45 בתים מרציף הנמל ועד ואדי סאליב בחיפה, בשיתוף בתים מבפנים   

  האירוע מרציף הנמל ועד ואדי סאליב בחיפה, בשיתוף בתים מבפנים יתקיים ב- 21-19 ביולי ויתמקד באזור העיר התחתית וואדי סאליב.
בנוסף לתכנית בתים מבפנים יכלול האירוע גם תערוכות ומופעים בחלק מהמבנים.

 

הפירמידה

רחוב ואדי סאליב 30. כניסה מונגשת מרחוב אבן גבירול 3.

אדריכלים: קבוצת תו, 2017.

סיורים מודרכים עם אדריכל יואב טריפון מקבוצת תו, במרכז החדש לאמנות עכשווית — הפירמידה — מבנה בולט בנוכחותו בוואדי סאליב שנבנה לאחר קום המדינה כבית ספר. לאחר מהומות וואדי סאליב  פונו תושבי השכונה, רובם יוצאי עדות המזרח, והמבנה ננטש, עד שבשנות ה-90 החל לשמש כחלל עבודה ותצוגה מאולתר לאמנים שהתאגדו תחת עמותת הפירמידה. בסיורים יציג טריפון את הפרוגרמה והתוכניות שביצוען הסתיים לאחרונה ונועדו לשינוי ייעודו של המבנה והסבתו למרכז אמנות המשלב סדנאות עבודה וגלריות תצוגה תחת קורת גג אחת: הרחבת שטחו הכולל של המבנה מאלף מ"ר ל-2,500 מ"ר, יצירת קשרים בין החללים השונים באמצעות גשרים ומסדרונות פתוחים, הוספת מרפסות תצפית מרהיבות לנמל, פיתוח שטחי החוץ והפיכת המבנה כולו לנגיש.

שישי, 20.7, 13:30 ו-14:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

פארק וואדי סאליב

נקודת מפגש: ברחבה שבצומת רחוב וואדי סאליב ורחוב עומר אל כאטאב.

סיורים עם אדריכליות הנוף דפנה גרינשטיין והילה רותם לוי בפארק החדש שתכננו בלב שכונת וואדי סאליב בהמשך לתב"ע מפורטת שהכינו השתיים לשכונה בשנות ה-90. בסיורים יוצגו התפיסה התכנונית והרעיונית של הפארק, שלבי התפתחותו והקשר בינו לבין התכנון הכולל של השכונה. משך הסיור כשעה והוא יסתיים בנקודת ההתחלה.

חמישי, 19.7, 11:00; שישי, 20.7, 11:00; שבת, 21.7, 11:00.

3 סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.

הדמיה-ואדי-סאליב

חיפה אל ג'דידה

נקודת מפגש: רחוב חסן שוקרי 7.

קרן בן הלל, חוקרת אדריכלות, אמנית ואוצרת, תוביל את הסיור שיתמקד בבנייה הערבית המקומית ובשינויים שחלו בה בשלהי התקופה העותמאנית. הסיור יעבור ברחובות הדר תחתון – קו התפר המפגיש אדריכלות ערבית עם הסגנון הבינלאומי – ומשם ימשיך לוואדי סאליב. במהלך הסיור יועלו דילמות של התחדשות עירונית ובנייה ומחיקה של נוף עירוני ונרטיב היסטורי. משך הסיור כשעתיים והוא יסתיים בפירמידה בוואדי סאליב.

שבת, 21.7, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

חיפה אל ג'דידה. צילום: קרן בן הלל

מבנים היסטוריים בעיר התחתית

נקודת מפגש: כיכר פריז, רחוב נתנזון, ליד הכניסה לקופיקס.

סיור בעיר התחתית עם אדריכל עומרי זילכה – מרצה ובעל הבלוג "פינת רחוב" העוסק באדריכלות, עיצוב ואורבניות בחיפה. בסיור יוצגו מבנים היסטוריים בעיר התחתית ודרכם יוצג סיפורו של אזור זה במחצית הראשונה של המאה ה-20 – סיפור שבו מככבים הרכבת, הנמל, בריטים ועותמנים, יהודים וערבים. בסיור יעסוק זילכה גם בשאלת תפקידיה של העיר התחתית כיום ובעתיד. משך הסיור כשעתיים (מסלול מישורי באורך כולל של כ-3 ק"מ).

שבת, 21.7, 9:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

בית האמנית טל גבעון

רחוב יחיאל 19.

ביקורים בדירת האמנית השוכנת בבניין מגורים משנות ה-20 שתוכנן על ידי האדריכל חיים הארי בסגנון ערבי הכולל חלל מרכזי (ליוואן) מוקף חדרים. בביקורים תספר גבעון על השכונה, על תהליכים היסטוריים וחברתיים שהתרחשו במקום במהלך 100 השנים האחרונות וכן על וואדי סאליב והנמל שעליהם משקיפה הדירה: ימי הזוהר של וואדי סאליב, נטישת האוכלוסייה הערבית ב-1948, כניסת העולים לבתים בוואדי, מאורעות 1959 ודילמות המעסיקות אותה כיום כאמנית המתגוררת באזור.

שישי, 20.7, 16:00 ו-17:30; שבת, 21.7, 15:00 ו-16:30.

4 מפגשים מוגבלים ל-30 משתתפים. אין צורך ברישום מוקדם.

בית האמנית טל גבעון. צילום: אורית סימן טוב

כנסיית א-סיידה ובית החסד

רחוב פלי"ם 10.

ביקור במתחם המוקף קיר אבן ובו שוכנים הכנסייה היוונית קתולית א-סיידה ומבנים נוספים המשמשים את בית החסד – מוסד לשיקום אסירים. הכנסייה נבנתה ב-1862 על יסודותיה של כנסייה קטנה יותר בעקבות גידול באוכלוסיית המאמינים. היא נבנתה ברובע המגורים של ערביי חיפה הנוצרים לצד כנסיות נוספות וננטשה בעקבות מלחמת העצמאות. ב-1981 החלו כמיל שחאדה ואשתו אגנס לשקם את המתחם ההרוס במטרה להסב אותו למרכז לשיקום אסירים ובית מחסה לנשים מכל הדתות הפועלים בו עד היום. הסיורים הקצרים יודרכו על ידי בנם, ג'מאל שחאדה.

חמישי, 19.7, 15:30-9:00; שישי, 20.7, 13:00-9:00 (סיור אחרון ב-12:00); שבת, 21.7, 17:00-9:00. בחמישי ובשישי יתקיימו סיורים קצרים מדי שעה עגולה. בשבת ביקור בלבד.

בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

חלל ישן חדש

רחוב הנמל 6.

אדריכל: כפיר גלאטיה אזולאי, KOT אדריכלים, 2018.

הצצה לחלל תעשייתי גדול (כ-650 מ"ר) בנמל ששימש בגלגוליו הקודמים כמחסן סחורות וכבית מלאכה ונמצא בשלבים סופיים של שינוי ייעוד למסעדה, בר לילה, מקום להופעות חיות וגלריה לאמנות ערבית מקומית ובינלאומית בשם פאטוש גלרי בר. בסיורים עם אדריכל כפיר גלאטיה אזולאי יוצגו הפרויקט הנעשה במסגרת התחדשות העיר התחתית חיפה וכן האידיאולוגיה העיצובית של בעל הגלריה ויזם הפרויקט שעל פיה עוצב החלל: שימוש חוזר בחומרי גלם מפירוק כגון לבֵנים, קרשי עץ לריצוף, מעקות ברזל ורהיטים; חלקם יובאו משוקי פשפשים בבריסל, בודפשט ולונדון ואחרים נאספו בשווקים המקומיים. כל אלה יוצרים יחד חלל אקלקטי של חומרים, תקופות וצבעים.

חמישי, 19.7, 10:00, 11:00 ו-12:00; שישי, 20.7, 10:00, 11:00 ו-12:00.

6 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

הבית ברחוב הנמל 3

העצמאות 3.

אדריכל: קליפורד הולידיי, 1937. אדריכל הסבת הבניין למגורים: גיא כץ עיצוב פנים: KUNNS – אלדר אדריכלות, 2018.

הזדמנות להתוודע לפרויקט התחדשות עירונית המבוסס על תפיסת מגורים חדשנית ואופנתית המאפשרת דיור זול יחסית: מגורים בקונספט משותף שבו חולקים הדיירים את החללים  הציבוריים. הפרויקט שוכן במבנה בסגנון הבינלאומי שהוא חלק מחזית הולידיי ושתוכנן על ידי האדריכל הבריטי קליפורד הולידיי בשנות ה-30, לאחר ייבוש רצועת העצמאות (Kings way) – החזית המִנהלית שהייתה הארוכה ביותר במזרח התיכון בעת בנייתה. לבניין מאפיינים רבים של הסגנון הבינלאומי: חלונות אופקיים, חזיתות בעלות פינות מעוגלות וחלון תרמומטר בחדר המדרגות. הבניין שימש במשך תקופה מסוימת כמעונות לעובדי הנמל ואחר כך היה נטוש במשך שנים רבות.

חמישי, 19.7, 19:00-16:00; שבת, 21.7, 17:00-14:00. סיורים יצאו מהכניסה לבניין כל חצי שעה.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 Work in progress

דרך יפו 35 (הכניסה מסמטת הזגג).

תכנון ועיצוב פנים: אדריכל אמיר אראל – מימי.

ביקור במבנה עותמני הבנוי בסגנון ליוואן (בעל חלל מרכזי) שנרכש על ידי בני זוג ב-2009 ומאז נמצא בתהליך מתמשך של שיפוצים הממחיש כיצד יכול חלל מגורים לשלב פונקציות חיים נוספות כגון עבודה ומשחק ולהשתנות במקביל לשינויים בחייהם ובעבודתם של בני הבית.

שבת, 21.7, 13:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. 

work in progress_צלם אמיר אראל

 

פיתוח הנוף בנחל גיבורים וואדי רושמייה

נקודת מפגש: במגרש החניה שליד מתקן מקורות בכביש נחל גיבורים (מומלץ להיכנס מכיוון רחוב אבן גבירול).

במשך עשרות שנים היה פארק נחל גיבורים בוואדי רושמייה  מעין "חצר אחורית" של העיר מבחינה חברתית ותחבורתית ואתר עצום ולא מפוקח לשפיכת פסולת. בסיור עם אדריכלית הנוף מרגלית סוכוי שתכננה את פיתוח הנוף באזור, יוצג הפרויקט המורכב והמהפכני שכלל פינוי טונות של אשפה, החלפת קו ביוב ותשתיות חשמל, סלילת כביש המחבר בין העיר התחתית לכרמל, שתילת צמחים, יצירת פארק עם מסלול הולכי רגל וכן פתרון תשתיתי להצפות החוזרות של העיר התחתית על ידי מי הנגר של הכרמל: בריכת השהיה שבימי הקיץ תהיה חלק מפארק אתגרי. משך הסיור כשעה.

שישי, 20.7, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

 

אנה פורטה

רחוב הרצליה 16.

ביקור בדירה בבניין משנות ה-30 שהפכה לסטודיו לעיצוב פנים המארח אירועי תרבות והעשרה. הדירה נשמרה בתוכנית המקורית ומעניקה הזדמנות להיחשף חוויית המגורים בחיפה בתחילת המאה העשרים שכללה חללי מגורים רחבי ידיים, תקרות גבוהות, מרצפות מצוירות וחלונות עץ.

חמישי, 19.7, 18:00-9:00; שישי, 20.7, 14:00-9:00; שבת, 21.7, 17:00-14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

לקוח מפייסבוק של הסטודיו

 

זוהר והדר

נקודת מפגש: חזית הבניין ההיסטורי של הטכניון (המדעטק), מול גן הטכניון, ברחוב שמריהו לוין 25 פינת בלפור.

סיור בשכונת הדר עם אדריכל עומרי זילכה – מרצה ובעל הבלוג "פינת רחוב" העוסק באדריכלות, עיצוב ואורבניות בחיפה — שיחשוף את סיפור הקמתה, דרך שנות הזוהר שלה ועד הניסיונות להתחדשותה כיום. בסיור יוצגו המאפיינים הפיזיים הבולטים של השכונה, הפוטנציאל שלה והבעיות הקיימות בה ויידונו נושאים כגון התחדשות עירונית, שימור, פיתוח מרחבים ציבוריים, מסחר שכונתי ועוד. משך הסיור כשעתיים וחצי (אורך המסלול כ-3 ק"מ ורובו בירידה).

חמישי, 19.7, 16:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

שוק הפשפשים מבפנים ומבחוץ

נקודת מפגש: ליד הכניסה למוזיאון הרכבת בדרך חטיבת גולני 1.

סיור עם יגאל גרייבר — חוקר חיפה וארץ ישראל וחבר הנהלת העמותה לתולדות חיפה — שיספר את סיפורה של חיפה ההיסטורית דרך תחנות בעיר התחתית ובוואדי סאליב: אנדרטת רכבת העמק מ-1905, אנדרטת הזיכרון למלך עיראק פייצל הראשון, ציור הקיר שנחשף ב-2012 בחנות פיצוחים ומתאר קרב ימי ואווירי ממלחמת העולם הראשונה, בית הקברות הפרטי של משפחת אל-חליל ומסגד איסתיקלל.

חמישי, 19.7, 17:00; שישי, 20.7, 11:00; שבת, 21.7, 11:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מרכזים מסחריים בעיר התחתית בתקופת המנדט

נקודת מפגש: כיכר פריז, רחוב נתנזון פינת רחוב אליהו.

סיור רגלי עם האדריכלית ד"ר ליאורה בר-עם שחל שיעבור בין המרכזים המסחריים אשר בנו הבריטים בחיפה בשנות ה-20 וה-30: המרכז המסחרי הישן שנבנה בעקבות תחרות אדריכלית מ-1923 וה- One Mile Strip – רצועת המסחר המודרנית שנבנתה ב-1936. הסיור יתייחס להיסטוריה יוצאת הדופן של מרכזים אלה שכללה ייבוש רצועת ים – כיום דרך העצמאות (Kingsway), וכן לחשיבותם כמופע ראשון של תכנון ערים מודרני בחיפה. הסיור יסתיים במרכז המסחרי החדש ברחוב יפו פינת רחוב הבנקים. משך הסיור כשעתיים.

שבת, 21.7, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

מאורעות וואדי סאליב

נקודת מפגש: מגרש החניה שליד בניין אגף החינוך של עיריית חיפה, פינת הרחובות דוד בן הרוש ובית שאן.

ד"ר איתי נגרי — חוקר אירועי וואדי סאליב ומחאת העולים מארצות האסלאם שחיבר ספר בנושא — יוביל את הסיור שיעסוק בשאלה מדוע פרצה מחאת וואדי סאליב דווקא בוואדי סאליב?. בסיור יוצגו מקומה הייחודי של השכונה בתולדות חיפה ובסיפור קליטת העלייה בראשית המדינה וכן מאפייניה הפיזיים והאדריכליים: עירוב סגנונות בנייה, תשתית פיזית לקויה ומערכת מדרגות וסמטאות צרות המובילות לשכונת הדר הכרמל המבוססת יחסית. מאפיינים אלה הנכיחו את ההבדלים בין השכונות והיו חלק מן הרקע למחאה העדתית אשר התפרצה בשכונה ביולי 1959 והסעירה את חיפה ואת הארץ כולה. משך הסיור כשעה.

שבת, 21.7, 9:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בנוי לתלפיות?

נקודת מפגש: בחניון שמתחת לשוק תלפיות, הכניסה מרחוב סירקין.

אדריכל: משה גרסטל, 1940.

שוק תלפיות נחשב לאחד המבנים החשובים בסגנון הבינלאומי בחיפה ואף הוכתר על ידי העיתונות המקומית בשנות ה-40 כאחד מפלאי עולם. זהו מבנה שנבחר בתחרות אדריכלית (וגבר על קרוב ל-100 הצעות שהוגשו לתחרות) והפך מיד עם הקמתו לאחד מסמליה של שכונת הדר ואף של חיפה כולה. אך למרות כל סגולותיו, המבנה בעל החלל המודרניסטי המרהיב והתקרה השקופה עומד נטוש זה עשורים רבים. הסיור בהדרכת שני שילה מהטכניון יתמקד בתולדות המבנה, מאפייניו האדריכליים וסיפורו ההיסטורי.

שישי, 20.7, 13:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית גלריה

רחוב העצמאות 92.

הצצה לביתו של האמן שמעון כהן, בית ערבי שנבנה על חוף הים (לפני ייבוש רצועת דרך העצמאות על ידי הבריטים ב- 1933) ועמד במשך שנים נטוש ואטום. לפני שנתיים וחצי שופץ בידי כהן ומשמש כיום כביתו, כסטודיו שלו וכגלריה לאמנות המארחת גם להקות ואירועי תרבות קטנים.

חמישי, 19.7, 19:00-12:00; שישי, 20.7, 18:00-12:00; שבת, 21.7, 17:00-12:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

בית גלריה_צלמת אורית סימן טוב

 

בית העם הטמפלרי ובית הספר הטמפלרי

שדרות בן גוריון 11.

שנת בנייה: 1869 ו-1902; שימור המבנים והסבתם למוזיאון: אדריכל דגן מושלי, 2004.

סיורים מודרכים במתחם שבו שוכן כיום מוזיאון העיר ואשר כולל שני מבנים טמפלריים: בית העם – המבנה הטמפלרי הראשון שהוקם בארץ – ובית הספר הטמפלרי. בסיורים יובא סיפורה של הקהילה הטמפלרית בחיפה וגלגוליהם של המבנים: בית העם שהוקם ב-1869 כאולם התכנסות וכמשכנו של בית הספר הגרמני של חברי אגודת הטמפלרים (שהגיעו לארץ במאה ה-19 מתוך אמונה שהתיישבותם כאן תביא לגאולת העולם), ובית הספר שנבנה במתחם ב-1902 בעקבות התרחבותה של הקהילה.

חמישי, 19.7, 16:00 ו-17:00; שישי, 20.7, 11:00 ו-12:00; שבת, 21.7, 11:00 ו-12:00.

6 סיורים מוגבלים ל-30 הבאים הראשונים בכל סיור. אין צורך ברישום מוקדם.

בית העם הטמפלרי ובית הספר הטמפלרי_ צלם צבי רוגר

 

בית העירייה ההיסטורי ואולם מועצת העיר

נקודת מפגש: בכניסה לבניין העירייה ברחוב חסן שוקרי 14.

בית העירייה: אדריכל: בנימין חייקין, 1941. בתי המשפט ההיסטוריים: אדריכל: אוסטן סיינט בארב הריסון, 1933.

אדריכל השימור של עיריית חיפה, וליד כרכבי, יוביל את הסיור שיציג את בית העירייה ההיסטורי של חיפה, את אולם מועצת העיר שבקומה השנייה שעבר לאחרונה שימור ואת בתי המשפט ההיסטוריים הסמוכים (כיום משרד מבקר המדינה). בסיור יתייחס כרכבי למאפיינים האדריכליים המודרניסטיים של המבנים המשלבים מסורות מקומיות כגון בנייה באבן וקשתות ומדגימים את הניסיון הבריטי לגבש סגנון אדריכלי מקומי המכונה "אדריכלות מנדטורית". כמו כן יתייחס כרכבי לבחירה למקם שני מוסדות ציבור מרכזיים – עירייה ובתי משפט — על קו התפר בין שני חלקי העיר העיקריים בשנות ה-30: העיר התחתית והדר.

חמישי, 19.7, 15:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

בית העירייה ההיסטורי ואולם מועצת העיר צילום: אורית סימן טוב

 

דירה ברחוב צפרירים

רחוב צפרירים 20.

עיצוב פנים: בשמת אלמגור, 2013.

ביקור בדירה השוכנת בבניין קטן משנות ה-50 ברחוב הראשי של שכונת כרמליה ושחללה המרכזי מוקף נוף ירוק. הדירה המשתרעת על פני 170 מ"ר ובעלת תקרות בגובה 3.20 מטר נבנתה מקירות דבש (קירות עבים בבנייה מסורתית) ושופצה על ידי המעצבת מן היסוד כך שתתאים לצורכי משפחתה.

חמישי, 19.7, 20:00-17:00; שישי, 20.7, 16:00-13:00; שבת, 21.7, 17:00-11:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

דירה ברחוב צפרירים. צילום: אסף הבר

 

קריית הטכניון כמוזיאון לאדריכלות ישראלית

נקודת מפגש: שער נווה שאנן (לאחר הבידוק הבטחוני).

קריית הטכניון היא מוזיאון פתוח לאדריכלות ישראלית שבה תכננו מאז הקמתה מיטב האדריכלים בסגנונות שונים.  אדריכל עומרי זילכה — מרצה ובעל הבלוג "פינת רחוב" העוסק באדריכלות, עיצוב ואורבניות בחיפה — יציג את היסטוריית התכנון של הקמפוס, יעבור לצד חלק מהמבנים ולכמה אף ייכנס וינסה להסביר מה הופך אותם ליצירות מופת ומה הופך קמפוס לייחודי. משך הסיור כשעתיים (אורך המסלול כקילומטר וחצי בירידה).

שישי, 29.6, 9:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

קרית הטכניון כמוזיאון לאדריכלות. בית הכנסת של הטכניון, צילום: אורית סימן טוב

קמפוס בהשתנות

נקודת מפגש: תחנת האוטובוס שליד בניין הנדסה כימית בשדרות רוז, קמפוס הטכניון.

סיור בקמפוס הטכניון עם אדריכל השימור אמיר פרוינדליך, שיציג את שתי תוכניות האב של הקמפוס: תוכניתו של פרופ' אלכסנדר קליין מ-1953 שהתבססה על ציר ירוק אשר משני עבריו בנייני הפקולטות השונות; ותוכניתו של אדריכל שלמה גלעד משנות ה-60 ששינתה את פני הקמפוס באופן ניכר וקבעה את אופיו עד היום. התוכנית האחרונה התבססה על ציר תחבורה מרכזי. בסיור יוצגו גם כמה מהמבנים הבולטים בקמפוס: בניין הסטודנט, מבנה אולמן ועוד. משך הסיור כשעה.

שישי, 20.7, 9:30.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

קמפוס בהשתנות. צילום: אורית סימן טוב

מיתולוגיה של אדריכלים לא מתפשרים

נקודת מפגש: בכניסה לחניה הצמודה לבניין להנדסת מכונות ע"ש דנציגר.

אדריכלים: צבי הקר וד"ר אלפרד נוימן, 1965.

הבניין להנדסת מכונות ע"ש דנצינגר תוכנן על ידי פרופ' אלפרד ניומן ועל ידי אדריכל צבי הקר ונחשב דוגמה פורצת דרך לאדריכלות מורפולוגית ישראלית. הבניין בנוי מאלמנט משולש יצוק מראש וחזרתו במבנה הופכת אותו ליצירה טוטלית עד לפרטים הקטנים. סביב הבניין יוצא הדופן התפתחה עם השנים מיתולוגיה הקושרת בין הטוטליות של המבנה לבין סירובם של אדריכליו להתפשר, שהגיע לשיאו כלטקס חנוכת הבניין הופיע צבי הקר עם דלי של צבע צהוב והחל לצבוע את הבניין לעיני האורחים. הסיור בהדרכת אדריכלית אורליה קירמאיר (אדריכלית הקמפוס לשעבר) יתמקד במבנה ובכמה פסלים הנמצאים בקרבתו ויימשך כשעה וחצי.

שישי, 20.7, 11:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

מיתולוגיה של אדריכלים בלתי מתפשרים. הבניין להנדסת מכונות ע"ש דנצינגר, צילום: אורית סימן טוב

המרכז לחקר המורשת הבנויה ע"ש אבי ושרה ארנסון

בניין אמדו, המחלקה לארכיטקטורה ובינוי ערים, קומה 2, חדר 221, קריית הטכניון.

ביקור בארכיון של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון הכולל אוספים נדירים שנשמרו בו מימיו הראשונים של הטכניון כגון אוסף הספרים הנדירים של אלכסנדר ברוולד (אדריכל הבניין ההיסטורי של טכניון), אוסף נגטיבים על זכוכית המתארים הקמת מבני ציבורי בתקופת המנדט הבריטי ואוסף פרויקטים של סטודנטים משנות ה-60 ואילך. כן יוצגו אוספים שנקלטו בארכיון בשנים האחרונות כגון אוסף משרד יער ואוסף אדריכלית הנוף רות אניס.

שישי, 29.6, 12:00, 12:30 ו-13:00.

3 מפגשים מוגבלים ל-10 הבאים הראשונים בכל סבב.

המרכז לחקר המורשת הבנויה על שם אבי ושרה ארנסון

קריית הטכניון לאן?

בניין סגו, הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים.

איך מתכננים קמפוס אקדמי שנותן כבוד לעברו המפואר אך יודע גם להתאים את עצמו לאתגרי המחר? פרופ' אדריכל שמאי אסיף, שהיה שותפה לתהליך התכנון של תוכנית האב לטכניון, ינסה לענות על שאלות אלו במסגרת הרצאתו בת השעה שבמסגרתה יציג דילמות, צרכים ואילוצים נוספים שאִתם התמודדו המתכננים.

שישי, 20.7, 12:30.

הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

בית טריפון

רחוב הנרייטה סולד 40 / החשמונאים 11.

שם האדריכל: מנחם דברן, 1941. אדריכלית השיפוץ והפנים: קאטי נוריאל, 2000.

ביקור בדירה השוכנת בבית אבן גדול בסגנון הבינלאומי, בעל מרפסות מעוגלות ומוקף טראסות של צמחייה פורחת. הבית נבנה בשנות ה-30 על ידי משפחת טריפון והיה מהראשונים שנבנו במדרון זה של ההר. במסגרת שיפוצו של הבית חודשו קירות האבן ושונתה תוכניתו מן היסוד כדי להתאימה לצורכי המשפחה שרכשה אותו, אך נשמרו אופיו העירוני-כפרי ואיכויותיו האדריכליות האופייניות לבנייה המנדטורית בחיפה.

חמישי, 19.7, 19:00-16:00; שישי, 20.7, 15:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

בית טריפון. צילום: אורית סימן טוב

 

בנק אנגלו פלשתינה

רחוב נתנזון 1.

אדריכל: אלכסנדר ברוולד, 1928.

הצצה לחלל הפנימי המרהיב של אחד המבנים ההיסטוריים החשובים בחיפה – בית אבן מונומנטלי שנבנה כסניף חיפה של  בנק אנגלו פלשתינה וכיום פועל בו משרד עורכי הדין יעקב סלומון ליפשיץ ושות'. בסיורים הקצרים שידריך יעקב שורר – חבר העמותה לתולדות חיפה, מחבר הספר "לטייל בחיפה" ומורה דרך ותיק – יובא סיפור הקמת המבנה ויוצג הסגנון האדריכלי הארץ ישראלי שביקש האדריכל ברוולד ליצור בו: סגנון לקטני (אקלקטי) המשלב מאפיינים אדריכליים מערביים, מזרחיים ויהודיים כגון קשתות מחודדות ועיטורי מטבעות קדומים.

חמישי, 19.7, 19:00-17:00 (הדרכה אחרונה ב-18:30); שישי, 20.7, 12:00-9:00 (הדרכה אחרונה ב-11:30).

סיורים לקבוצות של 25 משתתפים יצאו בכל חצי שעה.

בנק אנגלו פלשתינה_צלמת אורית סימן טוב

ממגורות דגון

רחוב העצמאות 75. נקודת מפגש: ליד ביתן השוער (כ-50 מטר מערבית לתחנת רכבת מרכז השמונה).

אדריכל: יוסף קלארווין, 1953.

סיורים מודרכים באחד המבנים המרשימים והבולטים בעיר, שנוסד ביוזמתו של ד"ר ראובן הכט ז"ל ומשמש מסוף נמלי לגרעינֵי תבואה עבור מדינת ישראל. בסיורים יתואר סיפור הקמת המסוף ואופן תפקודו, והם יכללו סיור במוזיאון הארכיאולוגי שהקים ד"ר הכט ובו מוצגים ארכיאולוגיים של אחסון דגנים בימי קדם. הביקורים יכללו גם מצגת על אודות המקום והסבר על אדריכלות המבנים במתחם והאמנות המשולבת בהם.

חמישי, 19.7, 18:00-10:00. סיור אחרון יצא ב-18:00; שישי, 20.7, 14:00-9:00. סיור אחרון יצא ב- 14:00.

סיור ל-25 משתתפים יצא בכל שעה עגולה. אין צורך ברישום מוקדם.

הטחנות הגדולות

רחוב חטיבת גולני 40 (חנייה בתוך המתחם).

אדריכל: מהנדס ארפד גוט, 1922.

הזדמנות להציץ למבנה הבולט של הטחנות הפעילות עד היום – מהשרידים האחרונים של האזור התעשייתי-חקלאי שנבנה בתקופת המנדט הבריטי סמוך לנמל חיפה. הטחנות נבנו על ידי הברון רוטשילד והיו הראשונות בארץ שהונעו בקיטור. כדי להקל על טעינת הקמח ופריקתו הגיעה מסילת הרכבת עד לחצר. את המבנה תכנן המהנדס היהודי הונגרי ארפד גוט, מהאדריכלים הבולטים בתקופתו, שנחשב למומחה לבטון מזוין ותכנן בין היתר מגדלי מים רבים, גשרים ואת מערכת הביוב של תל אביב. בחלונות הבניין ובכותרות משולבים מוטיבים המזכירים את חומת ירושלים.

לא תתאפשר כניסה עם עגלות ילדים. ההשתתפות לילדים מתחת לגיל 13 מותנית בהשגחה צמודה של הורה.

חמישי, 19.7, 15:00, 16:30 ו-18:00; שישי, 20.7, 10:00, 11:30, ו-13:00.

6 סיורים מוגבלים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית אדם

מעלה השחרור 15.

אדריכלי השיפוץ והשימור: שימור חיצוני: נילי בר און – עידית שלומי, אדריכלות ובינוי ערים. תכנון פנים: עירית סולסי ודרור גרשון אדריכלים אורבניים, 2016.

ביקורים מודרכים במבנה שנבנה לפני כ-100 שנה כבית מגורים רחב ידיים של משפחת כאנאפני – משפחה ערבית עשירה שהתגוררה בו עד 1948. לפני כשנתיים הוסב הבית למשרדי עורכי הדין בן ארי פיש סבן ושות'. בסיורים שידריך אדריכל דרור גרשון יועלו השאלות שאִתן התמודדו מתכנני הפרויקט: כיצד לשמר את זיכרון הבית ואת החיים של בעליו המקוריים לאחר 100 שנה ואחרי הסבתו לבניין משרדים, וכיצד לתכנן משרדים המתאימים לעולם העבודה של המאה ה-21 במבנה שתוכנן במאה הקודמת ונועד לשמש לייעוד אחר? כמו כן יוצגו בסיור בחירות שנעשו בתהליך העבודה: ההחלטה לשמור על המבנה המסורתי של בית המגורים הערבי עם החלל המרכזי והחדרים שפונים אליו, הבחירה להשאיר את שכבות הצבע שהצטברו על הקירות במשך השנים, שימור ציורי קיר בני 100 שנה ושילוב מרצפות מצוירות מקוריות.

שבת, 21.7, 15:00-10:00. סיורים לקבוצות של עד 20 איש יצאו מהכניסה לבניין כל 30 דקות.

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

בית אדם. צילום: אורית סימן טוב

מתחם בז"ן

נקודת מפגש: בחניה החיצונית של מפעלי בז"ן. ב-Waze: מרכז המבקרים בז"ן. חניה מוסדרת תישמר למבקרים.

סיור במתחם בתי הזיקוק שבנו הבריטים ב-1939 וכלל את בניין ההנהלה שמשמש את הנהלת בז"ן גם כיום – מבנה אבן קולוניאליסטי שחלק מפרטיו המקוריים נשמרו; מתקני הקירור המקוריים (הלבניות) – סמל חיפאי ומבנה לשימור ומבני מגורים למהנדסים הבריטיים ולצדם מגרשי סקווש וטניס.

הסיור במתחם יעבור באוטובוס בין המבנים השונים וייפתח בביקור במרכז המבקרים שבתוך הלבניות ובהסבר על תולדות המקום מפי יובל בילנקו, מנהל המרכז, ימשיך לרחבי המפעל עם שלומי בסון, המשנה למנכ"ל, לביקור בשדרת מבני ההנהלה שיכלול הסברים על מאפייניהם האדריכליים מפי אדריכל ערן מבל, מתכנן מרכז המבקרים, ויסתיים במפגש עם שמוליק קיסילוב שהתגורר עם משפחתו במגורי העובדים ויספר מזיכרונותיו.

חמישי, 19.7, 10:00, 11:30 ו-13:00; שישי, 20.7, 10:00.

4 סיורים ברישום מוקדם ל-150 משתתפים בכל סבב. ההרשמה בטלפון *8696 או במייל: visitors@bazan.co.il.

מתחם בז"ן. באדיבות בז"ן

 

מערת הקבורה באל עתיקה

נקודת מפגש: בכניסה לשכונת אל עתיקה, במפגש הרחובות יפו ואל זיסו.

סיור באל עתיקה, שכונה נסתרת בעלת היסטוריה וארכיאולוגיה עשירות שהייתה העיירה הקטנה חיפה (חיפה אל עתיקה — חיפה העתיקה) בתקופות שונות מימי בית שני עד למאה ה-18. הסיור יתמקד במערת הקבורה מימי בית שני שמעליה נסללו פסי הרכבת ובתוכה אולם גדול בעל עמודים לבנים ופתחים לאולמות קבורה פנימיים, בהם קשתות ועיטורים מקוריים וארבעה קברי יהודים.

יש להגיע בנעלי הליכה סגורות. מומלץ להצטייד בפנסים.

הסיור בחמישי בהדרכת לימור תלמי, ארכיאולוגית נפת חיפה ברשות העתיקות; הסיור בשבת בהדרכת שלום ינקלביץ' מאוניברסיטת חיפה.

חמישי, 19.7, 9:00; שבת, 21.7, 9:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

מערות קבורה באל עתיקה. צילום: אורית סימן טוב

 

קמפוס יער

נקודת מפגש: רחבת צ'רציל, סמוך לבניין צ'רצ'יל ובניין הסנאט בלב הקמפוס.

סיור בקמפוס הטכניון בהובלת רקפת סיני, אדריכלית נוף ומרצה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. הסיור יסקור את ההיסטוריה של תכנון המרחבים הפתוחים בטכניון מראשיתו ועד לשנות ה-70 ויתמקד בתפיסה התכנונית הייחודית שנבעה מתוך השטח שהיה מיוער והפך לסמל ולמאפיין של הטכניון. משך הסיור כשעתיים.

שישי, 20.7, 10:00.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

קמפוס יער בטכניון. צילום: אורית סימן טוב

 

הכנסייה האורתודוקסית ע"ש יוחנן המטביל

רחוב הפרסים 3.

אדריכלית: מהא בלאן. צוות תכנון: אסעד דאוד, 2012.

סיור עם האדריכלית מהא בלאן בכנסייה שתכננה – מבנה מונומנטלי בגבול ואדי ניסנאס והמושבה הגרמנית, בעל מוטיבים ביזנטיים (כיפה מרכזית וחלל ביזנטי) בעיבוד מודרני מקומי ואפקטים של תאורה טבעית להדגשת הסמליות הדתית. הכנסייה נבנתה ביוזמת הקהילה הנוצרית אורתודוקסית בחיפה ובמימונה ונועדה לענות על צרכיה העכשוויים. המתחם כולל כנסייה עם פינת הטבלה, אולמות אירועים, דירות לכמרים ובניין היסטורי סמוך – בית החלל המרכזי ברחוב אלנבי 45 – ששימש ככנסייה האורתודוקסית אחרי קום המדינה. הסיור ייפתח במצגת קצרה.

שבת, 21.7, 11:30 ו-13:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

 

בית הנחושת (בית אלכסנדר גרונדמן)

רחוב החורשה 9 פינת רחוב התשבי.

ביקור באחד משלושת בתי הנחושת ששרדו בחיפה מתקופת המנדט והזדמנות לגלות את סיפורם של המבנים שנבנו בשנות ה-30 על ידי החברה הגרמנית לבתי נחושת בע"מ. בתי הנחושת פותחו בעקבות תחרות תכנון מבנים מודולריים שהתקיימה בגרמניה ב-1922 ושבה זכה האדריכל וולטר גרופיוס (מייסד בית הספר באוהאוס ומחלוצי הסגנון הבינלאומי). כיוון שנחשבו ל"ציוד" הוצאו המבנים בחלקים מגרמניה במסגרת הסכמי ההעברה והובאו ארצה בספינה, למרות איסור השלטונות הגרמניים על הוצאת כספים.

הדרכות עם ראובן גודר, מורה דרך וחבר העמותה לתולדות חיפה, יתקיימו בחצר המבנה מדי חצי שעה. אחריהן תתאפשר כניסה בקבוצות קטנות לאחת הדירות בבניין ששופצה ב- 2013 בתכנון אדריכלית פרחי לשם ובה נחשף קיר מקורי של נחושת רקועה.

שבת, 21.7, 13:00-10:00.

סיורים ל-30 הבאים הראשונים יצאו בכל חצי שעה. סיור אחרון ב- 12:30. אין צורך ברישום מוקדם.

בית הנחושת. צילום: אורית סימן טוב

 

המרכז האקדמי ויצו חיפה

רחוב הגנים 21, המושבה הגרמנית.

אדריכלים: יורם פופר, א.א. הירש אדריכלים, בשיתוף אדריכל לוסיאנו סנטנדראו, 2002.

סיור עם אדריכל יורם פופר בבניין שתכנן. המבנה שימש בעבר כבית ספר למוזיקה והוסב למרכז האקדמי ויצו – פרויקט זוכה תחרות אדריכלית פנימית בין מורי המחלקה לאדריכלות בוויצו. בסיור יציג פופר את העיצוב המחודש למבנה ואת הרעיון התכנוני שהוביל את הפרויקט: יצירת כיכר כחלק ממערך שיקום המושבה הגרמנית בחיפה שהתגבש באותם ימים.

שישי, 20.7, 11:00.

המקום פתוח לביקורים (ללא הדרכה) גם בחמישי, 19.7, 20:00-12:00 ובשבת, 21.7, 22:00-10:00.

בית פתוח וסיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

המרכב האקדמי ויצו חיפה. צילום: הרצי שפירא

 

הדירה ברחוב יחיאל 18

רחוב יחיאל 18, קומה שנייה (דלת לבנה).

אדריכל: חיים הארי, 1932.

ביקור בדירה השוכנת באחד מבתי ה"ארמונות" התאומים שברחוב יחיאל בשכונת הדר – בתי דירות בסגנון אר-דקו שתוכננו במקור על ידי האדריכל היהודי חיים הארי עבור משפחות ערביות אמידות. בדירה רחבת הידיים ששופצה לאחרונה שומרו המרצפות המצוירות המקוריות, חלונות העץ המקושתים והחלוקה הערבית המסורתית לחלל מרכזי וחדרי מגורים סביבו. בחמישי ובשישי יתקיים בדירה מופע פרפורמנס "קל לקשור קשה לפרום" של האמנית סלי קריסטל. הכניסה לדירה בקבוצות של 20 איש בכל סבב.

חמישי, 19.7, 19:00-16:00; שישי, 20.7, 18:00-15:00; שבת, 21.7, 17:00-14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

הדירה ביחיאל 18_צלמת אורית סימן טוב

 

הדירה ברחוב יחיאל 20

רחוב יחיאל 20, קומה שלישית.

אדריכל: חיים הארי, 1932.

ביקור בדירה השוכנת באחד מבתי ה"ארמונות" התאומים שברחוב יחיאל בשכונת הדר – בתי דירות בסגנון אר-דקו שתוכננו במקור על ידי האדריכל היהודי חיים הארי עבור משפחות ערביות אמידות. בדירה ששופצה ב-2016 שומרו המרצפות המצוירות המקוריות ושוחזרו חלונות העץ המקושתים.

הכניסה לדירה בקבוצות של 20 איש בכל סבב.

שבת, 21.7, 17:00-14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

הדירה ביחיאל 20_צלמת אורית סימן טוב

שחזור הקרונות ההיסטוריים במוזיאון הרכבת

נקודת מפגש: ליד קופת מוזיאון הרכבת, רחוב חטיבת גולני 1 (להולכי רגל) או רחוב חירם פינת המלאכה (למגיעים ברכב פרטי). מומלץ להגיע למוזיאון הרכבת ישירות ברכבת המוזיאון. פרטים אודות רכבת המוזיאון יפורסמו באתר הרכבת וכן באתר האירוע בשבוע שלפני תחילתו.

סיור עם אפולו לגיסימו — נפח, משמר, משחזר וחוקר ההיסטוריה של עבודות ברזל בארץ. בסיור יוצגו עבודות השימור והשחזור שנעשו בשני הפרויקטים לשחזור קרונות היסטוריים עתיקים, בני כ- 125 שנה, שמתבצעים במוזיאון הרכבת בימים אלו: קרון 314 – קרון למחלקה 3 בתקופת המנדט שבו משוחזרים רוב מרכיבי העץ אשר התבלו מאז שיצא הקרון מהשירות בשנות ה-50; וקרון האמבולנס – קרון שלל מצרי ממבצע קדש אשר עובר שחזור והסבה לקרון אמבולנס ששימש את הצבא הבריטי במלחמת העולם ה-1. משך הסיור כשעה.

שישי, 20.7, 11:00 ו-12:30.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

תחנת הרכבת ההיסטורית חיפה מזרח

נקודת מפגש: ליד קופת מוזיאון הרכבת, רחוב חטיבת גולני 1 (להולכי רגל) או רחוב חירם פינת המלאכה (למגיעים ברכב פרטי). מומלץ להגיע למוזיאון הרכבת ישירות ברכבת המוזיאון. פרטים אודות רכבת המוזיאון יפורסמו באתר הרכבת וכן באתר האירוע בשבוע שלפני תחילתו.

אדריכליות השימור רות ליברטי-שלו ועדי הר-נוי, העוסקות בתיעוד ובשימור מבנים במתחם תחנת הרכבת, יובילו את הסיורים שיעניקו הצצה על העבר המרתק של תחנת רכבת חיפה מזרח. בסיורים יוצגו מסמכים מתיק התיעוד וכן הקשר ההדוק בין התפתחותה של חיפה המודרנית לבין הקמתה של תחנת הקצה של הרכבת החיג'אזית בעיר ב-1905.

משך הסיור כשעה.

שישי, 20.7, 10:00 ו-11:15.

2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

מוזיאון הרכבת

נקודת מפגש: ליד קופת מוזיאון הרכבת, רחוב חטיבת גולני 1 (להולכי רגל) או רחוב חירם פינת המלאכה (למגיעים ברכב פרטי). מומלץ להגיע למוזיאון הרכבת ישירות ברכבת המוזיאון. פרטים אודות רכבת המוזיאון יפורסמו באתר הרכבת וכן באתר האירוע בשבוע שלפני תחילתו.

סיורים במוזיאון הרכבת השוכן בבנייני האבן ההיסטוריים של תחנת חיפה מזרח – תחנת המוצא של רכבת העמק המיתולוגית. בסיורים יוצגו תולדות הרכבות בארץ ישראל מאז חנוכת הקו הראשון בשנת 1892 בין יפו לירושלים ועד לתנופת הפיתוח של רכבת ישראל הנמצאת בעיצומה, תוך היכרות עם מגוון קטרים וקרונות היסטוריים ששמורים במוזיאון ועם מושגי יסוד מעולם הרכבת.

משך הסיור כ-45 דקות.

חמישי, 19.7, 15:00-10:00 (סיור אחרון ב-15:00) ו-19:00-17:00 (סיור אחרון ב-19:00); שישי, 20.7,

14:00-9:00 (סיור אחרון ב-14:00).

סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

סיור גרפיטי בשכונת ואדי סאליב

נקודת מפגש: בכניסה הצפונית להיכל בית המשפט, רחוב פלי"ם 12.

שכונת וואדי סאליב, הסמוכה לשוק הפשפשים בעיר התחתית של חיפה, בחלקה הגדול אינה מאוכלסת, אולם בתיה וההיסטוריה שלה מעסיקים לאורך השנים חוקרים, אמנים ואדריכלים. השכונה ידעה מהפכות, מחאות ומלחמות, וכיום היא קרקע נדל"נית לוהטת. אין פלא אפוא שצצות בה עבודות גרפיטי ואמנות רחוב מהמשובחות ביותר שנראו בארצנו. בסיור שיודרך על ידי מדריכי הסיירת סיורי אמנות, נדבר על ישן מול חדש, על מלחמה מול דו קיום, על החיים בשכונה מעורבת וכיצד כל אלו משפיעים על אמנות הרחוב. משך הסיור כשעה וחצי.

חמישי, 19.7.18, 10:00.

סיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

גלריות בעיר התחתית

נקודת מפגש: הפירמידה, רחוב ואדי סאליב 30. כניסה מונגשת מרחוב אבן גבירול 3.

עולם הגלריות של חיפה מורכב מחללי אמנות שונים ומגוונים אשר מתנהלים באופן שונה מהגלריות המסחריות הגדולות בתל אביב ובירושלים. הסיור יתחיל בפירמידה – מרכז לאמנות עכשווית בשכונת ואדי סאליב  שבו חללי סטודיו, גלריה לתערוכות וסדנאות אמן; ימשיך לגלריה מנג'ם Manjm – מעבדת תרבות חיפאית שמטרתה לעורר את שדה האמנות העכשווית בעיר בתחומי היצירה, החינוך, התיאוריה והביקורת; ויסתיים בגלריה שער 3 בעיר התחתית, שהיא כיום אחד ממרכזי האמנות המשובחים בעולם. משך הסיור כשעתיים ותדריך בו נעמי קורן, בעלת תואר ראשון בתולדות האמנות ופסיכולוגיה מאוניברסיטת חיפה ומנהלת מחלקת סיורי גלריות ואמנות עכשווית בסיירת חיפה.

שישי, 20.7, 10:00.

סיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

גרפיטי בשכונת הדר

נקודת מפגש: מחוץ לתחנת הכרמלית בני ציון ברחוב גולומב 35.

חיפה היא עיר נמל, מרכז רב תרבותי, הפירנצה של הגרפיטי בישראל וכן מעוזם של Broken Fingaz Crew – קולקטיב הגרפיטי הישראלי הידוע בעולם ושל אמנים מוכשרים נוספים. הסיירת סיורי אמנות מגיעה לבירת האמנות של הצפון לגלות את שורשי התנועה האמנותית של זמננו בסיור שבו ייחשפו עבודותיהם של אמנים חיפאים בולטים (וגם של אמנים תל אביבים), גרפיטי אמיתי בעברית ובערבית ומוסדות תרבות שמהם יוצאת תוצרת מקומית, מקורית ומשובחת בתחומי האמנות הפלסטית, המוזיקה ואופנת הרחוב. משך הסיור כשעה וחצי והוא מתקיים בשכונת הדר.

שבת, 21.7, 10:00.

סיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

פטיט בעיר התחתית

רחוב שרה 8.

עיצוב פנים: הלית קרש, 2017.

ביקור בדירה מפתיעה ששטחה 27 מ"ר בלבד עם תקרות בגובה ארבעה וחצי מטרים וללא אור טבעי. הדירה שוכנת בבניין מ-1947 בעיר התחתית והיא שופצה לאחרונה ביסודיות תוך ניצול מקסימלי של החלל הקטנטן ושימוש בחומרי גמר בלתי שגרתיים (כגון פח גלי) שיוצרים סביבת מגורים גמישה ועדכנית.

חמישי, 19.7, 17:30-14:30; שישי, 20.7, 17:00-14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

פטיט בעיר התחתית_צלם יוסי סטייבל

 

 

קטגוריות: אירוע עירוני, אירוע רגלי, אירועי יום, אירועים לגיל הזהב, אירועים למבוגרים, אירועים למשפחה, אירועים לנוער, אירועים לצעירים, אירועים, הופעות ופסטיבלים חינם בישראל, ארועי שישי שבת, וטיולים חינם בישראל.תגיות: בתים מבפנים וחיפה.

מחפשים נותני שרותי תיירות מהטובים בעולם

Viator

מקם את הסקירה שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

שלח לחבר

אימות לשליחה

captcha image

שלח שאילתה

אימות לשליחה

captcha image

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות