחראית על התחום באגף תכנון העיר, יוסברו המשמעויות של הבעלות המשותפת על הקרקעות (מושעא), תהליך הפירוק וההסדרה שלה וכן ההזדמנויות החברתיות, הפיזיות והכלכליות שהוא מייצר להתחדשות עצמית של השכונה. משך הסיור כשעה.

חמישי, 17.6, 8:30 | שישי, 18.6, 11:30.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.

 

  1. בארות התקווה

נקודת מפגש: דרך ההגנה 76, שכונת התקווה.

עבודות הבנייה של הרכבת הקלה שמבצעת נת"ע בדרום העיר הופסקו כשהתגלו שרידי בית באר מן המאה ה־19 סמוך לשוק התקווה. בזכות תגלית זו נחשף סיפור היוסדה של שכונת התקווה. בסיור לאורך 130 מטרים, תספר אדריכלית מנור בר־טוב, מנהלת תחום שימור עזרה ובצרון, על רכישת הקרקעות בשכונה ומכירתן, על סירובן של עיריות תל אביב ויפו לכלול את השכונה בשטחן, על בעיות המים והשליטה בהם, על הבעיות הביטחוניות והחברתיות, על היעדר התשתיות ועל דרכי ההישרדות של תושבי השכונה.

חמישי, 17.6, 9:00 | שבת, 19.6, 9:00.

2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל־20 משתתפים בסיור.

לכתבה על המקום באתר הארץ:

https://www.haaretz.co.il/news/local/.premium-1.9021991

 

  1. דירה מעוצבת בשיכון רכבת

רחוב עמינדב 36, דירה 3.

אדריכלים: אריאל וורד פרמן, 2020.

ביקור בדירת שיכון משנות ה־50 שעברה מהפך עיצובי. במקור נבנה השיכון עבור נכי מלחמת השחרור ובהמשך הורחבו בו הדירות וכמעט הכפילו את שטחן. תכנונה המחודש עבור משפחתם הצעירה של האדריכלים המתגוררים בה, התמודד עם נתוני פתיחה מאתגרים: קירות בטון בכל שטח הדירה ושני כיווני אוויר בלבד, אך התוצאה היא דירה עכשווית, בעלת חללים פתוחים, מוארים ואיכותיים.

שבת, 19.6, 10:00־13:00 ו־15:00־18:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. יד אליהו הירוקה

רחוב יגור 16, קומה רביעית, דירה 8, יד אליהו.

עיצוב פנים: ALTO אדריכלות ועיצוב, 2016.

דירה טיפוסית בשיכון רכבת, בעלת שני כיווני אוויר מנוגדים, שתוכננה מחדש על ידי האדריכלית עבור משפחתה. במסגרת השיפוץ הופנה החלל הציבורי של הדירה לכיוון החורשה (שהוכרזה לאחרונה כאתר טבע עירוני) שמאחורי הבית, והנוף הירוק מוסגר בחלונות גדולים מפרופיל בלגי. חדרי השינה מוקמו בחזית המנוגדת והאזור המרכזי של הדירה, המרוחק מחזיתות ומאור, נוצל לטובת אזורי שירות.

חמישי, 17.6, 13:00־16:00 | שבת, 19.6, 9:00־12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בטון. סיפור אהבה

נקודת מפגש: רחוב יצחק שדה 56.

סיור ברחובות מזרח העיר עם האדריכלית הדס נבו גולדברשט ממחלקת השימור בעיריית תל־אביב-יפו. הסיור יחל בשיכון העיתונאים ויסתיים במבנה תע"ש השלום, ויציג מגוון מבני מגורים, מבני ציבור ותעשייה, שתוכננו על ידי מיטב האדריכלים בארץ על פי עקרונות הסגנון הברוטליסטי. מבנים אלו מייצגים תקופה אדריכלית שהשפעתה ניכרת גם כיום.

הסיור בעקבות מחקר שהפך לספר "אופוריה, ארכיטקטורה של עצמאות – הסגנון הברוטליסטי בתל אביב בין 1948־1977".

חמישי, 17.6, 16:30.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-40 משתתפים.

 

  1. בריכת החורף הדרומית

נקודת מפגש: במגרש החניה שמאחורי משרד הרישוי תל־אביב-יפו-חולון.

בואו לגלות את בריכת החורף שבמתחם הלוחמים, אתר טבע שהוא בית גידול למגוון בעלי חיים וצמחים נדירים. פארק הטבע העירוני נועד לשמר קטע נופי אופייני למישור החוף ההולך ונעלם, על מגוון בעלי החיים והצמחים שבו, ולהנגיש אותו לתושבי העיר.

בסיור יוצג תהליך השיקום של הצומח המקומי ויתבצע דיגום במי הבריכה לבעלי החיים הנמשכים אליה: חרקים, סרטנים, דו חיים, עופות ויונקים – רבים מהם בסכנת הכחדה. בסיור יוצג גם תהליך שיקום הצומח שבו השתתפו תלמידי בתי ספר סמוכים ותושבים.

מומלץ להגיע בנעליים סגורות.

שישי, 18.6, 10:00. משך הסיור כשעה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. רוח המקום

נקודת מפגש: מרכז המבקרים מקווה ישראל, הכניסה משער קראוזה (הכניסה מחולון).

מקווה ישראל, בית הספר החקלאי הראשון בארץ, נמצא כיום בלב מטרופולין תל אביב ומתמודד עם לחצי פיתוח מתמידים. הסיור עם יעל אטקין – רכזת תכנון וסטטוטוריקה מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל – יעבור בין המבנים הראשונים שבלב המתחם, המהווים את הגרעין ההיסטורי שלו: בית הכנסת, היקב, מבני העזר והמשק וכיתות הלימוד, ויעסוק בשאלה כיצד שומרים על רוח המקום, ערכיו והנרטיבים שלו.

שישי, 18.6, 10:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־50 משתתפים.

 

  1. בית הספר החקלאי מקווה ישראל

נקודת מפגש: מרכז המבקרים מקווה ישראל, הכניסה משער קראוזה (הכניסה מחולון).

סיור עם מדריכי מרכז המבקרים של מקווה ישראל שיציגו את האתרים ההיסטוריים והמבנים מהמאה ה־19 הנחבאים באחת הריאות הירוקות המיוחדות של גוש דן – שמורה של שדות ירוקים, פרדסים וגנים. הסיור יספר על ייסודו של הכפר על ידי חברת כל ישראל חברים (אליאנס) ומזכירם קרל נטר לפני 151 שנה, כדי ללמד נערים ונערות יהודיים חקלאות. הוא יעבור בשדרת הדקלים ליד הפיקוס הבנגלי, בבית הכנסת שנבנה ב־1896 – מבנה בן שתי קומות הבנוי מלבני כורכר (ללא שימוש בבטון) אשר נחשב למבנה החשוב במתחם ושומר לאחרונה, וכן בסדנת המכניקה שבה יוצרו ותוקנו כלי עבודה וכלי נשק כגון מרגמת הדוידקה. בסוף הסיור יוקרן הסרט "לאורך שדרת הדקלים".

שישי, 18.6, 11:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־50 משתתפים.

לכתבה על שיפוצו ושימורו של בית הכנסת:

https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4926074,00.html

 

  1. טרמינל העיצוב בת ים

רחוב אהוד קינמון 32, בת ים.

תכנון ושיפוץ פנים: מירב סודאי ורפאל כהן, 2020.

סיור מודרך בטרמינל עיצוב בת ים – מקום מפגש בין עיצוב ישראלי, קהילה וחברה. ההאנגר העצום כולל חממת מעצבים, מפעל שיקומי למתמודדי נפש, סדנאות מייקרים, חצר שיקומית קהילתית ומרחב לתערוכות ולאירועים. בסיור יתואר גם השיפוץ המורכב והמוקפד שנעשה במבנה לשימור, במקור מחסן לוגיסטי שהוקם בשנות ה־50 עבור מע"צ, ובגלגולו האחרון, לפני שנמסר לידי עמותת "לצאת מהקופסא", מחסן פחי האשפה של עיריית בת ים.

בטרמינל מוצגת בימים אלה תערוכת פורטרטים של הצלם ינאי יחיאל, ועבודות של מעצבי החממה הפועלים במתחם.

חמישי, 17.6, 16:00 ו־17:00 | שישי, 18.6, 10:00 ו־11:00 | שבת, 19.6, 11:00 ו־12:00.

6 סיורים ל־15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. נחלת הכלל

נקודת מפגש: רחוב תוצרת הארץ 11 א', בכניסה לגן השעשועים שמדרום למגדלי תל אביב.

מגפת הקורונה והשלכותיה על חיי היומיום הפכו את המרחב הציבורי לחיוני מתמיד והובילו לחשיבה מחודשת לגביו. בסיור שיוביל אדריכל עומר וולף מאגף תכנון העיר בעיריית תל־אביב-יפו לאורך השלד הציבורי של שכונת נחלת יצחק, ייבחנו מרחבים ציבוריים מסוגים שונים, מהעבר ומההווה, ויועלו שאלות לגבי תכנון מרחב ציבורי מיטבי עתידי בשכונה.

משך הסיור כשעה וחצי והוא יסתיים בגג חניון ברוריה ברחוב יגאל אלון 155.

חמישי, 17.6, 17:00.

סיור ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. לזכרו של דני קרוון

נקודת מפגש: דרך השלום פינת דרך הטייסים.

האמן והפסל דני קרוון שהלך לעולמו לאחרונה, השאיר חותם משמעותי על הנוף, הסביבה והמרחב העירוני של תל־אביב-יפו. מעבודותיו הפיוטיות ופורצות הדרך בארץ ובעולם: כיכר התרבות בתל אביב, הפסל "שדרת זכויות האדם" בנירנברג, האנדרטה לקורבנות הצוענים בשואה בברלין, ו"הציר המרכזי" בסרז'י פונטואז שבצרפת שהוכרז באחרונה אתר מורשת.

הסיור שיוקדש לזכרו יעלה אל פסלו  "כיכר לבנה", ובו תספר האוצרת עדי אנגלמן, שעבדה לצדו בשנים האחרונות, על דמותו ועל עבודתו ותציג את "כיכר לבנה" שעבודות שיקומה עומדות להתחיל בקרוב.

שישי, 18.6, 17:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית ספר גיבורי ישראל

נקודת מפגש: בכניסה לבית הספר משדרות יד לבנים 18, יד אליהו.

אדריכלים: החדר אדריכלים. אדריכל אחראי: אדם יוסף. אדריכלי נוף: סטודיו סטרוקטורה, 2020.

אדריכל חנן פומגרין יציג את הפרויקט שתכנן משרדו: תוספת בשטח של 3,250 מ"ר לבית הספר גיבורי ישראל הוותיק. המבנה החדש בעל הרפפות הצבעוניות שינה את מערך המבנים במגרש ויצר חצר מרכזית גדולה סביבה מאורגנים המבנים. בסיור יתייחס פומגרין גם לפרוגרמה שכללה חלל רב תכליתי בשטח 300 מ"ר לטובת הקהילה, שבנייתו יצרה עירוב שימושים ההופך את המבנה לפעיל במשך כל היום, וכן לעיצוב החצר הקטנה באמצעות גבעות גומי דמויות דיונות חול. משך הסיור כ-45 דקות.

שישי, 18.6, 12:00.

סיור פתוח. אין צורך רישום מוקדם.

 

  1. בין קנה מידה אנושי למונומנטלי

נקודת מפגש: במרכז גשר יהודית.

התחדשותו של אזור התעשייה ביצרון ותנופת הבנייה העוברת עליו בשנים האחרונות יוצרות מפגש ייחודי בין סביבת מגדלי התעסוקה והמגורים האינטנסיבית החדשה, ובין שכונת המגורים הוותיקה המאופיינת בבנייה נמוכה. הסיור עם איסרא חג'אזי מאגף התכנון בעיריית תל־אביב-יפו יעסוק בתפר העדין שבין הרקמות השונות ובמפגשים השונים הקיימים ביניהן כיום ואלה המתוכננים לעתיד.

משך הסיור כשעה וחצי.

שישי, 18.6, 9:30.

סיור ל־25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. גשר יהודית

נקודת מפגש: בעלייה על הגשר מכיוון שדרות יהודית.

אדריכלים: חן אדריכלים, 2020.

סיור עם אדריכל ניר חן בגשר שנבנה כדי לייצר ציר אורבני רציף שיחבר את אזורי התעסוקה ואת השכונות המזרחיות של העיר בציר הליכה לחלקה המערבי. גשר יהודית הוא הגשר הראשון מעל נתיבי איילון המיועד להולכי רגל ולרוכבי אופניים בלבד. הוא עשוי פלדה ואורכו 110 מטרים. משקלו הכולל כ־900 טונות, והוא מעוצב בהשראת דימויים אורגניים ומכניקה של גופים חיים.

בסיור יתייחס חן להיבטים ההנדסיים, האדריכליים והעיצוביים של תכנון הגשר ולנקודת המבט של משתמשי הגשר שהכתיבה את עיצובו.

שישי, 18.6, 8:00. משך הסיור כשעה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. שטיבל 8

רחוב שטיבל 8, שכונת מונטיפיורי.

אדריכלים: אורית מילבאואר אדריכלים, 2017.

הזדמנות לגלות את הבניין המסקרן שתכננו אורית מילבאואר ושי נעים ממשרד מילבאואר אדריכלים, עבור חברת AP, אשר מאכלס חברות סטארט אפ צעירות. הבניין שואב את השראתו העיצובית מסביבתו – מוסכים, האנגרים ומבני תעשייה – ומחופה בפח גלי, בתריסי רפפה מאלומיניום  וב־HPL צהוב המייצרים חזית דינמית. הסיור יסתיים בקומת הגג המשקיפה על קו הרקיע של תל אביב.

שישי, 18.6, 9:30, 10:30 ו־11:30.

3 סיורים ל-20 משתתפים ברישום מוקדם.

לאתר של אורית מילבאואר אדריכלים:

http://www.ome.co.il/

 

  1. המקרר

רחוב החשמונאים 90 (שביל הגישה יוצא מדוכן מפעל הפיס).

הצצה לבית הקירור של השוק הסיטונאי לשעבר, המתפרס על פני 1,900 מ"ר ומארח זה כשלוש שנים סטודיואות לאמנות, גלריה ובר. בסיורים עם איריס פשדצקי, מיזמי המקרר, יובא סיפורו של המבנה שנבנה ב־1965 ושימש את השוק הסיטונאי עד 2006 כמקרר אחסון עצום שבו אוחסנו טונות של פירות בטמפרטורה של ארבע מעלות. הסיור יתייחס גם להתחדשות העירונית שעוברת על המתחם כולו.

סיורים יתקיימו בשישי, 18.6, ב־12:30 וב־16:30 ובשבת, 19.6, ב־12:30.

4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם. 

למידע נוסף: hamecarer@gmail.com    

 

  1. תל אביב של זאב רכטר

נקודת מפגש: רחוב נחלת בנימין 16 פינת רחוב רמב"ם.

אדריכלית דנה גורדון, אוצרת מרכז רכטר לאדריכלות, תוביל את הסיור שיתאר את סיפור התפתחותה האדריכלית של תל אביב לפני קום המדינה, דרך בנייני מגורים שתוכננו על ידי אדריכל זאב רכטר משנות ה־20 עד שנות ה־40 של המאה ה־20.

הסיור יתחיל בבית הכדים שנבנה ב־1924 ברחוב נחלת בנימין ויסתיים בבית מני שברחוב הר סיני.

שבת, 19.6, 10:30. משך הסיור כשעה ורבע.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר מרכז רכטר לאדריכלות: https://www.reca-tlv.com/

 

  1. מגדר והעיר הגדולה

נקודת מפגש: נחלת בנימין 1.

האם העיר מתוכננת עבור כולנו? האם עיר יכולה להיות מוטה מגדרית? מהו תכנון עירוני מודע מגדר? הסיור עם אינה גורשטיין, מורת דרך וסטודנטית לתואר שני בלימודי מגדר, יעסוק בהתפתחות המרחב העירוני מנקודת מבט פמיניסטית.

הסיור יתרכז במרכז ההיסטורי של העיר ויחשוף גם דילמות חברתיות שחוו נשים בתל אביב מתקופת היישוב ולאחר קום המדינה.

חמישי, 17.6, 18:00.

סיור ברישום מוקדם. מוגבל ל-20 משתתפים.

 

  1. מלון אינק

רחוב ברנר 14.

אדריכל: יואב מסר; עיצוב פנים: סטודיו ירון טל.

סיורים עם אדריכל יואב מסר במלון החדש שתכנן המעוצב כערמת ספרים המונחים זה על גבי זה, כמחווה לספרייה לזכרם של חברי פועלי ציון ששכנה במגרש. בסיור שיעבור בחלליו השונים של המלון, יציג מסר את הביטוי הבנוי של הספרים כמקור השראה בעיצוב המבנה ובעיצוב הפנים.

הכניסה לבניין מחייבת חתימה על טופס ויתור תביעה.

שבת, 19.6, 11:00, 12:00, 13:00 ו־14:00.

4 סיורים ל־20 הבאים הראשונים בכל סבב. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית המראות

רחוב בעלי מלאכה 15, דירה 8.

עיצוב פנים: יעל פרי, 2021.

הצצה לדירת דופלקס בשטח 65 מ"ר בלב העיר ששופצה לאחרונה. הדירה מעוצבת בסגנון מינימליסטי-תעשייתי המשלב בטון, ברזל ומראות. שטחים גדולים בה חופו במראות, מהקירות דרך חדרי האמבטיה ועד ארונות המטבח, והן מייצרות אינסוף השתקפויות.

חמישי, 17.6, 17:00־20:00 | שישי, 18.6, 15:00־18:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

  1. דירה ברחוב העבודה

רחוב העבודה 9 א'.

עיצוב פנים: נטע־לי נוי, 20202.

הצצה לדירה בבניין משנות ה־70 הממוקם בלב העיר, אשר פונה לגינה שהפכה בתקופת הקורונה למרחב ציבורי פעיל, ושכחלק מתכנונה המחודש נפתחה לכיוון החוץ והפכה לחלק ממנו. הדירה משתרעת על שטח של 70 מ"ר ושימשה את בעליה בצעירותם. כעת, כשחזרו אליה לאחר שילדיהם בגרו, היא שופצה לפי צורכיהם וכוללת מטבח ובו אי עבודה גדול, קליניקה, ושני חדרי שינה המאורגנים באופן אלגנטי בתוך תוכנית הבניין האלכסונית והמאתגרת.

חמישי, 17.6, 16:30־19:30 | שבת, 19.6, 10:00­־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר האינטרנט:

https://www.netalinoy.com/

לעמוד האינסטגרם:

https://www.instagram.com/netalinoy_design/

 

  1. דירת בוטיק

רחוב זרובבל 19, דירה 2.

אדריכלות ועיצוב פנים: דודו בן גיגי ומורן בן עמי, 2019.

ביקור בדירה אשר תוכננה במקור כדירת Airbnb מפנקת וקרובה לים ושנרכשה על ידי בעליה כפי שהיא (As is). במסגרת השיפוץ המהפכני שעברה, ובהשראת מלונות בוטיק אורבניים, שולבו בה חדר עבודה שקוף המחדיר אור לחלל הכניסה, מרפסת מוגבהת המשקיפה לים ונגרות מוקפדת בהתאמה אישית.

שישי, 18.6, 16:00־18:00  | שבת, 19.6, 10:00־15:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. רק לא לגמור כמו שווארמה

נקודת מפגש: שדרות רוטשילד פינת החשמונאים, בשדרה.

סיור בלשי בעקבות נתיבי הצל של לב תל אביב שיובילו ד"ר אור אלכסנדרוביץ' ואדריכל הנוף שחר צור, כהמשך למחקר שערכו בנושא. הסיור יעסוק ברמות החשיפה הגבוהות של קרינת השמש הישירה בישראל. קרינה זו, שהשפעותיה השליליות ניכרות בייחוד בסביבה העירונית, אחראית יותר מכל גורם אקלימי אחר לתחושות קיצוניות של חוסר נוחות ולהימנעות מהליכה ומשהייה במרחב העירוני בחודשי החום הארוכים. הסיור יתמקד בכמה שדרות, רחובות וחללים ציבוריים שבהם יודגם הפער התחושתי שבין שהייה בשמש לשהייה בצל, ותוצג ההשפעה המכרעת שיש לתכנון ולעיצוב העירוניים על כמות הצל שמספק המרחב העירוני.

הסיור יסתיים בכיכר גבעון.

שישי, 18.6, 9:00־11:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית יוסף באו

רחוב ברדיצ'בסקי 9.

הצצה לסטודיו הקטן ששימש את המאייר יוסף באו משנות ה־50 עד מותו בשנת 2002. הסטודיו נשמר על ידי בנותיו במצבו המקורי וכולל את פינת העבודה שלו, מכונת אנימציה שהמציא ובנה במו ידיו, מרקע קולנוע קטנטן ושני סוגים של מקרנות שבנה, חדר חושך, תערוכת כרזות שעיצב לסרטי קולנוע ישראליים בשנות ה־60 ובשנות ה־70, תערוכה על ההומור בשפה העברית ועוד. במפגשים יספרו בנותיו על אביהן, חלוץ האנימציה, שפעל גם כזייפן של המוסד, ובתקופת מלחמת העולם השנייה זייף מסמכים שהצילו מאות אנשים.

שבת, 19.6, 12:00, 13:00 ו־14:00.

3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־20 משתתפים. 

 

  1. Cotton Candy

רחוב בורוכוב 6 א'.

אדריכל: יניב פרדו. עיצוב פנים: שני רינג, 2020.

הצצה לדירת 90 מ"ר בלב העיר המשתרעת על פני קומה שלמה ובנויה סביב גרעין מרכזי. בדירה מרפסת פנימית וחזיתית, תקרות גבוהות ותריסי עץ כהים מרצפה לתקרה. עיצוב הפנים המינימליסטי שלה משלב אריחי טרצו בתור חיפויי קיר ומשתמש במהלך המעגלי שלה כדי ליצור נקודות מבט מעניינות בין החדרים.

שבת, 19.6, 11:00־13:30.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הגינות הסמויות מן העין (דרום)

נקודת מפגש: שדרות בן ציון פינת רחוב אברהם לב.

תוכנית גדס משנת 1925 התוותה את התפשטותה של תל אביב צפונה עד הירקון. חלק בלתי נפרד מתוכנית זו היו גינות הבלוק הקטנות המסתתרות בתוך הבלוקים העירוניים שיצרה התוכנית. הסיור עם אדריכלית רותי ליברטי־שלו ממשרד ליברטי־שלו הר נוי אדריכלות ושימור, יעבור בכמה מגינות הבלוק של דרום מרכז העיר, חלקן מוכרות ואחרות ידועות רק לתושבי הבלוקים. הוא יימשך כשעה וחצי ויסתיים בגינת רות.

הסיור מבוסס על ממצאי מחקר שהושלם לאחרונה עבור מרכז העיר הלבנה מחלקת השימור בעיריית תל־אביב-יפו.

שישי, 18.6, 9:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־30 משתתפים.

 

  1. פטיט בגן מאיר

סמטת גן מאיר 4, קומה שנייה, דירה 3.

עיצוב פנים: חן שדמי, 2020.

הצצה לדירת שלושה חדרים בשטח 47 מ"ר בלבד, הממוקמת בסמטה פסטורלית בלב העיר, ומשמשת את בעליה המוזיקאים גם בעבודתם. הדירה כוללת פתרונות יצירתיים למיקסום החלל וחשיבה על ניצול כל סנטימטר בה, ומכילה מזכרות של הבעלים מטיוליהם בעולם.

חמישי, 17.6, 18:00־21:00 | שישי, 18.6, 10:00־14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר של חן שדמי:

https://shadmi-design.com/

 

  1. Cell Aviv Bialik

בואו להכיר את הפרויקט שפיתחו התלמידות והתלמידים בתיכון עמל להייטק ולאמנויות על שם שמעון פרס (שבח מופת לשעבר), ותלמידות ותלמידי בית ספר און לחינוך מיוחד: מסלול תיירות סלולרי ברחוב ביאליק בדגש נגישות. המסלול כולל תשע תחנות מידע בעלות תכנים אדריכליים, ספרותיים, היסטוריים ותרבותיים, שאפשר להוריד ישירות למכשירי הטלפון הסלולריים, וכן מסלול מונגש בשפת הסימנים.

כדי להתחיל צריך לסרוק את הברקוד שבתמונה או להיכנס באמצעות האפליקציה שבקישור:

https://www.thinglink.com/card/1445081829055922178

לפרטים נוספים על הפרויקט:

https://cell-aviv.org/2019/11/07/bialik/

 

  1. מלון אסמבלאז' (בית שכנובסקי־צמח)

רחוב אלנבי 48.

אדריכל לא ידוע, 1925־1926.

הזדמנות לגלות את הבניין בן המאה שבו שכנו בשנות ה־30 משרדי הקרן הקיימת לישראל, וכיום משמש כמלון בוטיק בעל חצר נסתרת בסגנון אירופי ובו גם חלל אמנות ובית קפה בקומת הכניסה. הביקורים במקום יתחילו במפגש בחצר עם אדריכלית איריס הורביץ שלוש שערכה את תיק התיעוד למבנה (בשיתוף אדריכלית לירז גרוס) ויוצגו בו ערכיו האדריכליים, ההיסטוריים והאורבניים של הבניין האקלקטי היושב על אחת מארבע הכיכרות של רחוב אלנבי – רחובה הראשי של העיר בתקופת בנייתו – ומוגדר לשימור.

בחלקו השני של הביקור יוזמנו המשתתפים לסיורים בקבוצות קטנות בחלליו הפנימיים של המלון. הסיורים יועברו על ידי היזם והבעלים, דורון בנבנישתי. הרישום לסיורים יתבצע במקום.

שבת, 19.6, 11:00. הסיורים בחללי המבנה יתקיימו ב־12:00־15:00.

הרצאה פתוחה וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית ביאליק

רחוב ביאליק 22.

אדריכל: יוסף מינור, 1924; אדריכלית שימור: ניצה סמוק, 2007. פרוגרמה: איילת ביתן שלונסקי. עורך התערוכה: שמואל אבנרי.

שני סיורים מודרכים בביתו של המשורר הלאומי שעבר שימור קפדני, תוך דגש על מקומו הייחודי של בית ביאליק בתרבות העברית ובאדריכלות המקומית והסבר על התחדשותו ועל שימורו של מתחם ביאליק. הזדמנות לגלות את הפן האוריינטלי בעולמו של ביאליק.

את הסיורים יעבירו, לסירוגין, איילת ביתן שלונסקי, אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק, וצוות חינוך מתחם ביאליק.

שבת, 19.6, 10:30 ו־12:00. משך הסיור כשעה.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־25 משתתפים. 

 

  1. בית העיר

רחוב ביאליק 27, כיכר ביאליק.

אדריכלים: משה צ'רנר, 1925; אדריכלי שיפוץ ושימור: אפרת־קובלסקי אדריכלים; אדריכלות פנים: אפרת־קובלסקי אדריכלים ואדריכל דן חסון, 2009. פרוגרמה: איילת ביתן שלונסקי. שחזור חדר מאיר דיזנגוף: ד"ר דורון לוריא.

סיורים בבית העיר (בניין עיריית תל־אביב-יפו הישן) שנפתח מחדש לכבוד חגיגות המאה לעיר לאחר שיקום ושיפוץ מקיפים.

ברוח שמה של העיר תל אביב משלב בית העיר לאחר שיפוצו ישן וחדש. במסגרת זו שוחזר חדר דיזנגוף כ"קפסולת זמן" והוקמו תצוגות מגוונות בנושאים הקשורים לעיר.

כעת מוצגת בבית העיר תערוכה חדשה – עמק הפרחים – על כרם התימנים ותרומת תושביה לתרבות ולחיים כאן.

את הסיורים יעבירו, לסירוגין, איילת ביתן שלונסקי, אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק, וצוות חינוך מתחם ביאליק.

שבת, 19.6, 10:30, 12:00. משך הסיור כשעה.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־30 משתתפים בסיור.

 

  1. פּוֹמוֹ – ארכיטקטורה של הפרטה

נקודת מפגש: בית ליבלינג – מרכז העיר הלבנה, רחוב אידלסון 29, על הגג.

בהרצאה לציון השקת ספרם, ״פּוֹמוֹ – ארכיטקטורה של הפרטה״, יספרו האדריכלים ירמי הופמן ואלעד הורן על השינויים שחלו בשפה האדריכלית של העיר בשנות ה־80 ובשנות ה־90 ויציגו את אדריכלות הפוסט־מודרניזם המקומית, לא רק כסגנון שהושפע מצורות ומדימויים שיובאו מהמערב, אלא בעיקר כזירה שבה פעלו כוחות חברתיים וכלכליים וכעדות לתקופה של שינוי תרבותי רדיקלי, שהחל ב-1977 עם המהפך הפוליטי והסתיים בתחילת שנות האלפיים. השתנות השפה האדריכלית המקומית תודגם בעבודתם של כמה משרדי אדריכלות השונים זה מזה באופן פעולתם ובהסתגלותם לסדר היום הכלכלי-פוליטי שהתגבש בשנות ה־80 המוקדמות.

הערב ילווה בהקרנת עבודותיה של הצלמת מיקלה ברסטו ולאחריו תתקיים מסיבת אייטיז על גג בית ליבלינג. במהלך הערב ניתן יהיה לרכוש את הספר במחיר מיוחד.

חמישי, 17.6, 19:00־20:00.

הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.
למפת מבני הפומו בתל־אביב-יפו ורכישת הספר:

www.lieblinghaus.org/lab-studies/POMO

 

  1. ברוכים הבאים לרה פאבליק

נקודת מפגש: בית ליבלינג, אידלסון 29, על המדרגות החיצוניות.

המרחב הציבורי, מרחב הביניים שבין הפרטי אישי לפוליטי מדיני, הוא זה שעומד במוקד התערוכה החדשה שאצרו צוות בית ליבלינג – "ברוכים הבאים לרה פאבליק". התערוכה פורשת מגוון עבודות הבוחנות את מקומו של המרחב הציבורי, את השינויים שעברו עליו, ואת הדרכים שבהן אפשר לחדש אותו, לאתגר אותו ולחשוב עליו באופן ביקורתי ושונה. הסיור עם מנהלת בית ליבלינג והאוצרת שירה לוי־בנימיני.

חמישי, 17.6, 18:00­־19:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־24 משתתפים.

לרישום לסיור:

https://www.lieblinghaus.org/events

למידע נוסף באתר בית ליבלינג:

https://www.lieblinghaus.org/open-house-2021

 

  1. הסיור האורבני Pop Down

נקודת מפגש: בית ליבלינג, רחוב אידלסון 29, בגינה.

מנהלת בית ליבלינג שירה לוי־בנימיני, העוסקת בתכנון ערים, תדריך סיור המשלב התבוננות ביקורתית במרחב הציבורי המשתנה בהשראת התערוכה "ברוכים הבאים לרה פאבליק", תוך דיון בסוגיות אקטואליות של שימור ושל תכנון עירוני המעסיקות את מתכנני העיר. הסיור יתמקד במתחם ביאליק-אלנבי – מיקרוקוסמוס אורבני מרתק, שדרכו תידון העיר המשתנה לנגד עינינו.

שישי, 18.6, 11:00־12:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־24 משתתפים.

לרישום לסיור:

https://www.lieblinghaus.org/events

למידע נוסף באתר בית ליבלינג:

https://www.lieblinghaus.org/open-house-2021

 

  1. בחזרה לעתיד: אדריכלות שנות ה־80 וה־90

נקודת מפגש: בית ליבלינג – מרכז העיר הלבנה, רחוב אידלסון 29, על הגג.

לציון השקת ספרם, ״פּוֹמוֹ – ארכיטקטורה של הפרטה״, יֵצאו האדריכלים ירמי הופמן ואלעד הורן לסיור שבו ידגימו כיצד ועד כמה השתנתה השפה האדריכלית בעיר בשנות ה־80־90. בשנים אלו החלה תקופה חדשה של בנייה ויצירה אדריכלית בתל אביב לאחר שני עשורים של נטישת תושבים ושל האטה בבנייה. הסיור יתחקה אחר היצירות המרכזיות של אדריכלות העיר בתקופה זו המוכרת כאדריכלות הפוסט־מודרני, שלעתים אינה מובנת ונחשבת כמכוערת, ויספר על רוח התקופה ועל אדריכליה.

שיש, 18.6, 9:00־11:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־20 משתתפים.
למפת מבני הפומו בתל־אביב-יפו ורכישת הספר:

www.lieblinghaus.org/lab-studies/POMO

 

  1. ״עירוח״

נקודת מפגש: בית ליבלינג, רחוב אידלסון 29, בדירה שבקומה 3.

סיור ושיח בתערוכה "עירוח" בדירת הרזידנסי, עם האמניות ענת ליטווין וסלי קריסטל – האורחות הראשונות בתוכנית הרזידנסי של בית ליבלינג – ועם אוצרת התוכנית, סברינה צגלה. בביקור בדירה, לשעבר דירת משפחת שויער, האמניות, שפועלות בדירה מספטמבר 2020, בין סגרים, ישתפו בתהליך השהות, המחקר והיצירה שלהן.

שישי, 18.6, 10:00.

סיור ושיח ברישום מוקדם, מוגבל ל־24 משתתפים.

לרישום לסיור:

https://www.lieblinghaus.org/events

למידע נוסף באתר בית ליבלינג:

https://www.lieblinghaus.org/open-house-2021  

 

  1. הסיפור שמאחורי בית ליבלינג

נקודת מפגש: בית ליבלינג, רחוב אידלסון 29.

סיור בבית ליבלינג שיחשוף את ערכיו האדריכליים של הבניין ואת סיפוריהם של דייריו. הסיור – בהדרכת אדריכלים, מתכננים, ויוצרים מצוות בית ליבלינג – יתמקד בכמה שאלות, כגון מדוע הבניין הוא דוגמה מייצגת לאדריכלות הסגנון הבינלאומי בתל אביב? כיצד והאם הצליחה האדריכלות העכשווית לשמר את רוח המקום? הסיור יכלול ביקור גם בתערוכות המוצגות בבית ומעלות לדיון סוגיות מרכזיות בהיסטוריה של העיר הלבנה ובחיי היומיום שלה.

שבת, 19.6, 12:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־24 משתתפים.

לרישום:

https://www.lieblinghaus.org/events

למידע נוסף באתר בית ליבלינג:

https://www.lieblinghaus.org/open-house-2021

 

  1. קינדר קפה

נקודת מפגש: בית ליבלינג, רחוב אידלסון 29, בתערוכת הקבע.

השבתות בליבלינג נועדו לילדים ולהורים שאוהבים סיפורים, מוזיקה ויצירה. בקפה לב מזמינים להכיר סיפורים חדשים ולחקור כלי נגינה מסקרנים.

הסדרה ״קינדר קפה״ מתקיימת בשיתוף מרכז פליציה בלומנטל למוסיקה.

המפגש מיועד לבני 5־6. אין צורך ברישום להורים.

שבת, 19.6, 10:00.

פעילות ברישום מוקדם, מוגבלת ל־15 משתתפים. אין צורך ברישום הורים.

לרישום:

https://www.lieblinghaus.org/events

למידע נוסף באתר בית ליבלינג:

https://www.lieblinghaus.org/open-house-2021

 

  1. URBAN PARTY

נקודת מפגש, בית ליבלינג, רחוב אידלסון 29, על הגג.

במסיבה האורבנית שתיערך בעת השקיעה על גגו של בית ליבלינג, ינסו האורבניסטים פול קרנס ומוטי רוימי לענות על השאלה "האם תל אביב היא מקום טוב לחיות בו?". לערב – שמבקש להיות מעניין, מצחיק, מטריד ואולי גם מעורר השראה – הם יזמינו 20 תושבים מקשת הטיפוסים והדמויות של העיר, וייתנו לכל אחד מהם שלוש דקות להשמיע את תשובתו לשאלה מורכבת זו.

האירוע החלק מסדרת "Urban Party – Talking Cities" שהשיקו קרנס ורוימי בשנת 2011 בדבלין ונודדת מאז בערים ברחבי העולם.

בחדר הפרויקטים בבית ליבלינג מוצגת התערוכה של הצמד "מקום טוב לחיות בו?" שאצרה סברינה צגלה.

שבת, 19.6, 18:00.

מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

למידע נוסף באתר בית ליבלינג:

https://www.lieblinghaus.org/open-house-2021

 

  1. Liebling Haus Audio

נקודת מפגש: כניסה לבית ליבלינג, אידלסון 29, או מכל מקום אחר.

בואו לבקר בבית ליבלינג ולהכיר את יישומון הסיורים הקוליים Liebling Haus Audio המאפשר היכרות עם עשרות אלמנטים אדריכליים וכולל הקלטות של אנשי מקצוע, תושבי העיר ודיירי אידלסון 29 מספרים סיפור רב גוני משלל נקודות מבט על אדריכלות ועל אידיאולוגיה, על מהפכות ואנשים, על העבר, ההווה והעתיד של העיר.​

באפליקציה יש בין היתר גם סיור קולי לילדים – "אני בבית" – המזמין לגלות את בית ליבלינג.

חמישי, 17.6, 23:00-8:00; שישי, 18.6, 14:00-8:00; שבת, 19.6, 21:00-9:00.

סיורים עצמאיים. אין צורך ברישום מוקדם.

להורדה https://www.lieblinghaus.org/audio

למידע נוסף באתר בית ליבלינג:

https://www.lieblinghaus.org/open-house-2021

 

  1. בעקבות העלייה החמישית

נקודת מפגש: בכניסה לבית ליבלינג – מרכז העיר הלבנה, רחוב אידלסון 29.

סיור עם פול רקובר בעקבות העלייה החמישית (עליית היקים) שהגיעה לשיאה בשנים 1932־1935, והשפעתה על האדריכלות, התרבות והחברה בתל אביב של שנות ה־30 ושנות ה־40. באמצעות בניינים לאורך הרחובות אלנבי ובן יהודה תציג רקובר את טביעת היד שהשאירה העלייה החמישית בעיר, ואת תרומתה הדרמטית לזהותה של תל אביב כפי שאנו מכירים אותה כיום.

שבת, 19.6, 17:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של פול רקובר:

https://www.facebook.com/paule.rakower

 

  1. חזון חצרות החזית

נקודת מפגש: רחוב הנביאים 7.

סר פטריק גדס – מתכנן הערים המבריק שאחראי על תכנונו האורבני של החלק המרכזי של תל אביב – היה גם ביולוג בהשכלתו, וחזונו לעיר כלל גינות צמודות לבתי המגורים שבהן יוכלו הדיירים לגדל מזון לעצמם.

כפועל יוצא מתפיסת עולם זו כללה תוכנית גדס – מלבד בלוקים וביניהם גינות ציבוריות  – גם חצרות חזית בכל בנייני המגורים. הסיור עם מיכל אבימור, מתכננת ומעצבת פנים – בעקבות מחקר שערכה בחוג ללימודי סביבה בבית הספר לסביבה ומדעי כדור הארץ על שם פורטר – יתמקד בחצרות החזית שבבנייני המגורים במרכז העיר, ויבדוק אילו סוגים של חצרות קיימים כיום, כיצד השתנתה חצר החזית וכיצד היא משפיעה על חיי הרחוב. משך הסיור כשעה.

חמישי, 17.6, 18:00.

סיור ברישום מוקדם מוגבל ל־18 משתתפים.

לאתר של מיכל אבימור: www.michalavimor.com

לאינסטגרם:  www.instagram.com/michal_avimor

 

  1. העיר מנקודת מבטו של הגוף (כיכר. רחוב. שדרה. גן)

נקודת מפגש תימסר לנרשמים במייל.

מהי הליכה התמקדותית? כיצד אפשר ללכת בעיר תוך הפניית תשומת הלב לא החוצה, אלא פנימה, אל גופנו? אדריכלית חדוה יערי, אורבניסטית ומלווה תהליכים אישיים בשיטת ההתמקדות (focusing) תוביל את הסיור שיציע התנסות בהליכה עירונית מסוג שונה ובקשב לשינויים המתחוללים בתחושות הגוף במעבר ממרחב פיזי אחד למרחב פיזי אחר. הסיור יימשך כשעתיים ויתנהל בהליכה מונחית ונינוחה לאורך ציר מרכזי בלב העיר.

שבת, 19.6, 9:00.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל-15 משתתפים.

הרישום במייל:

hedva.yaari@gmail.com

 

  1. הדירה הצבעונית

רחוב יוסף אליהו 17, דירה 3.

עיצוב פנים: רי לוין, יעל ברוך, אמיר נבון, Studio 6B, 2018.

ביקור בדירת שלושה חדרים בבניין לשימור משנות ה־40, שתוכננה מחדש לפני כשנתיים. הרעיון שהנחה את עיצובה היה צבעוניות שמחה, והוא קיבל ביטוי פיזי בחלוקת 95 המטרים הרבועים שעליהם משתרעת הדירה לקוביות צבעוניות: כחול כהה במטבח, ורוד ופודרה בחדר השינה וירוקים ובורדו בחדרי הרחצה. בין החללים השונים מפרידות מחיצות זכוכית המאפשרות לאור ולצבעוניות לחדור ביניהם.

חמישי, 17.6, 17:00־20:00 | שישי, 18.6, 12:00־15:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. מתחם רשות השידור בשרונה

נקודת מפגש: בגינה הציבורית שברחוב לאונרדו דה וינצ'י פינת רחוב קפלן.

הצצה נדירה למתחם שבו שכנה רשות השידור ובו עתיד לקום מרכז מורשת השידור הציבורי.

הסיור – בהדרכת ניצן חן מנכ"ל לע"מ, מייק ישראל, איש קול ישראל בעבר, ותמר טוכלר, סמנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל – יעבור במבניה של חוות ליפמן הטמפלרית, בבאר ובמשאבת המים הממונעת ששומרו ובאולפני השידור המקוריים של רשות השידור.

משך הסיור כשעה ורבע.

שישי, 18.6, 10:00 ו־11:30.

2 סיורים מוגבלים ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.

 

  1. המושבה הטמפלרית שרונה (סיור ברוסית)

נקודת מפגש: רחוב קפלן פינת רחוב דה וינצ'י, על הספסלים ליד מקדונלדס.

גלי בנין – מורת דרך ויועצת תכנון ופיתוח תיירות – תוביל את הסיור על ההיסטוריה של שרונה ותספר על התהפוכות שעברו עליה במהלך השנים עד לשחזורה ושימורה לפני כעשור.

הסיור אינו כולל כניסה למוזיאון.

שבת, 19.6, 9:00. משך הסיור כשעה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. שרונה כאתר תיירות

נקודת מפגש: רחוב קפלן פינת רחוב דה וינצ'י, על הספסלים ליד מקדונלדס.

אדריכלות היא אחד מגורמי המשיכה העיקריים לתיירות. בסיור עם גלי בנין, מורת דרך ויועצת תכנון ופיתוח תיירות, שיתמקד במושבה הטמפלרית שרונה כמקרה בוחן לתכנון אתר תיירות, ייבחנו השאלות איך מתכננים אתר תיירות, מהם העקרונות המנחים בתכנון תיירות וכיצד יושמו במקרה של שרונה?

שבת, 19.6, 10:30. משך הסיור כשעה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. באוהאוס תל אביבי

נקודת מפגש: ברחבת הכניסה למלון סינמה, רחוב זמנהוף 1, כיכר דיזנגוף.

מה הם המאפיינים המגדירים מבנים כבנייני באוהאוס ומה הוביל את אונסק"ו להכיר בתל אביב כאתר מורשת עולמית? סיור עם פול רקובר שיתחקה אחר התפתחות הבנייה בתל אביב בשנות ה־30 – דרך בנייניה, רחובותיה ושכונותיה. הסיור יסתיים בבית ליבלינג – מרכז העיר הלבנה החדש שברחוב אידלסון.

שבת, 19.6, 10:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של פול רקובר:

https://www.facebook.com/paule.rakower

 

  1. סיור בתערוכת "אהל" ומאחורי הקלעים של ארכיון התיאטרון

נקודת מפגש: בכניסה לבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25.

סיור עם האוצרת בתיה דונר בתערוכה על תיאטרון "אהל" המוצגת כעת בגלריית בית אריאלה וכן בארכיון התיאטרון שבו שמורים פריטים מקוריים בהם כרזות, צילומים נדירים, סקיצות לתפאורה ותלבושות ועוד. בסיור ייחשפו מקורות ההשראה והאזכורים האידיאולוגיים והאסתטיים שהשפיעו על התיאטרון, המבטאים את הלכי הרוח בתרבות הישראלית מאמצע שנות ה-20 עד שנות ה־60.

שבת, 19.6, 13:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

למידע על התערוכה:

(https://secure.pulseem.com/clientpages/03052021133659sa4657.html)

 

  1. מהדורה חדשה

נקודת מפגש: בכניסה לבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25.

אדריכלים מקוריים: לופנפלד גמרמן, 1977; שיפוץ וחידוש המבנה: מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים, 2019.

סיור עם האדריכלית גנית מייזליץ כסיף בספריית בית אריאלה, שסיימה לאחרונה תהליך שיפוץ רב שלבי שחולל בה שינוי דרמטי.

הספרייה המחודשת מציעה מגוון של חללי למידה ועבודה, לצד חללים לאירועי תרבות ומפגשים קהילתיים.

בסיור תציג מייזליץ כסיף את השינויים שבוצעו במבנה ואת תפיסת התכנון שחידשה את המבנה הברוטליסטי, תוך שימורו וחיבורו למרחב האורבני הסובב אותו.

שבת, 19.6, 12:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. כיכר אתרים: סימני דרך

נקודת מפגש: תחילת הרמפה בשדרות בן גוריון.

משחק "סימני דרך" לכל המשפחה מזמין את המשתתפים לחוות את כיכר אתרים כמרחב ציבורי משמעותי. במשחק יוכלו המשתתפים להציע מבט מחודש על הקשר בין העיר לים ולגלות מרחבים חבויים ונשכחים בעיר. הפעילות בקבוצות של 15 משתתפים בהדרכת צוות מרכז רכטר לאדריכלות.

שבת, 19.6, 17:00 ו־18:00. משך הפעילות לכל קבוצה כחצי שעה.

2 סבבים ל-15 משתתפים ברישום מוקדם.

לאתר מרכז רכטר לאדריכלות: https://www.reca-tlv.com/

 

  1. ברוטליזם על קו החוף

נקודת מפגש: מבואת הכניסה למלון הילטון, רחוב הירקון 205.

סיור בהדרכת אדריכל אמנון רכטר שיבקר בארבעה מבנים מרכזיים לאורך רצועת החוף – כולם תוכננו על ידי יעקב רכטר: מלון הילטון (1965), מלון קרלטון (1981), כיכר אתרים (1975) ומבנה הקולוסיאום שבה. כיום עומדים כיכר אתרים ומלון קרלטון בלבה של סערה ציבורית באשר לתוכניות לעתיד ולאופן השימוש במרחב הציבורי. הסיור יתמקד בערכים האדריכליים והתכנוניים של מרחב זה.

חמישי, 17.6, 18:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר מרכז רכטר לאדריכלות: https://www.reca-tlv.com/

 

  1. ספיד דיזיין

מרכז השירות, קומת הכניסה של בניין עיריית תל־אביב-יפו, רחוב אבן גבירול 69.

איך להתאים חלל קטן למשפחה מתרחבת? איך לשלב בדירה פתרונות אחסון יעילים? IID אגודת מעצבי הפנים בישראל מזמינה את תושבי תל־אביב-יפו לקבל ייעוץ תכנוני ועיצובי ללא תשלום ממעצבי פנים בכירים. המעצבים יעניקו שירותי ייעוץ בפגישות פרטיות של כחצי שעה שיתקיימו בחלל הפתוח של מרכז השירות שבבניין העירייה. המעצבים יסייעו לתושבים במציאת פתרונות לבעיות תכנוניות ועיצוביות על פי צורכיהם ובהתאמה לתנאי הדירה/הבית.

כדי לקבל ייעוץ יש להגיע מצוידים בתוכנית הדירה או בשרטוט של החלל (כולל מידות) ובתמונות.

IID אגודת מעצבי הפנים בישראל, היא אגודה ותיקה המאגדת מאות חברים בעלי תואר אקדמי בעיצוב והנדסאים העוסקים בתכנון ובעיצוב פנים. מטרת האגודה לקדם את המקצוע בישראל ולהגביר את המודעות לחשיבותם של מעצבי פנים מקצועיים.

שישי, 18.6, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30.

4 פגישות ייעוץ מוגבלות ל־20 נועצים ברישום מוקדם.

 

  1. דירת האדריכל רון הנזל נבו

רחוב עזריה מן האדומים 9, דירה 7.

אדריכל: רון הנזל נבו, 2017.

ביקור בדירה שעברה שיפוץ מקיף ותוכננה מחדש עבור משפחתו הצעירה של האדריכל. הדירה מעוצבת בסגנון מודרני ובגוונים בהירים, ומשולבים בה פרטי ריהוט וחפצי וינטג' שעוברים במשפחה במשך שנים רבות. במסגרת השיפוץ נפתחו בה מחדש שתי מרפסות שנסגרו בעבר, אשר מוסיפות לה אזורי שהייה ירוקים שהתגלו כחיוניים בתקופת הקורונה, ומהוות חללי מעבר בין החוץ לפנים הבית.

  • הדירה בקומה שלישית ללא מעלית.

חמישי, 17.6, 14:00־17:00  | שבת, 19.6, 10:00־14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. מרכז קהילתי רמז ארלוזורוב

רחוב ארלוזורוב 97.

אדריכלים: מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים, 2021.

הצצה למבנה החדש והבולט, שנבחר ב־1997 בתחרות אדריכלית לתכנון מתחם הכולל אשכול גנים ומעונות לפעוטות ומרכז קהילתי.

בסיורים עם האדריכלים אודי כסיף ומאור רויטמן תוסבר התפיסה האדריכלית של הפרויקט שעיצובו משתלב עם מבני הגנים הסמוכים, ושקומת הקרקע שלו תוכננה בנסיגה כדי ליצור רחבה ציבורית נדיבה ברחוב וחיבור לגינה שמאחוריו. כתוצאה מנסיגה זו נראות הקומות העליונות, שבהן ממוקמים הבריכה האולימפית וחדרי הכושר, כמרחפות, ומקנות לבניין את אופיו המיוחד.

הסיור יסתיים במרפסת הגג, המשתרעת על שטח של 2,000 מ"ר וממנה נשקף הנוף העירוני במלוא הדרו.

שישי, 18.6, 16:00 ו־17:00.

2 סיורים ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על המבנה באתר Xnet:

https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5744530,00.html

לאתר של מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים:

https://www.mkarchitects.com/

 

  1. ארכיטקטורה של עצמאות

רחוב ארלוזורוב 93.

אדריכלים: דב כרמי, צבי מלצר, מריאן גרינהאוז, מלכיאל קוטלביץ', יצחק ישר, יצחק משה לבקוביץ', מאיר צרפתי ומארק פינטל, 1956.

סיור במתחם המבנים הברוטליסטי האיקוני של בית הוועד הפועל שנבנה עבור הסתדרות העובדים ומדגים את עקרונות האדריכלות הסוציאליסטית ואת רוח המדינה בשנות ה־50. המתחם כולל שלושה מבנים מחוברים לבניין ראשי ובחזיתו מדשאה טקסית ורחבת ידיים. המדשאה עברה חידוש מסיבי וכעת היא קרויה "גן ההסתדרות" והיא שטח ציבורי.

הסיור במבנה יתקיים בהדרכת אדריכלית סיוון אברג'יל ממשרד אמנון בר אור־טל גזית אדריכלים. האחראים על שימור המבנה, והוא יעסוק באיכויותיו האדריכליות של המבנה ובחשיבותו בתולדות האדריכלות הישראלית.

חמישי, 17.6, 17:00. 

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. בית הזכוכית

רחוב נסים אלוני 4, מגדל W-prime קומה 34, דירה 3404.

עיצוב פנים: טל גולדשמיט־פיש, 2021.

ביקור בדירת דופלקס בעיצוב מקורי ויוצא דופן, שמדגים שימוש עכשווי בלבני זכוכית ופרשנות יצירתית לתפיסת החלל הדומסטי. במרכז הדירה, בעלת החלל המתנשא לגובה שישה מטרים, נבנה גשר המחלק אותו לשניים ובכך מייצר בו פרופורציות אנושיות ונקודות מבט מגוונות לחלקיו השונים של הבית. קיר עשוי לבני זכוכית יוצר הפרדה בין המרחב הפרטי למרחב הציבורי ומזכיר את יתרונותיהן של לבני הזכוכית – שכיכבו בבית הזכוכית הפריזאי La Maison de Verre שתכנן האדריכל פייר שארו לפני כמאה שנים – כחומר בנייה קונסנטרוקטיבי, המעביר אור ומייצר השתקפויות דינמיות.

שישי, 18.6, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר של טל גולדשמיט־פיש:

https://www.talfish.com/

 

  1. מעבדת הניסויים

רחוב אלקלעי 5.

אדריכל: אמיר רוזיי, 2020.

ביקור בדירת 65 מ"ר ששופצה מן היסוד והפכה על ידי בעליה האדריכל לדירת שלושה חדרים עבור משפחתו הצעירה. בדירה ריהוט קבוע ונייד שתוכנן ונבנה על ידיו (מהמזוזה ועד שולחן האוכל, דרך המנורות והכיסאות ואפילו חלק מהבגדים), כשכל צורך שעולה מצית תהליך תכנוני ניסיוני במטרה לפצח את הפתרון העיצובי שישתלב בשפה האדריכלית וירחיב אותה.

חמישי, 17.6, 16:00־19:00 | שישי, 18.6, 10:00־13:00 | שבת, 19.6, 10:00־13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הגינות הסמויות מן העין (צפון)

נקודת מפגש: רחוב דיזנגוף 258.

תוכנית גדס משנת 1925 התוותה את התפשטותה של תל אביב צפונה עד הירקון. חלק בלתי נפרד מתוכנית זו היו גינות הבלוק הקטנות – גינות מוצפנות בתוך הבלוקים העירוניים. הסיור בהדרכת אדריכלית עדי הר־נוי ממשרד ליברטי־שלו הר נוי אדריכלות ושימור, יעבור בכמה מגינות הבלוק של צפון העיר, לאורך כשני קילומטרים – חלקן מוכרות ואחרות נסתרות וידועות רק לתושבי הבלוק. הוא יסתיים בכיכר היל.

הסיור מבוסס על ממצאי מחקר שהושלם לאחרונה עבור מרכז העיר הלבנה ומחלקת השימור בעיריית תל־ אביב-יפו.

שישי, 18.6, 11:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל־30 משתתפים.

 

  1. אשכול גנים בובליק

רחוב שלומציון המלכה 38.

אדריכלים: קיסילוב קיי אדריכלים, 2020.

סיור במבנה גני ילדים חדש המדגים את התפיסה העכשווית של מבני הציבור והחינוך בעיר – בנייה בקומות עם חצרות בכל קומה. בסיור שיוביל אדריכל בועז קיי, יוצג התכנון המורכב ועתיר האילוצים של המבנה בן חמש הקומות, שתוכנן כקוביות משחק שהוערמו זו על זו והוסטו באופן שמעניק לכל כיתת גן חצר רחבת ידיים ומוצלת.

שישי, 18.6, 13:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לאתר של קיסילוב קיי אדריכלים:

http://www.kisselov-kaye.com/he

 

  1. טבע פראי בגני יהושע

נקודת מפגש: בכניסה לפארק הצפרות (מומלץ לחנות בחניון החווה החקלאית).

סיור בהדרכת אדריכל הנוף ליאב שלם, אקולוג חברת גני יהושע, המתמחה בשחזור וביצירה של מערכות אקולוגיות נדירות. הסיור יתחיל באתר הצפרות החדש המושך אליו ציפורי מים וציפורי שיר וימשיך לבריכת החורף החדשה ששוקמה. בסיור יוצג תהליך חדשני של יצירת בית גידול, פעולה המוגדרת Re-Wild, כלומר החזרת הטבע הפראי. בסיור יודגש כיצד הוקמה בריכת החורף יש מאין במתחם ראש ציפור, ויבוצע דיגום בבריכה להצגת המערכת האקולוגית ששוקמה ומגוון בעלי החיים שהחלו לאכלס את בית הגידול הנדיר.

באתר פורחים גם כ־200 מיני צומח האופייניים לטבע המקומי שהוחזרו למקום. נוסף על כך יוצגו בסיור פרויקטים אקולוגיים נוספים שמיושמים בפארק, כגון רעיית כבשים אקולוגית וגינון תומך טבע.

חמישי, 17.6, 8:30. משך הסיור כשעה.

סיור ל־50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. רדניג מבעד לעדשה

נקודת מפגש: שער הכניסה לתחנת רדינג, רחוב רחבעם זאבי 2.

אדריכל: המחלקה הטכנית של חברת החשמל, שנות ה־30.

תחנת הכוח רדינג א', שהוקמה בשנות ה־30, הייתה מהבניינים המונומנטליים של תל אביב וארץ ישראל באותם ימים. פנחס רוטנברג, מייסד חברת החשמל, השקיע בתכנונה תשומת לב רבה והמבנה המרשים הפך לאחד מנכסי צאן הברזל של ראשית האדריכלות המודרנית בארץ ישראל.

התחנה החלה לפעול בספטמבר 1938, עם שני גנרטורים בהספק כולל של 24 מגוואט והיא נקראת על שמו של הלורד רדינג, שהיה יו"ר הדירקטוריון של חברת החשמל עד מותו, בעת התכנון של התחנה.

מחלקת התכנון של חברת החשמל הייתה אחראית על תכנון התחנה, אך אפשר לזהות בה את תרומתו הברורה של האדריכל קליפורד הולידיי בכניסה הרחבה והמרשימה לבניין, באולם הטורבינות ובגרם המדרגות הרחב שמוביל לקומות העליונות.

רגע לפני שהבניין האיקוני מתחיל בהליך שימור שבסופו ייפתח לציבור, מזמינה חברת חשמל צלמים מקצועיים וחובבים לתעדו. המשתתפים יוכלו לשלוח את הצילומים לחברת החשמל, אשר תבחר מתוכם את הצילומים שיוצגו בתערוכות עתידיות או במדיה.

הביקורים יכללו סיור קצר ולאחריו זמן חופשי לצילומים. משך כל ביקור כשעה וחצי.

חמישי, 17.6, 9:00, 11:00, 13:00 ו־15:00.

4 ביקורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל־10 משתתפים.

  • ההשתתפות מותנית ברישום מוקדם ובהצגת תו ירוק (בהתאם להנחיות הקורונה שיחולו באותו מועד).
  • הכניסה למבנה בנעלי הליכה סגורות בלבד.
  1. מרכז החתירה ע"ש דניאל עמיחי מרכוס

שדרות רוקח 2, בתוך הפארק.

אדריכלים: פלסנר אדריכלים, 2007.

רשות הספורט העירונית מזמינה להכיר את המבנה הייחודי של מרכז דניאל לחתירה הנראה מבחוץ כסירה הפוכה ומשמש כמרכז ללימודי חתירה ושיט – בניין ייחודי ובולט שנבחר בתחרות אדריכלית. המבנה מכיל בתוכו את כל הפעילויות ה"יבשות" ללימוד חתירה במפלס אינטראקטיבי אחד, וכן קפיטריה ומרפסת המשקיפה על נחל הירקון וקו סיום התחרויות. הסיור במבנה בהדרכת מנהל המרכז, משה זינגר. הוא יכלול צפייה בסרטון קצר על המקום.

חמישי, 17.6, 15:00; שישי, 18.6, 10:00.

2 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הקופסה המודולרית

רחוב טאגור 35, קומה 3, דירה 7.

תכנון ועיצוב פנים: דלית לילינטל, 2020.

ביקור בדירה שעוצבה כחלל מחיה ועבודה מודולרי, המשתנה במשך היום באמצעות מערך של דלתות הזזה מזכוכית ורשת ברזל. המחיצות מאפשרות יצירת פרטיות בדרגות משתנות בין חללי הבית השונים, וכל שינוי באופן העמדתן מייצר חללים חדשים ומשנה את מראה הבית.

שבת, 19.6, 11:00־14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. תכנית האב לקמפוס אוניברסיטת תל אביב

בניין מעבדות ההוראה ע"ש סמולרש בפקולטה למדעי החיים (בין בניין בריטניה לבניין שרמן), קומה ראשונה, חדר 103.

כיצד צפוי קמפוס אוניברסיטת תל אביב להתרחב ולהשתנות בשנים הקרובות? מפגש עם אדריכל עופר קולקר, המכהן כאדריכל האוניברסיטה, בו יציג את תכנית האב שתכנן משרדו לקמפוס.

חלקו השני של המפגש יכלול סיור בתוספת שנבנתה לאחרונה לבנייני מדעי החיים – הרחבה שנעשתה באמצעות מבנה גשר ובו מעבדות, המחבר את שני הבניינים שנבנו בשנות ה-60 לקומפלקס אחד.

שישי, 18.6, 11:00. משך המפגש כשעה.

הרצאה וסיור ל-60 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. אמנות ואדריכלות בקמפוס

נקודת המפגש: ליד חנות דיונון בכניסה לאוניברסיטה.

סיור בהדרכת פול רקובר שיעבור במבנים הבולטים בקמפוס האוניברסיטה ויתעכב על סגנונות הבנייה, ההשפעות הבינלאומיות, הפיסול הסביבתי בקמפוס ותכנון הנוף.

חמישי, 17.6, 10:30. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לעמוד הפייסבוק של פול רקובר:

https://www.facebook.com/paule.rakower

 

  1. ה"מעבדה" לעירוניות בת קיימא

נקודת מפגש: ברחבת הספסלים מאחורי המרכז המסחרי, מאחורי הבניין ברחוב קדש ברנע 9, מעוז אביב.

אדריכלים: רכטר-זרחי-רכטר, 1956.

אדריכלית חדוה יערי, תושבת מעוז אביב המתמחה בעידוד אזרחות פעילה ככלי לבניית אמון ויחסי שותפות בין רשויות לתושביהן, תוביל את הסיור בשכונה שיחשוף את איכויותיה האדריכליות ואת היוזמות החלוציות שמקדמים תושביה בנושאים של עירוניות בת קיימא.

יוזמות אלו הובילו את עיריית תל־אביב-יפו להגדיר את השכונה כ"מעבדה" חיה לעירוניות בת קיימא, ואף לאמץ רבות מהן כתפיסת עולם עירונית.

בסיור בשטחים הירוקים שהפכו את השכונה לאחת המבוקשות בארץ, יוצגו הרקע שהוביל להקמתה של השכונה, אתגריה ויתרונותיה הייחודיים כאגודה שיתופית והאופן שבו בא חזונם של מתכנניה לידי ביטוי.

הסיור יעבור בשבילי השכונה ויתמקד בהיסטוריה התכנונית שלה ובמרכיביה האדריכליים, ביוזמות קהילתיות לקידומה כשכונה בת קיימא, ובשני פרויקטים קהילתיים חלוציים: הספרייה הקהילתית והגינה הקהילתית. במהלך הסיור יועלו לדיון שאלות בנושאי תכנון אדריכלי, קהילתיות וקיימות עירונית.

שישי, 18.6, 16:30. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. גן שושני

נקודת מפגש: בכניסה לגן מכיוון רחוב דוד מרכוס, רמת החייל.

סיור באחד הגנים הגדולים שתכנן גנן העיר אברהם קרוון בסוף שנות ה־50, עם אדריכליות הנוף פרופ' טלי אלון מוזס ויעל סופר מהטכניון. הגן מדגים את סגנונו הייחודי של קרוון שנחשב לאחד מאבות אדריכלות הנוף הישראלית ומנכיח את הסוגייה של שימור אלמנטים בגינות העיר.

שישי, 18.6, 8:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. הוולודרום הלאומי ע"ש סילבן אדמס

מרכז הספורט הלאומי, רחוב בכור שלום שטרית 10 א', הדר יוסף.

אדריכלים: מזור פירשט אדריכלים, 2018.

רשות הספורט העירונית בתל־אביב-יפו בשיתוף מרכז הספורט הלאומי, מזמינים לביקורים בוולודרום האולימפי הראשון בישראל, שבעצם הקמתו הוליד ענף ספורט שלם. בסיורים יוצג המבנה המרשים שמשמש כאצטדיון אולימפי בינלאומי למירוצי אופניים – Velodrome. באצטדיון המקורה מסלול ריצה באורך 400 מטרים, מסלול רכיבה טבעתי באורך של כ־250 מטרים בשיפועים משתנים (שמגיעים עד ל־47 מעלות) הבנוי מעץ מיוחד מסוג Accoya, טריבונות ומתחם אימוני אתלטיקה במרכזו המכיל מסלול ריצה ומתקני אתלטיקה קלה נוספים.

בביקור תתאפשר התנסות ברכיבה על אופני הוולדרום המיוחדים.

הסיורים בהדרכת ירנין פלד מנהל הוולודרום וירון פוזננסקי, סמנכ"ל מרכז הספורט הלאומי.

חמישי, 17.6, 16:30 | שישי, 18.6, 16:30 | שבת, 19.6, 16:30.

3 סיורים ל־25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. שחזור ושיקום נחל פרדסים

נקודת מפגש: בקצה הצפון מזרחי של מגרש החניה ברחוב כורזים.

סיור בהדרכת האקולוג העירוני ואדריכל הנוף ליאב שלם ואגרונומית אגף שפע, מיכל נהרי, בפרויקט המיוחד הכולל שיקום ושחזור צמחייה. בסיור יסופר על חזונן של שתי תושבות האזור ומובילות הקיימות, גילה אלירן ומיכל יהודה, להפוך את השטח המוזנח לאתר טבע עירוני, ועל התפתחות הפרויקט מאז 2012 בשיתוף הרשות לאיכות הסביבה ואגף שפע בעיריית תל־אביב-יפו, רשות ניקוז ירקון, הקרן לשטחים פתוחים והתושבים.

במסגרת הפרויקט פונתה מהאתר פסולת, הוסדרו גדות הנחל והושבו כ־50 מיני צומח מקומי, בהם צמחייה האופיינית לקרקעות החמרה ולבתי גידול לחים. לפעולות אלה סייעו תושבי שכונת נווה שרת ותלמידים ותלמידות בבתי הספר הסמוכים. כן נשתל מגוון צומח עשבוני, רב שנתי וגיאופיטים שונים כדי ליצור מראה נופי משתנה במשך עונות השנה ומגוון מיני צומח מושכי מאביקים ופרפרים. פרויקט השיקום של הנחל והפיכתו לאתר עירוני כלל גם הנגשת שבילים לאורך ערוץ הנחל ויצירת פינות ישיבה.

חמישי, 17.6, 10:30. משך הסיור כשעה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. עילה לעלייה

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לבית הקברות קרית שאול, רחוב קרית שאול סמוך למשרדים ולאולם ההתכנסות.

הבנייה המואצת לגובה במדינת ישראל שמורה לא רק לחיים בה. השטחים הפתוחים המידלדלים והצפיפות משנים גם את תפיסת הקבורה. בסיור עם יעל רוזן בחלקה הראשונה שבה בוצעה קבורה לגובה, יוצגו השיקולים האדריכליים, העיצוביים, הדתיים והחברתיים שליוו את הקמתה, לצד חלק מהאישים שנטמנו בה.

שישי, 18.6, 12:00. משך הסיור כ־40 דקות והוא כולל הליכה של כ־10 דקות עד החלקה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. חלקת החסד

נקודת מפגש: בכניסה הראשית לבית הקברות קרית שאול, רחוב קרית שאול סמוך למשרדים ולאולם ההתכנסות.

בצעד אמיץ הובילו בסוף שנות ה־90 הרב הראשי של תל־אביב-יפו ישראל מאיר לאו וראש העיר תל־אביב-יפו לשעבר שלמה להט להקמתה של חלקת קבורה לחסידי אומות העולם בבית הקברות קרית שאול.

הסיור עם יעל רוזן, שהכירה רבים מהקבורים בחלקה, הוא הזדמנות לשמוע על הקהילה המיוחדת של חסידי אומות העולם שבחרו לחיות בישראל לאחר מלחמת העולם השנייה, ועל סיפוריהם האישיים של הקבורים במקום.

שישי, 18.6, 10:00. משך הסיור כ־40 דקות והוא כולל הליכה של כ־10 דקות עד החלקה.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. סיפורו של המאבק הסביבתי להקמת הפארק האקולוגי גלילות

נקודת מפגש: חניון בית ספר ברושים, רחוב יחיאל דב דרזנר 3, רמת אביב ג'.

סיור שקיעה עם עו"ד יואב קרמר, מוביל המאבק הסביבתי להקמתו של הפארק האקולוגי גלילות. בסיור באתר הטבע המשתקם, שבמשך שנים רבות היה פינת טבע סודית המיועדת לבנייה מסיבית, ישתף קרמר בסיפור המאבק הקהילתי-סביבתי-תכנוני רב השנים להפיכת השטח לפארק, מאבק שבמהלכו נרתמו לפרויקט אלפי תושבים וכן העיריות של תל־אביב-יפו ושל רמת השרון. בסיור יציג קרמר גם את ערכיו המיוחדים של המקום הכולל חורשת אקליפטוסים, נחל, מערות קבורה שומרוניות, כמיליון נרקיסים ומגוון רחב של בעלי חיים.

חמישי, 17.6, 18:00־19:30 | שישי, 18.6, 18:00־19:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

לכתבה על המקום במוסף הארץ:

https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium.HIGHLIGHT-MAGAZINE-1.9707266

 

  1. מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט

רחוב קלאוזנר 12.

אדריכלים: קימל אשכולות אדריכלים; אדריכלית אחראית: לימור עמרני, 2017.

ביקור מודרך במבנה דמוי תיבה שהוקם סמוך למתחם אוניברסיטת תל אביב ואשר משמש משכן קבע לאוספי הטבע הלאומיים, לתערוכות מוזיאליות ולפעילות מחקרית. בסיורים תציג אדריכלית לימור עמרני את הדימוי שהוביל את צוות התכנון של הבניין: תיבת אוספים דמוית תיבת אוצר גדולה, המחופה בעץ מתועש ומבודדת תרמית לצורך שמירה על האוספים הזקוקים לבקרת אקלים קפדנית. עוד יוצגו בסיור חללי התערוכות והאזורים הציבוריים וכן אופן שילובו של המבנה במרחב שסביבו כך שתיווצר רחבת כניסה חדשה גם לגנים הבוטניים.

חמישי, 17.6, 15:00 ו-16:00. משך הסיורים כ- 45 דקות.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים.

 

  1. הוטל סול

רחוב טשרניחובסקי 17.

עיצוב פנים: אדריכל דן טרוים, 2018.

הצצה למלון הבוטיק החדש שנבנה על חורבותיו של בניין מפה אשר בלב העיר. שמו הוא מחווה לשאול טשרניחובסקי, מגדולי המשוררים העבריים שעל שמו גם נקרא הרחוב. בסיורים יוצג המלון בן 34 החדרים ששוכן בבניין שנבנה בשנות ה־40 ושעיצובו המחודש שואף לבטא את העושר התרבותי של תל אביב ומגוון סגנונות האדריכלות והעיצוב שלה משנות ה־30 ועד ימינו.

למלון נוספה לאחרונה גלריה בחלל חדר המדרגות בה מוצגות תערוכות אמנות ועיצוב. בתערוכה הפתיחה של הגלריה – Currents – מתארח סטודיו זהרה ריזו העוסק בדפוס במכונת שכפול "ריזוגרף" שהומצאה ביפן ב-1982 כאמצעי חסכוני ויעיל לשכפול מסמכים. שיטת השכפול של ה"ריזוגרף" מבוססת על גלופות ושילוב שכבות דיו בצבעים שונים, ומעצבים ואמנים אימצו אותה בשל האסתטיקה הייחודית שהיא מייצרת וצבעיה הרוויים.

את הסיורים יובילו יזם המלון אבי אלפיה ויותם גרדי, מאיה וספי־להק מסטודיו זהרה ריזו.

הסיורים ייפתחו בהסבר קצר על השכונה והבניין, ימשיכו ללובי, לחדרים לדוגמה, לגלריה סול ויסתיימו במרפסת הגג.

שבת, 19.6, 15:00, 15:45 ו-16:30. משך הסיור כ־30 דקות.

3 סיורים ל־18 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום.

 

  1. פטיט ביהודה המכבי

רחוב יהודה המכבי 14, דירה 2.

עיצוב פנים: ירון יפתח בן גרא, 2020.

ביקור בדירת 47 מ"ר בבניין משנות ה-60, שעברה שיפוץ יסודי. בדירה המשקיפה לרחוב, אלמנטים מסתובבים ודו כיווניים המאפשר ניצול מקסימלי של שטחה.

שישי, 18.6, 19:00-16:00; שבת, 19.6, 19:00-16:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

  1. התכנון האקולוגי של שדרות רוטשילד

נקודת מפגש: האנדרטה לזכר מייסדי אחוזת בית בשדרות רוטשילד פינת נחלת בנימין.

ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, תוביל סיור שיתמקד בסביבה הבנויה דרך משקפיים אקלימיים ויציג את השדרות המפורסמות ביותר בארץ דווקא כמודל להתמודדות עם בעיות של אוורור, אור וצל.

שישי, 18.6, 17:00. משך הסיור כשעה וחצי.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. 

 

קטגוריות: אירוע עירוני, אירועי תרבות - ספרות, מוזיאונים, תערוכות, הצגות ומוסיקה, אירועים לגיל הזהב, אירועים למבוגרים, אירועים למשפחה, אירועים לצעירים, ואירועים, הופעות ופסטיבלים חינם בישראל.תגיות: בתים מבפנים תל אביב.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות